Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC01572

    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

    PUB/2023/1555

    HL C, C/2023/1572, 2023.12.19, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1572/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1572/oj

    European flag

    Hivatalos Lapja
    Az Európai Unió

    HU

    Sorozat C


    C/2023/1572

    2023.12.19.

    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

    (C/2023/1572)

    Ez az értesítés a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre (1).

    ÉRTESÍTÉS STANDARD MÓDOSÍTÁS JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

    Crișana

    PDO-RO-A0105-AM01

    Az értesítés időpontja: 2023.10.12.

    A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

    1.   A Crișana OEM-mel ellátott borok előállításához felhasznált új borszőlőfajták bevezetése

    A termékleírás kiegészült a Crișana OEM-mel ellátott csendes bor előállításához felhasznált új borszőlőfajtákkal, azaz a Cadarcă, a Cabernet Franc és a Furmint fajtákkal.

    A termeszthető fajtákat nemzeti szinten a román Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 273/2020. sz. rendelete jelöli ki, és a Bihor (Bihar) és Sălaj (Szilágy) megyében található termőterületeik szerepelnek a szőlőkataszterben. A termékleírásba való felvételük célja a Crișana és Maramureș borvidéken előállított minőségi borok választékának diverzifikálása, őshonos fajták felhasználásával, mivel a minőségi borok arányának növelése megerősíti a Crișana OEM bor hírnevét az e fajtákból nyert borok minőségi jellemzőinek köszönhetően.

    Ennek megfelelően módosult a termékleírás IV. fejezete és az egységes dokumentum 7. pontja.

    2.   Az előállítás céljából kérelmezett új fajták bor- és terméshozamának feltüntetése

    A termékleírás kiegészült a kérelem tárgyát képező új borszőlőfajták, azaz a Cadarcă, a Cabernet Franc és a Furmint bor- és terméshozamának meghatározásával. Ezt feltételt az eredetmegjelölésekre vonatkozó hatályos jogszabályoknak való megfelelés biztosítása érdekében tüntetik fel.

    Ennek megfelelően módosult a termékleírás V. és VI. fejezete és az egységes dokumentum 5.2. pontja.

    3.   A termékadatok megjelenítése – fehér- és vörösborok

    A termékleírásnak a terület és a termék közötti kapcsolatról szóló fejezete kiegészült a Crișana OEM-mel ellátott fehér- és vörösborok jellemzőivel kapcsolatos adatokkal.

    A termékleírást ki kell egészíteni a termék adataival az ellenőrzött eredetmegjelölésekre vonatkozó hatályos jogszabályoknak való megfelelés biztosítása érdekében, amelyek előírják, hogy ezeket az információkat fel kell tüntetni a földrajzi terület és a termék közötti kapcsolatról szóló részben.

    Ennek megfelelően módosult a termékleírás II. és XI. fejezete és az egységes dokumentum 4. pontja.

    4.   A címkézési körülmények átfogalmazása

    A terület körülhatárolásáról szóló fejezetben eredetileg meghatározott egyes feltételeket át kell helyezni a kiszerelési/forgalmazási feltételekről szóló részbe, mivel azok az OEM körülhatárolt területénél kisebb területek nevével ellátott borok címkéin szereplő bizonyos jelölésekre vonatkoznak.

    A borok címkéjén a CRIȘANA oltalom alatt álló eredetmegjelölést – a termelők érdekeitől függően – ki lehet egészíteni a következő szőlőültetvények elnevezésének egyikével: BIHARIA, DIOSIG, SĂCUENI, SĂLARD, SÂNIOB, DEALUL ŞIMLEULUI, ZALĂU, ŞAMŞUD, SĂRMAŞAG.

    Ennek megfelelően módosult a termékleírás III. fejezete és az egységes dokumentum 9. pontja.

    5.   A földrajzi terület megjelölésére vonatkozó módosítások

    A Crișana körülhatárolt termőterületét helyesbíteni kell és ki kell egészíteni kifejezetten a nemzeti közigazgatási átszervezéssel összefüggő okok miatt annak érdekében, hogy a Crișana borok termőterületének megjelölése az említett közigazgatási szabályoknak és a nemzeti szőlőtermő területre vonatkozó azon nemzeti jogszabályoknak megfelelően történjék, amelyek alapján az OEM-mel/OFJ-vel ellátott borok konkrét előállítási területeit meghatározták.

    Az OEM-mel ellátott borok előállítása céljából körülhatárolt terület helyesbítése Vaida faluhoz kapcsolódik, amelyet közigazgatásilag Roșiori (Biharfélegyháza) településhez (Bihar megye) kell rendelni, mivel e települést a Diosig (Bihardiószeg) település átszervezése révén a Roșiori települést létrehozó 140/2003. sz. törvény hozta létre, amely Roșiori, Mihai Bravu és Vaida (Biharvajda) falvakat elvette a Bihar megyében található Bihardiószeg településtől.

    Crișana körülhatárolt területe az OEM-mel ellátott borok előállítására szolgáló területként Roșiori településsel, valamint Roșiori és Vaida falvakkal egészül ki. A közigazgatási rendszert egyértelmű szabályok alapján hozták létre, Roșiori települést pedig a módosított 1205/2018. sz. mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszteri rendelet a nemzeti szőlőtermő terület részeként jelöli ki.

    Mivel Ianca település közigazgatási szempontból immár Diosig település részét képezi, azt ki kell zárni a termékleírásban megjelölt, termelés céljából körülhatárolt területből, és helyesen Diosig településen belül kell elhelyezkednie, ahol csak Diosig falu található.

    Módosult a termékleírás III. fejezete és az egységes dokumentum 6. pontja.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   Elnevezés

    Crișana

    2.   A földrajzi árujelző típusa

    OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    4.   A bor(ok) leírása

    1.   Analitikai és érzékszervi jellemzők

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Fehérborok

    Szín – élénk sárgászöld, zöldessárga, zöldesfehér, aranysárga, zöldessárga az éretlen citrom árnyalataival, szalmafehér zöldes tónusokkal.

    Illat – virágos, finom, rózsasziromra emlékeztető aroma, a pézsma jellegzetes aromája, a frissen vágott széna rejtett jegyeivel, a bodza és a hárs finom aromája.

    Íz – virágos, a rozskenyér héjára emlékeztető, enyhén kesernyés utóíz, jól strukturált, savanyú zöld nyári alma, vadvirágok aromái, friss gyümölcs, kellemes vagy lágy savasság, akácvirág aromája, vágott széna, szőlővirág, lédús egzotikus gyümölcs. A magas savtartalomnak köszönhető frissesség, egyes borokban az egzotikus gyümölcsök elsődleges aromájával.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15,00

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11,00

    Minimális összes savtartalom

    4,50 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    18

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    200

    2.   Analitikai és érzékszervi jellemzők

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Vörösborok

    Intenzív rubinvörös szín, amely az érlelés során téglavörösre, élénk rubinvörösre, sötét cseresznyepirosra vagy áttetsző gránátvörösre vált, vagy az élénk-/sötétvöröstől a bíborig terjed.

    Illat – a fűre, a szőlőfürtökre, a cseresznyére és a szamócára emlékeztető markáns aromák, autentikus virágos jegyek, tölgyfa és vanília, friss málna jegyei. 1–2 évig hordóban történő érlelés esetén a borokban komplexebb aromák alakulnak ki, tölgyfára és enyhén vaníliára emlékeztető jegyekkel.

    Íz – érett erdei gyümölcsök, ribizli, tőzegáfonya, szeder, áfonya jegyei, tanninos, tömör, testes, aszalt gyümölcsökre emlékeztető jegyekkel. Az érlelés során a keserű cseresznye, a kakaó és a csokoládé aromái alakulnak ki, a borok az érlelés révén valamivel kevésbé olajossá válnak, de az érlelés vonzó bukét kölcsönöz nekik.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15,00

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11,00

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    20

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    150

    5.   Borkészítési eljárások

    5.1.   Különleges borkészítési eljárások

    1.   Borkészítési eljárások

    A borkészítésre vonatkozó releváns korlátozás

    Egyes anyagok használatára vonatkozó határértékek:

    az így feldolgozott borban a felhasznált szén-dioxid nem haladhatja meg a 2 g/l-t,

    az így feldolgozott borban a felhasznált citromsav nem haladhatja meg az 1 g/l-t,

    a felhasznált metaborkősav nem haladhatja meg a 100 mg/l-t.

    5.2.   Maximális hozamok

    1.

    Muscat Ottonel, Traminer roz, Sauvignon, Pinot gris, Chardonnay, Tămâioasă românească, Cabernet Sauvignon, Pinot noir és Fetească neagră fajták;

    8 000 kilogramm szőlő hektáronként

    2.

    Merlot, Riesling italian, Riesling de Rhin, Fetească albă, Burgund mare, Syrah, Furmint, Cadarcă és Cabernet Franc fajták

    10 000 kilogramm szőlő hektáronként

    3.

    Fetească regală és Mustoasă de Măderat fajták

    12 000 kilogramm szőlő hektáronként

    4.

    Muscat Ottonel, Traminer roz, Sauvignon, Pinot gris, Chardonnay, Tămâioasă românească, Cabernet Sauvignon, Pinot noir és Fetească neagră fajták;

    52 hektoliter hektáronként

    5.

    Merlot, Riesling italian, Riesling de Rhin, Fetească albă, Burgund mare, Syrah és Cabernet Franc fajták

    65 hektoliter hektáronként

    6.

    Furmint és Cabernet Franc fajták

    70 hektoliter hektáronként

    7.

    Fetească regală és Mustoasă de Măderat fajták

    78 hektoliter hektáronként

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    A „CRIȘANA” oltalom alatt álló ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott borok előállításához körülhatárolt terület két aleredetmegjelölést foglalhat magában, és Bihar és Szilágy megye alábbiakban meghatározott területein helyezkedik el:

    1.1.

    „DIOSIG” és „BIHARIA” aleredetmegjelölések:

     

    Bihar megye:

    Biharia település: Biharia falu

    Cetariu település: Șișterea és Paleu falvak

    Diosig település: Diosig falu

    Roșiori település: Roșiori és Vaida falvak

    Săcuieni település: Săcueni és Cadea falvak

    Sălard település: Sălard és Sântimreu falvak

    Ciuhoi település: Sâniob és Ciuhoi falvak

    1.2.

    „ȘIMLEUL SILVANIEI” aleredetmegjelölés:

     

    Sălaj megye:

    Șimleul Silvaniei község: Șimleul Silvaniei és Cehei megyei jogú városok

    Nușfalău település: Nușfalău, Bilghez és Boghiș falvak

    Ip település: Ip, Zăuan és Zăuan-Băi falvak

    Camăr település: Camăr falu

    Pericei település: Pericei, Bădăcin és Sici falvak

    Carastelec település: Carastelec falu

    Crasna település: Crasna falu

    Măeriște település: Uileacu Șimleului és Doh falvak

    Zalău község: Zalău megyei jogú város

    Șamșud település: Șamșud falu

    Sărmașag település: Sărmașag, Ilisua és Lompirt falvak

    Dobrin település: Dobrin és Doba falvak

    Crișeni település: Crișeni és Gârceiu falvak

    Horoatu Crasnei település: Horoatu Crasnei falu

    Hereclean település: Hereclean, Dioșod, Guruslău és Badon falvak

    Bocșa település: – Bocșa és Borla falvak

    Coșeiu település: Coșeiu és Archid falvak

    7.   Borszőlőfajták

    Burgund Mare N – Grosser burgunder, Blaufrankisch, Kékfrankos, Frankovka, Limberger

    Cabernet franc N

    Cabernet Sauvignon N – Petit Vidure, Burdeos tinto

    Cadarcă N – Schwarzer Kadarka, Rubinroter Kadarka, Lugojană, Gâmză, Fekete budai

    Chardonnay B – Gentil blanc, Pinot blanc Chardonnay

    Fetească albă B – Păsărească albă, Poama fetei, Mädchentraube, Leányka, Leánka

    Fetească neagră N – Schwarze Mädchentraube, Poama fetei neagră, Păsărească neagră, Coada rândunicii

    Fetească regală B – Königliche Mädchentraube, Königsast, Királyleányka, Dănășană, Galbenă de Ardeal

    Furmint B – Furmin, Șom szalai, Tokaj, Szegszőlő

    Merlot N – Bigney rouge, Plant Medoc

    Muscat Ottonel B – Muscat Ottonel blanc

    Mustoasă de Măderat B – Lampau, Lampor, Mustafer, Mustos Fehér, Straftraube

    Pinot Gris G – Affumé, Grauer Burgunder, Grauburgunder, Grauer Mönch, Pinot cendré, Pinot Grigio, Ruländer

    Pinot noir N – Blauer Spätburgunder, Blauer Burgunder, Burgund mic, Burgunder roter, Klăvner Morillon Noir

    Pinot noir N – Spätburgunder, Pinot nero

    Riesling de Rhin B – Weisser Riesling, White Riesling (fehér rizling), Riesling Renano, Rheinriesling

    Riesling italian B – Olasz Riesling, Olaszriesling (Olaszrizling), Welschriesling

    Sauvignon B – Sauvignon blanc

    Syrah N – Shiraz, Petit Syrah

    Traminer Rose Rs – Rosetraminer, Savagnin Rose, Gewürztraminer

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    8.1.   A földrajzi területre vonatkozó információk

    A természeti tényezők leírása

    Crișana régió (magyarul: Körösvidék; németül: Kreischgebiet) a Maros, a Szamos és a Tisza folyók, valamint az Erdélyi-középhegység között helyezkedik el. Legszélső pontjai: K. h. 20° 45’ (nyugaton Nădlac/Nagylak) és k. h. 22° 39’ (keleten Târnăvița/Fazekastarnó), é. sz. 45° 58’ (délen Labașinț/Lábas) és é. sz. 46° 38’ (északon Berechiu/Alsóbarakony).

    A környezet meghatározó természeti eleme a Sebes-Körös folyó vidéke, amelyet északról a Șes- (Réz-)hegység határol, és amelyet lankás, a síksághoz közeli dombok, valamint a közép-európai éghajlat befolyása, és ezekből kifolyólag alacsonyabb hőmérsékletek és a csapadékmennyiség nagyobb mértékű ingadozásai jellemeznek. A szóban forgó területen a telek enyhébbek, és a szőlőtermő területek jelentős mennyiségű napsütésben részesülnek, miközben védve vannak a szelektől és a hideg légáramlatoktól.

    A csapadékmennyiség augusztusban, szeptemberben és októberben jelentősen lecsökken, ami jobb feltételeket biztosít a talaj felmelegedéséhez és a szőlő éréséhez, és szilárdabb alapot teremt a szőlő jó növényegészségügyi állapotához. Az átlagos levegőhőmérséklet szeptemberi, 3–4 °C-os jelentős csökkenése megőrzi a szőlő magasabb hőmérsékletre érzékeny összetevőit, például az aromákat és a savakat.

    Az emberi tényezők leírása

    Beltiug, Rătești és Ardud környékén a termelők több száz pincét vájtak a domb oldalába. Ezeket két-három, egymást átfedő rétegbe rendezték, így úgy tűnik, mintha a dombok csak dobozokból állnának, amelyeknek csak az ajtaja látható. A domboldalba vájt pincék közel vannak az állatpiacokhoz, és a kereskedés befejeztével az eladók, akik egyben szőlőtermesztők is voltak, elvitték a vásárlókat a saját pincéjükbe, és a saját maguk szüretelt borból készült borokat kínálták. Számos kereskedő a piacon is árulta a termékeit a közeli pincékben kínált borok miatt. A körösvidéki piac látogatása valójában egy borkóstoló túra volt.

    8.2.   Termékadatok

    A talaj magas savtartalma miatt a fehérborok a Crișana OEM megjelenése óta túlsúlyban voltak. A fajták sokfélesége lehetővé tette az olyan őshonos fehér fajták szélesebb körű házasítását, mint a Fetească regală, a Fetească albă, a Pinot gris és a Mustoasă de Măderat, amelyekből gyümölcsös borokat állítanak elő a fajtára jellemző (a házasított borokban a Fetească regală 50–75 %-ban van jelen), jól strukturált elsődleges aromákkal. Elismert házasított borok állíthatók elő a Burgund mare, a Cabernet Sauvignon és a Merlot fajtákból. A borok kiegyensúlyozottak, jó tanninszerkezettel, friss gyümölcsökre emlékeztető aromával, a Cabernet Sauvignon fajta sajátos bársonyosságával, és alkalmasak a hordós érlelésre.

    8.3.   Ok-okozati összefüggés a terület és a termék között

    A CRIȘANA elnevezés a Fehér-Körös, a Sebes-Körös és a Fekete-Körös folyók körüli területre jellemző: A területet keleten a Berettyó, délen pedig a Maros folyó határolja. E három folyó medencéjében dombos területek és mély völgyek találhatók. Ezekben a völgyekben az őszi reggelek ködösek és nedvesek, ami kedvez a gyümölcsös aromák felhalmozódásának a fehér szőlőben. A dombok meredek lejtői és a talaj – amely enyhén vázszerű, hordalékos talaj, mészkővel vagy barna podzollal, gyorsan felmelegedő kavicsrétegen – lehetővé teszi a Fetească albă, a Furmint és a Muscat Ottonel szőlőfajták megfelelő érését.

    9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

    Fakultatív jelölések

    Jogi keret:

     

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

     

    A címkézéssel kapcsolatos további rendelkezések

    A feltétel leírása:

     

    A borok címkéjén a CRIȘANA oltalom alatt álló eredetmegjelölést – a termelők érdekeitől függően – ki lehet egészíteni a következő szőlőültetvények elnevezésének egyikével: BIHARIA, DIOSIG, SĂCUENI, SĂLARD, SÂNIOB, DEALUL ŞIMLEULUI, ZALĂU, ŞAMŞUD, SĂRMAŞAG.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://www.onvpv.ro/sites/default/files/caiet_de_sarcini_doc_crisana_modif_cf_cerere_1221_21.06.2023_no_track_changes_0.pdf


    (1)   HL L 9., 2019.1.11., 2. O.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1572/oj

    ISSN 1977-0979 (electronic edition)


    Top