Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DP0316

Az Európai Parlament 2023. szeptember 13-i határozata a Parlament eljárási szabályzatának a feddhetetlenség, a függetlenség és az elszámoltathatóság megerősítését célzó módosításairól (2023/2095(REG))

HL C, C/2024/1770, 2024.3.22, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1770/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1770/oj

European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat C


C/2024/1770

2024.3.22.

P9_TA(2023)0316

A Parlament eljárási szabályzatának módosítása a feddhetetlenség, a függetlenség és az elszámoltathatóság megerősítése érdekében

Az Európai Parlament 2023. szeptember 13-i határozata a Parlament eljárási szabályzatának a feddhetetlenség, a függetlenség és az elszámoltathatóság megerősítését célzó módosításairól (2023/2095(REG)) (*1)

(C/2024/1770)

Az Európai Parlament,

tekintettel elnöke 2023. március 9-i levelére,

tekintettel eljárási szabályzata 236. és 237. cikkére,

tekintettel az Alkotmányügyi Bizottság jelentésére (A9-0262/2023),

1.

úgy határoz, hogy az alábbi módon módosítja eljárási szabályzatát;

2.

úgy határoz, hogy a módosítások 2023. november 1-jén lépnek hatályba; úgy határoz, hogy az Elnökséget és a quaestorokat végrehajtási intézkedések elfogadására felhatalmazó módosításokat azonban e határozat elfogadásának napjától kell alkalmazni;

3.

úgy határoz, hogy az e határozat elfogadásának napján hatályos eljárási szabályzat rendelkezései alapján benyújtott érdekeltségi nyilatkozatok 2023. december 31-ig érvényben maradnak;

4.

utasítja elnökét, hogy tájékoztatás céljából továbbítsa ezt a határozatot a Tanácsnak és a Bizottságnak.

Módosítás 1

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

11 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

11. cikk

11. cikk

A képviselők pénzügyi érdekeltségei és átláthatósági nyilvántartás

A feddhetetlenséggel és az átláthatósággal kapcsolatos magatartási szabályok

(1)   A Parlament a képviselők pénzügyi érdekeltségeire vonatkozó átláthatósági szabályokat állapít meg az összes képviselő többségével elfogadott magatartási kódex formájában, amelyet mellékletként csatolni kell ezen eljárási szabályzathoz (5).

(1)   A Parlament feddhetetlenséggel és átláthatósággal kapcsolatos magatartási szabályokat állapít meg az összes képviselő többségével elfogadott magatartási kódex formájában, amelyet mellékletként csatolni kell ezen eljárási szabályzathoz (5).

Az említett szabályok más módon nem hátráltathatják vagy korlátozhatják a képviselőt hivatali tevékenysége, illetve bármely ehhez kapcsolódó politikai vagy egyéb tevékenysége gyakorlásában.

Az említett szabályok más módon nem hátráltathatják vagy korlátozhatják a képviselőt hivatali tevékenysége, illetve bármely ehhez kapcsolódó politikai vagy egyéb tevékenysége gyakorlásában.

(2)     A képviselőknek be kell vezetniük azt a következetes gyakorlatot, hogy csak a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodással6 létrehozott átláthatósági nyilvántartásban szereplő érdekképviselőkkel tárgyalnak  (6) .

 

(3)     A képviselőknek az intézményközi megállapodás alkalmazási körébe tartozó érdekképviselővel tervezett összes találkozójukat nyilvánosságra kell hozniuk az interneten. Az I. melléklet 4. cikke (6) bekezdésének sérelme nélkül, az előadók, az árnyékelőadók és a bizottsági elnökök minden jelentés esetében közzéteszik az intézményközi megállapodás hatálya alá tartozó érdekképviselőkkel tervezett minden találkozót. Az Elnökség a Parlament weboldalán biztosítja az ehhez szükséges infrastruktúrát.

 

(4)   Az Elnökség a Parlament weboldalán a képviselők személyes online oldalán biztosítja a szükséges infrastruktúrát azon képviselők számára, akik a képviselői statútumban és annak végrehajtási rendelkezéseiben foglalt alkalmazandó szabályoknak megfelelően közzé kívánják tenni az önkéntes ellenőrzés eredményét vagy a megerősítést arra vonatkozóan, hogy a számukra juttatott általános költségtérítés megfelel a képviselői statútumban és annak végrehajtási intézkedéseiben foglalt alkalmazandó szabályoknak.

(4)   Az Elnökség a Parlament weboldalán a képviselők személyes online oldalán biztosítja a szükséges infrastruktúrát azon képviselők számára, akik a képviselői statútumban és annak végrehajtási rendelkezéseiben foglalt alkalmazandó szabályoknak megfelelően közzé kívánják tenni az önkéntes ellenőrzés eredményét vagy a megerősítést arra vonatkozóan, hogy a számukra juttatott általános költségtérítés megfelel a képviselői statútumban és annak végrehajtási intézkedéseiben foglalt alkalmazandó szabályoknak.

(5)     E szabályok más módon nem hátráltathatják vagy korlátozhatják a képviselőt hivatali tevékenysége, illetve bármely ehhez kapcsolódó politikai vagy egyéb tevékenysége gyakorlásában.

 

(6)   A magatartási kódexet, valamint a volt képviselők jogait és kiváltságait az Elnökség határozata állapítja meg. A volt képviselőkkel szemben nem alkalmazható megkülönböztető bánásmód.

(6)   A volt képviselőkre vonatkozó , feddhetetlenséggel és átláthatósággal kapcsolatos magatartási kódexet az Elnökség határozata állapítja meg.

Módosítás 2

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

35 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

35. cikk

35. cikk

Közös munkacsoportok

Közös munkacsoportok

(1)   A parlamenti képviselők közös munkacsoportokat vagy egyéb, nem hivatalos csoportosulásokat hozhatnak létre, hogy a különböző parlamenti bizottságok tagjainak munkájára támaszkodva konkrét kérdésekről a különböző képviselőcsoportok bevonásával nem hivatalos eszmecseréket tartsanak, valamint ösztönözzék a képviselők és a civil társadalom közötti kapcsolattartás .

(1)   A parlamenti képviselők közös munkacsoportokat hozhatnak létre, hogy a különböző parlamenti bizottságok tagjainak munkájára támaszkodva konkrét kérdésekről a különböző képviselőcsoportok bevonásával nem hivatalos eszmecseréket tartsanak, valamint ösztönözzék a képviselők és a civil társadalom közötti kapcsolattartást .

(2)   A közös munkacsoportok és egyéb nem hivatalos csoportosulások fellépéseinek teljesen átláthatóknak kell lenniük , és nem végezhetnek olyan tevékenységet, amely összetéveszthető a Parlament és szervei hivatalos tevékenységeivel. Nem szervezhetnek olyan eseményeket harmadik országokban, amelyek egybeesnek valamely hivatalos parlamenti szerv, például hivatalos választási megfigyelő küldöttség kiküldetésével.

(2)   A közös munkacsoportok fellépéseinek teljesen átláthatóknak kell lenniük . E munkacsoportok nem végezhetnek olyan tevékenységet, amely összetéveszthető a Parlament és szervei hivatalos tevékenységeivel . Így különösen a Parlament nevét vagy logóját nem használhatják. Nem szervezhetnek olyan eseményeket harmadik országokban, amelyek egybeesnek valamely hivatalos parlamenti szerv, például hivatalos választási megfigyelő küldöttség kiküldetésével.

(3)    Az ilyen csoportosulások létrehozására vonatkozó parlamenti belső szabályok tiszteletben tartása mellett egy képviselőcsoport logisztikai támogatást nyújtva elősegítheti azok tevékenységét.

(3)    A közös munkacsoportok létrehozására vonatkozó parlamenti belső szabályok tiszteletben tartása mellett egy képviselőcsoport logisztikai támogatást nyújtva elősegítheti azok tevékenységét.

(4)   A közös munkacsoportok évente kötelesek nyilatkozni minden olyan pénzbeli vagy természetbeni támogatásról (pl. titkári segítség) , amely – ha azt a képviselőnek magánszemélyként ajánlják fel – az I. melléklet alapján nyilatkozattételi kötelezettség tárgyát képezi.

(4)   A közös munkacsoportok évente kötelesek nyilatkozni minden olyan – többek között pénzbeli vagy természetbeni – támogatásról, amely – ha azt a képviselőnek mint magánszemélynek ajánlják fel – az I. melléklet alapján nyilatkozattételi kötelezettség tárgyát képezi.

Egyéb nem hivatalos csoportosulások a következő hónap végéig ugyancsak kötelesek nyilatkozni bármely olyan – pénzbeli vagy természetbeni – támogatásról, amelyet a képviselők egyedileg, az I. melléklet szerinti kötelezettségeikkel összhangban nem jelentettek be.

 

(5)    Csak az átláthatósági nyilvántartásba bejegyzett érdekképviselők vehetnek részt a közös munkacsoportok vagy egyéb nem hivatalos csoportosulások által az Európai Parlament épületeiben szervezett tevékenységekben, például látogathatják, támogathatják vagy társ-házigazdagént lebonyolíthatják a közös munkacsoportok vagy egyéb nem hivatalos csoportosulások üléseit vagy rendezvényeit .

(5)    Érdekképviselők csak akkor vehetnek részt a közös munkacsoportok által az Európai Parlament épületeiben szervezett tevékenységekben, például látogathatják, támogathatják vagy társ-házigazdagént bonyolíthatják a közös munkacsoportok üléseit vagy rendezvényeit, ha nyilvántartásba vették őket a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodással  (14a) létrehozott átláthatósági nyilvántartásban .

(6)   A quaestorok nyilvántartást vezetnek a ( 3 ) bekezdésben említett nyilatkozatokról. A quaestorok részletes szabályokat fogadnak el ezekre a nyilatkozatokra és azoknak a Parlament honlapján való közzétételére vonatkozóan.

(6)   A quaestorok nyilvánosan hozzáférhető nyilvántartást vezetnek a közös munkacsoportokról és a ( 4 ) bekezdésben említett nyilatkozatokról. Az Elnökség részletes szabályokat fogad el erre a nyilvántartásra és ezekre a nyilatkozatokra és a Parlament weboldalán való közzétételükre vonatkozóan.

(7)   A quaestorok biztosítják e cikk hatékony végrehajtását.

(7)   A quaestorok biztosítják e cikk hatékony végrehajtását.

 

(7a)     E cikk megsértése esetén a quaestorok a parlamenti ciklus hátralevő részét meg nem haladó időtartamra megtilthatják a közös munkacsoportnak a Parlament létesítményeinek használatát.

 

Módosítás 3

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

35 a cikk (új)

Hatályos szöveg

Módosítás

 

35a. cikk

 

Nem hivatalos csoportosulások

 

(1)     A parlamenti képviselők nem hivatalos csoportosulásokat hozhatnak létre, hogy a különböző parlamenti bizottságok tagjainak munkájára támaszkodva konkrét kérdésekről a különböző képviselőcsoportok bevonásával nem hivatalos eszmecseréket tartsanak, valamint ösztönözzék a képviselők és a civil társadalom közötti kapcsolattartást.

 

(2)     A nem hivatalos csoportosulások fellépéseinek teljesen átláthatóknak kell lenniük. E csoportosulások nem végezhetnek olyan tevékenységet, amely összetéveszthető a Parlament és szervei hivatalos tevékenységeivel. Így különösen a Parlament nevét vagy logóját nem használhatják. Nem szervezhetnek olyan eseményeket harmadik országokban, amelyek egybeesnek valamely hivatalos parlamenti szerv, például hivatalos választási megfigyelő küldöttség kiküldetésével. A nem hivatalos csoportosulásokban részt vevő képviselőknek proaktív módon közölniük kell a külső partnerekkel, hogy egyéni képviselői minőségükben járnak el.

 

(3)     A képviselőcsoportok logisztikai támogatás nyújtásával elősegíthetik a nem hivatalos csoportosulások tevékenységeit, kivéve az olyan harmadik országokkal kapcsolatos nem hivatalos csoportosulások esetében, amely országok tekintetében létezik a 223. cikkben említett állandó parlamentközi küldöttség.

 

Az olyan harmadik országokkal kapcsolatos nem hivatalos csoportosulások, amelyek tekintetében létezik a 223. cikkben említett állandó parlamentközi küldöttség, tevékenységeikhez nem vehetik igénybe a Parlament létesítményeit.

 

A harmadik országgal való kapcsolatra utalhat a nem hivatalos csoportosulás neve vagy tevékenységei.

 

(4)     A nem hivatalos csoportosulások a következő hónap végéig kötelesek nyilatkozni minden támogatásról, beleértve a készpénzben vagy természetben nyújtott támogatásokat is. Ilyen nyilatkozat hiányában a csoportosulás elnöke, vagy ha a csoportosulásnak nincs elnöke, a csoportosulásban részt vevő bármely képviselő az említett határidő lejártát követő 10 munkanapon belül köteles nyilatkozni a támogatásról.

 

(5)     Érdekképviselők csak akkor vehetnek részt a nem hivatalos csoportosulások által az Európai Parlament épületeiben szervezett tevékenységekben, például látogathatják, támogathatják vagy társ-házigazdagént bonyolíthatják a nem hivatalos csoportosulás üléseit vagy rendezvényeit, ha nyilvántartásba vették őket az átláthatósági nyilvántartásban.

 

(6)     A quaestorok nyilvánosan hozzáférhető nyilvántartást vezetnek a (4) bekezdésben említett nyilatkozatokról, és az azokat benyújtó nem hivatalos csoportosulásokról. Az Elnökség részletes szabályokat fogad el erre a nyilvántartásra és ezekre a nyilatkozatokra és a Parlament weboldalán való közzétételükre vonatkozóan.

 

(7)     A quaestorok biztosítják e cikk hatékony végrehajtását.

 

(8)     E cikk megsértése esetén a quaestorok a parlamenti ciklus hátralevő részét meg nem haladó időtartamra megtilthatják a nem hivatalos csoportosulásnak a Parlament létesítményeinek használatát.

Módosítás 4

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

123 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

123. cikk

123. cikk

Belépés a Parlament épületeibe

Belépés a Parlament épületeibe

(1)   A képviselők, a képviselők asszisztensei és a harmadik személyek belépőkártyáit az Elnökség által megállapított szabályok alapján kell kiállítani. E szabályok a belépőkártyák használatára és visszavonására is kiterjednek.

(1)   A képviselők, a volt képviselők, a képviselők asszisztensei és a harmadik személyek belépőkártyáit az Elnökség által megállapított szabályok alapján kell kiállítani. E szabályok a belépőkártyák használatára és visszavonására is kiterjednek.

(2)   Nem állítható ki belépőkártya a valamely képviselő környezetéhez tartozó azon személyek számára, akik a kötelező átláthatósági nyilvántartás létrehozásáról szóló intézményközi megállapodás hatálya alá tartoznak.

(2)   Nem állítható ki belépőkártya a valamely képviselő környezetéhez tartozó azon személyek számára, akik a kötelező átláthatósági nyilvántartás létrehozásáról szóló intézményközi megállapodás hatálya alá tartoznak.

(3)   Az átláthatósági nyilvántartásba felvett szervezetek és hosszú ideig érvényes európai parlamenti belépőkártyával rendelkező képviselőik kötelesek betartani a következőket:

(3)   Az átláthatósági nyilvántartásba felvett szervezetek és hosszú ideig érvényes európai parlamenti belépőkártyával rendelkező képviselőik kötelesek betartani a következőket:

az intézményközi megállapodáshoz csatolt, a nyilvántartottakra vonatkozó magatartási kódex;

az intézményközi megállapodáshoz csatolt, a nyilvántartottakra vonatkozó magatartási kódex;

az intézményközi megállapodásban meghatározott eljárások és egyéb kötelezettségek; és

az intézményközi megállapodásban meghatározott eljárások és egyéb kötelezettségek; és

az e cikket végrehajtó rendelkezések.

az e cikket végrehajtó rendelkezések.

A hosszú ideig érvényes belépőkártyák visszavonására vagy átmeneti deaktiválására vonatkozó általános szabályok alkalmazhatóságának sérelme nélkül, és lényeges ellenérvek hiányában a főtitkár a quaestorok engedélyével visszavonja vagy deaktiválja azt a hosszú ideig érvényes belépőkártyát, amelynek birtokosát a nyilvántartottak magatartási kódexének megsértése miatt törölték az átláthatósági nyilvántartásból, vagy amelynek birtokosáról megállapításra került, hogy súlyosan megsértette az e bekezdésben meghatározott kötelezettségeket, illetve amelynek birtokosa megfelelő indokolás nélkül megtagadta, hogy eleget tegyen valamely meghallgatáson vagy bizottsági ülésen való részvételre, illetve valamely vizsgálóbizottsággal való együttműködésre vonatkozó hivatalos idézésnek.

A hosszú ideig érvényes belépőkártyák visszavonására vagy átmeneti deaktiválására vonatkozó általános szabályok alkalmazhatóságának sérelme nélkül, és lényeges ellenérvek hiányában a főtitkár a quaestorok engedélyével visszavonja vagy deaktiválja azt a hosszú ideig érvényes belépőkártyát, amelynek birtokosát a nyilvántartottak magatartási kódexének megsértése miatt törölték az átláthatósági nyilvántartásból, vagy amelynek birtokosáról megállapításra került, hogy súlyosan megsértette az e bekezdésben meghatározott kötelezettségeket, illetve amelynek birtokosa megfelelő indokolás nélkül megtagadta, hogy eleget tegyen valamely meghallgatáson vagy bizottsági ülésen való részvételre, illetve valamely vizsgálóbizottsággal való együttműködésre vonatkozó hivatalos idézésnek.

(4)   A quaestorok határozhatják meg, hogy a (3) bekezdésben említett magatartási kódex miként alkalmazandó a hosszú ideig érvényes belépőkártyával rendelkező, azonban az intézményközi megállapodás hatálya alá nem tartozó személyekre.

(4)   A quaestorok határozhatják meg, hogy a (3) bekezdésben említett magatartási kódex miként alkalmazandó a hosszú ideig érvényes belépőkártyával rendelkező, azonban az intézményközi megállapodás hatálya alá nem tartozó személyekre.

(5)   Az Elnökség a főtitkár javaslatára meghozza az átláthatósági nyilvántartás megvalósításához szükséges intézkedéseket az intézményközi megállapodás rendelkezéseivel összhangban.

(5)   Az Elnökség a főtitkár javaslatára meghozza az átláthatósági nyilvántartás megvalósításához szükséges intézkedéseket az intézményközi megállapodás rendelkezéseivel összhangban.

Módosítás 5

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

176 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

176. cikk

176. cikk

Szankciók

Szankciók

(1)   A 10. cikk (2)–(9) bekezdésének súlyos megsértése esetén az Elnök e cikknek megfelelően az érintett képviselőt sújtó megfelelő szankciót megállapító, indoklással ellátott határozatot hoz.

(1)   A 10. cikk (2)–(9) bekezdése , a 35. cikk vagy a 35a. cikk súlyos megsértése esetén az Elnök e cikknek megfelelően az érintett képviselőt sújtó megfelelő szankciót megállapító, indoklással ellátott határozatot hoz.

A 10. cikk (3) vagy (4) bekezdésével kapcsolatban az Elnök e cikk alapján indokolással ellátott határozatot fogadhat el, függetlenül attól, hogy a 175. cikk szerinti azonnali intézkedést az érintett képviselő esetében korábban elrendelték-e.

A 10. cikk (3) vagy (4) bekezdésével kapcsolatban az Elnök e cikk alapján indokolással ellátott határozatot fogadhat el, függetlenül attól, hogy a 175. cikk szerinti azonnali intézkedést az érintett képviselő esetében korábban elrendelték-e.

A 10. cikk (6) bekezdésével kapcsolatban az Elnök e cikk alapján csak a zaklatásra és annak megelőzésére vonatkozó belső adminisztratív eljárással összhangban megállapított zaklatás esetén fogadhat el indokolással ellátott határozatot.

A 10. cikk (6) bekezdésével kapcsolatban az Elnök e cikk alapján csak a zaklatásra és annak megelőzésére vonatkozó belső adminisztratív eljárással összhangban megállapított zaklatás esetén fogadhat el indokolással ellátott határozatot.

Az Elnök büntetést róhat ki egy képviselőre olyan esetekben, amikor ezen eljárási szabályzat vagy az Elnökség által a 25. cikk alapján elfogadott határozat e cikk alkalmazását írja elő.

(1a)    Az Elnök szankciót is kiróhat egy képviselőre olyan esetekben, amikor ezen eljárási szabályzat – ideértve a képviselők feddhetetlenséggel és átláthatósággal kapcsolatos magatartási kódexét  (32a) vagy az Elnökség által a 25. cikk alapján elfogadott határozat e cikk alkalmazását írja elő.

(2)   Az Elnök az érintett képviselőt felkéri írásos észrevételek benyújtására a határozat meghozatala előtt. Ha az megfelelőbb, akkor az Elnök ehelyett szóbeli meghallgatást rendelhet el.

(2)   Az Elnök az érintett képviselőt felkéri írásos észrevételek benyújtására a határozat meghozatala előtt. Ha az megfelelőbb, akkor az Elnök ehelyett szóbeli meghallgatást rendelhet el.

A szankciót megállapító határozatról az érintett képviselőt ajánlott levél, vagy sürgős esetekben kézbesítő révén értesíteni kell .

A szankciót megállapító határozatot közölni kell az érintett képviselővel .

Az értesítést követően az érintett képviselővel szemben kiszabott szankciót az Elnök a plenáris ülésen bejelenti. Azon szervek, bizottságok és küldöttségek elnöki tisztségét betöltő személyeket, amelyeknek a képviselő tagja, tájékoztatni kell

A szankció véglegessé válását követően azt az Elnök a plenáris ülésen bejelenti. Azon szervek, bizottságok és küldöttségek elnöki tisztségét betöltő személyeket, amelyeknek a képviselő tagja, tájékoztatni kell.

A szankciót jogerőssé válását követően a parlamenti ciklus végéig a Parlament honlapján jól láthatóan közzé kell tenni és szerepeltetni kell .

A kiszabott szankciót jól láthatóan közzé kell tenni a Parlament weboldalán és a képviselőnek a Parlament weboldalán elérhető online személyes oldalán .

(3)   A tanúsított magatartás értékelésekor annak súlyossága mellett figyelembe kell venni annak egyszeri, visszatérő vagy pedig állandó jellegét. Adott esetben figyelembe kell venni a Parlament méltóságát és hírnevét ért esetleges károkat is.

(3)   A tanúsított magatartás értékelésekor annak súlyossága mellett figyelembe kell venni annak egyszeri, visszatérő vagy pedig állandó jellegét. Adott esetben figyelembe kell venni a Parlament méltóságát és hírnevét ért esetleges sérelmet is.

(4)   A megállapított szankció a következő intézkedések közül egyet vagy többet foglalhat magában:

(4)    A kiszabott szankciónak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lennie.  A megállapított szankció a következő intézkedések közül egyet vagy többet foglalhat magában:

a)

megrovás;

a)

megrovás;

 

(aa)

a képviselő eltiltása attól, hogy a Parlamentet parlamentközi küldöttség tagjaként, parlamentközi konferencián vagy bármilyen intézményközi fórumon képviselje, legfeljebb egyéves időtartamig;

 

ab)

titoktartási kötelezettség megszegése esetén a bizalmas vagy minősített információhoz való hozzáférés jogának korlátozása legfeljebb egyéves időtartamig;

b)

2– 30 nap időtartamra a napidíj megvonása;

b)

2– 60 nap időtartamra a napidíj megvonása;

c)

a plenáris ülésen való szavazás jogának sérelme nélkül és ez esetben is a képviselők magatartási szabályainak szigorú betartása mellett, 2– 30 napig terjedő időtartamra – olyan időszakban, amikor a Parlament vagy bármely szerve, bizottsága vagy küldöttsége ülésezik – ideiglenes felfüggesztés a Parlament összes tevékenységében vagy annak egy részében való részvételtől;

c)

a plenáris ülésen való szavazás jogának sérelme nélkül és ez esetben is a képviselők magatartási szabályainak szigorú betartása mellett, 2– 60 napig terjedő időtartamra – olyan időszakban, amikor a Parlament vagy bármely szerve, bizottsága vagy küldöttsége ülésezik – ideiglenes felfüggesztés a Parlament összes tevékenységében vagy annak egy részében való részvételtől;

d)

a képviselő eltiltása attól, hogy a Parlamentet parlamentközi küldöttség tagjaként, parlamentközi konferencián vagy bármilyen intézményközi fórumon képviselje, legfeljebb egyéves időtartamig;

 

e)

titoktartási kötelezettség megszegése esetén bizalmas vagy minősített információhoz való hozzáférés korlátozása legfeljebb egyéves időtartamig.

 

(5)   A (4) bekezdés b)–e) pontjában foglalt intézkedések megduplázhatóak ismételt szabályszegés esetén, illetve amennyiben a képviselő megtagadja a 175. cikk (3) bekezdése szerint hozott rendelkezés teljesítését.

(5)   A (4) bekezdés aa)–c) pontjában foglalt intézkedések megduplázhatóak ismételt szabályszegés esetén, illetve amennyiben a képviselő megtagadja a 175. cikk (3) bekezdése szerint hozott rendelkezés teljesítését.

(6)    Ezen felül az Elnök a 21. cikkben meghatározott eljárásnak megfelelően javaslatot nyújthat be az Elnökök Értekezletéhez, amely a képviselő egy vagy több, Parlamentben betöltött tisztségének felfüggesztésére vagy megvonására irányul.

(6)    Ezenfelül az Elnök a 21. cikkben meghatározott eljárásnak megfelelően javaslatot nyújthat be az Elnökök Értekezletéhez, amely a képviselő egy vagy több, Parlamentben betöltött tisztségének felfüggesztésére vagy megvonására irányul.

 

(6a)     Az Elnök dönt a szankciók közzétételének időtartamáról, figyelembe véve, hogy a közzététel minimális időtartama – az érintett képviselő mandátuma megszűnésétől függetlenül – a következő:

 

a (4) bekezdés a), aa) és ab) pontjában említett szankciók esetében két év;

 

a (4) bekezdés b) és c) pontjában említett szankciók esetében három év.

 

Kisebb szabálysértések esetén azonban az Elnök rövidebb közzétételi időszakról is határozhat.

 

Módosítás 6

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – cím

Hatályos szöveg

Módosítás

I. MELLÉKLET

I. MELLÉKLET

AZ EURÓPAI PARLAMENTI KÉPVISELŐK PÉNZÜGYI ÉRDEKELTSÉGEKRE ÉS ÖSSZEFÉRHETETLENSÉGRE VONATKOZÓ MAGATARTÁSI KÓDEXE

AZ EURÓPAI PARLAMENTI KÉPVISELŐK FEDDHETETLENSÉGGEL ÉS ÁTLÁTHATÓSÁGGAL KAPCSOLATOS MAGATARTÁSI KÓDEXE

Módosítás 7

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 1 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

1. cikk

1. cikk

Alapelvek

Alapelvek

Európai parlamenti képviselői feladataik ellátása során a képviselők:

Európai parlamenti képviselői feladataik ellátása során a képviselők:

a)

irányadónak tekintik és betartják az alábbi általános magatartási elveket: önzetlenség, feddhetetlenség, nyíltság, szorgalom, becsületesség, elszámoltathatóság és a Parlament hírnevének tiszteletben tartása,

a)

irányadónak tekintik és betartják az alábbi általános magatartási elveket: önzetlenség, feddhetetlenség, nyíltság, szorgalom, becsületesség, elszámoltathatóság és a Parlament méltóságának és hírnevének tiszteletben tartása,

b)

kizárólag a köz érdekében járnak el, és semmilyen közvetlen vagy közvetett anyagi hasznot vagy más ellenszolgáltatást nem szereznek , illetve annak megszerzésére nem törekszenek .

b)

kizárólag a köz érdekében járnak el, és semmilyen közvetlen vagy közvetett előnyt vagy más ellenszolgáltatást nem szerezhetnek , illetve annak megszerzésére nem törekedhetnek .

Módosítás 8

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 2 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

2. cikk

2. cikk

A képviselők legfontosabb feladatai

A képviselők legfontosabb feladatai

Feladataik ellátása során az európai parlamenti képviselők

Feladataik ellátása során az európai parlamenti képviselők

a)

nem kötnek semmilyen harmadik természetes vagy jogi személy érdekében való fellépésre vagy szavazásra irányuló olyan megállapodást, amely sértené az Európai Parlament képviselőinek közvetlen és általános választójog alapján történő választásáról szóló 1976. szeptember 20-i okmány 6. cikkében és az európai parlamenti képviselők statútumának 2. cikkében foglalt szavazási szabadságukat;

a)

nem köthetnek semmilyen harmadik természetes vagy jogi személy érdekében való fellépésre vagy szavazásra irányuló olyan megállapodást, amely sértené az Európai Parlament képviselőinek közvetlen és általános választójog alapján történő választásáról szóló 1976. szeptember 20-i okmány 6. cikkében és az európai parlamenti képviselők statútumának 2. cikkében foglalt szavazási szabadságukat;

b)

nem kérnek , fogadnak el vagy kapnak semmilyen közvetlen vagy közvetett, sem pénzbeni , sem természetbeni ellenszolgáltatást vagy jutalmat a képviselő parlamenti munkája során tanúsított bizonyos magatartásért, és tudatosan törekszenek minden megvesztegetésre, korrupcióra vagy jogtalan befolyásolásra utaló helyzet elkerülésére,

b)

nem kérhetnek , fogadhatnak el vagy kaphatnak semmilyen közvetlen vagy közvetett előnyt vagy más ellenszolgáltatást  – többek között sem pénzbeni, sem természetbeni juttatás formájában  – a képviselő parlamenti munkája során tanúsított bizonyos magatartásért, és tudatosan törekedniük kell minden megvesztegetésre, korrupcióra vagy jogtalan befolyásolásra utaló helyzet elkerülésére,

c)

nem folytatnak az uniós döntéshozatali folyamathoz közvetlenül kapcsolódó hivatalos, fizetett lobbitevékenységet .

c)

nem folytathatnak az uniós döntéshozatali folyamathoz közvetlenül kapcsolódó fizetett lobbitevékenységet .

Módosítás 9

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 3 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

3. cikk

3. cikk

Összeférhetetlenség

Összeférhetetlenség

(1)    Amennyiben valamely európai parlamenti képviselő személyes érdekeltsége nem helyénvaló módon befolyásolhatja európai parlamenti képviselői feladatainak ellátását, összeférhetetlenség áll fenn. Nem áll fenn összeférhetetlenség abban az esetben, ha a képviselő az állampolgári közösség vagy személyek átfogó csoportja tagjaként részesül előnyökben.

(1)    Összeférhetetlenség akkor áll fenn, ha valamely európai parlamenti képviselő megbízatásának a köz érdekében történő gyakorlása családi , érzelmi okok, gazdasági érdek vagy bármely más közvetlen vagy közvetett magánérdek miatt nem helyénvaló módon befolyásolható .

 

Nem áll fenn összeférhetetlenség abban az esetben, ha a képviselő az állampolgári közösség vagy személyek átfogó csoportja tagjaként részesül előnyökben.

(2)   Amennyiben valamely képviselő úgy találja, hogy esetében összeférhetetlenség áll fenn, haladéktalanul megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a helyzetet e magatartási kódex rendelkezéseinek megfelelően orvosolja. Ha a képviselő nem képes feloldani az összeférhetetlenséget, arról írásban jelentést tesz az Elnöknek. Nem egyértelmű esetekben a képviselő bizalmas tanácsot kérhet a képviselők magatartásával foglalkozó, a 7. cikk szerint létrehozott tanácsadó bizottságtól.

(2)    A képviselők minden észszerű erőfeszítést megtesznek az összeférhetetlenségek feltárása érdekében.

 

Amennyiben valamely képviselő tudomást szerez arról, hogy esetében összeférhetetlenség áll fenn, haladéktalanul erőfeszítéseket tesz annak megszüntetésére. Ha a képviselő nem képes feloldani az összeférhetetlenséget, gondoskodik a szóban forgó magánérdekeltség 4. cikkel összhangban történő bejelentéséről.

(3)   A (2) bekezdés sérelme nélkül a képviselők – a plenáris ülés vagy valamely parlamenti szerv keretében történő felszólalást vagy szavazást megelőzően , illetve ha személyüket előadónak javasolják  – kötelesek közölni a tárgyalás alatt álló üggyel kapcsolatos bármilyen tényleges vagy lehetséges összeférhetetlenségüket, amennyiben az a 4. cikk szerinti nyilatkozatban szereplő információk alapján nem nyilvánvaló. Ezt a közlést írásban vagy szóban kell megtenni a levezető elnök részére a kérdéses parlamenti eljárás során .

(3)   A (2) bekezdés sérelme nélkül a képviselők – a plenáris ülés vagy valamely parlamenti szerv keretében történő felszólalást vagy szavazást megelőzően – kötelesek közölni a tárgyalás alatt álló üggyel kapcsolatos bármilyen összeférhetetlenségüket, amennyiben az a 4. cikk szerinti nyilatkozatban szereplő információk alapján nem nyilvánvaló. Ezt a közlést szóban , az érintett ülésen vagy tárgyaláson való felszólalással kell megtenni .

 

(3a)     Az alelnöki, quaestori, bizottsági vagy küldöttségi elnöki vagy alelnöki hivatal elfoglalása előtt a képviselő nyilatkozatot nyújt be, amelyben jelzi, hogy tudomása van-e az adott hivatal ellátásával kapcsolatban őt érintő bármilyen összeférhetetlenségről.

 

Ha a képviselőnek tudomása van ilyen összeférhetetlenség fennállásáról, azt ismertetnie kell az említett nyilatkozatban. Ebben az esetben a képviselő csak akkor léphet hivatalba, ha az érintett szerv úgy határoz, hogy az összeférhetetlenség nem akadályozza meg a képviselőt abban, hogy megbízatását a köz érdekében gyakorolja.

 

Amennyiben a szóban forgó hivatal ellátása során merül fel ilyen összeférhetetlenség, a képviselő nyilatkozatot nyújt be, amelyben ismerteti az összeférhetetlenséget, és tartózkodik az említett összeférhetetlenséggel kapcsolatos feladatok ellátásától, kivéve, ha az érintett szerv úgy határoz, hogy az összeférhetetlenség nem akadályozza meg a képviselőt abban, hogy megbízatását a köz érdekében gyakorolja.

 

(3b)     Az előadónak vagy árnyékelőadónak, illetve hivatalos küldöttség vagy intézményközi tárgyalások résztvevőjének javasolt képviselő nyilatkozatot nyújt be, amelyben jelzi, hogy tudomása van-e a szóban forgó jelentéssel vagy véleménnyel, illetve küldöttséggel vagy tárgyalással kapcsolatban őt érintő bármilyen összeférhetetlenségről. Ha a képviselőnek tudomása van ilyen összeférhetetlenség fennállásáról, azt ismertetnie kell az említett nyilatkozatban.

 

Amennyiben az előadónak javasolt képviselő nyilatkozik arról, hogy esetében összeférhetetlenség áll fenn, az érintett bizottság a leadott szavazatok többségével határozhat úgy, hogy a képviselő ennek ellenére kinevezhető előadónak azon az alapon, hogy az összeférhetetlenség nem akadályozza meg a képviselőt abban, hogy megbízatását a köz érdekben gyakorolja.

 

Amennyiben az árnyékelőadónak, illetve hivatalos küldöttség vagy intézményközi tárgyalások résztvevőjének javasolt képviselő nyilatkozik arról, hogy esetében összeférhetetlenség áll fenn, az érintett képviselőcsoport határozhat úgy, hogy a képviselőt ennek ellenére árnyékelőadónak vagy hivatalos küldöttség vagy intézményközi tárgyalások résztvevőjének jelöli azon az alapon, hogy az összeférhetetlenség nem akadályozza meg a képviselőt abban, hogy megbízatását a köz érdekében gyakorolja. Az érintett szerv azonban a leadott szavazatok kétharmados többségével ellenezheti a jelölést.

 

(3c)     Az Elnökség a 9. cikknek megfelelően elkészíti az e cikk (3a) és (3b) bekezdésében említett nyilatkozatok formanyomtatványát. Ezeket a nyilatkozatokat közzé kell tenni a a képviselőknek a Parlament weboldalán elérhető online oldalán.

Módosítás 10

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 4 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

4. cikk

4. cikk

A képviselői nyilatkozat

A magánérdekeltségekről szóló nyilatkozat

(1)   Az átláthatóság érdekében a képviselők személyes felelősséget vállalnak azért, hogy az európai parlamenti választásokat követő első plenáris ülés végéig (vagy parlamenti ciklus közben a parlamenti hivatalba lépés után 30 napon belül) pénzügyi érdekeltségeikre vonatkozó nyilatkozatot nyújtsanak be az Elnöknek az Elnökség által a 9. cikk alapján elfogadott formanyomtatványt használva. A képviselők az egyes változásokat követő hónap végéig értesítik az Elnököt a nyilatkozatukban történt bármilyen változásról.

(1)   Az átláthatóság és az elszámoltathatóság érdekében a képviselők az európai parlamenti választásokat követő első plenáris ülés végéig (vagy parlamenti ciklus közben a parlamenti hivatalba lépés után 30 naptári napon belül) magánérdekeltségeikre vonatkozó nyilatkozatot nyújtanak be az Elnöknek az Elnökség által a 9. cikk alapján elkészített formanyomtatványt használva. A képviselők az egyes változásokat követő hónap végéig értesítik az Elnököt a nyilatkozatukban történt bármilyen változásról.

(2)   A pénzügyi érdekeltségekről szóló nyilatkozat az alábbi, pontosan megadandó információkat tartalmazza:

(2)   A magánérdekeltségekről szóló nyilatkozat az alábbi, részletesen és pontosan megadandó információkat tartalmazza:

a)

a képviselők foglalkozása a parlamenti feladataik megkezdését megelőző három évben, valamint ezen idő alatt vállalatok, nem kormányzati szervezetek, egyesületek vagy más, jogszabályban létrehozott szervek testületeiben vagy bizottságaiban vállalt tagságuk,

a)

a képviselők foglalkozása a parlamenti feladataik megkezdését megelőző három évben, valamint ezen idő alatt vállalatok, nem kormányzati szervezetek, egyesületek vagy más, jogszabályban létrehozott szervek testületeiben vagy bizottságaiban vállalt tagságuk,

b)

minden olyan juttatás, amelyet a képviselő egy másik parlamentben betöltött képviselői megbízatásért kap,

 

c)

bármilyen olyan díjazással járó , rendszeres tevékenység, amelyet a képviselő megbízatásának gyakorlása mellett akár alkalmazottként , akár önfoglalkoztatóként végez ,

c)

bármilyen olyan díjazással járó tevékenység, amelyet a képviselő megbízatásának gyakorlása mellett végez, beleértve a szervezet nevét , valamint a tevékenység területét és jellegét, amennyiben a képviselő külső tevékenységeinek teljes javadalmazása egy naptári évben meghaladja a bruttó 5 000 EUR összeget ,

d)

vállalatok, nem kormányzati szervezetek, egyesületek vagy más, jogszabályban létrehozott szervek testületeiben vagy bizottságaiban viselt , díjazott, vagy díjazással nem járó tagság vagy a képviselő által vállalt bármilyen külső , díjazott vagy díjazással nem járó tevékenység,

d)

vállalatok, nem kormányzati szervezetek, egyesületek vagy más, jogszabályban létrehozott szervek testületeiben vagy bizottságaiban viselt tagság vagy a képviselő által vállalt bármilyen külső tevékenység,

e)

bármilyen alkalmankénti, díjazással járó külső tevékenység (beleértve az írói, előadói tevékenységet vagy szaktanácsadást), amennyiben a képviselő összes alkalmankénti külső tevékenységéért járó a teljes díjazás összege egy naptári évben meghaladja az 5 000 EUR-t,

 

f)

bármilyen tulajdonrész olyan vállalatban vagy társulásban, amely befolyást gyakorolhat a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre, illetve amennyiben a képviselőnek jelentős befolyást biztosít az adott szervezet ügyei tekintetében,

f)

bármilyen tulajdonrész olyan vállalatban vagy társulásban, amely befolyást gyakorolhat a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre, illetve amennyiben a képviselőnek jelentős befolyást biztosít az adott szervezet ügyei tekintetében,

g)

bármely pénzbeli, személyzeti téren biztosított vagy természetbeni juttatás, amelyet a képviselő a Parlament által biztosított juttatáson felül politikai tevékenységéért harmadik féltől kap, akinek kilétét közölnie kell,

g)

bármely pénzbeli, személyzeti téren biztosított vagy természetbeni juttatás, amelyet a képviselő a Parlament által biztosított juttatáson felül politikai tevékenységéért harmadik féltől kap, akinek kilétét közölnie kell,

h)

bármilyen egyéb pénzügyi érdekeltség , amely a képviselőt feladatainak ellátása során befolyásolhatja.

h)

a 3. cikk (1) bekezdése értelmében vett bármilyen olyan közvetlen vagy közvetett és az a)–g) pontban nem említett magánérdekeltség , amely a képviselőt feladatainak ellátása során befolyásolhatja.

Az egyes tételek első albekezdés szerinti bevallásakor a képviselőnek adott esetben jeleznie kell, hogy azért díjazásban részesül-e vagy sem; az a), c), d) , e) és f) tételek esetében a képviselőnek az alábbi jövedelmi kategóriák egyikét is fel kell tüntetni:

(2a)    Az egyes tételek (2) bekezdés szerinti bevallásakor a képviselőnek adott esetben jeleznie kell, hogy az jövedelmet vagy egyéb előnyöket keletkeztet-e vagy sem.

 

Ha az adott tétel jövedelmet keletkeztet, a képviselőnek minden egyes tétel tekintetében fel kell tüntetnie a vonatkozó jövedelem megfelelő összegét és – amennyiben releváns – annak gyakoriságát. Az egyéb előnyöket természetüknek megfelelően kell leírni.

Díjazás nélkül;

 

havi 1 EUR és 499 EUR között;

 

havi 500 EUR és 1 000 EUR között;

 

havi 1 001 EUR és 5 000 EUR között;

 

havi 5 001 EUR és 10 000 EUR között;

 

több mint 10 000 EUR havonta, a legközelebbi 10 000 eurós összeg megjelölésével.

 

A képviselőnek az első albekezdésben foglaltaknak megfelelően bevallott egyes tételekből származó, de nem rendszeresen kapott minden más jövedelmét éves alapon kell kiszámítani, el kell osztani tizenkettővel, és be kell sorolni a második albekezdésben meghatározott kategóriák egyikébe.

 

(3)   Az Elnök számára az e cikkel összhangban nyújtott információkat könnyen hozzáférhető módon közzé kell tenni a Parlament honlapján .

(3)   Az Elnök számára az (1), (2) és (2a) bekezdéssel összhangban nyújtott információkat könnyen hozzáférhető módon közzé kell tenni a Parlament weboldalán .

(4)   Ha a képviselő nem nyújtja be a pénzügyi érdekeltségeiről szóló nyilatkozatot, nem választható meg a Parlament vagy annak bármely szerve valamely tisztségére, nem nevezhető ki előadónak, illetve nem vehet részt hivatalos küldöttségben vagy intézményközi tárgyalásokon.

(4)   Ha a képviselő nem nyújtja be a magánérdekeltségeiről szóló nyilatkozatot, nem választható meg a Parlament vagy annak bármely szerve valamely tisztségére, nem nevezhető ki előadónak , nem jelölhető ki árnyékelőadónak , illetve nem vehet részt hivatalos küldöttségben vagy intézményközi tárgyalásokon.

(5)   Amennyiben az Elnök olyan információhoz jut, amely alapján feltételezheti, hogy egy képviselő pénzügyi érdekeltségeiről szóló nyilatkozata jelentős hibát tartalmaz vagy elavult, konzultálhat a 7. cikkben hivatkozott tanácsadó bizottsággal. Az Elnök adott esetben felkérheti a képviselőt a nyilatkozat 10 napon belül történő kijavítására. Az Elnökség határozhat a 4 . cikk ( 4 ) bekezdésének alkalmazásáról az Elnök helyesbítési kérelmének eleget nem tevő képviselővel szemben .

(5)   Amennyiben az Elnök olyan információhoz jut, amely alapján feltételezheti, hogy egy képviselő magánérdekeltségeiről szóló nyilatkozata jelentős hibát tartalmaz vagy elavult, felkéri a képviselőt annak tisztázására. Kielégítő magyarázat hiányában az Elnök konzultál a képviselők magatartásával foglalkozó, a 7. cikk szerint létrehozott tanácsadó bizottsággal. Ha a tanácsadó bizottság megállapítja, hogy a nyilatkozat nem felel meg e magatartási kódexnek, javasolja az Elnöknek, hogy kérje fel a képviselőt nyilatkozatának kijavítására. Ha ezen ajánlást figyelembe véve az Elnök megállapítja, hogy a képviselő megsértette e magatartási kódexet, felkéri a képviselőt a nyilatkozat 15 naptári napon belül történő kijavítására. Ha a képviselő nem tesz eleget ennek a kijavítási kérelemnek, az Elnök a 8 . cikk ( 3 ) bekezdésével összhangban indokolással ellátott határozatot fogad el. Az eljárási szabályzat 177. cikkében meghatározott belső fellebbezési lehetőségek az érintett képviselő rendelkezésére állnak.

(6)     Az előadók jelentésük indokolásában önkéntesen felsorolhatják azon külső érdekelteket, akikkel a jelentés témájába tartozó kérdésekben konzultáltak  (56) .

 

Módosítás 11

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 4 a cikk (új)

Hatályos szöveg

Módosítás

 

4a. cikk

 

Vagyonnyilatkozat

 

A képviselők minden megbízatási idő kezdetén és végén nyilatkozatot tesznek vagyoni eszközeikről és kötelezettségeikről. Az Elnökség megállapítja a bejelentendő vagyoni eszközök és kötelezettségek kategóriáinak listáját, és elkészíti a nyilatkozattételre szolgáló formanyomtatványt. Ezeket a nyilatkozatokat az Elnöknek kell benyújtani, és csak az illetékes hatóságok számára lehet hozzáférhetővé tenni, a nemzeti jog sérelme nélkül.

Módosítás 12

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 5 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

5. cikk

5. cikk

Ajándékok és hasonló juttatások

Ajándékok és hasonló juttatások

(1)   Az európai parlamenti képviselők feladataik ellátása során tartózkodnak bármely ajándék vagy hasonló juttatás elfogadásától, kivéve, ha ezeket az udvariassági szokásoknak megfelelően adják, és becsült értékük nem éri el a 150 EUR-t, vagy ha ezeket az udvariassági szokásoknak megfelelően a Parlament hivatalos képviselőiként eljárva kapják.

(1)   Az európai parlamenti képviselők képviselői minőségükben tartózkodnak bármely ajándék vagy hasonló juttatás elfogadásától, kivéve, ha ezeket az udvariassági szokásoknak megfelelően adják, és hozzávetőleges értékük nem éri el a 150 EUR-t, vagy ha ezeket az udvariassági szokásoknak megfelelően a Parlament hivatalos képviselőiként eljárva kapják.

(2)   A Parlament hivatalos képviseletében a képviselők által az (1) bekezdésnek megfelelően kapott minden ajándékot át kell adni az Elnöknek, és a 9. cikk alapján az Elnökség által meghatározott végrehajtási intézkedéseknek megfelelően kell kezelni.

(2)   A Parlament hivatalos képviseletében a képviselők által az (1) bekezdésnek megfelelően kapott minden, hozzávetőlegesen 150 EUR-nál magasabb értékű ajándékot át kell adni az Elnöknek, és a 9. cikk alapján az Elnökség által meghatározott alkalmazási szabályoknak megfelelően kell kezelni.

(3)   Az (1) és (2) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak a képviselők utazási költségeinek, szállásköltségeinek vagy napidíjának visszatérítésére, illetve az ilyen költségek harmadik felek által történő közvetlen kifizetésére abban az esetben, ha a képviselők meghívásra és feladataik végzésével kapcsolatban harmadik felek által szervezett eseményen vesznek részt.

(3)   Az (1) és (2) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak a képviselők utazási költségeinek, szállásköltségeinek vagy napidíjának visszatérítésére, illetve az ilyen költségek harmadik felek által részben vagy egészben történő közvetlen kifizetésére abban az esetben, ha a képviselők meghívásra és feladataik végzésével kapcsolatban harmadik felek által szervezett eseményen vesznek részt. A képviselők a 9. cikk alapján az Elnökség által meghatározott alkalmazási szabályokkal összhangban bejelentik az Elnöknek az ilyen eseményeken való részvételüket és a szükséges információkat.

E bekezdés, különösen az átláthatóságot biztosító szabályok hatályát a 9. cikk alapján az Elnökség által meghatározott végrehajtási intézkedések szabják meg.

 

Módosítás 13

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 5 a cikk (új)

Hatályos szöveg

Módosítás

 

5a. cikk

 

A találkozók közzététele

 

(1)     A képviselők csak a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodással  (56a) létrehozott átláthatósági nyilvántartásban nyilvántartásba vett érdekképviselőkkel találkozhatnak.

 

(2)     A képviselők online közzétesznek minden olyan, a parlamenti tevékenységekkel összefüggésben tervezett találkozót, amelyen a következő személyekkel találkoznak:

 

a)

a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás hatálya alá tartozó érdekképviselők; vagy

 

b)

harmadik országok hatóságainak – többek között ezen országok diplomáciai képviseleteinek és nagykövetségeinek – képviselői.

 

(3)     A (2) bekezdésben előírt kötelezettség alkalmazandó mindazokra a találkozókra, amelyeken a képviselő vagy a képviselő parlamenti asszisztensei a képviselő nevében részt vesznek.

 

(4)     A (2) bekezdéstől eltérve a képviselők nem teszik közzé azokat a találkozókat, amelyek nyilvánosságra hozatala veszélyeztetné valamely személy életét, testi épségét vagy szabadságát, vagy dönthetnek úgy, hogy nem tesznek közzé egy találkozót, amennyiben a titoktartást egyéb nyomós okok indokolják. Ezeket a találkozókat ehelyett az Elnöknek jelentik be, aki ezt a nyilatkozatot bizalmasan kezeli, vagy dönt annak anonimizált vagy késleltetett közzétételéről. Az Elnökség meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett az Elnök az ilyen nyilatkozatot közzéteheti.

 

(5)     Az Elnökség a Parlament weboldalán biztosítja a szükséges infrastruktúrát.

 

(6)     A 4. cikk (5) bekezdése értelemszerűen alkalmazandó.

 

Módosítás 14

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 5 b cikk (új)

Hatályos szöveg

Módosítás

 

5b. cikk

 

Nyilatkozat az észrevételekről

 

A találkozók közzétételére vonatkozó, az 5a. cikk szerinti követelmény sérelme nélkül az előadók jelentésük vagy véleményük mellékletében felsorolják azokat a szervezeteket vagy személyeket, amelyektől, illetve akiktől az eljárás tárgyához kapcsolódó kérdésekben észrevételeket kaptak. Az 5a. cikk (4) bekezdését értelemszerűen kell alkalmazni.

Módosítás 15

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 6 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

6. cikk

6. cikk

A volt képviselők tevékenységei

A volt képviselők tevékenységei

Az Európai Unió döntéshozatali folyamataihoz közvetlenül kapcsolódó hivatásos érdekérvényesítési vagy képviseleti tevékenységet folytató volt európai parlamenti képviselőknek tájékoztatniuk kell arról az Európai Parlamentet és e tevékenységük teljes időtartama alatt nem jogosultak a volt képviselőknek az Elnökség által meghatározott szabályok szerint biztosított eszközök használatára (57).

Az Európai Unió döntéshozatali folyamataihoz közvetlenül kapcsolódó hivatásos érdekérvényesítési vagy képviseleti tevékenységet folytató volt európai parlamenti képviselőknek tájékoztatniuk kell arról az Európai Parlamentet és e tevékenységük teljes időtartama alatt nem jogosultak a volt képviselőknek az Elnökség által meghatározott szabályok szerint biztosított eszközök használatára (57).

 

A képviselők nem folytathatnak olyan tevékenységeket azon volt képviselőkkel, akik mandátuma kevesebb, mint hat hónapja ért véget és akik az 5a. cikk (2) bekezdésében említett kategóriák valamelyikébe tartoznak, amely tevékenységek lehetővé tehetik a volt képviselők számára, hogy befolyásolják a szakpolitikák vagy jogszabályok alakítását vagy végrehajtását, illetve a Parlament döntéshozatali folyamatait.

Módosítás 16, 21cp7, 25cp2-5 és 25cp9

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 7 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

7. cikk

7. cikk

A képviselők magatartásával foglalkozó tanácsadó bizottság

A képviselők magatartásával foglalkozó tanácsadó bizottság

(1)   Létrejön a képviselők magatartásával foglalkozó tanácsadó bizottság (a továbbiakban: tanácsadó bizottság).

(1)   Létrejön a képviselők magatartásával foglalkozó tanácsadó bizottság (a továbbiakban: tanácsadó bizottság).

(2)   A tanácsadó bizottság öt tagból áll , akiket az Elnök hivatali ideje kezdetén az Alkotmányügyi Bizottság és a Jogi Bizottság tagjai közül a képviselők tapasztalata és a politikai kiegyensúlyozottság figyelembevételével nevez ki.

(2)   A tanácsadó bizottság nyolc, aktuálisan mandátummal rendelkező európai parlamenti képviselőből áll, akiket az Elnök hivatali ideje kezdetén a képviselők tapasztalata és a nemi és politikai szempontú kiegyensúlyozottság figyelembevételével nevez ki.

A tanácsadó bizottság minden egyes tagja rotációs alapon, hat hónapig tölti be az elnöki tisztséget .

Az elnöki tisztséget a tanácsadó bizottság tagjai egymást hathavonta váltva töltik be.

(3)   Az Elnök hivatali ideje kezdetén a tanácsadó bizottságban nem képviselt képviselőcsoportok mindegyikéből egy-egy képviselőt kiválasztva tartaléktagokat is kinevez a tanácsadó bizottságba.

(3)   Az Elnök hivatali ideje kezdetén a tanácsadó bizottságban nem képviselt képviselőcsoportok mindegyikéből egy-egy képviselőt kiválasztva tartaléktagokat is kinevez a tanácsadó bizottságba.

Abban az esetben, ha egy, a tanácsadó bizottságban nem képviselt képviselőcsoportba tartozó képviselő állítólagosan megsérti e magatartási kódexet, a megfelelő tartaléktag a tanácsadó bizottság teljes jogú hatodik tagjaként foglalkozik a tárgyalt állítólagos szabálysértés ügyével.

Abban az esetben, ha egy, a tanácsadó bizottságban nem képviselt képviselőcsoportba tartozó képviselő állítólagosan megsérti e magatartási kódexet, vagy egy ilyen képviselőt érintő, (4) bekezdés szerinti kérelem esetén a megfelelő tartaléktag a tanácsadó bizottság teljes jogú kilencedik tagjává válik.

 

(3a)     Abban az esetben, ha e magatartási kódexet állítólagosan a tanácsadó bizottság egy állandó tagja vagy tartaléktagja sértette meg, az érintett állandó tag vagy tartaléktag nem vehet részt a tanácsadó bizottság ezen állítólagos szabálysértéssel kapcsolatos eljárásaiban.

(4)   A képviselő kérésére a tanácsadó bizottság – bizalmas jelleggel – 30 naptári napon belül iránymutatást ad a képviselőnek e magatartási kódex rendelkezéseinek értelmezésével és végrehajtásával kapcsolatban. Az érintett képviselő jogosult az iránymutatásban megbízni .

(4)   A képviselő kérésére a tanácsadó bizottság – bizalmas jelleggel – 30 naptári napon belül iránymutatást ad a képviselőnek e magatartási kódex rendelkezéseinek értelmezésével és végrehajtásával kapcsolatban , különösen az összeférhetetlenségek tekintetében . Az érintett képviselő jogosult az iránymutatásra hagyatkozni .

A tanácsadó bizottság az Elnök kérésére e magatartási kódex megsértésének állítólagos eseteit is megvizsgálja, és tanácsot ad az Elnöknek a lehetséges intézkedésekkel kapcsolatban.

A tanácsadó bizottság az Elnök kérésére e magatartási kódex megsértésének állítólagos eseteit is megvizsgálja, és tanácsot ad az Elnöknek a lehetséges intézkedésekkel kapcsolatban.

 

A tanácsadó bizottság proaktívan nyomon követi e magatartási kódex és alkalmazási szabályai képviselők általi betartását. E rendelkezések minden lehetséges megsértését jelzi az Elnöknek.

 

E magatartási kódex állítólagos megsértését közvetlenül a tanácsadó bizottságnak be lehet jelenteni, amely értékelheti e bejelentéseket, és tanácsot adhat az Elnöknek a lehetséges intézkedésekkel kapcsolatban. Az Elnökség szabályokat fogadhat el az állítólagos szabálysértések bejelentésére vonatkozó eljárásról.

(5)   A tanácsadó bizottság az Elnökkel folytatott konzultációt követően külső szakértőktől is tanácsot kérhet.

(5)   A tanácsadó bizottság teljes titoktartás mellett külső szakértőktől is tanácsot kérhet.

(6)   A tanácsadó bizottság tevékenységeiről éves jelentést tesz közzé.

(6)   A tanácsadó bizottság tevékenységeiről éves jelentést tesz közzé , és rendszeresen felhívja a képviselők figyelmét e magatartási kódexre és annak alkalmazási szabályaira .

Módosítás 17

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 8 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

8. cikk

8. cikk

Eljárás a magatartási kódex esetleges megsértése esetén

Eljárás e magatartási kódex állítólagos megsértése esetén

(1)   Amennyiben okkal feltételezhető, hogy valamely európai parlamenti képviselő megszeghette e magatartási kódexet, az Elnök , a nyilvánvalóan a szabályokkal való visszaélést jelentő esetek kivételével az ügyet a tanácsadó bizottság elé terjesztheti .

(1)   Amennyiben okkal feltételezhető, hogy valamely európai parlamenti képviselő megsérthette e magatartási kódexet, az Elnök az ügyet a tanácsadó bizottság elé terjeszti .

(2)   A tanácsadó bizottság megvizsgálja az állítólagos szabálysértés körülményeit, és meghallgathatja az érintett képviselőt. A megállapításai alapján a bizottság ajánlást nyújt be az Elnöknek a lehetséges döntésre vonatkozóan .

(2)   A tanácsadó bizottság megvizsgálja az állítólagos szabálysértés körülményeit, és meghallgathatja az érintett képviselőt. A megállapításai alapján a bizottság ajánlást fogalmaz meg az Elnök számára, amely adott esetben az eljárási szabályzat 176. cikkének (4), (5) és (6) bekezdésében szereplő egy vagy több intézkedésből álló szankciót foglal magában .

Abban az esetben, ha a magatartási kódexet állítólagosan a tanácsadó bizottság egy állandó tagja vagy egy tartaléktagja sértette meg, az érintett állandó tag vagy tartaléktag tartózkodik a tanácsadó bizottság ez ügyben folytatott eljárásaiban való részvételtől.

 

(3)   Ha a tanácsadó bizottság ajánlását figyelembe véve és miután felkérte az érintett képviselőt írásbeli észrevételek benyújtására, az Elnök úgy találja, hogy az érintett képviselő megszegte a magatartási kódexet, szankciót megállapító , indokolással ellátott határozatot hoz. Az indokolással ellátott határozatot az Elnök közli a képviselővel.

(3)   Ha a tanácsadó bizottság ajánlását figyelembe véve és miután felkérte az érintett képviselőt írásbeli észrevételek benyújtására, az Elnök úgy találja, hogy az érintett képviselő megszegte e magatartási kódexet, szankció kiszabásáról szóló , indokolással ellátott határozatot hoz. Az indokolással ellátott határozatot az Elnök közli a képviselővel.

A megállapított szankció az eljárási szabályzat 176. cikke (4)–(6) bekezdésében szereplő intézkedések közül egyet vagy többet foglalhat magában .

A megállapított szankció az eljárási szabályzat 176. cikke (4) , (5) és (6) bekezdésében szereplő egy vagy több intézkedésből állhat .

(4)   Az eljárási szabályzat 177. cikkében meghatározott belső jogorvoslati lehetőségek az érintett képviselő rendelkezésére állnak.

(4)   Az eljárási szabályzat 177. cikkében meghatározott belső fellebbezési lehetőségek az érintett képviselő rendelkezésére állnak.

 

(4a)     Az Elnök az e magatartási kódexben meghatározott közzétételi kötelezettségek rendszeres, súlyos vagy ismétlődő elmulasztását is a tanácsadó bizottság elé terjeszti.

Módosítás 18

Az Európai Parlament eljárási szabályzata

I melléklet – 9 cikk

Hatályos szöveg

Módosítás

9. cikk

9. cikk

Végrehajtás

Végrehajtás

Az Elnökség megállapítja e magatartási kódex végrehajtási intézkedéseit – ezen belül egy nyomon követési eljárást –, és szükség esetén naprakésszé teszi a 4. és 5. cikkben említett összegeket .

Az Elnökség megállapítja e magatartási kódex alkalmazási szabályait, többek között a megfelelés nyomon követésére szolgáló eljárásra és a képviselőknek szóló képzésre vonatkozóan .

Az Elnökség javaslatot tehet e magatartási kódex felülvizsgálatára.

Az Elnökség javaslatot tehet e magatartási kódex felülvizsgálatára.


(*1)  Az elfogadott módosítások címében a „cp”-re való hivatkozásokat a módosítások megfelelő részeként kell értelmezni.

(5)  Lásd az I. mellékletet.

(5)  Lásd az I. mellékletet.

(6)   Intézményközi megállapodás (2021. május 20.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között egy kötelező átláthatósági nyilvántartásról (HL L 207., 2021.6.11., 1. o.).

(14a)   Intézményközi megállapodás (2021. május 20.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a kötelező átláthatósági nyilvántartásról (HL L 207., 2021.6.11., 1. o.).

(32a)   Lásd az I. mellékletet.

(56)   Lásd az Elnökség 2016. szeptember 12-i határozatát az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás végrehajtásáról.

(56a)   Intézményközi megállapodás (2021. május 20.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a kötelező átláthatósági nyilvántartásról (HL L 207., 2021.6.11., 1. o.).

(57)  Az Elnökség 1999 . április 12 -i határozata a volt képviselők részére biztosított eszközökről .

(57)  Az Elnökség 2023 . április 17 -i határozata az Európai Parlament volt képviselőiről .


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1770/oj

ISSN 1977-0979 (electronic edition)


Top