Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC1229(03)

    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele 2021/C 524/06

    PUB/2021/906

    HL C 524., 2021.12.29, p. 20–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021.12.29.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 524/20


    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

    (2021/C 524/06)

    Ez az értesítés a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre.

    ÉRTESÍTÉS AZ EGYSÉGES DOKUMENTUMOT ÉRINTŐ STANDARD MÓDOSÍTÁSRÓL

    „Charentais”

    PGI-FR-A1196-AM02

    Az értesítés időpontja: 2021.10.28.

    A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

    1.   Illósavtartalom

    A fehérborok esetében az illósavtartalmat felülvizgsálták.

    Ennek megfelelően az 5 g/l-nél nagyobb cukortartalommal rendelkező fehérborok esetében a kénsavban (H2SO4) kifejezett illósavtartalom akár 0,65 g/l is lehet.

    A globális felmelegedés következtében a cukortartalom megnő, ezzel együtt az illósavtartalom is, ezért szükségessé vált az utóbbi értékének kiigazítása.

    Ez a módosítás maga után vonja a dokumentum 4. pontjának módosítását.

    2.   Földrajzi terület

    A földrajzi területet és a földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő területet felülvizsgálták a települések jegyzékébe való felvétel céljából, valamint a hivatalos földrajzi kódexnek megfelelően frissítették.

    Ez a módosítás maga után vonja a dokumentum 6. és 9. pontjának módosítását.

    3.   Szőlőfajták

    A termékleírás a következő szőlőfajtákkal egészül ki:

    syrah N; gros manseng B; petit manseng B; cabernet cortis N; monarch N; pinotin N; prior N; vidoc N; artaban N; bronner B; johanniter B; floreal B; souvignier gris Rs; solaris B és soltis B.

    A termékleírás az éghajlatváltozáshoz való jobb alkalmazkodás és a növényvédő szerek használatának csökkentése érdekében egészült ki e szőlőfajtákkal, a borok érzékszervi profilja ugyanakkor nem változott.

    Az ugni blanc szőlőfajta kikerül a szőlőfajták jegyzékéből, mivel már nem felel meg az OFJ-jelzéssel ellátható borok érzékszervi profiljának. E szőlőfajta vonatkozásában a 2022-es szüretig átmeneti intézkedést biztosítanak.

    Ez a módosítás maga után vonja a dokumentum 7. pontjának módosítását.

    4.   Agrár-környezetvédelmi intézkedések

    A termékleírás a következő agrár-környezetvédelmi intézkedésekkel egészül ki:

    Kötelező a parcellákat övező állandó gyeptakaró (a forgókban és a parcellák közötti be nem ültetett vagy nem művelt területeken). Ez a kötelezettség nem alkalmazandó a forgók – többek között erózió miatt vagy rendkívüli időjárási jelenségek nyomán szükséges – helyreállítása esetén.

    Tilos a parcella teljes vegyszeres gyomirtása.

    A sorok közötti területeken gépi vagy fizikai eszközökkel biztosítani kell a vetett vagy spontán növényzet karbantartását.

    A nem szórókeretes, nem irányított szórófejes permetezőgépek (a hidas traktorra szerelt légáramoltató turbinák vagy a lengő szórókarok) használata tilos. Légfúvásos permetezőgépek használata esetén csak a Mezőgazdasági Minisztérium Hivatalos Lapjában közzétett, a növényvédő szerek permetsodródásának csökkentését lehetővé tevő eszközök utolsó listáján szereplő, szőlőtermesztés kezelésére szolgáló levegőbefecskendező fúvókák engedélyezettek.

    A szintetikus ásványi nitrogén bevitele hektáronként évi 30 egységre korlátozott.

    Ezek a módosítások a növényvédő szerek használatának csökkentésére és a környezet jobb tekintetbevételére irányuló társadalmi igények jobb figyelembevételét célozzák.

    Ezek a módosítások nem vonják maguk után az egységes dokumentum módosítását.

    5.   Kapcsolat

    Az eredettel való kapcsolatot felülvizsgálták a termelési területek és mennyiségek frissítése érdekében.

    Ez a módosítás maga után vonja a dokumentum 8. pontjának módosítását.

    6.   Az ellenőrző szervre vonatkozó hivatkozás

    Átírták az ellenőrző szervre vonatkozó hivatkozást, hogy annak megszövegezése összhangban legyen az oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez tartozó többi termékleírással. Ez a módosítás csak szövegezésbeli módosítást jelent.

    Ez a módosítás nem vonja maga után az egységes dokumentum módosítását.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   Elnevezés(ek)

    Charentais

    2.   A földrajzi árujelző típusa:

    OFJ – oltalom alatt álló földrajzi jelzés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    4.   A bor(ok) leírása

    Csendes vörös-, rozé és fehérborok

    TÖMÖR SZÖVEGES LEÍRÁS

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok csendes vörös-, rozé és fehérborok.

    A vörösborok általában bogyós gyümölcsök és érett gyümölcsök jegyeit hordozzák, amelyekhez fűszeres jegyek társulhatnak. Könnyű borok, mégis jó szerkezettel rendelkeznek a bennük lévő lágy tanninoknak köszönhetően, amelyek lekerekítettséget kölcsönöznek nekik. E borok közepesen érlelhetők.

    A fehérborokat és a rozékat első kóstolásra intenzív ízek jellemzik, később általában kiegyensúlyozottabbá válnak, és megjelennek bennük a gyümölcsös jegyek. A borokat elkészítésük után fiatalon hozzák forgalomba.

    A borok illósavtartalma 11,22 milliekvivalens/liter, kivéve azokat a borokat, amelyeknél a malolaktikus erjesztés már befejeződött, vagy azokat a fehérborokat, amelyek maradékcukor-tartalma 5 g/l-nél magasabb, ezek illósavtartalma 13,26 milliekvivalens/l.

    ÁLTALÁNOS ANALITIKAI JELLEMZŐK

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék):

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11

    Minimális összes savtartalom:

    milliekvivalens/liter

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter):

     

    Maximális teljes kén-dioxid-tartalom (mg/l):

     

    5.   Borkészítési eljárások

    5.1.   Különleges borászati eljárások

    1.   Művelési gyakorlat

    A „Chanterais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok elkészítéséhez alkalmas, a 2001/2002-es idénytől ültetett szőlőtőkék esetében az ültetési sűrűségnek hektáronként legalább 4 000 tőkének, a sorok közötti távolságnak pedig legfeljebb 2,50 méternek kell lennie.

    5.2.   Maximális hozamok

    1.

    OFJ „Charentais”

    hektáronként 90 hektoliter

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    A szőlő szüretelésére, az „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok erjesztésére és készítésére Charente és Charente Maritime megyék területén kerül sor.

    7.   Fontosabb borszőlőfajták

     

    Alicante Henri Bouschet N

     

    Arinarnoa N

     

    Arriloba B

     

    Artaban N

     

    Bronner B

     

    Cabernet cortis N

     

    Cabernet franc N

     

    Cabernet-Sauvignon N

     

    Chardonnay B

     

    Chasan B

     

    Chenin B

     

    Colombard B

     

    Cot N – Malbec

     

    Egiodola N

     

    Floreal B

     

    Folle blanche B

     

    Gamay N

     

    Gros Manseng B

     

    Johanniter B

     

    Jurançon noir N – Dame noire

     

    Merlot N

     

    Monarch N

     

    Montils B

     

    Mourvèdre N – Monastrell

     

    Muscadelle B

     

    Négrette N

     

    Petit Manseng B

     

    Pinot noir N

     

    Pinotin N

     

    Prior N

     

    Sauvignon B – Sauvignon blanc

     

    Sauvignon gris G – Fié gris

     

    Semillon B

     

    Solaris B

     

    Souvignier gris Rs

     

    Syrah N – Shiraz

     

    Tannat N

     

    Trousseau gris G – Chauché gris

     

    Vidoc N

     

    Voltis B

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzés földrajzi területe Charente és Charente-Maritime megyék egészére kiterjed. A terület az Aquitániai-medence északi végének felel meg.

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez tartozó szőlőültetvény szorosan kapcsolódik a konyak történetéhez. A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok előállítása a tekintélyes cognaci szőlőültetvény meglétének köszönhetően alakulhatott ki. Az 1973-tól kezdődően fellépő gazdasági nehézségek miatt a konyak gyártása korlátozottá vált, ami a termelés diverzifikálására ösztönözte a bortermelőket. Attól fogva a bortermelők a jobb minőségű csendes borok előállításába ruháztak be, amelyeket 1981-ben rendelet útján „Vin de Pays Charentais” néven ismertek el, 2 000 hektárnyi szőlőültetvényt elkülönítve az ilyen borok előállításához. A bortermelők kezdetben a legelterjedtebb fehérszőlőfajtákból – úgymint az ugni blanc és a colombard – készülő borok előállítására összpontosítottak, de figyelmüket hamarosan az aromásabb, helyi szőlőfajták, például a sauvignon, chardonnay vagy a chenin felé fordították. 1985-től a „Vins de Pays Charentais” már három színben készült. A vörösborok megjelenése együtt járt a „nemesebb” szőlőfajták kiválasztásával, mint a merlot, a cabernet sauvignon, a cabernet franc, a gamay és a pinot noir. A szőlőfajták kiválasztása egy globálisabb minőségi megközelítés része, amely magában foglalja a jobban alkalmazkodó szőlőoltványok kiválasztását, a szőlőtelepítés jobb megindoklását és a szőlőtermesztők részéről új borászati szaktudás megszerzését.

    Az „Ile de Ré” és a „Saint-Sornin” kiegészítő megnevezéseket 1992-ben egyidejűleg ismerték el. Az Ile de Ré szőlőültetvényei nagy hírnévnek örvendenek.

    A Saint-Sornin vidékén található szőlőültetvény sajátossága, hogy teljes egészében helyi borok előállítására szolgál, ellentétben az eredetmegjelölés többi vidékével, amelyek szőlőjéből konyak és Pineau des Charentes is készül. A szőlőültetvényre a Saint-Sornin-i szövetkezet köré csoportosuló termelők szoros összetartása is kedvezően hat.

    Az „Ile d’Oléron” kiegészítő megnevezést 1999-ben ismerték el. Ez a terület történelmileg rendkívül kiterjedt (1950-ben közel 1 000 hektárt ölelt fel), és nagy helyi népszerűségnek örvendő szövetkezeti mozgalommal rendelkezik.

    A fehérborokat és a rozékat az üde és gyümölcsös, tipikusan citrusos jegyek jellemzik. Első kóstolásra intenzív ízek jellemzik, később általában kiegyensúlyozottabbá válnak, és megjelennek bennük a gyümölcsös jegyek. A borokat elkészítésük után fiatalon hozzák forgalomba.

    A vörösborok általában bogyós gyümölcsök és érett gyümölcsök aromáit hordozzák, amelyekhez fűszeres jegyek társulhatnak. Könnyű borok, mégis jó szerkezettel rendelkeznek a bennük lévő lágy tanninoknak köszönhetően, amelyek lekerekítettséget kölcsönöznek nekik. E borok közepesen érlelhetők.

    Ile de Ré és Ile d’Oléron borai könnyedek, intenzívek, gyakran jódozott jegyekkel társulnak, míg a Saint-Sornin vidékén készült borokat fűszeresebb jegyek és összetettebb struktúra jellemzik.

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzés 1 500 hektárnyi termőterületet fed le, az évente megtermelt mennyiség 70 000 és 90 000 hektoliter között ingadozik.

    A szőlőfajták kiválasztása és az új borászati szaktudás megszerzése lehetővé tette, hogy a „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok a regionális borvidék teljes jogú tagjává váljanak. A mérsékelt terméshozam eléréséhez leginkább kedvező talajok együttesének köszönhető megfelelő talajtani és éghajlati viszonyok szintén hozzájárultak a „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok készítésének fejlődéséhez.

    A természeti környezet felelősségteljes kiaknázása, a bortermelők által megszerzett szaktudás, a hagyományos szőlőfajták mellett az aromásabb szőlőfajták ültetése, valamint a gazdasági és kereskedelmi szereplők fejlődése lehetővé tették a borok minőségének javulását és a változó piachoz való alkalmazkodását. A borok ennélfogva olyan érzékszervi és aromaprofillal rendelkeznek, amelyeket a fogyasztók – különösen a turisták – keresnek és könnyedén befogadnak.

    Napjainkban a „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok forgalmazása regionális szinten különösen aktív, a nyári időszakban pedig a terület turisztikai vonzerejéből is előnyt kovácsol. E borok forgalmazását fejlett értékesítési hálózat segíti. Az értékesítés főként a hiper- és szupermarketekben, a vendéglátásban és helyileg történik.

    Ezen elemek együttesen hozzájárultak Charentes régió és az e név alatt forgalmazott borok borászati hírnevének megőrzéséhez.

    9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

    A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület

    Jogi keret:

    Nemzeti jogszabályok

    A további feltétel típusa:

    A körülhatárolt földrajzi területen való előállítás tekintetében biztosított eltérés

    A feltétel leírása:

    A borok erjesztése és elkészítése tekintetében biztosított eltérés kapcsán meghatározott, közvetlenül szomszédos terület a földrajzi terület következő határos járásait foglalja magában: Fontenay-le-Comte, Niort, Montmorillon, Rochechouart, Bellac, Nontron, Périgueux, Blaye és Libourne.

    Címkézésre vonatkozó megjegyzések

    Jogi keret:

    Nemzeti jogszabályok

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzés a termékleírásban meghatározott feltételek mellett kiegészíthető valamely alábbi kisebb földrajzi egység nevével:

    „Ile de Ré”

    „Saint-Sornin”

    „Ile d’Oléron”

    „Charente”

    „Charente-Maritime”

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzés kiegészíthető a „primeur” (primőr) vagy „ nouveau” (új) minőségre utaló kifejezéssel.

    A „Charentais” oltalom alatt álló földrajzi jelzés kiegészíthető egy vagy több, a termékleírásban szereplő szőlőfajta megnevezésével, az alicante H.-Bouschet N, a mouvèdre N (balzac noir) és a jurançon noir N (folle noire) kivételével.

    Amennyiben az „Indication géographique protégée” (oltalom alatt álló földrajzi jelzés) helyett a hagyományos „Vin de pays” (tájbor) megjelölés van feltüntetve, a címkén kötelezően szerepeltetni kell az OFJ európai uniós logót is.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-d607839b-69a8-4575-80f5-0f6490e9ea52


    (1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


    Top