EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0310

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) megvalósításának előmozdítását célzó egyszerűsítési intézkedésekről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

COM/2021/310 final

Brüsszel, 2021.6.15.

COM(2021) 310 final

2018/0138(COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) megvalósításának előmozdítását célzó egyszerűsítési intézkedésekről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról


2018/0138 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) megvalósításának előmozdítását célzó egyszerűsítési intézkedésekről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

1.Előzmények

A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja (COM(2018) 277 final dokumentum – 2018/0138 COD):

2018. május 17.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja:

A Régiók Bizottsága véleményének időpontja:

2018. október 17.

2019. február 7.

Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):

2019. február 13.

Az általános megközelítésre vonatkozó tanácsi megállapodás időpontja:

A háromoldalú egyeztetések időpontjai:

A kompromisszumos megállapodás Állandó Képviselők Bizottsága általi megerősítése:

Az Európai Parlament TRAN bizottságának a kompromisszumos megállapodást támogató szavazása:

A tanácsi álláspont Állandó Képviselők Bizottsága általi elfogadása („I/A” napirendi pont):

2019. december 2.

2020. február 3.

2020. május 18.

2020. június 8.

 
2020. június 17.

 
2020. július 14.

 
2021. június [9].

A Tanács első olvasatbeli álláspontjának elfogadása:

2021. június [14].

2.A Bizottság javaslatának célja

A transzeurópai közlekedési hálózat megvalósításának előmozdítását célzó egyszerűsítési intézkedésekről szóló bizottsági javaslatot 2018 májusában, az „Európa mozgásban” elnevezésű harmadik mobilitási csomag részeként terjesztették elő. A javaslat kulcsfontosságú ahhoz, hogy a TEN-T törzshálózat elkészüljön a 2030-ra kitűzött határidőre, csökkentve a TEN-T infrastrukturális projektek végrehajtása során tapasztalt késedelmeket. Célja továbbá, hogy különösen az engedélyezési, a közbeszerzési és az egyéb eljárásokat illetően egyértelműbbé tegye a projektgazdák által követendő eljárásokat.

3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések

Az eszköz formájának rendeletről irányelvre történő módosítása

A Tanács első olvasatban elfogadott, az Európai Parlamenttel folytatott tárgyalások eredményét tükröző 2021. június 14-i álláspontja számos alaki szempontból eltér az eredeti bizottsági javaslattól, mivel a jogi eszköz formája rendeletről irányelvre változott. A Bizottság javaslatában a háromoldalú egyeztetéseket követően végrehajtott eme jelentős változások ellenére azonban az elért megállapodás szövege megfelel az eredeti bizottsági javaslat azon célkitűzéseinek, hogy az engedélyezési eljárások gyorsabbá váljanak, és könnyítések kerüljenek bevezetésre a projektgazdák számára.

A bizottsági javaslathoz képest bevezetett legfontosabb változtatások a következők:

Alkalmazási kör

A Bizottság javaslata szerint az alkalmazási kör a TEN-T törzshálózattal kapcsolatos valamennyi közös érdekű projektre kiterjedt.

Az alkalmazási kör jelenleg a következőkre terjed ki: 1. A TEN-T törzshálózati folyosók előre meghatározott, határokon átnyúló összeköttetései és hiányzó összeköttetései a 2021–2027-es időszakra vonatkozó Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról szóló rendelet 1 III. részének 1. szakaszában foglaltak szerint; 2. a törzshálózati folyosókra irányuló, 300 millió EUR-t meghaladó projektek. A transzeurópai közlekedési hálózatról szóló rendelet 2 szerinti, kizárólag a telematikai alkalmazásokhoz, illetve az új technológiákhoz és az innovációhoz kapcsolódó projektek nem tartoznak ide. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezen irányelv alkalmazási körét a törzshálózattal vagy akár az átfogó hálózattal kapcsolatos valamennyi projektre is kiterjesztik.

A Bizottság el tudja fogadni ezt a módosítást, mivel az a projektek széles és jelentős körének lefedettségét biztosítja, különös tekintettel a nagyobb és összetett infrastrukturális projektekre, például a határokon átnyúló szakaszokra.

Kijelölt hatóság

A Bizottság által javasolt „kizárólagos hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság” – az irányelv jelentette jogi eszközzel összhangban és a tagállamok közötti különbségeket figyelembe véve – „kijelölt hatósággá” változott. A projektgazdák munkáját megkönnyíti majd, hogy minden egyes projekt esetében egyértelműen azonosítható lesz a kijelölt hatóság, amely a teljes eljárás során kapcsolattartó pontként szolgál, és rendelkezésre bocsátja a szükséges információkat. A Bizottság el tudja fogadni ezt a módosítást.

Az engedélyezési eljárásra vonatkozó határidő

A Bizottság eredeti javaslata több szakaszra bontott eljárást irányzott elő, amelyekhez megfelelő határidők kapcsolódtak. Ez a rendelkezés az irányelv jelentette jogi eszközzel összhangban módosításra került, nagyobb rugalmasságot hagyva a tagállamok által meghatározandó szakaszok tekintetében, ugyanakkor a teljes engedélyezési eljárás lezárására összesen 4 éves határidőt irányozva elő. A rendelkezések további biztosítékokkal is kiegészültek, amelyek korlátozzák a meghosszabbítás lehetőségét és előírják, hogy a hosszabbítást megfelelően indokolni kell, és erről a projektgazdát tájékoztatni kell. A Bizottság el tudja fogadni ezeket a módosításokat.

A határokon átnyúló engedélyezési eljárások koordinációja és az európai koordinátorok szerepe

Az engedélyezési ütemtervek összehangolására és a közös ütemtervről való megállapodásra vonatkozó kötelezettség kissé módosult a két tagállamot érintő projektek esetében. Mindazonáltal az irányelv értelmében a tagállamok hatóságainak együtt kell működniük a határokon átnyúló engedélyezési projektek esetében. Hasonlóképpen módosult az európai koordinátoroknak a határokon átnyúló engedélyezési eljárásokban betöltött szerepéről szóló rendelkezések szövegezése is. Az irányelv szövege előírja, hogy az európai koordinátoroknak tájékoztatást kell kapniuk az engedélyezési eljárásról, és hogy azok elősegíthetik a kijelölt hatóságok közötti kapcsolattartást, továbbá a megállapított határidők be nem tartása esetén tájékoztatást kérhetnek. A Bizottság el tudja fogadni ezeket a módosításokat.

Elsőbbségi státusz

A bizottsági javaslat előirányozta, hogy a projektgazdák és a hatóságok gondoskodjanak arról, hogy a projektek a lehetséges leggyorsabb jogi elbánásban részesüljenek. Az az általános koncepció, amelynek értelmében a tagállamoknak törekedniük kell annak biztosítására, hogy a hatóságok az engedélyezési eljárás során prioritásként kezeljék az irányelv hatálya alá tartozó projekteket, továbbra is fennáll. Az irányelv módosította a prioritást jelentős projektek esetében a nemzeti jog alapján már létező különös engedélyezési eljárások alkalmazására vonatkozó rendelkezést azáltal, hogy lehetővé tette a különös engedélyezési eljárások tesztelését. A Bizottság el tudja fogadni ezeket a módosításokat.

Jelentéstétel

Az irányelv a tagállamokra vonatkozóan bevezeti azt a kötelezettséget, hogy kétévente tájékoztatniuk kell a Bizottságot az ezen irányelv hatálya alá tartozó engedélyezési eljárások számáról, az eljárások átlagos hosszáról, a határidőt túllépő engedélyezési eljárások számáról és bármilyen közös hatóság létrehozásáról. A Bizottság el tudja fogadni ezt a módosítást.

4.    Következtetés

Összességében az elért megállapodás lehetővé teszi a Bizottság eredeti javaslatában foglalt célkitűzések elérését, amelyek kellő mértékben ambiciózusak maradnak. Az új szabályok hatékonyabbá és átláthatóbbá teszik az infrastrukturális projektekre vonatkozó adminisztratív eljárásokat, és a közlekedési infrastruktúra-projektek gyorsabb végrehajtásának elősegítése révén támogatják a közlekedési ágazatot a Covid19-válság utáni helyreállítás során. A Bizottság elfogadja a Tanács álláspontját.

(1)    COM(2018) 438 final bizottsági javaslat, amelyről a társjogalkotók 2021. március 11-én megállapodásra jutottak.
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 1315/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztésére vonatkozó uniós iránymutatásokról és a 661/2010/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 1. o.).
Top