EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.5.28.
COM(2020) 443 final
2018/0166(APP)
Módosított javaslat
A TANÁCS RENDELETE
a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020PC0443
Amended proposal for a COUNCIL REGULATION laying down the multiannual financial framework for the years 2021 to 2027
Módosított javaslat A TANÁCS RENDELETE a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
Módosított javaslat A TANÁCS RENDELETE a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
COM/2020/443 final
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.5.28.
COM(2020) 443 final
2018/0166(APP)
Módosított javaslat
A TANÁCS RENDELETE
a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
1.1.Ambiciózus és innovatív uniós költségvetés az európai gazdaság helyreállításának szolgálatában
Az EU – a 2020-ban lejáró hatályos többéves pénzügyi keret korlátain belül – gyorsan cselekedett annak érdekében, hogy összehangolt és hathatós kollektív választ adjon a válság társadalmi és gazdasági következményeire. Ez a válasz kiegészíti a tagállamok által hozott diszkrecionális gazdasági és pénzügyi intézkedéseket.
A koronavírus-járvány Európa és a világ minden szegletét érintette. Társadalmi-gazdasági hatásának mélysége rendkívül bizonytalan. Már ebben a szakaszban biztos, hogy példa nélküli és akut kihívásokat jelent a tagállamok pénzügyi és gazdasági rendszerei számára. A Bizottság 2020. tavaszi előrejelzése 1 szerint 2020-ban az euróövezet gazdasága 7,75 %-os rekordmértékben fog zsugorodni, az uniós gazdaság pedig 7,5 %-kal zsugorodik. Az EU-ra és az euróövezetre vonatkozó növekedési előrejelzések a 2019. őszi gazdasági előrejelzéshez képest mintegy kilenc százalékponttal lefelé módosultak. Az uniós gazdaságot ért sokk szimmetrikus, mivel a világjárvány az összes tagállamot érintette, ugyanakkor a 2020. évi termelés visszaesése terén jelentős eltérésekre kell számítani. A tavaszi előrejelzést ugyanakkor a koronavírus-járvány, illetve az annak megfékezésére irányuló intézkedések alakulására vonatkozó feltételezések miatt a megszokottnál nagyobb mértékű bizonytalanság és kockázat övezi. Ezt az általános képet a mélyreható igényfelmérés is megerősíti 2 .
Ahhoz, hogy az Unió megerősödve kerüljön ki ebből a példátlan mértékű és hatókörű válságból, gyors, ambiciózus és összehangolt választ kell adni. A kihívások mértéke és az európai gazdaságok összekapcsolódása következtében egyedül egyetlen tagállam sem tud boldogulni. Európa helyreállítási tervének középpontjában ezért egy erőteljes és korszerűsített uniós költségvetésnek kell állnia.
A Bizottság „Az európai helyreállítási terv hajtóerejeként szolgáló uniós költségvetés” című közleményében 3 átfogó tervet vázolt fel az európai helyreállításra vonatkozóan. E terv a szolidaritásban gyökerezik, és azt az Unió közös elvei és értékei ihlették. A fő eszköz a hosszú távú uniós költségvetés lesz, amelyet a saját forrásokról szóló határozat 4 által az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz számára engedélyezett finanszírozás erősít meg.
E javaslatok együttesen lehetővé teszik, hogy az uniós költségvetés teljes erejét latba vetve arra törekedjen, hogy a helyreállítás kulcsfontosságú első hónapjaiban és éveiben beruházásokat indukáljon, és a pénzügyi támogatást az időszak elejére ütemezze, előkészítse a zöld és digitális jövőre való méltányos és inkluzív átállást, támogassa az Unió hosszú távú stratégiai autonómiáját, és ellenállóvá tegye a jövőbeli sokkhatásokkal szemben.
A javasolt Európai Uniós Helyreállítási Eszköz (Európai Helyreállítási Eszköz) 5 egy olyan rendkívüli veszélyhelyzeti mechanizmus, amely helyreállítási és rezilienciaépítési intézkedéseket hajt végre, és ennek érdekében korlátozott időtartamra forrásokat irányít a kulcsfontosságú uniós programokhoz, és a válságból eredő sürgős beruházási igényekre összpontosít. Az eszköz az Uniót összekapcsoló szolidaritás erőteljes kifejeződése lesz; olyan ideiglenes és célzott eszköz, amely a jelenlegi kihívásokkal arányban álló kapacitásokkal fog rendelkezni. A saját forrásokról szóló határozat szerinti ideiglenes és kivételes forrásbevonási felhatalmazáson alapuló forrásokat tőkepiacokon vagy pénzügyi intézményektől történő forrásbevonással biztosítják. A bevont források kiegészítik az uniós költségvetésben engedélyezett előirányzatokat, és így nem számítanak bele a többéves pénzügyi keret kiadási felső határaiba. A költségvetésben egyértelműen meg fognak jelenni ideiglenes és kivételes jellegük illusztrálása és a teljes átláthatóság biztosítása érdekében.
Az uniós prioritásokhoz szorosan igazodó, korszerű és rugalmas hosszú távú költségvetésre irányuló bizottsági javaslatok alapjai ma is teljes mértékben érvényesek. A Bizottság kiáll e javaslatok mellett, amelyeket most új célzott eszközök és a helyreállítás szempontjából legkritikusabb programok megerősítése révén meg kell erősíteni és hozzá kell igazítani az európai helyreállítás elősegítéséhez.
A saját forrásokról szóló határozat, az Európai Helyreállítási eszköz és az új hosszú távú keret gyors végrehajtása alapvető fontosságú. A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló megállapodás rendkívül fontos ahhoz, hogy a gazdasági szereplők, a régiók, a kkv-k, a mezőgazdasági termelők, a kutatók és az uniós források más kedvezményezettjei megkapják a hosszú távú beruházások támogatásához szükséges pénzügyi lendületet és bizalmat. Az Európai Parlamentben és a Tanácsban már elért jelentős eredményekre építve a lehető legjobb feltételeket teremtjük meg az időben történő megállapodáshoz.
Emellett a koronavírus-világjárvány gazdasági hatása rávilágít annak fontosságára, hogy elegendő költségvetési mozgástér álljon az Unió rendelkezésére olyan gazdasági sokkhatások esetén, amelyek a bruttó nemzeti jövedelem jelentős és hirtelen csökkenéséhez vezetnek. Annak érdekében, hogy a saját forrásokról szóló határozat szerinti felső határok alatt elegendő mozgástér álljon az Unió rendelkezésére ahhoz, hogy az egy adott évben esedékes pénzügyi kötelezettségeit és függő kötelezettségeit még a legkedvezőtlenebb gazdasági fejlemények ellenére is fedezni tudja, a Bizottság azt is javasolja, hogy a saját forrásokról szóló határozat kötelezettségvállalásokra, illetve kifizetésekre vonatkozó felső határai állandó jelleggel az EU bruttó nemzeti jövedelmének 1,46 %-ára, illetve 1,40 %-ára emelkedjenek. Ezenkívül az Európai Helyreállítási Eszköz keretében történő forrásbevonás lehetővé tétele érdekében kivételesen és ideiglenesen tovább kell emelni a saját forrásokról szóló határozatban szereplő felső határokat.
1.2.A többéves pénzügyi keretről szóló rendelettervezethez és az intézményközi megállapodás tervezetéhez szükséges módosítások
Az átfogó helyreállítási csomag a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretre vonatkozó, 2018. májusi bizottsági javaslatok megerősítését és kiigazítását teszi szükségessé annak érdekében, hogy az a legsürgetőbb helyreállítási igényeket célzó új eszközöket és programokat, a reagálás szempontjából kulcsfontosságú egyéb programok jelentős megerősítését, valamint nagyobb rugalmasságot tartalmazzon.
A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretnek a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló tanácsi rendelet tervezetére irányuló bizottsági javaslat 6 mellékletében szereplő kiadási felső határait a tárgyalások során elért előrehaladás tükrözése érdekében ki kell igazítani, hogy finanszírozni lehessen új kezdeményezéseket, a jelenlegi válság miatt előtérbe került megerősített prioritásokat, valamint a helyszíni végrehajtás tekintetében nemrégiben felerősödött közös kihívásokat 7 .
Ami a helyreállítási terv keretében történő, a saját forrásokról szóló határozat alapján engedélyezett és az Európai Helyreállítási Eszköz keretében végrehajtott forrásbevonást illeti, a 2021–2027-es időszakban az esetleges kamatszelvény-kifizetések fedezéséhez szükséges előirányzatok összeegyeztethetők a többéves pénzügyi keretre vonatkozó bizottsági javaslattal, és különösen a „Kohézió és értékek” című 2. fejezettel (kivéve a „Gazdasági, társadalmi és területi kohéziót”). A kamatszelvény-kifizetések és a lejáratkor történő visszaváltások fedezéséhez szükséges előirányzatokat a jövőbeli többéves pénzügyi keretekben kell majd biztosítani.
E célzott kiigazítások révén az Unió olyan hosszú távú pénzügyi kerettel fog rendelkezni, amely jobban igazodik prioritásaihoz és ambícióihoz, valamint közép- és hosszú távon az Unió rezilienciájának és stratégiai autonómiájának kialakításához.
A többéves pénzügyi keretről szóló rendelettervezet, valamint a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló intézményközi megállapodás tervezete 8 is kiigazításra szorul. E kiigazítások nagyobb rugalmasságot biztosítanak a végrehajtásban, és tükrözik azt a szükségletet, miszerint szükséghelyzetekben új rendelkezéseket kell életbe léptetni. Emellett olyan innovációkat is magukban foglalnak, mint a Méltányos Átállást Támogató Alap, és átlátható tájékoztatást nyújtanak a költségvetési hatóságnak az Európai Helyreállítási Eszköz végrehajtásáról.
A Bizottság a jövőbeli kohéziós politikai programokra vonatkozó javaslatait is kiigazítja, hogy többek között nagyobb támogatást nyújtson a válsággal összefüggő beruházásokhoz, nagyobb rugalmasságot biztosítson az alapok és a régiókategóriák közötti átcsoportosítások tekintetében, és új, veszélyhelyzetekben aktiválandó rendelkezéseket vezessen be. A leginkább rászoruló tagállamok és régiók megfelelő támogatásának biztosítása érdekében a Bizottság felülvizsgált javaslatai – figyelembe véve az akkor rendelkezésre álló legfrissebb statisztikákat – magukban foglalják a nemzeti kohéziós allokációk felülvizsgálatát is, (2018-as árakon számítva) legfeljebb összesen 10 milliárd EUR-ig felfelé történő kiigazítással. Emiatt a többéves pénzügyi keret kiadási felső határait 2025–2027-ben megfelelően ki kell majd igazítani.
Az elmúlt hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy a Covid19-világjárványhoz hasonló, hirtelen és széles körű válság esetén az Uniónak napokon belül kell cselekednie. Gyors, rugalmas és közvetlen támogatást kell nyújtania a szolidaritás elve alapján az Unión belüli járvány súlyos népegészségügyi következményeinek kezelése, valamint a leginkább érintett tagállamok és régiók erőfeszítéseinek és kapacitásának támogatása érdekében.
Ezek az események azt is bizonyítják, hogy a rugalmassági rendelkezések és különösen a speciális eszközök a többéves pénzügyi keret által kínált kiszámíthatóság és stabilitás kiemelkedő és elengedhetetlen velejárói. Megerősítik továbbá, hogy a Bizottság által a 2021–2027-es hosszú távú költségvetésre vonatkozóan 2018-ban javasolt rugalmassági architektúra teljes mértékben releváns és indokolt.
A Bizottság 2018-ban javaslatot tett a sürgősségisegély-tartalék hatályának kiterjesztésére annak érdekében, hogy az az Unión belüli veszélyhelyzetekben aktiválható legyen. A Bizottság javasolja, hogy a szolidaritási és sürgősségisegély-tartalékra átnevezett eszköz keretében rendelkezésre álló maximális éves összeg (2018-as árakon számítva) 3 milliárd EUR-ra emelkedjen, hogy az előre nem látható kihívások kezelése érdekében jelentős mértékű sürgősségi finanszírozást lehessen igénybe venni. A megnövelt tartalék szükség esetén képes lesz gyorsan megerősíteni az uniós fellépést olyan uniós eszközök révén, amelyek ilyen sürgősségi mechanizmusokat biztosítanak, mint például a Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz, de emellett a humanitárius segítségnyújtás, a RescEU, az egészségügyi program, az Egységes piac program (és annak állat- és növényegészségügyi szükséghelyzeti intézkedései) vagy a Menekültügyi és Migrációs Alap is.
A Covid19-válságra adott válasz részeként az Európai Parlament és a Tanács 2020. március 31-én elfogadta az (EU) 2020/461 rendeletet 9 , amely kiterjeszti az Európai Unió Szolidaritási Alapjának hatályát, hogy az alap beavatkozásának hatályát képező katasztrófák a jelentős népegészségügyi szükséghelyzeteket is magukban foglalják. A Bizottság ezért e speciális eszköz maximális éves összegének (2018-as árakon számítva) 1 milliárd EUR-ra történő emelését javasolja.
Végezetül a Bizottság javasolja az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap keretében rendelkezésre álló maximális éves összeg (2018-as árakon számítva) 386 millió EUR-ra történő emelését, amely arányos a kérelmek számának a Covid-válság gazdasági és társadalmi hatásai miatti várható növekedésével.
2.A JAVASLAT JOGI ELEMEI
A 2018. május 2-i bizottsági javaslatok preambulumbekezdéseinek és cikkeinek javasolt módosításait a mellékelt módosított javaslat tartalmazza. Az összes többi preambulumbekezdés és rendelkezés az eredeti bizottsági javaslatokhoz (COM(2018) 322 és COM(2018) 323) képest változatlan marad.
Ez a szakasz az intézményközi megállapodásnak a COM(2020) 444 dokumentumban 10 található tervezetéhez fűzött módosítások magyarázatát is tartalmazza.
2.1.A rendelettervezet 2. cikke és (3) preambulumbekezdése
A többéves pénzügyi keretről szóló rendeletre irányuló javaslat 2018. májusi előterjesztésekor a költségvetési rendelet felülvizsgálata már politikai megállapodás tárgyát képezte, de a szöveg véglegesítése és az elfogadási folyamat még nem zárult le. A költségvetési rendeletre és annak rendelkezéseire való hivatkozások a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben ezért ideiglenesen szögletes zárójelben szerepeltek.
A módosítások kizárólag a 2018 júliusában elfogadott költségvetési rendeletre 11 való hivatkozások összehangolásáról rendelkeznek.
2.2.A rendelettervezet 6. cikke és (8) preambulumbekezdése
A módosítás a nemzeti kohéziós allokációk felülvizsgálatáról rendelkezik, amelyre 2024-ben kerül sor az akkor rendelkezésre álló legfrissebb statisztikák figyelembevételével. Ez a felülvizsgálat kizárólag felfelé irányuló kiigazításokban nyilvánul meg, amelyek maximális teljes összege (2018-as árakon számítva) 10 milliárd EUR. A felülvizsgálat eredménye miatt megfelelően ki kell majd igazítani a többéves pénzügyi keret kiadási felső határait 2025–2027-ben.
2.3. A rendelettervezet 8. cikke
A módosítás a Méltányos Átállást Támogató Alappal egészíti ki a megosztott irányítás alá tartozó programokat, amelyek esetében a 2021. évi kötelezettségvállalási előirányzatokat át kell programozni, és a többéves pénzügyi keret felső határait ennek megfelelően ki kell igazítani a 2022–2025-ös időszakban.
2.4.A rendelettervezet 9. cikke
A módosítás az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap maximális éves összegének (2018-as árakon számítva) 386 millió EUR-ra történő emeléséről rendelkezik.
2.5.A rendelettervezet 10. cikke
A módosítás az Európai Unió Szolidaritási Alapja maximális éves összegének (2018-as árakon számítva) 1 000 millió EUR-ra történő emeléséről rendelkezik.
2.6.A rendelettervezet 11., 13. cikke és (7) preambulumbekezdése, az intézményközi megállapodás tervezetének 11. pontja
A módosítás a speciális eszköz „szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék”-ra való átnevezéséről, valamint a maximális éves összeg (2018-as árakon számítva) 3 000 millió EUR-ra történő emeléséről rendelkezik.
2.7.A rendelettervezet melléklete
A rendelettervezet mellékletében szereplő táblázat helyébe az e módosított javaslat mellékletében szereplő új táblázat lép.
2.8.Az intézményközi megállapodás tervezetének 15a. pontja
Ez a módosítás olyan új bekezdést vezet be az intézményközi megállapodásba, amelynek értelmében a Bizottság éves jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Európai Uniós Helyreállítási Eszközről. A jelentés információkat tartalmaz az eszköz keretében végrehajtott forrásbevonási és hitelezési műveletekből eredő eszközökről és kötelezettségekről, az előző évben az uniós programokhoz rendelt bevételek összesített volumenéről, valamint ezen összegeknek a vonatkozó programok célkitűzéseinek megvalósításához való hozzájárulásáról.
2018/0166 (APP)
Módosított javaslat
A TANÁCS RENDELETE
a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
A COM(2018) 322 bizottsági javaslat a következőképpen módosul:
1.A szöveg a következő (1a) preambulumbekezdéssel egészül ki:
„(1a) A Covid19-válság gazdasági hatása miatt az Uniónak olyan hosszú távú pénzügyi keretet kell biztosítania, amely előkészíti a zöld és digitális jövőre való méltányos és inkluzív átállást, támogatja az Unió hosszú távú stratégiai autonómiáját, és ellenállóvá teszi az Uniót a jövőbeli sokkhatásokkal szemben.”
2.A (3) preambulumbekezdés helyébe a következő szöveg lép:
„(3) Amennyiben fel kell szabadítani az (EU) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet 12 (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) 220. cikke (1) bekezdésének megfelelően engedélyezett, az Unió által tagállamoknak nyújtott pénzügyi támogatásra vonatkozóan az Unió általános költségvetése keretében adott biztosítékokat, a szükséges összeget a többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzataira vonatkozó felső határokat meghaladóan, a saját források felső határának egyidejű tiszteletben tartása mellett kell biztosítani.”
3.A (7) preambulumbekezdés helyébe a következő szöveg lép:
„(7) Az Uniónak a következő speciális eszközökre van szüksége ahhoz, hogy reagálni tudjon meghatározott, előre nem látható helyzetekben, illetve hogy finanszírozni tudjon olyan egyértelműen meghatározott kiadásokat, amelyek a többéves pénzügyi keret egy vagy több fejezetében rendelkezésre álló felső határokon belül nem finanszírozhatók, és így lehetővé tegye a költségvetési eljárás zavartalan lefolytatását: az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap, az Európai Unió Szolidaritási Alapja, a szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék, a kötelezettségvállalásokra vonatkozó összesített tartalék (uniós tartalék), a Rugalmassági Eszköz és a rendkívüli tartalék. A szolidaritási és sürgősségisegély-tartaléknak nem az a célja, hogy kezelje a mezőgazdasági termelést vagy forgalmazást érintő piaci válsághelyzetek következményeit. Ezért különös rendelkezéseket kell hozni arra vonatkozóan, hogy amennyiben szükség van a speciális eszközök alkalmazására, a költségvetésbe a többéves pénzügyi keretben meghatározott felső határokat meghaladóan is be lehessen állítani a kötelezettségvállalási előirányzatokat és a megfelelő kifizetési előirányzatokat.”
4.A (8) preambulumbekezdés a következő mondattal egészül ki:
„Ezenkívül annak érdekében, hogy a Covid19-válság nyomán valamennyi tagállam megfelelő támogatásban részesüljön, kizárólag felfelé történő kiigazításokról kell rendelkezni.”
5.A 2. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
„(3) Amennyiben fel kell szabadítani az (EU) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) 220. cikke (1) bekezdésének megfelelően engedélyezett, az Unió által tagállamoknak nyújtott pénzügyi támogatásra vonatkozó biztosítékot, a szükséges összeget a többéves pénzügyi keretben rögzített felső határokat meghaladóan kell biztosítani.”
6.A 6. cikk a következőképpen módosul:
(a)az (1) bekezdés második mondatának helyébe a következő szöveg lép:
„A Bizottság felfelé igazítja ki az említett összes előirányzatot, amennyiben az összehasonlítás során +5 %-nál nagyobb kumulatív eltérést állapít meg.”
(b)a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:
„(3) A (2) bekezdésben említett kiigazítások teljes hatása nem haladhatja meg (2018-as árakon számítva) a 10 milliárd EUR-t.”
7.A 8. cikk helyébe a következő szöveg lép:
„8. cikk
Az új szabályokat vagy a megosztott irányítás alá tartozó programokat követő kiigazítások
Amennyiben a strukturális alapok, a Kohéziós Alap, a Méltányos Átállást Támogató Alap, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap, az Európai Tengerügyi és Halászati Alap, a Menekültügyi és Migrációs Alap, a Belső Biztonsági Alap, valamint az Integrált Határigazgatási Alap Határigazgatási és Vízumeszköze új szabályainak vagy megosztott igazgatással végrehajtott programjainak elfogadására 2021. január 1-je után kerül sor, a 2021-ben fel nem használt allokált forrásoknak megfelelő összegeket egyenlő arányban át kell vinni a 2022–2025 közötti évekre, és a többéves pénzügyi keret megfelelő felső határait ennek megfelelően ki kell igazítani.”
8.A 9. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
„(1) Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap, amelynek célkitűzéseit és alkalmazási körét az (EU) XXXX/XX európai parlamenti és tanácsi rendelet 13 ] állapítja meg, éves maximális összege (2018-as árakon számítva) 386 millió EUR.”
9.A 10. cikk (1) bekezdése első mondatának helyébe a következő szöveg lép:
„Az Európai Unió Szolidaritási Alapjának, amelynek célkitűzéseit és alkalmazási körét a 2012/2002/EK tanácsi rendelet 14 állapítja meg, éves maximális összege (2018-as árakon számítva) 1 000 millió EUR.”
10.A 11. cikk helyébe a következő szöveg lép:
„11. cikk
Szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék
(1) A szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék felhasználható arra, hogy haladéktalanul reagálni lehessen az Unión belül vagy harmadik országokban olyan események nyomán felmerülő konkrét sürgősségi igényekre, amelyek a költségvetés megállapításakor nem voltak előreláthatóak, mindenekelőtt természeti vagy ember által okozott katasztrófákat, humanitárius válsághelyzeteket, komoly nép-, állat- és növényegészségügyi veszélyeket követő szükséghelyzeti reagálási és támogatási műveletekre, valamint az Unió külső határain jelentkező migrációs áramlásokból adódó különleges nyomásnak való kitettség helyzeteiben.
(2) A szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék éves összege (2018-as árakon számítva) 3 000 millió EUR, amely a költségvetési rendelettel összhangban legkésőbb az n+1. évben használható fel. A szolidaritási és sürgősségisegély-tartalékot céltartalékként kell beállítani az Unió általános költségvetésébe. Az éves összegnek az előző évből megmaradt részét kell először lehívni. Az n. évi éves összeg azon része, amelyet az n+1. évben nem használnak fel, megszűnik.
Minden év október 1-jén legalább az n. évre vonatkozó éves összeg egynegyedének rendelkezésre kell állnia az év végéig felmerülő igények fedezésére.
A minden év szeptember 30-ig rendelkezésre álló összegnek legfeljebb a fele igénybe vehető belső vagy külső műveletekre.
Október 1-jétől a rendelkezésre álló összeg fennmaradó része igénybe vehető belső vagy külső műveletekre az év végéig felmerülő igények fedezésére.”
11.A 13. cikk (1) bekezdése c) pontjának helyébe a következő szöveg lép:
„c) a szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék éves összegéből az előző évben a 11. cikk (2) bekezdése értelmében megszűnt résznek megfelelő összeg.”
12.A melléklet helyébe e módosított javaslat melléklete lép.
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.5.28.
COM(2020) 443 final
MELLÉKLET
a következőhöz:
Módosított javaslat
A TANÁCS RENDELETE
a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről
MELLÉKLET
A COM(2018) 322 bizottsági javaslat 1 mellékletében szereplő táblázat helyébe a következő táblázat lép:
Többéves pénzügyi keret (EU-27)
(millió EUR – 2018-as árakon) |
||||||||
Kötelezettségvállalási előirányzatok |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
2027 |
Összesen
|
1. Egységes piac, innováció és digitális gazdaság |
20 547 |
20 526 |
20 420 |
19 856 |
19 741 |
19 869 |
19 697 |
140 656 |
2. Kohézió és értékek |
48 746 |
50 067 |
51 442 |
53 462 |
54 903 |
56 833 |
59 007 |
374 460 |
2a. Gazdasági, társadalmi és területi kohézió |
44 430 |
44 961 |
45 491 |
46 119 |
46 751 |
47 384 |
48 045 |
323 181 |
2b. Befektetés a versenyképességbe, az emberekbe és az értékekbe |
4 316 |
5 106 |
5 951 |
7 343 |
8 152 |
9 449 |
10 962 |
51 279 |
3. Természeti erőforrások és környezet |
55 272 |
52 280 |
51 571 |
50 716 |
49 827 |
49 059 |
48 307 |
357 032 |
ebből: Piachoz kapcsolódó kiadások és közvetlen kifizetések |
38 571 |
38 026 |
37 528 |
36 919 |
36 319 |
35 730 |
35 154 |
258 247 |
4. Migráció és határigazgatás |
3 097 |
3 751 |
4 381 |
4 543 |
5 112 |
5 090 |
5 148 |
31 122 |
5. Reziliencia, biztonság és védelem |
2 222 |
2 285 |
2 332 |
2 414 |
3 131 |
3 370 |
3 669 |
19 423 |
6. Szomszédság és a világ |
15 245 |
15 051 |
14 857 |
14 665 |
14 471 |
14 280 |
14 136 |
102 705 |
7. Európai közigazgatás |
10 247 |
10 376 |
10 562 |
10 721 |
10 767 |
10 908 |
11 021 |
74 602 |
ebből: Az intézmények igazgatási kiadásai |
7 978 |
8 050 |
8 178 |
8 280 |
8 259 |
8 339 |
8 396 |
57 480 |
ÖSSZES KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSI ELŐIRÁNYZAT |
155 376 |
154 336 |
155 565 |
156 377 |
157 952 |
159 409 |
160 985 |
1 100 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ÖSSZES KIFIZETÉSI ELŐIRÁNYZAT |
156 047 |
157 169 |
158 063 |
158 063 |
158 062 |
158 063 |
158 062 |
1 103 529 |