Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0124

    Javaslat A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA Olaszországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról

    COM/2020/124 final

    Brüsszel, 2020.3.31.

    COM(2020) 124 final

    2020/0048(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    Olaszországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról


    INDOKOLÁS

    A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv 1 (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács, a Bizottság javaslata alapján, bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az említett irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket vezessen be az adóbeszedés egyszerűsítésére, vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.

    A Bizottságnál 2019. július 26-án iktatott levelében Olaszország felhatalmazást kért arra, hogy a héairányelv 285. cikke alapján 2022. december 31-ig továbbra is héamentességet biztosíthasson azon adóalanyok számára, amelyeknek éves árbevétele nem halad meg egy bizonyos értékhatárt, és hogy ezt az értékhatárt 65 000 EUR-ról 100 000 EUR-ra emelhesse, valamint ezzel párhuzamosan az érintett adóalanyokra vonatkozóan kötelező elektronikus számlázási rendszert alkalmazhasson, továbbá 130 000 EUR-ra emelhesse az önkéntes szervezetekre és a társadalmi haladással foglalkozó egyesületekre vonatkozó értékhatárt.

    A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2019. szeptember 20-án kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Olaszország kérelméről. A Bizottság 2019. szeptember 23-án kelt levelében értesítette Olaszországot, hogy a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információ a rendelkezésére áll.

    Ezt követően az illetékes bizottsági szolgálatokkal folytatott informális megbeszéléseket és további nemzeti szintű politikai értékeléseket követően Olaszország úgy döntött, hogy a 2019. november 26-án elküldött és a Bizottságnál 2019. december 5-én iktatott levelével módosítja eredeti kérelmét.

    Az említett levélben Olaszország kérte a mentességi értékhatár 65 000 EUR-ról 100 000 EUR-ra történő emelésére irányuló kérelmének visszavonását, kifejtve, hogy ez a kérelem egy olyan nemzeti szabályon alapult, amelynek hatályon kívül helyezése folyamatban van. Ehelyett Olaszország jelezte, hogy meg kívánja tartani a jelenlegi 65 000 EUR értékhatárt, amely összhangban van a közvetlen adók területén az adófizetőkre vonatkozó átalányadózási rendszerrel. Olaszország továbbá kérte, hogy visszavonhassa az önkéntes szervezetekre és a társadalmi haladással foglalkozó egyesületekre vonatkozó 130 000 EUR értékhatár megállapítására irányuló kérelmét, mivel az olyan közvetlen adózási intézkedésekhez kapcsolódik, amelyek még nem léptek hatályba; ugyanakkor fenntartotta magának a jogot, hogy a szóban forgó átfogó intézkedések hatálybalépését követően ismét benyújtsa ezt a kérelmet. Továbbá, miután a tagállamok a Gazdasági és Pénzügyi Tanács (ECOFIN) 2019. november 8-i ülésén megállapodtak a kisvállalkozásokra vonatkozó új héa-egyszerűsítési szabályokról szóló, 2020. február 18-án elfogadott 2 és 2025. január 1-jén hatályba lépő bizottsági javaslatról 3 , Olaszország kérte, hogy az eltérő intézkedés meghosszabbítása 2024. december 31-én járjon le.

    A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2019. december 10-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Olaszország eredeti kérelmének helyesbítéséről. A Bizottság 2019. december 11-én kelt levelében értesítette Olaszországot, hogy a felülvizsgált kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információ a rendelkezésére áll.

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A héairányelv XII. címének 1. fejezete lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a kisvállalkozásokra vonatkozóan különös szabályozást alkalmazzanak, így többek között héamentességet nyújtsanak a bizonyos éves árbevételt el nem érő adóalanyoknak. Az ily módon héamentesség hatálya alá tartozó adóalanyoknak nem kell hozzáadottérték-adót felszámítani az általuk teljesített értékesítések után, és következésképpen nem is vonhatnak le előzetesen felszámított hozzáadottérték-adót.

    A különös héaszabályok alkalmazásának lehetőségét, többek között a mentességeket, illetve a degresszív adókedvezményt a kisvállalkozásokra vonatkozóan először a 67/228/EGK tanácsi irányelv 4 14. cikke vezette be. Azok a tagállamok, amelyek nem használták ki az említett rendelkezés által nyújtott lehetőséget, később a 77/388/EGK irányelv 5 24. cikke (2) bekezdésének b) pontja alapján – amely jelenleg az átdolgozás következtében a héairányelv 285. cikkének első bekezdése – csak azoknak az adóalanyoknak nyújthattak héamentességet, amelyeknek éves árbevétele nem haladja meg az 5 000 EUR-t vagy annak nemzeti valutában kifejezett egyenértékét.

    Olaszország soha nem élt a 67/228/EGK tanácsi irányelv 14. cikke által biztosított lehetőséggel. 2007-ben felhatalmazást kért arra, hogy eltérhessen a 285. cikk első bekezdésétől azáltal, hogy mentesíti a héa alól azokat az adóalanyokat, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 30 000 EUR-t. Ezt a kérelmet a nagyrészt nagyon kevés alkalmazottat foglalkoztató mikrovállalkozásokból álló olasz gazdasági struktúra, valamint Olaszország azon szándéka indokolta, hogy egyszerűsítse a kisvállalkozások héakötelezettségeit, és megkönnyítse a héa beszedését a nemzeti adóhatóság számára. Az eltérő intézkedést a 2008/737/EK tanácsi határozat 6 2010. december 31-ig engedélyezte. Az intézkedés opcionális jelleget öltött, lehetővé téve a kisvállalkozások számára, hogy az általános héaszabályozást válasszák.

    Ezt követően Olaszország a 2010/688/EU tanácsi végrehajtási határozattal 7 felhatalmazást kapott arra, hogy az eltérő intézkedés lejárati idejét 2013. december 31-ig meghosszabbítsa, majd a 2013/678/EU tanácsi végrehajtási határozattal 8 – amely a maximális mentességi értékhatárt 30 000 EUR-ról 65 000 EUR-ra emelte – arra, hogy 2016. december 31-ig, végül pedig az (EU) 2016/1988 tanácsi végrehajtási határozattal 9 arra, hogy 2019. december 31-ig meghosszabbítsa.

    Olaszország jelenlegi (felülvizsgált) kérelme, amely az eltérő intézkedés lejárati idejének 2024. december 31-ig történő meghosszabbítására irányul, a jelenlegi 65 000 EUR értékhatár (vagy bármely, az említett értékhatárnak reálértéken megfelelő magasabb érték) megemelése nélkül, ugyanazokon az indokokon alapul, mint amelyek a korábbi kérelmekben szerepeltek.

    Olaszország fenntartja, hogy a kis- és középvállalkozások, különösen a mikrovállalkozások, mind a hozzáadott érték, mind a foglalkoztatás tekintetében meghatározó szerepet játszanak az ország nem pénzügyi gazdasági ágazatában. Tekintettel arra, hogy az ilyen vállalkozások a nagyvállalatokhoz képest aránytalan költségeket viselnek a héaszabályoknak való megfelelés terén, valamint arra, hogy a gazdasági válság továbbra is sújtja őket, Olaszország azt állítja, hogy az eltérő intézkedés jelentős ösztönzőt jelent gazdasági tevékenységük megkezdéséhez és megszilárdításához.

    E tekintetben hangsúlyozni kell, hogy az eltérő intézkedésnek a végső fogyasztás szakaszában beszedett adóbevételre gyakorolt hatása elhanyagolható lesz, ugyanakkor jelentős hatással lesz mind az érintett adóalanyok adókötelezettségeinek, mind az adóhatóság héabeszedési eljárásának egyszerűsítésére. Meg kell jegyezni, hogy az intézkedés 1 332 000 adóalanyt érint, amelyek a potenciálisan támogatható adóalanyok 25%-át teszik ki. Olaszország a bevételcsökkentés teljes összegét 385,7 millió EUR-ra becsüli.

    Az Olaszország által szolgáltatott információk alapján egyértelmű, hogy az eltérő intézkedés hatályának meghosszabbítására irányuló kérelem célja a kisvállalkozások mentesítése az általános héaszabályozás szerinti héakötelezettségek alól, valamint az adóhatóság adminisztratív terheinek csökkentése az adóbehajtás és a kisvállalkozások ellenőrzése terén. Ez lehetővé tenné az adóhatóság számára, hogy a nagyobb adóalanyokat célzó ellenőrzési tevékenységeire koncentráljon. Az eltérő intézkedés így összhangban áll a héairányelv 395. cikke (1) bekezdésének első albekezdése szerinti célkitűzéssel, amely lehetővé teszi a tagállamoknak az irányelv rendelkezéseitől eltérő különös intézkedések bevezetését a héabeszedés egyszerűsítése érdekében. Ezzel összefüggésben emlékeztetni kell arra, hogy az intézkedés továbbra is szabadon választható az adóalanyok számára, akik az általános héaszabályozást is választhatják.

    Olaszország bizonyította, hogy az eltérő intézkedés várhatóan nem lesz jelentős hatással a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevételek teljes összegére, és nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira sem. Úgy tűnik, hogy az eltérő intézkedés így a héairányelv 395. cikke (1) bekezdésének második albekezdésével összhangban áll.

    A fentiek fényében, és tekintettel arra, hogy az uniós jogi keret és a ténybeli helyzet nem változott, az eltérő intézkedés hatályának meghosszabbítására vonatkozó kérelem indokoltnak tűnik. A Bizottság tehát azt javasolja, hogy adjanak helyt Olaszország kérelemnek.

    Az eltérések engedélyezése általában korlátozott időszakra szól annak érdekében, hogy fel lehessen mérni, hogy az eltérő intézkedés megfelelő és eredményes marad-e. Mindemellett a fentebb említettek szerint a közelmúltban sor került a héairányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozást tartalmazó 281–294. cikkének felülvizsgálára. A kisvállalkozásokra vonatkozó egyszerűsített héaszabályokra vonatkozó új irányelv 10 értelmében a tagállamok legkésőbb 2024. december 31-ig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az új szabályoknak megfeleljenek. A tagállamoknak ezeket a nemzeti rendelkezéseket 2025. január 1-jétől kell alkalmazniuk.

    Olaszországot indokolt tehát felhatalmazni arra, hogy 2024. december 31-ig folytathassa az eltérő intézkedés alkalmazását. Mindazonáltal, mivel az eltérő intézkedés engedélyezéséről szóló határozat Bizottság általi elfogadására az (EU) 2016/1988 tanácsi végrehajtási határozat lejártát követően (azaz 2019. december 31. után) kerül sor, ez a javaslat nem hosszabbíthatja meg az említett határozat által engedélyezett eltérő intézkedés lejárati dátumát.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Az eltérő intézkedés összhangban van a héairányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozásról szóló 281–294. cikkét módosító, a héára vonatkozó cselekvési terv 11 eredményeként 2020. február 18-án elfogadott új irányelv szellemiségével, amelynek célja, hogy korszerű, egyszerűsített rendszert hozzon létre e vállalkozások számára. Különösen csökkenteni kívánja a héaszabályoknak való megfelelési költségeket, a versenytorzulást az egyes tagállamok és az EU szintjén, valamint az értékhatár-hatás negatív következményeit, továbbá célja megkönnyíteni a vállalkozások számára a szabályoknak való megfelelést, az adóhatóságok számára pedig a nyomon követést.

    Ezenkívül a 65 000 EUR értékhatár összhangban van az új irányelvvel, mivel lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a héamentességhez szükséges éves árbevételi értékhatárt legfeljebb 85 000 EUR-ban (vagy ennek nemzeti valutában kifejezett értékében) állapítsák meg.

    Hasonló eltérésekre más tagállamok is engedélyt kaptak, azaz héamentességet biztosíthattak azon adóalanyoknak, amelyek éves árbevétele nem halad meg egy bizonyos értékhatárt, a héairányelv 285. cikkének megfelelően. Málta 12 20 000 EUR-s értékhatárra kapott felhatalmazást, Hollandia 13 25 000 EUR-ra, Luxemburg 35 000 EUR-ra 14 , Lengyelország 15 , Észtország 16 és Lettország 17 40 000 EUR-ra, Horvátország 18 és Litvánia 19 45 000 EUR-ra, Magyarország 48 000 EUR-ra 20 , Szlovénia 21 50 000 EUR-ra, Románia 22 pedig 88 500 EUR-ra.

    A fentebb említettek szerint a héairányelv alóli eltéréseket minden esetben időbeli korlátokhoz kell kötni, hogy lehetőség legyen hatásaik értékelésére. Az eltérő intézkedés lejárati idejének Olaszország által kért, 2024. december 31-ig történő meghosszabbítása összhangban van a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó egyszerűbb héaszabályokról szóló új irányelv követelményeivel. Ez az irányelv 2025. január 1-jét írja elő azon időpontként, amelytől kezdődően a tagállamoknak alkalmazniuk kell azokat a nemzeti rendelkezéseket, amelyeket az irányelvnek való megfelelés érdekében el kell fogadniuk.

    A javasolt intézkedés tehát összhangban van a héairányelv rendelkezéseivel.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    A Bizottság az éves munkaprogramokban következetesen hangsúlyozza, hogy a kisvállalkozások esetében alkamazandó egyszerűbb szabályokra van szükség. E tekintetben a Bizottság 2020. évi munkaprogramja 23 olyan célzott kkv-stratégiát említ, „amely megkönnyíti a kis- és középvállalkozások működését, növekedését és bővülését”. Az eltérő intézkedés az adószabályok tekintetében összhangban van ezekkel a célkitűzésekkel. Különösen összhangban van a Bizottság 2017. évi munkaprogramjával 24 , amely kifejezetten utalt arra, hogy a kisvállalkozásokra háruló, a héaszabályoknak való megfeleléssel járó adminisztratív terhek magasak, és a technológiai innováció újabb és újabb kihívások elé állítja az eredményes adóbeszedést, továbbá hangsúlyozta a kisebb vállalatokra vonatkozó héaszabályok egyszerűsítésének szükségességét.

    Az intézkedés hasonlóképpen összhangban áll a 2015. évi egységes piaci stratégiával 25 , amellyel a Bizottság a kis- és középvállalkozások növekedését kívánja elősegíteni, többek között azzal, hogy csökkenti az adminisztratív terheket, amelyek megakadályozzák őket abban, hogy teljes mértékben kihasználják az egységes piac előnyeit. Követi továbbá a Bizottság 2013-as „Vállalkozás 2020” cselekvési terv – A vállalkozói szellem felélénkítése Európában 26 című közleményének elgondolását, amely hangsúlyozza, hogy egyszerűsíteni kell az adójogszabályokat a kisvállalkozások számára.

    Végezetül az intézkedés összhangban áll a kis- és középvállalkozások tekintetében az induló vállalkozásokkal foglalkozó 2016-os közleményben 27 meghatározott uniós szakpolitikákkal, valamint a „Gondolkozz előbb kicsiben!” – Európai kisvállalkozói intézkedéscsomag: „Small Business Act” című 2008-as bizottsági közleménnyel 28 , amely arra kéri a tagállamokat, hogy a jogszabályok kidolgozása során vegyék figyelembe a kkv-k sajátosságait, és e célból egyszerűsítsék a meglévő szabályozási környezetet.

    2.    JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az egyetlen lehetséges jogalap a héairányelv 395. cikke.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    Tekintettel a héairányelv azon rendelkezésére, amelyre a javaslat épül, a javaslat az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe esik. Ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó.

    Arányosság

    A határozat egy tagállam számára, annak saját kérelme alapján ad felhatalmazást, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.

    Az eltérés korlátozott hatályára tekintettel a különös intézkedés arányban áll a kitűzött céllal, vagyis az adóbeszedés egyszerűsítésével a kis adóalanyokés az adóhatóság számára.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A javasolt aktus tanácsi végrehajtási határozat.

    A héairányelv 395. cikke szerint a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. A tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb jogi aktus, mivel az egy-egy tagállamnak is címezhető.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    Nem került sor konzultációra érdekelt felekkel. A javaslat Olaszország kérelmén alapul, és kizárólag ezt a tagállamot érinti.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Külső szakértők bevonására nem volt szükség.

    Hatásvizsgálat

    A tanácsi végrehajtási határozatra irányuló javaslat célja egy olyan, egyszerűsítést célzó intézkedés kiterjesztése, amely számos héakötelezettséget megszüntet azon vállalkozások esetében, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 65 000 EUR-t. Ez 1 332 000 kisvállalkozás (azaz 2017-ben a potenciális adóalanyok 25 %-a) esetében várhatóan kedvező hatást gyakorol az adminisztratív terhek csökkenésére, továbbá csökkenti az adóhatóság terheit is. Az intézkedés jelenleg is és a jövőben is szabadon választható az adóalanyok számára. Az adóalanyok továbbra is választhatják az általános héaszabályozást, a 2006/112/EK irányelv 290. cikkének megfelelően. Olaszország a 2019. évi héabevételre gyakorolt költségvetési hatást 385,7 millió EUR-ra becsüli, ami elhanyagolhatónak tekinthető.

    Alapjogok

    A javaslatnak nincs semmilyen hatása az alapvető jogok védelmére.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslatnak nincs negatív hatása az uniós költségvetésre, mert Olaszország az 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet 6. cikkének megfelelően kompenzációs számítást fog végezni.

    2020/0048 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    Olaszországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 29 és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésének első albekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A 2006/112/EK irányelv 285. cikkének első bekezdése szerint azok a tagállamok, amelyek nem éltek a 67/228/EGK tanácsi irányelv 30 14. cikkében megállapított lehetőséggel, mentességet adhatnak a hozzáadottérték-adó (héa) megfizetése alól azoknak az adóalanyoknak, amelyek éves árbevétele legfeljebb 5 000 EUR, vagy az ennek megfelelő, nemzeti valutában kifejezett összeg.

    (2)A 2008/737/EK tanácsi határozat 31 útján a 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől való eltérő intézkedés (a továbbiakban: eltérő intézkedés) keretében Olaszország engedélyt kapott arra, hogy eltérést alkalmazzon és héamentességet biztosítson azon adóalanyoknak, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 30 000 EUR-t. Az eltérő intézkedést 2010. december 31-ig engedélyezte a Bizottság.

    (3)A 2010/688/EU tanácsi végrehajtási határozat 32 felhatalmazta Olaszországot, hogy 2013. december 31-ig folytassa az eltérő intézkedés alkalmazását.

    (4)A 2013/678/EU tanácsi végrehajtási határozat 33 felhatalmazta Olaszországot, hogy 2016. december 31-ig folytassa az eltérő intézkedés alkalmazását. Az éves forgalom értékhatárát 65 000 EUR-ra emelték.

    (5)Az (EU) 2016/1988 tanácsi végrehajtási határozat 34 2019. december 31-ig, vagy a 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozásról szóló 281–294. cikkét módosító irányelv hatálybalépéséig meghosszabbította az eltérő intézkedés alkalmazására adott felhatalmazás érvényességét, attól függően, hogy melyik következik be korábban. A Tanács 2020. február 18-án elfogadta a 2006/112/EK irányelv 281–294. cikkének a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történő módosításáról szóló (EU) 2020/285 irányelvet 35 .

    (6)A Bizottságnál 2019. július 26-án iktatott levelében Olaszország felhatalmazást kért arra, hogy 2019. december 31-ét követően is alkalmazhassa az eltérő intézkedést, valamint hogy megemelhesse az értékhatárt és kiterjeszthesse a mentesség hatályát.

    (7)A Bizottság 2019. szeptember 20-án kelt levelében a 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének második albekezdése értelmében tájékoztatta a többi tagállamot Olaszország kérelméről. A Bizottság 2019. szeptember 23-i keltezésű levelében értesítette Olaszországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

    (8)Olaszország a Bizottságnál 2019. december 5-én iktatott levelében módosította kérelmét, amelyben csak annak engedélyezését kérte, hogy az eltérő intézkedés alkalmazása 2024. december 31-ig folytatódhasson.

    (9)A Bizottság 2019. december 10-én kelt levelében a 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének második albekezdése értelmében tájékoztatta a többi tagállamot Olaszország felülvizsgált kérelméről. A Bizottság 2019. december 11-i keltezésű levelében értesítette Olaszországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

    (10)Az Olaszország által nyújtott információk alapján úgy tűnik, hogy az eltérő intézkedés indokai nagyrészt változatlanok. Az eltérő intézkedés csökkenti a kisvállalkozások és az adóhatóságok adminisztratív terheit és megfelelési költségeit, és ezáltal segíti a héabeszedés egyszerűsítését.

    (11)Az intézkedés jelenleg is és a jövőben is szabadon választható az adóalanyok számára. Az adóalanyok továbbra is választhatják az általános héaszabályozást, a 2006/112/EK irányelv 290. cikkének megfelelően.

    (12)Az Olaszország által nyújtott információkból kiderül, hogy az eltérő intézkedésnek csupán elhanyagolható hatása lesz a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevétel teljes összegére Olaszországban.

    (13)Az eltérő intézkedés nem fogja hátrányosan érinteni az Unió héából származó saját forrásait, mivel Olaszország az 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet 36 6. cikkével összhangban kompenzációs számítást fog végezni.

    (14)Tekintettel arra, hogy az eltérő intézkedés alkalmazása várhatóan kedvező hatást gyakorol a kisvállalkozások és az adóhatóságok adminisztratív terheinek és megfelelési költségeinek csökkentésére, anélkül, hogy jelentős mértékben befolyásolná a héából származó összbevételt, indokolt felhatalmazni Olaszországot arra, hogy egy további meghatározott időtartamra folytassa az eltérő intézkedések alkalmazását.

    (15)Az eltérő intézkedés alkalmazására való felhatalmazás hatályát időbeli korláthoz kell kötni. Az időkorlátnak elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy értékelni lehessen az értékhatár hatékonyságát és megfelelőségét. Ezenkívül az (EU) 2020/285 irányelv értelmében a tagállamoknak 2024. december 31-ig el kell fogadniuk és ki kell hirdetniük azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az említett irányelv 1. cikkének megfeleljenek, és ezeket a rendelkezéseket 2025. január 1-jétől kell alkalmazniuk. Olaszországot indokolt tehát felhatalmazni arra, hogy 2024. december 31-ig folytathassa az eltérő intézkedés alkalmazását,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérve Olaszország felhatalmazást kap arra, hogy mentesítse a héa alól a legfeljebb 65 000 EUR éves árbevétellel rendelkező adóalanyokat.

    Olaszország a mentesség reálértékének megőrzése érdekében megemelheti az említett értékhatárt.

    2. cikk

    Ezt a határozatot 2024. december 31-ig kell alkalmazni.

    3. cikk

    Ennek a határozatnak az Olasz Köztársaság a címzettje.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (2)    A Tanács (EU) 2020/285 Irányelve (2020. február 18.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történőmódosításáról és a 904/2010/EU rendeletnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás megfelelő alkalmazásának nyomon követését célzó közigazgatási együttműködés és információcsere tekintetében történő módosításáról (HL L 62., 2020.3.2., 13. o.).
    (3)    Javaslat: a Tanács irányelve a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történő módosításáról (COM(2018) 21 final).
    (4)    A Tanács 67/228/EGK második irányelve (1967. április 11.) a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról – a közös hozzáadottértékadó-rendszer struktúrájáról és alkalmazási módjáról (HL 71., 1967.4.14., 1303. o.).
    (5)    A Tanács 77/388/EGK hatodik irányelve (1977. május 17.) a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról – közös hozzáadottértékadó-rendszer: egységes adóalap-megállapítás (HL L 145., 1977.6.13., 1. o.).
    (6)    A Tanács 2008/737/EK határozata (2008. szeptember 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 249., 2008.9.18., 13. o.).
    (7)    A Tanács 2010/688/EU végrehajtási határozata (2010. október 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés további alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 294., 2010.11.12., 12. o.).
    (8)    A Tanács 2013/678/EU végrehajtási határozata (2013. november 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazásának folytatására történő felhatalmazásáról (HL L 316., 2013.11.27., 35. o.).
    (9)    A Tanács (EU) 2016/1988 végrehajtási határozata (2016. november 8.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazásának folytatására történő felhatalmazásáról szóló 2013/678/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 306., 2016.11.15., 11. o.).
    (10)    Lásd a 3. lábjegyzetet.
    (11)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak egy, a héára vonatkozó cselekvési tervről – Úton egy egységes uniós héaövezet felé – új döntések szükségeltetnek, COM(2016) 148 final.
    (12)    A Tanács (EU) 2018/279 végrehajtási határozata (2018. február 20.) Máltának a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 54., 2018.2.24., 14. o.).
    (13)    A Tanács (EU) 2018/1904 végrehajtási határozata (2018. december 4.) Hollandiának a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 310., 2018.12.6., 25. o.).
    (14)    A Tanács (EU) 2019/2210 végrehajtási határozata (2019. december 19.) Luxemburgnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére való felhatalmazásáról szóló 2013/677/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 332., 2019.2.23., 155. o.).
    (15)    A Tanács (EU) 2018/1919 végrehajtási határozata (2018. december 4.) a Lengyel Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló 2009/790/EK határozat módosításáról (HL L 311., 2018.12.7., 32. o.).
    (16)    A Tanács (EU) 2017/563 végrehajtási határozata (2017. március 21.) az Észt Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 80., 2017.3.25., 33. o.).
    (17)    A Tanács (EU) 2017/2408 végrehajtási határozata (2017. december 18.) a Lett Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 342., 2017.12.21., 8. o.).
    (18)    A Tanács (EU) 2017/1768 végrehajtási határozata (2017. szeptember 25.) a Horvát Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 250., 2017.9.28., 71. o.).
    (19)    A Tanács (EU) 2017/1853 végrehajtási határozata (2017. október 10.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazásának a Litván Köztársaság számára történő engedélyezéséről szóló 2011/335/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 265., 2017.10.14., 15. o.).
    (20)    A Tanács (EU) 2018/1490 végrehajtási határozata (2018. október 2.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésének Magyarország részére történő engedélyezéséről (HL L 252., 2015.6.25., 38. o.).
    (21)    A Tanács (EU) 2018/1700 végrehajtási határozata (2018. november 6.) a Szlovén Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló 2013/54/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 285., 2018.11.13., 78. o.).
    (22)    A Tanács (EU) 2017/1855 végrehajtási határozata (2017. október 10.) Romániának a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 265., 2017.10.14., 19. o.).
    (23)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A Bizottság 2020. évi munkaprogramja – Ambiciózusabb Unió, COM(2020) 37 final.
    (24)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A Bizottság 2017. évi munkaprogramja, COM(2016) 710 final.
    (25)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az egységes piac továbbfejlesztése: a polgárok és vállalkozások lehetőségeinek bővítése, COM(2015) 550 final.
    (26)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – „Vállalkozás 2020” cselekvési terv – A vállalkozói szellem felélénkítése Európában, COM(2012)795 final.
    (27)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Európa új éllovasai: az induló és a növekvő innovatív vállalkozásokat érintő kezdeményezés, COM(2016) 733 final.
    (28)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – „Gondolkozz előbb kicsiben!” – Európai kisvállalkozói intézkedéscsomag: „Small Business Act”, COM(2008) 394 végleges.
    (29)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (30)    A Tanács 67/228/EGK második irányelve (1967. április 11.) a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról – a közös hozzáadottértékadó-rendszer struktúrájáról és alkalmazási módjáról (HL 71., 1967.4.14., 1303/67. o.)
    (31)    A Tanács 2008/737/EK határozata (2008. szeptember 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 249., 2008.9.18., 13. o.)
    (32)    A Tanács 2010/688/EU végrehajtási határozata (2010. október 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés további alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 294., 2010.11.12., 12. o.).
    (33)    A Tanács 2013/678/EU végrehajtási határozata (2013. november 15.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazásának folytatására történő felhatalmazásáról (HL L 316., 2013.11.27., 35. o.).
    (34)    A Tanács (EU) 2016/1988 végrehajtási határozata (2016. november 8.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 285. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazásának folytatására történő felhatalmazásáról szóló 2013/678/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 306., 2016.11.15., 11. o.).
    (35)    A Tanács (EU) 2020/285 Irányelve (2020. február 18.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történőmódosításáról és a 904/2010/EU rendeletnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás megfelelő alkalmazásának nyomon követését célzó közigazgatási együttműködés és információcsere tekintetében történő módosításáról (HL L 62., 2020.3.2., 13. o.).
    (36)    A Tanács 1553/89/EGK, Euratom rendelete (1989. május 29.) a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről (HL L 155., 1989.6.7., 9. o.).
    Top