EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0724(06)

Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

OJ C 248, 24.7.2019, p. 32–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.7.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 248/32


Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

(2019/C 248/08)

Ezen értesítés közzétételére az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül sor.

ÉRTESÍTÉS STANDARD MÓDOSÍTÁS JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

„Pineau des Charentes”

Hivatkozási szám: PDO-FR-A0489-AM01

Az értesítés időpontja: 2019.5.10.

A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

1.   Kiegészítő megjelölés

Leírás és indokolás

Az I. fejezet II. szakaszában az „amelyek aromája a koruk és az ebben a termékleírásban meghatározott különleges érlelési feltételek miatt intenzív, összetett és az öreg konyakra jellemző »oxidatív« jellegű” szövegrész helyébe „a termékleírásban e megjelölésekre vonatkozóan meghatározott előállítási feltételeknek megfelelő” szövegrész lép. Ez egyszerűbbé teszi a szöveget.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

2.   Terméktípusok

Leírás és indokolás

Az I. fejezet III. szakaszában „a fehér likőrborokra és a rozé vagy vörös likőrborokra.” szövegrész helyébe „a fehér, rozé vagy vörös likőrborokra.” szövegrész lép. A korábbi megfogalmazás azt sugallta, hogy csak 2 termékkategória van, holott mindegyik szín külön termékkategóriának felel meg.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

3.   Parcellaazonosítás

Leírás és indokolás

Az I. fejezet IV. szakaszában:

a 2. pont b) alpontjában „az első betakarítási nyilatkozat évét megelőző év július 1-jéig az Institut national de l’origine et de la qualité (az Országos Eredet- és Minőségügyi Intézet, a továbbiakban: INAO) szerveinél” szövegrész helyébe a „legkésőbb az első betakarítási nyilatkozat évét megelőző év december 10-ig az Institut national de l’origine et de la qualité (a továbbiakban: INAO) szervei részére történő továbbítás céljából az Organisme de défense et de gestion-nál (Érdekvédelmi és Irányító Szervezet).” szövegrész lép.

a 2. pont b) alpontjából törölték a következő bekezdéseket: „Minden olyan parcellát törölnek az INAO illetékes nemzeti bizottsága által azonosított parcellák listájából, amelynek mustját öt egymást követő évben nem használják fel a »Pineau des Charentes« ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott termékek előállításához.

Az azonosított parcellák listájából való törlésre vagy a listába való felvétel elutasítására vonatkozóan az INAO illetékes nemzeti bizottsága által hozott, indokolással ellátott határozatról értesítik az érintetteket, akiknek az értesítés kézhezvételétől számítva egy hónap áll a rendelkezésére ahhoz, hogy esetleges észrevételeiket benyújtsák az INAO szerveihez.

Ezeket a reklamációkat a szakértői bizottság véleményének kikérését követően az INAO illetékes nemzeti bizottsága újból megvizsgálja.”

Ez a módosítás azért történt, mert ez a rendelkezés már nem felelt meg a földrajzi határok megállapításának eszközeként meghatározott parcellaazonosítás céljára. A parcelláknak a névhasználat-igénylés 5 évnyi mellőzését követően történő törlésére vonatkozó részletes szabályokat a parcellahasználat szempontjából újra meghatározzák, amelynek irányítását az Érdekvédelmi és Irányító Szervezet biztosítja majd.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

4.   Szőlőfajták

Leírás és indokolás

Az I. fejezet V. szakaszában:

a szöveg a „meslier Saint-François B” szövegrész után a „vagy gros meslier B” szövegrésszel egészül ki;

a „sémillon B” szövegrész után a „trousseau gris G (vagy chauché gris G)” szövegrésszel egészül ki;

a szöveg az „A Pineau des Charentes előállítására felhasznált szőlőfajtákon belül a trousseau gris G (vagy a chauché gris G) aránya nem haladhatja meg a 10 %-ot.” mondattal egészül ki;

a rozé és vörös szavak között lévő „vagy” szó helyébe az „és” szó lép;

a szöveg a „malbec N” szövegrész előtt a „cot N (vagy” szövegrésszel egészül ki.

Ez azt jelenti, hogy a szöveg a meslier de Saint François B és a malbec B szőlőfajták más megnevezéseivel egészült ki.

Bevezetésre került továbbá a trousseau gris G (vagy chauché gris G) szőlőfajta ültetésének lehetősége, amely a szőlőültetvényeken egykor ültetett régi szőlőfajta. A jellegzetesség megváltozásának elkerülése érdekében ez a lehetőség azt vonja maga után, hogy a szőlőfajta használatát 10 %-ra korlátozták.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

5.   Terméshozam

Leírás és indokolás

A VIII. szakasz 1. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„A vidékfejlesztési és tengeri halászati törvénykönyv D. 645-7. cikkében említett terméshozamot hektáronként 68 hektoliter mustban állapították meg.”

A VIII. szakasz 2. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„2.   Hozamkorlát

A vidékfejlesztési és tengeri halászati törvénykönyv D. 645-7. cikke értelmében a likőrbor-hozamkorlátot hektáronként 45 hektoliterben, a must-hozamkorlátot hektáronként 85 hektoliterben állapították meg.”

A VIII. szakasz a következő rendelkezéseket tartalmazó 3. ponttal egészül ki:

„3.   A fiatal tőkék termőre fordulása

A »Pineau des Charentes« ellenőrzött eredetmegjelölés használata kizárólag azon likőrboroknál engedélyezhető, amelyeknél a must a következő helyekről származik:

fiatal szőlőparcellákról, az azt az évet követő 2. évtől, amelyben az ültetés július 31-e előtt megtörtént;

olyan szőlőparcellákról, amelyeket helybenoltottak vagy átoltottak, legkorábban az azt az évet követő első évtől, amelyben a helybenoltást vagy az átoltást július 31-e előtt elvégezték, illetve amint a szőlőfajták csak a megjelölés céljára elfogadott szőlőfajtákat tartalmaznak.”

Ezek a módosítások a hektáronkénti 68 hektoliter musthozam bevezetését tükrözik. A likőrbor-hozamkorlát hektáronként 42 hektoliterről 45 hektoliterre nőtt. A Cognac-hozamkorlát (16 hl AP/ha) meghatározása következtében növelni kellett a Pineau de Charentes hozamkorlátját.

Az „az azt évet követő első évtől olyan fiatal szőlőparcellákról, amelyek helybenoltása július 31-e előtt megtörtént” bekezdést azért törölték, mert a rákövetkező bekezdésbe illesztették be.

Az egységes dokumentum 5. pontja ennek megfelelően módosul.

6.   A likőrborok készítése

Leírás és indokolás

Az I. fejezet IX. szakaszában:

a 2. pont a) alpontjában törölték „az erjedés megakasztása idején” szövegrészt, mert kétszer szerepelt a mondatban.

A 3. pontban:

A szöveg „A rozé likőrborokat legalább nyolc hónapig, ezen belül is legalább hat hónapig tölgyfa tartályokban kell érlelni.” szövegű b) ponttal egészül ki. Ez lehetővé teszi a rozé és a vörös Pineau des Charentes likőrborok megkülönböztetését, amelyek érlelése nem azonos szabályok szerint történik.

Ennek következtében módosítani kell a b), c), d) és e) alpontok jelölését, amelyekből c), d), e) és f) alpontok lesznek.

az e) alpontban az 5 helyébe 7 lép. Ez azt jelenti, hogy a jobb minőségű termék elérése érdekében a „vieux” (öreg) megjelölés esetében növelték az érlelési évek számát.

az f) alpontban a 10 helyébe 12 lép. Ez azt jelenti, hogy a jobb minőségű termék elérése érdekében a „très vieux” (nagyon öreg) megjelölés esetében növelték az érlelési évek számát.

Az 5. pont

a) alpontjában az „és rozé” szövegrészt törölték;

a) alpontjának táblázata a következő sorral egészül ki:

Rozé likőrborok Az érlelési időszak után, a szüretet követő év június 1-jétől.

a) alpontjában az „5” helyébe „7” lép.

a) alpontjában a „10” helyébe „12” lép.

b) alpontjában az „az érlelés évét követő év október 1-jétől.” szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:

„és legkorábban:

Rozé likőrborok Az érlelés évét követő év június 1-jén.

Vörös likőrborok Az érlelés évét követő év október 1-jén.

Fehér likőrborok Az érlelés évét követő második év április 1-jén.”

c) alpontjában a „szavatossági fedő kapszula” és a „legalább két példányban kell elhelyezni” szövegrészeket törölték;

c) alpontja a következő bekezdéssel egészült ki:

„A 0,5 literes és nagyobb palackokon a címkét legalább két példányban kell elhelyezni, és mindegyiknek legalább 20 mm átmérőjűnek kell lennie. A 0,5 literesnél kisebb palackokon a címkét legalább egy példányban kell elhelyezni, és annak láthatónak és olvashatónak kell lennie.”

Ezek a módosítások a rozé likőrborok és a vörös likőrborok megkülönböztetésére, a „vieux” és a „très vieux” megjelölések érlelési idejének módosítására, valamint a szavatossági fedő kapszula szavatossági címkével való felváltására szolgálnak.

Az egységes dokumentum ennek megfelelően módosul.

7.   Kapcsolat a földrajzi területtel

Leírás és indokolás

A X. szakasz:

2. pontjában

az első bekezdésben a „színe fehér, rozé vagy vörös lehet” szövegrész helyébe a „színe fehér, rozé vagy vörös” szövegrész lép;

az első bekezdésben az „és” szó helyébe a „megjelölés kiegészíthető” szövegrész lép;

az első bekezdésben a „vagy »extra öreg«” szövegrész helyébe a „»nagyon öreg«” szövegrész lép;

az első bekezdésben a „legalább 5, illetve legalább 10 év” szövegrész helyébe a „lásd az I. fejezet IX. szakaszának 3. pontját” szövegrész lép;

az első bekezdésből törölték a „Főként aperitifként fogyasztják.” mondatot;

a második bekezdés a következő mondattal egészül ki: „A »Pineau des Charentes« likőrbort főként aperitifként fogyasztják.”

a harmadik bekezdés az „aranysárga” szó előtt a „világos” szóval egészül ki;

a negyedik bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„Az élénk vörös színű »Pineau des Charentes« erős aromái gyakran frissen szedett piros és fekete gyümölcsökre emlékeztetnek, melyeket finom fűszeres ízjegyek kísérnek.

A rozé »Pineau des Charentes« halvány színű, aromái gyakran piros bogyókra és erdei gyümölcsökre emlékeztetnek.”

az ötödik bekezdés az „aszalt gyümölcsökre” szövegrész után az „és csonthéjas gyümölcsökre (dió, pörkölt mandula)” szövegrésszel egészül ki;

az ötödik bekezdésben a „vieux Cognac” szavak helyébe az „a »Cognac« ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott öreg párlatok.” szövegrész lép;

a hatodik bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„A »vieux« és »très vieux« megjelöléssel ellátott rozé és vörös »Pineau des Charentes« likőrborok cserépszínűek. A rendkívül elegáns italokban gyakran a csokoládéra vagy pálinkás gyümölcsökre emlékeztető ízjegyek alakulnak ki, amelyek a »Cognac« ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott öreg párlatokra jellemző oxidatív aromák felé is eltolódhatnak.”

Ezek a módosítások szövegezésbeli módosítások.

Az egységes dokumentum ennek megfelelően módosul.

8.   Átmeneti intézkedés

Leírás és indokolás

A hiányzó szőlőtőkék határértékére vonatkozó intézkedést törölték, mert okafogyottá vált.

A szöveg a következő ponttal egészül ki:

„2.   Érlelés

A legalább 5 évig fahordóban érlelt likőrborok 2023. október 1-jéig használhatják a »vieux« megjelölést. A legalább 10 évig fahordóban érlelt likőrborok 2023. október 1-jéig használhatják a »très vieux« vagy »extra vieux« megjelölést.”

Ez a módosítás átmeneti intézkedést vezet be a „très vieux” vagy „extra vieux” megjelölésekre vonatkozó érlelési idők módosításának követése érdekében.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

A külső megjelenésre vonatkozó szabályok

A XII. szakasz 9. pontja a következő bekezdésekkel egészül ki:

„A korra utaló megjelölés feltüntetése azon »Pineau des Charentes« likőrborok esetében engedélyezett, amelyek fahordóban történt érlelési ideje 3 teljes év. A feltüntetett kor nem lehet nagyobb az érintett termék fahordóban történt érlelési idejénél. Házasítás esetén a tételen belüli legrövidebb időtartamú fahordós érlelési időt kell feltüntetni.

A korra utaló megjelölés feltüntetésére vonatkozó rendelkezéseket 2020. április 1-jétől kell alkalmazni.”

Ez a módosítás lehetővé teszi, hogy a fogyasztó teljesebb körű tájékoztatása érdekében egy bizonyos érlelési idő felett fel lehessen tüntetni a „Pineau Charentes” likőrborok korát.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

9.   Parcellahasználat

Leírás és indokolás

A „Pineau des Charentes” ellenőrzött eredetmegjelölés II. fejezetének I. szakaszában:

az I. szakasz helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„I.   Bejelentési kötelezettségek

1.   Medencehasználati nyilatkozat

A következő évi szüretre vonatkozó medencehasználati nyilatkozatot minden év július 1-jéig kell benyújtani a Charentes-Cognac-Medence Szakmaközi Szövetségéhez, amely azt továbbítja az Érdekvédelmi és Irányító Szervezetnek és a vonatkozó adatok ellenőrzését végző szervezetnek.

A nyilatkozatban fel kell tüntetni a must előállítása céljából leszüretelésre kerülő legnagyobb területet.

2.   Parcellahasználati nyilatkozat

A 2019-es szürettől kezdődően a likőrborokat az azonosított és a parcellahasználati nyilatkozatban feltüntetett parcellákról származó mustból kell készíteni.

A következő évi szüretre vonatkozó parcellahasználati nyilatkozatot legkésőbb minden év december 10-ig kell benyújtani az Érdekvédelmi és Irányító Szervezethez.

A nyilatkozatban minden egyes parcellára vonatkozóan a következő adatokat kell feltüntetni:

kataszteri szám: település, körzet, szám;

szőlőfajta;

a termelésbe bevont beültetett terület;

a gazdálkodó neve.

3.   Feldolgozási nyilatkozat

Az utolsó erjedés-megakasztás után feldolgozási nyilatkozatot kell készíteni, amelyben a következő adatokat kell feltüntetni:

a feldolgozott must teljes mennyisége;

a feldolgozott Cognac pálinka teljes mennyisége;

az előállított likőrborok teljes mennyisége színenként;

a parcellák száma és azok a területek, ahol a must előállítására szánt szőlőt leszüretelték.

Ezt a nyilatkozatot a feldolgozási nyilvántartással összhangban kell elkészíteni.

A nyilatkozatot a szüretelés évében december 10-ig kell benyújtani a Direction Générale des douanes et droits indirects (Vámügyi és Közvetett Adózási Főigazgatóság) helyi hivatalaihoz.

A nyilatkozat egy példányát meg kell küldeni az Érdekvédelmi és Irányító Szervezetnek, valamint az INAO szerveinek.

4.   Névhasználat-igénylési nyilatkozat

Ahhoz, hogy az általa előállított likőrborokra vonatkozóan a »Pineau des Charentes« ellenőrzött eredetmegjelölést, esetlegesen a »vieux«, »très vieux« (vagy az ez utóbbinak megfelelő »extra vieux«) megjelöléssel kiegészítve használhassa, minden gazdasági szereplőknek legalább 30 nappal a tétel forgalomba hozatala és/vagy értékesítése előtt névhasználat-igénylési nyilatkozatot kell benyújtania az Érdekvédelmi és Irányító Szervezethez.

A nyilatkozatban a következőket kell megjelölni:

a gazdasági szereplő neve vagy cégneve;

a gazdasági szereplő címe;

a névhasználat-igényléssel érintett mennyiség színenként, esetlegesen a fent említett megjelölésekkel kiegészítve;

a tárolási módok: hely, a tárolóedény típusa, a pincészet azonosítója (száma, befogadóképessége).

5.   Átminősítési nyilatkozat

Minden olyan gazdasági szereplőnek, aki az 1308/2013/EU rendelettel összhangban »Pineau des Charentes« ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott tételeket minősít át, ezt legkésőbb az átminősítést követő hónap 10-éig be kell jelentenie az Érdekvédelmi és Irányító Szervezetnek.”

Ez a módosítás a használati nyilatkozattal kapcsolatos új eljárás következménye.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

10.   Legfontosabb ellenőrizendő pontok

Leírás és indokolás

A „Pineau des Charentes” ellenőrzött eredetmegjelölés termékleírásának III. fejezete a következőképpen módosul:

1. Az I. szakasz

D. pontjában törölték az „és a szavatossági fedő kapszula vagy a szavatossági címke elhelyezésének” szövegrészt.

2. A II. szakaszban

a „45011” szám helyébe az „NF EN ISO/CEI 17065” szövegrész lép.

Ez a módosítás nem érinti az egységes dokumentumot.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

1.   A termék elnevezése

Pineau des Charentes

2.   A földrajzi árujelző típusa

OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

3.

Likőrbor

4.   A bor(ok) leírása

A borok az ugyanabból a gazdaságból származó „Cognac” eredetmegjelölésű, érett párlattal (korábbi lepárlásból származó párlattal) megakasztott erjedésű szőlőből készített fehér, vörös és rozé likőrborok. A tölgyfahordóban történő érlelés időtartamától függően az eredetmegjelölés a „vieux” vagy „très vieux” megjelölésekkel egészíthető ki (az érlelés időtartama legalább 7, illetve 12 év). Főként aperitifként fogyasztják.

Ízleléskor a „Pineau des Charentes” kifejezésre juttatja a friss szőlőmust frissességét és kerekségét. A fahordóban történő hosszú érlelésnek köszönhetően a termék testességéhez és általános egyensúlyához hozzájáruló „Cognac” beleolvad a termékbe.

A fehér „Pineau des Charentes” színe szalmasárgától aranysárgáig terjed, és gyakran társul erős, gyümölcsös aromákkal (friss vagy kandírozott gyümölcsök), valamint virágra (fehér virágokra) és mézre emlékeztető ízjegyekkel.

A vörös vagy rozé „Pineau des Charentes” színe halványrózsanszíntől mélyvörösig terjed. A vörös „Pineau des Charentes” erős aromái gyakran frissen szedett fekete gyümölcsökre emlékeztetnek, melyeket finom fűszeres ízjegyek kísérnek. A rozé „Pineau des Charentes” aromái erdei gyümölcsökre, hosszabb érlelés esetén pedig még csonthéjas gyümölcsökre is emlékeztetnek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalékban)

22

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalékban)

16

Minimális összes savtartalom

 

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l)

75

5.   Borkészítési eljárások

a)   Alapvető borászati eljárások

Művelési gyakorlat

A szőlőültetvényeken a minimális ültetési sűrűség hektáronként 2 200 tőke, a sorok közötti távolság legfeljebb 3 méter lehet.

A szőlőtőkék metszése a következő technikák alkalmazásával történik, hektáronként legfeljebb 50 000 rügyet hagyva meg:

egyszerű vagy kettős Guyot-metszés, a tőkén egy vagy két szálvesszővel és egy vagy két csappal;

kordonmetszés, a csapok legfeljebb 3 rügyre történő visszametszésével.

Az öntözés tilos.

b)   Maximális hozamok

Likőrbor

45 hektoliter hektáronként.

Must

85 hektoliter hektáronként.

6.   Körülhatárolt földrajzi terület

A szüret, a must előállítása, valamint a likőrborok készítése, érlelése és csomagolása a következő települések területén zajlik:

Charente-Maritime megye:

Rochefort alprefektúra: valamennyi település

Saintes alprefektúra: valamennyi település

Saint-Jean-d’Angély alprefektúra: valamennyi település

Jonzac alprefektúra: valamennyi település

La Rochelle alprefektúra:

Ars-en-Ré járás: valamennyi település.

Aytré járás: Angoulins és Aytré települések.

La Jarrie járás: valamennyi település.

La Rochelle 1., 2., 3., 4., 6. és 7. sz. járása: La Rochelle település.

La Rochelle 5. sz. járása: Esnandes, Marsilly, Puilboreau, La Rochelle és Saint-Xandre települések.

La Rochelle 8. sz. járása: Dompierre-sur-Mer, Périgny és La Rochelle települések.

La Rochelle 9. sz. járása: L’Houmeau, Lagord, Nieul-sur-Mer és La Rochelle települések.

Saint-Martin-de-Ré járás: valamennyi település.

Courçon járás: Angliers, Benon, Courçon, Cramchaban, Ferrières-d’Aunis, La Grève-sur-le-Mignon, Le Gué-d’Alleré, La Laigne, Nuaillé-d’Aunis, Saint-Cyr-du-Doret, Saint-Jean-de-Liversay és Saint-Sauveur-d’Aunis települések.

Marans járás: Longèves, Saint-Ouen és Villedoux települések.

Charente megye:

Cognac alprefektúra: valamennyi település

Angoulême alprefektúra:

Kelet-Angoulême járás: valamennyi település.

Észak-Angoulême járás: valamennyi település.

Nyugat-Angoulême járás: valamennyi település.

Blanzac járás: valamennyi település.

Hiersac járás: valamennyi település.

Saint-Amant-de-Boixe járás: valamennyi település.

Villebois-la-Valette járás: valamennyi település.

La Rochefoucauld járás: Agris, Brie, Bunzac, Chazelles, Coulgens, Jauldes, Pranzac, Rancogne, Rivières, La Rochette és Saint-Projet-Saint-Constant települések.

Montbron járás: Charras, Feuillade, Grassac, Mainzac, Marthon, Saint-Germain-de-Montbron és Souffrignac települések.

Confolens alprefektúra:

Aigre járás: valamennyi település.

Ruffec járás: Villegats és Verteuil-surCharente települések.

Mansle járás: Aunac, Bayers, Cellettes, Chenon, Fontclaireau, Fontenille, Juillé, Lichères, Lonnes, Mansle, Mouton, Moutonneau, Puyréaux, Saint-Amand-de-Bonnieure, Saint-Angeau, SaintCiers-sur-Bonnieure, Saint-Front, Saint-Groux, Sainte-Colombe, Valence és Villognon települések.

Villefagnan járás: Brettes, Courcôme, Longré, Raix, Salles de Villefagnan, Souvigné, Tuzie és Villefagnan települések.

Dordogne megye:

Périgueux alprefektúra:

Saint-Aulaye járás: Chenaud, Parcoul, Puymangou, La Roche-Chalais és Saint-Aulaye települések.

Deux-Sèvres megye:

Niort alprefektúra:

Mauzé sur le Mignon járás: Le Bourdet, PrinDeyrançon, Priaires, Mauzé-sur-le-Mignon, La Rochénard és Usseau települések.

Beauvoir-sur-Niort járás: Beauvoir-sur-Niort, Belleville, La Foye-Montjault, Granzay-Gript, Prissé-La Charrière, SaintEtienne-la-Cigogne, Boisserolles és Thorigny sur le Mignon települések.

Brioux-sur-Boutonne járás: Le Vert település.

7.   Fontosabb borszőlőfajták

 

Cot N – Malbec N

 

Cabernet franc N

 

Cabernet-Sauvignon N

 

Colombard B

 

Folle blanche B

 

Jurançon blanc B

 

Ugni blanc B

 

Merlot blanc B

 

Meslier Saint-François B

 

Montils B

 

Sauvignon B

 

Semillon B

 

Merlot N

8.   A kapcsolat(ok) leírása

A földrajzi terület, amely megegyezik a „Cognac” ellenőrzött eredetmegjelölés földrajzi területével, az Aquitániai-medence északi végződésénél helyezkedik el. Pontosabban nyugaton az Atlanti-óceán, délen a Gironde torkolatöböl partjai, északon a Ré- és az Oléron-sziget, keleten pedig Angoulême felé a Francia-Középhegység első előhegységei határolják. A földrajzi terület négy megyére terjed ki.

A földrajzi területet a Rochefort-Cognac tengely északi részén az elsősorban a felső Jura időszakból származó (a tengeri üledékből származó mészkőrétegekből), délen pedig a Kréta időszakból származó (a jura időszakbeli mészkő pusztulásából származó, elmésztelenedett agyagot, illetve agyag-, homok- és krétalerakódásokat formáló) nagy üledékes tömbök alkotják.

Az éghajlat mérsékelt óceáni. Az éves átlaghőmérséklet 13 °C körül mozog, és magas a napsütéses órák száma, megközelíti az évi 2 100 órát. A földrajzi területen egységes az éghajlat, a part menti régiók kivételével, ahol több a napsütés és kisebb a hőmérséklet-ingadozás.

A tél enyhe és nedves, és kevés a fagyos napok száma. A tavaszi fagyveszély ritka, viszont egészen május végéig kitarthat. A nyár meleg, de nem szélsőséges mértékben, ugyanakkor aszályos időszakok kísérhetik.

Az átlagos évi csapadékmennyiség 800 és 1 000 mm között mozog, amely az év folyamán 130–150 napra oszlik el.

A leggyakrabban előforduló talajfajták a mészkő alapkőzeten lévő agyagos-meszes talajok, bár e családon belül továbbra is igen sokféle talaj figyelhető meg. A part menti körzetekben és különösen a Ré- és az Oléron-szigeten előforduló talajok textúrája inkább homokos. Az árterületeken lévő földek nem használhatják az ellenőrzött eredetmegjelölést.

A kapcsolathoz hozzájáruló emberi tényezők leírása

A régióban a római korba nyúlik vissza a szőlőművelés. A III. századtól először Saintonge-ban telepített szőlőültetvény később (a XIII. században) délre és a középső részre, Aunisra és Augoumoisra is kiterjedt.

A „Pineau des Charentes” likőrbor eredetét övező legenda szerint 1589-ben, amikor IV. Henrik hatalomra jutott, egy ügyetlen vincellér friss szőlőmustot öntött egy olyan hordóba, amelyben már „Cognac” párlat volt. Melléfogásán feldühödve pincéje legsötétebb zugába tette a hordót. Néhány évvel később, amikor újra használni akarta a sutba dobott hordót, egy egészen eredeti, ragyogóan tiszta, aranyló, gyümölcsös és tüzes nedűt fedezett fel.

A likőrborok tehát a „Cognac” párlatnak köszönhetik létezésüket és velük közös a múltjuk.

A likőrborokat sokáig csak saját felhasználásra készítették. Ez a hagyomány alapozta meg az identitását is, hiszen a „Pineau des Charentes” készítéséhez használt valamennyi szőlőnek ma is egy és ugyanazon gazdaságból kell származnia (akár a mustot, akár a „Cognac” párlatot előállító gazdákról legyen szó).

A borosgazdák az idők folyamán továbbfejlesztették gyakorlataikat, hogy tökéletesítsék eredeti szakértelmüket, amely a következőkből áll: a „Cognac” párlat elkészítése, a legérettebb szőlők kiválasztása, a megakasztott erjesztés, amely az érzékszervi tulajdonságok szempontjából stabil és kiegyensúlyozott termék elérését teszi lehetővé, valamint az egymást kiegészítő „Pineau des Charentes” tételek és évjáratok házasításának művészete.

Az 1920-as években az ágazat a „Syndicat des Producteurs de Pineau des Charentes” (a Pineau des Charentes termelők szindikátusának) létrehozásával kezdett szerveződni, amelyből 1943-ban a „Syndicat des producteurs, de promotion et de propagande du Pineau des Charentes” (a Pineau des Charentes termelőinek, előmozdításának és terjesztésének szindikátusa) lett.

1935. július 5-én törvényt hirdettek ki azzal a céllal, hogy az eredetmegjelölések oltalmáról szóló, 1919. május 6-i törvény 12. cikkelyét a „Pineau des Charentes” név használatára jogosult likőrborokra is kiterjesszék.

A „Pineau des Charentes” ellenőrzött eredetmegjelölést az 1945. október 12-i rendelettel ismerték el. A „Pineau des Charentes” tehát a likőrborok közül is a legelsők között nyerte el ezt az elismerést Franciaországban.

A „Pineau des Charentes” készítésekor átlagban két parcellányi mennyiséget kell feldolgozni a „Cognac” párlat előállításához és egy parcellányit a szőlőmust előállításához. A múltbéli gyakorlatokból eredő szakértelemnek megfelelően tehát mindegyik gazda maga választja ki a gazdaságában a cukorban leggazdagabb must előállítására legalkalmasabb parcellákat, a parcellái fennmaradó részét pedig a „Cognac” párlat készítéséhez megfelelő, alacsony alkoholtartalmú, savas borok előállítására tartja fenn.

A „Pineau des Charentes” a „Cognac” párlat előállításával kapcsolatos szokásokat és szaktudást tükröző fahordós érlelés mesteri alkalmazásának köszönhetően érlelődik és tesz szert különleges illat- és íztulajdonságaira.

Az, hogy a kiszerelést a földrajzi területre korlátozzák, a „Pineau des Charentes” előállítási és családi fogyasztási szokásaiból ered. Ez azt a célt szolgálja, hogy megőrizze a különleges módszerrel, hosszú érleléssel készített termék jellegzetességeit és különlegességét, és emellett hatékonyabb termékellenőrzési műveleteket tegyen lehetővé.

9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

Csomagolás

Jogi keret:

Nemzeti jogszabályok

A további feltétel típusa:

Csomagolás a körülhatárolt földrajzi terület határain belül

A feltétel leírása:

A fehér likőrborokat legalább 18 hónapig, ezen belül is legalább 12 hónapig tölgyfa tartályokban kell érlelni. A rozé és a vörös likőrborokat legalább 8, illetve 12 hónapig, ezen belül is legalább 6, illetve 8 hónapig tölgyfa tartályokban kell érlelni.

A „vieux” megjelöléssel ellátott borokat legalább 7 évig, míg a „très vieux” (vagy az annak megfelelő „extra vieux”) megjelöléssel ellátott borokat legalább 12 évig tölgyfahordókban kell érlelni.

A földrajzi területen belüli csomagolásra vonatkozó kötelezettség az eredeti előállítási és családi fogyasztási szokásokból ered, és azt a célt szolgálja, hogy megőrizze a „Pineau des Charentes” jellegzetességeit és különlegességét.

E termék előállítása ugyanis szaktudást igényel, egyrészt a házasítás terén, másrészt az oxidatív közegben történő fahordós érlelés terén. Ekkor kerülni kell a termék bármilyen szállítását és az érlelés végén korlátozni kell annak bármilyen mozgatását, hogy ne romoljanak a technikailag ellenőrzött előállítási módszerrel elért minőségbeli tulajdonságok. A termék kiszerelésének a földrajzi területre korlátozása emellett jobb nyomonkövethetőséget tesz lehetővé és megkönnyíti a termékellenőrzési műveleteket.

A borokat szavatossági fedő kapszulával vagy szavatossági címkével ellátott üvegpalackokban hozzák forgalomba a fogyasztók számára.

Címkézés

Jogi keret:

Nemzeti jogszabályok

A további feltétel típusa:

A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

A feltétel leírása:

Az évjárat feltüntetése azon likőrborok esetében engedélyezett, amelyek 100 %-ban a „Pineau des Charentes” készítésének évéből származnak.

Az eredetmegjelölés neve kiegészíthető a „vieux” és a „très vieux” (vagy az ez utóbbinak megfelelő „extra vieux”) megjelöléssel azon likőrborok esetében, amelyek megfelelnek az ezekre a megjelölésekre vonatkozóan az ebben a termékleírásban meghatározott feltételeknek.

A korra utaló megjelölés feltüntetése azon „Pineau des Charentes” likőrborok esetében engedélyezett, amelyek fahordóban történt érlelési ideje 3 teljes év. A feltüntetett kor nem lehet nagyobb az érintett termék fahordóban történt érlelési idejénél. Házasítás esetén a tételen belüli legrövidebb időtartamú fahordós érlelési időt kell feltüntetni.

A termékleíráshoz vezető link

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-0c371c80-33c1-440e-a943-9c8e2d3302d6


(1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


Top