EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0589

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

COM/2016/0589 final - 2016/0287 (COD)

Brüsszel, 2016.9.14.

COM(2016) 589 final

2016/0287(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE


az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A Bizottság által ma elfogadott új távközlési csomag tartalmaz egy, a digitális egységes piacon a polgárokat és vállalkozásokat szolgáló internetkapcsolat európai jövőképét meghatározó közleményt 1 , valamint egy, az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozására irányuló jogalkotási javaslatot 2 , amely az elektronikus hírközlés szabályozási keretének felülvizsgálatára irányul. A Bizottság javaslatai meghatározzák a digitális egységes piacon a termékek, szolgáltatások és alkalmazások széleskörű felhasználását lehetővé tevő, nagyon nagy kapacitású hálózatok elérhetőségének és elterjedésének biztosításához szükséges reformokat.

Mivel az internet és a digitális csatlakozás az Unión belül és kívül is átalakítja a magánéletet és a szakmai módszereket, gondoskodni kell a nagyközönségnek az átalakulás adta lehetőségek megragadására ösztönzéséről.

Ez okból a Bizottság által megfogalmazott egyik, az Unió által 2025-ig megvalósítandó stratégiai cél szerint a közszolgáltatásokat kínáló helyeket, így például a közigazgatási szerveket, könyvtárakat és kórházakat gigabitalapú internetkapcsolattal kell ellátni. A közösségi élet ezen és más központjainak, ideértve a nagyközönség számára nyitva álló szabad téri helyeknek a funkcionális internet hozzáférést jelentősen meghaladó sebességen történő csatlakoztatásával az élet bármely területéről érkező polgár útközben is megtapasztalhatja a újgenerációs internetcsatlakozás előnyeit azokon a helyeken, ahol a kapcsolódás fontos lehet.

Az e célkitűzést támogató intézkedések között ez az új csomag elősegíti a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítését, egyszerűsített tervezési eljárások és kiemelt szabályozási kötelezettségek révén, többek között ott, ahol az ilyen hozzáférés nem kereskedelmi alapon biztosított, vagy más közszolgáltatások nyújtását egészíti ki.

Az itt javasolt intézkedés ezt az erőfeszítést egészíti ki az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében a távközlési jogi keret módosításaival, amelyeket az 1316/2013/EU rendelet 3 (a továbbiakban: CEF-rendelet) és a 283/2014/EU rendelet 4 (a továbbiakban: iránymutatási rendelet) tartalmaz. Ezek a módosítások arra bátorítják a közfeladatot ellátó szervezeteket, ideértve a közigazgatási szerveket és a közszolgáltatókat, hogy ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférést kínáljanak a helyi közélet központjaiban (pl. közigazgatási szerveknél, könyvtárakban, egészségügyi központokban és szabadtéri nyilvános helyeken). E célból pénzügyi ösztönzőket biztosít azon szervezetek számára, amelyek ingyenes, magas teljesítményű, helyi vezeték nélküli internet-hozzáférést kívánnak biztosítani az illetékességi területükhöz tartozó nyilvános helyeken vagy a szolgáltatási helyszíneiken. A közigazgatási szervek részére a helyi közélet központjaiban, így a nagyközönség számára nyitva álló szabadtéri helyszíneken hozzáférési pontok kialakítása céljából nyújtott támogatás elsőbbséget fog élvezni a beavatkozás első szakaszában.

A meglévő közszolgáltatásokba való beépítés ösztönzése révén a beavatkozás elősegíti a polgárok nagy teljesítményű internetszolgáltatáshoz fűződő érdekét és ezáltal jelentősen hozzájárul a széles sávú szolgáltatások elterjedéséhez és a közcélú infrastruktúra fejlesztéséhez is. Ingyenes vezeték nélküli internet-hozzáférés biztosítása olyan forgalmas helyeken, ahol sok emberek gyűlik össze és várakozik a napirendje következő lépésére, jelentős hozzáadott értéket biztosíthat azáltal, hogy az üresjáratként és utazással töltött időt termékeny, pihenéssel vagy tájékozódással töltött idővé alakítja át. Ezen felül az ilyen helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok fokozott lefedettséget biztosíthatnak a nehezen elérhető vagy olyan helyeken, ahol a felhasználók nagy száma nem részesülhetne a vezeték nélküli kapcsolat élményében. A felhasználók mobilitása, rugalmassága és a közcélú szervezetek által nyújtott szolgáltatások igénybevételéhez fűződő érdeke is fokozódik és a saját időbeosztásuk hatékonyabb kezelése is lehetővé válik azáltal, hogy a felhasználók az egyik helyről a másikra utazás közben csatlakozva maradhatnak. Ugyanakkor az egyes hozzáférési helyek korlátozott elérhetősége biztosítja, hogy az ilyen közcélú elérés nem érinti hátrányosan a kereskedelmi ajánlatokat, azonban fontos szerepet játszhat a széles sáv használatának támogatásában és a digitális jártasság elősegítésében. Ez viszont növelni fogja a felhasználók érdekeltségét abban, hogy kereskedelmi célú lakossági vagy mobil széles sávú ajánlatokat vegyenek igénybe. A javasolt beavatkozás kiegészíti az egyetemes szolgáltatásnak az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozására irányuló javaslatban szereplő új jogalkotási koncepcióját, amely szerint minden uniós polgárnak joga van a csatlakozáshoz: joga van legalább egy helyhez kötött funkcionális internetkapcsolathoz, amely megfizethető és lehetővé teszi a digitális gazdaság és társadalom iránti teljes elköteleződést.

A javasolt intézkedés a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítése céljából egyszerű finanszírozási mechanizmust biztosít. A beavatkozás célja, hogy a polgárok internet-hozzáférési szolgáltatásokhoz fűződő érdekének támogatása révén rövid távon maximális hatást gyakoroljon, és hogy megkönnyítse a közcélú digitális szolgáltatások igénybevételét, ideértve a digitális szolgáltatási infrastruktúrákat. Az a várakozás, hogy az így létrehozott érdeklődés a hozzáférési pontoknak a rendeletek szerinti további pénzügyi támogatás nyújtása nélküli folyamatos működtetésének és mással való esetleges felváltásának alapját fogja képezni, összhangban van e támogatás lehetőség szerinti kivonása és az alternatív finanszírozási mechanizmusokra támaszkodás célkitűzésével.

A beavatkozás célzott jellege biztosításának és a maximális társadalmi haszon elérésének érdekében a finanszírozás olyan esetekre fog csak vonatkozni, ahol a nagyon nagy sebességű széles sávot biztosító, ingyenesen hozzáférhető nyilvános vagy magán hozzáférési pontok teljes mértékben hiányoznak. Mivel az egyedi intézkedésekre odaítélendő uniós pénzügyi támogatás összege a költségvetési rendelet szerinti csekély összegű támogatásokra vonatkozó 60 000 EUR küszöbérték alatt lesz 5 , a beavatkozás várhatóan nem gyakorol számottevő hatást a versenyre 6 . Ezen felül a támogatást földrajzilag kiegyenlített módon kell odaítélni, ami hozzájárul az Unióban a gazdasági, társadalmi és területi kohézióhoz azáltal, hogy különös figyelmet fordít a helyi közösségek szükségleteire 7 . E kritériumok együttes alkalmazása révén a javasolt beavatkozás a transzeurópai hálózatok működését támogató nyitott és versengő piacok keretébe illeszkedik.

A nagy sebességű széles sávú kapcsolat iránti kereslet fokozása és a közösségi szintű széles körű elterjedés ösztönzése mellett a beavatkozás számos pozitív dominóhatást is ki fog váltani, amelyek az elektronikus kormányzathoz való fokozott hozzáféréstől és a demokratikus életben a z internetkapcsolathoz való hozzáférés terén egyébként nehézségekkel küzdő demográfiai csoportokra (például menekültekre és alacsony jövedelmű csoportokra) is kiterjedő részvételtől kezdve a veszélyhelyzet és válság, valamint a közszolgálati közlemények közlésére szolgáló kiegészítő infrastruktúráig terjednek. Annak érdekében, hogy a korlátozott erőforrásokkal rendelkező helyi közösségek is részesülhessenek a digitális egységes piacon való részvétel ezen előnyeiből, az intézkedés alapján az elszámolható költségek 100 %-áig terjedő támogatást kell biztosítani, a társfinanszírozás alapelvének sérelme nélkül. A potenciális kedvezményezettek körébe tartozhatnak a helyi közösség tagjai a javasolt intézkedéssel finanszírozott azon programok végrehajtása során, amelyek a közélet olyan központjainak meghatározására irányulnak, ahol az ingyenes hozzáférést biztosító hozzáférési pontok a legnagyobb hozzáadott értéket nyújtják a közösség számára.

A CEF-rendelet végrehajtását célzó távközlési ágazati keretösszegen belül a beavatkozás a széles sávú hálózatok támogatásával kapcsolatos rugalmas és fókuszált jellegének köszönhetően egy közös érdekű, elkülönült projektként ismerhető el, a CEF-rendelet szerinti kapcsolódó intézkedésekkel és az e célra rendelt költségvetéssel, amelynek részleteiről az iránymutatási rendelet rendelkezik. Tekintettel az egyes kedvezményezettek, azonban jelentős összlétszámú kedvezményezett részére odaítélt pénzügyi támogatás korlátozott mértékére, fontos, hogy a közigazgatási eljárások egyszerűsödjenek, így karcsú szervezetű és gyors határozathozatalt biztosítsanak. E célból a CEF-rendeletben lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy e beavatkozás keretében javaslatkategóriákat támogassanak az egyes kedvezményezettek listájához való hozzájárulásuk megadása helyett. E módosítás más közös érdekű projektek javát szolgáló horizontális végrehajtása révén a javaslat választ jelent a programok digitális szolgáltatási infrastruktúrák területén való végrehajtása érdekében hatékonyabb eszközök biztosítását igénylő tagállami felhívásokra.

Annak érdekében, hogy az intézkedés számos különböző típusú helyzetre választ adjon és a lehető leghamarabb konkrét eredményeket hozzon, az elérhető támogatási formák szükségtelen korlátozásának mellőzése alapvető fontosságú. Ebben az összefüggésben jelentős fokú rugalmasság őrizhető meg, ha a végrehajtás során a beavatkozásnak megfelelő támogatási formák lehető legnagyobb választéka vehető igénybe. E célból és a költségvetési rendelet folyamatban lévő tárgyalására tekintettel, a CEF-rendelet szövegét módosítani kell annak egyértelművé tétele érdekében, hogy a közös érdekű projektekhez hozzájáruló valamennyi cselekmény, ideértve a szóban forgó beavatkozást is, általában támogatható a költségvetési rendelet alapján jelenleg és várhatóan a jövőben is elérhető pénzügyi támogatási formák révén.

Másfelől ugyanezen okokból javasolt a beavatkozáshoz rendelkezésre álló pénzügyi támogatás formáit a CEF-rendeletben és az iránymutatási rendeletben egymással kölcsönösen összhangban meghatározni. Valószínűleg a vissza nem térítendő támogatás a helyi közösségekben ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférés elősegítésére irányuló célkitűzés elérésére alkalmas pénzügyi támogatás elsődleges formája, azonban a pénzügyi támogatás más formái sem zárhatók eleve ki, a pénzügyi eszközök kivételével. A pénzügyi eszközök kizárásának oka, hogy viszonylagosan nagymértékű adminisztratív teherrel és ebből következően a végrehajtás során időbeli késedelemmel járnak, ami nem áll megfelelően összhangban a tervezett cselekmények jellemzőivel

A gyorsaság és hatékonyság biztosítása érdekében e beavatkozás végrehajtására szabványosított dokumentációt (például utalványokat) és az alkalmazások kezelésre, valamint a kiépített helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok későbbi nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló online eszközöket alkalmazó, ésszerűsített közigazgatási eljárásban kerül sor.

A szélessáv-szakértői szolgálatok uniós hálózatán 8 keresztül támogatott, javasolt intézkedés várhatóan növelni fogja a helyi hatóságoknak és a polgároknak a gigabitalapú társadalommal összefüggő új bizottsági prioritásokkal kapcsolatos ismereteit és nagymértékű láthatóságot biztosít, valamint megalapozza az abban való bizalmat, hogy az EU képes megteremteni az internetcsatlakozást és a digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférést az európai kontinensen. A javasolt intézkedéssel finanszírozott cselekvések felismerhetőségét a Bizottság által e célra létrehozott képi azonosító biztosítja, amelyet a Bizottság a végrehajtáshoz a kedvezményezettek rendelkezésére bocsát, ezáltal gondoskodva a márka elismertségéről.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Jelenleg az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében a távközlési jogi keret a távközlési területen pénzügyi támogatást ír elő (vissza nem térítendő támogatás és/vagy közbeszerzés formájában) a digitális szolgáltatási infrastruktúrák és (pénzügyi eszközök formájában) a széles sávú hálózatok létrehozására.

A széles sávú hálózatoknak a növekedés terén és munka világában betöltött kulcsfontosságú szerepére tekintettel a széles sáv támogatását célzó beavatkozást és a szóban forgó ágazatban végzett közberuházással összefüggő – mind pénzügyi, mind műszaki – kihívásokat illetően az iránymutatási rendelet korlátozott beavatkozásról rendelkezik. A CEF uniós szinten a pénzügyi eszközök megteremtéséhez való kismértékű hozzájárulásról rendelkezik, főként az Európai Befektetési Bankkal együttműködésben, más állami és magánjellegű források hatékony felhasználásának megkönnyítése érdekében. Célja az innovatív széles sávú projektek megvalósítása a legkorszerűbb technológia alapján, az elterjedés lehetőségével, ezáltal annak célkitűzéseit közvetlenül és a példaértéke révén is elérve.

A javasolt intézkedés kiegészíti az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló javaslat végfelhasználó-központú elemeit. A helyi közélet központjaiban helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítésére irányuló támogatás kiegészíti a széles sávú hálózatok bevezetését támogató CEF távközlési ágazatban végzett más intézkedéseket, valamint a pénzügyi támogatás egyéb forrásait, ideértve az európai strukturális és beruházási alapokat. Mivel ezeket az intézkedéseket se a CEF, se az iránymutatási rendelet nem tartalmazza, javasolt e rendeletek megfelelő módosítása.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat az EUMSZ 172. cikkén alapul, amely a közlekedés, távközlés és energiaipari infrastruktúra terén transzeurópai hálózatok létrehozását és fejlesztését támogató uniós intézkedésre vonatkozik. Az EUMSZ 170. cikkének (1) bekezdésével összhangban a kezdeményezés célja annak biztosítása, hogy a helyi közösségek teljes mértékben kihasználják a digitális egységes piac előnyeit azáltal, hogy e hálózatok kiépítése révén belső határok nélküli térséget hoznak létre.

Szubszidiaritás és arányosság

A javaslat összhangban van az arányosság elvével és a transzeurópai távközlési hálózatok terén az Európai Unió működéséről szóló szerződés 170. cikkében meghatározott intézkedési körön belül marad.

Figyelembe véve különösen a helyi közösségek szükségleteit a digitális egységes piaci stratégia tágabb összefüggésében, a javaslat hozzájárul az elektronikus hírközlés belső piacának megvalósításához és lehetővé teszi a közösségek számára az abban való részvételt. Mivel az egész Európai Uniót magas minőségű vezeték nélküli internet-hozzáféréssel lefedő terület létrehozása tagállami beavatkozással nem érhető el megfelelően, a javaslat összhangban van az EUSZ 5. cikkével. A beavatkozást várhatóan támogatni fogja többek között a szélessáv-szakértői szolgálatok uniós hálózata, amelynek hozzá kell járulnia a helyi közösségek szükségleteinek hatékony kezeléséhez és az adminisztratív korlátok lehető legalacsonyabb szinten tartásához.

Az ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáféréshez kapcsolódó jelenlegi kezdeményezések szétaprózottak, emiatt alacsony hatékonyságot eredményeznek. Láthatólag nem létezik átfogó stratégia a helyi közösségek digitális egységes piacon való részvételének fokozása érdekében az ingyenes vezeték nélküli kapcsolathoz való hozzáférés Unión belüli támogatására. Mivel a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok egyedi kiépítése még a helyi közösségeken belül is területileg korlátozott, az említett erőfeszítés összehangolása nagy fontossággal bír annak biztosítása érdekében, hogy a kiépítés koherensen segítse elő az EU-szintű internetkapcsolathoz fűződő közös érdeket. Az ingyenes vezeték nélküli internet-hozzáférési megoldások páneurópai kiépítésének koherenciája lehetővé teszi a beavatkozás költségeinek optimalizálását (különösen a csekély összegű támogatások adminisztrációs költségeinek méretgazdaságossági megfontolásokból történő csökkentésével, valamint a berendezések árának leszállításával) és a hozzáférés nagyobb mértékű egyenlőségének biztosítását is, ezáltal az Unión belül hozzájárul a gazdasági, társadalmi és területi kohézióhoz. A javasolt intézkedés célja, hogy további európai értéket nyújtson annak biztosítása révén, hogy a kiépített infrastruktúrák a digitális szolgáltatási infrastruktúrákon keresztül lehetővé tegyék a hozzáférést a közös érdekű transzeurópai átjárható szolgáltatásokhoz, mint amilyen az Europeana, a biztonságosabb internet szolgáltatási infrastruktúrákhoz és az átjárható, határokon átnyúló elektronikus egészségügyi szolgáltatásokhoz.

A javasolt beavatkozás köre a közélet központjaiban és a nyilvánosság számára nyitva álló szabadtéri helyeken jellegüknél fogva korlátozott lefedettségű hozzáférési pontokon keresztüli internetcsatlakozás biztosítására korlátozódik, az egyedi projektek pedig kisméretűek lesznek. Következésképpen a beavatkozás arányos marad a helyi közösségek digitális egységes piac vezeték nélküli dimenziójában való, a kereskedelmi ajánlatokat nem sértő részvétele lehetővé tételének célkitűzésével. Ugyanakkor az intézkedés pozitív hatásai várhatóan továbbgyűrűznek a kereskedelmi alapon nyújtott hozzáférési szolgáltatások keretében a csatlakozási ajánlatok általános körű igénybevételében. A beavatkozás hatékonyságát várhatóan tovább növeli az elterjedés könnyítése és a sikeres felhasználás eseteinek lehetséges példaértéke.

A javasolt intézkedés online adminisztrációja többek között a nemzeti szélessáv-szakértői szolgálatok hálózatától kapott támogatással együtt biztosítja, hogy a kezdeményezés végrehajtása és az abban való részvétel okán felmerült adminisztrációs teher a lehető legalacsonyabb szinten maradjon.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Mivel ez a kezdeményezés kiegészíti az új távközlési csomagot, ideértve a digitális egységes piacon a polgárokat és a vállalkozásokat szolgáló internetkapcsolat európai jövőképét meghatározó közleményt és az elektronikus hírközlés szabályozási keretének felülvizsgálatára vonatkozó jogalkotási javaslatot is, erősen támaszkodik az érdekelt felek hozzájárulására és a javaslatokat alátámasztó értékelésben és hatáselemzésben szereplő kiterjedt elemzésre, valamint a közleményhez kapcsolódó szolgálati munkadokumentumokra. A javasolt intézkedés szempontjából legfontosabb kérdéseket az alábbiakban foglaltuk össze. Összességében az elemzés rámutat, hogy a jogalkotási és szabályozási intézkedések ugyan elháríthatnak bizonyos akadályokat, fokozhatják a versenyképesség ösztönzést, a befektetők számára nagyobb fokú kiszámíthatóságot biztosíthatnak és csökkenthetik a hálózatkiépítés költségeit, az állami támogatás fontos szerepet tölt be Európa internetkapcsolatra vonatkozó, hosszú távú célkitűzéseinek elérésében.

Az elektronikus hírközlés szabályozási keretének felülvizsgálata céljából a Bizottság által tartott nyilvános konzultáció eredményét összefoglaló közelmúltbeli jelentés 9 rámutatott arra, hogy számos állami hatóság és magánszemély válaszadó támogatja a wifi-hálózatok nyilvános helyeken történő kiépítését, miközben megfelelő szabályozási környezetet igényelnek olyan kérdésekben, mint a hozzáférést szolgáltató felelőssége és az elektromágneses tereknek való kitettség. Az üzemeltetők hangsúlyozták, hogy minden állami támogatásnak technológiai szempontjából semlegesnek kell lennie, miközben kiemelték, hogy a kiépítés a köz- és magánszféra közötti partnerségek különböző formáival is elősegíthető. Ezek a megállapítások összhangban vannak a jelenlegi rendszer utólagos értékelésével, amely értékelés a szabályozási keret felülvizsgálatára vonatkozó javaslat mellékletét képezi.

A szabályozási keret felülvizsgálata céljából elvégzett hatáselemzés az érdekelt felek által kifejezett e megfontolásokra épít és mikrocellák telepítésére vonatkozó rendelkezések bevezetését javasolja. E rendelkezések célja, hogy csökkentse a nagyon sűrű hálózatok kiépítésének költségeit és fejlessze a helyi vezeték nélküli internet-hozzáférést a mindenütt elérhető internetkapcsolat iránti exponenciális kereslet kielégítése érdekében. A javasolt intézkedés, amely kiegészíti a spektrumgazdálkodás terén a szabályozási keret fejlesztésének előnyben részesített változatát, elő fogja segíteni az ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférés biztosításának támogatását és ezáltal hozzájárul majd ahhoz, hogy a digitális egységes piacon az internetkapcsolat európai jövőképe valósággá váljon a polgárok és vállalkozások számára.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az e javaslat által szükségessé tett előirányzatokat teljes mértékben a 2014–2020 közötti többéves pénzügyi keretből kell finanszírozni. A tervezett összegekből 70 millió EUR-t át kell csoportosítani a CEF távközlési ágazat javára a 2017–2019 közötti időszakra, míg 50 millió EUR-t a CEF-rendelet 5. cikke (1) bekezdésének módosítása révén a távközlési ágazat pénzügyi keretébe kell átvezetni. Következetességi megfontolásokból ezt az emelést a 2015/1017/EU rendeletben 10 meghatározott, az Európai Stratégiai Beruházási Alap jogi keretének módosítására vonatkozó javaslatban 11 is tükrözni kell.

2016/0287 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE


az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 172. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 12 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 13 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A digitális egységes piacon a polgárok és a vállalkozások internetes összekapcsoltságának európai jövőképét meghatározó bizottsági közlemény 14 az Európai Unióban az összekapcsoltság fokozására alkalmas számos lehetséges intézkedést mutat be.

(2)Az internetes összekapcsoltság európai jövőképét támogató intézkedések között a tervezési eljárások egyszerűsítése és a szabályozási akadályok csökkentése révén támogatja a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítését. Ezek a hozzáférési pontok, ideértve a más közszolgáltatások nyújtását kiegészítő és a nem kereskedelmi jellegű hozzáférési pontokat is, jelentősen hozzájárulhatnak a jelenlegi vezeték nélküli hírközlési hálózatok fejlesztéséhez és a vezeték nélküli hírközlési hálózatok jövőbeli generációinak kiépítéséhez azáltal, hogy az igények alakulásának megfelelően előmozdítják a lefedettség granularitásának javulását.

(3)A digitális egységes piacon az internetes összekapcsoltságának európai jövőképét meghatározó közleményt követve, valamint a digitális társadalmi befogadás elősegítése érdekében az Uniónak célzott támogatások útján támogatnia kell az ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférés nyújtását a helyi közélet központjaiban, ideértve a nyilvánosság számára nyitva álló szabadtéri területeket is. Ez a támogatás az 1316/2013/EU 15 és a 283/2014/EU 16 rendeletben ezidáig nem szerepelt.

(4)Az ilyen típusú támogatás várhatóan arra ösztönzi a közfeladatot ellátó szervezeteket, például a közigazgatási szerveket és a közszolgáltatást nyújtókat, hogy a közfeladatuk ellátását kiegészítő szolgáltatásként ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolatot kínáljanak annak érdekében, hogy a helyi közösségek a közélet központjaiban megtapasztalhassák a nagyon nagy sebességű széles sáv előnyeit. E szervezetek közé tartoznak a helyi önkormányzatok és más helyi közigazgatási szervek, valamint a könyvtárak és a kórházak.

(5)A helyi vezeték nélküli internetkapcsolat csak akkor minősülhet ingyenesnek, ha azt közvetlen kifizetés vagy más típusú ellentételezés – ideértve különösen a reklámot és a személyes adatok rendelkezésre bocsátását – révén biztosított ellenszolgáltatás nélkül nyújtják.

(6)Tekintettel annak konkrét céljára és a helyi szükségleteket célzó jellegére a beavatkozást az 1316/2013/EU és 283/2014/EU rendelet szerinti, a távközlési szektorban végrehajtott elkülönült közös érdekű projektként kell értelmezni.

(7)A beavatkozás megfelelő finanszírozása érdekében a CEF-nek a távközlési ágazatban való végrehajtására szánt pénzügyi keretet 50 000 000 EUR összeggel kell megemelni.

(8)Tekintettel a beavatkozás nem kereskedelmi jellegére és az egyedi projektek előreláthatólag kis léptékére, az adminisztratív terheket minimálisra kell szorítani. Következésképpen a beavatkozást a pénzügyi támogatás legmegfelelőbb formáival kell megvalósítani, nevezetesen a költségvetési rendelet alapján most vagy a jövőben nyújtott vissza nem térítendő támogatásokkal. A beavatkozás nem alapozhat pénzügyi eszközök igénybevételére.

(9)Az egyes helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok korlátozott hatóköre és az érintett egyedi projektek kisebb értéke miatt az e rendelet alapján pénzügyi támogatásban részesülő hozzáférési pontok várhatóan nem jelentenek versenyt a kereskedelmi ajánlatok számára. Annak érdekében, hogy az ilyen pénzügyi támogatás ne torzítsa indokolatlanul a versenyt, ne szorítsa ki a magánberuházásokat és a magánszereplőket ne tántorítsa el a beruházástól, a beavatkozásnak olyan projektekre kell korlátozódnia, amelyek nem pusztán megkettőzik az ezen a területen már létező és hasonló jellegű magánszektorbeli és állami ajánlatokat. Ez nem zárja ki a kiépítésekhez e kezdeményezés alapján állami vagy magánforrásokból nyújtott további támogatást.

(10)Annak biztosítása érdekében, hogy a jelen rendelet szerinti internetkapcsolat mielőbb rendelkezésre álljon, a pénzügyi támogatást olyan online eszközök lehető legnagyobb mértékű felhasználásával kell nyújtani, amelyek lehetővé teszik a kérelmek gyors benyújtását és kezelését, valamint támogatják a kiépített helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok megvalósítását, nyomon követését és ellenőrzését.

(11)Tekintettel az Unióban az internetcsatlakozás iránti igényekre és az olyan hozzáférési hálózatok előmozdításának sürgősségére, amelyek a nagyon nagy sebességű széles sávú szolgáltatások segítségével szerte az EU-ban magas színvonalú internetes felhasználói élményt képesek biztosítani, a pénzügyi támogatásnak földrajzilag kiegyensúlyozottan kell megoszlania.

(12)Az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1316/2013/EU rendelet módosításai

Az 1316/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1. Az 5. cikk (1) bekezdése b) pontjának első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„b) távközlési ágazat: 1 091 602 000 EUR;”

2. A 7. cikk a következőképpen módosul:

a)az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1) Kizárólag az 1315/2013/EU rendelet, a 347/2013/EU rendelet és a transzeurópai távközlési infrastruktúra-hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról szóló rendelet szerinti közös érdekű projektekhez hozzájáruló intézkedések, valamint a programtámogató tevékenységek jogosultak különösen vissza nem térítendő támogatás, közbeszerzés és pénzügyi eszköz formájában nyújtott uniós pénzügyi támogatásra.”

b)a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4) A távközlési ágazatban minden olyan intézkedés, amely a transzeurópai távközlési infrastruktúra-hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról szóló rendeletben meghatározott közös érdekű projekteket és programtámogató tevékenységeket valósít meg, és teljesíti az ugyanezen rendelettel összhangban megállapított támogathatósági kritériumokat és/vagy feltételeket, e rendelet alapján uniós pénzügyi támogatásra jogosult a következő esetekben:

a) az általános szolgáltatásokat, az alapszolgáltatási platformokat és a programtámogató tevékenységeket vissza nem térítendő támogatások és/vagy közbeszerzés révén kell finanszírozni;

b) a széles sávú hálózatokkal kapcsolatos intézkedéseket pénzügyi eszközök révén kell finanszírozni;

c) a helyi közösségekben ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférés biztosításával kapcsolatos intézkedéseket vissza nem térítendő támogatások vagy a pénzügyi eszközöktől eltérő pénzügyi támogatási formák révén kell finanszírozni.”

3. A 9. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Amennyiben azt az indokolatlan adminisztratív terhek elkerülése iránti igény indokolja, különösen az 1286/2012/EU rendelet 185. cikke értelmében vett kis értékű támogatások esetén a tagállamok hozzájárulásukat adhatják egy bizonyos javaslati kategóriához a 17. cikk szerinti munkaprogramok keretében, az egyes kérelmezők megjelölése nélkül.”

4. A 10. cikk (4) bekezdése a következő harmadik albekezdéssel egészül ki:

„A helyi közösségekben ingyenes helyi vezeték nélküli internet-hozzáférés biztosításával kapcsolatos intézkedések uniós pénzügyi támogatásból az elszámolható költségek legfeljebb 100 %-áig finanszírozhatók a társfinanszírozás elvének sérelme nélkül.”

2. cikk

A 283/2014/EU rendelet módosításai

A 283/2014/EU rendelet a következőképpen módosul:

1. A 2. cikk (2) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

„h) »helyi vezeték nélküli hozzáférési pont«: kis hatókörben működő kis méretű, kis teljesítményű berendezés, amely nem kizárólagos alapon olyan rádióspektrumot használ, amelynek rendelkezésre állási feltételei és hatékony felhasználása uniós szinten harmonizáltak, és amely felhasználók számára lehetővé teszi a vezeték nélküli hozzáférést egy elektronikus hírközlő hálózathoz.”

2. Az 4. cikk (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

„c) a helyi közösségekben támogatják az ingyenes helyi vezeték nélküli kapcsolat biztosítását.”

3. Az 5. cikk a következőképpen módosul:

a)a (7) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(7) A széles sávú hálózatokra szánt pénzügyi eszközökre a költségvetésből előirányzott teljes összeg nem haladhatja meg a költséghatékony támogatáshoz szükséges minimumösszeget, amelyet az 1316/2013/EU rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében említett előzetes értékelés alapján kell megállapítani.

Ez az összeg a távközlési ágazat vonatkozásában az 1316/2013/EU rendelet 5. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett pénzügyi keretösszeg legfeljebb 15 %-a.”

b)a cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(5a) A helyi közösségekben ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolat biztosítása terén a közös érdekű projektekhez hozzájáruló intézkedések finanszírozásának forrásai:

a) vissza nem térítendő támogatások; és/vagy

b) pénzügyi eszközöktől eltérő pénzügyi támogatási formák.”

4. A 6. cikk az alábbi (8a) bekezdéssel egészül ki:

„(8a) A helyi közösségekben ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolat biztosítása terén a közös érdekű projektekhez hozzájáruló intézkedéseknek teljesíteniük kell a melléklet 4. szakaszában meghatározott feltételeket.”

5. A 8. cikk (9) bekezdése az alábbi d) ponttal egészül ki:

„d) a melléklet 4. szakaszának végrehajtására irányuló intézkedések keretében létesített helyi vezeték nélküli hozzáférési pontokhoz való csatlakozások száma.”

6. A melléklet az alábbi szakasszal egészül ki:

„4. SZAKASZ: VEZETÉK NÉLKÜLI INTERNETKAPCSOLAT A HELYI KÖZÖSSÉGEKBEN

A helyi közélet központjaiban – ezen belül a helyi közösségek közéletében jelentős szerepet játszó, a nyilvánosság számára nyitva álló szabadtéri helyeken – ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolat biztosítására irányuló intézkedések pénzügyi támogatásra jogosultak.

A pénzügyi támogatás az olyan közfeladatot ellátó szervezeteknek, például helyi hatóságoknak és közszolgáltatást nyújtóknak áll rendelkezésre, amelyek helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítésével ingyenes helyi vezeték nélküli kapcsolatot kívánnak biztosítani.

Az ingyenesen elérhető helyi vezeték nélküli hozzáférési pontokon vezeték nélküli internetkapcsolat nyújtására irányuló projekt támogatásban részesülhet, ha

1.azt olyan közfeladatot ellátó szerv valósítja meg, amely alkalmas a közösségi terekben a beltéri vagy kültéri helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítésének megtervezésére és felügyeletére;

2.nagyon nagy sebességű, magas színvonalú internetes felhasználói élményt lehetővé tevő széles sávú kapcsolatra épül, amely

a)ingyenes, könnyen hozzáférhető és a legkorszerűbb berendezéseket alkalmazza, valamint

b)támogatja az olyan innovatív digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférést, mint a digitális szolgáltatási infrastruktúrákon keresztül kínált innovatív digitális szolgáltatások;

3.a Bizottság által meghatározandó közös képi azonosítót és a kapcsolódó online eszközökre mutató linket használ.

Az ugyanazon a területen a minőséget is beleértve hasonló jellemzőkkel rendelkező, már létező magán- vagy állami ajánlatokat pusztán megkettőző projektek nem részesülhetnek támogatásban.

A rendelkezésre álló költségvetési keretet földrajzilag kiegyensúlyozott módon kell elosztani a beérkezett ajánlatok alapján a fenti feltételeknek megfelelő projektek között, főszabály érkezési sorrendben.”

3. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

MELLÉKLET

Pénzügyi kimutatás


Javaslat: Rendelet az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI 

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

1.4.Célkitűzés(ek)

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás 

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat: Rendelet az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 17  

09. Hírközlési hálózatok, tartalmak és technológiák

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

x A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

 A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul 18  

 A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

A Bizottság által 2016. szeptember 13-án elfogadni tervezett új távközlési csomag tartalmazni fog egy, az európai polgárokat és vállalkozásokat szolgáló internetkapcsolat európai jövőképét meghatározó közleményt, valamint a távközlés szabályozási keretének felülvizsgálatára irányuló jogalkotási javaslatot. A Bizottság javaslatai meghatározzák azokat a reformokat, amelyek a jövőbeli hálózatok kiépítésének további ösztönzéséhez és ahhoz szükségesek, hogy senki és semmilyen térség ne maradjon le.

Ez a javaslat arra ösztönzi és abban támogatja a közfeladatot ellátó szervezeteket, így a helyi közigazgatási szerveket, hogy a közösségi élet központjaiban (pl. a középületekben és azok környékén, egészségügyi központokban, parkokban vagy városi tereken) ingyenes wifi-kapcsolatot biztosítsanak.

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Konkrét célkitűzés

Az új csomag pénzügyi ösztönzőket biztosít a közfeladatot ellátó szervezetek, úgymint közigazgatási szervek és közszolgáltatást nyújtók által javasolt olyan projektekhez, amelyek a közösségi élet területükön található központjaiban vagy a szolgáltatási helyszínükön (pl. közigazgatási szervek, könyvtárak, egészségügyi központok és szabadtéri közösségi terek) vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítésére és ingyenes internetkapcsolat nyújtására irányulnak.

A nagy sebességű széles sávú internetkapcsolat iránti kereslet ösztönzésén és közösségi szinten a széles körű elterjedés bátorításán felül a kezdeményezés számos pozitív dominóhatást is ki fog váltani, kezdve az innovatív digitális szolgáltatásokhoz való fokozott hozzáféréssel és az Európai Bizottság által elfogadott új stratégiában előirányzott gigabitalapú társadalom kezdeti hasznaival.

A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz – Távközlési hálózatok

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

A kezdeményezés várható hatásai:

A program keretében több ezer közterületen létesülhet internetkapcsolat, amely naponta 40–50 millió wifi-csatlakozást eredményezhet. Az ilyen helyi internetkapcsolat támogatni fogja a közigazgatási szerveket és a helyi vállalkozásokat abban, hogy szélesebb körű helyi digitális szolgáltatásokat, alkalmazásokat és termékeket kínálhassanak a területükön élő lakosság és a látogatók részére, ezáltal jobban beilleszkedjenek a digitális egységes piacon.

1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

A nyomonkövetési mutatók közé tartoznak: a) a kiépített hozzáférési pontok száma; és b) az e pontok által létrehozott kapcsolatok száma.

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

A kezdeményezés a transzeurópai távközlési hálózatok területén az Európai Unió működéséről szóló szerződés 170. cikkében meghatározott intézkedési körön belül marad.

Ezzel párhuzamosan az elektronikus hírközlési szolgáltatások jelenlegi szabályozási keretének modernizálását célzó, új Elektronikus Hírközlési Kódexre vonatkozó jogalkotási javaslat elsődlegesen elhárítja a szervezetek elől a wifi-hozzáférés Európán belüli kiépítésével és megosztásával kapcsolatos azon jogi akadályokat, amelyek akkor merülnek fel, amikor az ilyen helyi közösségek vagy magánszervezetek wifi-hozzáférést kívánnak kiépíteni és nyújtani tagjaik részére.

Az Unió 2025-re megfogalmazott stratégiai céljai (Összekapcsoltság az európai gigabitalapú társadalom szolgálatában c. közlemény) szerint az összes főbb társadalmi-gazdasági húzóerőt, így az iskolákat, közlekedési csomópontokat és a fő közszolgáltatást nyújtó szervezeteket 19 , valamint a digitálisan érzékeny vállalkozásokat gigabitalapú csatlakozással kell ellátni. Következésképpen a közélet főbb központjaiban, ideértve a nagyközönség számára nyitva álló szabadtéri helyeket, ingyenes wifi-elérést támogató kezdeményezés konkrét példáját adja a legkorszerűbb digitális infrastruktúrák révén biztosított internetkapcsolatot támogató programoknak.

1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

A kezdeményezés megvalósítására utalványok segítségével nagyon hatékony módon kerül majd sor és az a projektgazdák új kategóriáját – jellemzően helyi hatóságokat – vonzza majd a CEF-be. A helyi hatóságok és más közszolgáltatást nyújtók közötti versengést az új távközlési csomag keretében létrejövő szélessáv-szakértői szolgálatok uniós hálózata mozdítja majd elő. Összességében a kezdeményezés a közigazgatás minden szintjén felgyorsítja a gigabitalapú társadalommal összefüggő új bizottsági prioritások megismerését, valamint biztosítja a magas szintű márkaelismertséget, láthatóságot és az abba vetett bizalmat, hogy az EU az európai kontinensen mindenütt képes digitális szolgáltatásokat nyújtani a polgárok számára. A hozzáférési pontokat egységesen kell megvalósítani és azok bevált gyakorlatnak fognak minősülni a wifi-telepítésben érdekelt szervezetek számára, ezáltal EU-szerte terjesztendő innovatív modellként szolgálnak majd.

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Az elmúlt években számos helyen megjelent Európa-szerte a helyi önkormányzati hatóságok által támogatott ilyen típusú ingyenes wifi-hozzáférési projekt. A program így erre a tapasztalatra épít és az összes EU tagállamra való egyidejű kiterjesztésével fokozza e modell elterjedését.

1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

A kezdeményezés kiegészíti a digitális hálózatoknak az európai strukturális és beruházási alapokból (főként ERFA és EMVA) támogatott kiépítését, amely a felhordó hálózatokat és a széles sávú hálózatokhoz való hozzáférést olyan helyeken is megvalósítja, ahol a távközlési vállalkozások kifejezetten nem érdekeltek a beruházásban. Következésképpen tovább ösztönzi a helyi hatóságokat arra, hogy a hozzájuk tartozó teljes területet felszereljék és az ilyen közterületeket nagyon nagy teljesítményű felhordó hálózatokkal kapcsolják össze.

A kezdeményezés ösztönözni fogja a helyben – gyakran a helyi kkv-k által – nyújtott innovatív digitális szolgáltatások és alkalmazások fejlesztését. Például a helyi tartalom és más történelmi források digitalizálására alapozva egy múzeum vagy szabadtéri örökségi helyszín „kibővített valóság” alkalmazásokat fejleszthet ki, hogy ezáltal gazdagítsa a látogatói élményt. Ugyanez vonatkozik az e-turizmus alkalmazásokra, amelyek a helyi kereskedelem és a helyi önkormányzati tevékenységek javát szolgálják. Következésképpen ez a kezdeményezés támogatni fogja az Európai Bizottság digitális vállalkozásfejlesztési politikáját.

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

x A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

x    A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2017-tól 2020-ig

x    Pénzügyi hatás: 2017-től 2020-ig

 A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

Beindítási időszak: XXX-tól/-től XXX-ig

azt követően: rendes ütem.

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 20  

 Bizottság általi közvetlen irányítás

◻ a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

x    végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

◻ harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

◻ nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

◻az EBB és az Európai Beruházási Alap

◻ a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

◻ közjogi szervek

◻ magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

◻ a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

◻ az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét beavatkozások végrehajtásával megbízott és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Gyakoriság és feltételek.

Nyomonkövetési rendszer kerül kialakításra annak érdekében, hogy ez a kezdeményezés gyorsan megvalósítható legyen és azonnali eredményt hozzon. Elsődlegesen online eszközök használatával és a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontok szintjén a berendezések mintavételes ellenőrzésével kerül megvalósításra.

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.Felismert kockázat(ok)

Végrehajtási kockázat: az utalványrendszer nem bürokratikus jellege a térségi és tagállami szinteken megvalósított hasonló kezdeményezéseken alapul (pl. IKT innováció a kkv-k szolgálatában, műholdas csatlakozás stb.), az azonban ki fog terjedni az EU teljes területére.

Indulási kockázat: az „érkezési sorrendben” elv alapulvételével fennáll a különböző területeken egymáshoz viszonyítva egyenetlen kezdés kockázata. A Bizottság ugyanakkor elkötelezett a kiegyensúlyozott földrajzi hatás biztosítása, valamint a kisebb és gazdaságilag elmaradottabb tagállamok és térségek speciális szükségleteinek figyelembe vétele iránt.

Biztonsági és adatvédelmi kockázat: a program teljes körűen biztosítja a személyes adatok védelmét és megfelelő szintű felhasználó-azonosítást nyújt annak érdekében, hogy a hozzáférési pontokon a csatlakozás felhasználóbarát legyen.

Hírnevet fenyegető kockázat: a szolgáltatás minőségét a kezdeményezettek azon kötelezettségvállalása biztosítja, amely szerint magas színvonalú internet felhasználói élmény nyújtását lehetővé tevő, nagyon nagy sebességű széles sávú kapcsolatot építenek ki és ennek teljesítése folyamatos nyomon követést igényel.

2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

A CEF szerinti fellépéseket végrehajtó megállapodások és határozatok az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról szóló, 1996. november 11-i 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról szóló, 1999. május 25-i 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben megállapított eljárásokkal összhangban rendelkeznek a Bizottság vagy a Bizottság meghatalmazottja felügyelettel és pénzügyi ellenőrzéssel kapcsolatos jogköréről, a Számvevőszék által végzendő ellenőrzésekről, valamint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által végzett helyszíni ellenőrzésekről.

2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

Az ellenőrzések összefoglalása

Összeg millió euróban

A kedvezményezettek/műveletek száma (a teljes %-ában)

Ellenőrzés mélysége * (1–4 közötti pontszám)

Lefedettség (érték %-a)

Fellépések irányítása az értékeléstől az utólagos ellenőrzésekig

0,060

1. összes projekt globális nyomon követése: 100%

1

100%

2. kiválasztott projektek ellenőrzése: 5%

4

10%

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

A Bizottság a 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendelettel, a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendelettel és az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban gondoskodik arról, hogy az e rendelet alapján finanszírozott fellépések végrehajtása során az Unió pénzügyi érdekeit a csalással, a korrupcióval és az egyéb jogellenes tevékenységekkel szemben megelőző intézkedések, továbbá hatékony ellenőrzés, a jogosulatlanul kifizetett összegek visszakövetelése, valamint – szabálytalanság észlelése esetén – hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciók védjék.

A szerződések szabvány mintákon alapulnak, amelyek rögzítik az általánosan alkalmazandó csalás elleni intézkedéseket.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

Létrehozandó új költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

1a. Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért

diff./nem diff.

EFTA-országoktól

tagjelölt országoktól

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

09 03 04 Vezeték nélküli kapcsolat az EU szolgálatában (W4EU)

diff.

IGEN

NEM

NEM

NEM

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

[Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában (a pénzügyi kimutatás mellékletében található második dokumentum) kell kitölteni, és a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE-re.]

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete
 

1a

 Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért

Az e javaslat által szükségessé tett előirányzatokat teljes mértékben a 2014–2020 közötti többéves pénzügyi keretből kell finanszírozni. Az alábbiak szerint a programozott összegeken belül 70 millió EUR-t át kell csoportosítani az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz távközlési területére a 2017–2020-as időszakra, míg 50 millió EUR-t a le nem kötött keret felhasználásával kell finanszírozni.

A kezdeményezés pénzügyi forrásai

2017

2018

2019

2020

Összesen

09 03 02 A távközlési infrastrukturális projektekre irányuló magánberuházások számára kedvezőbb környezet létrehozása – Széles sáv az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében

19,422

19,967

39,389

09 03 03 A transzeurópai digitális szolgáltatási infrastruktúrák átjárhatóságának, fenntartható telepítésének, működtetésének és fejlesztésének, valamint európai szintű koordinációjának előmozdítása

0,578

0,350

0,928

09 04 02 01 Vezető szerep az információs és kommunikációs technológiák területén (LEIT)

30,033 21

30,033

1a. fejezet, le nem kötött keret

49,650

49,650

Összesen

20,000

50,000

49,650

0,350

120,000

FŐIGAZGATÓSÁG: A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága / Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság

2017

2018

2019

2020

ÖSSZESEN

Operatív előirányzatok millió EUR-ban kifejezve

09 03 04 Vezeték nélküli kapcsolat az EU szolgálatában (W4EU)

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1)

19,330

49,610

49,260

118,200

Kifizetési előirányzatok

(2)

0

44,135

49,435

24,630

118,200

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 22  

06 01 06 01 Innovációs és Hálózati Projektek Végrehajtó Ügynökség – hozzájárulás a CEF-ből

Kötelezettségvállalási előirányzatok

0,580

0,365

0,365

0,290

1,600

Kifizetési előirányzatok

0,580

0,365

0,365

0,290

1,600

09 01 04 01 Támogatási kiadások az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) szolgálatában

Kötelezettségvállalási előirányzatok

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

Kifizetési előirányzatok

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatóságához és a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatósághoz tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+1a +3

20,000

50,000

49,650

0,350

120,000

Kifizetési előirányzatok

=2+2a

+3

0,670

44,525

49,825

24,980

120,000







A többéves pénzügyi keret fejezete
 

5

„Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

2017

2018

2019

2020

ÖSSZESEN

FŐIGAZGATÓSÁG: <A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága …….>

• Humánerőforrás

0,204

0,204

0,204

0,204

0,816

• Egyéb igazgatási kiadások

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága ÖSSZESEN

Előirányzatok

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

X

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN 

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

millió EUR (három tizedesjegyig)

2017

2018

2019

2020

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

20,224

50,224

49,864

0,564

120,876

Kifizetési előirányzatok

0,894

44,749

50,039

25,194

120,876

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

x    A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

2017

2018

2019

2020

ÖSSZESEN

TELJESÍTÉSEK

Típus 23

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

KONKRÉT CÉLKITŰZÉS

Hozzáférések

967

0,02

2480

0,02

2463

0,02

5910

118,200

ÖSSZKÖLTSÉG

967

19,330

2480

49,610

2463

49,260

5910

118,200

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.Összegzés

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

x    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

2017

2018

2019

2020

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

Humánerőforrás

0,204

0,204

0,204

0,204

0,816

Egyéb igazgatási kiadások

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

A többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETÉBE 24 bele nem tartozó előirányzatok

Humánerőforrás

Egyéb
igazgatási kiadások

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

A többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó
előirányzatok részösszege

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

ÖSSZESEN

0,314

0,249

0,239

0,274

1,076

A humánerőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

X A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

2017

2018

2019

2020

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

09 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

1,0

1,0

1,0

1,0

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 25

09 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

1,0

1,0

1,0

1,0

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

XX 01 04 éé  26

– a központban

– küldöttségeknél

XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetlen kutatásban)

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

2,0

2,0

2,0

2,0

09 az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

 

Külső munkatársak

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

X    A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

   A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

   A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

3.3.A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

X    A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

MELLÉKLET
a PÉNZÜGYI KIMUTATÁSHOZ

A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat: Rendelet az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról

1.A HUMÁNERŐFORRÁS-SZÜKSÉGLETEK SZÁMA ÉS KÖLTSÉGE

2.AZ EGYÉB IGAZGATÁSI KIADÁSOK KÖLTSÉGE

3.A KÖLTSÉGEK KISZÁMÍTÁSÁRA HASZNÁLT MÓDSZEREK

3.1.Humánerőforrás

3.2.Egyéb igazgatási kiadások

Ezt a mellékletet csatolni kell a pénzügyi kimutatáshoz a szolgálatközi konzultáció megindításakor.

Az adattáblázatokat használták forrásként a pénzügyi kimutatásba foglalt táblázatokhoz. A táblázatok kizárólag a Bizottságon belüli belső használatra készültek.

1.A szükségesnek tekintett humánerőforrások költségei

A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást

XA javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

2017

2018

2019

2020

...a táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

09 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

AD

1

0,134

1

0,134

1

0,134

1

0,134

1

0,536

AST

XX 01 01 02 (uniós küldöttségeknél)

AD

AST

 Külső munkatársak 27

09 01 02 01 (a teljes keretből)

AC

1

0,070

1

0,070

1

0,070

1

0,070

1

0,280

END

INT

XX 01 02 02 (uniós küldöttségeknél)

AC

AL

END

INT

JED

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

2

0.204

2

0.204

2

0.204

2

0.204

2

0.816

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.    

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

2017

2018

2019

2020

...a táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

FTE

Előirányzatok

A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

10 01 05 02 (közvetlen kutatás)

AD

AST

XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

AD

AST

 Külső munkatársak 28  

09 01 04 01 
Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).

– a központban

AC

END

INT

– uniós küldöttségeknél

AC

AL

END

INT

JED

XX 01 05 02 (közvetett kutatás)

AC

END

INT

10 01 05 02 (közvetlen kutatás)

AC

END

INT

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege

09 az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím. ÖSSZESEN

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

2.Az egyéb igazgatási kiadások költsége

A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

x    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

2017

2018

2019

2020

...a táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

   A központban:

09 01 02 11 01 – Kiküldetési és reprezentációs költségek

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

09 01 02 11 02 – Konferenciákkal és ülésekkel kapcsolatos költségek

09 01 02 11 03 – Bizottságok 29

09 01 02 11 04 – Tanulmányok és konzultációk

09 01 02 11 05 – Információs és irányítási rendszerek

XX 01 03 01 – IKT-berendezések és -szolgáltatások 30

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

   Uniós küldöttségeknél

XX 01 02 12 01 – Kiküldetési, konferencia- és reprezentációs költségek

XX 01 02 12 02 – A személyzet továbbképzése

XX 01 03 02 01 – Ingatlanok vásárlása, bérlése és ezzel kapcsolatos kiadások

XX 01 03 02 02 – Bútorok, felszerelések, készletek és szolgáltatások

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

09 az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.



millió EUR (három tizedesjegyig)

2017

2018

2019

2020

...a táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

09 01 04 01 – Technikai és igazgatási segítségnyújtás (a külső munkatársakat nem számítva) az operatív előirányzatokból (korábbi BA-tételek)

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

– a központban

– uniós küldöttségeknél

XX 01 05 03 – A közvetett kutatással kapcsolatos egyéb igazgatási kiadások

10 01 05 03 – A közvetlen kutatással kapcsolatos egyéb igazgatási kiadások

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE beletartozó és bele nem tartozó előirányzatok

0,314

0,249

0,239

0,274

1,076

A szükséges igazgatási előirányzatokat a fellépés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított előirányzatokkal biztosítják. Az előirányzatok adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

3.A költségek kiszámítására használt módszerek

3.1. Humánerőforrás

Ez a rész ismerteti a szükségesnek tartott humán erőforrások becslésére használt számítási módszert (a munkateherre vonatkozó feltevések, beleértve a konkrét álláshelyeket (Sysper 2 munkakörök), a személyzeti kategóriákat és az azoknak megfelelő átlagos költségeket)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

NB: A központban foglalkoztatott egyes személyzeti kategóriák átlagköltségei a Költségvetési Főigazgatóság honlapján érhetők el:

https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Költségvetési Főigazgatóság átlagköltség alkalmazása

Külső munkatársak

Költségvetési Főigazgatóság átlagköltség alkalmazása

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

Csak a kutatási költségvetésből finanszírozott álláshelyek 

Külső munkatársak

3.2.Egyéb igazgatási kiadások

Adja meg az egyes költségvetési sorok esetében alkalmazott számítási módszer részleteit,

és különösen az azokat alátámasztó feltételezéseket (pl. ülések száma évente, átlagköltségek, stb.)

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

1 látogatás mindegyik mobil állomásnál az első 2 év során (átlagos költség +/- 715 EUR)

Kevésbé intenzív utánkövetés az elmúlt két év során.

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

IT fejlesztés 2017-ben és azt követően karbantartás
A végrehajtás befejezésekor végzett értékelés költségei

(1) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az összekapcsoltság a versenyképes digitális egységes piac szolgálatában: Úton a gigabitalapú európai információs társadalom felé (COM(2016)587).
(2) Javaslat: Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (átdolgozás), COM(2016) 590.
(3) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i, az Európai Parlament és a Tanács 2015. június 25-i 2015/1017/EU rendeletével (HL L 169., 2015.7.1., 1. o.) módosított 1316/2013/EU rendelete az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, a 913/2010/EU rendelet módosításáról és a 680/2007/EK és 67/2010/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 129. o.).
(4) Az Európai Parlament és a Tanács 2014. március 11-i 283/2014/EU rendelete a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról és az 1336/97/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 86., 2014.3.21., 14. o.).
(5) A 2015. október 30-i 2015/2462/EU felhatalmazáson alapuló rendelettel (HL L 342., 2015.12.29., 7. o.) módosított, az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól szóló 1268/2012/EU rendelet ( 2012. október 29. ) (HL L 362., 2012.12.31., 1. o.) 185. cikkében foglalt meghatározás szerint.
(6) A tagállamok által nyújtott bármely kiegészítő támogatás rendszerint az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352., 2013.12.24., 1. o.) 3. cikkében meghatározott csekély összegű támogatásnak minősül. Amennyiben az ilyen tagállami kiegészítő támogatás nem felel meg a csekély összegű támogatás követelményeinek, arra az EUMSZ 107. és 108. cikkét kell alkalmazni.
(7) Az uniós pénzügyi támogatás földrajzilag kiegyensúlyozott elosztására vonatkozó célkitűzést a ténylegesen beérkezett javaslatok keretei között kell megvalósítani, a költségvetési rendeletben meghatározott konkrét pénzügyi támogatási formák alapelveinek teljes körű betartása mellett.
(8) https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/broadband-competence-offices .
(9) https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/full-synopsis-report-public-consultation-evaluation-and-review-regulatory-framework-electronic
(10) Az Európai Parlament és a Tanács 2015. június 25-i 2015/1017/EU rendelete az Európai Stratégiai Beruházási Alapról, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformról és a Beruházási Projektek Európai Portáljáról, valamint az 1291/2013/EU és az 1316/2013/EU rendelet módosításáról – az Európai Stratégiai Beruházási Alap (HL 169., 2015.7.1., 1. o.).
(11) Javaslat: Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az 1316/2013/EU rendeletnek és a 2015/1017/EU rendeletnek az Európai Stratégiai Beruházási Alap időtartamának meghosszabbítása, továbbá az említett alapot és az Európai Beruházási Tanácsadó Platformot érintő technikai javítások bevezetése tekintetében történő módosításáról (COM(2016) 597).
(12) HL C […], […], […]. o.
(13) HL C […], […], […]. o.
(14) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az összekapcsoltság a versenyképes digitális egységes piac szolgálatában: Úton a gigabitalapú európai információs társadalom felé (COM(2016) 587).
(15) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i 1316/2013/EU rendelete az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, a 913/2010/EU rendelet módosításáról és a 680/2007/EK és 67/2010/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 129. o.), legutóbb a 2015. június 25-i (EU) 2015/1017 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 169., 2015.7.1., 1. o.) módosítva.
(16) Az Európai Parlament és a Tanács 2014. március 11-i 283/2014/EU rendelete a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról és az 1336/97/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 86., 2014.3.21., 14. o.).
(17) Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management), tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).
(18) A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(19) Amely kiterjed pl. az általános és középiskolákra, vasútállomásokra, kikötőkre és repülőterekre, helyi hatósági épületekre, egyetemekre, kutatóközpontokra, orvosi rendelőkre, kórházakra és stadionokra.
(20) Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(21) Ezt az összeget a CEF DSI (09.0303) jogcímről a H2020-as jogcímre kell visszacsoportosítani a 2019–2020-as időszakra
(22) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(23) A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(24) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(25) AC= szerződéses alkalmazott AL = helyi alkalmazott; END= kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő; JED= küldöttségi pályakezdő szakértő.
(26) Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(27) AC= szerződéses alkalmazott AL = helyi alkalmazott; END= kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő; JED= küldöttségi pályakezdő szakértő.
(28) AC= szerződéses alkalmazott AL = helyi alkalmazott; END= kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő; JED= küldöttségi pályakezdő szakértő.
(29) Nevezze meg a bizottság típusát és azt a csoportot, amelyhez a bizottság tartozik.
(30) IKT: Információs és kommunikációs technológiák: Az Informatikai Főigazgatósággal konzultálni kell.
Top