EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0099

Ajánlás A TANÁCS AJÁNLÁSA a tagállamok és az Unió gazdaságpolitikáira vonatkozó átfogó iránymutatásokról

/* COM/2015/099 final */

52015PC0099

Ajánlás A TANÁCS AJÁNLÁSA a tagállamok és az Unió gazdaságpolitikáira vonatkozó átfogó iránymutatásokról /* COM/2015/099 final - 2015/ () */


INDOKOLÁS

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés előírja a tagállamoknak, hogy gazdaságpolitikáikat és a foglalkoztatás ösztönzését tekintsék közös érdekű ügynek, és az e téren hozott intézkedéseiket a Tanács keretében hangolják össze. A Szerződés továbbá azt is előírja egy-egy cikkben, hogy a Tanács fogadjon el átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásokat (121. cikk) és foglalkoztatási iránymutatásokat (148. cikk), mely utóbbiaknak összhangban kell lenniük az előbbiekkel. E jogalapra tekintettel a gazdaságpolitikai , illetve a foglalkoztatási iránymutatások két különálló – ugyanakkor szervesen összefüggő – jogi eszköz gyanánt kerülnek előterjesztésre:

· tanácsi ajánlás a tagállamok és az Unió gazdaságpolitikáira vonatkozó átfogó iránymutatásokról – az integrált iránymutatások I. része,

· tanácsi határozat a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatásokról – az integrált iránymutatások II. része.

Ezek az iránymutatások („integrált csomagként”) eredetileg 2010-ben kerültek elfogadásra az Európa 2020 stratégia alátámasztására. 2010-ben az a döntés született, hogy az integrált iránymutatásoknak 2014-ig nagyrészt változatlannak kell maradniuk. Míg a gazdaságpolitikákra vonatkozó átfogó iránymutatások időállók, a foglalkoztatási iránymutatásokat évről évre újra meg kell határozni.

Amellett, hogy a tagállami szakpolitikák koordinálásának keretet szabnak, illetve irányt adnak, az adott területekre vonatkozó országspecifikus ajánlásoknak is alapját képezik.

Az „integrált iránymutatások” jelenlegi csomagja a gazdaságpolitikai döntéshozatallal kapcsolatban kialakított, a beruházásokon, a strukturális reformokon és a felelősségteljes költségvetési gazdálkodáson alapuló új megközelítés szellemében kívánja az Európa 2020 stratégiát alátámasztani, mint ahogyan ezt a Bizottság 2015-ös éves növekedési jelentése meghatározza. Ugyanakkor az integrált iránymutatásokkal az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés, valamint az európai szemeszter gazdaságpolitika-koordinálási céljainak támogatása is cél.

Az „Integrált iránymutatások” a következő dokumentumokból állnak:

1. iránymutatás:           A beruházási tevékenység élénkítése

2. iránymutatás:           A növekedés fokozása strukturális reformok végrehajtásával

3. iránymutatás:          A növekedés és munkahelyteremtés fő akadályainak felszámolása uniós szinten

4. iránymutatás:          Az államháztartások fenntarthatóságának és növekedésösztönző jellegének javítása

5. iránymutatás:           A munkaerő-kereslet fellendítése

6. iránymutatás:           A munkaerő-kínálat növelése és a munkaerő készségeinek fejlesztése

7. iránymutatás:           A munkaerőpiacok működésének javítása

8. iránymutatás:          A méltányosság garantálása, a szegénység leküzdése, az esélyegyenlőség előmozdítása

Ajánlás

A TANÁCS AJÁNLÁSA

a tagállamok és az Unió gazdaságpolitikáira vonatkozó átfogó iránymutatásokról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 121. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

tekintettel az Európai Tanács következtetéseire,

mivel:

(1) A tagállamok kötelezettsége, hogy közös érdekű ügynek tekintsék és összehangolják gazdaságpolitikájukat a Tanácsban. A Tanács feladata pedig, hogy a tagállami politikák irányvonalának meghatározása céljából foglalkoztatási és átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásokat fogadjon el.

(2) Az Unió a Szerződés rendelkezéseivel összhangban szakpolitikai koordinációs eszközöket alakított ki és alkalmaz a költségvetési politika és a makroszerkezeti politikák területén. E különböző eszközöket az európai szemeszter az integrált, többoldalú gazdasági és költségvetési felügyelet céljából átfogó keretbe foglalja, melynek működése az európai szemeszter egyszerűsítésével és megerősítésével – a Bizottság 2015-ös éves növekedési jelentésében foglaltak szerint – még jobb lesz.

(3) A pénzügyi és gazdasági válság során kiderült, hogy hol vannak az Unió és tagállamai gazdaságának gyenge pontjai. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a tagállamok gazdaságai és munkaerőpiacai nagymértékben függenek egymástól. Napjaink legnagyobb kihívása abban áll, hogy az Unió az erős, fenntartható és inkluzív növekedés és a munkahelyteremtés irányába mozduljon el. Ehhez mind uniós, mind nemzeti szinten a Szerződés és az uniós gazdasági kormányzás rendelkezéseinek megfelelő, összehangolt és ambiciózus politikai fellépésre van szükség. E fellépés célja többek között, hogy a kínálati és keresleti oldali intézkedések ötvözésével fellendítse a beruházásokat, megújítsa a strukturális reformok iránti elkötelezettséget, és felelősségteljes költségvetési gazdálkodásra ösztönözzön.

(4) A tagállamoknak és az Uniónak a válság társadalmi hatásait is kezelniük kell, és arra kell törekedniük, hogy összetartó társadalmat alakítsanak ki, amelyben az emberek képesek az előttük álló változások felmérésére, és képesek megfelelően reagálni ezekre, és mind a társadalomnak, mind a gazdaságnak aktív szereplői. Egyenlő hozzáférési feltételeket és lehetőségeket kell teremteni mindenkinek, és csökkenteni kell a szegénységet és a társadalmi kirekesztettséget, különösen a munkaerőpiac és a szociális jóléti rendszerek hatékony működésének biztosítása és a munkaerő-piacra való belépés előtt álló akadályok megszüntetése révén. A tagállamoknak biztosítaniuk kell továbbá, hogy a gazdasági növekedés előnyeiből minden polgár és minden régió részesüljön.

(5) Az iránymutatásoknak megfelelő intézkedések nagyban hozzájárulnak az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek megvalósításához. Az iránymutatások azokat az integrált európai és nemzeti szakpolitikai intézkedéseket foglalják magukban, melyeket az Uniónak és a tagállamoknak végre kell hajtaniuk annak érdekében, hogy az összehangolt strukturális reformok pozitív tovagyűrűző hatásokat váltsanak ki, sikerüljön a gazdaságpolitikai intézkedések megfelelő kombinációját kialakítani, az európai szakpolitikák pedig egységesebb módon járuljanak hozzá az Európa 2020 stratégia célkitűzéseihez. 

(6) Bár az iránymutatások a tagállamoknak és az Uniónak szólnak, végrehajtásuknak valamennyi nemzeti, regionális és helyi hatósággal partnerségben, illetve a parlamentekkel, a szociális partnerekkel és a civil társadalom képviselőivel szoros együttműködésben kell történnie.

(7) Az átfogó gazdaságpolitikai iránymutatások a reformok végrehajtásával kapcsolatban adnak útmutatást a tagállamok számára, szem előtt tartva azok egymástól való kölcsönös függőségét. Összhangban állnak a Stabilitási és Növekedési Paktummal. Az országspecifikus ajánlásoknak, amelyeket a Tanács a tagállamokhoz intézhet, ezek az iránymutatások képezik az alapját,

ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

(1) A tagállamoknak és adott esetben az Uniónak a mellékletben foglalt iránymutatásokat figyelembe kell venniük gazdaságpolitikájuk kialakítása során. Ezek az iránymutatások az „integrált iránymutatások” részét képezik.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

Top