Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32025R0143

A Bizottság (EU) 2025/143 végrehajtási rendelete (2025. január 29.) a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről

C/2025/538

HL L, 2025/143, 2025.1.30, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/143/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/143/oj

European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

L sorozat


2025/143

2025.1.30.

A BIZOTTSÁG (EU) 2025/143 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2025. január 29.)

a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1831/2003/EK rendelet rendelkezik a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagok engedélyezéséről, az engedély megadásának feltételeiről és az engedélyezési eljárásokról.

(2)

Az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének megfelelően kérelmet nyújtottak be a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin engedélyezésére vonatkozóan. A kérelemhez csatolták az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének (3) bekezdésében előírt adatokat és dokumentumokat.

(3)

A kérelem a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin valamennyi állatfaj takarmányban és ivóvízben használt takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezésére vonatkozik, és az adalékanyagnak a „tápértékkel rendelkező adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és az „aminosavak, sóik és analógjaik” funkcionális csoportba való besorolását kéri.

(4)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) 2024. március 12-i véleményében (2) megállapította, hogy a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin a javasolt felhasználási feltételek mellett biztonságos a célfajokra, a fogyasztókra és a környezetre nézve. Ami a vízben való felhasználást illeti, a Hatóságnak – a tápanyagegyensúly-hiányok fennállásának kockázata és higiéniai okok miatt – aggályai vannak az L-izoleucinnak a célfajokat érintő biztonságosságával kapcsolatban, aminek oka az, hogy az L-izoleucin ivóvízen és takarmányon keresztül egyidejűleg is alkalmazható. Adatok hiányában a Hatóság nem tudott következtetést levonni arra vonatkozóan, hogy a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin bőr- és/vagy szemirritáló hatású, illetve bőrszenzibilizáló lehet-e. A magas szintű porképző képesség miatt a Hatóság valószínűnek tartotta a belélegzésből eredő expozíciót. A Hatóság megállapította továbbá, hogy az anyag a nem kérődző fajok számára az L-izoleucin esszenciális aminosav hatékony forrásának tekintendő, és hogy az említett anyag kérődzőkben való teljes mértékű hasznosulásához az anyagot védeni kell a bendőben való lebomlástól. A Hatóság úgy ítélte meg, hogy nem szükséges a forgalomba hozatalt követő egyedi nyomonkövetési előírásokat elrendelni. A Hatóság ellenőrizte továbbá az 1831/2003/EK rendelettel létrehozott referencialaboratórium által benyújtott, a takarmányban található takarmány-adalékanyagra vonatkozó analitikai módszerről szóló jelentést.

(5)

A fentiek alapján a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 által termelt L-izoleucin megfelel az 1831/2003/EK rendelet 5. cikkében előírt feltételeknek. Ennek megfelelően a szóban forgó anyag adalékanyagként való használatát engedélyezni kell. Kérődzők takarmányozásakor az L-izoleucint védeni kell a bendőben való lebomlástól. Helyénvaló figyelmeztetni a felhasználót arra, hogy az L-izoleucinnal – különösen az ivóvízen keresztül – történő kiegészítés esetén az összes esszenciális és feltételesen esszenciális aminosav táplálékkal történő bevitelét figyelembe kell vennie. Ezenfelül a Bizottság úgy véli, hogy megfelelő óvintézkedéseket kell hozni az adalékanyag felhasználóinak egészségére gyakorolt káros hatások megelőzése érdekében.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Engedélyezés

A mellékletben meghatározott, a „tápértékkel rendelkező adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és az „aminosavak, sóik és analógjaik” funkcionális csoportba tartozó készítmény takarmány-adalékanyagként való használata a mellékletben meghatározott feltételek mellett engedélyezett.

2. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2025. január 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 268., 2003.10.18., 29. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.

(2)  EFSA Journal, 22(4), e8726.


MELLÉKLET

A takarmány-adalékanyag azonosító száma

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: tápértékkel rendelkező adalékanyagok. Funkcionális csoport: aminosavak, sóik és analógjaik

3c385

L-izoleucin

Az adalékanyag összetétele

Legalább 93,5 %-os L-izoleucin-tartalmú (szárazanyagra vetítve) és legfeljebb 2 %-os nedvességtartalmú por.

A hatóanyag jellemzése

A Corynebacterium glutamicum CGMCC 20437 baktériummal előállított L-izoleucin

Kémiai képlet: C6H13NO2

CAS-szám: 73-32-5

Analitikai módszer  (1)

A takarmány-adalékanyagban található L-izoleucin azonosítására:

a Food Chemicals Codex L-izoleucinről szóló monográfiája;

A takarmány-adalékanyag izoleucin-tartalmának meghatározására:

ioncserés kromatográfia oszlopról való eluálódás utáni származékképzéssel és optikai meghatározással (IEC-VIS/FLD vagy IEC-VIS);

Az előkeverékekben található izoleucin meghatározására:

ioncserés kromatográfia oszlopról való eluálódás utáni származékképzéssel és optikai meghatározással (IEC-VIS/FLD), vagy

ioncserés kromatográfia oszlopról való eluálódás utáni származékképzéssel és optikai meghatározással (IEC-VIS), 152/2009/EK bizottsági rendelet (2);

A takarmánykeverékek izoleucin-tartalmának meghatározására:

ioncserés kromatográfia oszlopról való eluálódás utáni származékképzéssel és optikai meghatározással (IEC-VIS), 152/2009/EK rendelet;

A vízben található izoleucin meghatározására:

ioncserés kromatográfia oszlopról való eluálódás utáni származékképzéssel és optikai meghatározással (IEC-VIS).

Valamennyi állatfaj

 

1.

Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel és vízzel szembeni stabilitást.

2.

Az adalékanyag ivóvízen keresztül felhasználható.

3.

A takarmányipari vállalkozók biztosítják, hogy az L-izoleucin kérődzők takarmányozása során bendővédett legyen.

4.

Az adalékanyag és az előkeverékek címkéjén fel kell tüntetni a következőt:

„Az L-izoleucinnal – különösen ivóvízen keresztül – történő kiegészítés esetén az egyensúlyhiányok elkerülése végett az összes esszenciális és feltételesen esszenciális aminosav bevitelét figyelembe kell venni.”

5.

Az adalékanyag és az előkeverékek felhasználóira vonatkozóan a takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk a használatból fakadó lehetséges kockázatok kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni bőrvédő eszközökkel, szemvédővel és légzésvédő eszközökkel kell használni.

2035. február 19.


(1)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_hu.

(2)  A Bizottság 152/2009/EK rendelete (2009. január 27.) a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról (HL L 54., 2009.2.26., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/152/oj).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/143/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)


Top