EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1421

A Bizottság (EU) 2022/1421 végrehajtási rendelete (2022. augusztus 22.) a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2022/5946

OJ L 218, 23.8.2022, p. 27–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 05/02/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1421/oj

2022.8.23.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 218/27


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1421 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. augusztus 22.)

a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1831/2003/EK rendelet rendelkezik a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagok engedélyezéséről, az engedély megadásának feltételeiről és az engedélyezési eljárásokról. Az említett rendelet 10. cikkének (2) bekezdése előírja a 70/524/EGK tanácsi irányelv (2) alapján engedélyezett adalékanyagok újraértékelését.

(2)

A sajtolt narancsillóolajat, a desztillált narancsillóolajat és a koncentrált narancsillóolajat valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként a 70/524/EGK irányelvnek megfelelően határozatlan időre engedélyezték. Az említett adalékanyagokat ezt követően az 1831/2003/EK rendelet 10. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerint meglévő termékekként felvették a takarmány-adalékanyagok közösségi nyilvántartásába.

(3)

Az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkével összefüggésben értelmezett 10. cikke (2) bekezdésének megfelelően kérelmet nyújtottak be a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő újraértékelésére vonatkozóan.

(4)

A kérelmező az adalékanyagoknak az „érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába, valamint az „aromaanyagok” funkcionális csoportba való besorolását kérte. A kérelemhez csatolták az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének (3) bekezdésében előírt adatokat és dokumentumokat.

(5)

A kérelmező az adalékanyagok ivóvízben történő felhasználásának engedélyezését is kérte. Az 1831/2003/EK rendelet azonban nem engedélyezi az aromaanyagok ivóvízben való felhasználását. Ezért az említett adalékanyagok ivóvízben történő felhasználása nem engedélyezhető.

(6)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) 2021. szeptember 29-i véleményében (3) megállapította, hogy a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj a javasolt felhasználási feltételek mellett nincs káros hatással sem az állatok, sem a fogyasztók egészségre, sem pedig a környezetre. Nem lehetett azonban következtetéseket levonni a kutyákra, macskákra, díszhalakra és díszmadarakra vonatkozóan, amelyek általában nincsenek kitéve a citrusfélék melléktermékeinek. A Hatóság azt is megállapította, hogy a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj bőr- és szemirritáló hatásúnak, valamint bőr- és légzőszervi szenzibilizálónak tekintendő. A Bizottság ezért úgy véli, hogy megfelelő óvintézkedéseket kell hozni az emberi egészségre, különösen az adalékanyag felhasználóira gyakorolt káros hatások megelőzése érdekében.

(7)

A Hatóság megállapította továbbá, hogy mivel a Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj elfogadott élelmiszer-ízesítő, és alapvetően az élelmiszereknél betöltött funkciójával azonos szerepet töltene be takarmányokban felhasználva is, hatásosságának más módon történő bizonyítása nem szükséges. A Hatóság ellenőrizte továbbá az 1831/2003/EK rendelettel létrehozott referencialaboratórium által benyújtott, a takarmányban található takarmány-adalékanyagra vonatkozó analitikai módszerekről szóló jelentést.

(8)

A Citrus sinensis (L.) Osbeckből nyert sajtolt narancsillóolaj, desztillált narancsillóolaj és koncentrált narancsillóolaj értékelése azt mutatja, hogy az 1831/2003/EK rendelet 5. cikkében előírt engedélyezési feltételek teljesülnek. Ennek megfelelően a szóban forgó anyagok felhasználását az e rendelet mellékletében meghatározottak szerint engedélyezni kell.

(9)

A megfelelőbb ellenőrzés érdekében bizonyos feltételeket kell meghatározni. Mindenekelőtt, a takarmány-adalékanyagok címkéjén fel kell tüntetni az ajánlott mennyiséget. A szóban forgó mennyiség túllépésekor bizonyos információkat fel kell tüntetni az előkeverékek címkéjén.

(10)

Az, hogy az adalékanyagok aromaanyagként történő felhasználása ivóvízben nem engedélyezett, nem zárja ki azt, hogy az anyagokat vízzel bejuttatott takarmánykeverékben használják.

(11)

Mivel semmilyen biztonsági ok nem indokolja az érintett anyagok engedélyezési feltételeire vonatkozó módosítások azonnali alkalmazását, helyénvaló átmeneti időszakot biztosítani az érdekelt felek számára, hogy felkészülhessenek az engedélyezésből adódó új követelmények teljesítésére.

(12)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Engedélyezés

A mellékletben meghatározott, az „érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és az „aromaanyagok” funkcionális csoportba tartozó anyagok takarmány-adalékanyagként történő felhasználása a mellékletben meghatározott feltételek mellett engedélyezett.

2. cikk

Átmeneti intézkedések

(1)   A mellékletben meghatározott anyagok és az azokat tartalmazó előkeverékek, amelyeket 2023. március 12. előtt állítottak elő és címkéztek a 2022. szeptember 12. előtt alkalmazandó szabályoknak megfelelően, a meglévő készletek kimerüléséig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

(2)   A mellékletben meghatározott anyagokat tartalmazó azon takarmánykeverékek és takarmány-alapanyagok, amelyeket 2023. szeptember 12. előtt állítottak elő és címkéztek a 2022. szeptember 12. előtt alkalmazandó szabályoknak megfelelően, a meglévő készletek kimerüléséig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók, amennyiben azokat élelmiszer-termelő állatok takarmányozására szánják.

3. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. augusztus 22-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 268., 2003.10.18., 29. o.

(2)  A Tanács 70/524/EGK irányelve (1970. november 23.) a takarmány-adalékanyagokról (HL L 270., 1970.12.14., 1. o.).

(3)  EFSA Journal 2021;19(11):6891.


MELLÉKLET

Az adalékanyag azonosító száma

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok. Funkcionális csoport: aromaanyagok

2b143-eo

Sajtolt narancsillóolaj

Az adalékanyag összetétele

A Citrus sinensis (L.) Osbeck (1) gyümölcshéjából nyert sajtolt narancsillóolaj

Folyékony formában

A hatóanyag jellemzése

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából hidegsajtolással nyert illóolaj, az Európa Tanács által meghatározottak szerint (2)

Az illékony frakcióban:

 

d-Limonén: 93–97 %

 

Mircén: 1,5–3,5 %

 

Szabinén: 0,1–1,0 %

 

α-Pinén: 0,4–0,8 %

 

Linalool: 0,1–0,7 %

 

Dekanal: 0,1–0,7 %

 

Oktanal: 0,1–0,6 %

 

Perillaldehid: < 0,05 %

 

CAS-szám: 8028-48-6

 

EINECS-szám: 232-433-8

 

FEMA-szám: 2825

 

CoE-szám: 143

Analitikai módszer  (3)

A takarmány-adalékanyagban található d-limonén (fitokémiai marker) meghatározására:

gázkromatográfia lángionizációs detektálással (GC-FID) – (az ISO 3140 szabvány szerint)

Brojlercsirkék és egyéb kevésbé jelentős hízóbaromfifajok

Tojótyúkok és egyéb kevésbé jelentős tojó- és tenyészbaromfifajok

Hízópulykák

80

1.

Az adalékanyag előkeverék formájában keverendő bele a takarmányba.

2.

Az adalékanyag és az előkeverékek használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel szembeni stabilitást.

3.

Más botanikai adalékanyagokkal keverhető, amennyiben az ilyen keverékek által a takarmányokhoz adott perilldehid mennyisége nem éri el a fajra vagy állatkategóriára vonatkozóan meghatározott, egyetlen adalékanyag felhasználásából származó maximális vagy ajánlott mennyiséget.

4.

A takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk az adalékanyag és az előkeverékek felhasználói számára a belégzés, a bőrrel való érintkezés és a szembe kerülés jelentette veszélyek kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni vagy minimálisra csökkenteni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni védőeszközökkel, többek között védőmaszkkal, bőrvédő eszközökkel és szemvédővel kell használni.

2032.9.12.

Valamennyi hízósertésféle

172

A sertésfélék valamennyi fajához tartozó malacok

144

Kocák

200

Kérődzők

130

Lovak

230

Nyulak

Halak, a díszhalak kivételével

50

Egyéb fajok

50


Az adalékanyag azonosító száma

Az engedély jogosultjának neve

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok. Funkcionális csoport: aromaanyagok

2b143-di

Desztillált narancsillóolaj

Az adalékanyag összetétele

Narancs illóolaj desztillátuma (illékony frakció), amelyet a Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjból nyernek.

Folyékony formában

A hatóanyag jellemzése

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából hidegsajtolással nyert narancsillóolaj desztillációjával nyert illékony frakció, az Európa Tanács által meghatározottak szerint (4)

 

d-Limonén: 93–97,5 %

 

Mircén: 1,5–3,5 %

 

Szabinén: 0,2–1,0 %

 

α-Pinén: 0,3–0,8 %

 

Linalool: 0,05–0,5 %

 

Oktanal: 0,05–0,4 %

 

Perillaldehid: < 0,005 %

 

CAS-szám: 8028-48-6

 

CoE-szám: 143

Analitikai módszer  (5)

A takarmány-adalékanyagban található d-limonén (fitokémiai marker) meghatározására:

gázkromatográfia lángionizációs detektálással (GC-FID) – (az ISO 3140 szabvány szerint)

Brojlercsirkék és egyéb kevésbé jelentős hízóbaromfifajok

Tojótyúkok és egyéb kevésbé jelentős tojó- és tenyészbaromfifajok

Hízópulykák

80

1.

Az adalékanyag előkeverék formájában keverendő bele a takarmányba.

2.

Az adalékanyag és az előkeverékek használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel szembeni stabilitást.

3.

Más botanikai adalékanyagokkal keverhető, amennyiben az ilyen keverékek által a takarmányokhoz adott perilldehid mennyisége nem éri el a fajra vagy állatkategóriára vonatkozóan meghatározott, egyetlen adalékanyag felhasználásából származó maximális vagy ajánlott mennyiséget.

4.

A takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk az adalékanyag és az előkeverékek felhasználói számára a belégzés, a bőrrel való érintkezés és a szembe kerülés jelentette veszélyek kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni vagy minimálisra csökkenteni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni védőeszközökkel, többek között védőmaszkkal, bőrvédő eszközökkel és szemvédővel kell használni.

2032.9.12.

Suidae (Sertésfélék)

200

Kérődzők

130

Lovak

225

Nyulak

Halak, a díszhalak kivételével

80

Egyéb fajok

80


Az adalékanyag azonosító száma

Az engedély jogosultjának neve

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok. Funkcionális csoport: aromaanyagok

2b143-f

Koncentrált narancsolaj

Az adalékanyag összetétele

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából nyert koncentrált olaj.

Folyékony formában

A hatóanyag jellemzése

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából sajtolással nyert narancsillóolaj szakaszos lepárlásával előállított koncentrált olaj, az Európa Tanács által meghatározottak szerint (6)

 

Nem illékony frakció: 10,5 %

 

Az illékony frakcióban:

 

d-Limonén: 89–96 %

 

Dekanal: 0,5–2 %

 

Linalool: 0,7–1,7 %

 

Mircén: 0,1–1,0 %

 

Geraniál: 0,1–1,0 %

 

Perillaldehid: < 0,3 %

 

CAS-szám: 8028-48-6

 

FEMA-szám: 2822

Analitikai módszer  (7)

A takarmány-adalékanyagban található d-limonén (fitokémiai marker) meghatározására:

gázkromatográfia lángionizációs detektálással (GC-FID) – (az ISO 3140 szabvány szerint)

Brojlercsirkék és egyéb kevésbé jelentős hízóbaromfifajok

15,5

1.

Az adalékanyag előkeverék formájában keverendő bele a takarmányba.

2.

Az adalékanyag és az előkeverékek használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel szembeni stabilitást.

3.

Más botanikai adalékanyagokkal keverhető, amennyiben az ilyen keverékek által a takarmányokhoz adott perilldehid mennyisége nem éri el a fajra vagy állatkategóriára vonatkozóan meghatározott, egyetlen adalékanyag felhasználásából származó maximális vagy ajánlott mennyiséget.

4.

A takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk az adalékanyag és az előkeverékek felhasználói számára a belégzés, a bőrrel való érintkezés és a szembe kerülés jelentette veszélyek kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni vagy minimálisra csökkenteni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni védőeszközökkel, többek között védőmaszkkal, bőrvédő eszközökkel és szemvédővel kell használni.

2032.9.12.

Tojótyúkok és egyéb kevésbé jelentős tojó- és tenyészbaromfifajok

23,5

Hízópulykák

21

Valamennyi hízósertésféle

34

A sertésfélék valamennyi fajához tartozó malacok

28,5

Kocák

41,5

Borjak (tejpótlók)

66,5

Hizlalás céljából nevelt kérődzők

62,5

Tejelő kérődzők

40,5

Lovak

62,5

Nyulak

25

Halak, a díszhalak kivételével

70

Egyéb fajok

15,5


Az adalékanyag azonosító száma

Az engedély jogosultjának neve

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok. Funkcionális csoport: aromaanyagok

2b143-f-i

Koncentrált narancsolaj

Az adalékanyag összetétele

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából nyert koncentrált olaj.

Folyékony formában

A hatóanyag jellemzése

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából sajtolással nyert narancsillóolaj szakaszos lepárlásával előállított koncentrált olaj, az Európa Tanács által meghatározottak szerint (8)

Nem illékony frakció: 20,9 %

Az illékony frakcióban:

 

d-Limonén: 79–89 %

 

Dekanal: 3,0–5,0 %

 

Linalool: 2,0–5,0 %

 

Mircén: 0,1–1,0 %

 

Geraniál: 0,5–1,8 %

 

Perillaldehid: < 0,6 %

 

CAS-szám: 8028-48-6

 

FEMA-szám: 2822

Analitikai módszer  (9)

A takarmány-adalékanyagban található d-limonén (fitokémiai marker) meghatározására:

gázkromatográfia lángionizációs detektálással (GC-FID) – (az ISO 3140 szabvány szerint)

Brojlercsirkék és egyéb kevésbé jelentős hízóbaromfifajok

5,5

1.

Az adalékanyag előkeverék formájában keverendő bele a takarmányba.

2.

Az adalékanyag és az előkeverékek használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel szembeni stabilitást.

3.

Más botanikai adalékanyagokkal keverhető, amennyiben az ilyen keverékek által a takarmányokhoz adott perilldehid mennyisége nem éri el a fajra vagy állatkategóriára vonatkozóan meghatározott, egyetlen adalékanyag felhasználásából származó maximális vagy ajánlott mennyiséget.

4.

A takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk az adalékanyag és az előkeverékek felhasználói számára a belégzés, a bőrrel való érintkezés és a szembe kerülés jelentette veszélyek kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni vagy minimálisra csökkenteni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni védőeszközökkel, többek között védőmaszkkal, bőrvédő eszközökkel és szemvédővel kell használni.

2032.9.12.

Tojótyúkok és egyéb kevésbé jelentős tojó- és tenyészbaromfifajok

8

Hízópulykák

7

Valamennyi hízósertésféle

11,5

A sertésfélék valamennyi fajához tartozó malacok

9,5

Kocák

14

Borjak (tejpótlók)

23

Hizlalás céljából nevelt kérődzők

21,5

Tejelő kérődzők

14

Lovak

21,5

Nyulak

8,5

Halak, a díszhalak kivételével

24,5

Egyéb fajok

5,5


Az adalékanyag azonosító száma

Adalékanyag

Összetétel, kémiai képlet, leírás, analitikai módszer

Állatfaj vagy -kategória

Maximális életkor

Legkisebb tartalom

Legnagyobb tartalom

Egyéb rendelkezések

Az engedély lejárta

mg/kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmányban

Kategória: érzékszervi tulajdonságokat javító adalékanyagok. Funkcionális csoport: aromaanyagok

2b143-f-ii

Koncentrált narancsolaj

Az adalékanyag összetétele

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából nyert koncentrált olaj.

Folyékony formában

A hatóanyag jellemzése

A Citrus sinensis (L.) Osbeck gyümölcshéjából sajtolással nyert narancsillóolaj szakaszos lepárlásával előállított koncentrált olaj, az Európa Tanács által meghatározottak szerint (10)

Nem illékony frakció: 18 %

Az illékony frakcióban:

 

d-Limonén: 85–95 %

 

Linalool: 0,5–4 %

 

CAS-szám: 8028-48-6

 

FEMA-szám: 2822

Analitikai módszer  (11)

A takarmány-adalékanyagban található d-limonén (fitokémiai marker) meghatározására:

gázkromatográfia lángionizációs detektálással (GC-FID) – (az ISO 3140 szabvány szerint)

Valamennyi állatfaj

1.

Az adalékanyag előkeverék formájában keverendő bele a takarmányba.

2.

Az adalékanyag és az előkeverékek használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási feltételeket és a hőkezeléssel szembeni stabilitást.

3.

Az adalékanyag címkéjén fel kell tüntetni a következőket:

„1 kg 12 %-os nedvességtartalmú teljes értékű takarmány ajánlott legnagyobb hatóanyag-tartalma:

Brojlercsirkék és egyéb kevésbé jelentős hízóbaromfifajok, tojótyúkok és egyéb kevésbé jelentős tojó- és tenyészbaromfifajok, hízópulykák, sertésfélék: 50 mg,

Borjak (tejpótlók): 70 mg,

Kérődzők, a juhok és kecskék kivételével: 60 mg,

Juhok és kecskék: 70 mg,

Halak, díszhalak: 2 mg,

Egyéb szárazföldi állatok: 50 mg,”

4.

Az előkeverék címkéjén fel kell tüntetni a hatóanyag funkciós csoportját, azonosító számát, megnevezését és hozzáadott mennyiségét, amennyiben az előkeverék címkéjén szereplő felhasználási mennyiség eredményeként a hatóanyag-tartalom meghaladná a 3. pontban megadott szintet.

5.

A takarmányipari vállalkozóknak munkafolyamatokat és szervezeti intézkedéseket kell meghatározniuk az adalékanyag és az előkeverékek felhasználói számára a belégzés, a bőrrel való érintkezés és a szembe kerülés jelentette veszélyek kezelésére. Ha a kockázatokat e folyamatokkal vagy intézkedésekkel nem lehet kiküszöbölni vagy minimálisra csökkenteni, akkor az adalékanyagot és az előkeverékeket egyéni védőeszközökkel, többek között védőmaszkkal, bőrvédő eszközökkel és szemvédővel kell használni.

2032.9.12.


(1)  Szinonimák: Citrus sinensis (L.) Pers., Citrus aurantium (L.) Dulcis.

(2)  Natural sources of flavourings – Report No. 2 [Az ízesítők természetes forrásai – 2. sz. jelentés] (2007).

(3)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(4)  Natural sources of flavourings – Report No. 2 [Az ízesítők természetes forrásai – 2. sz. jelentés] (2007).

(5)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(6)  Natural sources of flavourings – Report No. 2 [Az ízesítők természetes forrásai – 2. sz. jelentés] (2007).

(7)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(8)  Natural sources of flavourings – Report No. 2 [Az ízesítők természetes forrásai – 2. sz. jelentés] (2007).

(9)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(10)  Natural sources of flavourings – Report No. 2 [Az ízesítők természetes forrásai – 2. sz. jelentés] (2007).

(11)  Az analitikai módszerek részletes leírása a referencialaboratórium honlapján található: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en


Top