EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2249

A Tanács (EU) 2019/2249 határozata (2019. december 19.) a Kereskedelmi Világszervezet Származási Szabályok Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspontról

ST/14929/2019/INIT

OJ L 336, 30.12.2019, p. 302–308 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/2249/oj

30.12.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 336/302


A TANÁCS (EU) 2019/2249 HATÁROZATA

(2019. december 19.)

a Kereskedelmi Világszervezet Származási Szabályok Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

A származási szabályokról szóló megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) az Unió a 94/800/EK tanácsi határozat (1) révén megkötötte, és a megállapodás 1995. január 1-jén hatályba lépett.

(2)

A megállapodás 4. cikke rendelkezik a Származási Szabályok Bizottságának létrehozásáról.

(3)

A Származási Szabályok Bizottsága „A nem preferenciális származási szabályok átláthatóságának növelése” címmel közleményt tervez elfogadni.

(4)

Helyénvaló meghatározni a Származási Szabályok Bizottságában az Unió által képviselendő álláspontot, mivel az elfogadandó közlemény kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(5)

Az Unió által képviselendő javasolt álláspont célja, hogy növelje a nem preferenciális származási szabályokkal kapcsolatban a törvények, rendeletek és gyakorlatok átláthatóságát a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagok által a nem preferenciális származási szabályaik egységesített formanyomtatvány útján történő kötelező vagy önkéntes bejelentésére vonatkozó szabályok révén. Ez egyértelműbb és kiszámíthatóbb származási szabályokat fog eredményezni, és meg fogja könnyíteni a nemzetközi kereskedelem áramlását,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Származási Szabályok Bizottságában az Unió által képviselendő álláspont a Származási Szabályok Bizottságának az e határozat mellékletében foglalt közleménytervezetén alapul.

A Származási Szabályok Bizottságában részt vevő uniós képviselők megállapodhatnak az említett közleménytervezet kisebb technikai jellegű módosításairól.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2019. december 19-én.

a Tanács részéről

az elnök

K. MIKKONEN


(1)  A Tanács 94/800/EK határozata (1994. december 22.) a többoldalú tárgyalások uruguayi fordulóján (1986–1994) elért megállapodásoknak a Közösség nevében a hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében történő megkötéséről (HL L 336., 1994.12.23., 1. o.).


MELLÉKLET

A nem preferenciális származási szabályok átláthatóságának növelése

A Kereskedelmi Világszervezet tagjai,

azzal az óhajjal, hogy biztosítsák, hogy a származási szabályok nem járnak a nemzetközi kereskedelmet korlátozó, torzító vagy zavaró hatással;

azzal az óhajjal, hogy biztosítsák, hogy a származási szabályok megalkotása és alkalmazása pártatlan, átlátható, kiszámítható, következetes és semleges módon történik;

felismerve, hogy az egyértelmű és kiszámítható származási szabályok és azok alkalmazása megkönnyíti a nemzetközi kereskedelem áramlását;

felismerve, hogy kívánatos a származási szabályokkal kapcsolatos törvények, rendeletek és gyakorlatok átláthatóságának biztosítása;

azzal az óhajjal, hogy kiegészítsék a származási szabályokról szóló megállapodás 5. cikkében foglalt bejelentési kötelezettségeket;

megerősítve, hogy a származási szabályokkal kapcsolatos törvények, rendeletek és gyakorlatok átláthatóságának növelése hozzájárul a globális értékláncokat integrálni kívánó gazdasági szereplők, különösen a mikro-, kis- és középvállalkozások megfelelési költségeinek csökkentéséhez;

a származási szabályok tekintetében a következőképpen határoznak:

1.

A WTO-tagok által alkalmazott meglévő származási szabályok és kapcsolódó dokumentációs követelmények tekintetében kívánatos a magas fokú átláthatóság és a kölcsönös megértés fenntartása és előmozdítása. Származási szabályok alatt a származási szabályokról szóló megállapodás 1. cikkének hatálya alá tartozó származási szabályok értendők.

2.

A tagok a származási szabályok átláthatóságának növelése és jobb megértésének előmozdítása érdekében az e határozat 1. mellékletében foglaltak szerint bejelentik a WTO Titkárságának azokat a származási szabályokat, amelyeket az 1994. évi GATT I., II., III., XI. és XIII. cikke szerinti legnagyobb kedvezményes elbánás alkalmazása során használnak.

3.

A tagok számára ajánlott, hogy töltsék ki az 1. mellékletben található bejelentési nyomtatványt, amikor a WTO Titkárságának bejelentenek bármely egyéb, a származási szabályokról szóló megállapodás 1. cikkének 2. bekezdésében foglalt, egyéb nem preferenciális kereskedelempolitikai eszközök alkalmazása céljából használt származási szabályt.

4.

Továbbá a tagok a 2. mellékletben foglaltak szerint ismertetik a nem preferenciális célra szolgáló, a származási bizonyítvánnyal és egyéb kötelező okirati származási igazolással kapcsolatos gyakorlataikat, amelyeket bejelentettek az 1. mellékletben foglaltak szerint (1). Azok a tagok, amelyek az 1. melléklet értelmében azt jelentik be, hogy nem alkalmaznak származási szabályokat, mindazonáltal kötelesek kitölteni a 2. mellékletet is.

5.

Az e határozat 2. és 4. pontja szerinti bejelentéseket e határozat elfogadásától számítva legkésőbb egy éven belül be kell nyújtani.

6.

Az e határozat alapján bejelentett információkat a WTO Titkársága elérhetővé teszi a nyilvánosság számára.

7.

Minden tag a rendelkezésére álló források keretein belül létrehoz vagy fenntart egy vagy több tájékoztatási pontot annak érdekében, hogy megválaszolja a kormányok, kereskedők és más érdekelt felek észszerű, a származási szabályokkal és az azokkal összefüggő dokumentációs követelményekkel kapcsolatban felmerülő kérdéseit, és biztosítsa a szükséges nyomtatványokat és dokumentumokat (2). A tagok az 1. melléklet szerint közlik a WTO Titkárságával a tájékoztatási pontjaik elérhetőségét. A legkevésbé fejlett országok közé tartozó tagoknak két év áll rendelkezésükre arra, hogy közöljék ezt az információt a WTO Titkárságával.

8.

A tagok törekednek arra, hogy a jogi hivatkozásokat, honlapokat, magyarázó dokumentumokat vagy bármely egyéb dokumentumot a WTO valamelyik hivatalos nyelvén elérhetővé tegyék.

9.

Azok a tagok, amelyek az e határozat szerint bejelentett származási szabályaikat és a kapcsolódó dokumentációs követelményeket érintően jelentős módosításokat vezetnek be, e módosításokat az e határozatban foglaltak szerint haladéktalanul bejelentik a WTO Titkárságának.

10.

A Származási Szabályok Bizottsága az e határozat szerint bejelentett információk alapulvételével megvizsgálja a fennálló származási szabályokat és a kapcsolódó dokumentációs követelményeket annak érdekében, hogy azonosítsa a kereskedelmi eljárások egyszerűsítésére szolgáló gyakorlatokat és előmozdítsa a nemzetközi terjesztésüket.

11.

A WTO Titkársága kérelemre segítséget nyújt a fejlődő és a legkevésbé fejlett országok közé tartozó tagok számára e határozat rendelkezéseinek végrehajtása érdekében.

12.

E határozatban semmi sem értelmezhető úgy, hogy az kihat a tagoknak a származási szabályokról szóló megállapodás 5. cikkében vagy a kereskedelmi eljárások egyszerűsítéséről szóló megállapodás 1. cikkében foglalt jogaira és kötelezettségeire.

13.

E határozatot – és különösen annak 2. és 3. pontját – az elfogadását követő három év elteltével felül kell vizsgálni, azt követően pedig szükség szerint, amennyiben az a nem preferenciális származási szabályok átláthatóságának további növelése érdekében indokolt.


(1)  Ez nem érinti azokat az egyéb származási igazolásokat, amelyeket az illetékes hatóságok ellenőrzés céljából megkövetelhetnek.

(2)  Elfogadott, hogy e tájékoztatási pont megegyezhet azzal, amelyet a kereskedelmi eljárások egyszerűsítéséről szóló megállapodás 1. cikkének 3. bekezdése (Tájékoztatási pontok) alapján hoztak létre vagy tartanak fenn, és a tagok a kereskedelmi eljárások egyszerűsítéséről szóló megállapodásban foglaltakhoz képest nem kötelesek több információval vagy további nyomtatványokkal és dokumentumokkal szolgálni.


1. MELLÉKLET

BEJELENTÉSI NYOMTATVÁNY A NEM PREFERENCIÁLIS SZÁRMAZÁSI SZABÁLYOKHOZ

Az 1. melléklet annyiszor sokszorosítható, ahányszor azt a tag szükségesnek látja

I.   ALAPINFORMÁCIÓK

1.

A bejelentő tag

 

2.

Tájékoztatási pont

(Lehetőség szerint adja meg az alábbi elérhetőségeket: név, telefonszám, e-mail, honlap)

 

3.

Vannak hatályban lévő nem preferenciális származási szabályok?

Igen

Nem *

* Ha a válasza „Nem”, nem szükséges válaszolnia az e mellékletben található további kérdésekre

4.

Kérjük, jelölje meg, hogy mely kereskedelempolitikai eszközök alkalmazzák ezeket a nem preferenciális származási szabályokat (hivatkozzon a származási szabályokról szóló megállapodás 1. cikkének 2. bekezdésére)

 

5.

A hatálybalépés vagy bármely jelentős módosítás dátuma:

 

6.

A lejárat napja, amennyiben van:

 

7.

Az ügyintézésért felelős kormányzati és nem kormányzati szervek:

 

8.

Internetes elérési hely (link) a jogszabályokhoz és bármely egyéb magyarázó dokumentumhoz, amennyiben vannak:

 

9.

Esetleges megjegyzések:

 

II.   A NEM PREFERENCIÁLIS SZÁRMAZÁSI SZABÁLYOK ALKALMAZÁSA

10.

Vonatkoznak-e nem preferenciális származási szabályok az importra?

Igen

Nem

11.

Vonatkoznak-e nem preferenciális származási szabályok az exportra?

Igen

Nem

12.

Van-e a nem preferenciális származási szabályok alkalmazására vonatkozó de minimis szabály

Igen

Nem

 

Ha a válasz igen, kérjük, jelölje meg a de minimis küszöbértéket, és adja meg a 10–12. kérdésre vonatkozó lényeges jogi hivatkozásokat.

 

III.   A LÉNYEGES ÁTALAKÍTÁS MEGHATÁROZÁSÁRA VONATKOZÓ, AZ ÁRU SZÁRMAZÁSÁNAK MEGÁLLAPÍTÁSÁHOZ ALKALMAZANDÓ KRITÉRIUMOK

13.

Általános feltételek, ha valamennyi termékre alkalmazandók:

 

14.

Termékspecifikus származási szabályok, amennyiben vannak:

 

15.

A nem származó anyagok és a származó anyagok fogalommeghatározása, ha van ilyen:

 

16.

A származást nem megalapozó minimális műveletek listája, ha van ilyen:

 

17.

Maradékszabályok, ha van ilyen:

 

18.

A tag által szükségesnek ítélt bármely egyéb információ (indokolt esetben adjon meg internetes linket)

 

IV.   ELŐZETES HATÁROZATOK

Bocsátottak ki előzetes határozatot valamely termék származására vonatkozóan? (1)

Igen

Nem

A (származásra vonatkozó) előzetes határozat kibocsátásáért felelős hatóság

 

Az előzetes határozat iránti kérelemre vonatkozó utasítások

 

Internetes elérési hely (link) a jogszabályokhoz és bármely egyéb lényeges jogi hivatkozáshoz:

 


(1)  A származási szabályokról szóló megállapodás 2. cikkének h) pontjában és a kereskedelmi eljárások egyszerűsítéséről szóló megállapodás 3. cikkében meghatározottak szerint.


2. MELLÉKLET

BEJELENTÉSI NYOMTATVÁNY A NEM PREFERENCIÁLIS SZÁRMAZÁSI SZABÁLYOKKAL KAPCSOLATOS DOKUMENTÁCIÓS KÖVETELMÉNYEKHEZ

1.

Van-e származási bizonyítványra és/vagy bármely egyéb kötelező okirati származási igazolásra vonatkozó kötelező előírás import esetén?

Igen

Nem **

2.

Van-e származási bizonyítványra és/vagy bármely egyéb kötelező okirati származási igazolásra vonatkozó kötelező előírás export esetén?

Igen

Nem **

3.

Van-e a származási bizonyítvány és/vagy bármely egyéb kötelező okirati származási igazolás alakiságára vagy tartalmára vonatkozó szabvány vagy előírás?

Ha a válasz igen, kérjük, csatoljon egy példányt vagy e melléklet függelékében adja meg annak lényeges részleteit.

Igen

Nem

** Ha az 1. és a 2. kérdésre „Nem” a válasz, az e mellékletben található további kérdésekre nem szükséges válaszolni

4.

Amennyiben ilyet csak bizonyos körülmények között írnak elő, kérjük, jelölje meg azokat az eseteket, ahol kérnek származási bizonyítványt (vagy egyéb kötelező okirati származási igazolást), és ismertesse a vonatkozó formátumot (előírt forma vagy egyéb).

 

5.

Ha a származási bizonyítványra és/vagy bármely egyéb kötelező okirati származási igazolásra vonatkozó kötelező előírások csak bizonyos termékekre alkalmazandóak, kérjük, jelölje meg, hogy melyik HR-árucsoportra, és ismertesse a vonatkozó formátumot (előírt forma vagy egyéb).

 

6.

Kivételek a származási bizonyítvány és/vagy bármely egyéb okirati származási igazolás bemutatására vonatkozó kötelező előírások alól (pl. alacsony értékű szállítmányok, postai küldemények stb.)

 

7.

A származási bizonyítvány és/vagy bármely egyéb okirati származási igazolás kiadására kijelölt kormányzati vagy nem kormányzati szervek, ha van ilyen

 

8.

Kérjük, adja meg az 1–7. kérdésre vonatkozó lényeges jogi hivatkozásokat

 


2. MELLÉKLET – FÜGGELÉK

Kérjük, adott esetben csatolja a származási bizonyítványra (vagy egyéb kötelező okirati származási igazolásra) vonatkozó alaki követelményeket és/vagy az alaki követelményekre mutató internetes linket


Top