EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0299

A Tanács (KKBP) 2018/299 határozata (2018. február 26.) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a támogatásáról

OJ L 56, 28.2.2018, p. 46–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/05/2022: This act has been changed. Current consolidated version: 16/04/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/299/oj

28.2.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 56/46


A TANÁCS (KKBP) 2018/299 HATÁROZATA

(2018. február 26.)

a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a támogatásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 28. cikke (1) bekezdésére és 31. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az Európai Tanács 2003. december 12-én elfogadta a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégiát, amelynek III. fejezete tartalmazza az ilyen fegyverek elterjedése elleni küzdelem terén mind az Unión belül, mind harmadik országokban meghozandó intézkedések listáját.

(2)

Az Unió aktívan végrehajtja a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégiát, valamint az annak III. fejezetében felsorolt intézkedéseket, így például a szükséges uniós struktúrák kialakításának.

(3)

A Tanács 2008. december 8-án két dokumentumot fogadott el a témában: tanácsi következtetéseket, valamint „A tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló európai uniós fellépés új irányai” című dokumentumot (a továbbiakban: az új irányokról szóló dokumentum), amelyben a Tanács kimondja, hogy továbbra is a tömegpusztító fegyverek elterjedése jelenti az egyik legnagyobb biztonsági kihívást, és hogy a nonproliferációs politika a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) lényeges részét képezi.

(4)

Az új irányokról szóló dokumentumban a Tanács felszólítja a hatáskörrel rendelkező tanácsi formációkat és szerveket, a Bizottságot, az egyéb intézményeket és a tagállamokat, hogy az említett dokumentum alapján hozzanak konkrét intézkedéseket.

(5)

Az új irányokról szóló dokumentumban a Tanács hangsúlyozza továbbá, hogy a proliferáció megelőzését célzó uniós tevékenységek számára előnyös lehet, ha azokat egy olyan nem kormányzati nonproliferációs hálózat támogatja, amely összekapcsolja az Unió stratégiai területeire szakosodott külpolitikai intézményeket és kutatóközpontokat, és amely a már létező hasznos hálózatokra épül. Ez a hálózat kiterjeszthető olyan harmadik országbeli szervezetekre is, amelyekkel az Unió egyedi nonproliferációs párbeszédet folytat.

(6)

Az Európai Tanács 2005. december 15–16-án elfogadta a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet célzó uniós stratégiát (a továbbiakban: EU SALW stratégia), amely meghatározza a kézi- és könnyűfegyverek területére vonatkozó uniós tevékenységek irányvonalait. Az EU SALW stratégia szerint a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme komoly veszélyt jelent a békére és a biztonságra nemzetközi szinten.

(7)

Az EU SALW stratégia egyik célkitűzése a hatékony multilateralizmus fokozása annak érdekében, hogy nemzetközi és regionális szinten, valamint az Unión és tagállamain belül mechanizmusokat lehessen kidolgozni a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek kínálata és destabilizáló terjedése ellen.

(8)

A Tanács 2010. július 26-án elfogadta a 2010/430/KKBP határozatot (1), és ezzel létrehozta a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatát, és előírta, hogy az említett határozat technikai végrehajtását az Unió Nonproliferációs Konzorciumának (a továbbiakban: a konzorcium) kell végeznie.

(9)

Azt, hogy a konzorcium legyen a támogatás egyetlen kedvezményezettje, ebben az esetben az indokolja, hogy az Unió – a tagállamok támogatása mellett – folytatni kívánja a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatával történő gyümölcsöző együttműködését, amely hozzájárul egy közös európai nonproliferációs és leszerelési kultúra kialakításához, és amely segíti az Uniót az említett területekkel kapcsolatos szakpolitikái kidolgozásában és alakításában, továbbá fokozza az Unió láthatóságát. A konzorciumot az Unió hozta létre, és kizárólag uniós támogatásból működik, tehát ebben az esetben a szervezet jellegéből adódóan szükség van a 100 %-os finanszírozásra. A konzorciumnak nincsenek az Uniótól független anyagi forrásai, és nincs törvényes felhatalmazása egyéb források szerzésére sem. A konzorcium ezenkívül egy olyan hálózatot alakított ki, amelyhez a négy irányító szellemi műhelyen túl több mint 70 szellemi műhely és kutatóközpont tartozik, és amely így az Unióban a nem kormányzati szervezeteknél rendelkezésre álló szinte minden nonproliferációs és leszereléssel kapcsolatos szakismeretet felvonultat.

(10)

A Tanács 2014. március 10-én elfogadta a 2014/129/KKBP határozatot (2), amely további három évre meghosszabbította a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózata által végzett tevékenységeknek az Unió részéről történő folyamatos előmozdítását és pénzügyi támogatását, és az említett határozat technikai végrehajtásával a konzorciumot bízta meg.

(11)

A Tanács 2017. április 3-án elfogadta a (KKBP) 2017/632 határozatot (3), amellyel a tevékenységek végrehajtásának folyamatossága érdekében 2017. július 2-ig meghosszabbította a 2014/129/KKBP határozat alkalmazásának időtartamát.

(12)

A Tanács 2017. július 4-én elfogadta a (KKBP) 2017/1195 határozatot (4), és ezzel 2017. július 3-tól2017. december 31-ig meghosszabbította a 2014/129/KKBP határozat végrehajtási időszakát, hogy lehetővé tegye egy nonproliferációs és leszerelési kérdésekkel foglalkozó nagyszabású éves konferencia 2017. évi megszervezését, valamint a konzorcium internetes platformjának folyamatos fenntartását és naprakésszé tételét.

(13)

A nukleáris biztonságról és az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló, 2016. október 27-i európai parlamenti állásfoglalásban szereplő ajánlásokkal összhangban a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának és a konzorciumnak a neve ki fog egészülni a leszerelés fogalmával,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   A hatékony multilateralizmus, a megelőzés és a harmadik országokkal folytatott együttműködés elvén alapuló, a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia eredményesebb végrehajtásához való hozzájárulás céljából a Tanács 42 hónappal meghosszabbítja a nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózata tevékenységeinek folyamatos előmozdítását és támogatását az alábbi célok elérése érdekében:

a)

a politikai és a biztonsági vonatkozású párbeszéd előmozdítása, valamint a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló intézkedéseknek a civil társadalom – és különösen a szakértők, a kutatók és a tudományos szakemberek – általi hosszú távú megvitatásának ösztönzése;

b)

lehetőség biztosítása a Tanács érintett előkészítő szerveinek résztvevői számára, hogy a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdésekről konzultálhassanak a hálózattal, és annak lehetővé tétele, hogy a tagállamok képviselői részt vehessenek a hálózat találkozóin;

c)

különösen az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője (a továbbiakban: a főképviselő) megbízottjainak benyújtott jelentések és/vagy ajánlások révén egy olyan hasznos lépés megvalósítása, amely segítséget jelent az Unió és a nemzetközi közösség nonproliferációs és leszerelési tevékenységeihez;

d)

hozzájárulás ahhoz, hogy a harmadik országok jobban felismerjék a proliferációval és a leszereléssel összefüggő kihívásokat, továbbá megértsék az Unióval és a multilaterális fórumokon – különösen az Egyesült Nemzetek Szervezetének keretében – egyéb országokkal való együttműködés szükségességét annak érdekében, hogy meg lehessen előzni, le lehessen állítani és – amennyiben lehetséges – meg lehessen szüntetni a világszerte aggodalomra okot adó proliferációs programokat, illetve mindenkit el lehessen rettenteni az ilyen programoktól;

e)

hozzájárulás az uniós és harmadik országbeli szellemi műhelyek és kormányok nonproliferációs és leszerelési szakismereteinek és intézményi kapacitásának fejlesztéséhez.

(2)   Az EU SALW stratégia fényében a nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának tevékenységi köre nem korlátozódhat a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése jelentette fenyegetésekkel kapcsolatos kérdések megvizsgálására, hanem ki kell, hogy terjedjen a hagyományos fegyverekkel – többek között a kézi- és könnyűfegyverekkel – kapcsolatos kérdésekre is. A hagyományos fegyverekkel kapcsolatos kérdéseknek a hálózat tevékenységi körébe való felvétele kiváló eszközt jelent a párbeszédhez és az e területet érintő uniós tevékenységekhez készülő ajánlásokhoz az EU SALW stratégia és a hagyományos fegyverekkel kapcsolatos uniós politika végrehajtásának keretében.

(3)   Az Unió által támogatandó projektek a következő egyedi tevékenységekre terjednek ki:

a)

harmadik országok és a civil társadalom részvételével zajló, a nonproliferációval és a leszereléssel foglalkozó nagyszabású éves konferenciák lebonyolítása, amelyeken a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelmet, valamint az ehhez kapcsolódó leszerelési célkitűzéseket, továbbá a hagyományos fegyverekkel, így például a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívások kezelését célzó további intézkedések megvitatására és azonosítására kerül sor. A konferenciának köszönhetően az Unió nemzetközi szinten is fel fogja hívni a figyelmet a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégiára és az EU SALW stratégiára, valamint az uniós intézmények és az uniós szellemi műhelyek e téren betöltött szerepére, és ezzel fokozni fogja az e területre vonatkozó uniós szakpolitikák láthatóságát, konferenciák alapján a főképviselő megbízottjai számára pedig jelentések és/vagy ajánlások készülnek;

b)

éves konzultációs találkozók megrendezése az uniós intézmények képviselői, a tagállamok képviselői és a tudományos szakemberek számára, hogy véleményt cserélhessenek a leszerelés, a nonproliferáció és a fegyverkivitel-ellenőrzés területének főbb kérdéseiről és az e területen bekövetkező legfontosabb fejleményekről, és amely találkozók alapján a főképviselő megbízottjai számára jelentések és/vagy ajánlások készülnek;

c)

legfeljebb kilenc olyan ad hoc szeminárium megrendezése szakértők és gyakorlati szakemberek számára, amely egyaránt foglalkozik a nem hagyományos és a hagyományos fegyverekkel, továbbá a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdések teljes körével, és amely ad hoc szemináriumok alapján a főképviselő megbízottjai számára jelentések és/vagy ajánlások készülnek;

d)

legfeljebb 20 olyan szakpolitikai dokumentum elkészítése és közzététele, amelyek a konzorcium megbízatása körébe tartozó témákkal foglalkoznak, és politikai és/vagy operatív szakpolitikai alternatívákat vázolnak fel;

e)

a konzorciumon belüli helpdesk szolgáltatás folyamatos üzemeltetése és továbbfejlesztése, amely szolgáltatás keretében két-három héten belül ad-hoc szakértői vélemény biztosítható a nem hagyományos és a hagyományos fegyverekre egyaránt kiterjedő, a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdések teljes körével kapcsolatban, továbbá ennek keretében legfeljebb 18 szakértői dokumentum elkészítése;

f)

az uniós és a harmadik országbeli szellemi műhelyek és kormányok nonproliferációval és leszereléssel kapcsolatos tájékozottságának növelése, az e területre vonatkozó oktatásuk, szakismereteik és intézményi kapacitásuk fejlesztése, mégpedig az alábbiak által:

a nonproliferáció és a leszerelés minden releváns szempontjára kiterjedő e-tanfolyam fenntartása és továbbfejlesztése,

legfeljebb 36, nonproliferációs és leszerelési témájú gyakornoki állás kialakítása uniós és harmadik országbeli végzett hallgatók, illetve fiatal diplomaták számára,

az ENSZ leszerelési ösztöndíjprogramjában részt vevők számára éves szakmai látogatások szervezése Brüsszelbe, hogy megismerhessék a nonproliferáció, a leszerelés és a fegyverkivitel-ellenőrzés területeit érintő uniós szakpolitikákat, és ezzel növekedjen e szakpolitikák láthatósága,

kísérleti tanfolyam kidolgozása a proliferációval kapcsolatos – többek között a tudományos és technológiai fejlődésből eredő – kockázatok megismertetésére a természettudományos területeken végzett, illetve a természettudományos területeken posztgraduális hallgatók számára;

g)

egy olyan internetes platform és a kapcsolódó közösségi oldalak fenntartása, kezelése és továbbfejlesztése, amely egyedülálló fórumot teremt a leszereléssel és a nonproliferációval kapcsolatos európai kutatás számára, amely népszerűsíti a nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatát, összefogja a világ nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó közösségét, továbbá népszerűsíti a konzorcium által biztosított – akár tantermi, akár e-oktatás formájában történő – oktatási lehetőségeket.

A projektek részletes leírása a mellékletben található.

2. cikk

(1)   E határozat végrehajtásáért a főképviselő felel.

(2)   Az 1. cikk (3) bekezdésében említett tevékenységekkel foglalkozó projektek technikai végrehajtását a konzorcium végzi, amelyhez a Stratégiai Kutatási Alapítvány (FRS), a Frankfurti Békekutató Intézet (HSFK/PRIF), a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS), a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI), a római Nemzetközi Ügyek Intézménye (IAI) és a leszereléssel és nonproliferációval foglalkozó bécsi központ (VCDNP) tartozik. A konzorcium ezt a feladatot a főképviselő ellenőrzése mellett végzi. E célból a főképviselő megköti a szükséges megállapodásokat a konzorciummal.

(3)   A tagállamok és az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) a konzorcium által végzett kutatási programok keretében történő vizsgálatra különös fontossággal bíró prioritásokat és témákat javasolnak, amelyekkel – az uniós szakpolitikákkal összhangban – foglalkozni kell a munkadokumentumokban és a szemináriumokon.

3. cikk

(1)   Az 1. cikk (3) bekezdésében említett tevékenységekkel foglalkozó projektek végrehajtását szolgáló pénzügyi referenciaösszeg 4 507 004,70 EUR.

(2)   Az (1) bekezdésben meghatározott összegből finanszírozott kiadásokat az Unió általános költségvetésére alkalmazandó eljárások és szabályok szerint kell kezelni.

(3)   A Bizottság felügyeli a (1) bekezdésben említett kiadások megfelelő kezelését. E célból finanszírozási megállapodást köt a konzorciummal. A megállapodásban rendelkezni kell arról, hogy a konzorciumnak – a hozzájárulás nagyságának megfelelően – biztosítania kell az uniós hozzájárulás láthatóságát.

(4)   A Bizottság törekszik arra, hogy e határozat hatálybalépését követően a lehető leghamarabb megkösse a (3) bekezdésben említett finanszírozási megállapodást. A Bizottság tájékoztatja a Tanácsot az ennek folyamán felmerülő nehézségekről és a megállapodás megkötésének időpontjáról.

4. cikk

(1)   A főképviselő a konzorcium által készített rendszeres jelentések alapján beszámol a Tanácsnak e határozat végrehajtásáról. E jelentések képezik a Tanács által végzett értékelés alapját.

(2)   A Bizottság jelentést tesz az 1. cikk (3) bekezdésében említett projektek pénzügyi vonatkozásairól.

5. cikk

(1)   Ez a határozat az elfogadása napján lép hatályba.

(2)   Ez a határozat 42 hónappal a 3. cikk (3) bekezdésben említett finanszírozási megállapodás megkötésének időpontját követően hatályát veszti.

Ez a határozat ugyanakkor a hatálybalépését követően hat hónappal hatályát veszti, ha ezen időpontig nem kerül sor az említett finanszírozási megállapodás megkötésére.

Kelt Brüsszelben, 2018. február 26-án.

a Tanács részéről

az elnök

F. MOGHERINI


(1)  A Tanács 2010/430/KKBP határozata (2010. július 26.) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a létrehozásáról (HL L 202.,2010.8.4., 5. o.).

(2)  A Tanács 2014/129/KKBP határozata (2014. március 10.) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a támogatásáról (HL L 71.,2014.3.12., 3. o.).

(3)  A Tanács (KKBP) 2017/632 határozata (2017. április 3.) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a támogatásáról szóló 2014/129/KKBP határozat módosításáról (HL L 90.,2017.4.4., 10. o.).

(4)  A Tanács (KKBP) 2017/1195 határozata (2017. július 4.) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a támogatásáról szóló 2014/129/KKBP határozat módosításáról (HL L 172.,2017.7.5., 14. o.).


MELLÉKLET

A TÖMEGPUSZTÍTÓ FEGYVEREK ELTERJEDÉSE ELLENI EU-STRATÉGIA VÉGREHAJTÁSÁT TÁMOGATÓ, NONPROLIFERÁCIÓVAL ÉS LESZERELÉSSEL FOGLALKOZÓ FÜGGETLEN SZELLEMI MŰHELYEK EURÓPAI HÁLÓZATA

1.   Célkitűzések

E határozat célja a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni 2003-as EU-stratégia továbbfejlesztéseként létrejött, a 2008. december 8-i tanácsi következtetésekben szereplő, „A tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló európai uniós fellépés új irányai” című dokumentum (a továbbiakban: az új irányokról szóló dokumentum) további végrehajtása. E dokumentum szerint előnyös lehet, ha a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni küzdelemben a nonproliferációval foglalkozó szellemi műhelyek hálózata támogatja az Uniót. A hálózatnak össze kell fognia az Unió stratégiai területeire specializálódott külpolitikai intézeteket és kutatóközpontokat. Ez a hálózat kiterjeszthető olyan harmadik országbeli szervezetekre, amelyekkel az Unió egyedi nonproliferációs és leszerelési párbeszédet folytat.

A nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó független szellemi műhelyek hálózata (a továbbiakban: a hálózat) a továbbiakban is ösztönözné a politikai és a biztonsági vonatkozású párbeszédet, valamint a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló intézkedéseknek és az ehhez kapcsolódó leszerelési kérdéseknek a civil társadalom – és különösen a szakértők, a kutatók és a tudományos szakemberek – általi hosszú távú megvitatását.

A hálózat munkáját a hagyományos fegyverekkel, többek között a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre is ki kell terjeszteni, különös hangsúlyt helyezve az EU SALW stratégia folyamatos végrehajtásának biztosítását célzó intézkedésekre. A hálózat új elképzeléseket fog szolgáltatni a hagyományos fegyverekkel – többek között a kézi- és könnyűfegyverek és az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával – kapcsolatos uniós tevékenységek számára. Ez alatt nem csak a biztonsági kérdésekre adott reagálás értendő, hanem a biztonsági problémák megelőzése is. A hagyományos fegyverek, köztük a kézi- és könnyűfegyverek illegális és szabályozatlan kereskedelmének megelőzése a Fegyverkereskedelmi Szerződés keretében uniós prioritásnak tekintendő.

A hálózatnak foglalkoznia kell a tömegpusztító fegyverekhez vagy a hagyományos fegyverekhez kapcsolódó exportellenőrzés minden aspektusával, így többek között a kettős felhasználású termékekkel és az űrbiztonsági kérdésekkel is.

A hálózat célja jobban felhívni a harmadik országok figyelmét a tömegpusztító fegyverek és a hagyományos fegyverek elterjedéséhez – többek között a kézi- és könnyűfegyverek és az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelméhez és túlzott felhalmozásához – kapcsolódó kihívásokra, mégpedig publikációk megjelentetése, találkozók és konferenciák szervezése, valamint a témával foglalkozó oktatási és tájékoztatási projektek lebonyolítása révén. A hálózat célja emellett felhívni a figyelmet arra, hogy együtt kell működni az Unióval, továbbá más országokkal a multilaterális fórumok – különösen az Egyesült Nemzetek Szervezete – keretében a világszerte aggodalomra okot adó proliferációs programok és a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmének és túlzott felhalmozásának megelőzése, az azoktól való elrettentés, azok leállítása és lehetőség szerinti megszüntetése érdekében.

Az Unió a következők révén kívánja támogatni ezt a hálózatot:

három nagyszabású éves konferencia és – kísérő rendezvényként – a szakértők új nemzedékét megcélzó műhelytalálkozók megszervezése, amelyek alapján az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének (a továbbiakban: a főképviselő) megbízottjai számára jelentések és/vagy ajánlások készülnek,

három konzultációs találkozó megrendezése az uniós intézmények képviselői, a tagállamok képviselői és a tudományos szakemberek számára, hogy eszmét cserélhessenek a leszerelés, a nonproliferáció és a fegyverkivitel-ellenőrzés területének főbb kérdéseiről és az e területen bekövetkező legfontosabb fejleményekről, amely találkozók alapján a főképviselő megbízottjai számára jelentések és/vagy ajánlások készülnek,

legfeljebb kilenc olyan ad hoc szeminárium megrendezése szakértők és gyakorlati szakemberek számára, amely egyaránt foglalkozik a nem hagyományos és a hagyományos fegyverekkel, továbbá a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdések teljes körével, és amely ad hoc szemináriumok alapján a főképviselő megbízottjai számára jelentések és/vagy ajánlások készülnek;

legfeljebb 20 olyan szakpolitikai dokumentum elkészítése és közzététele, amelyek a konzorcium megbízatása körébe tartozó témákkal foglalkoznak, és politikai és/vagy operatív szakpolitikai alternatívákat vázolnak fel,

a konzorciumon belüli helpdesk szolgáltatás folyamatos üzemeltetése és továbbfejlesztése, amely szolgáltatás keretében két-három héten belül ad-hoc szakértői vélemény biztosítható a nem hagyományos és a hagyományos fegyverekre egyaránt kiterjedő, a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdések teljes körével kapcsolatban, továbbá ennek keretében legfeljebb 18 szakértői dokumentum elkészítése,

a nonproliferáció és a leszerelés minden releváns szempontjára kiterjedő e-tanfolyam fenntartása és továbbfejlesztése,

legfeljebb 36, nonproliferációs és leszerelési témájú gyakornoki állás kialakítása uniós és harmadik országbeli végzett hallgatók, illetve fiatal diplomaták számára,

az ENSZ leszerelési ösztöndíjprogramjában részt vevők számára éves szakmai látogatások szervezése Brüsszelbe, hogy megismerhessék a nonproliferáció, a leszerelés és a fegyverkivitel-ellenőrzés területeit érintő uniós szakpolitikákat, és ezzel növekedjen e szakpolitikák láthatósága,

kísérleti tanfolyam kidolgozása a proliferációval kapcsolatos – többek között a tudományos és technológiai fejlődésből eredő – kockázatok megismertetésére a természettudományos területeken végzett hallgatók, illetve a természettudományos területeken posztgraduális hallgatók számára,

egy olyan internetes platform és a kapcsolódó közösségi oldalak fenntartása, kezelése és továbbfejlesztése, amely egyedülálló fórumot teremt a leszereléssel és a nonproliferációval kapcsolatos európai kutatás számára, népszerűsíti a hálózatot, összefogja a világ nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó közösségét, továbbá népszerűsíti a konzorcium által biztosított – akár tantermi, akár e-oktatás formájában történő – oktatási lehetőségeket.

2.   A hálózat szervezeti felépítése

A hálózatban valamennyi releváns, az Unióban vagy a társult államokban működő szellemi műhely és kutatóintézet részt vehet, és a hálózat működése során teljeskörűen tiszteletben tartja az Unión belüli véleménykülönbségeket. A hálózat a konzorcium minden tevékenységében a lehető legnagyobb mértékig részt vesz, hogy biztosítsa tagjai szerepvállalását és láthatóságát.

A hálózat továbbra is elő fogja mozdítani a nonproliferációval és a leszereléssel foglalkozó európai kutatási közösséggel ápolt kapcsolatokat, és mindenekelőtt a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris biztonság területén dolgozó természettudósokat igyekszik elérni. A hálózat a jövőben is elősegíti a nem kormányzati szakértők, a tagállamok képviselői és az uniós intézmények közötti kapcsolattartást. A hálózat készen áll arra, hogy a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégiával és az EU SALW stratégiával összhangban együttműködjön harmadik országok nem kormányzati szereplőivel.

A hálózat megbízatása a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemmel, a leszereléssel és a hagyományos fegyverekkel – így például a kézi- és könnyűfegyverekkel –, továbbá a fegyverkivitel-ellenőrzéssel és az űrbiztonsággal kapcsolatos kérdésekre terjed ki.

A Tanács érintett előkészítő szervei (például a CODUN/CONOP és a COARM) a nem hagyományos és hagyományos fegyverek – többek között a kézi- és könnyűfegyverek – leszerelésével és nonproliferációjával kapcsolatos kérdésekről konzultálhatnak a hálózattal, és képviselőik részt vehetnek a hálózat találkozóin. A hálózat találkozói a munkacsoporti ülésekkel párhuzamosan is megszervezhetők, amennyiben ez kivitelezhető.

A hálózatot – a főképviselő megbízottjaival szorosan együttműködve – továbbra is az Unió Nonproliferációs Konzorciuma vezeti, amelyhez az FRS, a HSFK/PRIF, az IISS, a SIPRI, az IAI és a VCDNP tartozik, és amelynek feladata lesz a projektek irányítása a főképviselő megbízottjaival szoros együttműködésben.

A konzorcium a főképviselő megbízottjaival és a tagállamokkal konzultálva meghívja a tömegpusztító és a hagyományos fegyverek elterjedésének megakadályozásával és a leszerelésükkel kapcsolatos szakpolitikák területén szakismerettel rendelkező személyeket a szakértői szemináriumokra és a nagyszabású éves konferenciákra, valamint felkéri őket, hogy az e célra létesített honlapon tegyék közzé publikációikat és számoljanak be a tevékenységeikről. A konzorcium hozzá fog járulni az uniós és az Unión kívüli tisztviselők és tudományos szakemberek nonproliferációval és leszereléssel kapcsolatos kompetenciáinak fejlesztéséhez is.

3.   A projektek leírása

3.1.   1. projekt: Nagyszabású éves konferenciák szervezése jelentés és/vagy ajánlások készítésével együtt

3.1.1.   A projekt célja

Az Unióból, a társult államokból és harmadik országokból érkező kormányzati szakértők, független szellemi műhelyek és egyéb tudományos szakértők részvételével megrendezett nagyobb éves nonproliferációs és leszerelési konferenciák alkalmával a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelmet, valamint az ehhez kapcsolódó leszerelési célkitűzéseket, továbbá a hagyományos fegyverekkel, így például a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívások kezelését célzó további intézkedések megvitatására és azonosítására kerül sor. A projekt legfontosabb eseményeként az éves konferencia tovább fogja növelni a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia, az EU SALW stratégia, az új irányokról szóló dokumentum és az intézmények általi kapcsolódó végrehajtási erőfeszítések ismertségét.

Az éves konferenciák azt a célt is szolgálják, hogy hangsúlyosabb szerepet kapjanak a nonproliferációs és leszerelési kérdésekre szakosodott európai szellemi műhelyek, és hogy elmélyüljön közöttük az összhang, továbbá elősegítik a kapacitásépítést ezekben a szellemi műhelyekben és egyéb szervezetekben, ideértve a világ azon területeit is, ahol a nonproliferáció és a leszerelés területén nem áll rendelkezésre komoly szakismeret.

Az éves konferenciák és ezek előkészítő találkozói keretében megvitatásra kerülnek az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) tevékenysége szempontjából releváns, a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos tematikus kérdések. E megbeszélések és a konzorcium által irányított egyéb tevékenységek alapján a főképviselő megbízottjainak szóló, intézkedésorientált ajánlásokkal kísért szakpolitikai jelentések készülnek. A jelentéseket megkapják az Unió megfelelő intézményei és a tagállamok is, továbbá online is hozzáférhetők lesznek.

3.1.2.   A projekt eredményei

egy olyan nagyszabású, európai kezdeményezésű nemzetközi nonproliferációs és leszerelési konferencia ismételt megrendezése, amely továbbra is kulcsfontosságú fórumként mozdítja elő a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelmet, valamint az ehhez kapcsolódó leszerelési célkitűzéseket, továbbá a hagyományos fegyverekkel, – így például a kézi- és könnyűfegyverekkel –, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívások kezelését célzó intézkedésekről szóló stratégiai megbeszéléseket,

a harmadik országok kormánytisztviselőinek, tudományos köreinek és civil társadalmának körében a tömegpusztító fegyverek és a kézi- és könnyűfegyverek nonproliferációja, valamint a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris (CBRN) cselekvési terv területét érintő uniós szakpolitikák láthatóságának és az azokkal kapcsolatos ismereteknek a növelése,

nagyobb szerep biztosítása a hálózatnak és az Uniónak ezen a területen, az e műhelyek közötti összhang fokozása, továbbá a nonproliferációs kérdésekkel kapcsolatos szakértelem kialakítása azokban az országokban, ahol ez a szakértelem nem elégséges, így többek között a harmadik országokban,

olyan szakpolitikai jelentések és/vagy intézkedésorientált ajánlások benyújtása, amelyek előmozdítják a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia és az EU SALW stratégia végrehajtását, valamint hasznos lépést jelentenek az Unió és a nemzetközi közösség nonproliferációs és hagyományos fegyverekkel kapcsolatos fellépéséhez,

a tömegpusztító fegyverekkel és azok hordozóeszközeivel kapcsolatos fenyegetések fokozottabb tudatosítása és megismertetése az Unió és a tagállamok intézményei, a civil társadalom és a harmadik országok körében, lehetővé téve a kihívásokra való jobb felkészülést.

3.1.3.   A projekt leírása

A projekt három nagyszabású éves konferencia és szükség szerint előkészítő találkozók megszervezését, valamint az ezekkel kapcsolatos jelentések és/vagy ajánlások elkészítését irányozza elő:

éves gyakorisággal Brüsszelben megrendezett másfél napos konferenciák formájában, amelyen 300, az Unióból, a társult államokból és harmadik országokból érkező, a nonproliferációs, a leszereléssel, a fegyverzet-ellenőrzéssel és a hagyományos fegyverekkel – így például a kézi- és könnyűfegyverekkel – kapcsolatos kérdésekre szakosodott, szellemi műhelyeket, tudományos köröket és kormányokat képviselő szakértő vesz részt,

eközben figyelmet kell fordítani a többek között Európán és Észak-Amerikán kívüli országokból érkező szakértők új nemzedékének létrehozására: ezek a szakértők meghívást kapnak, hogy a konferencia előtt vagy után további egynapos szakképzésen vegyenek részt és ennek során megismerkedjenek a releváns uniós intézményekkel is,

az eredmények alapján a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia és az EU SALW stratégia végrehajtását előmozdító szakpolitikai jelentések és/vagy intézkedésorientált ajánlások készülnek.

3.2.   2. projekt: Éves uniós konzultációs találkozók szervezése

3.2.1.   A projekt célja

A projekt három, évente megrendezendő konzultációs ülés megszervezését, valamint az ezekkel kapcsolatos jelentések és/vagy ajánlások elkészítését irányozza elő. A találkozók résztvevői a nonproliferáció és a leszerelés területén az Unió előtt álló rövid- és középtávú kihívásokkal fognak foglalkozni mindenekelőtt a tömegpusztító fegyvereket és hordozóeszközeiket, a hagyományos fegyvereket – így például a kézi- és könnyűfegyvereket –, valamint az új típusú fegyvereket és hordozóeszközeiket illetően. Ezeknek a rendezvényeknek lehetőséget kell biztosítaniuk az uniós döntéshozók számára arra is, hogy a nonproliferáció és a leszerelés területén jelentkező hosszabb távú kihívásokra és tendenciákra, illetve olyan releváns kérdésekre összpontosíthassanak, amelyek túlmutatnak a szokásos napi munka keretein.

A konzultációs találkozók célja az is, hogy erősebbé váljon a nonproliferációs és leszerelési kérdésekre szakosodott európai szellemi műhelyek közötti összhang, továbbá hogy elősegítsék a kapacitásépítést ezeken a területeken, mindenekelőtt az Unió azon régióiban, ahol a leszerelési és a nonproliferációs szakértelem még fejlesztésre szorul.

3.2.2.   A projekt eredményei

az aktuális proliferációs tendenciák elemzése a tagállamokban az e szakpolitikai területen dolgozó gyakorlati és tudományos szakemberek, valamint az EKSZ és az egyéb uniós intézmények szakértői által, és az ezzel kapcsolatban közöttük folytatott információcsere,

a proliferáció elleni küzdelemre irányuló uniós szakpolitikák végrehajtását célzó legjobb módok és eszközök megvitatása,

független uniós szellemi műhelyek által konstruktív visszajelzés adása az Uniónak a tömegpusztító fegyverek, valamint a kézi- és könnyűfegyverek elterjedése elleni küzdelmet célzó uniós stratégiákról, valamint a gyakorlati szakemberek által a szellemi műhelyek részére megfogalmazott javaslatok a további kutatást igénylő, a szakpolitika tekintetében legrelevánsabb témákról,

szakpolitikai jelentések készítése céljából a nonproliferáció és a leszerelés területével kapcsolatos releváns kérdések meghatározása,

szakpolitikai jelentések és intézkedésorientált ajánlások készítése a főképviselő megbízottjainak.

3.2.3.   A projekt leírása

A projekt három, évente megrendezendő konzultációs ülés megszervezését, valamint az ezekkel kapcsolatos jelentések és/vagy ajánlások elkészítését irányozza elő. E rendezvények napirendjét a nonproliferációval és a leszereléssel foglalkozó munkacsoportokkal (CODUN/CONOP), valamint a fegyverzet-ellenőrzési munkacsoporttal (COARM) szoros együttműködésben kell elkészíteni. Az üléseken a nonproliferáció és a leszerelés területén az Unió előtt álló rövid- és középtávú kihívásokkal kell foglalkozni a következő fegyverzeti kategóriákat illetően: a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik, a hagyományos fegyverek, például a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az új típusú fegyverek és hordozóeszközeik.

Az éves konzultációs találkozók másfél napig tartanak, és azokon előreláthatólag 100, a nonproliferációval és a hagyományos fegyverekkel – például a kézi- és könnyűfegyverekkel – kapcsolatos kérdésekre szakosodott személy vesz majd részt az uniós szellemi műhelyek, a tagállamok és az uniós intézmények képviseletében. Ezen ülések legfontosabb célja, hogy konzultációs fórumot biztosítsanak a nonproliferációval és leszereléssel foglalkozó uniós szellemi műhelyek, az Unió és a tagállamok számára. Az éves konzultációs ülések helyszíne Brüsszel.

3.3.   3. projekt: Ad-hoc szemináriumok szervezése

3.3.1.   A projekt célja

A projekt legfeljebb kilenc ad hoc szeminárium megszervezését és a kapcsolódó jelentések és/vagy ajánlások elkészítését irányozza elő. Ezeknek a szemináriumoknak különösen – ad hoc alapon – konzultációs fórumot kell biztosítaniuk a nonproliferációval foglalkozó uniós szakmai műhelyek, az Unió és tagállamai számára, hogy megvitathassák a kiemelkedően fontos eseményeket és az uniós szakpolitikai lehetőségeket, másrészt pedig lehetőséget kell biztosítaniuk az uniós szakmai műhelyek, a tagállamok és az uniós intézmények részére, hogy tájékoztatást nyújtsanak az Unión belüli és kívüli célcsoportoknak.

3.3.2.   A projekt eredményei

az aktuális proliferációs tendenciák elemzése és az ezzel kapcsolatos információcsere a tagállamokban az e szakpolitikai területen dolgozó gyakorlati és tudományos szakemberek, valamint az EKSZ és az egyéb uniós intézmények szakértői között, illetve által,

a proliferáció elleni küzdelemre irányuló uniós szakpolitikák végrehajtását célzó legjobb módok és eszközök megvitatása,

független uniós szellemi műhelyek által konstruktív visszajelzés adása az Uniónak a tömegpusztító fegyverek, valamint a kézi- és könnyűfegyverek elterjedése elleni küzdelmet célzó uniós stratégiákról, valamint a gyakorlati szakemberek által a szellemi műhelyek részére megfogalmazott javaslatok a további kutatást igénylő, a szakpolitika tekintetében legrelevánsabb témákról,

szakpolitikai jelentések készítése céljából a nonproliferáció és a leszerelés területével kapcsolatos releváns kérdések meghatározása,

szakpolitikai jelentések és intézkedésorientált ajánlások készítése a főképviselő megbízottjainak. E jelentéseket az Unió megfelelő intézményei és a tagállamok is megkapják.

3.3.3.   A projekt leírása

A projekt legfeljebb kilenc ad hoc szeminárium megszervezését és a kapcsolódó jelentések és/vagy ajánlások elkészítését irányozza elő. Az ad hoc szemináriumok legfeljebb két napig tarthatnak, és azokon előreláthatólag 45, eseti alapon kiválasztott személy vesz majd részt.

3.4.   4. projekt: Publikációk

3.4.1.   A projekt célja

tájékoztatás nyújtása és elemzések készítése a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik és a hagyományos fegyverek, többek között a kézi- és könnyűfegyverek nonproliferációjához, valamint a leszereléshez kapcsolódó témákról, amelyek felhasználhatók az elsősorban szakértők, kutatók és tudományos dolgozók által folytatott politikai és biztonsági párbeszédek során,

olyan erőforrás biztosítása, amelyet a Tanács megfelelő előkészítő szervei felhasználhatnak az uniós nonproliferációs, fegyverzet-ellenőrzési és leszerelési politikáról és gyakorlatról folytatott megbeszélések előkészítéséhez,

olyan ötletek, információk és elemzések biztosítása, amelyek segítséget jelenthetnek az uniós szintű nonproliferációs, fegyverzet-ellenőrzési és leszerelési tevékenységek kidolgozásához.

3.4.2.   A projekt eredményei

az elsősorban szakértők, kutatók és tudományos szakemberek által folytatott politikai és biztonsági vonatkozású párbeszéd fokozása, amelynek témái a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre, a fegyverzet-ellenőrzésre és a leszerelésre irányuló intézkedések,

a civil társadalom, mindenekelőtt a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek tágabb uniós hálózata és a kormányok figyelmének felhívása az uniós nonproliferációs, fegyverzet-ellenőrzési és leszerelési szakpolitikákra, ezzel kapcsolatos ismereteik növelése, és annak elérése, hogy megértsék ezeket a szakpolitikákat,

politikai és/vagy operatív szakpolitikai lehetőségek biztosítása a főképviselő, az Unió intézményei és a tagállamok számára,

elképzelések, információk és elemzések biztosítása az uniós szintű nonproliferációs, fegyverzet-ellenőrzési és leszerelési tevékenységek kidolgozásához.

3.4.3.   A projekt leírása

A projekt legfeljebb 20 szakpolitikai dokumentum elkészítését és publikálását írja elő. A szakpolitikai dokumentumokat a konzorcium készíti el vagy ad megbízást az elkészítésükre, és ezek nem feltétlenül tükrözik az Unió intézményeinek, illetve a tagállamoknak az álláspontját. A szakpolitikai dokumentumok a konzorcium megbízatásának keretébe tartozó témákkal foglalkoznak. Mindegyik dokumentum politikai és/vagy operatív szakpolitikai lehetőségeket vázol fel. Az összes szakpolitikai dokumentum elérhető lesz a konzorcium honlapján.

3.5.   5. projekt: A helpdesk szolgáltatás irányítása és továbbfejlesztése

3.5.1.   A projekt célja

A konzorciumon belüli helpdesk szolgáltatás folyamatos irányítása és továbbfejlesztése a nem hagyományos és a hagyományos fegyverekre egyaránt kiterjedő, a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos kérdések teljes körét magában foglaló témákra vonatkozó ad hoc szakértelem biztosítása céljából, és annak érdekében, hogy e szolgáltatás információkkal segíthesse a konkrét és sürgős kérdésekkel kapcsolatos uniós szakpolitikai intézkedések kialakítását.

3.5.2.   A projekt eredményei

az EKSZ által konkrét kérdésekkel kapcsolatban tett ad hoc kutatási felkérések kezelése, két-három hetes válaszadási határidővel,

a konzorciumhoz tartozó szellemi műhelyek és az EKSZ közötti ad hoc témaspecifikus párbeszéd előmozdítása,

ezáltal az Unióban a nonproliferációs kérdésekről folytatott, rendszeresen megújuló megbeszélések alapjául szolgáló tudásbázis erősítése,

annak lehetővé tétele, hogy az EKSZ rövid határidős és alkalmi kérések esetén teljeskörűen igénybe vehesse a konzorcium keretében rendelkezésre álló szakértelmet és a kutatásra szánt erőforrásokat.

3.5.3.   A projekt leírása

A projekt keretében az EKSZ és a releváns tanácsi munkacsoportok számára legfeljebb 18, 5–10 oldalas szakértői dokumentum készül a jelenlegi nonproliferációs és leszerelési kérdésekről, mégpedig az EKSZ általi megkeresést követő 2–3 héten belül. E dokumentumok a meglévő tudományos irodalom és primer dokumentumok alapján készülnek (tehát nem saját kutatás alapján). A nemzetközi figyelem középpontjában álló kérdéseket, a tervezett uniós eseményeket és az uniós szakpolitikai dokumentumokat figyelembe véve a helpdesk szolgáltatás felelősei és az EKSZ képviselői megbeszéléseket folytatnak, és döntenek a lehetséges témákról. Az EKSZ kérheti ezeket az anyagokat a) írásos formában és/vagy b) a CONOP- vagy a COARM-munkacsoport számára készített tájékoztatón keresztül, és/vagy c) amennyiben sürgős tanácsra van szüksége, távoli szakértői vélemények formájában.

3.6.   6. projekt: E-oktatás

3.6.1.   A projekt célja

a nonproliferáció és a leszerelés területén tevékenykedő tudományos és gyakorlati szakemberek következő nemzedékét érintő kapacitásépítés,

az uniós nonproliferációs és leszerelési politikák mélyreható ismeretének fokozása az Unióban és harmadik országokban,

hozzájárulás a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos oktatás fejlesztését célzó globális kezdeményezésekhez,

az Unióban és a partnerországokban a tömegpusztító fegyverekkel és a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatban rendelkezésre álló szakismeretek megújítása és bővítése,

igényre szabott és naprakész ismeretek biztosítása az uniós intézmények, a tagállamok és az európai szellemi műhelyek hálózata számára a hagyományos és nem hagyományok fegyverek ellenőrzésének teljes spektrumáról.

3.6.2.   A projekt eredményei

a nonproliferáció és a leszerelés minden releváns szempontjára kiterjedő, teljeskörű e-tanfolyam fenntartása és optimalizálása,

az oktatók tájékoztatása és támogatása a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos uniós oktatási erőforrások használatával kapcsolatban,

támogatás nyújtása az uniós e-oktatási erőforrásoknak az egyetemi mesterképzési programokba történő integrálásához,

az e-oktatás és a tantermi oktatás kombinációja a konzorcium által kidolgozott, a proliferációval kapcsolatos ismeretekre vonatkozó képzések esetén („vegyes tanulás”),

az uniós nonproliferációs és leszerelési politika mélyreható ismeretének fokozása az Unióban és harmadik országokban,

folyamatosan frissített nyitott oktatási segédanyagok biztosítása a nonproliferációs kutatásban és programozásban részt vevő valamennyi érintett fél számára,

további online tartalom fejlesztése egyrészt a képzés tanmenetének javítása céljából, másrészt hogy az fontos támogató jellegű tudásalapot biztosítson a nonproliferációval foglalkozó tudományos és gyakorlati szakemberek számára.

3.6.3.   A projekt leírása

A projekt célja a 2014/129/KKBP határozat alapján kidolgozott e-oktatási eszköznek az egész világon történő elterjesztése és használata.

Ennek érdekében folyamatosan egyre felhasználóbarátabbá válik az e-oktatási oldal és a kapcsolódó tanúsítási felület, mégpedig a résztvevőktől érkező visszajelzések és a felhasználói magatartás különböző statisztikai eszközökkel végzett mérése alapján. Különös figyelmet kap majd a látás- vagy hallássérült felhasználók számára kínált e-oktatási anyagok fejlesztése, hogy a tanfolyamot a potenciális résztvevők a lehető legnagyobb számban, akadálymentesen használhassák. A teljes tanfolyam érthetőségét a témára szakosodott, angol anyanyelvű szakértők fogják javítani az anyag átfogó nyelvi felülvizsgálatával.

Mind a 15 tanulási modul frissítve lesz, hogy a tanulók a legnaprakészebb tényeket és adatokat ismerhessék meg. Az oktatási intézmények tájékoztatásban és támogatásban részesülnek ahhoz, hogy könnyen integrálhassák az e-oktatási anyagot az egyetemi mesterképzési programokba és más oktatási kínálataikba, és ez a tervek szerint az e-tanfolyam világszerte történő használatát is elő fogja mozdítani.

2018 és 2020 között maximum öt további oktatási modul fejlesztésére és bevezetésére fog sor kerülni. Az alábbi kategóriákba tartozó további e-oktatási tartalmak kidolgozására kerül sor az EKSZ-szel és a tagállamokkal szoros együttműködésben:

a)

haladó oktatási modul, amely a részletesebben kifejti a jelenlegi oktatási tartalmat, és így mélyebb tudást biztosít;

b)

gyakorlati oktatási modul, amely a nonproliferációs kérdések és az export-ellenőrzési rendszerek gyakorlati megvalósításának kérdéseire összpontosít;

c)

elméleti oktatási modul, amely a nonproliferációval és a leszereléssel kapcsolatos elméleti értekezéseket tartalmaz,

d)

kiegészítő oktatási modul, amely fontos ismereteket biztosít a nonproliferáció és a leszerelés széles körű problematikájának (pl. a jogi, pénzügyi és etikai szempontjainak) jobb megértéséhez,

e)

igényre szabott oktatási modul, amely a speciális tantermi képzések kiegészítésére készül, és amelyet az említett képzésekkel együtt lehet alkalmazni („vegyes tanulás”).

3.7.   7. projekt: Szakmai gyakorlatok

3.7.1.   A projekt célja

a nonproliferációs politika és programozás területén tevékenykedő tudományos és gyakorlati szakemberek következő nemzedékét érintő kapacitásépítés,

az uniós nonproliferációs és leszerelési politika megértése és az abban történő szerepvállalás erősítése az Unióban,

a kézi- és könnyűfegyverekre, valamint a tömegpusztító fegyverekre irányuló uniós politikákkal kapcsolatos ismeretek terjesztése és fokozása harmadik országokban,

fiatal szakemberek részvételével regionális szintű hálózatok kialakítása azokban a térségekben, ahol az Unió a nonproliferáció területén komoly érdekekkel rendelkezik,

a hálózaton belüli kapacitásépítés fokozása,

az Unióban és a partnerországokban a tömegpusztító fegyverekkel és a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatban rendelkezésre álló szakértelem megújítása és bővítése.

3.7.2.   A projekt eredményei

a nonproliferációs politika és a leszerelés területén tevékenykedő tudományos és gyakorlati szakemberek következő nemzedéke kapacitásainak fokozása,

az uniós nonproliferációs és leszerelési politika mélyreható ismeretének fokozása az Unióban,

annak elérése, hogy a harmadik országokban jobban megértsék az uniós stratégiákat, szakpolitikákat és az Unió nonproliferációs megközelítéseit,

fiatal gyakorlati és tudományos szakemberek hálózatainak létrehozása és a gyakorlati együttműködés elősegítése,

a tömegpusztító fegyverek és a kézi- és könnyűfegyverek területére vonatkozó uniós szakpolitikákkal kapcsolatos fokozottabb kapacitásépítés a hálózaton belül.

3.7.3.   A projekt leírása

A projekt egyenként legfeljebb három hónapos szakmai gyakorlat biztosítását írja elő legfeljebb 36 végzett hallgatónak vagy fiatal diplomatának az európai nonproliferáció és leszerelés területén. A szakmai gyakorlatokat a konzorcium dolgozza ki, felügyeli és dokumentálja, és azok előadásokból, szemináriumokból, a szakirodalom elolvasásából és projektintegrációból állnak.

A hálózathoz tartozó minden intézmény fogadhat gyakornokokat. A 36 gyakorlati helyből 30-at európai jelölteknek kell fenntartani, a többi hatot pedig nem európai, ideális esetben dél- vagy kelet-ázsiai, illetve közel-keleti és észak-afrikai jelölteknek.

Amennyiben lehetséges, minden gyakornok meghívást kap a konzorcium által a gyakornoki időszakuk alatt szervezett konferenciákra és szemináriumokra.

3.8.   8. projekt: Uniós szakmai látogatás az ENSZ leszerelési ösztöndíjprogramjának résztvevői számára

3.8.1.   A projekt célja

az uniós nonproliferációs és leszerelési politikákkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése és e politikák láthatóságának garantálása harmadik országokban,

a harmadik országok tömegpusztító fegyverekkel és kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos szakismereteinek megújítása és bővítése, és ennek keretében mindenekelőtt ezen országok figyelmének felhívása az uniós programok által létrehozott kapacitásépítési lehetőségekre az olyan területeken, mint a fegyverkivitel-ellenőrzés, a nonproliferáció, a leszerelés, valamint a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris kockázatok csökkentése,

az ENSZ erőfeszítéseinek támogatása a leszereléssel kapcsolatos oktatás és a multilateralizmus előmozdítása terén.

3.8.2.   A projekt eredményei

az uniós nonproliferációs és leszerelési politikával kapcsolatos ismereteknek és e politikák láthatóságának fokozása harmadik országokban,

a tömegpusztító fegyverekkel és a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos szakértelem fokozása a partnerországokban,

az ENSZ leszerelési programjával kapcsolatos oktatás javítása.

3.8.3.   A projekt leírása

E projekt keretében évente egy kettő–három napos éves szakmai látogatásra kerül sor az ENSZ leszerelési ösztöndíjprogramjában részt vevők számára, amelynek része lesz egy szeminárium, amelyen az uniós intézmények és a konzorcium tagszervezeteinek szakértői adnak elő, valamint a releváns helyszínek meglátogatása is. A látogatás úgy lesz időzítve, hogy összecsengjen az ösztöndíjprogram európai komponensével, azaz jellemzően az ENSZ Közgyűlését megelőzően kerül majd sor rá.

3.9.   9. projekt: A proliferációval kapcsolatos képzés

3.9.1.   A projekt célja

a figyelem felhívása a természettudományos és egyéb releváns területeken a tömegpusztító fegyverek elterjedésével kapcsolatos, bizonyos anyagokhoz, szoftverekhez és technológiákhoz kötött kockázatokra, valamint a releváns nemzetközi megállapodásokra és mechanizmusokra,

kapacitásépítés e csoportokban, hogy intézményeikben olyan belső megfelelési mechanizmusokat tudjanak létrehozni, amelyekkel ellenőrizni lehet az érzékeny technológiák átadását, valamint biztosítani lehet az anyagok biztonságosságát és védelmét,

az uniós intézmények, a tagállamok és a nonproliferációval foglalkozó uniós hálózat megismertetése a technológiai fejlődéssel kapcsolatos új elgondolásokkal és ezeknek a nonproliferációra gyakorolt esetleges hatásával.

3.9.2.   A projekt eredményei

annak elérése, hogy a természettudományos és a nonproliferációs eszközök és politikák szempontjából releváns egyéb területeken dolgozó tudományos szakemberek új nemzedékének kapacitásai erősödjenek,

a legnagyobb proliferációs kockázatok és a technológiai fejlődés által érintett tudományágak képviselőinek figyelmének ráirányítása a proliferációs kockázatokra, és ezzel hozzájárulás az uniós nonproliferációs politika céljainak megvalósulásához,

a távoktatás (e-oktatás) és a tantermi oktatás kombinációjának („vegyes tanulás”) megvalósítása.

3.9.3.   A projekt leírása

E projekt keretében kísérleti tanfolyam kerül kidolgozásra, amelynek célja felhívni a természettudományos és más releváns területen végzett hallgatók, valamint a természettudományos és más releváns területen posztgraduális hallgatók figyelmét a proliferációval összefüggő kockázatokra. Ennek részeként két különböző célcsoport (például biomedikai, műszaki vagy nukleáris területekkel foglalkozók) számára készül majd célzott tanterv, és mindkét célcsoport képviselői részt vehetnek egy kísérleti tanfolyamon.

3.10.   10. projekt: Internetes platform kezelése

3.10.1.   A projekt célja

A honlap fenntartása és fejlesztése megkönnyíti majd a hálózati találkozók között megvalósított kapcsolattartást, és előmozdítja a nonproliferációval foglalkozó szellemi műhelyek között folytatott kutatói párbeszédet. Az Unió intézményei és a tagállamok számára előnyös lehet egy olyan honlap e célra történő létrehozása, amelyen a hálózat tagjai szabadon információt cserélhetnek, megoszthatják egymással elképzeléseiket, és közzétehetik a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemmel, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatosan készített tanulmányaikat. A projekt biztosítja a rendezvények online nyomon követését és az európai kutatásra való rálátást. A projekt hozzájárul a kutatási eredményeknek a szellemi műhelyek közösségén belül és a kormányzati körökben történő hatékony terjesztéséhez. Ez a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedésével, valamint a hagyományos fegyverekkel – így például a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával – kapcsolatos fenyegetések jobb előrejelzését és ismeretét fogja eredményezni.

3.10.2.   A projekt eredményei

egy olyan platform kezelése, ahol a nonproliferációval foglalkozó szellemi műhelyek folyamatosan megoszthatják egymással a tömegpusztító fegyverek elterjedésével, valamint a hagyományos fegyverekkel – így például a kézi- és könnyűfegyverekkel – kapcsolatos kérdésekre vonatkozó független nézeteiket és elemzéseiket,

a független szellemi műhelyek már meglévő hálózatának bővítése, igazgatása és aktualizálása,

annak elérése, hogy a civil társadalom jobban megértse a tömegpusztító fegyverek elleni EU-stratégiát és az EU SALW stratégiát, továbbá annak biztosítása, hogy legyen egy kapcsolódási pont az Unió és a szellemi műhelyek hálózata között,

a hálózati találkozókról készült és azon független szellemi műhelyektől származó dokumentumok ingyenes és folyamatos letöltésének lehetővé tétele, amelyek esetleg pénzügyi ellentételezés nélkül is megosztanák a kutatási eredményeiket,

a hagyományos fegyverekkel, a tömegpusztító fegyverekkel és azok hordozóeszközeivel kapcsolatos fenyegetések fokozottabb tudatosítása és ismertetése az Unió intézményei, a tagállamok, a civil társadalom és a harmadik országok körében, lehetővé téve a kihívásokra való jobb felkészülést.

3.10.3.   A projekt leírása

Amennyiben megvalósítható és megfelelő, ki lehetne dolgozni egy közösségi oldal jellegű technológia alkalmazását, amely a hálózat tagjai között aktív online kommunikációt és információcserét tesz lehetővé ismerős környezetben.

A konzorcium felelős a projektért, és gondoskodik a tárhelyről, valamint a honlap szerkesztéséről és karbantartásáról.

A tömegpusztító fegyverek elterjedésével és a hagyományos fegyverekre – így például a kézi- és könnyűfegyverekre – vonatkozó kérdésekkel kapcsolatos uniós szakpolitikák rendszeresen nyomon lesznek követve, és megfelelő dokumentumokkal lesznek alátámasztva.

A konzorcium kiadványait speciális archivált bejegyzések fogják népszerűsíteni és támogatni.

A konzorcium által szervezett konferenciákat a honlapon keresztül fogják népszerűsíteni és azok a honlapon keresztül lesznek követhetők (háttér-vitaanyagok, napirendek, prezentációk és adott esetben a nyilvános ülésekről készített videófelvételek).

A konzorcium által kidolgozott e-tanfolyam a honlapról lesz elérhető. A hálózat tagjai és az uniós tisztviselők számára intranetes belépés készül (az e-tanfolyam integrált eszköze).

Kéthavi rendszerességgel a tömegpusztító fegyverek elterjedésével és a hagyományos fegyverekre, például a kézi- és könnyűfegyverekre vonatkozó kérdésekkel kapcsolatos egyedi témákkal foglalkozó oldalak készülnek.

4.   Időtartam

A projektek végrehajtásának teljes becsült időtartama 42 hónap.

5.   Kedvezményezettek

5.1.   Közvetlen kedvezményezettek

A javasolt projektek a KKBP céljait szolgálják és hozzájárulnak a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia és az EU SALW stratégia céljainak eléréséhez.

5.2.   Közvetett kedvezményezettek

A projektek közvetett kedvezményezettjei a következők:

a)

az Unióban és harmadik országokban működő, a nonproliferációval, a leszereléssel és a hagyományos fegyverekkel – így például a kézi- és könnyűfegyverekkel – kapcsolatos kérdésekre szakosodott független szellemi műhelyek és tudományos szakemberek;

b)

az Unióban található intézmények, többek között oktatási intézmények, hallgatók valamint az e-tanfolyam minden más résztvevője;

c)

a tagállamok;

d)

harmadik országok.

6.   Részt vevő harmadik felek

A projektek teljes finanszírozására e határozat alapján kerül sor. A hálózathoz tartozó szakértők részt vevő harmadik feleknek tekinthetők. Ezek a szakértők a saját szabályaiknak megfelelően végzik munkájukat.

7.   Irányítóbizottság

E projekt irányítóbizottságát a főképviselő megbízottjai és az e melléklet 8. pontjában említett végrehajtó szerv alkotja. Az irányítóbizottság rendszeresen – legalább évente – áttekinti e határozat végrehajtását, többek között elektronikus távközlési eszközök használatával.

8.   Végrehajtó szerv

E határozat technikai végrehajtására a konzorcium kap megbízást, amely e feladatát a főképviselő ellenőrzése mellett látja el. A konzorcium a tevékenységei során adott esetben együttműködik a főképviselővel, a tagállamokkal, egyéb részes államokkal és nemzetközi szervezetekkel.


Top