EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016H0136

A Bizottság (EU) 2016/136 ajánlása (2016. január 28.) az adóegyezményekkel való visszaélések elleni intézkedések végrehajtásáról (az értesítés a C(2016) 271. számú dokumentummal történt)

OJ L 25, 2.2.2016, p. 67–68 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2016/136/oj

2.2.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 25/67


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/136 AJÁNLÁSA

(2016. január 28.)

az adóegyezményekkel való visszaélések elleni intézkedések végrehajtásáról

(az értesítés a C(2016) 271. számú dokumentummal történt)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

mivel:

(1)

Azáltal, hogy a nemzetközi kereskedelmi ügyletekkel kapcsolatban növelik az adózók biztonságérzetét, az adóegyezmények fontos szerepet játszanak a hatékony határkeresztező kereskedelem bátorításában. Az adóegyezmény megkötésével a részes államok – a kettős adóztatás megelőzése és ezen keresztül a gazdasági tevékenység és a növekedés elősegítése érdekében – megállapodnak egymással arról, hogy hogyan osztoznak az adóztatási jogokon. Az adóegyezmények nem adhatnak lehetőséget arra, hogy a közöttük lévő eltérések visszaélésszerű kihasználásával vagy más visszaélésszerű stratégiák alkalmazásával az adózók kevesebb adót fizessenek vagy mentesüljenek az adófizetés alól, és ezzel aláássák az érintett adóegyezményeket és megfosszák a részes államokat jogos adóbevételeik egy részétől. Az Európai Bizottság teljes erejével támogatja az adóegyezményekkel való visszaélések elleni fellépést.

(2)

„Az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás kezelése” című jelentés 2013. februári közzététele nyomán az OECD és a G20-ak 2013 szeptemberében tizenöt pontos cselekvési tervet fogadtak el az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás (BEPS) területén. A munka eredményeként a közös vállalkozás 2015 októberében közzétette az adóegyezmények útján indokolatlanul nyújtott adókedvezmények megelőzését célzó 6., valamint az állandó üzleti telephely létesítése mesterséges megkerülésének megelőzését célzó 7. fellépéssel kapcsolatos zárójelentését. Az OECD és a G20-ak projektje keretében megfogalmazott felkérésnek megfelelően mindkét jelentés javaslatokat tartalmaz az OECD-modellegyezmény módosítására, valamint az adóegyezményekkel kapcsolatos tevékenység eredményein alapuló többoldalú aktusba 2016 végéig beépítendő rendelkezésekre vonatkozóan. A két jelentésben javasolt módosítások együtt lehetővé kívánják tenni az egyes országok számára az adóegyezményekkel kapcsolatban az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás területén felmerülő aggályaik eloszlatását.

(3)

A 6. fellépés zárójelentése az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás területén felmerülő aggályok fontos forrásaként jelöli meg az adóegyezményekkel kapcsolatos visszaéléseket és különösen az adóegyezmények közötti eltérések visszaélésszerű kihasználását („treaty shopping”), és az adóegyezmények rendelkezéseivel való ilyen típusú visszaélések ellen különböző jellegű védekező intézkedéseken, valamint az alkalmazásuk módját illetően megengedett bizonyos fokú rugalmasságon alapuló megközelítést javasol. Annak egyértelművé tétele mellett, hogy az adóegyezményeknek nem célja az adózás kétszeres kikerülésének lehetővé tétele, a javaslat egyebek mellett javasolja, hogy a többoldalú aktus tartalmazzon egy általános, az ügyletek vagy megállapodások fő céljának vizsgálatán („főcél-teszt”) alapuló visszaélés-ellenes szabályt.

(4)

A 7. fellépés zárójelentése különösen az ügynöki megbízásokat és az állandó üzleti telephely fogalommeghatározásában megtalálható különös kivételek kihasználását jelöli meg az állandó üzleti telephelyhez társuló adókötelezettség mesterséges megkerülésének leggyakoribb stratégiájaként. Az ügynöki megbízások jellemzően az értékesítési szerződések megkötésével kapcsolatban az OECD-modellegyezmény 5. cikkének (5) bekezdésében jelenleg alkalmazott viszonylag formális megközelítést használják ki. Az állandó üzleti telephely fogalommeghatározásában megtalálható különös kivételek az előkészítő és a kisegítő tevékenységfajtákra vonatkoznak, és amellett, hogy a munkavégzés széttagolásán alapuló stratégiák révén könnyen kijátszhatók, a digitális gazdaság üzleti modelljeinek kezelésére sem igazán alkalmasak. A jelentés ennek megfelelően olyan módosításokat javasol az OECD-modellegyezmény 5. cikkéhez, amely ellenállóképesebbé teszi a kérdéses rendelkezést az alkalmazásának megkerülését célzó mesterséges struktúrákkal szemben.

(5)

A belső piac jó működéséhez alapvető fontosságú, hogy a tagállamok képesek legyenek hatékony adórendszert működtetni, meg tudják akadályozni, hogy adóbázisuk a megadóztatás szándékolatlan elmaradása és a visszaélések miatt indokolatlanul leszűküljön, és biztosítani tudják, hogy az adóbázisuk megóvása érdekében tett intézkedéseik ne eredményezzenek indokolatlan különbségeket és piactorzulást.

(6)

Ugyanígy az is létfontosságú, hogy a tagállamok által az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás területén tett vállalásaik teljesítése érdekében bevezetett intézkedések összhangban legyenek az Unió szintjén megállapított előírásokkal, és mind az adózók, mind pedig az adóügyi szervek számára garantálják a jogbiztonságot.

(7)

Az Európai Unió jogával való összhang biztosítása érdekében a 6. fellépés zárójelentésében a visszaélések megelőzése érdekében javasolt, a főcél-teszten alapuló általános szabályt hozzá kell igazítani az Európai Unió Bíróságának a joggal való visszaélés kapcsán követett ítélkezési gyakorlatához,

ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

1.   TÁRGY ÉS HATÁLY

Ez az ajánlás az adóegyezményekkel való visszaélések elleni intézkedéseknek az Európai Unió tagállamai általi végrehajtására vonatkozik.

2.   ÁLTALÁNOS ADÓELKERÜLÉS-ELLENES SZABÁLY A FŐCÉL-TESZT ALAPJÁN

Ha a tagállamok az egymással vagy harmadik országgal kötött adóegyezménybe az OECD-modellegyezményben található egységes szöveg alapján főcél-teszten alapuló általános adóelkerülés-ellenes szabályt építenek be, törekedjenek a következő módosítás kieszközlésére:

„Ezen egyezmény többi rendelkezése ellenére ezen egyezmény alapján nem nyújtható kedvezmény egy jövedelem- vagy tőkeelem vonatkozásában, ha minden kapcsolódó tény és körülmény figyelembevételével ésszerűen kikövetkeztethető, hogy a kedvezmény közvetlenül vagy közvetve olyan megállapodásból vagy ügyletből származik, amelynek egyik fő célja az adott kedvezmény megszerzése volt, kivéve abban az esetben, ha megállapítást nyer, hogy az valódi gazdasági tevékenységet tükröz, vagy hogy a kedvezmény megadása az adott körülmények között összhangban van ezen egyezmény érintett rendelkezéseinek tárgyával és céljaival.”

3.   AZ ÁLLANDÓ ÜZLETI TELEPHELY FOGALMÁNAK MEGHATÁROZÁSA

A tagállamok törekedjenek arra, hogy az egymással és a harmadik országokkal megkötött adóegyezményeikbe belefoglalják az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás (BEPS) kezelésére vonatkozó cselekvési terv 7. fellépéséről készült zárójelentésben az állandó üzleti telephely létesítésének mesterséges megkerülése elleni küzdelem céljából az OECD-modellegyezmény 5. cikkébe való beépítésre javasolt új rendelkezéseket.

4.   TOVÁBBI FELADATOK

A tagállamok tájékoztassák a Bizottságot az ajánlás teljesítése érdekében tett intézkedésekről és az azokban bekövetkezett változásokról.

A Bizottság az elfogadást követő három éven belül jelentést fog közzétenni ezen ajánlás alkalmazásáról.

5.   CÍMZETTEK

Ennek az ajánlásnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2016. január 28-án.

a Bizottság részéről

Pierre MOSCOVICI

a Bizottság tagja


Top