Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0886

    A Bizottság (EU) 2015/886 határozata (2015. június 8.) a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról szóló 2014/312/EU határozat módosításáról (az értesítés a C(2015) 3782. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2015/3782

    HL L 144., 2015.6.10, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/886/oj

    10.6.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 144/12


    A BIZOTTSÁG (EU) 2015/886 HATÁROZATA

    (2015. június 8.)

    a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról szóló 2014/312/EU határozat módosításáról

    (az értesítés a C(2015) 3782. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az uniós ökocímkéről szóló, 2009. november 25-i 66/2010/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    az Európai Unió ökocímkézésért felelős bizottságával folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    A 2014/312/EU bizottsági határozat (2) átmeneti időszak kijelölésével biztosítja, hogy azoknak a gyártóknak, amelyek termékei a beltéri és a kültéri festékek és lakkok számára odaítélt európai uniós ökocímkét viselik, elegendő idejük legyen termékeiknek a felülvizsgált kritériumokhoz és követelményekhez való hozzáigazítására. A tagállamok azonban arról tájékoztatták a Bizottságot, hogy az érintett termékek nagy száma és az új követelmények miatt az előírt 12 hónapon belül nem fogják tudni ellenőrizni az ökocímkét viselő termékeket. A zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében új átmeneti időszakot kell meghatározni.

    (2)

    Műszaki szakértők arról értesítették a Bizottságot és néhány tagállamot, hogy a 2. cikk 14. pontjának jelenlegi megfogalmazása nem világos. A szóban forgó fogalommeghatározás félreérthető módon utal a „kétfázisú rendszerekre”. Egyértelművé kell tenni, hogy a „kétfázisú rendszerekre” való utalás az analitikai rendszerre, nem pedig a bevonatrendszerre vonatkozik. Emellett azt is javasolták, hogy a fogalommeghatározásban még egy további műszaki paraméter, a gőznyomás is szerepeljen. Következetességi megfontolásból a 2. cikk 14. pontjának változásait az illékony szerves vegyületeknek a 2. cikk 13. pontjában található fogalommeghatározásába is át kell vezetni.

    (3)

    Az Európai Unió ökocímkézésért felelős bizottságának és az illetékes testületek fórumának 2014. novemberi ülésein elhangzottak alapján szükségesnek látszik egyértelművé tenni, hogy a 3. a) kritérium és a 2. táblázat vonatkozó sora csak a félig átlátszó termékekre vonatkozik, a tapadásnövelő alapozókra és más átlátszó bevonatokra nem.

    (4)

    A 3. kritériumon (Felhasználási hatékonyság) belüli következetesség biztosítása érdekében a 2014/312/EU határozat 2. táblázatának ötödik oszlopában („Sűrű dekorbevonatok beltérre és kültérre (l)”), a 3. a) kritériumhoz (kiadósság) tartozó első sorban meg kell változtatni a mértékegységet, és 1 m2/l helyett 1 m2/kg-ot kell szerepeltetni.

    (5)

    A 2014/312/EU határozat 5. a) i. kritériuma azon anyagcsoportok felsorolását tartalmazza, amelyekre kifejezetten javasolt alkalmazni az 5. a) kritérium értékelési és ellenőrzési követelményeit. A felsorolás nem bizonyult teljesnek, ezért ki kell egészíteni a következő anyagcsoporttal: „8. kötőanyagokban és polimerdiszperziókban lévő anyagok: 8. a) kötőanyagok és keresztkötő ágensek; 8. b) reakciótermékek és maradékok”. Emellett az anyagcsoportok felsorolását – egyértelműségi megfontolásból, mivel ez a felsorolás az értékelés és az ellenőrzés célját szolgálja – át kell helyezni a kritérium értékelési és ellenőrzési követelményeit ismertető szövegrészbe.

    (6)

    A 2014/312/EU határozat függelékének 7. a) pontja koncentráció-határértékeket határoz meg a végtermék formaldehidtartalmára vonatkozóan, de a táblázatban a koncentráció-határértékek nem a megfelelő helyen szerepelnek. A táblázatnak egyértelműen jeleznie kell, hogy a koncentráció-határérték minden olyan termék esetében 0,0010 %, amelyre nem vonatkozik eltérés.

    (7)

    Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 66/2010/EK rendelet 16. cikkével létrehozott bizottság véleményével.

    (8)

    A 2014/312/EU határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2014/312/EU határozat a következőképpen módosul:

    1.

    A 2. cikk 13. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „13.   »illékony szerves vegyületek« (VOC): minden olyan szerves vegyület, amelynek kezdő forráspontja 101,3 kPa normál légköri nyomáson mérve – a 2004/42/EK irányelv meghatározásának megfelelően – legfeljebb 250 °C, és amely egy kapilláris oszlopban az n-tetradekánig (C14H30) (beleértve azt is) eluálódik;”

    .

    2.

    A 2. cikk 14. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „14.   »félig illékony szerves vegyületek« (SVOC): minden olyan szerves vegyület, amelynek kezdő forráspontja 101,3 kPa normál légköri nyomáson mérve 250 °C-nál nagyobb, de 370 °C-nál kisebb, és amely egy kapilláris oszlopban az n-tetradekán (C14H30) és az n-dokozán (C22H46) által meghatározott retenciós tartományban (utóbbit beleértve, előbbit nem beleértve) eluálódik;”

    .

    3.

    A 7. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(2)   A 2009/543/EK vagy a 2009/544/EK határozatban megállapított kritériumok alapján odaítélt ökocímkék e határozat elfogadásának napjától számítva 21 hónapig használhatóak.”

    4.

    A melléklet e határozat mellékletével összhangban módosul.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2015. június 8-án.

    a Bizottság részéről

    Karmenu VELLA

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 27., 2010.1.30., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2014. május 28-i 2014/312/EU határozata a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról (HL L 164., 2014.6.3., 45. o.).


    MELLÉKLET

    A 2014/312/EU határozat melléklete a következőképpen módosul:

    1.

    A 3. kritériumhoz (Felhasználási hatékonyság) tartozó 2. táblázatban a 3. a) kritérium megnevezése helyébe a következő szöveg lép: „3. a) Kiadósság (fehér és világos színű festékeknél, ideértve a színezőrendszerekben használt fehér alapfestékeket is) – ISO 6504/1. Nem kell alkalmazni a lakkokra, a lazúrokra, az átlátszó tapadásnövelő alapozókra és bármely más átlátszó bevonatra.”

    2.

    A 3. kritériumhoz (Felhasználási hatékonyság) tartozó 2. táblázatban, az „Alapozók (g)” és az „Alapozók és alapfestékek (h)” című nyolcadik és kilencedik oszlopban a „6 m2/l (fedőképesség nélkül)” szövegrész helyébe mindkét oszlopban a „6 m2/l (fedőképesség és különleges jellemzők nélkül)” szöveg lép.

    3.

    A 3. a) kritérium leírásának ötödik bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „A félig átlátszó alapozók és bevonatalapok kiadóssága legalább 6 m2, a fedőképességgel rendelkezőké pedig legalább 8 m2. A különleges tömítő/szigetelő vagy beeresztő/kötő tulajdonsággal rendelkező, különleges tapadási jellemzőkkel bíró, átlátszatlan alapozók kiadóssága 1 liternyi termékre legalább 6 m2.”

    4.

    A 4. kritérium leírása a következőképpen módosul:

    a)

    a negyedik bekezdésben az „A SVOC-tartalom méréséhez használt gázkromatográfiás vizsgálat alapjául a 4. táblázatban megadott markereket kell venni” szövegrész helyébe az „A vizsgálatot a Kritériumok felhasználói kézikönyvében megjelölt analitikai rendszer felhasználásával kell elvégezni” szöveg lép;

    b)

    a 4. táblázatot el kell hagyni;

    c)

    az „Értékelés és ellenőrzés” című szakasz második bekezdésének második mondata helyébe a következő szöveg lép:

    „A vizsgálatot az ISO 11890-2 szabvány szerint, a Kritériumok felhasználói kézikönyvében megjelölt eltérésekkel kell végrehajtani.”

    5.

    Az 5. kritérium leírásában az 5. a) i. pont helyébe a következő szöveg lép:

    „E termékcsoport tekintetében a késztermékben esetlegesen jelen lévő meghatározott anyagcsoportok tekintetében eltéréseket engedélyeztek. Ezek az eltérések minden anyagcsoportra nézve meghatározzák azokat a veszélyességi osztályokat, amelyek tekintetében eltérések vannak érvényben, valamint a vonatkozó eltérési feltételeket és az alkalmazandó koncentrációs határértékeket. Az eltéréseket a függelék tartalmazza.”

    6.

    Az 5. a) ii. kritérium leírásában a második bekezdés második francia bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „—

    a festéknek vagy lakknak az alábbiakban felsorolt anyagcsoportokba tartozó összetevői:

    1.

    a színezőanyagokhoz, a kötőanyagokhoz és a késztermékhez adott tartósítószerek:

    a)

    tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek;

    b)

    színezőgépben használt tartósítószerek;

    c)

    szárazfilmekhez használt tartósítószerek;

    d)

    tartósítószer-stabilizátorok;

    2.

    szárító- és bőrösödést gátló szerek:

    a)

    szárítószerek;

    b)

    bőrösödést gátló szerek;

    3.

    korróziógátlók:

    a)

    korróziógátlók;

    b)

    patinagátlók;

    4.

    felületaktív anyagok:

    a)

    általános célú felületaktív anyagok;

    b)

    alkil-fenol-etoxilátok (APEO-k);

    c)

    perfluorozott felületaktív anyagok;

    5.

    egyéb funkcionális anyagok általános felhasználásra:

    a)

    szilikongyanta emulziók fehér festékekben, színezőanyagokban és színezőalapokban;

    b)

    fémek és fémvegyületek;

    c)

    ásványi nyersanyagok, beleértve a gitteket is;

    d)

    semlegesítőanyagok;

    e)

    optikai színélénkítő anyagok;

    f)

    pigmentek;

    6.

    egyéb funkcionális anyagok speciális felhasználásra:

    a)

    UV-sugárzás elleni védőanyagok és stabilizátorok;

    b)

    lágyítószerek;

    7.

    a késztermékben előforduló maradványanyagok:

    a)

    formaldehid;

    b)

    oldószerek;

    c)

    szabad monomerek;

    d)

    illékony aromás vegyületek és halogénezett vegyületek;

    8.

    kötőanyagokban és polimerdiszperziókban lévő anyagok:

    a)

    kötőanyagok és keresztkötő ágensek;

    b)

    reakciótermékek és maradékok

    abban az esetben, ha 0,010 %-nál nagyobb koncentrációban vannak jelen.”

    7.

    A függelékben a formaldehidre vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

    „7.   A késztermékben előforduló maradványanyagok

    a)

    Formaldehid

    Alkalmazási terület:

    Minden termék

    Szabad formaldehid a késztermékhez szándékosan nem adható. A végtermék szabad formaldehidtartalmát meg kell vizsgálni. A vizsgálati mintavételre vonatkozó követelményeknek a teljes termékválasztékot le kell fedniük.

    Az összkoncentrációra vonatkozóan a következő határérték alkalmazandó:

    Az első bekezdésben foglalt követelmény alól a következő eltérések engedélyezettek:

    i.

    Amennyiben formaldehidet leadó tartósítószereket kell használni tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerként egy adott típusú festék vagy lakk védelme érdekében, és a formaldehidet leadó anyagot izotiazolin tartósítószer helyettesítésére használják.

    ii.

    Ha polimerdiszperziók (kötőanyagok) a formaldehid maradékszintjén keresztül biztosítják a formaldehid leadását a tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek helyett.

    Az összkoncentráció sem a fenti i., sem a fenti ii. alpont esetében nem haladhatja meg a következő határértéket:

     

    Ellenőrzés:

    Meg kell határozni annak a fehér alapnak vagy átlátszó színezőalapnak a szabad formaldehidtartalmát, amelyik elméletileg a legnagyobb mennyiségben tartalmaz formaldehidet. Az elméletileg legnagyobb formaldehidtartalmú színezőanyag formaldehidtartalmát is meg kell határozni.

    Vizsgálati módszer:

     

    A 0,0010 %-os határérték esetében:

    A tartályban lévő koncentráció meghatározása Merckoquant-módszerrel. Ha ez a módszer nem ad biztos eredményt, akkor a tartályban lévő koncentrációt nagy teljesítményű folyadékkromatográfiával (HPLC) kell pontosítani.

     

    A 0,010 %-os határérték esetében:

    1.

    Minden festékre: A tartály formaldehidkoncentrációjának meghatározása VdL-RL 03 módszerrel vagy nagy teljesítményű folyadékkromatográfiával (HPLC).

    2.

    Beltéri festékek és lakkok esetében: Az ISO 16000-3 szabvány szerinti elemzéssel történő meghatározás. A kibocsátás az első alkalmazás során nem haladhatja meg a 0,25 ppm értéket, az ettől számított 24 óra elteltével pedig kisebbnek kell lennie 0,05 ppm-nél.”

    0,0010 %

    0,010 %


    Top