Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0217(06)

    Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján 2023/C 60/24

    C/2023/1084

    HL C 60., 2023.2.17, p. 62–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.2.17.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 60/62


    Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

    (2023/C 60/24)

    Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely az e közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    „Bohusläns blåmusslor”

    EU-szám: PDO-SE-02616 – 2020.6.17.

    OEM (X) OFJ ( )

    1.   Elnevezés (OEM vagy OFJ)

    „Bohusläns blåmusslor”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Svédország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.7. osztály: Friss hal, puhatestűek és rákfélék, valamint ezekből készült termékek

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    A „Bohusläns blåmusslor” a Bohuslän tartomány körüli szigetcsoporton tenyésztett ehető kékkagyló (Mytilus edulis).

    A „Bohusläns blåmusslor” jellemzői a következők:

    Fizikai tulajdonságok:

    Külső megjelenés: a „Bohusläns blåmusslor” héja vékony, a két teknő hasonló hosszúságú, az egyik végénél elkeskenyedik. A kagyló héja gyakran kissé szélesebb a tövénél és valamivel laposabb, mint más vízterületeken. Színe barnás-fekete, kékes árnyalattal. A héj belseje fényes és színjátszó. Gyöngyházfényű, világoskék árnyalattal. A teknőket változó mennyiségű ikra (a nőstény esetében) és tej (a hím esetében) tölti ki.

    Méret: legfeljebb 50 kagyló/1 kg.

    Hosszúság: 4,5 és 10 cm között változik.

    Hústartalom: Az élősúly legalább 20 %-a kagylóhús.

    Kémiai jellemzők:

    Víz: 85 g/100 g ehető rész

    Fehérje: 10–12 g/100 g ehető rész

    Zsírtartalom: 1,4–1,6 g/100 g ehető rész

    ebből:

    Telített zsírsavak: 0,25–0,4 g/100 g ehető rész

    Egyszeresen telítetlen zsírsavak: 0,3–0,4 g/100 g ehető rész

    Többszörösen telítetlen zsírsavak: 0,4–0,5 g/100 g ehető rész

    ebből:

    Omega-3 zsírsavak: 0,30–0,35 g/100 g ehető rész

    Omega-6 zsírsavak: 0,10–0,15 g/100 g ehető rész

    Érzékszervi jellemzők:

    Szín: az izomhús fényes, a sárgától a világosbarnáig terjedő színárnyalattal, amely az ívási időszakban az ikrás nőstények esetében rózsaszín árnyalatot ölthet.

    Aroma: határozottan érződik a tenger és a tengeri moszat friss illata, diófélékre emlékeztető és földes jegyekkel.

    Íz: jellegzetesen friss, umamira, diófélékre és tarisznyarákra emlékeztető jegyekkel. Ez utóbbi ízek még hangsúlyosabban érezhetők az ívási időszakban, május és július között.

    Állag: sima, szilárd textúrájú, rágáskor tömör, de nem rágós.

    Eltarthatóság időtartama: a „Bohusläns blåmusslor” 7–11 napig friss marad, feltéve, hogy a hűtési lánc folyamatos.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    A „Bohusläns blåmusslor” táplálékát a vízben természetesen jelen lévő, onnan kiszűrt fitoplanktonok alkotják.

    Nyersanyagok: a „Bohusläns blåmusslor” előállításához tenyésztett kagylófajta az előállítási területen természetesen előforduló ehető kékkagyló (Mytilus edulis). A „Bohusläns blåmusslor” kagylót körülbelül 9 méter maximális mélységben, lebegő köteleken tenyésztik anélkül, hogy a kagylók érintkeznének a tengerfenékkel.

    A legalább 15 hónapos „Bohusläns blåmusslor” kagylók begyűjtését egész évben folyamatosan végzik.

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    A „Bohusläns blåmusslor” tenyésztését és tisztítását a 4. pontban meghatározott földrajzi területen kell végezni.

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    A „Bohusläns blåmusslor” előállítási területe a Bohuslän tartomány körüli, (északról dél felé haladva) a norvég határtól a Nordre folyóig húzódó szigetcsoportból áll, valamint Bohuslän part menti területének a normál vízszintnél lévő partvonaltól számított 5 km-es szakaszából, és a következő települések és körzetek területére terjed ki:

    Hodal, Strömstad és Tjärnö települések Vätte hajózási körzetében;

    Lur és Tanum települések Tanum hajózási körzetében;

    Kville, Svenneby és Bottna települések Kville hajózási körzetében;

    Tossene és Askum települések Sotenäs hajózási körzetében;

    Bro, Brasäter és Lyse települések Stagenäs hajózási körzetében;

    Håby és Foss települések Tunge hajózási körzetében;

    Skredsvik, Herrestad, Högås, Bokenäs, Dragsmark és Bäve települések Lane hajózási körzetében;

    Forshälla, Resteröd és Ljung települések Fräkne hajózási körzetében;

    Skaftö, Torp, Myckleby, Långelanda, Stala, Tegneby, Röra és Morlanda települések Ordost hajózási körzetében;

    Klövedal, Valla és Stenkyrka települések Tjörn hajózási körzetében;

    Ödsmål, Norum, Jörlanda, Solberg és Hålta települések Inlands Nordre hajózási körzetében;

    Lycke, Marstrand, Torsby és Harestad települések Inlands Söndre hajózási körzetében.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A földrajzi terület és a „Bohusläns blåmusslor” jellemzői közötti kapcsolat a földrajzi terület természeti adottságainak és az emberi tényezőknek az együttesén alapul.

    A termék sajátosságai

    A „Bohusläns blåmusslor” kagylót lebegő köteleken tenyésztik, és a kagylók nem érintkeznek a tengerfenékkel. Ennek köszönhetően – ellentétben számos más, a piacon kapható kagylótípussal – a „Bohusläns blåmusslor” nem tartalmaz homokot és iszapot.

    A „Bohusläns blåmusslor” vékony héjú és jól táplált (az élőtömeg legalább 20 %-a kagylóhús). A teknők általában kissé laposabbak és szélesebbek a tövüknél, mint a más vízterületeken tenyésztett kékkagylók teknői.

    A „Bohusläns blåmusslor” kagylóhúsa fényes. A „Bohusläns blåmusslor” tengert és tengeri moszatot idéző illata friss, enyhén diós, íze friss, jellegzetes, umamira, diófélékre és tarisznyarákra emlékeztető jegyekkel. Textúrája tömör, ami kellemes érzetet kelt a szájban.

    A kapcsolathoz hozzájáruló természeti tényezők leírása

    A „Bohusläns blåmusslor” előállítási területe a Skagerrak területének a Bohuslän tartomány körüli szigetcsoportot alkotó része. Ez a szigetcsoport lényegében csak egy vagy két szigetláncból áll, amelyek elválasztják a szárazföldet a gyakran viharos tengeri időjárású és erősen szeles nyílt tengertől.

    A víz hőmérséklete, sótartalma és tápanyagtartalma, valamint a természetben előforduló ehető kékkagyló (Mytilus edulis) nyílt tengeri lárváinak jelenléte biztosítja a „Bohusläns blåmusslor” tenyésztéséhez szükséges természeti feltételeket.

    A tenyésztés természeti feltételeit számos tengeri áramlat határozza meg. Ezek közül a legfontosabb a balti áramlat, amely tápanyagban gazdag vizeket szállít északra az Öresundban található balti torkolattól az előállítási területre. A Svédország nyugati partja mentén észak felé haladó balti áramlat további tápanyagokat nyer a folyóvizekből, főként a Göta és a Nordre folyókból.

    Amikor a balti áramlat eléri a Skagerrakot, sótartalma 24 % és 28 % között van. A viszonylag alacsony sótartalom miatt az áramlat a Skagerrak sokkal sósabb vizei (35–37 % sótartalom) felett képez réteget. A réteg felszíni vízhőmérséklete átlagosan 10–11 °C. A réteg mélyebb részeiben a víz átlagos hőmérséklete 8–9 °C-ra csökken.

    A „Bohusläns blåmusslor” előállítási területén a tápanyagok – főként a foszfor és a nitrogén – szintje egész évben változik, és a szárazföldről történő fokozott mértékű leáramlás következtében télen magasabb, mint nyáron. A foszfor- és nitrogéntartalom így 0,4 és 1,0 μM, illetve 15 és 21 μM között változik.

    Az előállítási területen a sósabb víz fölé áramló tápláló felszíni víz hőmérséklete és rétegződése kedvez a „Bohusläns blåmusslor” fő táplálékát képező fitoplankton növekedésének (a klorofill A-ban mért fitoplankton-tartalom 1,2–3,0 μg/liter). A nagy mennyiségű tápláléknak köszönhetően a „Bohusläns blåmusslor” gyorsan növekszik, a kagylók jól tápláltak, héjuk vékony, a kagylóhús pedig elnyeri jellegzetes ízét és illatát.

    A kapcsolathoz hozzájáruló emberi tényezők leírása

    A „Bohusläns blåmusslor” tenyésztéséhez megfelelő sótartalmú és hőmérsékletű, tápláló vízáramlásra van szükség, hogy a kagylók elegendő táplálékhoz jussanak, és hogy a gazdaságok természetes módon el legyenek látva kékkagyló-lárvákkal.

    Ugyanakkor az erős szél és a tengeri időjárás negatív hatással van a kékkagyló tenyésztésére és a „Bohusläns blåmusslor” begyűjtésére az őszi és a téli időszakban, amikor is az előállítási területen gyakran viharok és erős szélviharok befolyásolják hátrányosan a körülményeket.

    A „Bohusläns blåmusslor” előállítási területeinek kiválasztásakor a gazdálkodóknak figyelembe kell venniük a fenti tényezőket. A gazdálkodók úgy választják ki a „Bohusläns blåmusslor” tenyésztéséhez alkalmas helyszíneket, hogy az előállítási terület különböző részeinek helyi adottságaira (szelek, szélirány és áramlatok) vonatkozó hagyományos ismereteket ötvözik a tengeri környezet jellemzőire (vízhőmérséklet, sótartalom, tápanyagok jelenléte) vonatkozó, az előállítási területen rendszeresen elvégzett elemzésekből származó információkkal.

    A „Bohusläns blåmusslor” jellemzői attól is függnek, hogy a begyűjtést követően hogyan kezelik a kagylókat. A kagylók sajátos tulajdonságainak megőrzése érdekében a gazdálkodók a frissen begyűjtött kagylókat öt órán belül keringetett tengervízzel (5–6 °C) hűtik le. A nyári időszakban, júniustól augusztusig, amikor a levegő hőmérséklete viszonylag magas, a kagylókat közvetlenül a halászhajó fedélzetén hűtik. A begyűjtött kagylók hűtése vízmedencékben vagy nagy zsákokban történik. A frissen begyűjtött kagylók legfeljebb hét napig tárolhatók a hűtővízben anélkül, hogy ez befolyásolná a kagylók jellemzőit, feltéve, hogy a kagylókat a tárolás során pihentetik.

    A „Bohusläns blåmusslor” értékesítés céljából történő csomagolása előtt megtisztítják a kagylókat a hínártól és egyéb növényi maradványoktól. A kagylókat ezt követően manuálisan ellenőrzik, hogy meggyőződjenek róla, hogy az értékesítésre szánt példányok megfelelnek a „Bohusläns blåmusslor”-ra vonatkozó minőségi követelményeknek.

    A „Bohusläns blåmusslor” tenyésztése a kékkagyló-populáció fenntartható kezelésén alapul, és megköveteli, hogy a gazdálkodók ismerjék a kékkagyló életciklusát és a „Bohusläns blåmusslor” előállítási területén a természetes körülmények között folytatott kékkagyló-tenyésztés feltételeit.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    https://www.livsmedelsverket.se/globalassets/foretag-regler-kontroll/livsmedelsinformation-markning-halsopastaenden/skyddade-beteckningar/produktspecifikation_blamusslor_2022_10_12.pdf


    (1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


    Top