Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0426

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    COM/2023/426 final

    Brüsszel, 2023.7.4.

    COM(2023) 426 final

    2023/0252(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról


    INDOKOLÁS

    1A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Az Európai Unió (EU) az általános vámkedvezményrendszer (GSP) keretében 1971 óta nyújt kereskedelmi kedvezményeket fejlődő országoknak 1 . Ez az eljárás az EU külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezésekkel 2 összhangban a közös uniós kereskedelempolitika része.

    A GSP az egyik legfontosabb uniós eszköz, amely az alapvető emberi és munkajogok, a környezetvédelem és a jó kormányzás előmozdítása révén segíti a fejlődő országokat abban, hogy a kereskedelem révén integrálódjanak a világgazdaságba, csökkentsék a szegénységet és támogassák a fenntartható fejlődést. A GSP három előírásból áll:

    ·Standard előírás (a továbbiakban: standard GSP): az alacsony jövedelmű és a közepes jövedelmű országok alsó sávjába tartozó országoknál az uniós tarifacsoportok kétharmada esetében a vámok csökkentése vagy teljes eltörlése.

    ·GSP+: a fenntartható fejlődésre és a jó kormányzásra vonatkozó különleges ösztönző előírás, amely a vámtarifákat a standard GSP-vel jórészt azonos tarifacsoportok esetében 0 %-ra csökkenti. Olyan kiszolgáltatott helyzetben lévő, alacsony jövedelmű és a közepes jövedelmű országok alsó sávjába tartozó országok részesülnek támogatásban, amelyek az emberi jogokkal, a munkavállalói jogokkal, a környezetvédelemmel és a jó kormányzással kapcsolatosan 27 nemzetközi egyezményt végrehajtanak.

    ·EBA (fegyver kivételével mindent): a legkevésbé fejlett országokra vonatkozó különleges előírás, amely vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít számukra az uniós piachoz a fegyverek és lőszerek kivételével minden termék tekintetében.

    A jelenlegi rendszer a 978/2012/EU rendeleten 3 alapul, és 2023. december 31-ig alkalmazandó. Amennyiben a meglévő rendeletet felváltó új rendelet nem kerül elfogadásra az említett időpont előtt, a standard GSP-előírások és a GSP+ előírások 2024. január 1-jétől hatályukat vesztik. A fejlődő országokból származó, a standard GSP és a GSP+ szerinti behozatalra így a legnagyobb kedvezményes vámtétel vonatkozna. A legkevésbé fejlett országokból származó behozatal azonban továbbra is az EBA-megállapodás hatálya alá tartozna, amelynek esetében az alkalmazás hatálya nem szűnik meg.

    Az Európai Bizottság 2021. szeptember 22-én elfogadta az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot 4 . A javaslat szerint 2024. január 1-jétől hatályos új rendelet hatályon kívül helyezné a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletet. A rendes jogalkotási eljárás folyamatban van, de még nem zárult le, és fennáll a kockázata annak, hogy nem zárul le időben. Ezért biztosítani kell a rendszer 2023. december 31. utáni működésének folytonosságát. A GSP jogi szabályozásában a folytonosság megszakadása azzal a következménnyel járna, hogy a GSP keretében lebonyolított összes import visszakerülne a legnagyobb kedvezményes elbánás (MFN) rendszerébe, kivéve „a fegyver kivételével mindent” (EBA) előírás hatálya alá tartozó, legkevésbé fejlett országokból származó behozatalt, és ez jelentős gazdasági sokkhatásokat okozna az EU-ban és a kedvezményezett országokban működő vállalatok számára.

    Az előterjesztett javaslat célja a folytonosság és a meglévő szabályok alkalmazásának meghosszabbítására irányuló jogalkotási eljáráshoz és a fent vázolt negatív következmények elkerüléséhez szükséges idő biztosítása. A Bizottság szerint a GSP-rendeletet a lehető legkorábbi időponttól kezdődően alkalmazni kell majd, amely időpontban a meglévő rendszer ideiglenes meghosszabbításának véget kell érnie. Ezért a Bizottság javasolja, hogy a jelenlegi rendelet változtatások nélkül 2023. december 31. után is hatályban maradjon addig az időpontig, amikor a következő rendeletet a jogalkotók elfogadják, és az – megfelelő átmeneti időszakot követően – hatályba lép.

    Tekintettel az azzal kapcsolatos bizonytalanságokra, hogy mennyi időre lesz szükség az új GSP-rendelettel kapcsolatos jogalkotási folyamat befejezéséhez, a Bizottság javasolja a jelenlegi GSP-rendelet érvényességének 2027. december 31-ig történő meghosszabbítását. Ez elegendő időt biztosítana a jelenlegi rendelet helyébe lépő rendelet előkészítésére, megvitatására és elfogadására, valamint arra, hogy a gazdasági szereplők és a kedvezményezett országok fel tudjanak készülni az új rendeletből eredő változtatásokra, annak a kockázata nélkül, hogy egy határozatlan időtartamú meghosszabbítás állandósítaná a jelenlegi helyzetet és késleltetné a rendszer időszerű reformját.

    Ez a javaslat csak a 978/2012/EU rendelet alkalmazásának időtartamát módosítja.

    A jelenlegi GSP-rendelet javasolt meghosszabbításával kapcsolatban nem merülnek fel az uniós költségvetést terhelő költségek. Alkalmazása a jelenlegi helyzethez képest nem okozna vámbevétel-kiesést sem.

    2023/0252 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)A Közösség 1971 óta általános vámkedvezményrendszer (Generalised Scheme of Preferences, GSP) keretében kereskedelmi kedvezményeket nyújt a fejlődő országoknak.

    (2)A 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 5 az általános vámkedvezményrendszer (a továbbiakban: rendszer) 2023. december 31-ig történő alkalmazásáról rendelkezik, kivéve a legkevésbé fejlett országokra vonatkozó különleges előírást, amelyre a lejárati idő nem vonatkozik.

    (3)2021. szeptember 22-én az Európai Bizottság elfogadta az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról és a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot 6 . A javasolt rendelet hatálybalépésének tervezett időpontja 2024. január 1. A rendes jogalkotási eljárás még folyamatban van és fennáll a kockázata annak, hogy nem zárul le 2023. december 31-ig. Ezért javaslatot kell tenni a 978/2012/EU rendelet meghosszabbítására annak érdekében, hogy 2023. december 31. után, az említett rendeletet felváltó rendelet elfogadásáig és alkalmazásáig is biztosított legyen a rendszer működésének folytonossága.

    (4)A jelenlegi rendelet meghosszabbításával rendelkezésre álló időszaknak elég hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy biztosítani lehessen az új rendelet elfogadására irányuló jogalkotási folyamathoz szükséges időt. Következésképp a 978/2012/EU rendelet alkalmazásának időbeli hatályát 2027. december 31-ig meg kell hosszabbítani. Amennyiben a COM(2021) 579 bizottsági javaslaton alapuló rendelet ezen időpont előtt alkalmazandóvá válik, a 978/2012/EU rendelet alkalmazási időszakának meghosszabbítását megfelelő átmeneti időszak biztosítása mellett megfelelően le kell rövidíteni. A 978/2012/EU rendelet folyamatos alkalmazásának biztosítása érdekében, amennyiben e rendelet kihirdetésére 2023. december 31. után kerül sor, azt visszamenőleges hatállyal, 2024. január 1-jétől kell alkalmazni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 978/2012/EU rendelet 43. cikkének (3) bekezdésében a „2023” év helyébe a „2027” év lép.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba. Ha a kihirdetésre 2023. december 31. után kerül sor, ezt a rendeletet visszamenőleges hatállyal, 2024. január 1-jétől kell alkalmazni. 

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök


    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS A KÖLTSÉGVETÉS BEVÉTELI OLDALÁRA KÖLTSÉGVETÉSI HATÁST GYAKORLÓ JAVASLATOKRA VONATKOZÓAN

    1.    A JAVASLAT CÍME:

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    2.    KÖLTSÉGVETÉSI TÉTELEK:

    Bevételi sor (alcím/jogcímcsoport/jogcím): 120. cikk

    A költségvetésben az érintett évre előirányzott összeg: tárgytalan

    (csak címzett bevételek esetében):

    A bevételeket a következő kiadási sorhoz (alcím/jogcímcsoport/jogcím) rendelik: tárgytalan

    3.PÉNZÜGYI HATÁS

       A javaslatnak nincs pénzügyi hatása

    X    A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a kiadásokra, viszont van pénzügyi hatása a bevételre.

       A javaslatnak pénzügyi hatása van a címzett bevételekre

    A hatás a következő: 

    (millió EUR egy tizedesjegyig)

    Bevételi sor

    Bevételre gyakorolt hatás 7 8

    12 hónapos időszak 2024.1.1-jétől kezdve (adott esetben)

    2024. év

    120. jogcímcsoport

    Saját forrásokra gyakorolt hatás

    –2 977,6

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím...

    Az intézkedés utáni helyzet

    Bevételi sor

    [N+1]

    [N+2]

    [N+3]

    [N+4]

    [N+5]

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím...

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím...

    (Csak címzett bevételek esetében, azzal a feltétellel, hogy a költségvetési sor már ismert): tárgytalan

    Kiadási sor 9

    N. év

    N+1. év

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím …

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím …

    Az intézkedés utáni helyzet

    Kiadási sor

    [N+1]

    [N+2]

    [N+3]

    [N+4]

    [N+5]

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím …

    Alcím/jogcímcsoport/jogcím …

    1.CSALÁS ELLENI INTÉZKEDÉSEK

    Tárgytalan

    EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

    Az általános vámkedvezményrendszer (GSP) meghatározott feltételek mellett vámkedvezményeket biztosít az EU-ba belépő bizonyos termékekre.

    A legfrissebb rendelkezésre álló adatok (2019) 10 alapján a javasolt GSP-rendelet értelmében a szóban forgó kedvezmények 2 977,6 millió EUR bevételkiesést jelentenek az EU számára (1. melléklet).

    Az új rendelet meglévő kedvezményeket tartana fenn. Emellett csökkentheti a bevételkiesést az a lehetőség, hogy egy ország kikerülhet a rendszer hatálya alól, amennyiben átkerül a közepes jövedelmű országok felső kategóriájába vagy szabadkereskedelmi megállapodást köt az EU-val.

    A teljes bevételkiesés 3 970 millió EUR (bruttó összeg) lenne. A beszedési költségek ellentételezésére a tagállamokban visszatartott 25 % levonásával az uniós költségvetés bevételkiesése 2 978 millió EUR lenne, amely a következőképpen oszlik meg a különböző rendszerek között:

    Millió EUR

    Kedvezményes behozatal

    Bevételkiesés

    25 %-os levonás a tagállamok beszedési költségeire

    EBA

    25 171

    2 764

    2 073

    GSP+

    8 406

    776

    582

    GSP

    13 005

    430

    323

    Összesen

    46 583

    3 970

    2 978

    1. melléklet: Az uniós bevételekre gyakorolt hatás GSP-kedvezményezettek szerinti bontásban

    EBA-országok

    Teljes behozatal x 1000 EUR

    Jogosult behozatal x 1000 EUR

    Kedvezményes behozatal x 1000 EUR

    MFN-átlag

    Átlagos EBA vámtarifa

    EU bevételkiesés x 1000 EUR

    Afganisztán

    49 655

    19 501

    14 802

    2,9 %

    -

    434

    Angola

    3 520 990

    37 270

    31 004

    7,7 %

    -

    2 378

    Banglades

    15 927 629

    15 874 498

    15 366 176

    11,7 %

    -

    1 805 019

    Benin

    19 183

    2 854

    2 059

    7,0 %

    -

    145

    Bhután

    10 022

    9 817

    9 435

    5,7 %

    -

    542

    Burkina Faso

    242 090

    20 944

    20 000

    6,1 %

    -

    1 225

    Burundi

    31 505

    262

    142

    5,3 %

    -

    7

    Kambodzsa

    4 574 251

    4 428 234

    4 173 909

    11,9 %

    -

    497 288

    Közép-afrikai Köztársaság

    12 149

    66

    -

    -

    -

    -

    Csád

    135 515

    1 950

    -

    -

    -

    -

    Comore-szigetek

    23 416

    9 408

    8 691

    6,6 %

    -

    573

    Kongói Köztársaság

    822 182

    8 453

    1 794

    11,1 %

    -

    200

    Dzsibuti

    3 184

    874

    81

    11,5 %

    -

    9

    Egyenlítői-Guinea

    886 116

    16 843

    7 407

    0,7 %

    -

    52

    Eritrea

    1 962

    1 737

    1 681

    11,9 %

    -

    200

    Etiópia

    520 210

    255 691

    246 854

    8,8 %

    -

    21 684

    Gambia

    13 247

    10 897

    10 145

    8,0 %

    -

    808

    Guinea

    732 435

    4 534

    1 738

    5,9 %

    -

    103

    Bissau-Guinea

    64 299

    515

    411

    8,4 %

    -

    35

    Haiti

    33 890

    10 672

    8 747

    11,0 %

    -

    962

    Kiribati

    66

    65

    12

    11,0 %

    -

    1

    Laosz

    285 962

    240 844

    212 040

    10,0 %

    -

    21 274

    Leshoto

    299 445

    4 710

    597

    9,1 %

    -

    54

    Libéria

    327 056

    3 113

    2 001

    4,5 %

    -

    90

    Madagaszkár

    906 173

    698 620

    8 151

    6,9 %

    -

    566

    Malawi

    259 579

    246 715

    238 199

    0,1 %

    -

    199

    Mali

    30 942

    5 873

    3 700

    5,1 %

    -

    189

    Mauritánia

    675 106

    336 957

    332 825

    8,8 %

    -

    29 243

    Mozambik

    1 619 461

    1 144 760

    1 099 775

    3,0 %

    -

    33 386

    Mianmar

    2 731 998

    2 593 015

    2 470 859

    11,0 %

    -

    273 017

    Nepál

    67 719

    59 535

    55 329

    7,9 %

    -

    4 377

    Mali

    6 185

    3 927

    2 583

    1,0 %

    -

    26

    Ruanda

    52 002

    10 968

    10 046

    5,9 %

    -

    593

    São Tomé és Príncipe

    7 659

    877

    740

    3,4 %

    -

    25

    Szenegál

    471 995

    337 004

    330 186

    10,0 %

    -

    32 859

    Sierra Leone

    265 673

    2 927

    1 455

    3,3 %

    -

    48

    Salamon-szigetek

    61 559

    61 419

    61 272

    22,2 %

    -

    13 612

    Szomália

    23 119

    301

    -

    -

    -

    Dél-Szudán

    1 862

    1 447

    -

    -

    -

    Szudán

    272 348

    7 975

    6 998

    1,6 %

    -

    113

    Tanzánia

    419 033

    232 563

    225 134

    4,0 %

    -

    9 052

    Kelet-Timor

    4 187

    1 256

    0

    12,3 %

    -

    0

    Togó

    211 711

    17 563

    16 359

    6,4 %

    -

    1 045

    Tuvalu

    224

    88

    -

    -

    -

    Uganda

    416 610

    131 769

    129 242

    7,6 %

    -

    9 798

    Vanuatu

    742

    77

    22

    4,0 %

    -

    1

    Jemen

    95 481

    9 726

    8 723

    13,2 %

    -

    1 148

    Zambia

    352 622

    54 298

    49 852

    2,8 %

    -

    1 371

    EBA összesen

    37 490 449

    26 923 416

    25 171 176

    11,0 %

    2 763 751

    GSP+-országok

    Teljes behozatal x 1000 EUR

    Jogosult behozatal x 1000 EUR

    Kedvezményes behozatal x 1000 EUR

    MFN-átlag

    Átlagos GSP+ vámtarifa

    EU bevételkiesés x 1000 EUR

    Örményország

    334 119

    200 580

    196 657

    4,6 %

    -

    9 028

    Bolívia

    547 509

    83 017

    78 203

    1,7 %

    -

    1 319

    Zöld-foki-szigetek

    84 537

    68 040

    61 240

    20,1 %

    -

    12 288

    Kirgiz Köztársaság

    104 734

    7 444

    4 541

    5,5 %

    -

    249

    Mongólia

    74 705

    17 351

    14 060

    11,0 %

    -

    1 542

    Pakisztán

    5 917 043

    5 268 942

    5 116 967

    10,1 %

    -

    514 803

    Fülöp-szigetek

    7 075 078

    2 437 012

    1 766 682

    7,6 %

    -

    133 553

    Srí Lanka

    2 266 802

    1 922 801

    1 167 843

    8,9 %

    -

    103 391

    GSP+ összesen

    16 404 528

    10 005 187

    8 406 193

    9,2 %

    776 174

    Általános GSP országok

    Teljes behozatal x 1000 EUR

    Jogosult behozatal x 1000 EUR

    Kedvezményes behozatal x 1000 EUR

    MFN-átlag

    Átlagos GSP vámtarifa

    EU bevételkiesés x 1000 EUR

    Kongó

    737 147

    2 623

    236

    7,4 %

    4,1 %

    8

    Cook-szigetek

    6 385

    1 083

    -

    -

    India

    38 052 127

    8 626 452

    7 929 033

    9,6 %

    6,5 %

    247 014

    Indonézia

    13 531 056

    6 140 299

    4 835 094

    8,2 %

    4,6 %

    174 707

    Kenya

    971 904

    334 198

    1 640

    4,9 %

    1,9 %

    50

    Mikronézia

    39

    24

    4

    11,5 %

    7,0 %

    0

    Nauru

    202

    10

    -

    -

    Nigéria

    17 072 490

    161 796

    129 049

    7,3 %

    2,8 %

    5 726

    Niue

    269

    35

    -

    -

    Szamoa

    879

    457

    -

    -

    Szíria

    44 378

    23 635

    4 143

    8,3 %

    4,4 %

    162

    Tádzsikisztán

    42 091

    14 082

    12 517

    11,5 %

    9,1 %

    299

    Tonga

    237

    177

    127

    9,7 %

    3,2 %

    8

    Üzbegisztán

    172 288

    106 678

    93 595

    6,7 %

    4,3 %

    2 220

    Általános GSP összesen

    70 631 494

    15 411 550

    13 005 438

    9,1 %

    5,8 %

    430 195

    (1)    A „fejlődő országok” kifejezés a WTO terminológiáját követi, lásd például a WTO létrehozásáról szóló Marrákesi Egyezmény bevezetőjét („Felismerve továbbá, hogy pozitív erőfeszítésekre van szükség annak biztosítása érdekében, hogy a fejlődő országok és különösen a legkevésbé fejlett országok gazdasági fejlődésük igényeivel arányos részesedést szerezzenek a nemzetközi kereskedelem növekedéséből”) és a GATT felhatalmazó záradékát (megkülönböztetett és kedvezőbb elbánásról, viszonosságról és teljesebb részvételről szóló határozat).
    (2)    Az Európai Unióról szóló szerződés – V. CÍM: AZ UNIÓ KÜLSŐ TEVÉKENYSÉGÉRE VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK ÉS A KÖZÖS KÜL- ÉS BIZTONSÁGPOLITIKÁRA VONATKOZÓ KÜLÖNÖS RENDELKEZÉSEK – 1. fejezet: Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések – 21. cikk, http://data.europa.eu/eli/treaty/teu_2008/art_21/oj .  
    (3)    Az Európai Parlament és a Tanács 978/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 303., 2012.10.31., 1. o.).
    (4)    COM(2021) 579 final, Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról és a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről.    
    (5)    Az Európai Parlament és a Tanács 978/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 303., 2012.10.31., 1. o.).
    (6)    COM(2021) 579 final.
    (7)    Az éves összegeknek az 5. szakaszban meghatározott képleten vagy módszeren alapuló becsléseknek kell lenniük. Az induló évben az éves összeget általában csökkentés nélkül vagy arányosan fizetik ki.
    (8)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) esetében nettó összeget kell megadni, azaz a 20 %-os beszedési költségekkel csökkentett bruttó összeget.
    (9)    Csak szükség esetén használandó.
    (10)    A 2020. és 2021. évi adatok rendelkezésre állnak, de a számítások nem ezeken alapulnak, mivel a 2020-as év szokatlannak és nem reprezentatív évnek minősül.
    Top