Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0224(02)

    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele 2022/C 88/05

    PUB/2021/970

    HL C 88., 2022.2.24, p. 32–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022.2.24.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 88/32


    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

    (2022/C 88/05)

    Ezen értesítés közzétételére a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül sor (1).

    ÉRTESÍTÉS AZ EGYSÉGES DOKUMENTUMOT MÓDOSÍTÓ STANDARD MÓDOSÍTÁSRÓL

    „Islas Canarias”

    PDO-ES-A1511-AM02

    Az értesítés időpontja: 2021.11.25.

    A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

    1.   Az oem nevének kisebb helyesbítése

    Leírás:

    Az oltalom alatt álló elnevezés előtt álló spanyol „las” határozott névelőt törölték.

    Ez a változtatás a hatályos termékleírás 1. pontját érinti. Emellett közvetlenül érinti az összes előfordulási helyet, ahol a termékleírásban az OEM elnevezése szerepel. Nem érinti az egységes dokumentum 1. pontját, mivel az oltalom alatt álló elnevezés „Islas Canarias”-ként van feltüntetve. Érinti ugyanakkor az egységes dokumentumnak a körülhatárolt területen történő csomagolásról szóló 8. pontját, ahol az OEM neve előtt határozott névelő áll.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti. Nem tekinthető az oltalom alatt álló elnevezés módosításának, mivel az az uniós nyilvántartásban „Isalas [sic] Canarias”, és nem „Las Islas Canarias” néven szerepel. A termékleírást ezért oly módon helyesbítették, hogy a szövegben végig a nyilvántartás szerinti helyes – azaz a „las” névelő nélküli – elnevezése szerepeljen az oltalom alatt álló eredetmegjelölésnek (OEM).

    Indokolás:

    Ez a lépés nem jelenti az oltalom alatt álló elnevezés módosítását, mivel az oltalom alatt álló elnevezés a „las” névelő nélkül szerepel az uniós nyilvántartásban; a névelőt tévedésből illesztették be a termékleírásban.

    2.   Terméktípusok kategóriánkéni felsorolása

    Leírás:

    Egyetlen kategória, a „Bor” jelenleg különböző típusokat foglal magában: fehér-, rozé, vörösborok, valamint szénsavatmoszférás macerációval készült vörösborok. A termékjegyzék sorrendje az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében szereplő kategóriák sorrendjének megfelelően módosult: 1. Bor, 3. Likőrbor, 5. Minőségi pezsgő, 9. Szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor, 16. Túlérett szőlőből készült bor.

    Ez a változtatás a hatályos termékleírás 2.1. pontját érinti. Közvetve érinti továbbá a 2. pontban az a) „Analitikai jellemzők” és a b) „Érzékszervi jellemzők” alpontot, valamint a 3. pont a) „Borászati eljárások” alpontjának második bekezdését a termékek felsorolásának sorrendjét illetően, amely immár a kategóriák fent említett sorrendjét követi.

    Az egységes dokumentum nem változik.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    A szín (fehér, rozé, vörös) és az előállítási módszer (szénsavatmoszférás maceráció) nem változtatja meg a terméket, amely továbbra is az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében szereplő 1. kategóriába tartozik („Bor”). A sorrend módosult annak érdekében, hogy a szöveg kövesse az említett VII. melléklet II. részében és az egységes dokumentum 2. pontjában („A szőlőből készült termékek kategóriái”) meghatározott sorrendet.

    3.   Az illósavtartalom és az összes savtartalom határértékeinek változásai

    Leírás:

    A túlérett szőlőből készült borok maximális illósavtartalma ecetsavban kifejezve 1,08 gramm/literről 1,60 gramm/literre emelkedett. A minőségi pezsgő esetében a határértéket literenként 1,08 grammban állapították meg.

    Ez a változás a következőket érinti: a termékleírás 2.2. [sic] pontja („A bor leírása”); a [2].3. pont első franciabekezdése, amely az ecetsavban kifejezett maximális illósavtartalomra vonatkozik; valamint az egységes dokumentum 4. pontja („A bor[ok] leírása”), a túlérett szőlőből készült borra és a minőségi pezsgőre vonatkozó részben.

    A termékleírásban a borkősav gramm/literben kifejezett minimális összes savtartalmat általában 4 gramm/literben határozták meg, kivéve a likőrbor és a túlérett szőlőből készült bor esetében, ahol 3,5 gramm/liter. Ez a kivétel azokra a borokra is vonatkozik, amelyek természetes alkoholtartalma meghaladja a 15 térfogatszázalékot, tényleges alkoholtartalma legalább 13 térfogatszázalék, és amelyek alkoholtartalom-növelés nélkül készülnek – teljes egészében az erjesztésből származó alkoholtartalommal –, amennyiben ezek a borok az egyes borászati termékek címkézésére, kiszerelésére és azonosítására vonatkozó uniós szabályok végrehajtásáról szóló, 2011. október 7-i 1363/2011. sz. királyi rendelet 17. cikke és III. melléklete értelmében opcionálisan „természetesen édes” megjelölést kaphatnak.

    Ez a módosítás a termékleírás 2.2. [sic] pontjának („A bor leírása”) a borkősavban kifejezett minimális összes savtartalomról szóló 4. szakaszát érinti. Az egységes dokumentumot nem érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Ezek a módosítások az éghajlatváltozás földrajzi területre gyakorolt hatásaiból következnek. Tükrözik a kapcsolat leírásánál – a termékleírás 7. pontja és az egységes dokumentum 8. szakasza – ismertetett természeti tényezőket.

    Amint azt a természeti tényezők leírása is mutatja, annak ellenére, hogy a Kanári-szigetek szigetcsoportja Afrika északnyugati partjainál egy sivatagos terület közepén helyezkedik el, számos tényezőnek köszönhetően az éghajlat igen változatos. Nevezetesen a sok nedvességet hordozó passzátszél szinte egész évben fúj, enyhén csökkentve a hőmérsékletet. Egy másik tényező az alacsony átlagos éves csapadékmennyiség, amely „körülbelül 350 liter/négyzetméter, bár jelentős különbségekkel: [egyes] területeken négyzetméterenként kevesebb mint 100 liter, míg máshol négyzetméterenként közel 1 000 liter”. [sic]

    Ez a természeti tényező – az alacsony csapadékmennyiség és a térségek közötti jelentős különbség – legalább az 1980-as évek óta megfigyelhető. Ehhez társult az aszályos időszakok időtartamának és intenzitásának növekedése, szélsőséges hőmérsékletekkel és az öntözővíz szűkösségével.

    Ezt az éghajlatváltozásról és az energetikai átállásról szóló kanári-szigeteki törvénytervezet „Indokolás” című szakasza tartalmazza, amelynek nyilvánosság általi ellenőrzése a közelmúltban zárult le (2021. január 15.). A Tenerifén található izañai légköri kutatóközpont a globális légkörfigyelő program része. Az 1980-as évek óta a Kanári-szigeteken a különböző megfigyelőállomásokon mért átlaghőmérséklet emelkedését figyelték meg. A növekedés Tenerifén, a Teide Nemzeti Parkban található Izañában a legnagyobb, mivel az beljebb fekszik a szárazföldön, és ezért kevésbé hat rá az óceán. Megfigyelhető volt továbbá az afrikai kontinensről származó porrészecskék szintjének növekedése is. Hasonlóképpen a következő kiadványok is foglalkoznak az éghajlatváltozás Kanári-szigetekre gyakorolt hatásaival: a Kanári-szigetek Fenntartható Fejlődési és Éghajlatváltozási Hivatalának „Kanári-szigeteki stratégia az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez, 2008–2015” című dokumentuma; továbbá a Teide Nemzeti Park munkatársai, J. L. Martin és M. V. Marrero, valamint a La Laguna-i Egyetem Gyógyszerészeti Karának Növénybiológiai (Botanikai) Tanszékétől M. del Arco és V. Garzón által készített, „Aspectos clave para un plan de adaptación de la biodiversidad terrestre de Canarias al cambio climático” (A Kanári-szigetek szárazföldi biológiai sokféleségének éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodására irányuló terv alapvető szempontjai) című tanulmány, amelyet az ökológiai átmenetért és a demográfiai kihívásokért felelős minisztérium tett közzé.

    Az éghajlatváltozásnak az aszályok időtartamára és intenzitására gyakorolt hatásai természetes módon növelik a magas cukortartalmú szőlők savtartalmát, amelyek természetes módon magas alkoholtartalmú borokat eredményeznek. Az aszályok másik következménye a szőlő túlérése.

    A túlérett szőlőből készült borok esetében ezért az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet I. melléklete C. részének 3. pontjával összhangban ajánlatos megemelni az ecetsavban kifejezett savtartalom felső határértékét. Az említett előírás lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy eltéréseket engedélyezzenek a legalább 13 térfogatszázalék összes alkoholtartalmú borokra vonatkozó határértékektől. Hasonlóképpen a 15 térfogatszázalékot meghaladó természetes alkoholtartalmú és legalább 13 térfogatszázalék tényleges alkoholtartalmú, kizárólag a szőlő erjesztésével előállított borok esetében tanácsos ugyanazt az eltérést alkalmazni a borkősavban kifejezett minimális tartalom tekintetében, mint a likőrborok és a túlérett szőlőből készült borok esetében, 3,5 gramm/literben határozva meg azt.

    4.   A borkészítésre vonatkozó korlátozások módosítása

    Leírás:

    A borhozam 100 kilogrammonkénti 74 literes határértéke átkerült a „Borászati eljárások” szakaszból a „Korlátozások” szakaszba.

    Az „Islas Canarias” OEM különböző kategóriáiba tartozó vörösborok előállítása során a felhasznált szőlő legalább 85 %-át az alábbi fajták közül egynek vagy többnek kell kitennie: Bastardo Negro-Baboso Negro, Cabernet Sauvignon, Castellana Negra, Listán Negro-Almuñeco, Listán Prieto, Malvasía Rosada, Merlot, Moscatel Negro, Negramoll, Pinot Noir, Ruby Cabernet, Syrah, Tempranillo, Tintilla, Vijariego Negro.

    Ez a változás a termékleírás 3. pontját és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Az extrakciós hozam határértéke áthelyezésre került, mert korlátozásról van szó, ezért annak ebben a szakaszban kell szerepelnie.

    A vörösborok minimális kékszőlő-tartalmára vonatkozó határérték célja, hogy a bor megőrizze a színintenzitást mint küllemre vonatkozó érzékszervi minőséget. Ez a módosítás nem változtat a termékleíráson.

    5.   A művelési rendszerek meghatározása és új rendszer bevezetése

    Leírás:

    A termékleírásban felsorolt valamennyi hagyományos szőlőművelési forma – gobelet, kordon, hagyományos parral (pergola) és alacsony parral – meghatározásra került. Az „en rastras” hagyományos forma új fogalommeghatározással egészült ki; ez a karók és zsinegek segítségével történő lugasszerű művelés egyik fajtája.

    Ez a módosítás érinti a termékleírás „Különleges borászati eljárások” című 3. szakaszának „Művelési gyakorlatok” című 3. pontját és a szőlő műveléséről szóló 2. pontot, valamint az egységes dokumentum „Különleges borászati eljárások” című 5.1. pontját, a művelési gyakorlatokról szóló szakaszban.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    A termékleírásban felsorolt hagyományos szőlőművelési módok mindegyike leírásra került, elkerülendő az összetévesztést abban az esetben, ha máshol is ugyanazt a nevet használják. Ez a helyzet a „cordón” (kordonművelés) esetében, amely más borvidékeken a kanári-szigeteki hagyományos gyakorlattól eltérő, huzalos művelési módra utal. Hasonlóképpen, az „en vaso” (gobelet) néven ismert művelési mód a Kanári-szigeteken – más borvidékektől eltérően – hagyományosan szálvesszőkkel történik. Mivel ezt a két hagyományos művelési módot meghatározták, a következetesség érdekében a többi is meghatározásra került. A szöveg kiegészült a hagyományos „en rastras” műveléssel és annak fogalommeghatározásával. Ezt a művelési módot a kapcsolatról szóló szakasz említésre méltónak nevezi (a termékleírás 7. pontjának a) alpontja, az „Emberi tényezők” cím alatt); később azonban nem említették a „Művelési gyakorlatok” alatt, amely hiányosságot orvosolni kell.

    6.   A terméshozam felső határának növelése

    Leírás:

    Nőtt a kilogrammban kifejezett hektáronkénti maximális szőlőhozam, és ebből következően a végtermék hektáronkénti hektolitere. A határérték hektáronként 10 000 kilogrammról 15 000 kilogrammra, illetve hektáronként 74 hektoliterről 111 hektoliterre nőtt.

    Ez a módosítás a termékleírás „Maximális hozam” című 5. pontját és az egységes dokumentum „Borkészítési eljárások” című 5. szakaszának a maximális hozamokról szóló 2. pontját érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Vannak olyan szőlőfajták, amelyek kedvező éghajlati körülmények között növekedve egyes években termékenyebbek, mint másokban. Ez problémákat okoz a terméshozammal kapcsolatban, amely túl magas az „Islas Canarias” OEM alá tartozó bort készítéséhez.

    A kapcsolódó pincészetek szakemberei ismétlődően kérték, hogy a maximális terméshozam növelése tekintetében módosítsuk a termékleírást. Azzal érvelnek, hogy a szőlő minőségét nem csökkenti és nem is érinti az, ha ilyen magasabb terméshozamok fordulnak elő.

    Ezenkívül a lugastól eltérő művelési rendszerrel rendelkező szőlőültetvények esetében a SIGPAC (a spanyol mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer) nem rendelkezik határvonalakról, aminek következtében csökkenteni [kell] a megművelt területet. Ez azonban még akkor sem jelent megfelelő megoldást, ha betakarítás előtti megállapodást fogadnak el, amely lehetővé teszi a termékleírásban meghatározott határérték legfeljebb 25 %-os túllépését.

    7.   A terület körülhatárolása kiegészült a nuts-kóddal

    Leírás:

    A körülhatárolt terület leírása kiegészült a Kanári-szigetek NUTS-kódjával.

    Ennek alapján a termékleírás 4. pontja és az egységes dokumentum 6. pontja módosult.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    A körülhatárolt terület további pontosítása.

    8.   A szőlőfajták változása

    Leírás:

    Az ajánlott és az engedélyezett fajták közötti különbségtételt törölték. Mostantól valamennyi fajta engedélyezett és betűrendben szerepel, a fehér- és a kékszőlő külön felsorolásával. Ugyanezen okból az egységes dokumentumban szereplő valamennyi fajta fontosabb fajtaként szerepel.

    A termékleírás kiegészül az Albillo Criollo fehér fajtával.

    Ezek a változások a termékleírás 6. pontját („Szőlőfajták”) és az egységes dokumentum 7. pontját („Fontosabb szőlőfajták”) érintik.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Összhang a bortermelési potenciálról szóló, az 558/2020. sz. királyi rendelettel módosított 2018. október 29-i 1338/2018. sz. királyi rendelet XXI. mellékletének 5. szakasza szerinti besorolással, amely megszünteti az ajánlott és engedélyezett [fajták] közötti különbségtételt, és valamennyi fajtát engedélyezi. A felsorolásban a fehér és a vörös fajták megkülönböztetése a könnyebb áttekinthetőséget szolgálja.

    Az Albillo Criollo fajta az „Islas Canarias” OEM előállításához használt hagyományos fajta. Szerepelt a kanári-szigeteki minőségi bort elismerő 2011. május 2-i rendeletben, és a 6. cikk („Szőlőfajták”) alatt a kapcsolódó szabályokban jóváhagyásra került, „Albillo” elnevezéssel megjelölve. Ez utóbbi pontot azonban a 2011. október 21-i rendelet módosította annak érdekében, hogy az összhangban legyen a többek között a bortermelési potenciálról szóló, 2008. július 18-i 1244/2008. sz. királyi rendeletet módosító, 2011. április 1-jei 461/2011 királyi rendelettel, amely törölte az „Albillo” fajtát a Kanári-szigeteken engedélyezett fajták jegyzékéből. A 2014. április 7-i AAA/580/2014. sz. rendelet módosította az említett 1244/2008. sz. királyi rendelet XXI. mellékletét. Újból bevezette ezt a fajtát a Kanári-szigetek esetében, ezúttal „Albillo Criollo” elnevezéssel. Ezért – visszatérve ezen OEM kezdeteihez – ezt a fajtát fel kell venni a termékleírásba. Ez a módosítás nem változtat a termékleíráson.

    9.   A kapcsolat megszövegezésének javítása

    Leírás:

    A kapcsolat megszövegezését javították. Kifejtették konkrétan a természeti és emberi tényezők közötti ok-okozati összefüggést, valamint a borok jellemzőit minden egyes kategória esetében.

    Ez a módosítás a termékleírás 7. pontját és az egységes dokumentum 8. pontját érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti. A módosítás nem érvényteleníti a kapcsolatot, csupán javítja annak megszövegezését.

    Indokolás:

    Az uniós szabályok előírják, hogy az OEM alá tartozó egyes termékkategóriák mindegyike esetében meg kell határozni a kapcsolatot. A 2011-ben íródott változat azonban – amely ezen OEM első termékleírása – ezt nem vette figyelembe. A termékleírás e módosítása lehetőséget nyújt ennek helyesbítésére.

    10.   A címkézési szabályok változása

    Leírás

    Eltörölték azt a korlátozást, amely szerint az OEM nevét 4 és 10 milliméter közötti betűmérettel kell feltüntetni a címkén.

    Az évjárat és a szőlőfajták feltüntetésére vonatkozó részeket törölték. Ezek európai jogszabályokban meghatározott opcionális adatok, anélkül, hogy a termékleírás szigorúbb szabályokat állapítana meg.

    A „fermentado en barrica” (hordóban erjesztett), a „barrica” (hordó) és a „roble” (tölgy) választható jelölésekre vonatkozó szakaszokat törölték. Ez azt is jelenti, hogy törölni kell a termékleírásból azokat a feltételeket, amelyek túlmutattak a fent említett hivatkozásokra vonatkozó nemzeti szabályokon, nevezetesen: a hordók minimális térfogata (330 liter) és az a követelmény, hogy a bornak legalább három hónapot kell eltöltenie a hordóban.

    Ezek a változások a termékleírás 8.2.8. pontját és az egységes dokumentum 9. pontját érintik.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Ami a betűméretet illeti, az általános szabályokban meghatározottakon túl nem szükséges további korlátozásokat megállapítani.

    Az európai jogszabályokban meghatározott és az OEM/OFJ státusztól függetlenül valamennyi gazdasági szereplőre általánosan alkalmazandó választható adatokat – mint például az évjáratot és a fajtát – nem kell feltüntetni a termékleírásban, ha nem állapítanak meg szigorúbb használati feltételeket.

    A „fermentado en barrica”, „barrica” és „roble” választható jelölésekre a nemzeti szintű szabályok vonatkoznak. Úgy tekintendő tehát, hogy használatuk feltételei megegyeznek a Spanyolországban általánosan érvényes szabályokkal. Az OEM-mel vagy OFJ-vel ellátott borok esetében használható „noble” és „añejo” (érlelt) hagyományos kifejezések használatához a tölgyfahordók jogszabályban előírt maximális űrtartalma 600 liter. Ezért nincs értelme annak, hogy a „fermentado en barrica”, „barrica” és „roble” választható jelölések használatához (amely az OEM-mel vagy OFJ-vel ellátott borok esetében is lehetséges) a tartályok űrtartalma 330 literre korlátozódjon, tekintettel arra, hogy az egyes borászati termékek címkézésére, kiszerelésére és azonosítására vonatkozó uniós szabályok végrehajtásáról szóló, 2011. október 7-i 1363/2011. sz. királyi rendelet a határértéket 600 literben állapítja meg. A hordókapacitásra és a hordóban töltött minimális időre vonatkozó szigorúbb feltételek megszüntetésével (a fent említett királyi rendelet nem állapít meg minimális időtartamot) a feltételek immár megegyeznek az 1363/2011. sz. királyi rendeletben meghatározott általános feltételekkel. Ezért ezeknek nem kell szerepelniük a termékleírásban.

    11.   Kisebb földrajzi egységek felvétele

    Leírás:

    A szöveg az alábbi kisebb földrajzi egységekkel egészül ki:

    a)

    Tenerife (NUTS-kód: ES709) és Fuerteventura szigete (NUTS-kód ES704).

    b)

    Települések

     

    El Hierro szigetén: El Pinar, La Frontera és Valverde;

     

    Fuerteventura szigetén: Antigua, Betancuria, La Oliva, Pájara, Puerto del Rosario és Tuineje;

     

    Gran Canaria szigetén: Agaete, Agüimes, Artenara, Arucas, Firgas, Gáldar, Ingenio, La Aldea de San Nicolás, Mogán, Moya, San Bartolomé de Tirajana, Santa Brígida, Santa Lucía de Tirajana, Santa María de Guía, Valleseco, Valsequillo, Tejeda, Telde, Teror és Vega de San Mateo;

     

    La Gomera szigetén: Agulo, Alajeró, Hermigua, Vallehermoso és Valle Gran Rey;

     

    Lanzarote szigetén: Arrecife, Haría, San Bartolomé, Teguise, Tías, Tinajo és Yaiza;

     

    La Palma szigetén: Barlovento, Breña Alta, Breña Baja, El Paso, Fuencaliente, Garafía, Los Llanos de Aridane, Puntagorda, Puntallana, San Andrés y Sauces, Tazacorte, Tijarafe és Villa del Mazo;

     

    Tenerife szigetén: Adeje, Arafo, Arico, Arona, Buenavista del Norte, Candelaria, Fasnia, Garachico, La Guancha, Los Silos, Icod de los Vinos, Puerto de la Cruz, Los Realejos, El Rosario, El Sauzal, El Tanque, San Cristóbal de la Laguna, San Juan de la Rambla, Santa Úrsula, Santiago del Teide, Tegueste és Vilaflor.

    Ahhoz, hogy a kisebb földrajzi egység (sziget vagy település) nevét fel lehessen tüntetni a címkén, a bornak kizárólag az adott kisebb földrajzi egység területén termelt szőlőből kell készülnie. Az előállítást, adott esetben az érlelést, valamint a palackozást szintén a földrajzi egységen belül kell végezni.

    A címkén a kisebb földrajzi egység neve nem szerepelhet az „Islas Canarias” oltalom alatt álló eredetmegjelölésnél nagyobb betűkkel.

    Ez a módosítás a termékleírás 8. pontja c) alpontjának („További követelmények”) „A címkézésre vonatkozó további rendelkezések” című ii. szakaszát, valamint az egységes dokumentum 9. pontját érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 120. cikke (1) bekezdése g) pontjának és az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 55. cikkének megfelelően a szöveg kiegészült a kisebb földrajzi egységek nevével. A „Tenerife” megjelölés és a címkéken használandó forma a regionális mezőgazdasági, halászati és élelmiszerügyi miniszter 1999. június 7-i rendeletével összhangban került be a termékleírásba.

    Ennek célja a fogyasztók azon igényének kielégítése, hogy tájékoztatást kapjanak a borok konkrét származási helyéről. Egyben reagál a termelők, a borászok és a pincészetek azon vágyára és igényére, hogy egyedi termékeiket a lehető legelőnyösebb módon prezentálják.

    Kizárták azon szigeteket vagy településeket, amelyek a Kanári-szigeteken más, borral kapcsolatos OEM-ek által védett földrajzi nevek, vagy ilyen neveket tartalmaznak. Ez összhangban áll az 1308/2013/EU rendelet 103. cikkének (2) bekezdésével, valamint az agrár-élelmiszeripari minőségről szóló 6/2019. sz. törvény 28. és 29. cikkével.

    A szöveg az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 55. cikkében meghatározottaknál szigorúbb feltételeket tartalmaz. A termékek címkézésére és kiszerelésére vonatkozó [szabályokban] kellő részletességgel szerepel a címke megjelenése, különös tekintettel a betűk méretére és elhelyezésére. Ennek célja a termékek kategóriájának és eredetének egyértelmű és egyszerű meghatározása, valamint a fogyasztók körében felmerülő félreértések elkerülése.

    12.   Az ellenőrző szervekre vonatkozó adatok beillesztése

    Leírás:

    A 2016. április 25-i 39/2016. sz. rendelettel összhangban a termékleírásba beillesztettek egy linket azon ellenőrző szervekhez, amelyeket az illetékes hatóság megbízott az ellenőrzési és terméktanúsítási feladatokkal.

    Ez a módosítás a termékleírás 9. pontjának a) alpontját érinti („Illetékes ellenőrző hatóságok és szervek”). Az egységes dokumentumot nem érinti.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    A termékleírásnak tartalmaznia kell azokat az ellenőrző szerveket, amelyek terméktanúsítást végeznek, és amelyekre ezen OEM termékleírásának ellenőrzését átruházták.

    13.   Az ellenőrzések leírásának javítása

    Leírás:

    Az ellenőrző szerv által alkalmazandó módszerek az alábbiak szerint kerültek beillesztésre.

    Az ellenőrző szerv az e termékleírásnak való megfelelést a borászatban végrehajtott kezdeti szemlék és utóellenőrzések alapján, legalább évente, a leírt feladatok listája alapján értékeli.

    A szőlőtermesztési feltételek ellenőrzése kockázatelemzésen és mintavételen alapuló véletlenszerű ellenőrzések kombinációjából áll.

    Ezen ellenőrzésekhez minden egyes létesítményben szisztematikus mintavételezést végeznek, emellett véletlenszerű mintákat vesznek a fogyasztásra kész termékkészletekből.

    Ez a módosítás a termékleírás 9. pontjának b) alpontjában („Feladatok”) az ellenőrzések módszertanáról szóló ii. franciabekezdést érinti. Az egységes dokumentum nem változik.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet [sic] 25. cikke (2) bekezdésének való megfelelés érdekében, amely előírja, hogy a termékleírásnak való megfelelés tekintetében éves ellenőrzéseket kell végezni, és ezeket az ellenőrzéseket kockázatelemzésen alapuló véletlenszerű ellenőrzések, mintavételezés vagy szisztematikus ellenőrzések útján kell elvégezni. A véletlenszerű ellenőrzések mintavételes ellenőrzésekkel kombinálhatók.

    14.   A termékleírás szövegének olyan módosításai, amelyek nem érintik a termékleírás tartalmát

    Leírás:

    1.

    Az elrendezést/megjelenítést érintő módosítások

    A termékleírás szakaszain belül (1., 2., 3. stb.) az egyes alszakaszokat ennek megfelelően számozták (2.2., 2.2.1., 2.2.2. stb.). Ez javítja a sorrendiséget és világosabbá teszi a megjelenítést. A megjelenítés következetességének javítása érdekében az egyes szakaszokon és alszakaszokon belül a betűkkel jelölt listákat lehetőség szerint számozott listákkal vagy kötőjelekkel helyettesítették, a kötőjelekkel bevezetett alszakaszok helyébe pedig betűkkel jelölt listák léptek.

    A borászati termékek felsorolása előtt a bor leírása kiegészült a „Kategóriák” alcímmel. A termékek felsorolásának sorrendje az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében szereplő sorrendnek megfelelően módosult.

    Az „Analitikai jellemzők” alcím „Fizikai és kémiai jellemzők” alcímre módosult.

    A fizikai és kémiai jellemzőkre vonatkozó alszakaszokban a korábban csoportosítva megjelenített termékek immár külön kerülnek bemutatásra, az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében szereplő sorrendnek megfelelően.

    2.

    Az alábbi szakaszokat átszerkesztették:

    A terméshozam felső határa, amely az előző termékleírásban a borászati eljárásokra vonatkozó szakaszban szerepelt. Most a korlátozásokról szóló szakaszban található, ami megfelelőbb.

    A szőlőfajtákat ábécésorrendben sorolják fel, a vörös és a fehér szőlőre vonatkozóan külön listákkal.

    A korábbi termékleírás „Alkalmazandó rendelkezések” című 8. pontjának b) „Objektív követelmények” alcíme alatti 4–10. pont átkerült a „További követelmények” alcím alá, ami megfelelőbb. Az új helyen tartalmuk szerint csoportosították, beszámozták és alcímekkel látták el őket. Ez az átszervezés nem változtat a tartalmon.

    3.

    A terminológia pontosítása, nyelvtani hibák és egyeztetések javítása:

    A „pezsgőborok” kifejezés helyébe a „minőségi pezsgő” kifejezés lép, e termék kategóriájának megnevezésével összhangban.

    Az „e megnevezés” szövegrész helyébe az „ez az oltalom alatt álló eredetmegjelölés” szöveg lép.

    Az „ezen autonóm közösség” szövegrész helyébe a „Kanári-szigetek Autonóm Közösség” szöveg lép.

    A „Kanári-szigetekről származó minőségi bor” kifejezés helyébe az „Islas Canarias oltalom alatt álló eredetmegjelölés” vagy az „Islas Canarias” kifejezés lép, mivel ez az oltalom alatt álló elnevezés.

    Az „e termékleírások” kifejezés helyébe az „e termékleírás” kifejezés lép (például az előző termékleírás 3. szakasza a) pontjának (2) bekezdésében és 8. szakaszának b) pontja (3) bekezdésének a) alpontjában).

    A „será de” kifejezés (az előző termékleírás 3. szakasza a) pontjának (2) bekezdése) helyébe a „será para” kifejezés lép, mivel az az alatta felsorolt borok [kategóriáira] vonatkoztatva utal a szöveg az előállított tételek természetes alkoholtartalmára.

    Ezek a változások a termékleírás és az egységes dokumentum több pontját érintik.

    Ez egy standard módosítás, mivel az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok egyikét sem teljesíti.

    Indokolás:

    A megfogalmazás javítása és pontosítása.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   Elnevezés(ek)

    Islas Canarias

    2.   A földrajzi árujelző típusa

    OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    3.

    Likőrbor

    5.

    Minőségi pezsgő

    9.

    Szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor

    16.

    Túlérett szőlőből készült bor

    4.   A bor(ok) leírása

    1.   Fehér- és rozé borok

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Fehérborok: sárga szín zöldes vagy borostyánszínű árnyalatokkal. A közepestől a magasig terjedő aromaintenzitás és gyümölcsös aromák. Friss és kiegyensúlyozott. Gyümölcsös utóíz.

    Rozé borok: a rózsaszínek teljes színskálája. A közepestől a magasig terjedő aromaintenzitás. Gyümölcsös karakter és gyümölcsös aromák. Közepesen testes. Friss és kiegyensúlyozott. Gyümölcsös utóíz.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    10

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    18

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    200

    2.   Vörösborok

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Vörösborok: cseresznyevörös szín, lila árnyalatokkal, a közepestől az erőteljesig terjedő színintenzitással. A közepestől a magasig terjedő aromaintenzitás. Tiszta piros gyümölcs. Ízletes, közepes tanninok, hosszú íz. A hosszabb érlelés hosszabb íztartósságot eredményez, és erősíti a balzsamos és fűszeres jegyeket, a szín pedig terrakottává változik.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11,5

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    20

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    150

    3.   Likőrborok

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Likőrborok: tiszta és fényes, sárga színű, olajos megjelenésű. Az orrban mazsolára, fűszerekre, szárított őszibarackra és az egyedi fajtákra emlékeztető intenzív aromák jelennek meg. A szájérzet bársonyos, kiegyensúlyozott és intenzív, gyümölcsös és erőteljes utóízzel.

    *

    Maximális kén-dioxid-tartalom: 200 mg/l, ha a cukortartalom ≥ 5 g/l

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15

    Minimális összes savtartalom

    3,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    18

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    150

    4.   Túlérett szőlőből készült bor

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Tiszta és fényes, sárga színű, olajos megjelenésű. Az orrban mazsolára, fűszerekre, szárított őszibarackra és az egyedi fajtákra emlékeztető intenzív aromák jelennek meg. A szájérzet bársonyos, kiegyensúlyozott és intenzív, gyümölcsös és erőteljes utóízzel.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15

    Minimális összes savtartalom

    3,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    26,6

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    150

    5.   Minőségi pezsgő

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Halványsárgától aranysárgáig terjedő szín, fényes, kis méretű és tartós buborékokkal. Az orrban az aromája tiszta és gyümölcsös. A szájban kiegyensúlyozott, friss, gyümölcsös utóízzel.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    10

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    18

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    185

    6.   Szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Szembetűnő buborékokkal rendelkező borok. A fehérborok sárga színűek, a rozé borok a rózsaszín különböző árnyalataiban jelennek meg, a vörösborok pedig vöröses lila színűek. Az orrban az aromái tiszták. A fehérborok fehér gyümölcsös aromákkal rendelkeznek. A rozé borok és a vörösborok piros gyümölcsös aromákkal rendelkeznek. A szájban testesek, kiegyensúlyozottak és frissek, gyümölcsös utóízzel és érezhető szén-dioxid-tartalommal.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    9,5

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    18

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    150

    5.   Borkészítési eljárások

    5.1.   Különleges borászati eljárások

    A borkészítésre vonatkozó releváns korlátozás

    A 100 kilogramm szőlőre jutó bor aránya nem haladhatja meg a 74 litert.

    A vörösborok teljes vagy részleges erjesztéssel készülnek, bőrkontaktussal. A vörös fajtáknak a felhasznált szőlő legalább 85 %-át kell kitenniük, bogyózva vagy előzetes bogyózás nélkül.

    Művelési gyakorlat

    A minimális ültetési sűrűség hektáronként 800 szőlőtőke. Kivételt képeznek Lanzarote hagyományos gazdaságai, ahol hektáronként 400 tőkés alsó határ engedélyezett. Az alkalmazott művelési rendszerek az éghajlati és talajviszonyokhoz igazodnak, és a lehető legjobb minőség előállítását célozzák. A Kanári-szigetek hagyományos rendszerei használatosak: gobelet, rastras, kordon, hagyományos parral, alacsony parral és a kapcsolódó variációk. Lugasos művelést is alkalmaznak. Az öntözést a Kanári-szigetek Autonóm Közösség területének meghatározott régióiban minőségi borok előállítására szánt szőlőt termelő szőlőültetvények öntözéséről szóló, 1999. május 17-i rendelet szabályozza.

    Különleges borászati eljárás

    Az egyes bortételek előírt minimális természetes alkoholtartalma a fehér- és rozé borok esetében 10 térfogatszázalék; a vörösborok esetében 11,5 térfogatszázalék; a likőrborok esetében 15 térfogatszázalék; a túlérett szőlőből készült bor esetében 17 térfogatszázalék; a szén-dioxid hozzáadásával készült minőségi pezsgők és szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőborok esetében pedig 10 térfogatszázalék.

    5.2.   Maximális hozamok

     

    15 000 kilogramm szőlő hektáronként

     

    111 hektoliter/hektár

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    A szóban forgó megjelöléssel ellátott borok előállítási területe a Kanári-szigetek teljes területét magában foglalja (NUTS-kód: ES70).

    7.   Fontosabb borszőlőfajták

     

    ALBILLO CRIOLLO

     

    BASTARDO BLANCO – BABOSO BLANCO

     

    BASTARDO NEGRO – BABOSO NEGRO

     

    BERMEJUELA – MARMAJUELO

     

    BREVAL

     

    BURRABLANCA

     

    CABERNET SAUVIGNON

     

    CASTELLANA NEGRA

     

    DORADILLA

     

    FORASTERA BLANCA

     

    GUAL

     

    LISTAN BLANCO DE CANARIAS

     

    LISTAN NEGRO – ALMUÑECO

     

    LISTÁN PRIETO

     

    MALVASIA AROMÁTICA

     

    MALVASÍA ROSADA

     

    MALVASÍA VOLCÁNICA

     

    MERLOT

     

    MOSCATEL DE ALEJANDRÍA

     

    MOSCATEL NEGRO

     

    NEGRAMOLL

     

    PEDRO XIMÉNEZ

     

    PINOT NOIR

     

    RUBY CARBERNET

     

    SABRO

     

    SYRAH

     

    TEMPRANILLO

     

    TINTILLA

     

    TORRONTÉS

     

    VERDELLO

     

    VIJARIEGO BLANCO – DIEGO

     

    VIJARIEGO NEGRO

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    A szigetek vulkáni talaja ásványi anyagokat biztosít a borkészítésre alkalmas különböző szőlőfajták számára. Ezért a borok vulkanikus ásványi anyagokra jellemző ízzel rendelkeznek.

    Az említett művelési gyakorlatok, valamint a termelést korlátozó, fent ismertetett tényezők javítják a termés minőségét. E gyakorlatok és tényezők közé tartoznak a következők: az öntözés hiánya; számos területen igen kiterjedt szőlőültetvények; 80 évesnél idősebb szőlőtőkék; valamint a meredek lejtőkön nagy magasságban növő szőlők sokasága.

    A szőlőtermesztés hosszú vegetációs időszakkal és lassú éréssel zajlik. Ennek oka a földrajzi terület nagyon stabil hőmérséklete. Nincs fagyveszély, és a tél és a nyár között kicsi a hőmérséklet-ingadozás. Az északi szél vagy a passzátszél rendkívül sokféle mikroklímát hoz létre, és éles kontrasztokat eredményez, amelyek alig 100 méteres [távolságokban] figyelhetők meg. A hosszú vegetációs időszak és a szőlő lassú érése jelentős hatással van a borok jellemzőire, amint azt az alábbi példák is mutatják.

    A fehérborok jó aromaintenzitásúak, fehér és trópusi gyümölcsökre emlékeztető jegyekkel, valamint virágos és balzsamos jegyekkel. Kiegyensúlyozott, friss és hosszú lecsengésű borok.

    A vörösborok jó aromaintenzitásúak, fekete bogyós gyümölcsökre – például szederre – emlékeztető jegyekkel, valamint feketeborsra emlékeztető növényi és ásványi jegyekkel. Strukturáltak, árnyaltak és kiegyensúlyozottak. A rozé borok tiszta, piros gyümölcsös aromákkal rendelkeznek, mint például a szamóca és a málna, változó intenzitású virágos összetevőkkel és növényi jegyekkel, valamint a savasság és a frissesség közötti megfelelő egyensúllyal.

    A likőrborok esetében a domborzat, a talaj és passzátszél hatására kialakult mikroklímák nagy száma azzal jár, hogy bizonyos fajták nem érik el a természetes édesborok előállításához szükséges optimális érettségi fokot. Ezért ezeknek a friss aromával rendelkező és az adott szőlőfajtára emlékeztető bortípusoknak az előállításához hagyományosan boralkoholt használnak. E borok az érlelési folyamat során komplexebbekké válnak.

    A minőségi pezsgőt befolyásolja a szőlő hosszú vegetációs időszaka és lassú érése, ami jó aromaintenzitást, a szájban élénkséget és gyümölcsös ízt kölcsönöz a szőlőnek.

    A szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor jellemzői a szőlő termőterületen belüli vegetációs időszakából származnak, amely lehetővé teszi a gyöngyöző tulajdonságokkal rendelkező borok előállítását. A terület hőmérsékletének állandósága és a bőséges napsugárzás biztosítja a szőlő hosszú vegetációs időszakát és lassú érését. Az így kapott lágy, intenzíven gyümölcsös borok élénk érzetet keltenek a szájban.

    A túlérett szőlőből készült bor esetében fontos megérteni, hogy a szőlő művelése lehetővé teszi a napfénynek való kitettséget, és egységes hőmérsékletet biztosít az egész növényben, ami tökéletes egyensúlyt eredményez. A szájban ezek a borok kivételes egyensúlyt kínálnak az édesség és a savasság között.

    9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

    Jogi keret:

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    Csomagolás a körülhatárolt földrajzi területen belül

    A feltétel leírása:

    A termék különleges jellemzői miatt és az oltalom alatt álló eredetmegjelölés hírnevének védelme érdekében az „Islas Canarias” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borokat kizárólag a megfelelő borászati nyilvántartásba bejegyzett borászatokban szabad palackozni. A követelmények be nem tartása esetén a bor a továbbiakban nem jogosult az elnevezés használatára.

    Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok előállítása nem ér véget azzal, hogy a mustot alkoholos erjesztés és egyéb kiegészítő eljárások útján borrá alakítják. Éppen ellenkezőleg, úgy kell tekinteni, hogy e borok előállításának utolsó szakasza a palackozás, mivel az egyéb borászati eljárásokat is magában foglal. Ezek közé tartozik a szűrés, a stabilizálás és egyéb korrekciós intézkedések, amelyek befolyásolhatják a borok sajátos jellemzőit. Bár az efféle műveletekre a védett területen kívül is sor kerülhetne, az optimális feltételek sokkal nagyobb valószínűséggel érhetők el, ha azokat a területen belüli borászatok végzik, amelyek az ellenőrző szervek közvetlen ellenőrzése alatt állnak. Az előállítási területen kívül végzett ellenőrzések kevesebb garanciát nyújtanak a bor minőségére és eredetiségére vonatkozóan, mint a területen belül végzett ellenőrzések. Az előállítási területen történő palackozás jelentős tényező az elnevezés oltalma szempontjából, amikor az előrecsomagolt terméket a végső fogyasztók számára forgalomba hozzák. Ez azt jelenti, hogy nem kerülhet sor a termék olyan későbbi manipulálására, amely befolyásolhatja annak minőségét és sajátos jellemzőit.

    Jogi keret:

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A „Denominación de Origen Protegida Islas Canarias” feliratnak jól látható helyen kell szerepelnie a címkéken, az irányító hatóság által bejegyzett logóval együtt.

    A csomagoláson fel kell tüntetni az irányító hatóság által kiadott számozott másodlagos címkéket vagy zárjegyeket. Ezeket a pincészetben úgy kell felhelyezni, hogy láthatók legyenek és ne legyenek újra felhasználhatóak.

    A címkén feltüntethetők különböző kisebb földrajzi egységek (szigetek és települések), amennyiben a bor kizárólag az adott területről származó szőlőből készült, és ahol az előállítás, adott esetben az érlelés és a palackozás is e területen belül történik. Az irányító hatóság jogosult egyedi másodlagos azonosító címkéket kibocsátani. A kisebb földrajzi egységre való hivatkozásokat az „Islas Canarias” oltalom alatt álló megjelöléshez használt betűknél nem nagyobb betűkkel kell feltüntetni.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://www.gobiernodecanarias.org/cmsgobcan/export/sites/agp/icca/galerias/doc/calidad/Pliego-de-Condiciones-Islas-Canarias-modificado-1.pdf


    (1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o..


    Top