Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0519

    Javaslat A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdése a) pontjától és 168. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló 2007/441/EK határozat módosításáról

    COM/2022/519 final

    Brüsszel, 2022.10.13.

    COM(2022) 519 final

    2022/0321(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdése a) pontjától és 168. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló 2007/441/EK határozat módosításáról


    INDOKOLÁS

    A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv 1 (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács, a Bizottság javaslata alapján, bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az említett irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon a hozzáadottérték-adó beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.

    A Bizottság által 2022. április 19-én iktatott levelében Olaszország a héairányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától és 168. cikkétől való, általa jelenleg alkalmazott eltérés időbeli hatályának meghosszabbítását kérelmezte. A Bizottság 2022. május 2-án további információkat kért, Olaszország pedig 2022. június 1-jén benyújtotta a kért pontosításokat.

    Olaszország kérelme arra vonatkozott, hogy továbbra is alkalmazhassa a héairányelv 168. cikkétől való eltérést, azaz továbbra is 40 %-ra korlátozhassa a héalevonási jogot a nem kizárólag üzleti célra használt motoros közúti járművekkel kapcsolatos kiadások esetében. Ezen túlmenően Olaszország annak engedélyezését is kérte, hogy továbbra is eltérhessen ugyanezen irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától és héamentességet alkalmazhasson az adóalanyok vállalkozási vagyonának részét képező személygépkocsik magáncélú használatára, amennyiben az adott jármű e határozat értelmében a levonási jogra vonatkozó korlátozás hatálya alá esik.

    A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2022. június 23-án kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Olaszország kérelméről. A Bizottság 2022. június 24-én kelt levelében értesítette Olaszországot, hogy a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információ a rendelkezésére áll.

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A levonási jog nehezen gyakorolható, ha a termékeket megkülönböztetés nélkül lehet magán- vagy üzleti célra használni. Ezekben az esetekben az üzleti és a nem üzleti célú felhasználás arányának megállapítása bonyolult lehet, és az ilyen arányt megerősítő ellenőrzések lefolytatása jelentős nehézségeket és bürokratikus terheket okozhat mind az adóhatóságok, mind az adóalanyok számára. Akár időigényes és költséges vitákhoz is vezethet. A gyakorlatban néha még a járművek tényleges használatának ellenőrzése is lehetetlen, ami héacsaláshoz (héacsalási kísérlethez) (például megbízhatatlan nyilvántartás-vezetéshez) és következésképpen a héabevételek csökkenéséhez vezethet.

    Olaszországban túlsúlyban vannak a kisvállalkozások (az olasz vállalkozások 94,7 %-a mikrovállalkozás), és a forgalomban lévő vállalati gépjárművek többsége ilyen típusú vállalkozások tulajdonában van. Az a tény, hogy az ilyen járműveket a szokásos üzleti tevékenység gyakorlása során használják, nem zárja ki a magáncélú használatukat. Ebben az esetben, azaz ha ezeket a járműveket bizonyos mértékben magáncélra használják, a héát a magáncélú használat után kell megfizetni. Az olaszországi körülmények között, ahol a gazdasági szerkezet szinte teljes egészében mikrovállalkozásokból áll, a magánszférában vagy az üzleti szférában történő felhasználás elosztásának értékelésére és ellenőrzésére vonatkozó munkateher aránytalanul nagy kiadásokat igényelne, beleértve a részletes dokumentáció megőrzésének szükségességéből eredő költségeket is.

    Ezen okokból Olaszország engedélyt kapott arra, hogy eltérjen a héairányelv 168. cikkétől, és 40 %-ra korlátozza a héalevonási jogot jármű beszerzése esetében, beleértve az összeszerelés és a hasonló tevékenységek kiadásait, a gyártás, a Közösségen belüli beszerzés, a behozatal, a lízing vagy bérlet, az átalakítás, a javítás vagy karbantartás kiadásait, és olyan beszerzési vagy szolgáltatási kiadásokat, melyek a járművekkel és azok használatával kapcsolatosak, beleértve a kenőanyagokat és az üzemanyagokat, abban az esetben, ha a szóban forgó járművet nem kizárólag üzleti célra használják. A különös intézkedés a mezőgazdasági és erdészeti traktoroktól eltérő, rendszerint közúti személy- vagy áruszállításra használatos, legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű és a vezetőülést is beleszámítva kilencnél kevesebb üléssel rendelkező gépjárművekre vonatkozik.

    Hasonlóképpen Olaszország felhatalmazást kapott arra, hogy eltérjen a héairányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától, és héamentességet alkalmazhasson egy adóalany vállalkozása vagyonának részét képező járművek magáncélú használatára, amennyiben az adott járművek a fenti különös intézkedés hatálya alá tartoznak.

    A fent említett eltérő intézkedéseket a Tanács a 2007. június 18-i 2007/441/EK határozattal 2 először 2010. december 31-i hatállyal engedélyezte. Az eltérő intézkedéseket Olaszország kérésére ezt követően négy ízben is meghosszabbították: a 2010. november 29-i 2010/748/EU tanácsi végrehajtási határozat 3 2011. január 1-jétől 2013. december 31-ig; a 2013. november 15-i 2013/679/EU tanácsi végrehajtási határozat 4 2014. január 1-jétől 2016. december 31-ig; a 2016. november 8-i (EU) 2016/1982 tanácsi végrehajtási határozat 5 2017. január 1-jétől 2019. december 31-ig; a 2019. december 5-i (EU) 2019/2138 tanácsi végrehajtási határozat 6 2020. január 1-jétől 2022. december 31-ig.

    Olaszország mostani, a különös intézkedés időbeli hatályának 2025. december 31-ig történő meghosszabbítására irányuló kérelme ugyanazon az indokoláson alapul, mint korábbi ez irányú kérelmei. Az Olaszország által 2022. június 1-jén benyújtott kérelem és tájékoztatás tartalmazza a levonási jog tekintetében alkalmazott százalékos korlátozás magyarázatát.

    Tekintettel arra, hogy a különös intézkedés kedvezően befolyásolja mind az adózók, mind pedig az adóhatóságok adminisztratív terheit, javasolt engedélyezni bizonyos feltételek mellett a kért meghosszabbítást. Egy esetleges újabb meghosszabbítás iránti kérelemhez csatolni kell a különös intézkedések szükségességét és hatékonyságát felülvizsgáló, kellően megalapozott és indokolt jelentést, valamint a 2023. január 1-jétől a kérelem benyújtásáig tartó időszakra alkalmazott százalékos arány felülvizsgálatát, és azt 2025. március 31-ig kell megküldeni a Bizottságnak.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Az adólevonási joghoz kapcsolódó hasonló különös intézkedésekre – jóllehet 50 %-os mértékben – más tagállamok is engedélyt kaptak 7 .

    A héairányelv 176. cikke előírja, hogy a Tanács megállapítja, hogy milyen kiadások nem jogosítanak a héa levonására. Amíg erre nem kerül sor, a tagállamok minden olyan korlátozást fenntarthatnak, amelyet az 1979. január 1-jén hatályos nemzeti jogszabályaik előírnak. Mindezek alapján több olyan „felfüggesztő” rendelkezés is hatályban van, amely korlátozza a vállalati gépjárművekre vonatkozó héalevonási jogot 8 .

    Az arra vonatkozó szabályok megállapítására irányuló korábbi kezdeményezések, hogy mely kiadási kategóriák esetében lehet az adólevonási jogot korlátozni, mind meghiúsultak 9 . Mindaddig, amíg nem kerül sor ezen szabályok uniós szintű harmonizációjára, a jelenlegihez hasonló különös intézkedések megfelelőnek tekinthetők.

    A javasolt intézkedések tehát összhangban vannak a héairányelv rendelkezéseivel.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Ez az intézkedés összhangban van „A helyreállítási tervet támogató igazságos és egyszerű adózásra irányuló új cselekvési terv” című, 2020. július 15-i bizottsági közleménnyel 10 , amely kiemeli, hogy támogatni kell azon vállalkozásokat, amelyek nagyobb adminisztratív nehézségekkel néznek szembe, és amelyek esetében arányosan sokkal magasabbak a megfelelési költségek, azaz a kis- és középvállalkozásokat. Összeegyeztethető a Bizottság 2017. évi munkaprogramjával 11 is, amely kiemeli, hogy a kisebb vállalkozások számára egyszerűsíteni kell a héát. 

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A héairányelv 395. cikke.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    Olaszország nem tudja biztosítani a különös intézkedések meghosszabbítását. A Bizottság beavatkozására azért van szükség, hogy javaslatot terjesszen a Tanács elé, amely felhatalmazhatja Olaszországot a különös intézkedések meghosszabbítására.

    Arányosság

    A határozat felhatalmazást ad egy tagállam számára annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.

    Az eltérés korlátozott hatályára tekintettel a különös intézkedés arányban áll a kitűzött céllal, vagyis az adóbeszedés egyszerűsítésével és egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésével. Figyelembe véve különösen annak lehetőségét, hogy a vállalkozások a valós adókötelezettségüknél kevesebbet vallanak be, valamint azt, hogy mekkora terhet róna az adóhatóságokra a kilométeradatok ellenőrzése, a 40 %-os korlátozás egyszerűsítené a héabeszedést és megelőzné a – többek között a helytelen nyilvántartásból fakadó – adócsalást.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A javasolt aktus tanácsi végrehajtási határozat.

    A tanácsi határozat elfogadása megfelel a héairányelv 395. cikke szerinti követelménynek, amely értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad.

    A jelen esetben a cél az, hogy a címzett csak Olaszország legyen. Ezért határozat elfogadása az indokolt, mivel egy ilyen jogi eszköz címzettje lehet egy adott tagállam, és az csak erre a tagállamra nézve kötelező erejű.

    A végrehajtási jogi aktus választása indokolt, mivel lehetővé teszi a héairányelv 395. cikke szerinti rendelkezések alkalmazását.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    Nem került sor konzultációra érdekelt felekkel. Ez a javaslat Olaszország kérelmén alapul, és kizárólag ezt a tagállamot érinti.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Nem került sor külső szakértők bevonására.

    Hatásvizsgálat

    A javaslat célja a héabeszedés egyszerűsítése és a héacsalás megelőzése. Tehát pozitív hatással járhat mind a vállalkozások, mind a közigazgatási szervek számára. Olaszország szerint az eltérő intézkedések jelentik a legmegfelelőbb megoldást. Az intézkedések hasonlóak a más tagállamok számára korábban és jelenleg engedélyezett eltérő intézkedésekhez.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    A különös intézkedések hozzájárulnak a megfelelési kötelezettségek egyszerűsítéséhez és az adóalanyokra – különösen a kkv-ágazatban – és az adóhatóságra háruló adminisztratív terhek csökkentéséhez. Jelentősen csökkentik az előzetesen felszámított héa levonása helyességének ellenőrzésével kapcsolatos nehézségeket, ami gyakran költséges és időigényes közigazgatási és bírósági vitákhoz vezet.

    A javaslatnak nincsenek információs és kommunikációs technológiai (IKT) következményei.

    Alapjogok

    A javaslatnak nincs semmilyen hatása az alapjogok védelmére.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslatnak nincs az uniós költségvetést érintő negatív hatása. A javaslat célja, hogy felhatalmazza Olaszországot arra, hogy a 2023–2025-ös időszakban továbbra is korlátozza az adólevonási jogot bizonyos járművek és kapcsolódó kiadások tekintetében.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    A javaslat hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést tartalmaz, amely 2025. december 31-én lép életbe.

    Amennyiben Olaszország úgy ítéli meg, hogy az eltérő intézkedések időbeli hatályát 2025 utánra is ki kell terjeszteni, legkésőbb 2025. március 31-ig be kell nyújtania a meghosszabbítás iránti kérelmet a Bizottsághoz az alkalmazott százalékos korlátozás felülvizsgálatára is kiterjedő jelentéssel együtt.

    2022/0321 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdése a) pontjától és 168. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló 2007/441/EK határozat módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 12 és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésének első albekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A 2006/112/EK irányelv 168. cikke úgy rendelkezik, hogy az adóalanyok jogosultak az adóköteles tevékenységükhöz felhasznált termékek és szolgáltatások után fizetett hozzáadottérték-adó (a továbbiakban: héa) levonására. Az említett irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontja ellenérték fejében nyújtott szolgáltatásnak minősíti a vállalkozás vagyonát képező terméknek az adóalany illetve alkalmazottai általi magáncélra vagy általában vállalkozásidegen célokra történő felhasználását.

    (2)A 2007/441/EK tanácsi határozat 13 felhatalmazza Olaszországot arra, hogy 40 %-ra korlátozza a 2006/112/EK irányelv 168. cikke szerinti héalevonási jogot egyes közúti gépjárművek beszerzése esetében, beleértve az összeszerelés és a hasonló tevékenységek kiadásait, a gyártás, a Közösségen belüli beszerzés, a behozatal, a lízing vagy bérlet, az átalakítás, a javítás vagy karbantartás kiadásait, valamint a kapcsolódó kiadásokat, beleértve a kenőanyagokat és az üzemanyagot is, amennyiben a szóban forgó járművet nem kizárólag üzleti célra használják. Az említett 40 %-os korlátozás alá eső járművek esetében Olaszország előírja, hogy az adóalanyok a 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban ne tekintsék ellenérték fejében nyújtott szolgáltatásnak az adóalany vállalkozásának vagyonát képező járművek magáncélra történő használatát.

    (3)A 2007/441/EK határozat 2022. december 31-én hatályát veszti.

    (4)A Bizottság által 2022. április 19-én iktatott levelében Olaszország felhatalmazást kért arra, hogy a 2007/441/EK határozatban engedélyezett különös intézkedéseket (a továbbiakban: különös intézkedések) 2025. december 31-ig továbbra is alkalmazhassa.

    (5)A Bizottság 2022. május 2-án kelt levelében további információkat kért, Olaszország pedig 2022. június 1-jén kelt levelében benyújtotta a kért információkat.

    (6)A Bizottság megkeresésére válaszul Olaszország magyarázatot adott a levonási jog tekintetében alkalmazott százalékos korlátozásra. Olaszország úgy véli, hogy a 40 %-os mérték továbbra is indokolt. Kérelmében Olaszország azt is fenntartja, hogy a kettős adóztatás elkerülése érdekében továbbra is szükség van a gépjárművek magáncélú használatára vonatkozó héaelszámolási kötelezettség felfüggesztésére, amennyiben az adott gépjárművek e korlátozás hatálya alá tartoznak. Olaszország azt is fenntartja, hogy az említett különös intézkedések a héabeszedés egyszerűsítésének, valamint a helytelen nyilvántartások miatti és hamis adóbevallások révén történő adócsalás megelőzésének szükségességével indokolhatók.

    (7)A Bizottság 2022. június 23-án kelt levelében a 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének második albekezdése értelmében értesítette a többi tagállamot Olaszország kérelméről. A Bizottság 2022.június 24-én kelt levelében arról értesítette Olaszországot, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

    (8)A különös intézkedések alkalmazása csak elhanyagolható mértékben befolyásolja majd Olaszország végső fogyasztói szinten beszedett adóbevételének teljes összegét, és nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira.

    (9)Ezért helyénvaló meghosszabbítani a 2007/441/EK tanácsi határozatban foglalt felhatalmazást. Annak érdekében, hogy a felhatalmazás meghosszabbításának hatékonyságát és a héalevonási jogra alkalmazott százalékos korlátozás megfelelőségét értékelni lehessen, célszerű a felhatalmazás meghosszabbításának időbeli hatályát korlátozni.

    (10)Olaszországot indokolt tehát felhatalmazni arra, hogy 2025. december 31-ig folytathassa az eltérő intézkedések alkalmazását.

    (11)Olaszország úgy ítélheti meg, hogy a különös intézkedésekre a 2007/441/EK tanácsi határozat hatályának lejárta után is szükség van. Az említett határozatban előírt felhatalmazás meghosszabbítására irányuló kérelem időben történő vizsgálatának biztosítása érdekében meg kell állapítani az ilyen kérelemre vonatkozó követelményeket.

    (12)A 2007/441/EK tanácsi határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2007/441/EK határozat a következőképpen módosul:

    1. A 6. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „6. cikk

    Az Olasz Köztársaság 2025. március 31-ig kérheti az e határozatban megadott felhatalmazás meghosszabbítását. E kérelmet a Bizottsághoz kell benyújtani, és ahhoz mellékelni kell egy jelentést, amely tartalmazza a héalevonási jog tekintetében e határozat alapján alkalmazott százalékos korlátozás felülvizsgálatát.”

    2. A 7. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „7. cikk

    Ez a határozat 2025. december 31-én hatályát veszti.”

    2. cikk

    E határozat címzettje az Olasz Köztársaság.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (2)    HL L 165., 2007.6.27., 33. o.
    (3)    HL L 318., 2010.12.4., 45. o.
    (4)    HL L 316., 2013.11.27., 37. o.
    (5)    HL L 305., 2016.11.12., 30. o.
    (6)    HL L 324., 2019.12.13., 7. o.
    (7)    Például: a Tanács (EU) 2021/1997 végrehajtási határozata (2021. november 15.) a Horvátországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától és 168. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2018/1994 végrehajtási határozat módosításáról (HL L 408., 2021.11.17., 1. o.); a Tanács (EU) 2020/1262 végrehajtási határozata (2020. szeptember 4.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától és 168. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazásának Románia számára történő engedélyezéséről szóló 2012/232/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 296., 2020.9.10., 6. o.); a Tanács (EU) 2018/1493 végrehajtási határozata (2018. október 2.) Magyarországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától, valamint 168. és 168a. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 252., 2018.10.8., 44. o.); a Tanács (EU) 2017/1854 végrehajtási határozata (2017. október 10.) az Észt Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdésének a) pontjától, valamint 168. és 168a. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló 2014/797/EU végrehajtási határozat módosításáról (HL L 265., 2017.10.14., 17. o.).
    (8)    Lásd a Madeleine Merkx által összeállított listát (2018): „VAT deduction and member state sovereignty: (still) a good idea?” (Héalevonás és tagállami szuverenitás: (még mindig) jó ötlet?), World Journal of VAT/GST Law, 7:2, 53-75, DOI: 10.1080/20488432.2018.1550163.
    (9)    COM(2004) 728 végleges – Javaslat: A Tanács irányelve a hozzáadottértékadó-kötelezettségek egyszerűsítése végett a 77/388/EGK irányelv megváltoztatásáról (HL C 24., 2005.1.29., 10. o.); visszavonására 2014. május 21-én került sor (HL C 153., 2014.5.21., 3. o.).
    (10)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A helyreállítási tervet támogató igazságos és egyszerű adózásra irányuló új cselekvési terv (COM(2020) 312 final).
    (11)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A Bizottság 2017. évi munkaprogramja. (COM(2016) 710 final).
    (12)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (13)    A Tanács 2007/441/EK határozata (2007. június 18.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 26. cikke (1) bekezdése a) pontjától és 168. cikkétől eltérő intézkedések alkalmazására történő felhatalmazásáról (HL L 165., 2007.6.27., 33. o.).
    Top