Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC0610(03)

    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

    HL C 186., 2017.6.10, p. 16–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.6.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 186/16


    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

    (2017/C 186/10)

    Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    „OSSOLANO”

    EU-szám: PDO-IT-02093 – 2015.11.24.

    OEM ( X ) OFJ ( )

    1.   Elnevezés

    „Ossolano”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Olaszország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.3 osztály: Sajtok

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    Az „Ossolano” oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) kizárólag a termékleírásban előírt feltételeknek és követelményeknek megfelelő sajtot jelöl.

    Az „Ossolano” OEM sajt neve mellett szerepelhet a „d’Alpe” kiegészítés.

    Az „Ossolano” OEM sajt az alábbi forma- és méretbeli tulajdonságokkal rendelkezik:

    henger alakú, oldala egyenes vagy enyhén domború, sík vagy majdnem sík felületű;

    súlya 6,0–7,0 kg; a „d’Alpe” sajt súlya 5,0–6,0 kg;

    oldalmagassága 6,0–9,0 cm; átmérője 29,0–32,0 cm.

    Az „Ossolano” OEM sajt az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:

    sajtkéreg: sima, szabályos, szalmasárga színű, amely az érlelés előrehaladtával erősödik;

    sajttészta: tömör, rugalmas, apró, szabálytalan repedezettséggel; színe a halvány szalmasárgától az élénk szalmasárgán át az élénk sárgáig változhat;

    íze: aromája a növényzet szezonális fajtaváltozataihoz kötődően jellegzetes, harmonikus és kellemes, az érés során egyre intenzívebbé és illatosabbá válik.

    Az „Ossolano” OEM sajt az összetevők tekintetében az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:

    a szárazanyag zsírtartalma legalább 40 %.

    Az „Ossolano” OEM sajt minimális érlelési ideje 60 (hatvan) nap, a tejfeldolgozás megkezdésének időpontjától számítva.

    A fentiekben említett súly és méret a minimális érlelési idő elteltével mért értékek.

    Az „Ossolano” OEM sajt „d’Alpe” változata a körülhatárolt területen, legalább 1 400 méteren a tengerszint felett elhelyezkedő magashegyi legelőkön termelt és feldolgozott tejből készül.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    Az „Ossolano” és az „Ossolano d’Alpe” OEM sajt kizárólag az alábbi fajták és keresztezéseik egyedeitől nyert teljes tejből készül: Bruna, Frisona, Pezzata Rossa.

    Az „Ossolano” OEM sajt előállítása 2–4 egymást követő fejés útján nyert, teljes tehéntejből történik, minden év január 1-je és december 31. közötti időszakban. Az „Ossolano d’Alpe” OEM sajt előállítása 1–2 egymást követő fejés útján nyert, teljes tehéntejből történik, minden év június 1-je és szeptember 30. közötti időszakban.

    Az „Ossolano” OEM sajt előállításához felhasznált tejet biztosító állatok fejadagját a körülhatárolt területen termő fű és/vagy takarmánynövények adják, az évente adott szárazanyag legalább 60 %-át kitevő arányban; a fejadag kiegészítéseként adott gabona- és hüvelyes koncentrátumok, illetve ezek megmunkálási melléktermékei legfeljebb az évente adott szárazanyag 40 %-ával megegyező mértékben.

    Az „Ossolano d’Alpe” OEM sajt esetében a termelési időszakban az állatok fejadagját a körülhatárolt területen fekvő legelőkön termő fű és/vagy takarmánynövények adják, az évente adott szárazanyag legalább 90 %-át kitevő arányban; a fejadag kiegészítéseként adott gabona- és hüvelyes koncentrátumok, illetve ezek megmunkálási melléktermékei legfeljebb az évente adott szárazanyag 10 %-ával megegyező mértékben.

    Mindkét esetben adhatók ásványi- és vitamin-kiegészítők, a törvény által engedélyezett mennyiségben.

    A fentiekben feltüntetett százalékos arányok óvatosan kerültek meghatározásra, annak figyelembevételével, hogy az „Ossolano” sajt előállítása teljes mértékben hegyvidéki területen történik, ahol koncentrált tápok előállítása nem lehetséges, és egyes években előfordulhat, hogy a szárított takarmánynövények előállítása különösen nehézkes.

    Az április és október közötti időszakban noha nem kötelező, mégis rendszeresen legeltetik az állatokat, amennyiben azt az időjárási viszonyok lehetővé teszik. Az „Ossolano d’Alpe” OEM sajt esetében a június 1-je és szeptember 30. közötti időszakban kötelező az állatok legeltetése.

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    Az előállítási folyamat valamennyi műveletét: a tenyésztést, a fejést, a sajtgyártást és az érlelést a meghatározott földrajzi területen kell végezni.

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    Az „Ossolano” OEM sajt egészben vagy darabolva kerül forgalomba.

    Az egész sajtformák a minimális érlelési idő lejárta után kerülnek forgalomba, az alábbi azonosításra szolgáló jegyekkel:

    a sajt oldalába belenyomott „Ossolano” felirattal

    a sajtforma felső vagy alsó lapján elhelyezett papírcímkével

    a sajt oldalába beleégetett pecséttel

    A darabolt sajtformák a minimális érlelési idő lejárta után kerülnek forgalomba azzal a feltétellel, hogy megtalálható legyen a darabokon:

    a sajt oldalán szereplő „Ossolano” felirat egy darabja

    a papírcímke egy darabja

    Az „Ossolano” oltalom alatt álló eredetmegjelölés szöveg, egy öntapadó címkén és/vagy előnyomott fólián, amely az engedéllyel rendelkező darabolóüzemben kerül elhelyezésre a sajtdarabokon.

    A sajt darabolása a törvény által előírt egészségügyi engedéllyel rendelkező üzemekben történhet, miután az arra jogosult ellenőrző szervek bevitték a vizsgálati adatokat a rendszerbe. A fenti tevékenységek az OEM előállítási területén kívül is végezhetők; ilyen esetekben az ellenőrzést végezheti az arra jogosult ellenőrző szerv, vagy az általa feljogosított más ellenőrző szerv.

    A sajtkéreg lekaparásával és/vagy eltávolításával (reszelt, kockára vágott vagy szeletelt állapotban) forgalomba kerülő „Ossolano” és „Ossolano d’Alpe” OEM csomagolása, a termék nyomonkövethetőségének biztosítása érdekében kizárólag a 4. pontban meghatározott előállítási területen történhet, mivel a kéreggel együtt az eredeti jelölés is eltávolításra kerül.

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    Az előállítási folyamat során, a minimális érlelési idő elteltét követően, valamennyi sajtformán elhelyezésre kerülnek az alábbiak: egy jelölőszalag, a termék alsó vagy felső lapján egy papírcímke, továbbá a termék oldalába beleégetett pecsét. Az „Ossolano” OEM sajtnak csak a papírcímkéjén szerepel a „d’Alpe” kiegészítés.

    Az „Ossolano” OEM jelölőszalagja révén, a formázás során hideg nyomtatással elhelyezésre kerül a terméken az eredetmegjelölés, amely az alábbiakat tartalmazza: az „Ossolano” elnevezést, a sajtüzem azonosító számát, és a később beégetésre kerülő pecsét helyét

    A címke három fő részből áll:

    a külső gyűrűn a törvényi előírások szerinti adatok, az összetevőkre történő hivatkozás, valamint a gyártó cégneve kerül feltüntetésre;

    a címke középső részén az eredetmegjelölés fő logója szerepel középen elhelyezve, és egymáshoz képest arányos méretben, sugárban a közösségi grafikai szimbólum ismétlődik. A magashegyi előállítású termék esetében a „d’Alpe” kiegészítés;

    a címke alsó részén elhelyezett ovális mező a gyártó-, érlelő-, daraboló- és csomagolóüzem adatait tartalmazza.

    Image

    A termékcímkék ismertetése:

    az „Ossolano” OEM címkéje középen és a szélek felé halványzöldbe hajló, zöld színű

    Image

    az „Ossolano d’Alpe” OEM címkéje középen és a szélek felé halványbarnába hajló, barna színű címke, amelynek közepén, a fő logó fölött félkörben elhelyezve a „d’Alpe” szöveg szerepel.

    Image

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    A termék előállítási területe Verbano Cusio Ossola járás alábbi településeinek közigazgatási területét foglalja magában. Antrona Schieranco, Anzola d’Ossola, Baceno, Bannio Anzino, Beura Cardezza, Bognanco, Calasca Castiglione, Ceppo Morelli, Craveggia, Crevoladossola, Crodo, Domodossola, Druogno, Formazza, Macugnaga, Malesco, Masera, Mergozzo, Montecrestese, Montescheno, Ornavasso, Pallanzeno, Piedimulera, Pieve Vergonte, Premia, Premosello Chiovenda, Re, Santa Maria Maggiore, Seppiana, Toceno, Trasquera, Trontano, Vanzone con San Carlo, Varzo, Viganella, Villadossola, Villette, Vogogna.

    Az „Ossolano” OEM sajt „d’Alpe” változata az ugyanezen a területen, legalább 1 400 méteren a tengerszint felett elhelyezkedő magashegyi legelőkön termelt és feldolgozott tejből készül.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A Piemonte tartomány legészakibb csücskében, Vallese és Ticino kanton közé beékelődött, a Pennini-Alpok, illetve a Lepontini-Alpok között elhelyezkedő terület neve Val d’Ossola (Ossola-Völgy). A legfeljebb 35 km széles terület 70 km hosszan húzódik északról dél felé; délen határos a Lago Maggiore tóval, ami néhány kilométerre található a 4 600 m tengerszint feletti magasságig emelkedő Monte Rosa hegycsoporttól, és további számos, 3 200 méternél magasabb hegycsúcstól.

    A körülhatárolt földrajzi területen, annak összetett és szabálytalan hegyrajza miatt sok apró mezőgazdasági üzem jött létre, amelyek 10, legfeljebb 70 tejet adó állattal gazdálkodnak, és mintagazdaságokba tömörülve, kis sajtüzemekben végzik a tej feldolgozását, illetve a sajt érlelését.

    Az „Ossolano” OEM sajt előállítási területe teljes egészében hegyvidéki terület, meredek lejtőkkel; olyan talajképződési jelenségek következtében jött létre, amelyek gyér oxigén-ellátottságú, rossz vízáteresztő képességű és savas kémhatású talaj képződését eredményezték. A terület éghajlati viszonyait tekintve (a nemzeti és regionális átlaghoz képest) bőséges és állandó csapadékkal jellemezhető; ez a tényező, a sajátos helyi hőmérsékleti viszonyokkal – a szomszédos területekhez képest alacsonyabb átlaghőmérsékleti értékekkel – kombinálva az alábbiakat teszi lehetővé: egyrészt jellegzetes legelői növények kifejlődését, másrészt a sajt érleléséhez megfelelő mikroklíma fenntartását.

    Az „Ossolano” OEM sajt egyedi jellemzői az előállítási területhez, valamint a zootechnikai és sajt-előállítási hagyományokhoz kötődnek, amelyek a terep vonatkozásában is megnyilvánulnak: például mind a magashegyi, mind a völgyben elhelyezkedő rétek és legelők a teljes terület lejtőin rendkívül nagyfokú biodiverzitással jellemezhetők.

    A táplálék, különösen a fejadag takarmánynövényekből álló része befolyást gyakorol az állatok tejének, következésképp az abból előállított sajtnak a jellemzőire (jól ismert például a Ligusticum mutellina, közismertebb nevén „havasi medvegyökér”-nek a tejbe, majd a sajtba bekerülő aromája).

    Az „Ossolano” sajt az ossolai mezőgazdasági termelők tapasztalatai összegzéseként kialakuló, együttes tudásának megnyilvánulása.

    A terméknek a helyi történelemhez és hagyományokhoz való kötődése az Ossola őslakosainak a közeli Svájcból az évszázadok során betelepült – és a provence-i franciák, továbbá a valdensek mellett Piemonte tartomány harmadik etnikai kisebbségét alkotó – walserekkel létesített kapcsolataiban keresendő.

    Az ossolai hegyvidéken megtelepedett walserek populációja az éghajlati jegyeket (a bőséges csapadékot, és a nem túlzottan magas hőmérsékleti értékeket) sem elhanyagolva, saját sajtkészítési technológiát fejlesztett ki; ennek során az előállítási folyamatba beillesztésre kerül a „félkemény állag” elérésének művelete, amely a jobb savóelválasztás eléréséhez szükséges.

    Ez a művelet a préseléssel kombinálva az „Ossolano” OEM sajt előállításának jellemző mozzanata; kedvez ugyanis egy olyan sajátos tej-mikroflóra kiválasztásának, amely erősen befolyásolja a későbbi, a sajtüzemben történő érlelés, valamint az érlelőhelyiségekben történő finomítás műveleteit.

    A félkemény állag elérése, préselés és az őshonos tej-mikroflóra kiválasztása révén érhető el a sajt jellegzetes, szabálytalan és apró (rizsszemnél kisebb) repedezettsége, valamint a sajttészta sajátos, tömör és rugalmas állaga; ezek a tulajdonságok különböztetik meg az „Ossolano” OEM sajtot a hasonló méretben előállított többi piemonte-i sajttól, amelyek átlagosan lágyabb sajttésztával, apró, egyenletes és kiterjedt repedezettséggel írhatók le.

    A sajttészta színe sárga, a halványsárgától a szalmasárgáig változhat; az erősebb szín szorosan kapcsolódik tavasszal és nyáron az állatok fejadagjában előforduló takarmánynövényekhez, illetve a sajt érleléséhez, főként, ha az természetes helyeken történik.

    Az „Ossolano” OEM sajt sajátos érzékszervi profiljának eléréséhez alapvető fontossággal bír az érlelés művelete, amelynek során a környezet hőmérséklete és nedvességtartalma kedvezően befolyásolja a sajtkészítés korábbi szakaszaiban kiválasztott baktérium mikroflóra tevékenységét, ami hozzájárul a sajt egyedi illatának és ízének kialakulásához.

    A termék illata kellemes, de intenzív, amelyben – az egyértelműen érezhető, az illat intenzitását adó diacetil mellett – virág-illatjegyek keverednek az alpesi vidékre jellemző szárított gyümölcsök, mint a dió és a mogyoró érzetével.

    A termék íze kezdettől fogva érezhető, és összhangban áll jellemzően zamatos aromajegyeivel; telt íz, a hosszan megmaradó diacetil túlsúlyával, ami után érett, száraz gyümölcs, vanília és csipkebogyó érzete jelenik meg, vagy ismét az alpesi legelőkön termő virágok érezhetők, mint a zergeboglár, vagy olyan apró vadvirágok, mint az egres vagy a sárga ribizli virága.

    A megfelelő rágás, és a terméknek a szájban történő felmelegedése kiemeli ezeket az íz- és illatjegyeket, továbbá lehetővé teszi, hogy a tömör és rugalmas sajttészta fokozatosan olvadjon el a szájban, miközben a sajt számos aromája érezhetővé válik, főként a csípősbe hajló ízek hangsúlyával.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    (e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

    A termékleírás egységes szerkezetbe foglalt szövege az alábbi internetes oldalon tekinthető meg: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    Vagy

    közvetlenül a Minisztérium honlapján (www.politicheagricole.it), (a képernyő jobb felső sarkában) a „Prodotti DOP IGP” (OEM/OFJ elnevezéssel ellátott termékek), majd (a képernyő bal oldalán) a „Prodotti DOP IGP STG” címszóra (OEM/OFJ/HKT elnevezéssel ellátott termékek), végül pedig a „Disciplinari di produzione all’Esame dell’UE” („Az uniós vizsgálatnak alávetett termékleírások”) menüpontra kattintva.


    (1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


    Top