Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0226

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Régiók Bizottsága összetételének megállapításáról

    /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */

    52014PC0226

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Régiók Bizottsága összetételének megállapításáról /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */


    INDOKOLÁS

    1.           A JAVASLAT HÁTTERE

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 305. cikke úgy rendelkezik, hogy a Régiók Bizottsága tagjainak száma nem haladhatja meg a 350-et.

    A Lisszaboni Szerződés hatálybalépéséig a Régiók Bizottságának összetételét a Szerződések állapították meg. Az EUMSZ 305. cikkének második bekezdése úgy rendelkezik, hogy ezentúl a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag elfogadott határozatban állapítja meg a Régiók Bizottságának összetételét.

    Az átmeneti rendelkezésekről szóló 36. jegyzőkönyv 8. cikke értelmében a Régiók Bizottságának összetétele az EK-Szerződés 263. cikkében korábban megállapítottak szerint „az EUMSZ 305. cikkében említett határozat hatálybalépéséig” változatlan marad. A Régiók Bizottságának összetételét 2013. július 1-jétől a Horvát Köztársaság csatlakozásának feltételeiről szóló okmány 24. cikkének (1) bekezdésével kiigazították. Az említett okmány 24. cikkének (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy „a Régiók Bizottsága tagjainak számát Horvátország csatlakozására figyelemmel ideiglenesen 353-ra kell növelni a csatlakozás időpontjától annak a hivatali időszaknak a lejártáig, amely során Horvátország csatlakozott az Európai Unióhoz, illetve – amennyiben arra korábban sor kerül – az EUMSZ 305. cikkének második bekezdésében említett határozat hatálybalépéséig”.

    A Régiók Bizottságának jelenlegi hivatali időszaka 2015. január 31-én lejár. Ezért szükséges, hogy a Tanács időben elfogadja a Régiók Bizottságának összetételéről szóló határozatot, mielőtt a Tanács elindítja a Régiók Bizottságának a 2015–2020 közötti időszakra történő megújításával kapcsolatos eljárást.

    Emlékeztetni kell az EUMSZ 300. cikkének (5) bekezdésére, amely úgy rendelkezik, hogy a tanácsadó szervek összetételének jellegére vonatkozó szabályokat „a Tanács az Unión belüli gazdasági, társadalmi és demográfiai helyzet alakulására tekintettel rendszeres időközönként felülvizsgálja. E célból a Tanács a Bizottság javaslata alapján határozatokat fogad el.”

    2.           AZ ÉRDEKELTEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK EREDMÉNYEI

    A Régiók Bizottsága 2010. október 6-án az Európai Bizottságnak és a Tanácsnak szóló ajánlásokat fogadott el az Európai Unió Régiók Bizottságának jövőbeli összetételéről[1]. Az ajánlások a jövőbeli bővítések esetére kialakított állandó „mandátumátadási rendszer segítségével valósíthatóak meg: a legkisebb delegációkkal kezdve egy-egy helyről lemondanak az egyes delegációk, amíg az esedékes bővítéshez szükséges mandátumszám fel nem szabadul. A következő bővítések során a listán sorban következő delegációkkal folytatódik az eljárás. A helyek leadása során biztosítani kell azt, hogy egyetlen delegáció taglétszáma se süllyedjen öt fő alá. Ezáltal biztosítható a delegációk közötti arányosság, pluralizmus és szolidaritás.”

    A Régiók Bizottsága továbbá „úgy ítéli meg, hogy ezek [a Régiók Bizottsága által meghatározott] elvek a gyakorlatban úgy valósíthatók meg, hogy a legkisebb lakossággal rendelkező tagállam számára 5 tagban állapítják meg az alsó küszöböt, míg a legnagyobb lakossággal rendelkező tagállam vonatkozásában a felső küszöb 24 tag.”

    A Bizottság megfontolta a néhány tagállam által kifejtett azon véleményt is, hogy a Régiók Bizottságában növeljék a legnépesebb tagállamok mandátumainak számát, továbbá figyelembe vette a 2002–2003-as Európai Konvent jegyzőkönyveiben és a Konventnek benyújtott dokumentumokban rögzített álláspontokat is.

    Ezen túlmenően semmilyen olyan gazdasági, társadalmi és demográfiai fejlemény nem történt a Lisszaboni Szerződés szövegét elfogadó kormányközi konferencia óta, amely jelentős változást indokolna a Régiók Bizottsága összetételének jellegét illetően. Ez a javaslat ezért a Régiók Bizottsága tagjai számának megállapítására korlátozódik az egyes tagállamokra vonatkozóan.

    3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

    3.1.        Jogalap

    A javaslat az EUMSZ 305. cikkének második bekezdésén alapul, amely a Régiók Bizottsága összetételének megállapításáról szóló, egyhangúlag elfogadott tanácsi határozatról rendelkezik.

    3.2.        A javaslat magyarázata

    A Régiók Bizottságának jelenlegi összetétele – Horvátország csatlakozását követően – nem tartható fenn teljes egészében a jelenlegi tagok hivatali időszakán túl, mivel a tagok száma meghaladná a Szerződésben megállapított maximális számot.

    A Szerződések nem rendelkeznek sem a Gazdasági és Szociális Bizottság, sem a Régiók Bizottsága összetételének módszeréről a maximális 350 fős létszámon belül. Ez ellentétes az Európai Parlament összetételére vonatkozó kritériumokkal, amelyeket az Európai Unióról szóló szerződés 14. cikkének (2) bekezdése határoz meg. Míg a Parlament az uniós polgárok által közvetlenül megválasztott képviselőkből áll, addig a Régiók Bizottságát regionális és helyi testületek képviselői alkotják (EUMSZ 300. cikk (3) bekezdés). Az elsődleges cél tehát az, hogy biztosítsuk a régiók és a helyi testületek érvényesülését a Régiók Bizottságában, és nem az, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsünk az egyes tagállamok lakosságának méretével.

    A Bizottság álláspontja szerint a Régiók Bizottsága összetételének jelenlegi egyensúlyát a lehető legnagyobb mértékben meg kell tartani, mivel az az egymást követő kormányközi konferenciák eredményeképpen született meg.

    A Bizottság ezért azt javasolja, hogy a Tanács a lehető legkevesebb módosításról rendelkezzen, legfeljebb eggyel csökkentse a tagállamonkénti mandátumok számát, és – tiszteletben tartva a tagállamonkénti minimális öt mandátumot (Málta mandátumainak jelenlegi száma) annak érdekében, hogy minden egyes tagállam képviselői a Régiók Bizottságának valamennyi tevékenységében részt vehessenek – ezeket a csökkentéseket először a legkisebb lakossággal rendelkező tagállamokra (Luxemburg, Ciprus és Észtország) alkalmazza.

    A Bizottság ezt a javaslatot a Gazdasági és Szociális Bizottság összetételéről szóló javaslattal párhuzamosan fogadja el. A két bizottságban a mandátumok tagállamok közötti elosztása tekintetében érvényesülő párhuzamosságot fenn kell tartani.

    A Bizottság véleménye szerint nem lenne helyénvaló olyan módszertan kialakítása, amely egy új tagállamnak az Unióhoz való csatlakozása esetén előre meghatározná a mandátumok újraelosztását, mivel a Szerződés rendszeres felülvizsgálatról rendelkezik és nem ír elő olyan kritériumokat, amelyekre egy állandó módszertant lehetne alapozni.

    3.3.        Hatálybalépés

    Javasoljuk, hogy a Tanács e határozat hatálybalépését a Régiók Bizottsága jelenlegi hivatali időszakának végét követő napig halassza el. Amennyiben a hatálybalépést nem halasztják el, úgy a tagok számának ideiglenesen 353-ra való növelése a Horvát Köztársaság csatlakozásának feltételeiről szóló okmány 24. cikkének (2) bekezdése értelmében a hatálybalépés napjától nem lesz jogszerű.

    2014/0128 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a Régiók Bizottsága összetételének megállapításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 305. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)       Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 300. cikkének (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Régiók Bizottsága a regionális és helyi testületek olyan képviselőiből áll, akik valamely regionális vagy helyi testületben választással nyert képviselői megbízatással rendelkeznek, vagy valamely választott testületnek politikai felelősséggel tartoznak.

    (2)       Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 305. cikke úgy rendelkezik, hogy a Tanács megállapítja a Régiók Bizottságának összetételét. A tagok száma nem haladhatja meg a 350-et.

    (3)       A Régiók Bizottsága 2010. október 6-án az Európai Bizottságnak és a Tanácsnak szóló ajánlásokat fogadott el az Európai Unió Régiók Bizottságának jövőbeli összetételéről[2].

    (4)       A Régiók Bizottsága összetételének jelenlegi egyensúlyát a lehető legnagyobb mértékben meg kell tartani, mivel az az egymást követő kormányközi konferenciák eredményeképpen született meg.

    (5)       Annak érdekében, hogy a Régiók Bizottságának összetétele a jelenlegi tagok hivatali időszakának lejártáig összhangban legyen a Horvát Köztársaság csatlakozásának feltételeiről szóló okmány 24. cikkével, e határozat hatálybalépését addig az időpontig el kell halasztani,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A Régiók Bizottsága tagjainak száma az alábbiak szerint alakul:

    Belgium                                                                       12

    Bulgária                                                                       12

    Cseh Köztársaság                                                        12

    Dánia                                                                           9

    Németország                                                               24

    Észtország                                                                   6

    Írország                                                                       9

    Görögország                                                                12

    Spanyolország                                                             21

    Franciaország                                                              24

    Horvátország                                                               9

    Olaszország                                                                 24

    Ciprus                                                                          5

    Lettország                                                                   7

    Litvánia                                                                       9

    Luxemburg                                                                  5

    Magyarország                                                              12

    Málta                                                                           5

    Hollandia                                                                    12

    Ausztria                                                                       12

    Lengyelország                                                             21

    Portugália                                                                    12

    Románia                                                                      15

    Szlovénia                                                                     7

    Szlovákia                                                                     9

    Finnország                                                                   9

    Svédország                                                                  12

    Egyesült Királyság                                                      24.

    2. cikk

    Ez a határozat az azt az időpontot követő napon lép hatályba, amelyen a Régiók Bizottsága jelenlegi tagjainak hivatali időszaka lejár.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                           a Tanács részéről

                                                                           az elnök

    [1]               Régiók Bizottsága, R/CdR 137/2010 fin, Ajánlások az Európai Bizottság és a Tanács részére az Európai Unió Régiók Bizottságának jövőbeli összetételéről, 2010. október 6.

    [2]               CdR 137/2010 fin.

    Top