Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0724(03)

    Termékleírás összefoglalójának közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 1898/2006/EK tanácsi rendelet 18. cikkének (2) bekezdése alapján

    HL C 202., 2010.7.24, p. 4–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.7.2010   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 202/4


    Termékleírás összefoglalójának közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 1898/2006/EK tanácsi rendelet 18. cikkének (2) bekezdése alapján

    2010/C 202/04

    ÖSSZEFOGLALÓ

    A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE  (1)

    „ČESKOBUDĚJOVICKÉ PIVO”

    EK-sz.: CZ/PGI/0005/0446-29.04.2004.

    OEM ( ) OFJ ( X )

    Ezen összefoglaló a termékleírás legfontosabb elemeit tartalmazza tájékoztatás céljából.

    1.   A tagállam felelős szervezeti egysége:

    Név:

    Úřad průmyslového vlastnictví

    Cím:

    Antonína Čermáka 2a

    168 00 Praha 6

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Tel.

    +420 220383111

    Fax

    +420 224324718

    E-mail:

    posta@upv.cz

    2.   Csoportosulás:

    Név:

    Budějovický Budvar, národní podnik, Budweiser Budvar, National Corporation, Budweiser Budvar, Entreprise Nationale

    Cím:

    Karolíny Světlé 4

    370 21 České Budějovice

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Tel.

    +420 387705111

    Fax

    E-mail:

    budvar@budvar.cz

    Összetétel:

    Termelők/feldolgozók ( X ) Egyéb ( )

    3.   A termék típusa:

    2.1. osztály –

    Sörök

    4.   Termékleírás:

    (követelmények összefoglalása az 510/2006/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdése alapján)

    4.1.   Elnevezés:

    „Českobudějovické pivo”

    4.2.   Leírás:

    Világos sör, amelynek sajátos aromája a világos malátának és az aromás žateci komlónak köszönhető, íze kevésbé intenzív, és enyhén vagy mérsékelten keserű, a sörlé kierjesztésének tényleges és lehetséges mértéke közötti különbségből adódó malátaíz, valamint a természetes erjedés során keletkező szén-dioxidból adódó csípős karakter jellemzi.

    A sör pohárba kiöntve jellegzetes világos aranyszínű, teteje sima, krémes. A finom aromájú žateci komlónak köszönhetően a sör magas polifenoltartalommal bír, így vált a „Českobudějovické pivo” valamennyi típusa ízletes, népszerű itallá.

    A sör öt különböző típusba sorolható, amelyek azonban egyértelműen közös eredetűek.

    Világos ászoksör

    Alkohol (térfogatszázalék): 4,6–5,3

    Eredeti sörlé (%): 11,4–12,3

    Keserűség (IBU): 20–24

    Szín (EBC-egységek): 9–13

    Aroma: közepesen-erősen intenzív, a finom aromájú žateci komló felismerhető illata

    Íz: mérsékelten-közepesen intenzív keserűség, enyhe – kismértékben fanyar jelleg, közepesen-egészen testes íz, édeskés utóíz, kifejezetten savanykás karakter

    Palackban utóerjesztett világos ászoksör

    Alkohol (térfogatszázalék): 4,6–5,3

    Eredeti sörlé (%): 11,4–12,3

    Keserűség (IBU): 20–24

    Szín (EBC-egységek): 9–13

    Aroma: közepesen-erősen intenzív, a finom aromájú žateci komló felismerhető illata

    Íz: mérsékelten-közepesen intenzív keserűség, enyhe – kismértékben fanyar jelleg, egészen-erősen testes íz, édeskés utóíz, kifejezetten savanykás karakter

    Csapolt világos sör

    Alkohol (térfogatszázalék): 3,5–4,5

    Eredeti sörlé (%): 9,5–10,1

    Keserűség (IBU): 18–21

    Szín (EBC-egységek): 8–12

    Aroma: közepesen-erősen intenzív, a finom aromájú žateci komló felismerhető illata.

    Íz: mérsékelten-közepesen intenzív keserűség, kismértékben fanyar jelleg, közepesen testes íz, édeskés utóíz, kifejezetten savanykás karakter

    Különleges sör

    Alkohol (térfogatszázalék): 7,4–8,2

    Eredeti sörlé (%): 16,0–17,0

    Keserűség (IBU): 24–28

    Szín (EBC-egységek): 11–17

    Aroma: közepesen-erősen intenzív, a finom aromájú žateci komló felismerhető illata.

    Íz: közepesen-erősen intenzív keserűség, enyhe – mérsékelten fanyar jelleg, egészen-erősen testes íz, édeskés utóíz, kifejezetten savanykás karakter

    Alkoholmentes sör

    Alkohol (térfogatszázalék): 0,2–0,5

    Eredeti sörlé (%): 3–4

    Keserűség (IBU): 22–26

    Szín (EBC-egységek): 5–7

    Aroma: közepesen intenzív, a finom aromájú žateci komló felismerhető illata, amely kissé sörlére emlékeztet

    Íz: közepesen intenzív keserűség, mérsékelten fanyar jelleg, enyhén testes íz, kifejezetten savanykás karakter, sörlé utalásszerű jelenléte

    A „Českobudějovické pivo” előállítására használt főbb nyersanyagok a víz, a maláta és a komló, illetve az erjesztésben alkalmazott élesztőtörzsek. A főbb nyersanyagok mindegyike a meghatározott földrajzi területekről származik, és a meghatározott jellemzőkkel rendelkezik.

    5.   Földrajzi terület:

    A termék előállításának, feldolgozásának és elkészítésének helye a földrajzi terület, ahol a České Budějovice-i medence föld alatti tavából víz nyerhető ki.

    A žateci komló termesztési területe a Žatec körüli terület, ideértve a Chomutov, Kladno, Louny, Plzeň – sever, Rakovník és Rokycany körzetének településeihez tartozó kataszteri területeket is.

    A sörárpa termesztési területe Morvaország egyik régiója.

    5.1.   A származás igazolása:

    Ezt a sört České Budějovicében már a város 1265. évi alapítása óta készítik, és mindig is származási helye alapján azonosították.

    A „Českobudějovické pivo” elnevezést hírnevének köszönhetően a nemzeti lajstromozás alapján 1967-ben „Českobudějovické pivo/Budweiser Bier/Bière de Budweis/Budweis Beer” néven bejegyezték a WIPO eredetmegjelölés-lajstromába (49. szám). Az elnevezést ugyanakkor egy Portugáliával kötött kétoldalú megállapodásban is oltalom alá helyezték.

    A termék nyomon követhetőségének biztosítása érdekében az ellenőrző szerv regisztrálja a termelőket és a földrajzi jelzést az ellenőrzött szervezetek nyilvántartásában; ebben a termelőről, az előállítás megkezdéséről, az ellenőrzés eredményeiről, az esetlegesen előírt intézkedésekről stb. szerepelnek adatok. Az ellenőrző szerv az ellenőrzések során azt vizsgálja, hogy a földrajzi jelzést használó termelők eleget tesznek-e a termékleírásban megállapított feltételeknek.

    5.2.   Az előállítás módja:

    A termelés, a nyersanyag-feldolgozás és a „Českobudějovické pivo” elkészítésének minden szakaszára kizárólag a meghatározott földrajzi területen kerül sor.

    A „Českobudějovické pivo” alapanyagául szolgáló sörlé kizárólag kétcefrés dekokciós módszerrel készül, amelynek során a sörlét kádakban szűrik, és atmoszferikus nyomáson főzik.

    A sörléhez adandó, alsó erjesztésben alkalmazott élesztőtörzseket a sörfőzdében izolálták, és ezeket jelenleg is ott állítják elő, és ott őrzik. Az erjesztésre függőleges, hengeres, illetve kúp alakú tartályokban kerül sor, melyek ellenőrzött hőmérséklete 6–11 °C, az utóerjesztésre pedig az erjesztéstől elkülönítve (kétfázisú technológia), kizárólag vízszintes tartályokban kerül sor. Az utóerjesztés időszaka megfelel annak az elvnek, hogy a meghosszabbított másodlagos hideg erjesztés legfeljebb 3 °C-os hőmérsékleten történhet. A másodlagos erjesztést követően a sört leszűrik, majd fogyasztási vagy szállítási csomagolásba helyezik.

    A sör előállítására használt eljárások és berendezések alapjául a sörfőzők több nemzedéken át megszerzett szakmai tapasztalata és gyakorlati tudása szolgál, ami a korszerű sörfőzési ismereteknek megfelelően alakult. A sörfőzést eleinte magánszemélyek végezték, később azonban üzemeket hoztak létre, így összpontosult a sörgyártás České Budějovice területén, és így jöttek létre České Budějovice sörgyárai. A sörgyártás hagyománya a mai napig él.

    5.3.   Kapcsolat:

    A „Českobudějovické pivo” évek hosszú sora alatt megszerzett népszerűsége és változatlan minősége immáron több mint ötven külföldi ország piacán garantál helyet a terméknek. Hírnevének köszönhetően válhatott a világ egyik vezető sörmárkájává.

    A „Českobudějovické pivo” érzékszervi jellemzőit különösen a helyi forrásból származó víz ásványi összetétele határozza meg, és ehhez járul a főbb alapanyagok jellemzőinek együttes hatása, a házi élesztőtörzs, az előállításhoz használt edények geometriai sajátosságai és a legfontosabb előállítási műveletek időzítése.

    A „Českobudějovické pivo” előállítása elválaszthatatlan České Budějovice városától. A legtöbb cseh és külföldi enciklopédia České Budějovice városát valóban a „Českobudějovické pivo” előállításához kapcsolja.

    A fogyasztók számára a hagyomány a minőség egyik fő záloga, hiszen ez bizonyos fokú hozzáadott értéket képvisel, és a minőség garanciája. Az, hogy egy sör Českě Budějovicéből származik, azt jelenti, hogy joggal várható el, hogy az itt előállított sörök sajátos jegyeit magán viselje.

    A fogyasztók České Budějovice nevéről immár időtlen idők óta egy olyan jó minőségű sör előállítására asszociálnak, amely érzékszervi jellemzőit illetően különbözik a más területeken előállított söröktől.

    5.4.   Ellenőrző szerv:

    Név:

    Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát v Táboře

    Cím:

    Purkyňova 2533

    390 02 Tábor

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Tel.

    +420 381257111

    Fax

    E-mail:

    5.5.   Címkézés:

    A „Českobudějovické pivo”-t a földrajzi jelzések használatára alkalmazandó általános szabályokkal és a kifejezetten az oltalom alatt álló földrajzi jelzésekre vonatkozó közösségi jelzés használatára vonatkozó szabályokkal, továbbá az EU egyéb címkézési előírásaival összhangban kell címkézni. Címkézése emellett a csatlakozási szerződés rendelkezéseit is tiszteletben tartja.


    (1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


    Top