Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0986

    A Tanács (EU) 2023/986 végrehajtási rendelete (2023. május 22.) az iráni helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről szóló 359/2011/EU rendelet végrehajtásáról

    ST/9050/2023/INIT

    HL L 134I., 2023.5.22, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/986/oj

    2023.5.22.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    LI 134/1


    A TANÁCS (EU) 2023/986 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2023. május 22.)

    az iráni helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről szóló 359/2011/EU rendelet végrehajtásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az iráni helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről szóló, 2011. április 12-i 359/2011/EU tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 12. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Tanács 2011. április 12-én elfogadta a 359/2011/EU rendeletet.

    (2)

    Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője 2022. szeptember 25-én nyilatkozatot adott ki az Unió nevében, amelyben elítélte, hogy az iráni biztonsági erők kiterjedt és aránytalan erőszakot alkalmazva lépnek fel a békés tüntetőkkel szemben, aminek következtében többen életüket vesztették, és számosan megsérültek. A főképviselő a nyilatkozatban pontosította továbbá, hogy a Mahsza Amini meggyilkolásáért felelős személyeket felelősségre kell vonni, és felszólította az iráni hatóságokat, hogy egyrészről biztosítsák átlátható és hiteles vizsgálatok lefolytatását annak érdekében, hogy tisztázzák a halálesetek és a letartóztatások számát, másrészről engedjék szabadon azokat a tüntetőket, akik nem követtek el erőszakos cselekményeket, harmadrészről pedig biztosítsák a jogszerű eljárást valamennyi fogvatartott számára. Hangsúlyozta továbbá: Irán azon döntése, hogy szigorúan korlátozza az internet-hozzáférést, és letiltja az azonnali üzenetküldő platformokat, nyilvánvalóan sérti a véleménynyilvánítás szabadságát. Végezetül kijelentette, hogy az Unió minden rendelkezésére álló eszközt fontolóra vesz, válaszul Mahsza Amini meggyilkolására, illetve az iráni biztonsági erők által az ezt követő tüntetések nyomán tett lépésekre.

    (3)

    Ezzel összefüggésben és az Iránnal kapcsolatos valamennyi, aggodalomra okot adó kérdés – többek között az emberi jogi helyzet – kezelése iránti, a 2022. december 12-i tanácsi következtetésekben megerősített uniós elkötelezettséggel összhangban öt személyt és két szervezetet fel kell venni a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó természetes és jogi személyeknek, szervezeteknek és szerveknek a 359/2011/EU rendelet I. mellékletében foglalt jegyzékébe.

    (4)

    A 359/2011/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 359/2011/EU rendelet I. melléklete e rendelet mellékletével összhangban módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2023. május 22-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  HL L 100., 2011.4.14., 1. o.


    MELLÉKLET

    A természetes és jogi személyeknek, szervezeteknek és szerveknek a 359/2011/EU rendelet I. mellékletében foglalt jegyzéke a következő személyekkel és szervezetekkel egészül ki:

    Személyek

     

    Név

    Azonosító adat

    Indokolás

    A jegyzékbe való felvétel időpontja

    „222.

    ADINEHVAND Salman

    سلمان آدینه وند

    Tisztség: Irán Bűnüldöző Erői (Law Enforcement Forces, LEF) teheráni rohamrendőri egységének (Tehran Police Relief Unit) parancsnoka

    Állampolgárság: iráni

    Születési idő: 1980. május 20.

    Születési hely: Tehran, Iran

    Nem: férfi

    Salman Adinehvand 2021 január óta Irán Bűnüldöző Erői (Law Enforcement Forces, LEF) teheráni rohamrendőri egységének (Tehran Police Relief Unit) – a tömegoszlatással és a tüntetések elfojtásával elsődlegesen megbízott biztonsági szervezetnek – a parancsnoka. Salman Adinehvand egysége közvetlenül felelős volt a 2022. szeptemberi és októberi teheráni tüntetések erőszakos leveréséért, amelyek során a biztonsági erők éles lőszert alkalmazva több tucat tüntetőt megöltek.

    Salman Adinehvandot ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.

    223.

    AGHAMIRI Seyyed Mohammad Amin

    سید محمد امین آقامیری

    Tisztség: az iráni Legfelsőbb Kibertér-tanács (Supreme Cyberspace Council, SCC) titkára

    Állampolgárság: iráni

    Születési idő: 1986. szeptember 21.

    Születési hely: Iran

    Nem: férfi

    Seyyed Mohammad Amin Aghamiri az iráni Legfelsőbb Kibertér-tanács (Supreme Cyberspace Council, SCC) – a kibertérrel kapcsolatos szakpolitikai döntéshozatalért felelős központi hatóság – titkára. Az SCC felelős egyes népszerű online hírportálok és kommunikációs platformok Iránban való letiltásáért, emellett pedig digitális technológiákat alkalmazott újságírók és disszidensek utáni kémkedéshez és a zaklatásukhoz.

    Ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.

    224.

    NIKVARZ Mohsen

    Tisztség: Sirjan főügyésze

    Állampolgárság: iráni

    Születési hely: Iran

    Nem: férfi

    Sirjan főügyészeként Mohsen Nikvarz felelős volt több ügyvéd önkényes letartóztatásáért és halálos ítéletek meghozataláért Sirjanban, a 2019-es tüntetések alatt.

    A 2022-ben kitört tüntetésekkel összefüggésben szerepe volt a Mariam Arvin ügyben: büntetőeljárást folytatott Mariam Arvin ellen a tüntetők védőügyvédjeként végzett tevékenységei miatt. Mariam Arvint a letartóztatása után – amelyért Mohsen Nikvarzot személyes felelősség terheli – brutálisan megkínozták a börtönben.

    Nikvarzot ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.

    225.

    MORADI Nader

    نادر مرادی

    Tisztség: a Közbiztonsági Rendőrség (Public Security Police) nyilvános terek felügyeletével foglalkozó helyettes felelőse

    Rendfokozat: ezredes

    Állampolgárság: iráni

    Születési hely: Iran

    Nem: férfi

    A Közbiztonsági Rendőrség (Public Security Police) nyilvános terek felügyeletével foglalkozó helyettes felelőseként betöltött jelenlegi tisztségéből adódóan Nader Moradi ezredes felel a hidzsábtörvények betartatásáért. Az említett törvényeket az iráni hatóságok a békés tüntetők elleni fellépéshez használták fel.

    Moradit felelősség terheli a nőknek a hidzsábszabályok be nem tartása miatti üldözéséért és letartóztatásáért. Felelősség terheli továbbá amiatt, hogy aláírta azon leveleket, amelyekben üzleteket, éttermeket és egyéb nyilvános helyeket a bezárásukról tájékoztatnak azért, mert azok nem tartatták be a hidzsábszabályokat.

    A 2022 szeptemberében kezdődött és hónapokig tartó tüntetések során Moradi felelős volt olyan bolttulajdonosok üldözéséért és letartóztatásáért, akik bezárták az üzletüket, és Mahsa Amini halála miatt tiltakozásként sztrájkot terveztek.

    Moradit ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.

    226.

    MONTAZER AL-MAHDI Saeed

    (más néven: MONTAZER AL-MAHDI Said)

    Tisztség: rendőrségi szóvivő

    Rendfokozat: dandártábornok

    Állampolgárság: iráni

    Születési idő: 1971. november 8.

    Születési hely: Tehran, Iran

    Nem: férfi

    Saeed Montazer Al-Mahdi az iráni rendőrség (Iranian Police, az EU által jegyzékbe vett Irán Bűnüldöző Erői – Law Enforcement Forces, LEF) szóvivője.

    2023 áprilisában ő jelentette be a hidzsábtörtények jelenlegi szigorú betartatását, amelyeket az iráni hatóságok a békés tüntetők elleni fellépéshez használnak fel. E tisztségében eljárva védi és elősegíti a rendőrség elnyomó cselekményeit.

    A megfigyeléssel, valamint az üzletek és más nyilvános helyek bezárásával kapcsolatos megfélemlítő nyilatkozatai, továbbá a hatóságok által küldött figyelmeztetések rendkívül jelentős visszatartó hatást gyakorolnak. Emellett rendőrségi szóvivői tisztségében rendszeresen bagatellizálta az iskolás lányok megmérgezésével kapcsolatos, széles körben jelentett eseteket azáltal, hogy kijelentette, az esetek »többsége«»nem valós«, amivel megtagadta az áldozatoktól a rendőri védelmet, és aláásta a biztonsághoz való jogukat.

    Ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.”

    Szervezetek

     

    Elnevezés

    Azonosító adat

    Indoklás

    A jegyzékbe vétel időpontja

    „36.

    Baszidzs Diákszervezet (Student Basij Organization, SBO)

    Image 1

    (más néven: Student and Talabeh Basij)

    A szervezet típusa: az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) Baszidzs szervezetének altagozata

    A bejegyzés helye: Iran

    A bejegyzés ideje: 1989. november

    Kapcsolódó személyek: Issa Zarepour

    Egyéb kapcsolódó szervezetek: IRGC; az IRGC Baszidzs Szervezete (IRGC Basij Organisation)

    A Baszidzs Diákszervezet (Student Basij Organization, SBO) a Baszidzs szervezet (Basij Organisation) egyik tagozata, amely az IRGC erőszakos végrehajtó szervezeteként működik az egyetemi kampuszokon. Az SBO a Baszidzs legfiatalabb és legradikálisabb tagjaiból áll, akik különösen aktívan segítették elő azt, hogy 2022 őszén azok az egyetemi kampuszok, ahol a diákok tüntetéseket szerveztek, az elnyomás fő helyszínei közé tartozzanak. Az egyetemi kampuszokon – többek között a Sharif Egyetemen, a Shahid Beheshti Egyetemen és az Amirkabir Egyetemen – tartott több razzia alkalmával a biztonsági erők, köztük az SBO is, éles lőszert használtak és tüzet nyitottak a diákokra.

    Mindez, továbbá az azzal kapcsolatos számos beszámoló, hogy e razziák során diákokat raboltak el és kínoztak meg, megerősíti, hogy az SBO-t felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.

    37.

    IRGC Cooperative Foundation

    Image 2

    (más néven: IRGC Cooperation Bonyad; Bonyad Taavon Sepah; Bonyad-e Ta'avon-e; Sepah Cooperative Foundation)

    Cím: Niayes Highway, Seoul Street, Tehran, Iran

    A szervezet típusa: alapítvány

    A bejegyzés helye: Iran

    Bejegyzés ideje: 1989

    Kapcsolódó személyek: Ali Asghar Nourouzi;

    Seyyed Amin Ala; Emami Tabatabai;

    Ahmad Hasan Karimi;

    Yahya Alaoddini

    Egyéb kapcsolódó szervezetek: Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC)

    Az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard Corps, IRGC) élen járt a 2022 szeptemberében kezdődött iráni tüntetések leverésében, amelyek során független források szerint több mint 520 személy – köztük több mint 70 kiskorú – vesztette életét, több mint 22 000 főt pedig letartóztattak/börtönbe zártak.

    Az IRGC Cooperative Foundation felelős az Iszlám Forradalmi Gárda befektetéseinek kezeléséért, és ezért felelősség terheli a brutális elnyomást gyakorló rezsim pénzügyi támogatásáért. Ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Iránban történt súlyos megsértéséért.

    2023.5.22.”


    Top