Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1108

    A Bizottság (EU) 2022/1108 határozata (2022. július 1.) az ukrajnai háború elől menekülő és az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára ingyenesen szétosztandó vagy rendelkezésre bocsátandó áruk behozatalivám- és hozzáadottértékadó-mentességéről (az értesítés a C(2022) 4469. számú dokumentummal történt) (Csak az angol, a cseh, az észt, a finn, a francia, a görög, a holland, a horvát, az ír, a lengyel, a litván, a magyar, a máltai, a német, az olasz, a román, a svéd, a szlovák és a szlovén nyelvű szöveg hiteles)

    C/2022/4469

    HL L 178., 2022.7.5, p. 57–60 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1108/oj

    2022.7.5.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 178/57


    A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1108 HATÁROZATA

    (2022. július 1.)

    az ukrajnai háború elől menekülő és az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára ingyenesen szétosztandó vagy rendelkezésre bocsátandó áruk behozatalivám- és hozzáadottértékadó-mentességéről

    (az értesítés a C(2022) 4469. számú dokumentummal történt)

    (Csak az angol, a cseh, az észt, a finn, a francia, a görög, a holland, a horvát, az ír, a lengyel, a litván, a magyar, a máltai, a német, az olasz, a román, a svéd, a szlovák és a szlovén nyelvű szöveg hiteles)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a 2006/112/EK irányelv 143. cikke b) és c) pontja hatályának a bizonyos termékek végleges behozatalára kivetett hozzáadottérték-adó alóli mentességek tekintetében való meghatározásáról szóló, 2009. október 19-i 2009/132/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 53. cikke első bekezdésére,

    tekintettel a vámmentességek közösségi rendszerének létrehozásáról szóló, 2009. november 16-i 1186/2009/EK tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 76. cikke első bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    2022. február 24-én Oroszország provokáció nélküli, indokolatlan katonai agressziót indított Ukrajna ellen. Az Ukrajna elleni orosz inváziót követően 2022. május 24-ig körülbelül 6,2 millió ember érkezett az Unióba. Az ukrajnai háború elől menekülő személyek beáramlása a megfelelő humanitárius segítségnyújtás biztosítása és e személyek elsődleges szükségleteinek kielégítése tekintetében kihívást jelent az érintett tagállamok számára. Szlovákia 2022. február 27-én, Lengyelország 2022. február 28-án, Csehország pedig 2022. március 11-én az 1313/2013/EU európai parlamenti és tanácsi határozat (3) 15. cikkének (1) bekezdésével összhangban segítséget kért az ukrajnai háború elől menekülő személyek számára biztosítandó sürgősségi átmeneti szállások, szálláshelyekhez szükséges felszerelések, gyógyszerek és orvosi eszközök, valamint az élelmiszerellátás biztosításához szükséges eszközök tekintetében.

    (2)

    2022. február 24-én Ukrajna az 1313/2013/EU határozat 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban segítséget kért polgári védelmi felszerelések tekintetében.

    (3)

    Szolidaritásuk és támogatásuk kifejezéseként a tagállamok és a nemzetközi közösség a háború elől menekülő és az Unióba érkező személyek, valamint a háború által érintett, Ukrajnában élő személyek számára kiosztandó humanitárius segélyszállítmányokat bocsátottak rendelkezésre.

    (4)

    2022. március 14-én a Bizottság konzultált a tagállamokkal egy olyan bizottsági határozat elfogadásának szükségességéről, amely az ukrajnai háború elől menekülő személyek számára történő szétosztás vagy ingyenes rendelkezésre bocsátás érdekében történő szabad forgalomba bocsátás céljából behozott áruk tekintetében a behozatali vámok és a hozzáadottérték-adó (a továbbiakban: héa) alóli mentességről rendelkezik. E konzultációt követően Ausztria, Csehország, Észtország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Málta, Románia, Szlovákia és Szlovénia 2022. március 18-án, Írország és Litvánia 2022. március 21-én, Finnország és Olaszország pedig (a továbbiakban: kérelmező tagállamok) 2022. március 23-án nyújtott be ilyen kérelmeket.

    (5)

    Az ukrajnai orosz invázió által okozott humanitárius válság – tekintettel arra, hogy nemcsak Ukrajnában, hanem több tagállamban is jelentős következményekkel jár – az 1186/2009/EK rendelet XVII. fejezetének C. szakasza és a 2009/132/EK irányelv VIII. címe 4. fejezete értelmében vett, több tagállam területét érintő katasztrófának minősül.

    (6)

    Ezért helyénvaló felhatalmazni a kérelmező tagállamokat arra, hogy az 1186/2009/EK rendelet 74. cikkében meghatározott célokra behozott áruk tekintetében mentességet biztosítsanak a behozatali vámok alól, valamint a 2009/132/EK irányelv 51. cikkében meghatározott célokra a kérelmező tagállamok által jóváhagyott illetékes hatóságok, állami szervezetek, jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek által vagy nevében behozott termékek esetében mentességet biztosítsanak a héa alól. Tekintettel a példa nélküli helyzetre és a gyors reagálás szükségességére, helyénvaló felhatalmazni a kérelmező tagállamokat arra, hogy biztosítsanak vámmentességet és héamentességet a humanitárius segítségnyújtásra szánt azon áruk tekintetében is, amelyeket szabad forgalomba bocsátás céljából hoznak be olyan állami szervezetek vagy más jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek, amelyeket az áruk tervezett felhasználási helyétől eltérő másik kérelmező tagállamban hagytak jóvá, és ott folytatnak hasonló tevékenységeket. Annak érdekében, hogy eleget lehessen tenni a tagállamok azon kérésének, hogy segítséget nyújtsanak az Ukrajnában maradt, és a háború által súlyosan érintett személyeknek, engedélyezni kell továbbá ezen áruk ukrán állami szervezetek, illetve az illetékes ukrán hatóságok által jóváhagyott jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek részére, az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára történő ingyenes rendelkezésre bocsátás céljából való továbbszállítását. Továbbá helyénvaló felhatalmazni a kérelmező tagállamokat arra, hogy mentességet biztosítsanak a behozatali vámok alól az 1186/2009/EK rendelet 74. cikkében meghatározott célokra behozott áruk tekintetében, valamint mentességet biztosítsanak a héa alól a 2009/132/EK irányelv 51. cikkében meghatározott célokra behozott áruk tekintetében, amennyiben azok katasztrófaelhárító szervezetek által vagy érdekében kerülnek behozatalra szabad forgalomba bocsátás céljából az ukrajnai háború elől menekülő személyek részére biztosított katasztrófasegély nyújtásának időszakában felmerülő szükségleteik kielégítése céljából.

    (7)

    A vám- vagy héamentességben részesülő behozatal nyomon követése érdekében a kérelmező tagállamoknak tájékoztatniuk kell a Bizottságot az ukrajnai háború elől menekülő személyek részére történő szétosztás vagy ingyenes rendelkezésre bocsátás céljából vámmentesen behozott különböző áruk jellegéről és mennyiségéről, az ezen áruk szétosztásának vagy rendelkezésre bocsátásának elvégzésére jóváhagyott szervezetekről, valamint azokról az intézkedésekről, amelyeket annak megakadályozására hoztak, hogy az árukat az ukrajnai háború elől menekülő személyek szükségleteinek kielégítésétől eltérő célokra használják fel.

    (8)

    Az e határozatban megállapított feltételeknek való megfelelés biztosítása, a szabálytalanságok megelőzése, valamint az Unió és a tagállamok pénzügyi érdekeinek védelme érdekében a kérelmező tagállamoknak kockázatkezelési és megfelelő vámellenőrzési intézkedések alkalmazásáról kell gondoskodniuk a vámmentesség vagy héamentesség hatálya alá tartozó áruk szabad forgalomba bocsátása és felhasználása, valamint Ukrajnába történő későbbi átszállítása tekintetében. A meghozott intézkedéseket az e határozatban megállapított határidőn belül be kell jelenteni a Bizottságnak.

    (9)

    Figyelembe véve azokat a rendkívüli kihívásokat, amelyekkel a kérelmező tagállamok szembesülnek, a behozatalivám- és héamentességet a 2022. február 24. utáni behozatalokra is biztosítani kell. A mentességeknek 2022. december 31-éig kell hatályban maradniuk.

    (10)

    Az 1186/2009/EK rendelet 76. cikkének első bekezdésében és a 2009/132/EK irányelv 53. cikkének első bekezdésében foglaltaknak megfelelően a Bizottság 2022. április 19-én konzultált a tagállamokkal,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)   Az áruk az 1186/2009/EK rendelet 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében vett behozatali vámoktól és a 2009/132/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében vett behozatalra kivetett hozzáadottérték-adótól mentesen behozhatók, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    az áruk az alábbi felhasználási célok egyikét szolgálják:

    i.

    a c) pontban említett szervek és szervezetek általi, az ukrajnai háború elől menekülő személyek javára történő ingyenes szétosztás;

    ii.

    az ukrajnai háború elől menekülő személyek részére történő ingyenes rendelkezésére bocsátás, miközben az áruk a c) pontban említett szervek és szervezetek tulajdonában maradnak;

    b)

    az áruk eleget tesznek az 1186/2009/EK rendelet 75., 78., 79. és 80. cikkében, valamint a 2009/132/EK irányelv 52., 55., 56. és 57. cikkében meghatározott feltételeknek;

    c)

    az áruk szabad forgalomba bocsátás céljából állami szervezetek – ideértve az állami szerveket, közintézményeket és egyéb közjogi intézményeket – vagy az áruk tervezett felhasználási helye szerinti kérelmező tagállamok illetékes hatóságai által jóváhagyott jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek által vagy érdekében kerülnek behozatalra.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett áruk az 1186/2009/EK rendelet 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében behozatali vámoktól mentesen és a 2009/132/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében vett behozatalkor héamentesen vihetők be az áruk rendeltetése szerinti kérelmező tagállamtól eltérő kérelmező tagállamba is, feltéve, hogy az árukat szabad forgalomba bocsátás céljából hozzák be olyan állami szervezetek vagy az illetékes hatóságok által jóváhagyott más jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek, amelyek az áruk tervezett felhasználási helye szerinti tagállamban folytatnak hasonló tevékenységeket.

    (3)   Az áruk két tagállam közötti átszállításának feltétele, hogy arról egy jóváhagyott jótékonysági vagy emberbaráti szervezet előzetesen értesítse a vámmentességet és héamentességet biztosító kérelmező tagállam illetékes hatóságait.

    (4)   Az (1) és (2) bekezdéssel összhangban vám- és héamentességben részesülő szervezetek – a mentességet megadó kérelmező tagállam illetékes hatóságainak előzetes értesítése mellett – az (1) bekezdésben említett, vám- és héamentességben részesített árukat az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára történő ingyenes szétosztás céljából átadhatják az ukrán illetékes hatóságok által jóváhagyott ukrán állami szervezeteknek vagy más jótékonysági vagy emberbaráti szervezeteknek.

    (5)   Az 1186/2009/EK rendelet 75–80. cikkére, valamint a 2009/132/EK irányelv 52–57. cikkére figyelemmel az áruk akkor is az 1186/2009/EK rendelet 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében vett behozatali vámoktól mentesen és a 2009/132/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében vett hozzáadottérték-adótól mentesen kerülnek behozatalra, ha azokat szabad forgalomba bocsátás céljából katasztrófaelhárító szervezetek által vagy érdekében hozzák be az ukrajnai háború elől menekülő személyek részére biztosított katasztrófasegély nyújtásának időszakában felmerülő szükségleteik kielégítése céljából.

    2. cikk

    A tagállamok havonta, a jelentéstételi hónapot követő hónap tizenötödik napján közlik a Bizottsággal az 1. cikk alapján behozatalivám- és héamentesen importált áruk jellegére és mennyiségére vonatkozó információkat.

    A tagállamok legkésőbb 2023. március 31-ig közlik a Bizottsággal a következő információkat:

    a)

    az 1. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett, a tagállamok illetékes hatóságai által jóváhagyott szervezetek jegyzéke;

    b)

    az 1. cikk alapján behozatalivám- és héamentesen importált áruk mennyiségére és jellegére vonatkozó összesített információk;

    c)

    az 1186/2009/EK rendelet 78., 79. és 80. cikkének, valamint a 2009/132/EK irányelv 55., 56. és 57. cikkének való megfelelés biztosítása érdekében hozott intézkedések, valamint adott esetben a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 46. cikke alapján hozott kockázatkezelési és vámellenőrzési intézkedések az e határozat hatálya alá tartozó áruk tekintetében.

    3. cikk

    Az 1. cikk az Ausztriába, Csehországba, Észtországba, Finnországba, Franciaországba, Görögországba, Horvátországba, Hollandiába, Írországba, Lengyelországba, Litvániába, Luxemburgba, Magyarországra, Olaszországba, Máltára, Romániába, Szlovákiába és Szlovéniába irányuló behozatalokra alkalmazandó a 2022. február 24-től 2022. december 31-ig tartó időszakban.

    4. cikk

    Ennek a határozatnak a Cseh Köztársaság, az Észt Köztársaság, a Francia Köztársaság, Írország, a Görög Köztársaság, a Horvát Köztársaság, az Olasz Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Lengyel Köztársaság, a Luxemburgi Nagyhercegség, Magyarország, a Máltai Köztársaság, a Holland Királyság, az Osztrák Köztársaság, Románia, a Szlovén Köztársaság, a Szlovák Köztársaság és a Finn Köztársaság a címzettje.

    Ezt a határozatot 2022. február 24-étől kell alkalmazni.

    Kelt Brüsszelben, 2022. július 1-jén.

    a Bizottság részéről

    Paolo GENTILONI

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 292., 2009.11.10., 5. o.

    (2)  HL L 324., 2009.12.10., 23. o.

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1313/2013/EU határozata (2013. december 17.) az uniós polgári védelmi mechanizmusról (HL L 347., 2013.12.20., 924. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).


    Top