Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0430

    2010/430/CFSP: A Tanács 2010/430/KKBP határozata ( 2010. július 26. ) a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a létrehozásáról

    HL L 202., 2010.8.4, p. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/430/oj

    4.8.2010   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 202/5


    A TANÁCS 2010/430/KKBP HATÁROZATA

    (2010. július 26.)

    a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtását támogató, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának a létrehozásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 26. cikke (2) bekezdésére és 31. cikke (1) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az Európai Tanács 2003. december 12-én elfogadta a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégiát (a továbbiakban: EU WMD stratégia), amelynek III. fejezete tartalmazza az ilyen fegyverek elterjedése elleni küzdelem érdekében az Unióban és a harmadik országokban egyaránt meghozandó intézkedések listáját.

    (2)

    Az Unió az EU WMD stratégiát aktívan végrehajtja, és érvényt szerez az annak III. fejezetében felsorolt intézkedéseknek, például a szükséges struktúrák kialakításával az Unión belül.

    (3)

    A Tanács 2008. december 8-án következtetéseket fogadott el és elfogadta „A tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló európai uniós fellépés új irányai” (a továbbiakban: „A fellépés új irányai”) című dokumentumot, amely szerint a tömegpusztító fegyverek elterjedése továbbra is az egyik legnagyobb biztonsági kihívást jelenti, és a nonproliferációs politika a közös kül- és biztonságpolitika lényeges részét képezi.

    (4)

    A fellépés új irányai című dokumentumban a Tanács felhívja a hatáskörrel rendelkező tanácsi formációkat és szerveket, valamint a Bizottságot, más intézményeket és a tagállamokat, hogy az említett dokumentum alapján tegyenek konkrét végrehajtási intézkedéseket az abban foglalt célkitűzések 2010 végéig történő megvalósítása érdekében.

    (5)

    „A fellépés új irányai” című dokumentumban a Tanács hangsúlyozza, hogy a proliferáció elleni uniós fellépés számára előnyös lehet, ha azt egy olyan nem kormányzati nonproliferációs hálózat támogatja, amely összekapcsolja az Unió stratégiai területeire szakosodott külpolitikai intézményeket és kutatóközpontokat, miközben épít a már létező hasznos hálózatokra. Ez a hálózat kiterjeszthető lenne olyan harmadik országbeli szervezetekre, amelyekkel az Unió konkrét nonproliferációs párbeszédet folytat.

    (6)

    Az Európai Tanács 2005. december 15–16-án elfogadta a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet célzó uniós stratégiát (a továbbiakban: EU SALW stratégia), amely meghatározza a kézi- és könnyűfegyverek (SALW) területére vonatkozó uniós fellépés irányvonalait. Az EU SALW stratégia szemlélete szerint a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme komoly veszélyt jelent a békére és a nemzetközi biztonságra.

    (7)

    Az EU SALW stratégia egyik célkitűzése a hatékony többoldalúság fokozása a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek kínálata és destabilizáló terjedése elleni nemzetközi, regionális, valamint az Unión és tagállamain belüli mechanizmusok kifejlesztése érdekében,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)   A hatékony többoldalúság, a megelőzés és a harmadik országokkal folytatott együttműködés elvén alapuló EU WMD stratégia fokozott végrehajtásához való hozzájárulás céljából nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózata jön létre az alábbi célok előmozdítása érdekében:

    a)

    a politikai és a biztonsági vonatkozású párbeszéd, valamint a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló intézkedéseknek a civil társadalom és különösen a szakértők, a kutatók és a tudományos körök általi hosszú távú megvitatásának ösztönzése;

    b)

    lehetőség biztosítása a Tanács érintett előkészítő szerveinek arra, hogy a nonproliferációval kapcsolatos kérdésekről konzultálhassanak a hálózattal, és annak lehetővé tétele, hogy a tagállamok képviselői részt vegyenek a hálózat ülésein, amelyeken az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének (főképviselő) megbízottja elnököl;

    c)

    hasznos kiindulópont képzése az Unió és a nemzetközi közösség nonproliferációs fellépéséhez, különösen a főképviselő megbízottjának benyújtott jelentés és/vagy ajánlások révén;

    d)

    hozzájárulás ahhoz, hogy a harmadik országok körében jobban tudatosítsa a proliferációs kihívásokat, valamint az Unióval és a multilaterális fórumok és különösen az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében folytatott együttműködés szükségességét, világszerte az aggodalomra okot adó proliferációs programok megelőzése, az azoktól való elrettentés, azok leállítása és lehetőség szerinti megszüntetése érdekében.

    (2)   Az EU SALW stratégia fényében a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek javasolt európai hálózatának tevékenységi köre nem korlátozódik a tömegpusztító fegyverek elterjedése jelentette fenyegetésekkel kapcsolatos kérdésekre, hanem a hagyományos fegyverekkel, többek között a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre is kiterjed. A hagyományos fegyverekkel kapcsolatos kérdéseknek a hálózat tevékenységi körébe való felvétele kiváló eszköz az EU SALW stratégia és a hagyományos fegyverekkel kapcsolatos uniós politika végrehajtása keretében az e területen tett uniós fellépésről folytatott párbeszédhez és az azokkal kapcsolatos ajánlásokhoz.

    (3)   Ezzel összefüggésben az Unió által támogatandó projektek a következő konkrét tevékenységekre terjednek ki:

    a)

    programindító megbeszélés és éves konferencia megrendezésének lehetővé tétele a főképviselő megbízottjának benyújtandó jelentés és/vagy ajánlás elkészítése céljából;

    b)

    pénzügyi és technikai eszközök biztosítása a tömegpusztító fegyverekkel és a hagyományos fegyverekkel, többek között a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdéseket elemző szellemi műhelyek hálózatában való kapcsolattartás megkönnyítésére és az ott folytatott kutatói párbeszéd előmozdítására szolgáló internetes platform kialakításához.

    A projektek részletes leírását a melléklet tartalmazza.

    2. cikk

    (1)   E határozat végrehajtásáért a főképviselő felel.

    (2)   Az 1. cikk (3) bekezdésében említett projektek technikai végrehajtását az EU Nonproliferációs Konzorciuma végzi, amelyhez a Stratégiai Kutatási Alapítvány (FRS), a Frankfurti Békekutató Intézet (HSFK/PRIF), a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) és a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) tartozik. Az EU Nonproliferációs Konzorciuma ezt a feladatot a főképviselő ellenőrzése mellett végzi; ebből a célból a szükséges megállapodásokat a konzorciummal a főképviselő köti meg.

    3. cikk

    (1)   Az 1. cikk (3) bekezdésében említett projektek végrehajtását szolgáló pénzügyi referenciaösszeg 2 182 000 EUR.

    (2)   Az (1) bekezdésben meghatározott összegből finanszírozott kiadásokat az Unió általános költségvetésére alkalmazandó eljárások és szabályok szerint kell kezelni.

    (3)   A Bizottság felügyeli a (1) bekezdésben említett kiadások megfelelő kezelését. E célból finanszírozási megállapodást köt az EU Nonproliferációs Konzorciumával. A megállapodásban rendelkezni kell arról, hogy a konzorciumnak – a hozzájárulás nagyságának megfelelően – biztosítania kell az uniós hozzájárulás átláthatóságát.

    (4)   A Bizottság törekszik a (3) bekezdésben említett finanszírozási megállapodásnak lehető leghamarabbi megkötésére e határozat hatálybalépését követően. A Bizottság tájékoztatja a Tanácsot az ezen eljárás során felmerülő nehézségekről és a megállapodás megkötésének időpontjáról.

    4. cikk

    (1)   A főképviselő az EU Nonproliferációs Konzorciuma által készített rendszeres jelentések alapján jelentést tesz a Tanácsnak e határozat végrehajtásáról. Az említett jelentések képezik a Tanács által végzett értékelés alapját.

    (2)   A Bizottság jelentést tesz az 1. cikk (3) bekezdésében említett projektek pénzügyi vonatkozásairól.

    5. cikk

    (1)   Ez a határozat az elfogadása napján lép hatályba.

    (2)   Ez a határozat a 3. cikk (3) bekezdésben említett finanszírozási megállapodás megkötésének időpontját követően 36 hónappal hatályát veszti.

    Ez a határozat ugyanakkor a hatálybalépését követően hat hónappal hatályát veszti, ha ezen időpontig nem kerül sor az említett finanszírozási megállapodás megkötésére.

    Kelt Brüsszelben, 2010. július 26-án.

    a Tanács részéről

    az elnök

    S. VANACKERE


    MELLÉKLET

    A NONPROLIFERÁCIÓVAL FOGLALKOZÓ FÜGGETLEN SZELLEMI MŰHELYEK EURÓPAI HÁLÓZATA A TÖMEGPUSZTÍTÓ FEGYVEREK ELTERJEDÉSE ELLENI EU-STRATÉGIA (EU WMD STRATÉGIA) VÉGREHAJTÁSÁNAK TÁMOGATÁSÁRA

    1.   Célkitűzések

    E határozat célja végrehajtani a Tanács által 2008. december 8-án„A tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló európai uniós fellépés új irányai” című dokumentumban megállapított szakpolitikai ajánlásokat. E dokumentum szerint a proliferáció elleni uniós fellépés számára előnyös lehet, ha azt egy olyan nem kormányzati nonproliferációs hálózat támogatja, amely összekapcsolja az Unió stratégiai területeire szakosodott külpolitikai intézményeket és kutatóközpontokat, miközben épít a már létező hasznos hálózatokra. Ez a hálózat kiterjeszthető lenne olyan harmadik országbeli szervezetekre, amelyekkel az Unió konkrét nonproliferációs párbeszédet folytat.

    A nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek hálózatának célja az lenne, hogy ösztönözze a politikai és a biztonsági vonatkozású párbeszédet, valamint a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemre irányuló intézkedéseknek a civil társadalom és különösen a szakértők, a kutatók és a tudományos körök általi hosszú távú megvitatását. A hálózat hasznos kiindulópontot fog képezni az Unió és a nemzetközi közösség nonproliferációs fellépéséhez.

    E hálózat munkáját a hagyományos fegyverekkel, többek között a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre is ki kell terjeszteni, ideértve a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet célzó uniós stratégia (EU SALW stratégia) folyamatos végrehajtásának biztosítását célzó intézkedéseket is. A hálózat segíteni fogja az uniós fellépés új arculatai kialakítását annak érdekében, hogy az kiterjedjen a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos biztonsági kérdéseknek mind a megelőzési, mind a reagálási dimenziójára, összhangban az EU SALW stratégiában foglaltakkal. A hagyományos fegyverek, köztük a kézi- és könnyűfegyverek illegális és szabályozatlan kereskedelmének megelőzése a fegyverkereskedelmi szerződéssel kapcsolatos folyamat keretében is elismerten uniós prioritásnak tekintendő.

    A hálózat hozzájárulhatna ahhoz, hogy harmadik országok körében jobban tudatosítsa a tömegpusztító fegyverek és a hagyományos fegyverek elterjedésével, köztük a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívásokat, valamint az Unióval és a multilaterális fórumok és különösen az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében folytatott együttműködés szükségességét, a világszerte aggodalomra okot adó proliferációs programok és a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmének és túlzott felhalmozásának megelőzése, az azoktól való elrettentés, azok leállítása és lehetőség szerinti megszüntetése érdekében.

    Az Unió a következőképpen kívánja támogatni e hálózatot:

    programindító megbeszélés és éves konferencia megrendezése révén az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője (főképviselő) megbízottjának benyújtandó jelentés és/vagy ajánlás elkészítése céljából,

    a nonproliferációval foglalkozó szellemi műhelyek hálózatában való kapcsolattartás megkönnyítésére és az ott folytatott kutatói párbeszéd előmozdítására szolgáló internetes platform kialakítása révén.

    2.   A hálózat szervezeti felépítése

    A hálózat valamennyi érintett unióbeli kutatóintézet és szellemi műhely számára nyitva áll, és teljes körűen tiszteletben tartja az Unión belüli véleménykülönbségeket.

    A hálózatnak elősegíti a nem kormányzati szakértők, a tagállamok képviselői és az Unió intézményei közötti kapcsolattartást. A hálózat készen áll arra, hogy a többoldalúság és a nemzetközi együttműködés elvén alapuló EU WMD és SALW stratégiával összhangban együttműködjön a harmadik országok nem kormányzati szereplőivel. A hálózat megbízatása a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemmel, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre terjed ki.

    A hálózat elnöki tisztét a főképviselő megbízottja látja el a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásával foglalkozó megfigyelőközpont keretében a nonproliferációs intézkedésekkel kapcsolatban meghatározott iránymutatásokkal összhangban. A Tanács érintett előkészítő szerveinek résztvevői (CODUN/CONOP/COARM stb.) a nonproliferációval és a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekről konzultálhatnak a hálózattal, és képviselőik részt vehetnek a hálózat ülésein. A hálózat ülései a munkacsoporti ülésekkel párhuzamosan is megszervezhetők, amennyiben ez kivitelezhető.

    A projektek végrehajtására az EU Nonproliferációs Konzorciuma kap megbízást, amelyhez az FRS, a HSFK/PRIF, az IISS és a SIPRI tartozik, és amely a főképviselő megbízottjával szorosan együttműködve végzi e feladatát.

    A főképviselő megbízottjával és a tagállamokkal folytatott konzultáció alapján az EU Nonproliferációs Konzorciuma a nonproliferációs kérdések és a hagyományos fegyverekkel kapcsolatos kérdések szakértőit meghívja, programindító megbeszélésen és éves konferencián vegyenek részt. A résztvevőknek a szakértelmüket a tömegpusztító fegyverek és hagyományos fegyverek elterjedése elleni küzdelem területével kapcsolatos publikációkkal vagy egyéb kutatási tevékenységgel kell igazolniuk.

    3.   A projektek leírása

    3.1.   1. projekt: Programindító megbeszélés és éves konferencia megrendezése jelentés és/vagy ajánlások elkészítésével

    3.1.1.   A projekt célja

    A programindító megbeszélés célja létrehozni az Unión belüli, nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatát. A főképviselő megbízottjának elnökletével megrendezett programindító megbeszélés során megszervezésre kerülnek a hálózat tevékenységei és előkészítésre kerül az éves konferencia a főképviselő megbízottjának benyújtandó jelentés és/vagy ajánlások elkészítése céljából.

    Az Unióból és harmadik országokból érkező kormányzati szakértők és független szellemi műhelyek részvételével megrendezett, Carnagie-típusú, éves nonproliferációs konferencia alkalmával a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelmet, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívások kezelését célzó további intézkedések megvitatására és megállapítására kerülne sor. Az éves konferencia tematikus részekből és egy, a főképviselő megbízottjának elnökletével lefolytatott, összegző plenáris ülésből állna.

    Az éves konferencia nyomán a főképviselő megbízottjának szóló, intézkedésorientált ajánlásokkal kísért szakpolitikai jelentés készül. A jelentést az Unió megfelelő intézményeinek és a tagállamoknak is megküldenék, valamint online hozzáférhetővé tennék.

    3.1.2.   A projekt eredményei

    megállapítja a nonproliferációval foglalkozó független szellemi műhelyek európai hálózatának működési módját,

    egy olyan nagyszabású európai nonproliferációs konferenciát hív életre, amely a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelmet, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos kihívások kezelését célzó intézkedések stratégiai megbeszélésének előmozdítására szolgáló kulcsfontosságú fórummá válna,

    benyújtja az EU WMD és SALW stratégia végrehajtását előmozdító szakpolitikai jelentést és/vagy intézkedésorientált ajánlásokat, valamint hasznos kiindulópontot képez az Unió és a nemzetközi közösség nonproliferációs és hagyományos fegyverekkel kapcsolatos fellépéséhez,

    az Unió intézményei, a tagállamok, a civil társadalom és a harmadik országok körében jobban tudatosítja és ismerteti a tömegpusztító fegyverekkel és azok hordozóeszközeivel kapcsolatos fenyegetéseket, lehetővé téve ezáltal, hogy hatékonyabban nézzenek szembe ezekkel a kihívásokkal.

    3.1.3.   A projekt leírása

    A projekt két programindító megbeszélés, két éves ülés és két jelentés és/vagy ajánlást elkészítését írja elő:

    legfeljebb 50, Unión belüli, a nonproliferációs kérdésekre és a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre szakosodott független szellemi műhely részvételével megrendezett programindító megbeszélés,

    az Unióból és harmadik országokból érkező, a nonproliferációs kérdésekkel és a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre szakosodott kormányzati szakértők és legfeljebb 200, az említett kérdésekre szakosodott független szellemi műhely részvételével megrendezett éves konferencia,

    az EU WMD és SALW-stratégia végrehajtását előmozdító szakpolitikai jelentés és/vagy intézkedésorientált ajánlások.

    3.2.   2. projekt: Internetes platform kialakítása

    3.2.1.   A projekt célja

    Az internetes platform kialakítása megkönnyíti majd a nonproliferációs szellemi műhelyek hálózatában az ülésszakok közötti kapcsolattartást, és előmozdítja az ott folytatott kutatói párbeszédet. Az Unió intézményei és a tagállamok számára előnyös lehet egy olyan, e célra létrehozott weboldal létrehozása, amelyen a hálózat tagjai szabadon információt cserélhetnek, megoszthatják elképzeléseiket, és közzétehetik a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedése elleni küzdelemmel, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatosan készített tanulmányaikat. A weboldalt internetes hírlevéllel lehetne kiegészíteni.

    A projekt biztosítja az események online nyomon követését és az európai kutatásra való rálátást. A projekt hozzájárul a kutatási eredményeknek a szellemi műhelyek közösségén belül és a kormányzati körökben történő hatékony terjesztéséhez. Ez a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik elterjedésével, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozásával kapcsolatos fenyegetések jobb előrejelzéséhez és ismeretéhez vezet.

    3.2.2.   A projekt eredményei

    létrehozza azt a platformot, ahol a nonproliferációs szellemi műhelyek megoszthatják a tömegpusztító fegyverek elterjedésével, valamint a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre vonatkozó független nézeteiket és elemzéseiket,

    a civil társadalom körében előmozdítja az EU WMD és SALW stratégia jobb megértését, valamint az Unió és a szellemi műhelyek hálózata közötti találkozási pontként szolgál,

    lehetővé teszi a hálózati ülésekről és azon független szellemi műhelyektől származó dokumentumok ingyenes letöltését, amelyek esetleg pénzügyi ellentételezés nélkül is megosztanák a kutatási eredményeiket,

    az Unió intézményei, a tagállamok, a civil társadalom és a harmadik országok körében jobban tudatosítja és ismerteti a hagyományos fegyverekkel, a tömegpusztító fegyverekkel és azok hordozóeszközeivel kapcsolatos fenyegetéseket, lehetővé téve ezáltal, hogy hatékonyabban nézzenek szembe ezekkel a kihívásokkal.

    3.2.3.   A projekt leírása

    Amennyiben az megvalósítható és megfelelő, fel lehetne térképezni egy közösségi portál (social network service) típusú technológia alkalmazását, a költségek megtakarítása, valamint a hálózat tagjai közötti aktív online kommunikáció és ismerős környezetben történő információcsere lehetővé tétele céljából. Az EU-nak a projekttel megbízott Nonproliferációs Konzorciuma felelne a tárhelybiztosításért, a weboldal kialakításáért és technikai karbantartásáért. A konzorcium a weboldallal kapcsolatosan alapképzést nyújthat a főképviselő megbízottja és az érintett tanácsi munkacsoportok számára.

    4.   Időtartam

    A projektek végrehajtásának teljes becsült időtartama 36 hónap.

    5.   Kedvezményezettek

    5.1.   Közvetlen kedvezményezettek

    Az európai biztonsági stratégia és az EU WMD stratégia a tömegpusztító fegyvereknek mind az államok, mind a terroristák általi terjesztését az Unió biztonságára valószínűleg a legnagyobb fenyegetést jelentő veszélyként határozta meg. Hasonlóképpen, az EU SALW stratégia elismerte, hogy a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelme és túlzott felhalmozása a békét és a nemzetközi biztonságot fenyegető komoly veszélyt jelent. A javasolt projektek a közös kül- és biztonságpolitika céljait szolgálják, és hozzájárulnak az európai biztonsági stratégiában meghatározott stratégiai célkitűzések eléréséhez.

    5.2.   Közvetett kedvezményezettek

    A projekt közvetett kedvezményezettjei a következők:

    a)

    az Unióban és harmadik országokban működő, a nonproliferációs kérdésekre és a hagyományos fegyverekkel, köztük a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre szakosodott független szellemi műhelyek;

    b)

    az Unió intézményei;

    c)

    tagállamok;

    d)

    harmadik országok.

    6.   Részt vevő harmadik felek

    A projekteket teljes egészében ez a határozat finanszírozza. A hálózat tagjaként működő szakértők részt vevő harmadik feleknek tekinthetők. E szakértők munkájukat az általános működési szabályoknak megfelelően végzik.

    7.   Eljárási szempontok, koordináció és irányítóbizottság

    Az irányítóbizottságot a főképviselő megbízottja és a 8. pont szerinti végrehajtó szerv alkotja. Az irányítóbizottság rendszeresen – legalább hathavonta – áttekinti a tanácsi határozat végrehajtását, többek között az elektronikus kommunikációs eszközök használata révén.

    8.   Végrehajtó szerv

    E tanácsi határozat technikai végrehajtására az EU Nonproliferációs Konzorciuma kap megbízást, amely ezt a feladatot a főképviselő ellenőrzése mellett végzi. A konzorcium tevékenységének végzése során szükség szerint együttműködik a főképviselővel, a tagállamokkal és más részes államokkal, valamint nemzetközi szervezetekkel.


    Top