Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0176

    A Bizottság határozata ( 2006. december 11. ) az elektronikus hírközlő hálózatokra, az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra és a kapcsolódó eszközökre és szolgáltatásokra vonatkozó szabványoknak és/vagy előírásoknak minden korábbi változat helyébe lépő jegyzékéről (az értesítés a C(2006) 6364. számú dokumentummal történt) (EGT vonatkozású szöveg)

    HL L 86., 2007.3.27, p. 11–19 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    HL L 219M., 2007.8.24, p. 385–393 (MT)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 04/04/2008

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/176/oj

    27.3.2007   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 86/11


    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

    (2006. december 11.)

    az elektronikus hírközlő hálózatokra, az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra és a kapcsolódó eszközökre és szolgáltatásokra vonatkozó szabványoknak és/vagy előírásoknak minden korábbi változat helyébe lépő jegyzékéről

    (az értesítés a C(2006) 6364. számú dokumentummal történt)

    (EGT vonatkozású szöveg)

    (2007/176/EK)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 2002/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre („keretirányelv”) (1) és különösen annak 17. cikke (1) bekezdésére,

    a hírközlési bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    Az elektronikus hírközlő hálózatok, az elektronikus hírközlési szolgáltatások és a kapcsolódó eszközök és szolgáltatások harmonizált rendelkezésre bocsátásának ösztönzése céljából az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában közzétették a vonatkozó szabványok és/vagy előírások átmeneti jegyzékét (2).

    (2)

    Az átmeneti jegyzék a 90/387/EGK irányelv (3) szerinti keretszabályozásra és a 2002/21/EK irányelv szerinti, jelenleg hatályos keretszabályozásra egyaránt hivatkozott. A jegyzéket 2006 márciusában kiegészítették és módosították (4).

    (3)

    Ezért az átmeneti jegyzéken túllépve a szabványokról olyan jegyzéket szükséges összeállítani és közzétenni, amely az említett hirdetmények helyébe lép.

    (4)

    A szabványok felülvizsgált jegyzékét a tagállamok szakértőivel és az Európai Távközlési Szabványügyi Intézettel (ETSI) együttműködésben állították össze,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A szabványok jegyzéke

    (1)   Létrejön az elektronikus hírközlő hálózatokra, az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra és a kapcsolódó eszközökre és szolgáltatásokra vonatkozó szabványok és/vagy előírások jegyzéke.

    A jegyzék a szabványok jegyzékének 2002. december 31-én, illetőleg 2006. március 23-án közzétett előző változata helyébe lép.

    Ez a közlemény kiegészíti a bérelt vonalak minimális készletére vonatkozó szabványoknak az Európai Unió Hivatalos Lapjában2003. július 25-én közzétett jegyzékét.

    (2)   A szabványok jegyzékét, amely a mellékletben szerepel, közzé kell tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

    2. cikk

    A címzettek

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2006. december 11-én.

    a Bizottság részéről

    Viviane REDING

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 108., 2002.4.24., 33. o.

    (2)  HL C 331., 2002.12.31., 32. o.

    (3)  HL L 192., 1990.7.24., 1. o. Az irányelvet a 2002/21/EK irányelvvel hatályon kívül helyezték.

    (4)  HL C 71., 2006.3.23., 9. o.


    MELLÉKLET

    Magyarázó megjegyzés az elektronikus hírközlő hálózatokra, az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra és a kapcsolódó eszközökre és szolgáltatásokra vonatkozó szabványok és/vagy előírások jegyzékének mostani változatához

    A keretirányelv (a 2002/21/EK irányelv) 17. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság az elektronikus hírközlő hálózatok, az elektronikus hírközlési szolgáltatások és a kapcsolódó eszközök és szolgáltatások harmonizált rendelkezésre bocsátásának ösztönzéséhez alapul szolgáló jegyzéket állít össze és tesz közzé az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában a vonatkozó szabványokról és/vagy előírásokról, ezzel biztosítva a szolgáltatások közötti interoperabilitást és növelve a felhasználók választási szabadságát.

    Ez a közlemény a korábbi – a „régi” keretszabályozásra (azaz a 97/51/EK irányelvvel módosított 90/387/EGK irányelv 5. cikkére) és a jelenleg hatályos keretszabályozásra (azaz a 2002/21/EK irányelv 17. cikkére) egyaránt hivatkozó – átmeneti szabványjegyzék (2002/C 331/04) helyébe lép. Ez a hirdetmény a szabványjegyzék 2006. március 23-i, az interaktív digitális televíziózással összefüggő módosításának (2006/C 71/04) (1) is a helyébe lép. E szabványjegyzék közzététele nem érinti a harmonizált jellemzőkkel rendelkező bérelt vonalak minimális készletét és a kapcsolódó szabványokat, amelyeket a 2002/22/EK irányelv (egyetemes szolgáltatási irányelv) 18. cikkében említenek és a 2003. július 24-i 2003/548/EK határozatban (2) tettek közzé.

    A keretirányelv 17. cikkének (2) bekezdésével összhangban, ha a jegyzékben nincs vonatkozó szabvány és/vagy előírás, a tagállamoknak az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott szabványok és/vagy előírások alkalmazására, illetőleg – ilyen szabványok és/vagy előírások hiányában – a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU), a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) vagy a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) által elfogadott nemzetközi szabványok és/vagy ajánlások alkalmazására kell ösztönözniük.

    Az itt közölt jegyzék az érintett területekre vonatkozó, válogatott szabványokat és/vagy előírásokat tartalmaz. Az átmeneti szabványjegyzékhez (2002/C 331/04) képest kevesebb szabvány és/vagy előírás került bele a jegyzékbe, mivel a keretirányelv 17. cikkének (2) bekezdése már megköveteli a tagállamoktól, hogy olyan, az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott szabványok alkalmazására is ösztönözzenek, amelyek nem szerepelnek a szabványjegyzékben.

    A szabványjegyzék az alábbi kritériumok figyelembevételével készült. E kritériumokat a tagállamokkal és a hírközlési bizottsággal együttműködésben állították össze, majd nyilvános konzultáción jóváhagyták őket.

    A felülvizsgált jegyzéknek olyan szabványokat és/vagy előírásokat kívánatos magában foglalnia:

    amelyek az elektronikus hírközlő hálózatok összekapcsolására és az ilyen hálózatokhoz való hozzáférésre és/vagy az elektronikus hírközlési szolgáltatások közötti interoperabilitásra vonatkoznak, a teljes körű felhasználói interoperabilitáshoz és a felhasználók választási szabadságához feltétlenül szükséges mértékig;

    amelyek alkalmazása nem jár túl magas költséggel a várható haszonhoz képest (arányosság);

    és amelyek megfelelnek az egyik vagy mindkét alábbi kritériumnak:

    különböző érdekelt felek tulajdonában és üzemeltetésében lévő – akár határokon átívelő – rendszereket elhatároló, kulcsfontosságú kapcsolódási felületekre vonatkozó szabványok és előírások, különösen az interoperabilitás súlyos és valószínű eseteinek és a választási szabadság hiányának elhárítására alkalmas szabványok és/vagy előírások;

    a jelenlegi piaci viszonyokhoz igazodó, fejlődő és jövővel rendelkező szabványok és/vagy előírások.

    A felülvizsgált jegyzéknek nem helyénvaló tartalmaznia:

    kiforrott, tovább már nem fejlődő hálózatokra és szolgáltatásokra vonatkozó szabványokat és/vagy előírásokat;

    jelenleg még a fejlesztés korai szakaszában lévő hálózatokra és szolgáltatásokra vonatkozó szabványokat és/vagy előírásokat;

    az (1) bekezdés (c) albekezdéséből adódóan olyan szabványokat és/vagy előírásokat, amelyeknél az interoperabilitásról és a választási szabadságról maga a piac gondoskodik, mivel fogyasztói igény vagy ipari érdek fűződik hozzá.

    A fenti (1) és (2) pontban megjelölt kritériumok ellenére különös figyelmet indokolt fordítani:

    a jelenleg nemzeti vagy európai szintű szabályozásra használt szabványokra és/vagy előírásokra: ezeknél előbb fel kell mérni a jegyzékből való törlés hatását.

    azokra a szabványokra és/vagy előírásokra, amelyekhez – a nemzeti vagy a közösségi jog értelmében – olyan közszolgáltatási kötelezettségek teljesítése kötődik, amelyeknek alkalmazásához a piaci szereplőknek nem fűződik gazdasági érdeke.

    ELŐSZÓ

    1.   Általánosságok

    Az alább felsorolt szabványok és/vagy előírások képezik a szabványoknak és/vagy előírásoknak az K(2006)6364 2006/XII/11 bizottsági határozat 1. cikkében említett jegyzékét.

    A keretirányelv (a 2002/21/EK irányelv) 17. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság az elektronikus hírközlő hálózatok, az elektronikus hírközlési szolgáltatások és a kapcsolódó eszközök és szolgáltatások harmonizált rendelkezésre bocsátásának ösztönzéséhez alapul szolgáló jegyzéket állít össze és tesz közzé az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában a vonatkozó szabványokról és/vagy előírásokról.

    Ha az előző bekezdésben említett szabványok és /vagy előírások nincsenek megfelelően alkalmazva, és ezért a szolgáltatások interoperabilitása egy vagy több tagállamban nem biztosítható, a keretirányelv 17. cikkének (4) bekezdésében megállapított eljárás szerint kötelezővé tehető a szóban forgó szabványok és/vagy előírások alkalmazása.

    A szabványjegyzéket rendszeresen felülvizsgálják, tekintettel az új technológiákból és a piac változásaiból eredő követelményekre. Az érdekelt feleket ekkor felkérik, hogy tegyék meg vonatkozó észrevételeiket.

    A hírközlési bizottság (3) véleményt nyilváníthatott a jegyzék azon vonatkozásairól, amelyek a keretirányelv 17. cikkéhez kapcsolódnak.

    Nem tartoznak e dokumentum tárgykörébe a rádióberendezésekre és a távközlő végberendezésekre vonatkozó 1999/5/EK irányelv alapján elfogadott, majd az Európai Unió Hivatalos lapjában közzétett szabványok.

    2.   A szabványjegyzék szerkezete

    I. fejezet: Kötelező szabványok és/vagy előírások

    II. fejezet: Transzparens átviteli teljesítmény

    III. fejezet: Nyilvános felhasználói felületek

    IV. fejezet: Összekapcsolás és hozzáférés

    V. fejezet: Szolgáltatások és jellemzők

    VI. fejezet: Számozás és címzés

    VII. fejezet: A szolgáltatás minősége

    VIII. fejezet: Hírközlési szolgáltatások

    3.   A jegyzékben szereplő szabványok és előírások jogi helyzete

    Az I. fejezetben szereplő szabványok és/vagy előírások jogi helyzete eltér a többi fejezetben felsoroltakétól.

    Az I. fejezetben felsorolt szabványok és/vagy előírások használata kötelező. A szabványok és/vagy előírások a keretirányelv 17. cikkének (4) bekezdésében megállapított eljárás szerint kötelezővé tehetők. A keretirányelv 17. cikkének (4) bekezdése értelmében, „[h]a a Bizottság kötelezővé kívánja tenni egyes szabványok, illetve előírások alkalmazását, az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában hirdetményt tesz közzé, és minden érintett felet észrevételezésre hív fel”. A Bizottság – a 22. cikk (3) bekezdésében említett eljárással összhangban – kötelezően alkalmazandóvá teszi a szóban forgó szabványokat és/vagy előírásokat, kötelező szabványként és/vagy előírásként tüntetve fel őket az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában közzétett szabványjegyzékben.

    A II.–VIII. fejezetben felsorolt szabványokat és/vagy előírások használata kívánatos, de alkalmazásuk jogilag nem kötelező. A keretirányelv 17. cikkének (2) bekezdése értelmében „[a] tagállamok a szolgáltatásnyújtásra, valamint a műszaki interfészek, illetve hálózati funkciók biztosítására vonatkozóan ösztönzik az [...] említett szabványok, illetve előírások alkalmazását annyiban, amennyiben ez a szolgáltatások együttműködési képességének biztosításához és a felhasználók választási szabadságának fokozásához feltétlenül szükséges”. Az ajánlott szabványokra és/vagy előírásokra tehát úgy kell tekintetni, mint amelyek kötelező szabványokká és/vagy előírásokká válhatnak, amint a hatóságok olyan piactorzulási jelenségeket tapasztalnak, amelyek annak tudhatók be, hogy az ajánlott szabványokat és/vagy előírásokat nem tartják be eléggé.

    A keretirányelv 17. cikkével összhangban az említett jegyzék célja, hogy „az elektronikus hírközlő hálózatok, elektronikus hírközlési szolgáltatások, a kapcsolódó eszközök és szolgáltatások összehangolt szolgáltatásának ösztönzéséhez alapul szolgál[jon]” (első bekezdés), „a szolgáltatások együttműködési képességének biztosítás[a] és a felhasználók választási szabadságának fokozás[a]” érdekében (második bekezdés). Ezt kell szem előtt tartani olyan szabvány és/vagy előírás alkalmazásakor, amelyben több változat szerepel, vagy amely vagylagos feltételeket tartalmaz.

    A keretirányelv 17. cikkének (5) és (6) bekezdése értelmében, „[h]a a Bizottság úgy ítéli meg, hogy az [...] említett szabványok, illetve előírások már nem járulnak hozzá a harmonizált elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtásához, vagy már nem felelnek meg a fogyasztói igényeknek, vagy hátráltatják a technológiai fejlődést, [...] törli azokat a [...] szabvány-, illetve előírásjegyzékből”.

    Az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások keretszabályozásában előfordulhatnak olyan rendelkezések, amelyek bizonyos vállalkozások számára kötelezővé teszik a jegyzék I. fejezetében felsoroltakon kívül további szabványok és/vagy előírások alkalmazását is.

    4.   A szabvány és/vagy előírás változata

    Ha a szabvány és/vagy előírás verziószáma nincs megjelölve, a jegyzék szempontjából az a változat mérvadó, amely a közzététel időpontjában volt érvényben.

    Ahol a jegyzék több részből álló szabványt és/vagy előírást említ, eltérő rendelkezés hiányában az adott szabvány és/vagy előírás összes részét és alrészét kell érteni. Bizonyos, egyértelműen jelzett esetekben a szabványnak és/vagy előírásnak csak egyes részei kerültek bele a jegyzékbe.

    5.   Műszaki szabványok és előírások

    A jegyzékben említett szabványok és előírások nagy része a korábbi és a mostani ETSI-nómenklatúra szerint egyaránt szerepel az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet (ETSI) dokumentumai között. A különböző ETSI-dokumentumfajták meghatározása az „ETSI Directives” címszó alatt a következő internetcímen érhető el: http://portal.etsi.org/directives/

    E dokumentumfajták közül a legfontosabbak:

    Az ETSI jelenlegi nómenklatúrája szerinti dokumentumfajták:

    Műszaki előírás, TS: főként normatív rendelkezéseket tartalmaz, amelyeket egy műszaki testület hagyott jóvá.

    Műszaki jelentés, TR: főként tájékoztató jellegű elemeket tartalmaz, amelyeket egy műszaki testület hagyott jóvá.

    Szabvány, ES: főként normatív, az ETSI tagsága által jóváhagyott rendelkezéseket tartalmaz.

    Kézikönyv, EG: főként tájékoztató jellegű, az ETSI tagsága által jóváhagyott elemeket tartalmaz.

    Különleges jelentés, SR: hivatkozási célokra nyilvánosan elérhetővé tett információkat tartalmaz.

    Európai szabvány (távközlési sorozat), EN: standstill-lel (moratóriummal) és nemzeti átültetéssel összefüggő normatív rendelkezéseket tartalmaz, amelyeket nemzetközi szabványügyi szervezetek és/vagy nemzeti küldöttségek hagytak jóvá.

    Harmonizált szabvány: olyan EN (távközlési szorozat), amelynek kidolgozására a 98/34/EK és a 98/48/EK irányelv értelmében az ETSI meghatalmazást kapott a Bizottságtól, és amelynek tervezetét az „új megközelítéssel” kapcsolatos irányelvben szereplő vonatkozó alapkövetelmények figyelembevételével készítették el, továbbá amelynek hivatkozási adatait közzétették az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában.

    Az ETSI korábbi nómenklatúrája szerinti azon dokumentumfajták, amelyekre e jegyzékben hivatkozás esik:

    Európai távközlési szabvány, ETS: standstill-lel (moratóriummal) és nemzeti átültetéssel összefüggő normatív rendelkezéseket tartalmaz, amelyeket nemzetközi szabványügyi szervezetek és/vagy nemzeti küldöttségek hagytak jóvá.

    Műszaki ETSI-jelentés, ETR: tájékoztató jellegű elemeket tartalmaz, amelyeket egy műszaki testület hagyott jóvá.

    6.   Az említett dokumentumok beszerzési helyei

    Az ETSI kiadóhivatala

    levelezési cím:

    ETSI

    650 Route des Lucioles

    F-06921 Sophia Antipolis Cedex

    Franciaország

    tel (33-4) 92 94 42 41

    fax (33-4) 93 95 81 33

    elektronikus cím: publications@etsi.fr

    honlap: http://www.etsi.org/services_products/freestandard/home.htm

    ETSI-dokumentumok közvetlen letöltése az alábbi címen kérhető: http://pda.etsi.org/pda/queryform.asp

    A Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) értékesítési és marketing osztálya (az ITU-T dokumentumai esetében)

    levelezési cím:

    ITU

    Place des Nations

    CH-1211 Genève 20

    Svájc

    tel:

    (41 -22) 730 61 41 (angol nyelven)

    (41 -22) 730 61 42 (francia nyelven)

    (41 -22) 730 61 43 (spanyol nyelven)

    fax: (41 -22) 730 51 94

    elektronikus cím: sales@itu.int

    honlap: http://www.itu.int

    7.   Hivatkozások uniós jogszabályokra

    Az alábbiakban felsoroljuk a jegyzékben hivatkozott jogszabályokat; ezekhez a http://europa.eu.int/information_society/topics/telecoms/regulatory/index_en.htm internetcímen lehet hozzáférni.

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/21/EK irányelve az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról (Keretirányelv) (HL L 108., 2002.4.24., 33. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/19/EK irányelve az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és kapcsolódó eszközökhöz való hozzáférésről, valamint azok összekapcsolásáról (Hozzáférési irányelv) (HL L 108., 2002.4.24., 7. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/22/EK irányelve az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról (Egyetemes szolgáltatási irányelv) (HL L 108., 2002.4.24., 51. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/58/EK irányelve az elektronikus hírközlési ágazatban a személyes adatok kezeléséről, feldolgozásáról és a magánélet védelméről (HL L 201., 2002.7.31., 27. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/20/EK irányelve az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről (Engedélyezési irányelv) (HL L 108., 2002.4.24., 21. o.)

    A Bizottság 2000/417/EK ajánlása az előfizetői hurok átengedéséről (HL L 156., 2000.6.29., 44. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2887/2000/EK rendelete a helyi hurok átengedéséről (HL L 336., 2000.12.30., 4. o.)

    A Bizottság 2005. január 21-i2005/57/EK ajánlása az Európai Unióban a bérelt vonalak biztosításáról(1. rész – bérelt vonalak nagykereskedelmi értékesítésének biztosítási feltételei1) (az értesítés a B(2005) 103. számú dokumentummal történt) (HL L 24., 2005.1.27., 27. o.)

    A Bizottság 2005. március 29-i2005/268/EK ajánlása a bérelt vonalak biztosításáról az Európai Unióban – 2. rész – Nagykereskedelmi bérelt vonalak részáramköreinek árazási vonatkozásai (az értesítés a C(2005) 951. számú dokumentummal történt) (HL L 83., 2005.4.1., 52. o.)

    A Bizottság 2003. július 25-i2003/558/EK ajánlása a helymeghatározással kibővített segélyhívó rendszerek alkalmazásában az elektronikus hírközlő hálózatban a hívó helymeghatározó adatainak feldolgozásáról (HL L 189., 2003.7.29., 49. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 1999. március 9-i1999/5/EK irányelve a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint a megfelelőségük kölcsönös elismeréséről (HL L 91., 1999.4.7., 10. o.)

    A Tanács 2001. október 23-i2001/792/EK határozata a polgári védelmi segítségnyújtási beavatkozások terén a fokozott együttműködés előmozdítását segítő közösségi eljárás kialakításáról (HL L 297., 2001.11.15., 7. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2002. március 7-i676/2002/EK határozata az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról (Rádióspektrum-határozat) (HL L 108., 2002.4.24., 1. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 98/34/EK irányelve a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályok megállapításáról, a 98/48/EK irányelvvel módosítva (HL L 204., 1998.7.21., 37. o.)

    A Bizottság 2004. július 30-i közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának a digitális interaktív televíziós szolgáltatások együttműködési képességéről, COM(2004)541

    A Bizottság 2006. február 2-i közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának a digitális interaktív televíziós szolgáltatások együttműködési képességének felülvizsgálatáról a 2004. július 30-i COM(2004)541 közleménynek megfelelően, COM(2006)37

    8.   Fogalommeghatározások és rövidítések

    Fogalommeghatározások

    A 7. szakaszban felsorolt uniós jogszabályokban szereplő fogalommeghatározások az irányadók.

    Rövidítések

    E dokumentum alkalmazásában:

    3GPP

    harmadik generációs partnerségi projekt

    API

    alkalmazásiprogram-interfész

    DAB

    digitális hangműsorszórás

    DVB

    digitális képműsorszórás

    ETSI

    Európai Távközlési Szabványügyi Intézet

    GSM

    a mobil távközlés globális rendszere

    ISDN

    az integrált szolgáltatások digitális hálózata

    IP

    internetprotokoll

    IPAT

    internetprotokoll-alapú terminálhozzáférés

    ITU

    Nemzetközi Távközlési Unió

    MHEG

    multimédiás és hipermédiás szakértői csoport

    MHP

    Multimedia Home Platform (interaktív televíziós szabvány)

    NGN

    újgenerációs hálózatok

    NTP

    hálózati végpont

    OSA

    nyílt szolgáltatások elérése

    PoI

    összekapcsolási pont

    PSTN

    nyilvános kapcsolt telefonhálózat

    QoS

    szolgáltatásminőség

    ULL

    átengedett helyi hurok

    UMTS

    egyetemes mobiltávközlési rendszer

    WML

    vezeték nélküli leíró nyelv

    WTVML

    a vezeték nélküli televíziózás leíró nyelve, WTML néven is ismert

    AZ ELEKTRONIKUS HÍRKÖZLŐ HÁLÓZATOKRA, AZ ELEKTRONIKUS HÍRKÖZLÉSI SZOLGÁLTATÁSOKRA ÉS A KAPCSOLÓDÓ ESZKÖZÖKRE ÉS SZOLGÁLTATÁSOKRA VONATKOZÓ SZABVÁNYOK ÉS/VAGY ELŐÍRÁSOK JEGYZÉKE

    Eszközök és szolgáltatások

    A szabványokat és/vagy előírásokat tartalmazó jegyzék közzétételének az a célja, hogy a közösségbeli felhasználók érdekeinek megfelelően harmonizált elektronikus hírközlési szolgáltatásnyújtásra ösztönözzön, továbbá hogy biztosítsa az interoperabilitást és támpontul szolgáljon a keretszabályozás alkalmazásához. A jegyzék összeállításánál az volt a fő szempont, hogy a vonatkozó irányelvekhez kapcsolódó szabványokra és/vagy előírásokra kerüljön a hangsúly. A szabványoknak és/vagy előírásoknak a jegyzékbe való felvételénél érvényesülő kritériumokat a magyarázó megjegyzés fejti ki.

    I. FEJEZET

    1.   Kötelező szabványok

    E dokumentumban nem szerepel kötelező szabvány.

    A szabványok és/vagy előírások a keretirányelv 17. cikkének (4) bekezdésében megállapított eljárás szerint kötelezővé tehetők. Ha a Bizottság kötelezővé kívánja tenni egyes szabványok és/vagy előírások alkalmazását, az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában hirdetményt tesz közzé és minden érintett felet észrevételezésre szólít fel.

    II. FEJEZET

    2.   Transzparens átviteli teljesítmény

    2.1.   Harmadik felek hozzáférése a helyi hurokhoz

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Spektrumgazdálkodás a fémvezetékes hozzáférési hálózatoknál; 1. rész: Meghatározások és a jelek adattára

    ETSI TR 101830-1 (1.1.1 változat)

     

    III. FEJEZET

    3.   Nyilvános felhasználói felületek (NTP)

    Bizonyos piaci feltételek esetén (4) a nemzeti szabályozó hatóság kötelezheti a hálózatüzemeltetőket, hogy egyes hálózati elemek és a hozzájuk kapcsolódó eszközök vonatkozásában teljesítsék az ésszerű hozzáférési és a felhasználási igényeket.

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    IV. FEJEZET

    4.   Összekapcsolás és hozzáférés

    Arra, aki elektronikus hírközlő hálózatot, illetőleg elektronikus hírközlési szolgáltatást bocsát rendelkezésre, a hozzáférési irányelv rendelkezései értelmében különös kötelezettségek róhatók összekapcsolás és/vagy hozzáférés tekintetében.

    Az ULL-re és a bitfolyamra vonatkozó szabványok és/vagy előírások a II. fejezetben szerepelnek.

    4.1.   Alkalmazásiprogram-interfészek

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Nyílt szolgáltatások elérése (OSA); Alkalmazásiprogram-interfész (API/ Parlay 3)

    ETSI ES 201915 sorozat

     

    Nyílt szolgáltatások elérése (OSA); Alkalmazásiprogram- interfész (API/ Parlay 4)

    ETSI ES 202915 sorozat

     

    Nyílt szolgáltatások elérése (OSA); Alkalmazásiprogram-interfész (API/ Parlay 5)

    ETSI ES 203915 sorozat

     

    Testre szabott UMTS-hálózati alkalmazások a jobb mobilhálózat-szervezésért (UMTS Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic – CAMEL) 3. szakasz; a CAMEL alkalmazási részének specifikációja

    ETSI TS 129078

     

    Nyílt szolgáltatások UMTS-hálózati elérése (OSA); alkalmazási program interfész (API); 1. rész: Áttekintés

    ETSI TS 129198-1

     

    UMTS-szolgáltatások nyílt hálózati architektúrája Program interfész – 2. rész

    ETSI TR 129998

     

    4.2.   Hozzáférés a hálózati eszközökhöz és szolgáltatásokhoz

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    4.3.   Összekapcsolás

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    IPCablecom; 12. rész: Internetes jelátviteli protokoll (ISTP)

    ETSI TS 101909-12

    az IPCablecom hálózatok jelátviteli átjárójának az SS7-interfészét írja le

    IPCablecom; 23. rész: Internetprotokoll-alapú terminálhozzáférés – Vonalvezérlő jelek (IPAT – LCS)

    ETSI TS 101909-23

    Az IPCablecom hálózatok 5.2 verziójú IPAT-jelinterfészét határozza meg

    V. FEJEZET

    5.   Szolgáltatások és jellemzők

    5.1.   A hívó fél hollétének kiderítése

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Vészhelyzeti helymeghatározási protokollok

    ETSI TS 102164

     

    Helymeghatározó szolgáltatások (LCS); Működési leírás; 2. szakasz (UMTS)

    ETSI TS 123171

     

    5.2.   Műsorszórási vonatkozások

    A fontosnak ítélt ide vonatkozó szabványok és/vagy előírások a VIII. fejezetben szerepelnek.

    5.3.   Díjszabási tájékoztatás (AoC)

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    5.4.   Tudakozószolgálatok

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Számítógépes tudakozó

    az ITU-T E.115 ajánlása (1995.II.)

    A nemzetközi nyilvános tudakozószolgáltatások ennek felhasználásával valósulnak meg

    Nemzetközi nyilvános tudakozószolgáltatások

    az ITU-T F.510 ajánlása

    Nemzetközi előfizetői adatbázisok összekapcsolására is alkalmas

    Tudakozók egységes specifikációja

    az ITU-T F.515 ajánlása

     

    5.5.   Névtelen hívás visszautasítása (ACR)

    Noha az ACR-t szabványosították a PSTN/ISDN hálózatok tekintetében, jelenleg csak bizonyos alkalmazások felelnek meg a szabványoknak és/vagy előírásoknak, a GSM hálózatok tekintetében pedig az ACR nincs szabványosítva.

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    VI. FEJEZET

    6.   Számozás és címzés

    6.1.   Közvetítőválasztás és közvetítő-előválasztás

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    6.2.   Számhordozhatóság

    Ebbe a szabványjegyzékbe nem vettek fel szabványt és/vagy előírást, mivel egyetlen sem bizonyult a magyarázó megjegyzésben meghatározott kritériumoknak megfelelőnek.

    VII. FEJEZET

    7.   A szolgáltatás minősége (QoS)

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    A felhasználóval kapcsolatos QoS-paraméterek meghatározása és mérése

    ETSI EG202057 sorozat

    (1–4. rész)

     

    Távközlési szolgáltatások minősége;

    ETSI EG 202009 sorozat

    (1–3. rész)

    A felhasználókat érintő paraméterek

    Minőségi teljesítménymutatók meghatározása beszédátvitelnél és más, IP-hálózati hangfrekvenciás alkalmazásoknál

    az ITU-T G.1020 ajánlása (beleértve az A. mellékletet)

     

    Megjegyzés. Az egyetemes szolgáltatási irányelv 11. és 22. cikke értelmében a nemzeti szabályozó hatóságok meghatározott körülmények között megkövetelhetik bizonyos szabványok és/vagy előírások alkalmazását a létesítési időre és a szolgáltatásminőségre vonatkozó paraméterek, meghatározások és mérési módszerek tekintetében. A szóban forgó szabványokat és/vagy előírásokat az említett irányelv III. melléklete sorolja fel.

    7.1.   A szolgáltatás színvonala

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Multimédiás végfelhasználói QoS-besorolások

    az ITU-T G.1010 ajánlása (2001.XI.)

     

    7.2.   Hálózati teljesítménybeli célok

    Ez a szabványjegyzék csak olyan szabványt és/vagy előírást tartalmaz, amely az IP-alapú szolgáltatásokra vonatkozik.

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Hálózati teljesítménybeli célok az IP-alapú szolgáltatásoknál

    az ITU-T Y.1541 ajánlása (beleértve a X. mellékletet, valamint az 1. és a 2. módosítást)

    Bizonyos technológiáknál a tűréshatárok elbírálása eltérhet

    A szolgáltatásminőség (QoS) alapjai és felépítése

    ETSI TS 123107

    (3GPP TS 23.107)

    Az ITU-T Y.1541 ajánlásban és a TS 123107-ben szereplő QoS besorolások társítása

    VIII. FEJEZET

    8.   Hírközlési szolgáltatások

    8.1.   Alkalmazásiprogram-interfészek

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Digitális képműsorszórás (DVB); a Multimedia Home Platform (MHP) 1.1.1 verziójának specifikációja

    ETSI TS 102812

    1.2.1 változat

    Digitális képműsor-szolgáltatás (DVB); a Multimedia Home Platform (MHP) 1.0.3 verziójának specifikációja

    ETSI ES 201812

    1.1.1 változat

    korábban: TS 101812, 1.3.1 változat

    MHEG-5 műsorszórási profil

    ETSI ES 202184

    1.1.1 változat

    8.2.   Interaktív televíziós tartalom létrehozására vonatkozó szabványok és/vagy előírások

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    WTVML, a televíziós alkalmazások WML-alapú és -kompatibilis interaktív pehelysúlyú mikroböngészőjének specifikációja

    ETSI TS 102322

    1.1.1 változat

    8.3.   Digitális műsorszórás

    Interfészek és/vagy a szolgáltatás jellemzői

    Hivatkozás

    Megjegyzések

    Digitális hangműsorszórás (DAB);

    Egy virtuális gép: a DAB Java specifikációja

    ETSI TS 101993

     


    (1)  HL C 71., 2006.3.23., 9. o.

    (2)  HL L 186., 2003.7.25., 43. o.

    (3)  A bizottságot a keretirányelv 22. cikkével hozták létre

    (4)  Lásd még a keretirányelv 8. cikkének (2) bekezdését.


    Top