Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02011D0331-20140607

    Consolidated text: A Bizottság határozata ( 2011. június 6. ) a fényforrások uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról (az értesítés a C(2011) 3749. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg) (2011/331/EU)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/331/2014-06-07

    2011D0331 — HU — 07.06.2014 — 002.001


    Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

    ►B

    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

    (2011. június 6.)

    a fényforrások uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról

    (az értesítés a C(2011) 3749. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2011/331/EU)

    (HL L 148, 7.6.2011, p.13)

    Módosította:

     

     

    Hivatalos Lap

      No

    page

    date

     M1

    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA (2013. június 17.)

      L 167

    57

    19.6.2013

    ►M2

    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA (2014. június 5.)

      L 168

    112

    7.6.2014




    ▼B

    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

    (2011. június 6.)

    a fényforrások uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról

    (az értesítés a C(2011) 3749. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2011/331/EU)



    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az uniós ökocímkéről szóló, 2009. november 25-i 66/2010/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    az Európai Unió ökocímke-bizottságával folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    A 66/2010/EK rendelet értelmében uniós ökocímkére érdemesek azok a termékek, amelyek teljes életciklusukat tekintve csak kis mértékben károsítják a környezetet.

    (2)

    A 66/2010/EK rendelet úgy rendelkezik, hogy az uniós ökocímke odaítélésének konkrét kritériumait termékcsoportonként kell megállapítani.

    (3)

    A 2002/747/EK bizottsági határozat ( 2 ) a lámpák vonatkozásában megállapítja az odaítélés ökológiai kritériumait, valamint a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeket. Az említett kritériumok 2011. augusztus 31-ig érvényesek.

    (4)

    A szóban forgó kritériumokat érintően a műszaki haladás fényében felülvizsgálatra került sor. A felülvizsgálat következtetései alapján indokolt módosítani a termék meghatározását és a termékcsoport nevét. Az új kritériumoknak és a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek e határozat elfogadásának dátumától számítva két évig célszerű érvényben maradniuk.

    (5)

    Az egyértelműség érdekében indokolt a 2002/747/EK határozat helyett újat elfogadni.

    (6)

    Annak érdekében, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre a módosított kritériumokhoz és követelményekhez igazodó termékváltoztatások végrehajtására, átmeneti időszakot szükséges biztosítani azon gyártók számára, akiknek termékei korábban a 2002/747/EK határozatban előírt kritériumok alapján megkapták a lámpákra vonatkozó közösségi ökocímkét. A gyártók részére indokolt lehetővé tenni, hogy a 2002/747/EK határozat hatályának lejártáig akár az említett határozatban, akár az e határozatban előírt követelmények alapján benyújthassák kérelmeiket.

    (7)

    Az ebben a határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 66/2010/EK rendelet 16. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:



    1. cikk

    (1)  A „fényforrások” termékcsoport magában foglalja mindazon általános világítási célú fényforrásokat, amelyek fényteljesítménye legalább 60 és legfeljebb 12 000 lumen, közvetve vagy közvetlenül csatlakoznak a villamosenergia-hálózatra, az EN 60061 szabványban felsorolt lámpafejjel rendelkeznek és rendeltetésük látható sugárzás biztosítása.

    (2)  A következő fényforrástípusok nem tartoznak ebbe a termékcsoportba: irányított fényforrások, nagy intenzitású kisülőlámpák, színes lámpák, vetítőlámpák, fényképészeti világítástechnika, szoláriumcsövek, akkumulátorral működő rendszerek és egyéb olyan fényforrások, amelyek nem általános világítási célokat szolgálnak. A következő fényforrástípusok nem tartoznak a termékcsoportba, ha nem közvetlenül hálózati tápfeszültségről működnek: kompakt fénycsövek beépített előtéttel, izzószálas lámpák, fénykibocsátó diódák (LED-ek).

    2. cikk

    A termék abban az esetben látható el a 66/2010/EK rendelet szerinti uniós ökocímkével, ha az e határozat 1. cikkében meghatározott „fényforrások” termékcsoportba tartozik, és megfelel az e határozat mellékletében megállapított ökológiai kritériumoknak és a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek.

    ▼M2

    3. cikk

    A „fényforrások” termékcsoportra vonatkozó kritériumok, valamint az ezekhez kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények 2015. december 31-ig érvényesek.

    ▼B

    4. cikk

    A „fényforrások” termékcsoporthoz adminisztratív célból rendelt kódszám: „008”.

    5. cikk

    A 2002/747/EK határozat hatályát veszti.

    6. cikk

    (1)  Az 5. cikkben foglaltaktól eltérve a „lámpák” termékcsoportba sorolt termékekre vonatkozóan az e határozat elfogadásának dátuma előtt benyújtott uniós ökocímke-kérelmeket a 2002/747/EK határozatban megállapított feltételek szerint kell elbírálni.

    (2)  A „fényforrások” termékcsoportba tartozó termékekre vonatkozóan az e határozat elfogadását követően, de még 2011. augusztus 31. előtt benyújtott ökocímke-kérelmek elbírálásához a 2002/747/EK határozat és e határozat kritériumai egyaránt alapul vehetők.

    (3)  Ezen kérelmek elbírálásakor az alapul vett határozat követelményeit kell figyelembe venni.

    (4)  A 2002/747/EK határozatban megállapított kritériumok szerint elbírált kérelem alapján odaítélt uniós ökocímke ezen határozat elfogadásának dátumától számítva 12 hónapig használható.

    7. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.




    MELLÉKLET

    KERETSZABÁLYOK

    A kritériumok megállapításának célja

    A kritériumok az energiafogyasztás csökkentésével, a fényforrások átlagos élettartamának meghosszabbítása révén gyártáskor és hulladékként történő kezeléskor/ártalmatlanításkor jelentkező kisebb természetierőforrás-igénnyel, valamint a fényforrás teljes élettartama során kibocsátott összes higanymennyiség csökkentése révén a higany használatából eredő környezeti károk mérséklésével hozzá kívánnak járulni az energiafelhasználással összefüggő környezetkárosodás és kockázatok (globális felmelegedés, savasodás, nem megújuló energiaforrások kimerülése) csökkentéséhez.

    Mindezeken kívül a kritériumok elősegítik az irányadó gyakorlat alkalmazását (környezeti szempontból optimális felhasználás), és növelik a fogyasztók környezettudatosságát. A követelményszintek megállapításakor az volt a szempont, hogy olyan fényforrások jussanak ökocímkéhez, amelyek előállítása mérsékelt környezeti hatással jár.

    KRITÉRIUMOK

    Az alábbi szempontok mindegyikére külön kritériumok vonatkoznak:

    1. Energiahatékonyság, élettartam, fényáram-stabilitás és higanytartalom

    2. Ki-/bekapcsolás

    3. Színvisszaadási index

    4. Színstabilitás

    5. Veszélyes anyagok és keverékek

    6. Az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 3 ) 59. cikkének (1) bekezdése szerinti anyagok

    7. Műanyag alkatrészek

    8. Csomagolás

    9. Használati útmutató

    10. Társadalmi felelősségtudat

    11. Az uniós ökocímkén feltüntetett információk

    Értékelési és ellenőrzési követelmények

    A konkrét értékelési és ellenőrzési követelmények kritériumonként fel vannak tüntetve.

    Amennyiben a kérelmezőnek a kritériumoknak való megfeleléssel kapcsolatban nyilatkozatokat, dokumentációt, elemzéseket, vizsgálati jegyzőkönyveket vagy egyéb bizonyítékokat kell benyújtania, akkor azok értelemszerűen származhatnak a kérelmezőtől és/vagy beszállítójától (beszállítóitól) és/vagy adott esetben ez utóbbi(ak) beszállítójától (beszállítóitól) és így tovább.

    A vizsgálatokat lehetőség szerint olyan laboratóriumoknak kell elvégezniük, amelyek megfelelnek az EN ISO 17025 vagy azzal egyenértékű szabvány általános követelményeinek.

    Adott esetben az egyes kritériumoknál megadott vizsgálati módszerektől eltérő vizsgálati módszerek is alkalmazhatók, ha a kérelmet elbíráló, illetékes testület elfogadja azok egyenértékűségét.

    Adott esetben az illetékes testületek igazoló dokumentumokat kérhetnek, és független ellenőrzéseket is végezhetnek.

    AZ UNIÓS ÖKOCÍMKE HASZNÁLATÁNAK KRITÉRIUMAI

    1. kritérium –    Energiahatékonyság, élettartam, fényáram-stabilitás és higanytartalom

    A fényforrásokra az alábbi követelmények vonatkoznak:



     

    Egy végükön fejelt fényforrások

    Két végükön fejelt fényforrások

    Energiahatékonyság

    Az A osztály szerinti lumen/watt értéknél 10 %-kal jobb

    Az A osztály szerinti lumen/watt értéknél 10 %-kal jobb

    Élettartam (órában)

    15 000

    20 000

    Fényáram-stabilitás

    9 000 órát tekintve 80 %-os

    16 000 órát tekintve 90 %-os

    Higany (mg)

    < 1,5

    < 3,0

    Megjegyzés:

    Az energiahatékonyság fogalma a 98/11/EK bizottsági irányelv ( 4 ) IV. mellékletében meghatározottak szerint értendő.

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek vizsgálati jegyzőkönyv benyújtásával kell igazolnia, hogy a LED-ek kivételével a fényforrások energiahatékonyságát, élettartamát és fényáram-stabilitását az EN 50285 szabvány szerinti vizsgálati eljárások alkalmazásával határozta meg.

    A LED-es fényforrások energiahatékonyságát, élettartamát és fényáram-stabilitását, valamint a fénycsövek higanytartalmát illetően a kérelmező olyan megbízható, pontos és megismételhető mérési módszerekre alapozott vizsgálati jegyzőkönyvet köteles benyújtani, amelyek építenek az általánosan elismert technikai vívmányokra, köztük azokra a módszerekre, amelyek dokumentációinak hivatkozási számai ebből a célból az Európai Unió Hivatalos Lapjában is megjelentek. A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni az adott fényforrás energiahatékonyságát, élettartamát, fényáram-stabilitását és higanytartalmát. Megfelelő élettartam-vizsgálat hiányában a csomagoláson feltüntetett üzemi élettartam csak a vonatkozó vizsgálat végrehajtásáig fogadható el. A vizsgálati eredménynek az uniós ökocímke kérelmezésének napjától számított 12 hónapon belül meg kell születnie. Az élettartam-vizsgálat vonatkozásában a vizsgált minta 75 %-ának teljesítenie kell a követelményeket.

    2. kritérium –    Ki-/bekapcsolás

    Kompakt fénycsövek (CFL-ek) és fénykibocsátó diódák (LED-ek) esetében ki-/bekapcsolásból adódó, idő előtti meghibásodás csak a fényforrás órában kifejezett élettartamánál nagyobb számú ki-/bekapcsolási ciklust követően következhet be.

    A gyakori ki-/bekapcsolást névlegesen álló fényforrások esetében ez a szám legyen legalább 60 000 ki-/bekapcsolási ciklus.

    Értékelés és ellenőrzés: CFL-ek vonatkozásában a kérelmezőnek vizsgálati jegyzőkönyvet kell benyújtania arról, hogy a kompakt fénycső ki-/bekapcsolási ciklusainak számát gyors kapcsolásiciklus-vizsgálattal (1 perc bekapcsolva, 3 perc kikapcsolva), az élettartamot pedig az EN 50285 szabvány szerinti vizsgálati eljárásokkal állapította meg.

    LED-ek vonatkozásában a kérelmező olyan megbízható, pontos és megismételhető mérési módszerekre alapozott vizsgálati jegyzőkönyvet köteles benyújtani, amely mérési módszerek építenek az általánosan elismert technikai vívmányokra, köztük azokra a módszerekre, amelyek dokumentációinak hivatkozási számai ebből a célból az Európai Unió Hivatalos Lapjában is megjelentek.

    A jegyzőkönyvben meg kell adni az elért ki-/bekapcsolási ciklusoknak azt a számát, amelynél a vizsgált kompakt fénycsövek vagy fénykibocsátó diódák 50 %-a megfelelt az élettartammal kapcsolatban a vonatkozó szabványokban meghatározott követelményeknek.

    3. kritérium –    Színvisszaadási index

    A fényforrás színvisszaadási indexe (Ra) legyen legalább 85.

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek vizsgálati jegyzőkönyv benyújtásával kell igazolnia, hogy egy adott fényforrás színvisszaadási indexét a 13.3. számú CIE-dokumentumban említett vizsgálati eljárás alkalmazásával határozta meg. A jegyzőkönyvben meg kell adni a fényforrás színvisszaadási indexének értékét.

    4. kritérium –    Színkonzisztencia

    A fényforrások korrelált színhőmérsékletének szórása ne legyen nagyobb, mint 3 MacAdam-egység (ellipszis).

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmező vizsgálati jegyzőkönyv benyújtásával köteles igazolni, hogy a fényforrások korrelált színhőmérsékletének (CCT) szórása nem nagyobb 3 MacAdam-egységnél (ellipszis); a jegyzőkönyvnek megbízható, pontos és megismételhető mérési módszereken kell alapulnia, amelyek építenek az általánosan elismert technikai vívmányokra, köztük azokra a módszerekre, amelyek dokumentációinak hivatkozási számai ebből a célból az Európai Unió Hivatalos Lapjában is megjelentek.

    5. kritérium –    Veszélyes anyagok és keverékek

    A 66/2010/EK rendelet 6. cikkének (6) bekezdése értelmében a termék része vagy egésze nem tartalmazhat az 1907/2006/EK rendelet 57. cikkében említett anyagokat, sem pedig olyan anyagokat vagy keverékeket, amelyekhez az alkalmazás időpontjában az alábbi figyelmeztető vagy R-mondatokat rendelték vagy rendelhetik.



    A figyelmeztető mondatok és a kockázatra utaló figyelmeztetések (R-mondatok) felsorolása:

    Figyelmeztető mondatok (1)

    R-mondatok (2)

    H300 Lenyelve halálos

    R28

    H301 Lenyelve mérgező

    R25

    H304 Lenyelve és a légutakba kerülve halálos lehet

    R65

    H310 Bőrrel érintkezve halálos

    R27

    H311 Bőrrel érintkezve mérgező

    R24

    H330 Belélegezve halálos

    R23/26

    H331 Belélegezve mérgező

    R23

    H340 Genetikai károsodást okozhat

    R46

    H341 Feltételezhetően genetikai károsodást okozhat

    R68

    H350 Rákot okozhat

    R45

    H350i Belélegzéssel rákot okozhat

    R49

    H351 Feltehetően rákot okoz

    R40

    H360F Károsíthatja a termékenységet

    R60

    H360D: Károsíthatja a születendő gyermeket

    R61

    H360FD Károsíthatja a termékenységet vagy a születendő gyermeket

    R60/61/60-61

    H360Fd Károsíthatja a termékenységet vagy feltehetően károsítja a születendő gyermeket

    R60/63

    H360Df Károsíthatja a születendő gyermeket vagy feltehetően károsítja a termékenységet

    R61/62

    H361f Feltehetően károsítja a termékenységet

    R62

    H361d Feltehetően károsítja a születendő gyermeket

    R63

    H361fd Feltehetően károsítja a termékenységet vagy a születendő gyermeket

    R62-63

    H362 A szoptatott gyermeket károsíthatja

    R64

    H370 Károsítja a szerveket

    R39/23/24/25/26/27/28

    H371 Károsíthatja a szerveket

    R68/20/21/22

    H372 Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén károsítja a szerveket

    R48/25/24/23

    H373 Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén károsíthatja a szerveket

    R48/20/21/22

    H400 Nagyon mérgező a vízi élővilágra

    R50

    H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    R50-53

    H411 Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    R51-53

    H412 Ártalmas a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    R52-53

    H413 Hosszan tartó ártalmas hatást gyakorolhat a vízi élővilágra

    R53

    EUH059 Veszélyes az ózonrétegre

    R59

    EUH029 Vízzel érintkezve mérgező gázok képződnek

    R29

    EUH031 Savval érintkezve mérgező gázok képződnek

    R31

    EUH032 Savval érintkezve nagyon mérgező gázok képződnek

    R32

    EUH070 Szembe kerülve mérgező

    R39-41

    (1)   Az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben foglaltak szerint (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

    (2)   A 67/548/EGK tanácsi irányelvben foglaltak szerint (HL 196., 1967.8.16., 1. o.).

    A fenti követelmény teljesítése alól mentesülnek azok az anyagok vagy keverékek, amelyek jellemzői a feldolgozás hatására olyan mértékben módosulnak (például biológiai úton már nem vehetők fel vagy kémiailag átalakulnak), hogy az esetükben azonosított veszélyek már nem állnak fenn.

    A fenti táblázatban felsorolt veszélyességi osztályokba vagy kategóriákba való besorolás feltételeit kimerítő anyagok és keverékek, valamint az 1907/2006/EK rendelet 57. cikkének a), b) és c) pontjában foglalt kritériumok szerinti anyagok koncentrációs határértékei nem haladhatják meg az 1272/2008/EK rendelet 10. cikkével összhangban meghatározott általános és egyedi koncentrációs határértékeket. Ha egy adott anyag vonatkozásában meg lett határozva egyedi koncentrációs határérték, akkor elsősorban annak kell megfelelni, és csak utána az általános határértékeknek.

    Az 1907/2006/EK rendelet 57. cikkének d), e) és f) pontjában foglalt kritériumok szerinti anyagok koncentrációs határértékei nem haladhatják meg a 0,1 tömegszázalékot.

    E követelmény teljesítése alól az alábbi anyagok/alkalmazási területek kifejezett mentességet élveznek:



    Legfeljebb 5 g tömegű homogén alkotórészek

    A fentiekben felsorolt összes figyelmeztető mondat és kockázatra utaló figyelmeztetés

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmező minden 5 grammot meghaladó tömegű alkotórésszel kapcsolatban megfelelőségi nyilatkozatban köteles igazolni e követelmény teljesülését, továbbá mellékelnie kell minden kapcsolódó dokumentációt, köztük az anyagok beszállítói által aláírt megfelelőségi nyilatkozatokat, valamint a felhasznált anyagoknak vagy keverékeknek az 1907/2006/EK rendelet II. melléklete szerinti biztonsági adatlapjait. Az anyagok és készítmények koncentrációs határértékeit fel kell tüntetni a biztonsági adatlapon az 1907/2006/EK rendelet 31. cikkében foglalt követelmények szerint.

    6. kritérium –    Az 1907/2006/EK rendelet 59. cikkének (1) bekezdése szerinti anyagok

    Nem engedélyezhető eltérés a 6. cikk (6) bekezdésében említett tilalom alól a keverékekben, árucikkekben, illetve összetett árucikkek bármely homogén alkotórészében 0,1 %-nál nagyobb koncentrációban jelen levő azon anyagok esetében, amelyek a kockázatok szempontjából különösen aggályos vegyi anyagoknak minősülnek, és amelyek szerepelnek az 1907/2006/EK rendelet 59. cikkében említett jegyzékben. Amennyiben a koncentráció nem éri el a 0,1 %-ot, az 1272/2008/EK rendelet 10. cikke szerint meghatározott egyedi koncentrációs határértékek alkalmazandók.

    Értékelés és ellenőrzés: A kockázatok szempontjából különösen aggályosnak minősített és az 1907/2006/EK rendelet 59. cikke szerinti jelöltlistán szereplő vegyi anyagok jegyzéke itt olvasható:

    http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

    A jegyzékre hivatkozni kell a kérelmezés napján.

    A kérelmező megfelelőségi nyilatkozatban köteles igazolni e követelmény teljesülését, továbbá mellékelnie kell minden kapcsolódó dokumentációt, köztük az anyagok beszállítói által aláírt megfelelőségi nyilatkozatokat, valamint a felhasznált anyagoknak vagy keverékeknek az 1907/2006/EK rendelet II. melléklete szerinti biztonsági adatlapjait. Az anyagok és készítmények koncentrációs határértékeit fel kell tüntetni a biztonsági adatlapon az 1907/2006/EK rendelet 31. cikkében foglalt követelmények szerint.

    7. kritérium –    Műanyag alkatrészek

    a) Amennyiben a gyártási folyamat során lágyítószert alkalmaznak, annak meg kell felelnie az 5. és 6. kritérium veszélyes anyagokra vonatkozó követelményeinek.

    Ezenfelül a termékben nem megengedett a DNOP (di-n-oktil-ftalát), a DINP (di-izononil-ftalát) és a DIDP (di-izodecil-ftalát) tudatos használata.

    b) A műanyag alkatrészek klórtartalma nem haladhatja meg az 50 tömegszázalékot.

    Értékelés és ellenőrzés: A gyártó aláírt megfelelőségi nyilatkozatban köteles igazolni ezen követelmények teljesülését az illetékes testületnek. A műanyagok beszállítói által aláírt megfelelőségi nyilatkozatot, valamint a felhasznált anyagok és keverékek biztonsági adatlapjainak másolatait szintén mellékelni kell.

    8. kritérium –    Csomagolás

    Rétegelt és összetett műanyagok nem használhatók.

    Amennyiben a termék kartondobozba kerül, annak 80 %-ban újrahasznosított anyagokból kell készülnie.

    Ha a csomagolás műanyag, annak legalább 50 %-ban újrahasznosított anyagból kell készülnie.

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelemhez mintát kell mellékelni a termék csomagolásából, és nyilatkozni kell az említett követelmény teljesüléséről. E kritérium kizárólag a 94/62/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 5 ) szerinti elsődleges csomagolásra alkalmazandó.

    9. kritérium –    Használati útmutató

    A termék csomagolásán vagy külön füzetben használati útmutatót kell mellékelni a termékhez, amely tanácsokat ad a termék környezetvédelmi szempontból helyes használatához, különös tekintettel az alábbiakra:

    a) Az E27, E14, B22 vagy B15 lámpafejjel ellátott fényforrások esetében a csomagoláson fel kell tüntetni a fényforrás hagyományos lámpákhoz viszonyított méretét és alakját.

    b) A két végükön fejelt fényforrások csomagolásán jelezni kell, hogy a fényforrás környezeti teljesítménye jobb, ha nagyfrekvenciás elektronikus vezérlőberendezéssel használják.

    c) A csomagoláson tisztítási útmutatónak kell szerepelnie a fénycsövek eltörése esetére.

    d) Ismertetni kell, milyen karbantartási, például tisztítási műveletekkel őrizhető meg a fényforrás eredeti fényárama.

    e) Meg kell említeni, hogy a fényforrások kikapcsolásával energia és pénz takarítható meg.

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy a termék megfelel ezeknek a követelményeknek, és köteles a csomagolás vagy a tájékoztató füzet egy példányát a kérelmet elbíráló illetékes testület rendelkezésére bocsátani.

    10. kritérium –    Társadalmi felelősségtudat

    Az ökocímkével ellátott fényforrások gyártásakor tiszteletben kell tartani a munkafeltételekre vonatkozó alapvető elveket és jogokat.

    Az engedély jogosultjának garantálnia kell, hogy a fényforrás gyártásakor maradéktalanul teljesülnek az ILO-egyezményben ( 6 ) foglaltak a gyermek- és a kényszermunka, az egészség és a biztonság, a hátrányos megkülönböztetés, a munkaórák száma, a javadalmazás, a gyülekezési szabadság és a kollektív tárgyalás tekintetében.

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek nyilatkozatot kell tennie az ezen kritériumnak való megfelelésről, és mellékelnie kell hozzá az ellenőrző hatóságok által jóváhagyott munkaszerződések leírását és vagy az ILO-egyezménnyel kapcsolatos magatartási kódexet, vagy egy SA8000-tanúsítványt.

    11. kritérium –    Az uniós ökocímkén feltüntetett információk

    A termékre opcionális címke helyezhető az alábbi szöveggel:

    „— Nagyfokú energiahatékonyság – kevesebb kiadás

     Hosszú élettartam

     Vizsgálati eredmények által igazolt teljesítmény”.

    Ha a fényforrás nem tartalmaz higanyt, akkor ezt a tényt az opcionális címkén meg lehet említeni.

    Az opcionális szöveges címke használatával kapcsolatban az alábbi weboldalon elérhető útmutató szolgál információkkal: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/promo/logos_en.htm

    Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek a címke egy mintapéldányával és megfelelőségi nyilatkozat benyújtásával kell igazolnia ezen kritérium teljesítését.



    ( 1 ) HL L 27., 2010.1.30., 1. o.

    ( 2 ) HL L 242., 2002.9.10., 44. o.

    ( 3 ) HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

    ( 4 ) HL L 71., 1998.3.10., 1. o.

    ( 5 ) HL L 365., 1994.12.31., 10. o.

    ( 6 ) http://www.ilo.org/

    Top