Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0213

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK a 2021. évi közös tartalékalapról

    COM/2022/213 final

    Brüsszel, 2022.5.16.

    COM(2022) 213 final

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    a 2021. évi közös tartalékalapról

    {SWD(2022) 143 final}


    Tartalomjegyzék

    BEVEZETÉS

    1.I. SZAKASZ

    1.1.A közös tartalékalap szerepe

    1.2.A közös tartalékalap felépítése és feltöltése

    1.3.Legfontosabb mérföldkövek 2021-ben

    1.4.A közös tartalékalap pénzügyi kimutatásai 2021. december 31-én

    1.5.Garancialehívások és kifizetési kérelmek

    1.6.Tényleges tartalékfeltöltési ráta

    2.II. SZAKASZ

    2.1.Befektetési stratégia

    2.2.A portfólió összetétele és jellemzői

    2.3.A közös tartalékalap teljesítménye 2021-ben

    3.III. SZAKASZ

    3.1.A befektetési környezet diverzifikációja

    3.2.A környezeti, társadalmi és irányítási tényezők beépítése a közös tartalékalapra vonatkozó referenciaértékbe

    3.3.Következtetések



    BEVEZETÉS

    Ez a jelentés a közös tartalékalapról szóló első éves jelentés 1 , amely a 2021. január 1. és 2021. december 31. közötti időszakra vonatkozik.

    A közös tartalékalap olyan rendelkezésekkel rendelkezik, amelyek védik az uniós költségvetést a pénzügyi eszközök, költségvetési biztosítékok vagy a különböző uniós jogalkotási eszközökben meghatározott, harmadik országok részére nyújtott pénzügyi támogatás révén támogatott műveletekkel kapcsolatban esetlegesen felmerülő veszteségekkel szemben 2 .

    A közös tartalékalapot 2021 januárjában hozták létre. Piaci értéke 2021 végén 12,31 milliárd EUR volt, amely a Bizottság által közvetlenül kezelt portfóliók közül messze a legnagyobb 3 .

    A közös tartalékalap az a tőketartalék, amelyből forrásokat hívnak le a pénzügyi eszközökből, a költségvetési biztosítékokból és a tartalékképzéssel fedezett hitelprogramokból eredő összes szükséges kiáramlás és garancialehívás teljes körű és azonnali teljesítése érdekében. Annak érdekében, hogy e lehívások tekintetében megbízható pufferként szolgáljon, a közös tartalékalapot úgy kezelik, hogy befektetési időtávjában (9 év) legalább tőkemegőrzésre kell törekedni 4 . A makrogazdasági ingadozás, amely 2021-ben negatívan befolyásolta az alap eredményeit, új kihívások elé állította e célkitűzés rövid távú megvalósítását.

    E jelentés felvázolja a közös tartalékalap 2021-es működésével kapcsolatos legfontosabb fejleményeket, a fennálló piaci helyzethez viszonyítva bemutatja annak pénzügyi és befektetési jellemzőit, valamint ismerteti azokat a távlati intézkedéseket, amelyeket a Bizottság az alap működésének első évéből levont tanulságok alapján kíván meghozni. A jelentés a vagyonkezelési szempontokra összpontosít; a függő kötelezettségeket a költségvetési rendelet 250. cikke szerinti jelentés fogja tárgyalni.



    A jelentés három szakaszból áll:

    Az I. szakasz a közös tartalékalap szerepét és struktúráját, valamint a 2021. évi működésével kapcsolatos legfontosabb fejleményeket mutatja be. Emellett áttekintést nyújt a lehívott garanciákról és az ügyletekről, valamint a tényleges tartalékfeltöltési ráta szintjére vonatkozó információkról.

    A II. szakasz a portfólió – referenciaértékkel összevetve bemutatott – összetételére, kockázati profiljára és 2021-es teljesítményére, valamint a portfólió környezeti, társadalmi és irányítási profiljára összpontosít. Emellett ismerteti az alap 2021-es teljesítményét meghatározó piaci környezetet és fejleményeket.

    A III. szakasz bemutatja az alap működésének első éve során szerzett tapasztalatokat, és felvázolja, hogy a Bizottság milyen lépéseket kíván tenni annak érdekében, hogy hosszú távon biztosítsa a közös tartalékalap értékvédelmét és növekedési lehetőségeit.



    1.I. SZAKASZ

    1.1.A közös tartalékalap szerepe

    A jelenlegi (2021–2027-es időszakra szóló) többéves pénzügyi kereten belül az uniós költségvetésnek választ kell adnia a környezeti, a stratégiai és a társadalmi-gazdasági kihívásokra. A költségvetési biztosítékok már az előző többéves pénzügyi kereten belül is életképes eszköznek bizonyultak a szűkös közforrások szakpolitikai hatásának megsokszorozására, és a Bizottság a beruházások támogatására is kiterjesztette alkalmazásukat. Ez a logika áll az Európai Stratégiai Beruházási Alaphoz (ESBA) és az InvestEU programhoz hasonló kezdeményezések hátterében.

    A biztosítékok alkalmazását a külső tevékenységi garancia keretében az NDICI-rendelet 5 által létrehozott Európai Fenntartható Fejlődési Alap Pluszon (EFFA+) keresztül a külső tevékenységekre is kiterjesztették. A külső tevékenységi garancia az előcsatlakozási, a szomszédságpolitikai és más partnerországok beruházásaihoz és makroszintű pénzügyi támogatásához nyújtott biztosítékok és garantált hitelek kombinációjából áll.

    2020 végén az uniós költségvetés mintegy 63 milliárd EUR összegű függő kötelezettséget 6 fedezett az ESBA, az Európai Fenntartható Fejlődési Alap (EFFA) és a külső megbízatás keretében nyújtott garanciákkal kapcsolatban.

    A jelenlegi többéves pénzügyi keretben a költségvetési biztosítékok felhasználása várhatóan tovább fog nőni többek között az InvestEU program révén, amely 26,2 milliárd EUR összegű függő kötelezettséget 7 keletkeztet az uniós belső politikák célkitűzéseihez hozzájáruló beruházások támogatására. 

    A közös tartalékalapot azzal a céllal hozták létre, hogy kezelje az uniós költségvetés által rendelkezésre bocsátott, pénzügyi kötelezettségekre vonatkozó tartalékok feltöltését, hogy azokat szükség esetén fel lehessen szabadítani a nem teljesítő műveletekből eredő veszteségek fedezésére 8 . A közös tartalékalap egy olyan nagy eszközhalmazt képez, amelyre a Bizottság a szükséges kiáramlások és a garancialehívások gyors teljesítése érdekében támaszkodhat. A közös tartalékalap több komponensből áll, amelyek az adott eszközök és programok keretében fennálló pénzügyi kötelezettségeknek felelnek meg.

    A költségvetési rendelet X. címe értelmében a Bizottság pénzügyi kezelőként a közös tartalékalap létrehozásával, befektetési stratégiájának meghatározásával és hatékony és eredményes gazdálkodásának felügyeletével kapcsolatos különleges feladatokat lát el.

    1.2.A közös tartalékalap felépítése és feltöltése

    A közös tartalékalapot a Bizottság által kezelt egyéb portfólióktól elkülönítve, egységes befektetési stratégia alapján, egyetlen belső, összevont portfólióként hozzák létre és működtetik. A keletkező nyereségeket újra befektetik.

    A közös tartalékalap forrásait a különböző hozzájáruló eszközökhöz kapcsolódó összegek nyomon követése céljából komponensekre osztva számolják el 9 . Erre azért van szükség, hogy a megfelelő eszközhöz allokálják a forrásokból rá eső részt, valamint az esetlegesen fennálló, tartozást megtestesítő eszközökkel arányos hozamokat vagy veszteségeket. A nem teljesítő műveletek költségeit az adott komponensekhez rendelik. Amennyiben a közös tartalékalap egyik komponense kimerül, ideiglenesen igénybe lehet venni egy másik komponenst, majd később fel lehet tölteni.

    A közös tartalékalap 2021. december 31-én négy komponensből állt (ESBA, EFFA, GFEA 10 és InvestEU). 2021-ben 12,44 milliárd EUR összegű nettó hozzájárulásban részesült. 2021. december 31-én a forgalomban lévő részesedések piaci értéke 12,31 milliárd EUR volt, ami megegyezik a nettó eszközök értékével.

    A 2022 és 2030 közötti időszakban a hozzájáruló eszközökből várhatóan további 19,3 milliárd EUR összeg fog érkezni a közös tartalékalapba, évente 1–3 milliárd EUR beáramlással számolva. E beáramlásokat ellensúlyozhatják a garancialehívások és az elszámolható költségek teljesítéséhez szükséges kiáramlások. A közös tartalékalap nagyságrendje 2026–2027-re várhatóan meghaladja a 20 milliárd EUR-t.

    A portfólió alakulását részletesebben az e jelentést kísérő szolgálati munkadokumentum mutatja be.

    1.3.Legfontosabb mérföldkövek 2021-ben

    Az eszközkezelési iránymutatás elfogadását követően a Bizottság gyorsan életbe léptette az összes jogi, adminisztratív és technikai intézkedést, többek között létrehozta a számlákat, megfogalmazta a befektetési stratégiát, valamint meghatározta a referenciaértéket és a kockázati korlátokat. A közös tartalékalap 2021. január 1-jén az ESBA-garanciaalap portfóliójának átvételével kezdte meg működését 11 . A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret forrásaiból származó első beáramlások az InvestEU feltöltésének első részletével 2021. június 30-án érkeztek meg. 2021. augusztus 1-jén az EFFA és a GFEA tartalékai zökkenőmentesen átkerültek a közös tartalékalapba. A GFEA-portfólió átadása összetett művelet volt, amely zavartalan együttműködést igényelt annak korábbi kezelőjével, az Európai Beruházási Bankkal.

    A közös tartalékalap technikai és működési infrastruktúrája már megfelelően kiépült és a gyakorlatban is bizonyított. Készen áll a további hozzájárulások fogadására és új komponensek megnyitására, amikor a hozzájáruló eszközök tartalékait átcsoportosítják.

    1.4.A közös tartalékalap pénzügyi kimutatásai 2021. december 31-én

    A közös tartalékalap nettó eszközei 2021. december 31-én 12,31 milliárd EUR-t tettek ki 12 . A jelenlegi befektetési stratégiának megfelelően (lásd a 2.1. szakaszt) a fő eszközök az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközként besorolt, főként befektetésre ajánlott kötvényekbe (állampapírokba, SSA-kötvényekbe 13 , vállalati, pénzügyi kötvényekbe) fektető értékpapírokból (11,27 milliárd EUR), valamint pénzeszközökből és pénzeszköz-egyenértékesekből (1,03 milliárd EUR) állnak.

    A 2021. évi eredménykimutatás szerint a közös tartalékalap az évet −133,3 millió EUR összegű gazdasági eredménnyel zárta. A közös tartalékalap teljesítményét és makrogazdasági környezetét a következő két szakaszban tárgyaljuk tovább.

    A pénzügyi kimutatásokkal kapcsolatban további információk találhatók az e jelentést kísérő szolgálati munkadokumentumban.

    1.5.Garancialehívások és kifizetési kérelmek

    A garancialehívásokkal és kifizetési kérelmekkel kapcsolatos likviditáskezelés az eszközkezelési iránymutatásban előírtak szerint a likviditási puffer koncepciójára épül. A likviditási puffert a Bizottság központi számláján tartott pénzeszközök korlátozott tartalékai alkotják, amelyek a közös tartalékalaphoz hozzájáruló eszközökből származó, közvetlenül várható pénzeszköz-kiáramlások fedezésére szolgálnak. A pufferben 14 tartott 165 millió EUR teljes összegből 2021-ben nettó 73,5 millió EUR-t fizettek ki. A likviditási puffer fennmaradó egyenlege 2021 végén 91,5 millió EUR volt.

    A közös tartalékalap tartalékaiból a vonatkozó költségvetési biztosítékok által 2021-ben lehívott összegeket, valamint a közös tartalékalap komponenseiben tartott forrásokra vonatkozó egyéb igényeket a következőképpen lehet összefoglalni 15 :

    ·az EFFA-garancia keretében nem történt lehívás;

    ·a külső megbízatási garancia keretében 66,5 millió EUR összegű garancialehívást fizettek ki. Ezen kívül kisebb működési költségek merültek fel, valamivel kevesebb, mint 0,1 millió EUR összegben;

    ·az ESBA-garancia nettó felhasználása 6,9 millió EUR-t tett ki, beleértve a részvényportfóliók 7,6 millió EUR összegű nettó pozitív értékhelyesbítését, a devizakitettségek fedezéséhez kapcsolódó 11,1 millió EUR összegű pénzeszköz-kiáramlást, a kkv-keret garancialehívásához kapcsolódó 0,9 millió EUR összegű pénzeszköz-kiáramlást és a 2,5 millió EUR összegű kiadásokat.

    1.6.Tényleges tartalékfeltöltési ráta

    A közös tartalékalap minden egyes komponense az uniós költségvetésből tartalékolt eszközöket tartalmaz, amelyeket a megfelelő költségvetési garanciaeszközből eredő függő kötelezettségekkel szemben tartanak. E tartalékok a jogalkotási aktusban előirányzott függő kötelezettségek egy bizonyos százalékát teszik ki 16 .

    A közös tartalékalap nem minden komponensénél fordul elő egyidejűleg azonos mértékű garancialehívás. A különböző komponensekhez tehát időben és mértékét tekintve eltérő lehívások kapcsolódnak, ami lehetővé teszi, hogy a közös tartalékalap (összes komponensre kiterjedő) összesített tartalékát a különböző komponensek külön-külön kiszámított tartalékainak összegzése esetén kapott összeg alá csökkentsék.

    Ezt a diverzifikációs hatást a költségvetési rendelet 213. cikke is elismeri, amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy a „tényleges tartalékfeltöltési rátát” a külön-külön számított tartalékok egyszerű összeadásából adódó szintnél alacsonyabb szinten állapítsa meg. A tényleges tartalékfeltöltési ráta azt tükrözi, hogy a diverzifikációs hatás után mekkora a közös tartalékalap komponensei összesített tartalékának alapban tartandó része. A tényleges tartalékfeltöltési rátát százalékban fejezik ki, 95 %-os alsó korlát mellett, és a következők hányadosaként számítják ki:

    ·a közös tartalékalapban lévő, a garancialehívások teljesítéséhez szükséges pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek összege; és

    ·az egyes garanciaalapokban a garancialehívások teljesítéséhez szükséges pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek teljes összege, ha a forrásokat külön tartották és kezelték.

    A tényleges tartalékfeltöltési rátát évente számítják ki a különböző komponensekkel kapcsolatos várható lehívások 17 közötti korrelációra vonatkozó megfigyelések alapján, és ez csak a közös tartalékalap garancialehívások kifizetésére előirányzott forrásaira vonatkozik egyéves időtávon.

    A tényleges tartalékfeltöltési ráta 2021-ben történő első számításakor a Bizottság azzal szembesült, hogy 2021 első felében az ESBA volt a közös tartalékalap egyetlen aktív komponense, és az év során a közös tartalékalapon belül messze a legnagyobb eszköz volt. Ez nem ad semmilyen lehetőséget a komponensek közötti diverzifikációra. Következésképpen a 2021. évi tényleges tartalékfeltöltési rátát 100 %-ban határozták meg 18 .



    2.II. SZAKASZ

    2.1.Befektetési stratégia

    Az eszközkezelési iránymutatás előírja, hogy az alapnak a teljes befektetési időtávjában magas konfidenciaszint mellett biztosítania kell a tőkemegőrzést. E célkitűzést egy olyan egységes befektetési politika végrehajtása révén érik el, amely a közös tartalékalap által viselni kívánt kockázati szintet megtestesítő referenciaértékhez/összehasonlító portfólióhoz viszonyítva dolgoznak ki.

    Az eszközkezelési iránymutatás meghatározza, hogy mely általános elvek vezérlik azt a folyamatot, amellyel a vonatkozó kötvénypiaci teljesítménymutatók alapján kialakítják a referenciaportfóliót. E teljesítményértékelési folyamat vezérli a közös tartalékalap portfóliójában tartott eszközök kiválasztását.

    Ennek alapján az eszközök kiválasztásával kapcsolatos napi döntéseket egyértelmű viszonyítási alapra támaszkodva hozzák meg, ami csökkenti annak veszélyét, hogy a portfólió esetében túl nagy kockázatot vállalnak. E befektetési politika és teljesítményértékelési folyamat vezetett a portfólió jelenlegi eszközösszetételéhez és az ebből eredő kockázat/hozam profilhoz. A közös tartalékalap (és az ESBA-ból és az EFFA-ból átvett örökölt portfóliók) nagy része mindeddig az uniós tagállamok, nemzetközi pénzügyi intézmények vagy alsóbb kormányzati szervek, bankok, vállalatok által kibocsátott, EUR-ban és USD-ben denominált, befektetésre ajánlott, rögzített kamatozású értékpapírokba (kötvényekbe) történő befektetésekre, valamint jelzálog-fedezetű (fedezett) kötvényekre korlátozódott.



    Irányítási struktúra

    A Bizottság a közös tartalékalap eszközkezelésének irányítását az eszközkezelés bevált gyakorlata, továbbá a hasonló intézményekkel való összehasonlítás alapján alakította ki. Az eszközkezelési keretben részt vevő főbb szereplők a következők:

    A pénzügyi kezelő által hozott és a számvitelért felelős tisztviselő által jóváhagyott határozatokat az eszközkezeléssel foglalkozó tanács és alegységeinek (kockázati és befektetési bizottságok) komoly előkészítő munkája előzi meg, amely szervezetek jóváhagyás céljából különböző intézkedésekre tesznek javaslatot.

    ·a közös tartalékalap forrásainak pénzügyi kezelésével kapcsolatos döntésekért, továbbá a Bizottság által kezelt vagy az Európai Beruházási Bankhoz kiszervezett egyéb portfóliókért végső soron a pénzügyi kezelő felel. Ezt a szerepet a Bizottság a Költségvetési Főigazgatóság főigazgatójára ruházta át;

    ·a számvitelért felelős tisztviselő független ellenőrzést és felügyeletet gyakorol a közös tartalékalap eszközkezelésével kapcsolatos tevékenységek felett. Ezenkívül a számvitelért felelős tisztviselő meghatározza a bevételi és kiadási műveletekre, valamint az eszközök és kötelezettségek elszámolására alkalmazandó eljárásokat;

    ·a megfelelési vezető biztosítja az elfogadott eljárások betartásának független ellenőrzését, és tanácsot ad új vagy jelentős jogi vagy eljárási kérdésekben.

    2.2.A portfólió összetétele és jellemzői

    A közös tartalékalap portfóliója az év végén a kötvénytípusok tekintetében jól diverzifikált a rögzített kamatozású eszközökön belül. Emellett a nem euróban denominált értékpapírok (USD) diverzifikációja is megfigyelhető az amerikai államkötvények és más egyesült államokbeli kibocsátók (pl. szupranacionális szervek, egyéb állami szervek vagy ügynökségek) számára történő allokáció, valamint pénzeszköz formájában. A nem euróban denominált értékpapírok árfolyamnyereségét vagy -veszteségét nagyrészt ellensúlyozzák a fedezeti ügyletként használt származtatott devizaügyletek ellentétes irányú változásai.

    A tulajdonban lévő eszközök hitelminősége

    A közös tartalékalap portfóliójának hitelminősége magas, átlagosan A− minősítéssel rendelkezik, ami alacsony nemteljesítési valószínűségre utal (0,07 % 1 éves időtávon).

    A portfólió piaci értékének több mint 26,8 %-át a legmagasabb minőségű, AAA minősítésű értékpapírokba fektetik be, a fennmaradó rész pedig jól eloszlik a befektetési kategóriák teljes körén belül. A portfóliónak mindössze 2,3 %-a tartozik a befektetésre nem ajánlott kategóriába, illetve kapcsolódik egy évnél rövidebb futamidejű görög állampapírokhoz. Emellett a pénzeszközök, illetve pénzeszköz-egyenértékesek aránya 8,2 %. A fent említett, 26,8 %-ot kitevő AAA kategóriába egyébként például a német, holland és amerikai kormányhoz hasonló államok, az Európai Beruházási Bankhoz és az Európai Stabilitási Mechanizmushoz hasonló szupranacionális szervezetek és a KfW-hez hasonló ügynökségek által kibocsátott értékpapírok, valamint kiemelkedő pénzügyi intézmények által kibocsátott fedezett kötvények tartoznak.

    Az USD-ben denominált befektetések (például az amerikai államkötvények) 2021. december 31-én a portfólió piaci értékének 5,1 %-át tették ki. Az USD-ben denominált befektetések devizaárfolyam-kockázatát forwardszerződésekkel fedezték.



    A portfólió likviditási jellemzői

    A portfólió mintegy 26 % az 1 évnél rövidebb lejáratú kötvényekből, változó kamatozású kötvényekből, rövid lejáratú pénzpiaci eszközökből és pénzeszközökből áll, amelyek további likviditási puffert biztosítanak a portfólió számára. Ez azt jelenti, hogy a portfólió megfelelő eszközökkel rendelkezik a garancialehívások teljesítéséhez.

    Környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) lábnyom

    Az ESG-jelöléssel ellátott kötvények 19 aránya 2021 végén 13,4 % volt, szemben a 2020. év végi 9,5 %-kal. A környezeti, társadalmi és irányítási szempontokra való erőteljes összpontosítás egy olyan proaktív megközelítés révén alakult ki, amely az ESG-jelöléssel ellátott kötvényekbe történő befektetéseket előnyben részesítette más kötvényekkel szemben. Az ESG-jelöléssel ellátott eszközök 22,9 %-a AAA minősítésű volt, míg a legalacsonyabb minősítésű eszközkategória (BBB−) 0,2 %-ot tett ki. A III. szakasz részletesebben kifejti, hogy a Bizottság hogyan kívánja megerősíteni a környezeti, társadalmi és irányítási lábnyomot a közös tartalékalapra vonatkozó új befektetési stratégiában.

    2.3.A közös tartalékalap teljesítménye 2021-ben

    A fentebb kifejtettek szerint a közös tartalékalap egy likvid és kellően diverzifikált kötvényportfólió. Míg a kizárólag magas minősítésű, hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokba történő befektetés korábban jól szolgálta a Bizottság portfólióit, 2021-ben, amikor véget ért a monetáris politika hosszú lazítási időszaka, elérte a határait.

    A közös tartalékalap működésének első évére a rögzített kamatozású befektetések számára kivételesen sok kihívást tartogató piaci környezet volt jellemző, ami kedvezőtlenül hatott az alap értékpapírjainak értékelésére. A kötvénypiacok számára 1999 óta 2021 volt a legrosszabb év, a globális kötvénypiaci indexek 4,7 %-kal, az euróban denominált kötvénypiaci indexek pedig 2,85 %-kal csökkentek 20 . Ezt az eredményt a magasabb infláció okozta, amely a központi bankok monetáris politikájának szigorítására vonatkozó piaci várakozásokat váltott ki. Következésképpen ez a közös tartalékalap hozamára is negatívan hatott, bár összhangban maradt a referenciaértékével, és messze meghaladta a tágabb kötvénypiaci alakulását. A piaci környezetben bekövetkező e változásokat és azok kötvénybefektetések hozamára gyakorolt hatását az alábbiakban röviden ismertetjük.

    Az európai és az amerikai hozamgörbék 2021-es határozott felfelé való elmozdulása magyarázza a közös tartalékalap −1,17 %-os negatív éves abszolút teljesítményét 21 . Ez a megtérülés összhangban van a közös tartalékalap referenciaértékével (−1,13 %) 22 .

    Piaci fejlemények 2021-ben

    A 2021-es piaci fejleményeket a világjárvány, az oltási kampányok és az általános erőteljes gazdasági fellendülés határozta meg, amelyet azonban növekvő inflációs nyomás és geopolitikai instabilitás kísért.

    A kormányok és a központi bankok 2021-ben is nagyon alkalmazkodó politikát folytattak, de az év során változtak a politikai irányvonallal kapcsolatos előretekintő várakozások, különösen a sokkal erőteljesebbnek bizonyuló infláció miatt. Az energiaárak folyamatos emelkedése és az ellátási láncok általánosan elterjedt szűk keresztmetszetei által táplált infláció az év vége felé több évtizedes csúcsokat ért el (Európában 5 %, az USA-ban pedig 7 %). Erre válaszul az év előrehaladtával megváltozott a központi banki kommunikáció és az előretekintő iránymutatás, és a piaci szereplők fokozatosan előbbre hozták a kamatlábemelési várakozásokat.

    Habár a fertőzések és korlátozások jellemezte, folyamatosan változó környezet miatt a piaci volatilitás továbbra is magas szintű volt, a magasabb infláció és a szigorúbb monetáris politikával kapcsolatos várakozások együtt összességében a kötvényhozamok emelkedő tendenciájához vezettek. A kötvényárak – lévén a hozamokkal fordítottan mozognak – a csökkentek, és így az értékelések jelentősen romlottak. Ezt tovább súlyosbította az a tény, hogy a kötvények által kínált jövedelem alig biztosít valamilyen tartalékot a hozamokhoz, tekintettel az azon jó minőségű és likvid értékpapírok által kínált alacsony és többnyire negatív hozamokra, amelyekbe a közös tartalékalap befektetett.

    2021-ben a közös tartalékalap referenciahozamára (−1,13 %) szintén negatívan hatott a hozamgörbék felfelé irányuló mozgása. A hozama az elvárt hozamtartományba esik 23 .

    Mindazonáltal a III. szakaszban kifejtettek szerint 2022-ben várhatóan felülvizsgálják a közös tartalékalap referenciaértékét, hogy új eszközkategóriákat vonjanak be, és hosszú távon javítsák a közös tartalékalap várható referenciahozamát.



    3.III. SZAKASZ

    3.1.A befektetési környezet diverzifikációja

    A közös tartalékalap 2021-es negatív teljesítménye rávilágít a kizárólag egy (rögzített kamatozású) eszközkategóriába történő befektetés kockázataira. A rögzített kamatozású portfóliók kilátásai továbbra is – valószínűleg még több évig – kihívást jelentenek, tekintettel a még mindig alacsony hozamszintekre és az újraéledő inflációs aggodalmakra.

    A portfólió hosszabb távú teljesítményének javítása érdekében a Bizottság a közös tartalékalap befektetési környezetét a meglévő eszközkezelési iránymutatás keretein belül a rögzített kamatozású befektetéseken túlra is ki kívánja terjeszteni.

    A kockázatok és hozamok részletes elemzésének – az e jelentést kísérő szolgálati munkadokumentumban részletesebben is ismertetett – eredményei rávilágítottak, hogy hosszabb távon milyen előnyökkel járhat az eszközkategóriák további diverzifikációja. Ez lehetővé tenné az alacsony hozamú, rögzített kamatozású eszközöknek való túlzott kitettség mérséklését.

    Bár a kockázat bizonyos mértékig növekedne, a portfólió korlátozott, legfeljebb 20 %-os részvényjellegű kitettsége továbbra is összhangban állna a közös tartalékalap kockázati toleranciájával, és növelné az egységnyi kockázatra jutó várható átlagos hozamot.

    A részvényjellegű kitettség fokozatosan növekedhet a tőzsdén kereskedett alapokba történő befektetéseken keresztül, amelyek költséghatékony, diverzifikált kitettséget kínálnak szélesebb részvényindexeknek. Ezek az indexek lényegében az ágazatok és földrajzi régiók széles körét lefedő nagyobb vállalatok részvényeinek kosarai. A tőzsdén kereskedett alapok így a megcélzott részvénypiacoknak való szélesebb körű kitettséget kínálnak, és csökkentik a néhány vállalat részvényeibe történő befektetésből eredő idioszinkratikus kockázatot.

    A Bizottság a számos szükséges technikai és operatív folyamat lezárásától függően arra törekszik, hogy 2022 őszéig teljes egészében befejezze a tőzsdén kereskedett tőkepiaci alapokba történő befektetéssel kapcsolatos előkészületeket. Az ilyen befektetéseket a piaci feltételek és az értékelési szintek figyelembevételével fokozatosan építenék ki, esetleg a közös tartalékalapba újonnan beáramló összegek befektetésével.

    3.2.A környezeti, társadalmi és irányítási tényezők beépítése a közös tartalékalapra vonatkozó referenciaértékbe

    Az eszközkezelési iránymutatás már most is tartalmaz negatív átvilágítási kritériumokat, például kizárják a szerencsejátékkal vagy dohánytermékekkel kapcsolatos tevékenységekhez kapcsolódó kötvényeket. Az eszközkezelési iránymutatás egyúttal azt is előírja, hogy a közös tartalékalap keretében vegyék figyelembe a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat. Jelenleg a közös tartalékalap portfóliója nagymértékben kitett az ESG-jelöléssel ellátott értékpapíroknak (lásd még a 19. lábjegyzetet), jóval nagyobb mértékben, mint a referenciaérték (2021 végén a portfólió esetében 13,4 % volt, szemben a referenciaérték 4,5 %-os arányával). A Bizottság azonban szilárdabb alapokra kívánja helyezni a közös tartalékalap környezeti, társadalmi és irányítási szempontokkal kapcsolatos politikáját, és a környezeti, társadalmi és irányítási lábnyomot be kívánja építeni a referenciaérték aktualizált változatába.

    Ennek érdekében a tervek szerint a közös tartalékalapnak a befektetési környezet megvalósuló diverzifikációja következtében frissítendő referenciaértékét környezeti, társadalmi és irányítási szempontokkal is kiegészítik, hogy megbízható viszonyítási pontot biztosítsanak a közös tartalékalapéhoz hasonló célkitűzésekkel és jellemzőkkel rendelkező portfóliók számára. A közös tartalékalap befektetési referenciaértékének átalakítása ugyancsak lehetőséget biztosíthat a környezeti, társadalmi és irányítási szempontok módszeresebb beépítésére. Az ESG-értékpapírok portfólión belüli aránya a jövőben várhatóan tovább fog nőni, amit a környezeti, társadalmi és irányítási jellemzőkkel kifejezetten felruházott referenciaérték támaszt alá. A jövőbeli éves jelentések bemutatják majd a közös tartalékalap környezeti, társadalmi és irányítási profiljának megvalósítását.

    Határozott gazdasági bizonyítékok támasztják alá, hogy a piacok az utóbbi időben elkezdték előnyben részesíteni a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat szem előtt tartó befektetéseket. A Bizottság vezető szerepet tölt be a környezetvédelmi és fenntartható gyakorlatokat támogató politikai szervek között, ezért célszerű kihasználni ezt a diverzifikációs lehetőséget arra, hogy befektetési stratégiánkat jobban összehangoljuk a szakpolitikai prioritásokkal.

    3.3.Következtetések

    A közös tartalékalap működésének első évét a szükséges operatív, műszaki és számviteli eszközök zökkenőmentes létrehozása, valamint a meglévő portfólióknak a közös tartalékalap komponenseibe történő sikeres átcsoportosítása jellemezte.

    A közös tartalékalap, amely jelenleg 12,31 milliárd EUR összegű eszközzel rendelkezik, szilárd tőkepuffert jelent a költségvetési biztosítékok és a harmadik országoknak nyújtott, céltartalékkal fedezett hitelek tekintetében. 2021-ben nem következett be működési kockázati esemény, mivel minden garancialehívást teljesítettek, a beszámolókat pedig határidőre elkészítették.

    A közös tartalékalap eszközeinek túlnyomó többsége befektetésre ajánlott kötvény vagy pénzeszköz, ami elegendő likviditási tartalékot képez. A kamatciklusban bekövetkezett, a kötvényárak csökkenése mellett a hozamok növekedésével járó változás azonban jelentős hatással volt az ilyen típusú likvid eszközökre. A 2021-es év a kötvénybefektetők számára az elmúlt több mint 20 év legrosszabb éve volt 24 .

    E kihívásokkal szembesülve a Bizottság tovább kívánja erősíteni a közös tartalékalap rezilienciáját.

    A Bizottság célja a közös tartalékalap befektetési környezetének bővítése, és ezáltal az egyetlen eszközkategóriának való kitettségből eredő kockázat mérséklése. Egy belső elemzés (lásd a szolgálati munkadokumentumot) kimutatta, hogy a közös tartalékalap korlátozott és fokozatos, legfeljebb 20 %-os részvényjellegű kitettséggel történő kiegyensúlyozásának jelentős pozitív hatása lehet a hosszú távú várható hozamra, miközben csak kis mértékben növeli a kockázatot. E munka rávilágít, hogy egy diverzifikált portfólió (amely legfeljebb 20 % részvényt tartalmaz) várható hozama 1,6 %, ellenben a kizárólag rögzített kamatozású eszközöknek kitett portfólió várható hozama 0,7 %.

    A diverzifikációs projekt egyúttal arra is lehetőséget kínál, hogy a Bizottság megközelítése a zöld és fenntartható növekedésre vonatkozó szakpolitikai prioritások megvalósítása érdekében az ESG-jelöléssel ellátott eszközökbe történő befektetés növelésére összpontosítson. Az ESG-eszközöket előnyben részesítő jelenlegi egységes megközelítés jóvoltából a Bizottság által kezelt portfóliók közül már most is a közös tartalékalap összpontosít a leginkább a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokra. A környezeti, társadalmi és irányítási szempontok referenciaértékbe való módszeresebb beépítésével aktívabban irányítható a közös tartalékalap környezeti, társadalmi és irányítási szempontúsága.

    E jelentés 2022 elején történő elkészítésekor továbbra is nyomás nehezedik a portfólió és a referenciaérték teljesítményére, mivel a növekvő infláció, a monetáris politika várható szigorítása és az ukrajnai invázió közepette összességében tovább nőttek a hozamok és fokozódott a bizonytalanság. Másrészt az eszközöket mostanában pozitív hozamú kötvényekbe fektetik be, amelyek, ha hosszú távon fennmaradnak, segítenek a közelmúltban elszenvedett veszteségek fedezésében. A kamatvárakozások erőteljes elmozdulása jellemezte utóbbi időszak olyan szakaszt jelent, amelyben a közös tartalékalap eszközeinek értékelése a legsérülékenyebb. A következő 2–3 évben a közelmúltban elszenvedett veszteségeket valószínűleg sikerül visszafordítani, hacsak nem következnek be újabb piaci sokkok. A viharos 2021-es év tapasztalatai azonban rávilágítanak az egyetlen eszközkategóriára (kötvények) korlátozódó befektetési politika korlátaira, függetlenül attól, hogy az eszközök kiválasztása mennyire körültekintően történik.

    (1)    A költségvetési rendelet (az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. július 18-i európai parlamenti és a tanácsi (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet [HL L 193., 2018.7.30., 1. o.]) 214. cikke értelmében a Bizottság évente jelentést tesz az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a közös tartalékalapról. A közös tartalékalapra vonatkozó eszközkezelési iránymutatás (a közös tartalékalapra vonatkozó eszközkezelési iránymutatásról szóló, 2020. március 25-i bizottsági határozat [C(2020) 1896 final, HL C 131., 2020.4.22., 3. o.]) további iránymutatással szolgál e jelentés tartalmát illetően.
    (2)    A költségvetési rendelet 212. cikke.
    (3)    A többi, együttesen 6 milliárd EUR értékű portfólió az ESZAK-ot, a költségvetési pénzbírságok alapját, a résztvevői garanciaalapot, a közös betegségbiztosítási rendszert és a PL01-et foglalja magában.
    (4)    Az eszközkezelési iránymutatás 2. cikkének (1) bekezdése.
    (5)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/947 rendelete (2021. június 9.) a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa) létrehozásáról, a 466/2014/EU határozat módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az (EU) 2017/1601 rendelet és a 480/2009/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 209., 2021.6.14., 1. o.).
    (6)    A függő kötelezettségek az EU olyan potenciális pénzügyi kötelezettségei, amelyek meglévő kötelező érvényű kötelezettségvállalásokból vagy múltbeli eseményekből erednek. Az, hogy ezek ténylegesen eredményeznek-e veszteséget, olyan jövőbeli eseményektől függ, amelyek nem állnak teljes mértékben az EU ellenőrzése alatt.
    (7)    A költségvetési biztosítékokra és a függő kötelezettségekre vonatkozó további információk az Európai Unió általános költségvetéséről szóló munkadokumentum (COM(2021) 300) XI. részében és a költségvetési rendelet 250. cikke szerinti jelentésben találhatók (COM(2021) 676 final).
    (8)    A közös tartalékalap támasztja alá az EU által a jelenlegi többéves pénzügyi kereten belül – nevezetesen az InvestEU és az EFFA+ keretében – nyújtandó különböző támogatási formák rendszerét. A közös tartalékalap a korábbi többéves pénzügyi keretek (EFFA, ESBA, külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap [GFEA]) keretében az alaphoz hozzájáruló örökölt eszközökből felhalmozott eszközöket is magában foglalja.
    (9)    Az eszközkezelési iránymutatás 3. cikke szerint a közös tartalékalap forrásait az eszközkezelési iránymutatás 1. cikkében említett egyes hozzájáruló eszközöknek megfelelő komponensekhez kell allokálni.
    (10)    Külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap (GFEA), amely összefogja a külső megbízatás, a makroszintű pénzügyi támogatás és az Euratom programok tartalékait.
    (11)    Az előkészítő szakasz részleteit, valamint az alap struktúrájának és működésének ismertetését a közös tartalékalap működésbe lépéséről szóló bizottsági közleményben (COM(2021) 88 final) nyújtották be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.
    (12)    Minden értéket valós értéken mutatnak be.
    (13)    Állami szervek, szupranacionális szervek és ügynökségek által kibocsátott kötvények.
    (14)    A likviditási puffert a közös tartalékalapon kívül tartják. Ez a közös tartalékalapban tartott pénzeszközökön és pénzeszköz-egyenértékeseken (1,03 milliárd EUR) felül értendő.
    (15)    Fontos megemlíteni, hogy 2022-ben vagy később olyan kifizetések merülhetnek fel, amelyek a 2021. évi elszámolások utólagos kiigazítását tehetik szükségessé.
    (16)    E tartalékok nem csökkenhetnek a költségvetési biztosítékot létrehozó jogalkotási aktusban rögzített százalékos arány alá, különben a biztosíték tartalékkal nem megfelelően fedezettnek minősül.
    (17)    A különböző programokra vonatkozó kockázati mérőszámokat hivatalosan évente egyszer készítik el. Ebből következik, hogy a tényleges tartalékfeltöltési ráta kiszámítása éves rendszerességgel történik.
    (18)    A Bizottság (EU, Euratom) C(2020 7684) felhatalmazáson alapuló határozata az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös tartalékalap tényleges tartalékfeltöltési rátájának számítására vonatkozó részletes feltételekkel történő kiegészítéséről (HL L 42., 2021.2.5., 9. o.).
    (19)    Annak értékelésére, hogy a kötvények a közös tartalékalap számára történő allokáció céljából ESG-jelöléssel ellátottak, a közzétett értékelésben a Bizottság a kérdéses eszközből származó bevételek felhasználására támaszkodik azokkal az elemzésekkel és adatszolgáltatókkal amelyeket a Bizottság az eszközkezelési funkciójára használ fel.
    (20)    A Barclays Global Aggregate Bond Index – egy 68 billió USD értékű, különböző devizákban denominált, befektetésre ajánlott állam- és vállalati adósságot képviselő átfogó referenciaérték – 2021-ben 4,7 %-kal csökkent. A Bloomberg Euro-Aggregate – egy 13,4 billió EUR értékű, euróban denominált, befektetésre ajánlott adósságokat felölelő átfogó referenciaérték – 2021-ben rekord mértékű, 2,85 %-os veszteséget könyvelt el.
    (21)    A kockázatkezelési teljesítmény nem foglal magába néhány kisebb költséget, például a letétkezelői díjakat. Ez magyarázza a számviteli teljesítményhez viszonyított 2 bázispontos eltérést (−1,19 %).
    (22)    Az éves teljesítmény kiszámítása piaci árak használatával (piaci árazás szerinti módszer) és idősúlyozott alapon történik, hogy azt ne befolyásoljon semmilyen, a portfólió méretében a pénzbevételek vagy pénzkiadások miatt bekövetkező változás.
    (23)    −0,15 %-os várható éves hozam és −1,12 %-os várható volatilitás mellett a közös tartalékalap éves referenciahozamának az esetek 68 %-ában a −1,27 % és +0,97 % közötti tartományban kell lennie.
    (24)     „Global bond markets on course for worst year since 1999” , Financial Times (ft.com), 2021.12.25.
    Top