Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászatra és akvakultúrára vonatkozó intézkedések

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Halászati és akvakultúra-termékek a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság (GFCM) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen' for an updated information about the subject.

a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászatra és akvakultúrára vonatkozó intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről és a földközi-tengeri halászati erőforrások fenntartható kiaknázásával kapcsolatos irányítási intézkedésekről szóló 1343/2011/EU rendelet

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet megállapítja a halászati és akvakultúra-termékek tekintetében a védelemre, kezelésre, kiaknázásra, nyomon követésre, forgalmazásra és a végrehajtásra vonatkozóan a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság (GFCM) által meghatározott intézkedések Unió általi alkalmazásának szabályait.
  • A rendelet valamennyi kereskedelmi halászati és akvakultúrával kapcsolatos tevékenységre, valamint – ahol kifejezetten erről rendelkezik – az uniós halászhajók és a tagállamok állampolgárai által folytatott szabadidős halászati tevékenységre alkalmazandó.
  • A rendeletet az (EU) 2015/2102 és az (EU) 2019/982 rendelet módosította, általában védelmi, kezelési és ellenőrzési intézkedések kiterjesztése érdekében, reagálva az érintett vizek változó körülményeire.

FŐBB PONTOK

Halászati korlátozás alá vont területek

Halászati korlátozás alá vont területek vannak érvényben az alapvető fontosságú halélőhelyek, a veszélyeztetett tengeri ökoszisztémák és az érzékeny mélytengeri élőhelyek védelme érdekében.

Tilos vontatott kotróhálós és fenékvonóhálós halászatot folytatni a következő mélytengeri halászati korlátozás alá vont területeken:

  • Lophelia korallzátony Capo Santa Maria di Leuca térségében;
  • Nílus-delta területén található hideg szénhidrogén-források;
  • Eratoszthenész-fenékhegy.

Tilos fenékvonóhálós halászatot folytatni a Szicíliai-szorosban a következő halászati korlátozás alá vont területeken:

  • az Adventure sziklazátony keleti részén;
  • a Gela-medence nyugati részén;
  • a máltai sziklazátony keleti részén.

További korlátozások

  • Jabuka Pomo Pit az Adriai-tengeren: szezonális hálókorlátozások és a halászat engedélyezett hajókra korlátozott;
  • korlátozások az Oroszlán-öbölben;
  • térbeli vagy időbeli korlátozások az Alborán-tengeren és a Gabèsi-öbölben;
  • ideiglenes tilalmat és más intézkedéseket kell alkalmazni a Fekete-tengeren az rombuszhal ívási időszakában;
  • a halászflotta kapacitásának és a halászatnak a korlátozása a nagyszemű vörösdurbincs tekintetében az Alborán-tengeren;
  • január 1-jétől augusztus 14-ig tilos a halcsoportosulást előidéző eszközöket használó aranymakréla-halászat;
  • minimális védelmi referenciaméret a tüskéscápa fekete-tengeri állományára.

Halászeszközökre vonatkozó korlátozások

A rendelet korlátozza a következőket:

  • szembőség és vonóhálók és kopoltyúhálók halászata a Fekete-tengeren;
  • vontatott kotróhálós és vonóhálós halászat alkalmazása.

A vörös korall védelme és fenntartható kiaknázása

A rendelet szabályokat és korlátozásokat állapít meg, ideértve a következőket:

  • halászati engedélyek;
  • minimális kitermelési mélység;
  • a telepek alapjánál mért minimumátmérő;
  • megengedett kitermelőeszköz: kalapácsokat csak felhatalmazott személy használhat;
  • Időbeli tilalmak;
  • fogások nyilvántartása;
  • fogások kirakodása csak a kijelölt kikötőkben;
  • tilosak a tengeren történő átrakodási műveletek.

Véletlenszerű fogások

Véletlenszerű fogások esetén a következő fajokat sértetlenül és életben kell engedni, amennyire csak lehetséges:

  • tengeri madarak;
  • tengeri teknősök;
  • barátfókák;
  • cetfélék;
  • védett cápák és ráják.

A véletlenszerű fogásokat fedélzeti naplóban kell rögzíteni, a körülményekre vonatkozó információkkal, ideértve a halászeszköz típusát is.

A kis nyílt tengeri állományok kezelése az Adriai-tengeren

A kis nyílt tengeri állományokra vonatkozó referencia-halászati kapacitást az érintett uniós országok által hivatalosan jegyzékbe vett hajók száma alapján állapítják meg. A nemzeti hatóságoknak biztosítaniuk kell, hogy a flotta teljes kapacitása soha ne haladja meg ezt a referencia-halászati kapacitást.

Az engedélyezett hajók lajstroma

Az egyes uniós országoknak minden év december 1-jéig meg kell küldeniük azoknak a 15 métert meghaladó hosszúságú, a lobogójuk alatt közlekedő és a területükön lajstromba vett hajók jegyzékét, amelyek részére engedélyezik a halászatot a GFCM-megállapodás hatálya alá tartozó területen.

Halászati engedélyek

A halászati engedéllyel rendelkező hajók listáját közölni kell az alábbiakkal kapcsolatban: az Alborán-tengerben lévő nagyszemű vörösdurbincs, tengerfenéken élő állományok a Szicíliai-szorosban, rombuszhal a Fekete-tengerben, vörös korall, aranymakréla, a Jabuka / Pomo Pit területén folytatott halászat.

Ellenőrzések a Szicíliai-szorosban

A rendelet bevezet egy közös nemzetközi ellenőrzési és megfigyelési rendszert a Szicília-szoros nemzetközi vizein, és részletezi az ellenőrzések elvégzéséhez és a jogsértések felderítéséhez követendő eljárásokat.

Nem uniós hajók

Az uniós országok megtagadhatják a nem uniós hajók számára a kikötői szolgáltatásokhoz való hozzáférést, ideértve az üzemanyag-felvételi és készletfelvételi szolgáltatásokat, ha a hajó nem felel meg ennek a rendeletnek, vagy nem rendelkezik engedéllyel.

Együttműködés és tájékoztatás

Az Európai Bizottságnak és az uniós országoknak információt kell cserélniük a GFCM ügyvezető titkárával, különösen a következők révén: a fontos adatbázisok használata, együttműködésre való felkérés és együttműködés biztosítása e rendelet hatékony végrehajtásának előmozdítása érdekében.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

Az eredeti 1343/2011/EU rendelet 2012. január 19. óta alkalmazandó.

A módosító szabályok 2015. november 28-tól ((EU) 2015/2102 rendelet a vörös korall fenntartható kiaknázását, valamint a tengeri madarak, teknősök, barátfókák és cetfélék véletlenszerű fogásainak mérséklését illetően) és 2019. július 10-től ((EU) 2019/982 rendelet egyes érzékeny tengeri fajok véletlenszerű fogásának és a halászat tengeri élőhelyekre gyakorolt negatív környezeti hatásainak minimalizálása) alkalmazandók.

HÁTTÉR

Lásd továbbá:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1343/2011/EU rendelete (2011. december 13.) a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről és a földközi-tengeri halászati erőforrások fenntartható kiaknázásával kapcsolatos irányítási intézkedésekről szóló 1967/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról (HL L 347., 2011.12.30., 44–61. o.)

Az 1343/2011/EU rendelet későbbi módosításait beépítették az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/982 rendelete (2019. június 5.) a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló, 1343/2011/EU rendelet módosításáról (HL L 164., 2019.6.20., 1–22. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2102 rendelete (2015. október 28.) a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló, 1343/2011/EU rendelet módosításáról (HL L 308., 2015.11.25., 1–10. o.)

A Tanács 1967/2006/EK rendelete (2006. december 21.) a földközi-tengeri halászati erőforrások fenntartható kiaknázásával kapcsolatos irányítási intézkedésekről, a 2847/93/EGK rendelet módosításáról és az 1626/94/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 409., 2006.12.30., 11–85. o.). Újbóli közzététel helyesbítésekkel (HL L 36., 2007.2.8., 6–30. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 22.10.2019

Top