Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

EU és Ausztrália közötti kölcsönös elismerésről szóló megállapodás

EU és Ausztrália közötti kölcsönös elismerésről szóló megállapodás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Közösség és Ausztrália között a kölcsönös elismerésről

98/508/EK határozat az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a kölcsönös elismerésről szóló megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

A kölcsönös elismerésről szóló megállapodás* célja az EU és az Ausztrál Államszövetség közötti árucsereforgalom előmozdítása a technikai akadályok felszámolásával.

A kétoldalú megállapodás szerint, amelyről az uniós országok 2005. november 11-én állapodtak meg, az EU és Ausztrália kölcsönösen elfogadják a meghatározott ipari termékekre vonatkozóan elvégzett megfelelőségértékelés* eredményeit.

A határozat az EU részéről elfogadja a kölcsönös elismerésről szóló megállapodást Ausztráliával.

FŐBB PONTOK

A megállapodás a következő ágazatokra terjed ki:

  • a gyógyszerek helyes gyártási gyakorlata;
  • orvostechnikai eszközök;
  • távközlési terminálok és műholdas földi állomások berendezései;
  • alacsony feszültségű elektromos berendezések;
  • a berendezések elektromágneses összeférhetősége*;
  • ipari munkagépek, ideértve a toronydarukat és a mobildarukat;
  • nyomástartó berendezések;
  • autóipari termékek.

A megállapodás:

  • lehetővé teszi, hogy az uniós társaságok az Unión belül teszteljék és hitelesítsék a termékeiket – amelyeknek meg kell felelniük az ausztrál követelményeknek – majd exportálják azokat az ausztrál piacra és fordítva;
  • felsorolja a megállapodás által érintett minden ágazatra vonatkozó jogszabályokat, rendeleteket és közigazgatási szabályokat;
  • meghatározza a megfelelőségértékelések kölcsönös elfogadásának feltételeit;
  • megállapítja a megfelelőségértékelési szervek* kijelölésére vonatkozó eljárásokat, minden egyes ágazatra;
  • megköveteli az uniós és az ausztrál hatóságoktól, hogy ellenőrizzék, vizsgálják és felügyeljék a kijelölt megfelelőségértékelési szerveket, biztosítva munkájuk helyes elvégzését;
  • biztosítja a kijelölt megfelelőségértékelési szerv felfüggesztését;
  • uniós és ausztrál képviselőkből álló vegyes bizottságot hoz létre a megállapodással kapcsolatban felmerülő bármiféle ügy kezelése érdekében.

MIKORTÓL HATÁLYOS A MEGÁLLAPODÁS?

A megállapodás 1999. január 1-jétől hatályos.

HÁTTÉR

1989. december 21-i állásfoglalásukban az uniós kormányok megállapodtak a kölcsönös elismerésről szóló megállapodások alapelveiről. 1992. szeptember 21-én felhatalmazták az Európai Bizottságot, hogy az EU nevében a kölcsönös elismerésről szóló megállapodásokról tárgyalásokat folytasson egyes nem uniós országokkal.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Kölcsönös elismerésről szóló megállapodás: nemzetközi megállapodás, amelyben 2 vagy több fél elismeri egymás megfelelőségértékelési eredményeit.
Megfelelőségértékelés: az az eljárás, amelynek folyamán egy terméket a piacra dobás előtt tesztelnek, megvizsgálnak és hitelesítenek, biztosítva, hogy az megfelel a vonatkozó jogszabályoknak.
Elektromágneses összeférhetőség: az elektromos és elektronikus berendezések kölcsönhatása saját elektromágneses környezetében, illetve más berendezésekkel. Minden elektronikus készülék potenciálisan képes elektromágneses mezőket kibocsátani.
Megfelelőségértékelési szervek: értékelik, hogy egy termék megfelel-e a vonatkozó rendeleti, illetve jogszabályi követelményeknek.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Európai Közösség és Ausztrália között a megfelelőségértékelésre, a megfelelőségi igazolásokra és jelölésekre vonatkozó kölcsönös elismerésről (HL L 229., 1998.8.17., 3–60. o.)

A megállapodás későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 98/508/EK határozata (1998. június 18.) az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a megfelelőségértékeléssel, a megfelelőségi igazolásokkal és jelölésekkel kapcsolatos kölcsönös elismerésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 229., 1998.8.17., 1–2. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács állásfoglalása (1989. december 21.) a megfelelőségértékelés globális megközelítéséről (HL C 10., 1990.1.16., 1–2. o.)

utolsó frissítés 24.07.2018

Top