Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Külföldi beruházók és az uniós kormányok közötti viták

Külföldi beruházók és az uniós kormányok közötti viták

E rendelet az Európai Unió és tagországai közötti pénzügyi felelősséget tisztázza az olyan esetek tekintetében, amikor valamely EU-n kívüli országból származó beruházó keresetet nyújt be valamely olyan nemzetközi megállapodás megszegése okán, amelynek az EU is részes fele.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 912/2014/EU rendelete (2014. július 23.) az Európai Unió által megkötött nemzetközi megállapodások által létrehozott, a beruházók és az államok közötti vitarendezést végző választott bíróságokkal kapcsolatos pénzügyi felelősség meghatározására vonatkozó keret létrehozásáról.

ÖSSZEFOGLALÓ

E rendelet az Európai Unió és tagországai közötti pénzügyi felelősséget tisztázza az olyan esetek tekintetében, amikor valamely EU-n kívüli országból származó beruházó keresetet nyújt be valamely olyan nemzetközi megállapodás megszegése okán, amelynek az EU is részes fele.

MI A RENDELET CÉLJA?

A Lisszaboni Szerződés szerint a külföldi közvetlen befektetés része lett az EU kereskedelmi politikájának, amelynek tekintetében az EU kizárólagos hatáskörrel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság az uniós országok nevében egyeztet az EU-n kívüli országokkal megkötött kereskedelmi megállapodások beruházási része kapcsán. E megállapodásoknak a beruházók és az államok közötti vitarendezési mechanizmus is része lehet. Olyan védelmi intézkedésről van szó, amely az érintett EU-n kívüli országból származó beruházók számára lehetővé teszi, hogy jogi eljárást indítsanak azon uniós országgal szemben, ahol pénzt fektettek be. A keresetek a nemzetközi megállapodások állítólagos megsértéséről szólnak.

Az új szabályok azt határozzák meg, hogy a Bizottság által képviselt EU-nak vagy az európai kormányoknak kell a jogvitákból származó pénzügyi költségeket - köztük a kártérítési költségeket - viselniük.

FŐBB PONTOK

A pénzügyi felelősség megosztását tisztázó kritériumok

  • 1.

    Az EU viseli a pénzügyi költségeket abban az esetben, amikor a valamely beruházó által benyújtott kereset valamely uniós intézmény, szerv vagy ügynökség által tett intézkedésről szól.

  • 2.

    Az érintett uniós ország viseli a pénzügyi költségeket abban az esetben, amikor a valamely beruházó által benyújtott kereset egy általa tett intézkedésről szól.

  • 3.

    Ha valamely uniós ország tesz meg egy intézkedést, de azt uniós jogszabály írja elő, az EU tartozik pénzügyi felelősséggel.

Eljárás

Együttműködés és konzultáció: a Bizottságnak és a jogvitában érintett uniós országnak együtt kell működniük, konzultálniuk kell egymással és meg kell egymással osztaniuk az információkat. A rendelet etikai szabályokat is előír az olyan esetekre, amikor az EU és az érintett uniós ország választottbírósági eljárást (a jogvita rendezésére irányuló eljárást) folytat le.

A pénzügyi felelősséggel kapcsolatos egyetértés hiánya: amennyiben a jogvitában az EU az alperes, és a Bizottság úgy véli, hogy valójában az adott uniós ország felelős a választottbírósági eljárásból eredő költségek viselésére, megállapodásra kell jutniuk egymással.

Ha az uniós ország ezzel nem ért egyet, a Bizottság elfogadhat egy olyan határozatot, amely a szóban forgó országot a kifizetett összeg megtérítésére kényszeríti.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

Ezt a rendeletet 2014. szeptember 17-től kell alkalmazni.

További információk az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatóságának honlapján érhetők el.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

912/2014/EU rendelet

2014.9.17.

-

HL L 257., 2014.8.28., 121-134. o.

utolsó frissítés 03.12.2014

Top