EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R1025

Szabványosítás az Európai Unióban

Szabványosítás az Európai Unióban

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

1025/2012/EU rendelet az európai szabványosításról

Az 1025/2012/EU rendeletet módosító (EU) 2022/2480 rendelet

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet célja korszerűsíteni és javítani az Európai Unió (EU) belső piacán vezető szerepet betöltő szabványosítást azáltal, hogy meghatározza:
    • az EU szabványosítási folyamatának a működését; valamint
    • a folyamatban (uniós és nemzeti szinten egyaránt) részt vevő különböző szervezetek együttműködésének módozatát.
  • A jogszabályi keret egyszerűsítésével és alkalmazásával a rendelet a legújabb fejlemények és a jövőbeni kihívások tükrözésére törekszik.
  • A szabványok segítik a piaci versenyt, csökkentik a költségeket, javítják a biztonságot, illetve fokozzák a versenyt, ráadásul védik az egészséget, a biztonságot és a környezetet.

FŐBB PONTOK

A rendelet az alábbiakra vonatkozólag határoz meg szabályokat:

  • a szabványügyi szervezetek, a nemzeti szabványügyi testületek, az uniós tagállamok és az Európai Bizottság közötti együttműködés;
  • hogyan hoznak létre az uniós jogszabályoknak és politikáknak megfelelő, piacvezérelt európai szabványokat a termékekre és szolgáltatásokra vonatkozóan;
  • az információs és kommunikációs technológiák műszaki előírásai miként tudják támogatni ezt a folyamatot;
  • a szabványügyi tevékenységek finanszírozása, általában az EU jogszabályaival és politikájával összhangban álló támogatások vagy pályázati felhívások keretében;
  • az érdekcsoportok részvétele.

A rendelet a szolgáltatásokra és a termékekre vonatkozó szabványokra egyaránt kitér, a termékek és szolgáltatások megkövetelt jellemzői között pedig szerepelnie kell a környezet és a közegészségügy védelmének is.

Európai szabványügyi szervezetek szabványosításra való felkérése

A Bizottság felkérhet egy vagy több európai szabványügyi szervezetet (ESO) európai szabvány kidolgozására. Ezen európai szabványoknak piacvezérelteknek kell lenniük, valamint figyelembe kell venniük a közérdeket és az uniós szakpolitikai célkitűzéseket. A Bizottság határozza meg a teljesítendő előírásokat és a határidőt. A tagállamok közlik a Bizottsággal a szabványügyi intézményekhez benyújtott, meghatározott termékekre vonatkozó műszaki előírás vagy szabvány kidolgozására vonatkozó kérelmeket az ilyen termékekre vonatkozó műszaki szabály elfogadása céljából.

A szabványosítási folyamatban való széles körű részvétel

  • Az ESO-k kötelesek elősegíteni valamennyi érintett érdekcsoport, köztük a kis- és középvállalkozások, a fogyasztóvédelmi szervezetek, a környezetvédelmi és dolgozói érdekcsoportok szabványosítási tevékenységeikben való tényleges részvételét.
  • A nemzeti szabványügyi testületek kötelesek elősegíteni a kis- és középvállalkozások szabványokhoz és szabványkidolgozási folyamatokhoz való hozzáférését, valamint a részvétel javítása érdekében megosztani a bevált gyakorlatokat.
  • A tagállamok adott esetben ösztönzik a hatóságok, köztük a piacfelügyeleti hatóságok részvételét a szabványok kidolgozására vagy felülvizsgálatára irányuló nemzeti szabványosítási tevékenységekben.
  • Annak érdekében, hogy a szabványosítási folyamatban jobban figyelembe vegyék az EU érdekeit, értékeit és szakpolitikai célkitűzéseit, valamint általában a közérdeket, az (EU) 2022/2480 rendelet módosítja az 1025/2012/EU rendelet 10. cikkét. A módosítás beemeli a felelősségteljes kormányzás alapelveit az európai szabványosítási rendszerbe azáltal, hogy garantálja az érdekcsoportok kiegyensúlyozott képviseletét a szabványok döntéshozatalai eljárásaiban. Az új szabályok értelmében minden ESO köteles biztosítani, hogy az európai szabványokra és európai szabvány jellegű dokumentumokra vonatkozó alábbi döntéseket kizárólag a nemzeti szabványügyi testületeknek az adott szervezet illetékes döntéshozó testületén belüli képviselői hozzák meg:
    • a szabványosításra vonatkozó bizottsági felkérések elfogadására és elutasítására vonatkozó döntések;
    • a szabványosításra vonatkozó felkérés teljesítéséhez szükséges új munkatételek elfogadására vonatkozó döntések; és
    • az európai szabványok vagy európai szabvány jellegű dokumentumok elfogadására, felülvizsgálatára és visszavonására vonatkozó döntések.

A műszaki előírások elismerése és alkalmazása

A hatóságoknak a hardverek, szoftverek és informatikai szolgáltatások közbeszerzése során a lehető legjobban figyelembe kell venniük a releváns műszaki előírások széles köréből fakadó lehetőségeket. A műszaki előírások piaci elfogadottsággal rendelkeznek, és azok alkalmazása nem gátolja a már meglévő uniós, illetve nemzetközi szabványokkal való interoperabilitást.

Az éves munkaprogram, valamint harmonizált szabványokkal szembeni kifogások

Az éves munkaprogram határozza meg a stratégiai prioritásokat, az EU hosszú távú növekedési stratégiájának figyelembevételével. A Bizottság bejelentési rendszert hoz létre valamennyi érdekcsoport részére – a megfelelő konzultáció és a piaci relevancia biztosítása érdekében – mielőtt elfogadná az éves munkaprogramot vagy a szabványosítási kérelmeket, illetve mielőtt döntést hozna a tagállamok vagy az Európai Parlament által benyújtott, harmonizált szabvány elleni bármilyen kifogás tekintetében.

Jelentéstétel

Az európai szabványügyi szervezetek e rendelet végrehajtásáról éves jelentést nyújtanak be a Bizottságnak.

Konkrét szabványok

A rendelet kifejezetten rendelkezik az alábbi konkrét szabványokról:

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A 1025/2012/EU rendelet 2013. január 1. óta hatályos.

Az (EU) 2022/2480 rendelet 2023. július 9-én lép hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1025/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az európai szabványosításról, a 89/686/EGK és a 93/15/EGK tanácsi irányelv, a 94/9/EK, a 94/25/EK, a 95/16/EK, a 97/23/EK, a 98/34/EK, a 2004/22/EK, a 2007/23/EK, a 2009/23/EK és a 2009/105/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 87/95/EGK tanácsi határozat és az 1673/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 316., 2012.11.14., 12–33. o.)

Az 1025/2012/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2480 rendelete (2022. december 14.) az 1025/2012/EU rendeletnek az európai szabványügyi szervezetek európai szabványokkal és európai szabvány jellegű dokumentumokkal kapcsolatos döntései tekintetében történő módosításáról (HL L 323., 2022.12.19., 1–3. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak – Az európai szabványok stratégiai jövőképe: az európai gazdaság fenntartható növekedésének elősegítése és gyorsítása 2020-ig (COM(2011) 311 végleges, 2011.6.1.)

utolsó frissítés 09.07.2023

Az oldal tetejére