Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2576

    A gázbeszerzések jobb koordinálása, megbízható ár-referenciaértékek és a határokon átnyúló gázkereskedelem

    A gázbeszerzések jobb koordinálása, megbízható ár-referenciaértékek és a határokon átnyúló gázkereskedelem

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    (EU) 2022/2576 rendelet a szolidaritásnak a gázbeszerzések jobb koordinálása, megbízható ár-referenciaértékek és a határokon átnyúló gázkereskedelem révén történő fokozásáról

    MI A RENDELET CÉLJA?

    A rendelet ideiglenes vészhelyzeti intézkedéseket vezet be, amelyek célja a magas energiaárak csökkentése és a gázellátás biztonságának javítása a következők révén:

    • szorosabb szolidaritás valós vészhelyzet és gázellátási hiány esetén;
    • az Európai Unió (EU) és tagállamai közötti jobb összehangoltság;
    • a gáz- és villamosenergia-árak volatilitásának korlátozása; valamint
    • megbízható ár-referenciaértékek meghatározása.

    FŐBB PONTOK

    Oroszország Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan agressziós háborúja és az Oroszországból a tagállamokba irányuló földgázellátás csökkenése veszélyezteti az Unió és tagállamai ellátásbiztonságát. A gázellátás ily módon történő, fegyverként való felhasználása és a piacoknak a gázáramlások szándékos megzavarásával történő manipulálása az energiaárak ugrásszerű emelkedéséhez vezetett az Unióban, ami veszélyezteti az Unió gazdaságát.

    A rendelet koordinált válasz az Unió részéről annak érdekében, hogy megvédje polgárait és gazdaságát az Oroszországból származó földgáztól való függőség csökkentésével és a túlzott árak mérséklésével.

    A kereslet összesítése és közös beszerzés

    Annak elkerülése érdekében, hogy a tagállamok egymásra licitáljanak és nagyobb befolyást tudjanak gyakorolni a gázszállítókra, a tagállamok és az Energiaközösség országai a rendelet értelmében az Európai Bizottság által megbízott szolgáltatónak nyújthatják be gázimportigényüket, amely aztán:

    • kiszámítja az összesített keresletet;
    • ajánlatokat kér a globális piacokon, hogy a földgázszállítók ki tudják elégíteni az összesített keresletet; valamint
    • kiosztja a kínálathoz való hozzáférési jogokat, figyelembe véve a kisebb és nagyobb résztvevők közötti arányos elosztást.

    A földgázipari vállalkozások és gázfogyasztó vállalkozások:

    • kötelesek igénybe venni a szolgáltatót a 2023. évre vonatkozó tárolófeltöltési célmennyiség legalább 15 %-ának megfelelő gázmennyiség erejéig – amely az Unióra nézve körülbelül 13,5 milliárd köbméterrel egyenértékű –, mely mennyiségen túl az összesítés önkéntes, de ugyanezen a mechanizmuson alapul;
    • ezután dönthetnek úgy, hogy a platformon keresztül vásárolnak gázt olyan szolgáltatóktól, amelyek képesek kielégíteni az összesített keresletet;
    • koordinálhatják a beszerzési szerződések feltételeinek elemeit, vagy közös beszerzési szerződéseket alkalmazhatnak annak érdekében, hogy megfeleljenek az uniós versenyjognak.

    Az orosz gáz ki van zárva a közös beszerzésekből.

    A gázár-referenciaértékek meghatározása

    Az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) 2023. március 31-ig új referenciaárat dolgoz ki a folyékony földgáz stabil és kiszámítható árképzésének ösztönzése érdekében.

    A rendelet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) révén létrehoz egy napközbeni volatilitás kezelésére szolgáló mechanizmust *, amely az ugyanazon napi ügyletek esetében alkalmazandó azokon a kereskedési helyszíneken, ahol az energiához kapcsolódó derivatívák kereskedelme zajlik; célja az alábbiak megelőzése:

    • az ár túlzott volatilitása egy kereskedési nap alatt; és
    • a derivatívák árának ingadozása a felső és alsó határértékeken túl.

    A tagállamok szolidaritása a villamosenergia-ellátás folyamatosságának biztosítása, valamint az alapvető ágazatok és a védett felhasználók védelme érdekében*

    A szabályok lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy:

    • csökkentsék a nem alapvető fontosságú fogyasztásnak minősülő tevékenységeket (például a kültéri fűtést vagy a lakossági úszómedencék fűtését) az alapvető szolgáltatások vagy ágazatok ellátása érdekében;
    • meghatározzák, mi minősül alapvető fontosságú fogyasztásnak;
    • szolidaritást kérjenek más tagállamoktól, ha nem képesek biztosítani a villamosenergia-ellátás biztonsága szempontjából kritikus gázmennyiséget;
    • tisztázzák az e szabályok alóli kivételeket, például a következőket: szolidaritási alapon védett felhasználók * (háztartások és bizonyos szociális szolgáltatások), a gáz előállítása és szállítása során használt villamosenergia előállításához szükséges gázmennyiség, bizonyos kritikus infrastruktúrák, továbbá a katonai, nemzetbiztonsági és humanitáriussegély-szolgálatok működéséhez elengedhetetlen létesítmények;
    • minden körülmények között védelmet biztosítsanak a védett fogyasztók számára (például beltéri háztartási fűtés, iskolák és kórházak); és
    • a gázellátást megosszák valódi vészhelyzet esetén.

    A jogszabály előírja továbbá az (EU) 2017/1938 rendelet (lásd az összefoglalót) szerinti vészhelyzet esetén a többi tagállam részére nyújtott szolidaritásról szóló alapértelmezett szabályokat is, amennyiben az érintett tagállamok nem állapodtak meg ilyen intézkedésekről.

    MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

    A rendelet 2022. december 30. óta hatályos, és 2024. december 31-ig marad hatályban. A szállítási kapacitások hatékonyabb kihasználását érintő rendelkezések 2023. március 31. óta hatályosak.

    HÁTTÉR

    A rendeletet az Európai Unió működéséről szóló szerződés 122. cikke alapján léptették hatályba, amely lehetővé teszi súlyos energiaellátási nehézségek esetén a megfelelő gazdasági intézkedések meghozatalát.

    További információk:

    KULCSFOGALMAK

    A napközbeni volatilitás kezelésére szolgáló mechanizmus. A volatilitás kezelésére szolgáló mechanizmus, amelynek célja a nagy áringadozások korlátozása a villamosenergia- és gázderivatíva-piacokon ugyanazon a kereskedési napon belül.
    Védett felhasználók. A földgázelosztó hálózathoz csatlakoztatott lakossági fogyasztó. E fogalommeghatározásba tartozhat – amennyiben az érintett tagállam úgy határoz – az alábbiak közül egy vagy több, feltéve, hogy az (1), illetve a (2) pontban említett kis- és középvállalkozások (kkv-k) vagy szolgáltatások az adott tagállamban együttesen legfeljebb a teljes végső éves gázfogyasztás 20 %-át képviselik:

    • 1.

      kkv, amennyiben csatlakoztatva van a földgázelosztó hálózathoz;

    • 2.

      alapvető szociális szolgáltató, amennyiben csatlakoztatva van a földgázelosztó vagy -szállító hálózathoz;

    • 3.

      távhőszolgáltató létesítmény, amennyiben lakossági felhasználók, kkv-k vagy alapvető szociális szolgáltatók számára szolgáltat fűtést, feltéve, hogy nem tud a gáztól eltérő más tüzelőanyagra váltani.

    Szolidaritási alapon védett felhasználó. A földgázelosztó hálózathoz csatlakoztatott lakossági fogyasztó. Ilyen lehet az alábbiak egyike vagy mindegyike:

    • 1.

      az adott tagállamban védett felhasználónak minősülő távhőszolgáltató létesítmény, feltéve, hogy a háztartások vagy az oktatási és a közigazgatási szolgáltatóktól eltérő alapvető szociális szolgáltatók számára szolgáltat fűtést;

    • 2.

      az adott tagállamban védett felhasználónak minősülő alapvető szociális szolgáltató az oktatási és a közigazgatási szolgáltatók kivételével.

    FŐ DOKUMENTUM

    A Tanács (EU) 2022/2576 rendelete (2022. december 19.) a szolidaritásnak a gázbeszerzések jobb koordinálása, megbízható ár-referenciaértékek és a határokon átnyúló gázkereskedelem révén történő fokozásáról (HL L 335., 2022.12.19., 1–35. o.)

    Az (EU) 2022/2576 tanácsi rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/942 rendelete (2019. június 5.) az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségének létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 158., 2019.6.14., 22–53. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VIII. cím – Gazdaság- és monetáris politika – 1. fejezet – Gazdaságpolitika – 122. cikk (az EKSz. korábbi 100. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 98. o.)

    utolsó frissítés 19.01.2024

    Az oldal tetejére