Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1009

    Biztonságos és hatékony termésnövelő anyagok az uniós piacon

    Biztonságos és hatékony termésnövelő anyagok az uniós piacon

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    (EU) 2019/1009 rendelet az uniós termésnövelő anyagok forgalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

    MI A RENDELET CÉLJA?

    • Megnyitja az Európai Unió (EU) egységes piacát azon termésnövelő termékek számára, amelyekre a harmonizációs szabályok ezidáig nem vonatkoztak; ilyenek például a szerves trágyák* és a szerves-ásványi trágyák*, talajjavító anyagok*, inhibitorok*, növényi biostimulánsok* vagy termesztőközegek*.
    • Közös szabályokat állapít meg a termésnövelő anyagok biztonsági, minőségi és címkézési követelményeire vonatkozóan.
    • Első alkalommal vezet be a toxikus szennyező anyagokra vonatkozó korlátokat. Ez garantálja a magas szintű talajvédelmet és csökkenti az egészségügyi és környezeti kockázatokat, miközben lehetővé teszi a termelők számára, hogy gyártási folyamataikat az új határértékek betartásához igazítsák.
    • Fenntartja az opcionális harmonizációt, mivel nem akadályozza az olyan trágyák belső piacon való forgalmazását, amelyekre nem vonatkoznak harmonizált rendelkezések, amennyiben a forgalmazás a nemzeti jogszabályokkal és a szabad mozgásra vonatkozó általános szabályokkal összhangban van.
    • A rendelet legutóbbi egységes szerkezetbe foglalt változata öt olyan módosítást tartalmaz, amelyeket az Európai Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján fogadott el. E módosítások a rendelet mellékleteit frissítik a műszaki fejlődéshez való hozzáigazítás vagy összetevők hozzáadása céljából.

    FŐBB PONTOK

    Hatály

    A rendelet a termésnövelő anyagok hét kategóriájára vonatkozik, amelyek a következők:

    • trágyák, ideértve a következőket:
      • szervetlen trágyák,
      • szerves-ásványi trágyák, és
      • szerves trágyák;
    • talajjavító anyagok;
    • meszezőanyagok;
    • termesztőközegek;
    • inhibitorok;
    • növényi biostimulánsok; és
    • termésnövelő anyagkeverékek.

    A rendelet hatálya nem terjed ki a következőkre:

    A szabályok az uniós termésnövelő anyagok tervezésére, gyártására és forgalomba hozatalára vonatkoznak. A rendelet hatálya nem terjed ki az uniós termésnövelő anyagok felhasználására vagy alkalmazási módjára.

    Követelmények

    • A rendelet meghatározza a CE-jelöléssel ellátott uniós termésnövelő anyagok szabályait, ideértve a következőkre vonatkozó követelményeket:
      • a szennyező anyagok és a kórokozók (betegséget okozó mikroorganizmusok) maximális szintjei;
      • a minimális tápanyagtartalom és más vonatkozó jellemzők a termék kategóriájától függően;
      • címkézés.
    • Az uniós termésnövelő anyagok megfelelőségének vizsgálatát megbízható és reprodukálható módon kell elvégezni.

    Szabad mozgás

    • Az uniós tagállamok nem korlátozhatják az uniós termésnövelő anyagok szabad mozgását az összetételükkel, címkézésükkel vagy az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb szempontokkal kapcsolatos okokból, ha ezek a termékek megfelelnek e rendelet szabályainak.
    • A tagállamok fenntarthatnak vagy elfogadhatnak az emberi egészségre és a környezetre vonatkozó (az uniós szerződéseknek megfelelő) szabályokat, amelyek érintik az uniós termésnövelő anyagok felhasználását, mindaddig, amíg azok nem igénylik az uniós szabályoknak megfelelő termékek módosítását vagy a forgalomba hozatal feltételeinek befolyásolását.

    A rendelet módosítása vagy kiegészítése céljából a Bizottság több felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadott el:

    • az (EU) 2022/1519 rendeletet, amely a gátló vegyületeket tartalmazó uniós termésnövelő anyagokra és a fermentációs maradékok utófeldolgozására vonatkozó követelményeket írja elő;
    • az (EU) 2022/1171 rendeletet, amely a II., III. és IV. mellékletet módosítja a hasznosításból nyert nagy tisztaságú anyagokkal mint az uniós termésnövelő anyagok összetevő-kategóriájával való kiegészítés céljából;
    • az (EU) 2022/973 rendeletet, amely a melléktermékek uniós termésnövelő termékekben való felhasználásának agronómiai hatékonyságára és biztonságosságára vonatkozó kritériumokat állapítja meg;
    • az (EU) 2021/2088 rendeletet, amely a II., III. és IV. mellékletet módosítja a pirolízis és gázosítás útján létrejött anyagokkal mint az uniós termésnövelő anyagok összetevő-kategóriájával való kiegészítés céljából;
    • az (EU) 2021/2087 rendeletet, amely a II., III. és IV. mellékletet módosítja a termikus oxidáció útján létrejött anyagokkal és azok származékaival mint az uniós termésnövelő anyagok összetevő-kategóriájával való kiegészítés céljából;
    • az (EU) 2021/2086 rendeletet, amely a II. és IV. mellékletet módosítja a kicsapatott foszfátsókkal és azok származékaival mint az uniós termésnövelő anyagok összetevő-kategóriájával való kiegészítés céljából;
    • az (EU) 2021/1768 rendeletet, amely az I., II., III. és IV. mellékletét módosítja a műszaki fejlődéshez való hozzáigazítás céljából.

    Hatályon kívül helyezés

    2022. július 16-án az (EU) 2019/1009 rendelet a 2003/2003/EK rendelet helyébe lépett és hatályon kívül helyezte azt; e rendelet különösen a szervetlen műtrágyákra vonatkozott.

    MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

    A rendelet 2022. július 16. óta alkalmazandó.

    HÁTTÉR

    További információk:

    KULCSFOGALMAK

    Szerves trágyák. Növények táplálására használt állati vagy növényi eredetű anyagok; állhatnak trágyából, guanóból, komposztból és a biogáztermelés után visszamaradt anyagokból.
    Szerves-ásványi trágyák. Növények táplálására használt állati, növényi és ásványi eredetű anyagok.
    Talajjavító anyagok. A talajok minőségét és tulajdonságait javító anyagok.
    Inhibitorok. Olyan anyagok, amelyeket a nitrogén felszabadulásának lassítása és ezáltal a nitrogénveszteség elkerülése érdekében adnak a műtrágyához.
    Növényi biostimulánsok. Olyan anyagok, amelyek elősegítik a növények tápanyagfolyamatait, különösen azáltal, hogy javítják a tápanyagok felhasználásának hatékonyságát és a növények környezeti feltételekkel szembeni ellenálló képességét.
    Termesztőközegek. A talajtól eltérő olyan anyagok, amelyekben növények nőnek.

    FŐ DOKUMENTUM

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1009 rendelete (2019. június 5.) az uniós termésnövelő anyagok forgalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról, az 1069/2009/EK és az 1107/2009/EK rendelet módosításáról, valamint a 2003/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2019.6.25., 1–114. o.)

    Az eredeti szöveg tartalmazza az (EU) 2019/1009 rendelet egymást követő módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    A Bizottság (EU) 2022/1519 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. május 5.) az (EU) 2019/1009 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gátló vegyületeket tartalmazó uniós termésnövelő anyagokra és a fermentációs maradékok utófeldolgozására vonatkozó követelmények tekintetében történő módosításáról (HL L 236., 2022.9.13., 5–15. o.)

    A Bizottság (EU) 2022/1171 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. március 22.) az (EU) 2019/1009 európai parlamenti és tanácsi rendelet II., III. és IV. mellékletének a hasznosításból nyert nagy tisztaságú anyagokkal mint az uniós termésnövelő anyagok összetevő-kategóriájával való kiegészítése céljából történő módosításáról (HL L 183., 2022.7.8., 2–11. o.)

    A Bizottság (EU) 2022/973 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. március 14.) az (EU) 2019/1009 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a melléktermékek uniós termésnövelő termékekben való felhasználásának agronómiai hatékonyságára és biztonságosságára vonatkozó kritériumok megállapítása révén történő kiegészítéséről (HL L 167., 2022.6.24., 29–33. o.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 1107/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a növényvédő szerek forgalomba hozataláról, valamint a 79/117/EGK és a 91/414/EGK tanácsi irányelvek hatályon kívül helyezéséről (HL L 309., 2009.11.24., 1–50. o.).

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    Az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (állati melléktermékekre vonatkozó rendelet) (HL L 300., 2009.11.14., 1–33. o.).

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    utolsó frissítés 16.09.2022

    Az oldal tetejére