EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1901

A Bizottság (EU) 2021/1901 rendelete (2021. október 29.) az Európai Parlament és Tanács 1338/2008/EK rendeletének az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadásokra és finanszírozásra vonatkozó statisztika tekintetében történő végrehajtásáról (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2021/7680

OJ L 387, 3.11.2021, p. 110–119 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1901/oj

2021.11.3.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 387/110


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1901 RENDELETE

(2021. október 29.)

az Európai Parlament és Tanács 1338/2008/EK rendeletének az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadásokra és finanszírozásra vonatkozó statisztika tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a népegészségre és a munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó közösségi statisztikáról szóló, 2008. december 16-i 1338/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (1) bekezdésére és II. mellékletének d) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1338/2008/EK rendeletből következik, hogy az egészségügyi kiadásokkal és finanszírozással kapcsolatos adatokat és metaadatokat meg kell határozni végrehajtási intézkedésekkel.

(2)

Az 1338/2008/EK rendelet 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság költség-haszon elemzést végzett, figyelembe véve az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadásokra és finanszírozásra vonatkozó adatok rendelkezésre állásának előnyeit. Az egészségügyi kiadásokkal és finanszírozással kapcsolatos változókat össze kell gyűjteni annak biztosítása érdekében, hogy az egészségügyi és szociálpolitikai döntésekhez rendelkezésre álljanak az egész Unióra vonatkozó adatok.

(3)

Az adatok relevanciájának és összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében a Bizottság (Eurostat), a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) és az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) közösen összeállította az egészségügyi számlák rendszerének 2011. évi kézikönyvét (2). A közösen végrehajtandó éves adatgyűjtésnél alkalmazott részletes kérdőívnek és az azt kísérő iránymutatásnak ezen a kézikönyvön kell alapulniuk, amely előírja az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadásokra és finanszírozásra vonatkozó adatok feldolgozásának fogalmát, definícióit és módszereit.

(4)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Statisztikai Rendszer Bizottságának véleményével, amelyet a 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 7. cikke hozott létre,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Ez a rendelet meghatározza az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadásokra és finanszírozásra (mint az egészségügyi ellátásra vonatkozó statisztikák tekintetében az 1338/2008/EK rendelet II. mellékletében felsorolt területek egyikére) vonatkozó európai statisztikák kidolgozásának és előállításának szabályait.

2. cikk

E rendelet alkalmazásában az I. mellékletben meghatározott fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

3. cikk

A tagállamok a II. mellékletben meghatározott összesítettségi szinten szolgáltatják az adatokat.

4. cikk

(1)   A tagállamok évente nyújtják be az előírt adatokat és a kapcsolódó szabványos referencia-metaadatokat. A referencia-időszak a naptári év. Az első referenciaév 2021.

(2)   Az n. évre vonatkozó adatokat és referencia-metaadatokat az n+2. év április 30-ig kell benyújtani.

(3)   Az adatokat és a referencia-metaadatokat az egyablakos adatbeviteli rendszeren keresztül kell a Bizottság (Eurostat) részére megküldeni, vagy elektronikus úton kell elérhetővé tenni, hogy a Bizottság (Eurostat) lekérhesse őket.

5. cikk

A tagállamok benyújtják a szükséges referencia-metaadatokat is, különös tekintettel:

a)

az adatforrásokra és azok hatókörére;

b)

az alkalmazott összeállítási módszerekre;

c)

az egészségügyi ellátással kapcsolatos tagállami kiadások és finanszírozás tagállamokra jellemző, az I. mellékletben felsorolt fogalommeghatározásoktól eltérő sajátosságaira vonatkozó információkra;

d)

a tagállami jogra való hivatkozásokra, amennyiben az képezi az egészségügyi ellátással kapcsolatos kiadások és finanszírozás jogalapját;

e)

az I. mellékletben felsorolt statisztikai fogalmakban bekövetkező változásokra vonatkozó információra.

6. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. október 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 354., 2008.12.31., 70. o.

(2)  OECD, Eurostat and World Health Organization, A System of Health Accounts 2011 (OECD, Eurostat és WHO: Az Egészségügyi számlák rendszerének 2011. évi kézikönyve).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).


I. MELLÉKLET

Fogalommeghatározások

1.   

Egészségügyi ellátás: minden olyan tevékenység, amelynek célja egészségügyi szakismeretek alkalmazása útján a személyek egészségi állapotának javítása, fenntartása, illetve romlásának megelőzése, valamint a betegségek következményeinek enyhítése.

2.   

Folyó egészségügyi kiadások: a rezidens egységek egészségügyi javakra és szolgáltatásokra fordított végső fogyasztási kiadásai, beleértve az egyéneknek közvetlenül biztosított egészségügyi javakat és szolgáltatásokat, valamint a közösségi egészségügyi szolgáltatásokat is.

3.   

Egészségügyi funkciók: a folyó egészségügyi kiadások útján kielégítendő szükségletek és megvalósítandó célkitűzések típusai.

4.   

Gyógyító és rehabilitációs fekvőbeteg-ellátás Fekvőbeteg-ellátás: egészségügyi intézményben, ott hivatalosan ellátásba vett betegek számára nyújtott, éjszakai benntartózkodással járó kezelés és/vagy ellátás. Gyógyító ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek elsődleges célja valamely betegség vagy sérülés tüneteinek vagy súlyosságának enyhítése, illetve életveszélyes vagy a normál életvitelt fenyegető súlyosbodásának vagy kapcsolódó komplikációk kialakulásának megelőzése. Rehabilitációs ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek célja a szervezet sérült funkcióinak és struktúráinak stabilizálása, javítása vagy helyreállítása, a test hiányzó vagy elvesztett funkcióinak vagy szerveinek kompenzálása, az aktív és együttműködő életmód elősegítése, valamint a károsodások, egészségügyi komplikációk és kockázatok megelőzése.

5.   

Egynapos gyógyító és rehabilitációs ellátás Egynapos ellátás: egészségügyi intézményben diagnosztikai, kezelési vagy egyéb egészségügyi ellátási céllal ellátásba vett, majd ugyanazon a napon elbocsátott betegeknek nyújtott, előre tervezett egészségügyi vagy paramedicinális szolgáltatások. Gyógyító ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek elsődleges célja valamely betegség vagy sérülés tüneteinek vagy súlyosságának enyhítése, illetve életveszélyes vagy a normál életvitelt fenyegető súlyosbodásának vagy kapcsolódó komplikációk kialakulásának megelőzése. Rehabilitációs ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek célja a szervezet sérült funkcióinak és struktúráinak stabilizálása, javítása vagy helyreállítása, a test hiányzó vagy elvesztett funkcióinak vagy szerveinek kompenzálása, az aktív és együttműködő életmód elősegítése, valamint a károsodások, egészségügyi komplikációk és kockázatok megelőzése.

6.   

Gyógyító és rehabilitációs járóbeteg-ellátás Járóbeteg-ellátás: egészségügyi intézményben, ott hivatalosan ellátásba nem vett betegek számára nyújtott, éjszakai benntartózkodással nem járó egészségügyi és kiegészítő szolgáltatás. Gyógyító ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek elsődleges célja valamely betegség vagy sérülés tüneteinek vagy súlyosságának enyhítése, illetve életveszélyes vagy a normál életvitelt fenyegető súlyosbodásának vagy kapcsolódó komplikációk kialakulásának megelőzése. Rehabilitációs ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek célja a szervezet sérült funkcióinak és struktúráinak stabilizálása, javítása vagy helyreállítása, a test hiányzó vagy elvesztett funkcióinak vagy szerveinek kompenzálása, az aktív és együttműködő életmód elősegítése, valamint a károsodások, egészségügyi komplikációk és kockázatok megelőzése.

7.   

Otthoni gyógyító és rehabilitációs ellátás Otthoni ápolás-gondozás: a betegek otthonában, a szolgáltató fizikai jelenlétében nyújtott egészségügyi, kiegészítő és ápolási szolgáltatások. Gyógyító ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek elsődleges célja valamely betegség vagy sérülés tüneteinek vagy súlyosságának enyhítése, illetve életveszélyes vagy a normál életvitelt fenyegető súlyosbodásának vagy kapcsolódó komplikációk kialakulásának megelőzése. Rehabilitációs ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek célja a szervezet sérült funkcióinak és struktúráinak stabilizálása, javítása vagy helyreállítása, a test hiányzó vagy elvesztett funkcióinak vagy szerveinek kompenzálása, az aktív és együttműködő életmód elősegítése, valamint a károsodások, egészségügyi komplikációk és kockázatok megelőzése.

8.   

Tartós fekvőbeteg-ellátás (egészségügyi) Fekvőbeteg-ellátás: egészségügyi intézményben, ott hivatalosan ellátásba vett betegek számára nyújtott, éjszakai benntartózkodással járó kezelés és/vagy ellátás. Tartós ápolás-gondozás (egészségügyi): egy sor a mindennapi életvitelhez kapcsolódó tevékenységekhez segítséget nyújtó olyan egészségügyi vagy ápolási és személyi szolgáltatás, amelynek célja elsősorban a fájdalom és a szenvedés enyhítése, valamint a bizonyos fokig tartós ellátásra szoruló betegek egészségiállapot-romlásának csökkentése vagy megelőzése.

9.   

Tartós nappali ápolás-gondozás (egészségügyi) Egynapos ellátás: egészségügyi intézményben diagnosztikai, kezelési vagy egyéb egészségügyi ellátási céllal ellátásba vett, majd ugyanazon a napon elbocsátott betegeknek nyújtott, előre tervezett egészségügyi vagy paramedicinális szolgáltatások. Tartós ápolás-gondozás (egészségügyi): egy sor a mindennapi életvitelhez kapcsolódó tevékenységekhez segítséget nyújtó olyan egészségügyi vagy ápolási és személyi szolgáltatás, amelynek célja elsősorban a fájdalom és a szenvedés enyhítése, valamint a bizonyos fokig tartós ellátásra szoruló betegek egészségiállapot-romlásának csökkentése vagy megelőzése.

10.   

Tartós járóbeteg-ellátás (egészségügyi) Járóbeteg-ellátás: egészségügyi intézményben, ott hivatalosan ellátásba nem vett betegek számára nyújtott, éjszakai benntartózkodással nem járó egészségügyi és kiegészítő szolgáltatás. Tartós ápolás-gondozás (egészségügyi): egy sor a mindennapi életvitelhez kapcsolódó tevékenységekhez segítséget nyújtó olyan egészségügyi vagy ápolási és személyi szolgáltatás, amelynek célja elsősorban a fájdalom és a szenvedés enyhítése, valamint a bizonyos fokig tartós ellátásra szoruló betegek egészségiállapot-romlásának csökkentése vagy megelőzése.

11.   

Tartós otthoni ápolás-gondozás (egészségügyi) Otthoni ápolás-gondozás: a betegek otthonában, a szolgáltató fizikai jelenlétében nyújtott egészségügyi, kiegészítő és ápolási szolgáltatások. Tartós ápolás-gondozás (egészségügyi): egy sor a mindennapi életvitelhez kapcsolódó tevékenységekhez segítséget nyújtó olyan egészségügyi vagy ápolási és személyi szolgáltatás, amelynek célja elsősorban a fájdalom és a szenvedés enyhítése, valamint a bizonyos fokig tartós ellátásra szoruló betegek egészségiállapot-romlásának csökkentése vagy megelőzése.

12.   

(Meg nem határozott típusú) kiegészítő szolgáltatások: meg nem határozott típusú és meg nem határozott módon nyújtott, különösen az egészségügyi ellátó rendszerrel önállóan létesített kapcsolat keretében közvetlenül a betegnek nyújtott, az ellátási csomag szerves részét nem képező egészségügyi ellátás vagy tartós ápolás-gondozás; például laboratóriumi és képalkotó szolgáltatások, betegszállítás és sürgősségi ellátás.

13.   

(Meg nem határozott típusú) gyógyszerek és egyéb nem tartós egészségügyi javak meg nem határozott típusú és meg nem határozott módon nyújtott diagnosztikai, gyógyítási, tünetenyhítési vagy kezelési célú gyógyszerek és egyéb nem tartós egészségügyi javak, beleértve a vényköteles és szabad forgalmú gyógyszereket.

14.   

(Meg nem határozott típusú) terápiás segédeszközök és egyéb egészségügyi javak meg nem határozott típusú és meg nem határozott módon nyújtott tartós egészségügyi javak, beleértve többek között az emberi test deformitásainak és/vagy abnormalitásainak korrekcióját biztosító vagy az emberi testet támogató ortéziseket, az ortopédiai segédeszközöket, a hiányzó testrészeket pótló protéziseket és művégtagokat, valamint egyéb protetikus eszközöket, például a valamely hiányzó biológiai struktúra funkcióit ellátó vagy kiegészítő implantátumokat és orvostechnikai eszközöket.

15.   

Megelőző ellátás: elsődlegesen a sérüléseknek és betegségeknek, valamint azok utóhatásainak és komplikációinak elkerülésére, illetve azok számának csökkentésére vagy súlyosságának enyhítésére irányuló intézkedés.

16.   

Az egészségügyi rendszer irányítása, igazgatása és finanszírozása: az egészségügyi rendszerre (nem a közvetlen egészségügyi ellátásra) összpontosító, az egészségügyi rendszer működését irányító és támogató, kollektív (azaz nem egyénekre irányuló, hanem az egészségügyi rendszer minden felhasználójának biztosított) szolgáltatások.

17.   

A máshova nem sorolt, egyéb egészségügyi szolgáltatások a HC.1–HC.7. alá nem sorolt, egyéb egészségügyi szolgáltatásokat tartalmazzák.

18.   

Egészségügy-finanszírozási alrendszerek: az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést biztosító finanszírozási rendszerek, beleértve a háztartások által a szolgáltatásokért és javakért teljesített közvetlen kifizetéseket és a harmadik fél általi finanszírozási megállapodásokat is.

19.   

Állami alrendszerek: olyan egészségügy-finanszírozási rendszerek, amelyek jellemzőit törvény vagy a kormány írja elő, amelyekre elkülönített költségvetést irányoznak elő, és amelyekért valamely kormányzati egység viseli az átfogó felelősséget.

20.   

Szociális egészségbiztosítási alrendszerek: egyes konkrét népességcsoportok egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését a törvény vagy a kormány által előírt kötelező részvétel útján biztosító finanszírozási rendszerek, ahol az ellátás alapja az egészségbiztosítási hozzájárulások érintett magánszemély általi (vagy nevében történő) megfizetése.

21.   

Kötelező magán egészségbiztosítási alrendszerek: egyes konkrét népességcsoportok egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését a törvény vagy a kormány által előírt kötelező részvétel útján biztosító finanszírozási rendszerek, ahol az ellátás alapja egy egészségbiztosítási kötvény megvásárlása.

22.   

Önkéntes egészségbiztosítási alrendszerek: egészségbiztosítási kötvény vásárlásán alapuló rendszerek, amelyek igénybevételét a kormány nem írja elő kötelezően, és amelyek esetében a biztosítási díjat a kormány közvetlen vagy közvetett módon támogathatja.

23.   

Nonprofit intézmények által fenntartott finanszírozási alrendszerek: olyan nem kötelező, a nyilvánosság, a kormány vagy vállalkozások által juttatott adományokból fenntartott finanszírozási rendszerek és programok, amelyek esetében a jogosultság nem egyéni hozzájáruláson alapul.

24.   

Vállalati finanszírozási alrendszerek: elsődlegesen olyan rendszerek, amelyek keretében a vállalatok közvetlenül, biztosítási jellegű rendszer bevonása nélkül nyújtanak vagy finanszíroznak egészségügyi szolgáltatásokat alkalmazottaik számára.

25.   

Háztartások általi közvetlen kifizetések: az egészségügyi javaknak és szolgáltatásoknak a háztartások elsődleges jövedelméből vagy megtakarításaiból a javak megvásárlásakor vagy a szolgáltatások igénybevételekor történő, a felhasználó általi közvetlen kifizetése.

26.   

Külföldi finanszírozási alrendszerek: olyan, külföldön rezidens intézményi egységek részvételével vagy által igazgatott pénzügyi rendszerek, amelyek a rezidensek részéről erőforrásokat gyűjtenek és/vagy vonnak össze és egészségügyi javakat és szolgáltatásokat vásárolnak anélkül, hogy a pénzeszközöket valamely rezidens rendszeren áramoltatnák keresztül.

27.   

Egészségügyi szolgáltatók: elsődleges tevékenységként vagy több tevékenység egyikeként egészségügyi javakat és szolgáltatásokat nyújtó szervezetek és gazdasági szereplők.

28.   

Kórházak: elsősorban egészségügyi, diagnosztikai és kezelési szolgáltatások nyújtásával foglalkozó, többek között fekvőbetegeknek orvosi, ápolási és egyéb egészségügyi szolgáltatásokat és a fekvőbetegek ellátásához szükséges speciális szálláshely-szolgáltatásokat nyújtó, valamint adott esetben egynapos ellátást, járóbeteg-ellátást és otthoni ápolást-gondozást is biztosító, engedélyezett létesítmények.

29.   

Tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézmények: elsősorban tartós bentlakásos ápolás-gondozás biztosításával foglalkozó, a gondozottak igényeinek megfelelően többek között ápolási, felügyeleti vagy egyéb típusú ellátást kombináló létesítmények, amelyek esetében az előállítási folyamat és az ellátás jelentős részét egészségügyi és szociális szolgáltatások keveréke teszi ki, és amelyekben az egészségügyi szolgáltatásokat nagyobbrészt ápolás-gondozás és személyi szolgáltatások formájában nyújtják.

30.   

Járóbeteg-ellátó szolgáltatók: elsősorban közvetlenül járóbetegek számára fekvőbeteg-ellátást nem igénylő egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó létesítmények, többek között háziorvosi és szakorvosi rendelők, valamint egynapos beavatkozásokra szakosodott, illetve otthoni ápolást-gondozást biztosító létesítmények.

31.   

Kiegészítő szolgáltatást nyújtó szolgáltatók: olyan létesítmények, amelyek egészségügyi szakemberek felügyelete alatt meghatározott, a kórházak, ápolási-gondozási létesítmények, illetve járóbeteg-ellátó vagy egyéb szolgáltatók által nem biztosított kiegészítő szolgáltatásokat nyújtanak közvetlenül járóbetegeknek.

32.   

Egészségügyi javakat forgalmazó viszonteladók és egyéb szolgáltatók: olyan létesítmények, amelyek elsődleges tevékenysége egészségügyi javak egyéni vagy háztartási fogyasztásra vagy felhasználásra történő lakossági kiskereskedelme, beleértve az értékesítéshez kapcsolódó összeszerelési és javítási szolgáltatásokat is.

33.   

Megelőző egészségügyi ellátást nyújtó szolgáltatók: elsődleges tevékenységként különös csoportok vagy egyének, illetve általában a nyilvánosság számára közösségi megelőzési programokat és kampányokat, valamint közegészségügyi programokat biztosító szervezetek, többek között egészségügyi promóciós és egészségvédelmi ügynökségek, közegészségügyi intézetek, valamint főtevékenységként elsődleges megelőző egészségügyi ellátást biztosító szakintézmények.

34.   

Egészségügyi rendszerek igazgatásával és finanszírozásával foglalkozó szereplők: elsődlegesen az egészségügyi ellátást nyújtó szolgáltatók tevékenységének szabályozásával és az egészségügyi ágazat (beleértve az egészségügyi ellátások finanszírozását is) igazgatásával foglalkozó létesítmények.

35.   

Egyéb gazdasági szereplők: máshová be nem sorolt rezidens egészségügyi szolgáltatók, beleértve a családtagok számára otthoni egészségügyi szolgáltatásokat biztosító és ezzel összefüggésben szociális juttatásban részesülő háztartásokat, valamint minden olyan vállalkozást, amely másodlagos tevékenységként egészségügyi ellátást biztosít.

36.   

Külföld: egészségügyi javakat vagy szolgáltatásokat nyújtó, illetve az egészségüggyel összefüggő tevékenységet végző, nem rezidens egységek.


II. MELLÉKLET

Az adatszolgáltatás által érintett témák és jellemzőik, keresztbesorolási adataik és bontásaik

(1)

A folyó egészségügyi kiadások egészségügyi funkciók (HC) és finanszírozási rendszerek (HF) szerinti keresztbesorolása

Minden adatot tagállami pénznemben, millió egységben kell megadni.

 

Finanszírozási rendszerek

HF.1.1

HF.1.2.1

HF.1.2.2

HF.2.1

HF.2.2

HF.2.3

HF.3

HF.4

 

Egészségügyi funkciók

 

Állami alrendszerek

Szociális egészségbiztosítási alrendszerek

Kötelező magán egészségbiztosítási alrendszerek

Önkéntes egészségbiztosítási alrendszerek

Nonprofit intézmények által fenntartott finanszírozási alrendszerek

Vállalati finanszírozásialrendszerek

Háztartások általi közvetlen kifizetések

Külföldi finanszírozási alrendszerek

Folyó egészségügyi kiadások

HF.1–HF.4.

HC.1.1; HC.2.1

Gyógyító és rehabilitációs fekvőbeteg-ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.2; HC.2.2

Egynapos gyógyító és rehabilitációs ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.3; HC.2.3

Gyógyító és rehabilitációs járóbeteg-ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.4; HC.2.4

Otthoni gyógyító és rehabilitációs ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.1

Tartós fekvőbeteg-ellátás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.2

Tartós nappali ápolás-gondozás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.3

Tartós járóbeteg-ellátás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.4

Tartós otthoni ápolás-gondozás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.4

(Meg nem határozott típusú) kiegészítő szolgáltatások

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.5.1

(Meg nem határozott típusú) gyógyszerek és egyéb nem tartós egészségügyi javak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.5.2

(Meg nem határozott típusú) terápiás segédeszközök és egyéb egészségügyi javak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.6

Megelőző ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.7

Az egészségügyi rendszer irányítása, igazgatása és finanszírozása

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.9

Máshova nem sorolt, egyéb egészségügyi szolgáltatások

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Folyó egészségügyi kiadások

HC.1–HC.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

A folyó egészségügyi kiadások egészségügyi funkciók (HC) és egészségügyi szolgáltatók (HP) szerinti keresztbesorolása

Minden adatot tagállami pénznemben, millió egységben kell megadni.

 

Egészségügyi szolgáltatók

HP.1

HP.2

HP.3

HP.4

HP.5

HP.6

HP.7

HP.8

HP.9

 

Egészségügyi funkciók

 

Kórházak

Tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézmények

Járóbeteg-ellátó szolgáltatók

Kiegészítő szolgáltatást nyújtó szolgáltatók

Egészségügyi javakat forgalmazó viszonteladók és egyéb szolgáltatók

Megelőző egészségügyi ellátást nyújtószolgáltatók

Egészségügyi rendszerek igazgatásával és finanszírozásával foglalkozó szereplők

Egyéb gazdasági szereplők

Külföld

Folyó egészségügyi kiadások

HP.1–HP.9.

HC.1.1; HC.2.1

Gyógyító és rehabilitációs fekvőbeteg-ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.2; HC.2.2

Egynapos gyógyító és rehabilitációs ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.3; HC.2.3

Gyógyító és rehabilitációs járóbeteg-ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.1.4; HC.2.4

Otthoni gyógyító és rehabilitációs ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.1

Tartós fekvőbeteg-ellátás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.2

Tartós nappali ápolás-gondozás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.3

Tartós járóbeteg-ellátás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.3.4

Tartós otthoni ápolás-gondozás (egészségügyi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.4

(Meg nem határozott típusú) kiegészítő szolgáltatások

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.5.1

(Meg nem határozott típusú) gyógyszerek és egyéb nem tartós egészségügyi javak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.5.2

(Meg nem határozott típusú) terápiás segédeszközök és egyéb egészségügyi javak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.6

Megelőző ellátás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.7

Az egészségügyi rendszer irányítása, igazgatása és finanszírozása

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HC.9

Máshova nem sorolt, egyéb egészségügyi szolgáltatások

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Folyó egészségügyi kiadások

HC.1–HC.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3)

A folyó egészségügyi kiadások egészségügyi szolgáltatók (HP) és finanszírozási rendszerek (HF) szerinti keresztbesorolása

Minden adatot tagállami pénznemben, millió egységben kell megadni.

 

Finanszírozási rendszerek

HF.1.1

HF.1.2.1

HF.1.2.2

HF.2.1

HF.2.2

HF.2.3

HF.3

HF.4

 

Egészségügyi szolgáltatók

 

Állami alrendszerek

Szociális egészségbiztosítási alrendszerek

Kötelező magán egészségbiztosítási alrendszerek

Önkéntes egészségbiztosítási alrendszerek

Nonprofit intézmények által fenntartott finanszírozási alrendszerek

Vállalati finanszírozási alrendszerek

Háztartások általi közvetlen kifizetések

Külföldi (nem rezidens) finanszírozási alrendszerek

Folyó egészségügyi kiadások

HF.1–HF.4.

HP.1

Kórházak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.2

Tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézmények

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.3

Járóbeteg-ellátó szolgáltatók

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.4

Kiegészítő szolgáltatást nyújtó szolgáltatók

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.5

Egészségügyi javakat forgalmazó viszonteladók és egyéb szolgáltatók

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.6

Megelőző egészségügyi ellátást nyújtó szolgáltatók

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.7

Egészségügyi rendszerek igazgatásával és finanszírozásával foglalkozó szereplők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.8

Egyéb gazdasági szereplők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HP.9

Külföld

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Folyó egészségügyi kiadások

HP.1–HP.9.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Top