EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0001

A Bizottság (EU) 2015/1 felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2014. szeptember 30. ) az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Európai Értékpapír-piaci Hatóság általi folyamatos felügyelet céljából a hitelminősítő intézetek által beszedett díjakkal kapcsolatos rendszeres adatszolgáltatásra vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről EGT-vonatkozású szöveg

OJ L 2, 6.1.2015, p. 1–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/1/oj

6.1.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 2/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/1 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2014. szeptember 30.)

az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Európai Értékpapír-piaci Hatóság általi folyamatos felügyelet céljából a hitelminősítő intézetek által beszedett díjakkal kapcsolatos rendszeres adatszolgáltatásra vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hitelminősítő intézetekről szóló, 2009. szeptember 16-i 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 21. cikke (4a) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1060/2009/EK rendelet 11. cikkének (3) bekezdése és I. melléklete E. szakasza II. részének 2. pontja előírja, hogy a hitelminősítő intézetnek évente az ESMA rendelkezésére kell bocsátania az egyes ügyfeleknek az egyedi hitelminősítési és esetleges kiegészítő szolgáltatásokért felszámított díjak listáját, továbbá az árképzésre vonatkozó információkat, beleértve a különböző eszközosztályok hitelminősítése esetében alkalmazott díjstruktúrát és árképzési kritériumokat. Meg kell határozni a bejelentendő tartalom és az adatszolgáltatás formátumának technikai részleteit annak érdekében, hogy az intézetek teljesíthessék kötelezettségeiket és az ESMA gyakorolhassa a folyamatos felügyeleti jogkörét.

(2)

Annak érdekében, hogy ki lehessen küszöbölni az összeférhetetlenséget és elő lehessen segíteni a tisztességes versenyt a hitelminősítési piacon, az ESMA-nak biztosítania kell, hogy az árképzési politikák, az árképzési eljárások és végeredményben a hitelminősítők által az ügyfeleknek felszámított díjak ne legyenek diszkriminatívak. Ha ugyanazon szolgáltatásért eltérő díjat számítanak fel, azt a különböző ügyfeleknek nyújtott szolgáltatás tényleges költségeiben mutatkozó különbségekkel kell indokolni. Ezenkívül az adott kibocsátónak felszámított hitelminősítési díj nem lehet az elvégzett munka eredményének függvénye.

(3)

A díjakra vonatkozóan a nyilvántartásba vett hitelminősítő intézetek által szolgáltatandó információknak lehetővé kell tenniük, hogy az ESMA azonosíthassa azokat a hitelminősítéseket, amelyek mélyebb vizsgálatot és esetleg további felügyeleti nyomonkövetési intézkedéseket igényelnek. A hasonló jellemzőkkel rendelkező hitelminősítésekért és kiegészítő szolgáltatásokért hasonló díjakat kell felszámítani, a díjtételek eltéréseit pedig a költségekben mutatkozó eltérésekkel kell indokolni. Az összegyűjtött információknak lehetővé kell tenniük, hogy az ESMA – minden egyes nyilvántartásba vett hitelminősítő vonatkozásában – azonosítani tudja az összehasonlítható szolgáltatásokat és azok árát, így ki tudja szűrni a felszámított díjakban jelentkező jelentős eltéréseket. Ezt követően az ESMA vizsgálat lefolytatásával megállapíthatja, hogy a díjakat a jogszabályokban foglaltaknak megfelelő árképzési politikának és árképzési eljárásoknak megfelelően állapították-e meg, az eltérő költségek miatt a díjakban mutatkozó eltérések összhangban állnak-e a tisztességes versenyre vonatkozó követelményekkel, azokat nem összeférhetetlenség okozza-e, és azok nem függenek-e az elvégzett munka eredményétől.

(4)

Az árképzési politikát és az árképzési eljárást minden minősítéstípusra vonatkozóan meg kell adni. Az adatszolgáltatáshoz, továbbá az egyes árképzési politikák és eljárások, illetve ezek frissítéseinek egyértelmű megkülönböztetése érdekében, az árképzési politikák és a hozzájuk tartozó díjjegyzékek, díjprogramok és eljárások minden egyes változatát azonosító számmal kell ellátni. Az árképzési politikáknak minden egyéb célra azokat a díjstruktúrákat vagy díjjegyzékeket és árképzési kritériumokat kell tartalmazniuk, amelyeket az egyedi hitelminősítésekért felszámított díjakról tárgyaló személyek alkalmazhatnak. Az árképzési politikáknak tartalmazniuk kell azt a szolgáltatási gyakoriságot vagy azokat az egyéb díjprogramokat is, amelyek a minősített szervezetnek vagy előfizetőnek előnyt biztosítanak a hitelminősítő által az egyedi minősítésért vagy minősítéssorozatért felszámított eltérő díjak formájában. A hitelminősítő intézetek kötelesek nyilvántartásban rögzíteni azokat az eseteket, amikor az árképzési politikákat, a díjjegyzékeket, a díjprogramokat és az eljárásokat nem alkalmazták, valamint minden olyan esetet, amikor eltértek az egyes minősítésekre alkalmazott árképzési politikától, egyértelműen azonosítva a kérdéses minősítést.

(5)

Azok a nyilvántartásba vett hitelminősítő intézetek, amelyek egy hitelminősítő csoport tagjai, külön szolgáltatnak adatot az ESMA-nak, vagy megbíznak egy másik csoporton belüli intézetet, hogy a csoport minden adatszolgáltatásra kötelezett tagja nevében szolgáltasson adatot.

(6)

E rendelet alkalmazásában a „kötvénykibocsátás strukturálása” és a „kötvénykibocsátás” az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4. cikke (61) bekezdésében foglalt értékpapírosítási ügyletből vagy rendszerből származó pénzügyi vagy egyéb eszközöket foglalja magában (2).

(7)

Annak érdekében, hogy a nyilvántartásba vett hitelminősítő intézetek az ESMA által kiadott technikai utasításoknak megfelelő rendszereket és eljárásokat tudjanak kidolgozni, továbbá, hogy biztosítható legyen a teljes körű és pontos díjadat-szolgáltatás, a hitelminősítő intézeteknek először e rendelet hatálybalépését követő kilenc hónapon belül kell jelenteniük a díjadatokat. Az első adatszolgáltatásnak e rendelet hatálybalépésének napjától kezdve kell tartalmaznia a díjadatokat. E kötelezettség teljesítése nem értelmezhető felmentésként a nyilvántartásba vett hitelminősítő intézeteknek az 1060/2009/EU rendelet 11. cikkének (3) bekezdésében előírt rendszeres, közbenső időszakra eső adatszolgáltatási kötelezettsége alól.

(8)

Az árképzési politikákról és az árképzési eljárásokról folyamatosan kell adatot szolgáltatni biztosítva, hogy a változásokat bevezetésüket követően indokolatlan késedelem nélkül, de legkésőbb 30 nappal végrehajtásukat követően jelentsék. A szolgáltatandó információkat szabványos formátumban kell benyújtani annak érdekében, hogy azokat az ESMA belső rendszerein keresztül automatikusan fogadhassa és dolgozhassa fel. A technikai nehézségek vagy a műszaki fejlődés miatt előfordulhat, hogy az ESMA-nak több, a hitelminősítő intézetek által benyújtandó fájlok továbbítására és formátumára vonatkozó adatszolgáltatási technikai utasítást frissítenie kell, amiről külön közlemények vagy iránymutatások formájában ad tájékoztatást.

(9)

Amennyiben a hitelminősítő intézet nem tesz eleget adatszolgáltatási kötelezettségeinek, az ESMA jogosult az 1060/2009/EU rendelet 23b. cikkének (3) bekezdése értelmében hozott határozat útján tájékoztatást kérni, vagy más vizsgálati intézkedéseket tenni.

(10)

E rendelet alapja az ESMA által az 1095/2010/EU rendelet (3) 10. cikke szerint a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezet.

(11)

Az ESMA nyilvános konzultációt tartott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetről, elemezte a kapcsolódó lehetséges költségeket és hasznokat, és véleményezésre kérte fel az 1095/2010/EU rendelet 37. cikke értelmében létrehozott Értékpapír-piaci Érdekképviseleti Csoportot,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Általános elvek

(1)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet a következők tekintetében szolgáltat adatokat az ESMA-nak:

a)

a 2. cikkben ismertetett árképzési politikák és eljárások;

b)

a 3. cikk (1) bekezdésében ismertetett, „a kibocsátó fizet” modell szerinti hitelminősítési tevékenységekre vonatkozó díjadatok;

c)

a 3. cikk (2) bekezdésében ismertetett, „a befektető/előfizető fizet” modell szerint végzett hitelminősítési tevékenységekre vonatkozó díjadatok.

(2)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet gondoskodik az ESMA-nak szolgáltatott adatok és információk pontosságáról és teljességéről.

(3)   A hitelminősítő csoporthoz tartozó nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet megbízhat egy csoporton belüli intézetet, hogy a nevében teljesítse az e rendeletben előírt adatszolgáltatást. Minden olyan hitelminősítő intézetet, amelynek nevében az adatszolgáltatást teljesítik, azonosítani kell az ESMA-nak benyújtott adatokban.

2. cikk

Árképzési politikák és árképzési eljárások

(1)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet adatot szolgáltat az ESMA-nak azon minősített szervezetekre vagy pénzügyi eszközökre alkalmazott árképzési politikájáról, díjstruktúrájáról vagy díjjegyzékéről, valamint árképzési kritériumairól, amelyekről minősítést bocsát ki, továbbá adott esetben a kiegészítő szolgáltatásaira vonatkozó árképzési politikájáról.

(2)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet gondoskodik arról, hogy az árképzési politika az általa kínált minden egyes hitelminősítés-típusra vonatkozóan tartalmazza az alábbi tételeket, vagy e tételeket az árképzési politika kíséretében ismerteti:

a)

az árképzési politikák, a díjjegyzékek és/vagy a díjprogramok jóváhagyásáért és fenntartásáért, beleértve a díjak meghatározásáért felelős személyek neve, belső azonosítója, beosztása és szervezeti egysége;

b)

az árképzési politikákban, díjjegyzékekben és/vagy díjprogramokban szereplő árképzési kritériumok egyedi díjak meghatározása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó belső iránymutatások;

c)

a különböző díjtípusokra, beleértve a díjjegyzékekben foglalt díjtípusokra alkalmazandó díjtartomány vagy díjjegyzék, illetve kritériumok részletes ismertetése;

d)

azon díjprogramok, köztük az ügyfélkapcsolati programok, a szolgáltatás igénybevételének gyakoriságán alapuló programok, a hűségprogramok és egyéb programok, továbbá azon alkalmazási kritériumok és azon díjtartomány részletes ismertetése, amelyek alapján az egyedi minősítésekre vagy minősítéssorozatokra díjkedvezmény adható;

e)

adott esetben azok az árképzési elvek és szabályok, amelyeket a hitelminősítő intézetnek és/vagy a 83/349/EGK tanácsi irányelv (4) 1. és 2. cikke értelmében a hitelminősítő intézet csoportjához tartozó bármely szervezetnek, továbbá bármely, a 83/349/EGK tanácsi irányelv 12. cikkének (1) bekezdése értelmében vett kapcsolat révén a hitelminősítő intézethez vagy a hitelminősítő intézet csoportjába tartozó bármely társasághoz kapcsolódó bármely szervezetnek akkor kell alkalmaznia, amikor az általa az 1060/2009/EK rendelet I. melléklete E. szakasza II. része 2. pontjának második albekezdése értelmében vett ügyfélnek nyújtott hitelminősítési szolgáltatásokért felszámított díjak és a kiegészítő szolgáltatásokért vagy egyéb szolgáltatásokért felszámított díjak között kapcsolat vagy összefüggés áll fenn;

f)

az árképzési politika, a díjjegyzék vagy díjprogram földrajzi alkalmazási köre az ügyfelek és az árképzési politikát, a díjjegyzéket vagy a díjprogramot alkalmazó hitelminősítő intézet(ek) helyzete tekintetében;

g)

az árképzési politikák, a díjjegyzékek és/vagy a díjprogramok szerinti díjak és egyéb költségek meghatározására felhatalmazott, valamint azok meghatározásáért felelős személyek neve, belső azonosítója, beosztása és szervezeti egysége.

(3)   A hitelminősítő intézet gondoskodik arról, hogy az árképzési eljárások tartalmazzák az alábbi tételeket, vagy e tételeket az árképzési eljárások kíséretében ismerteti:

a)

az árképzési politikákat végrehajtó eljárások jóváhagyásáért és fenntartásáért, beleértve a díjak meghatározásáért felelős személyek neve, belső azonosítója, beosztása és szervezeti egysége;

b)

az árképzési politika szigorú betartását biztosító és nyomon követő eljárások és kontrollmechanizmusok részletes ismertetése;

c)

a díjcsökkentő vagy a díjjegyzéktől, illetve a díjprogramoktól más módon való eltérést lehetővé tevő eljárások részletes leírása;

d)

az árképzési politikák egyes díjak tekintetében történő alkalmazásának nyomon követéséért közvetlenül felelős személyek neve, belső azonosítója, beosztása és szervezeti egysége;

e)

az egyes díjak árképzési politikának való megfelelőségéért közvetlenül felelős személyek neve, belső azonosítója, beosztása és szervezeti egysége;

f)

az árképzési politikák, a díjjegyzékek, a díjprogramok és az eljárások megsértése esetén meghozandó intézkedések részletes ismertetése;

g)

az ESMA részére az árképzési politikák és eljárások olyan súlyos megsértésének jelentésére vonatkozó eljárás részletes ismertetése, amely az 1060/2009/EK rendelet I. melléklete B. szakasza 3c. pontjának megsértését eredményezheti.

3. cikk

Az egyes ügyfeleknek felszámított díjak listája

(1)   A minősítési szolgáltatásokat „a kibocsátó fizet” modell szerint nyújtó, nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet – jogi személyenként és vállalatcsoportonként összesítve – tájékoztatja az ESMA-t az egyes ügyfeleknek az egyedi hitelminősítési és esetleges kiegészítő szolgáltatásokért felszámított díjakról.

(2)   A minősítési szolgáltatásokat „az előfizető/befektető fizet” modell szerint nyújtó, nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet tájékoztatja az ESMA-t a minősítési szolgáltatásokért és a kiegészítő szolgáltatásokért ügyfelenként felszámított összes díjról.

(3)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet a II. melléklet 1. táblázatában található formátumban nyilvántartást vezet az árképzési politikáktól vagy az árképzési eljárásoktól való minden eltérésről, továbbá azokról az esetekről, amikor nem alkalmazta egy adott minősítésre a vonatkozó árképzési politikát, díjjegyzéket vagy díjprogramot, illetve eljárásokat, egyértelműen azonosítva az eltérés fő indokait és a szóban forgó egyedi minősítést. A nyilvántartást kérésre haladéktalanul az ESMA rendelkezésére kell bocsátani.

4. cikk

A hitelminősítések típusai

A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet az (EU) 2015/2 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (5) meghatározott típusoknak megfelelően osztályozza az adatszolgáltatásban érintett minősítéseket.

5. cikk

Szolgáltatandó adatok

(1)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet benyújtja az ESMA-nak a 2. cikk (2) és (3) bekezdésében meghatározott tételeket és az I. melléklet 1–4. táblázatában előírt adatokat, továbbá külön fájlban az árképzési politikákat, a díjjegyzékeket, a díjprogramokat és az eljárásokat.

(2)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet benyújtja az ESMA-nak a II. melléklet 1–2. táblázatában foglalt adatokat minden egyes kiadott minősítéssel kapcsolatos díjtételekre, valamint a hitelminősítésekért és az esetleges kiegészítő szolgáltatásokért ügyfelenként felszámított díjtételekre vonatkozóan a 3. cikk (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően.

(3)   A hitelminősítést „az előfizető/befektető fizet” modell alapján végző, nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet a 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően benyújtja az ESMA-nak minden ügyfél vonatkozásában az elvégzett szolgáltatásoknak a III. melléklet 1. táblázatában foglalt adatait.

(4)   Az I. melléklet 1–4. táblázatában, a II. melléklet 1–2. táblázatában és a III. melléklet 1. táblázatában foglalt adatokat külön fájlokban kell benyújtani az ESMA-nak.

6. cikk

Első adatszolgáltatás

(1)   E rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül minden nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet az 5. cikk (1) bekezdésében foglaltak szerint, az I. melléklet 1–4. táblázatának kitöltésével és az aktív működési területét jelentő minősítési típusokra alkalmazott árképzési politikák, díjjegyzékek, díjprogramok és eljárások külön fájlban történő benyújtásával szolgáltat adatokat az ESMA-nak.

(2)   Az 5. cikk (2) és (3) bekezdésében említett díjadatokat először e rendelet hatálybalépését követő kilenc hónapon belül kell benyújtani az ESMA-nak; az adatszolgáltatásnak az e rendelet hatálybalépésétől 2015. június 30-ig tartó időszak adatait kell tartalmaznia.

(3)   Az 5. cikk (2) és (3) bekezdésében említett díjadatokat másodszor 2016. március 31-ig kell benyújtani az ESMA-nak; az adatszolgáltatásnak a 2015. július 1-jétől2015. december 31-ig tartó időszak adatait kell tartalmaznia.

7. cikk

Folyamatos adatszolgáltatás

(1)   Az első adatszolgáltatás tekintetében a 6. cikkben előírt követelmények sérelme nélkül, az 5. cikk szerint szolgáltatott információkat évente, minden év március 31-ig kell benyújtani, és azoknak a megelőző naptári évre vonatkozó adatokat, árképzési politikákat, díjjegyzékeket, díjprogramokat és eljárásokat kell tartalmazniuk.

(2)   Az (1) bekezdés sérelme nélkül, az árképzési politikákban, a díjjegyzékekben, a díjprogramokban és az eljárásokban bekövetkező lényeges változásokat folyamatosan kell jelenteni az ESMA-nak, bevezetésüket követően indokolatlan késedelem nélkül, de legkésőbb 30 nappal végrehajtásuk után.

(3)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet haladéktalanul értesíti az ESMA-t minden rendkívüli körülményről, amely átmenetileg megakadályozza vagy késlelteti az e rendelet szerinti adatszolgáltatást.

8. cikk

Adatszolgáltatási eljárások

(1)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet az ESMA által adott technikai utasításoknak megfelelően, az ESMA adatszolgáltatási rendszerének használatával nyújtja be az adatfájlokat.

(2)   A nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet legalább öt évig, elektronikus formában megőrzi az 5. cikknek megfelelően az ESMA-nak küldött és az attól kapott adatfájlokat, továbbá a 3. cikk (3) bekezdése szerinti eltérés-nyilvántartásokat. A fájlokat kérésre az ESMA rendelkezésére kell bocsátani.

(3)   Ha a nyilvántartásba vett hitelminősítő intézet ténybeli hibát azonosít a jelentett adatokban, indokolatlan késedelem nélkül értesíti az ESMA-t, az érintett adatot pedig az ESMA által adott technikai utasításoknak megfelelően javítja.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. szeptember 30-án.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 302., 2009.11.17., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 575/2013/EU rendelete a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1095/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(4)  A Tanács 1983. június 13-i 83/349/EGK hetedik irányelve a Szerződés 54. cikke (3) bekezdésének g) pontja alapján az összevont (konszolidált) éves beszámolóról (HL L 193., 1983.7.18., 1. o.).

(5)  A Bizottság 2014. szeptember 30-i (EU) 2015/2 felhatalmazáson alapuló rendelete az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Európai Értékpapír-piaci Hatóság általi folyamatos felügyelet céljából a hitelminősítő intézetek által beszedett díjakkal kapcsolatos rendszeres adatszolgáltatásra vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 24. oldalát.).


I. MELLÉKLET

1.   táblázat

Jelentés a hatályos, minősítési kategóriánkénti árképzési politikákról és későbbi lényeges frissítéseikről

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Hitelminősítői alkalmazási kör

Az árképzési politikát alkalmazó hitelminősítők azonosítása

Kötelező

ISO 17442

3

Az árképzési politika azonosítója

Az árképzési politika egyedi azonosítója, ami végig változatlan. Az árképzési politika által lefedett minősítéstípusok alkalmazási körének változását leszámítva az azonosító minden változás esetében változatlan marad. Az alkalmazási körben bekövetkezett változások esetén új egyedi árképzéspolitika-azonosító szükséges

Kötelező

Az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

4

Az árképzési politika érvényességének kezdőnapja

Az az időpont, amikortól az árképzési politika érvényes

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

5

Az árképzési politika érvényességének zárónapja

Az árképzési politika érvényességének vége

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN) vagy 9999-01-01

6

Modell megjelölése

Annak megjelölése, hogy az árképzési politika „a kibocsátó fizet” vagy „a befektető/előfizető fizet” modellhez kapcsolható-e. Az ESMA tudomással bír arról, hogy a hitelminősítők egynél több modell szerint nyújthatják szolgáltatásaikat, tehát előfordulhat, hogy az árképzési politika mindkét modellre alkalmazható. Ebben az esetben az I (befektető) és az S (előfizető) megjelölés is választható

Kötelező

„I” – „a kibocsátó fizet” modell, és/vagy

„S” – „a befektető/előfizető fizet” modell

7

Az árképzési politika alkalmazási köre

Az árképzési politikában foglalt vagy általa lefedett minősítések és kiegészítő szolgáltatások típusának ismertetése

Kötelező

Annak jelzése, hogy az árképzési politika az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„C” – vállalati minősítések (kivéve a fedezett kötvényeket)

„S” – államadósság és államháztartás minősítése

„T” – strukturált pénzügyi eszközök minősítése

„B” – fedezett kötvények minősítése

„O” – egyéb minősítéstípusok

„A” – kiegészítő szolgáltatások

8

Az árképzési politika alkalmazási körébe tartozó iparági szegmensek

Vállalati minősítésekre vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy az árképzési politika mely iparági szegmens minősítéseire vonatkozik: i. pénzügyi; ii. biztosítási; iii. egyéb vállalati.

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „Az árképzési politika alkalmazási köre” elnevezésű 7. mezőben „C” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy az árképzési politika az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„FI” – pénzügyi intézmények, köztük bankok, brókerházak és tőzsdei kereskedőházak

„IN” – biztosítók

„CO” – FI-hez és IN-hez nem tartozó vállalati kibocsátók

9

Az árképzési politika alkalmazási körébe tartozó eszközosztályok

Strukturált pénzügyi eszközök minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy az árképzési politika mely eszközosztály minősítéseire vonatkozik: i. lakóingatlannal fedezett értékpapírok (RMBS); ii. eszközfedezetű értékpapírok (ABS); iii. üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok (CMBS); iv. fedezett adósságkötelezvények (CDO); v. eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok (ABCP); vi. egyéb

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „Az árképzési politika alkalmazási köre” elnevezésű 7. mezőben „T” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy az árképzési politika az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„RMBS” – lakóingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„ABS” – eszközfedezetű értékpapírok minősítése

„CMBS” – üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„CDO” – fedezett adósságkötelezvények minősítése

„ABCP” –eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok minősítése

„OTH” – egyéb

10

Szektor

Államadósság és államháztartás minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy az árképzési politika mely szektor minősítéseire vonatkozik: i. állam; ii. regionális vagy helyi hatóság; iii. szupranacionális szervezetek (kivéve nemzetközi pénzügyi intézmények); iv. állami szervezetek; v. nemzetközi pénzügyi intézmények

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „Az árképzési politika alkalmazási köre” elnevezésű 7. mezőben „S” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy az árképzési politika az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„SV” – állam minősítése

„SM” – regionális vagy helyi hatóság minősítése

„SO” – szupranacionális szervezetek (kivéve IF-ek) minősítése

„PE” – állami szervezet minősítése

„IF” – nemzetközi pénzügyi intézmények

11

Korábbi árképzési politika

Annak a korábbi árképzési politikának az azonosítása, amelyet a jelenlegi politika felváltott

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha az aktuális árképzési politika módosítja a korábbi árképzési politika alkalmazási körét

Az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

12

Az árképzési politika fájlneve

Az árképzési politika fájlneve. Tömörített formátumban (zip) kell megadni

Kötelező

 


2.   táblázat

Jelentés a hatályos, minősítési kategóriánkénti díjjegyzékekről és későbbi lényeges frissítéseikről

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Hitelminősítői alkalmazási kör

A díjjegyzéket alkalmazó hitelminősítők azonosítása

Kötelező

ISO 17442

3

A díjjegyzék azonosítója

A díjjegyzék egyedi azonosítója, ami végig változatlan. A díjjegyzékkel érintett minősítéstípusok alkalmazási körének változását leszámítva az azonosító minden változás esetében változatlan marad. Az alkalmazási körben bekövetkezett változások esetén új egyedi díjjegyzék-azonosító szükséges

Kötelező

A díjjegyzék azonosítója „FS_[belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban

4

Az árképzési politika azonosítója

Annak az árképzési politikának az azonosítása, amelynek megvalósítása a díjjegyzék célja. Ennek az árképzéspolitika-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 1. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

5

A díjjegyzék érvényességének kezdőnapja

Az az időpont, amikortól a díjjegyzék érvényes

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

6

A díjjegyzék érvényességének zárónapja

A díjjegyzék érvényességének vége

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN) vagy 9999-01-01

7

Modell megjelölése

Annak megjelölése, hogy a díjjegyzék „a kibocsátó fizet” vagy „a befektető fizet” modellhez kapcsolható-e

Kötelező

„I” – „a kibocsátó fizet” modell

„S” - „a befektető/előfizető fizet” modell

8

A díjjegyzék alkalmazási körébe tartozó minősítéstípusok

A díjjegyzékben foglalt minősítések és kiegészítő szolgáltatások típusának ismertetése

Kötelező

Annak jelzése, hogy a díjjegyzék az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„C” – vállalati minősítések (kivéve a fedezett kötvényeket)

„S” – államadósság és államháztartás minősítése

„T” – strukturált pénzügyi eszközök minősítése

„B” – fedezett kötvények minősítése

„O” – egyéb minősítéstípusok

„A” – kiegészítő szolgáltatások

9

A díjjegyzék alkalmazási körébe tartozó iparági szegmensek

Vállalati minősítésekre vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjjegyzék mely iparági szegmens minősítéseire vonatkozik: i. pénzügyi; ii. biztosítási; iii. egyéb vállalati

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjjegyzék minősítéstípusokra vonatkozó alkalmazási köre” elnevezésű 8. mezőben „C” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjjegyzék az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„FI” – pénzügyi intézmények, köztük bankok, brókerházak és tőzsdei kereskedőházak

„IN” – biztosítók

„CO” – FI-hez és IN-hez nem tartozó vállalati kibocsátók

10

A díjjegyzék alkalmazási körébe tartozó eszközosztályok

Strukturált pénzügyi eszközök minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjjegyzék mely eszközosztály minősítéseire vonatkozik: i. lakóingatlannal fedezett értékpapírok (RMBS); ii. eszközfedezetű értékpapírok (ABS); iii. üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok (CMBS); iv. fedezett adósságkötelezvények (CDO); v. eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok (ABCP); vi. egyéb

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjjegyzék minősítéstípusokra vonatkozó alkalmazási köre” elnevezésű 8. mezőben „T” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjjegyzék az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„RMBS” – lakóingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„ABS” –eszközfedezetű értékpapírok minősítése

„CMBS” – üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„CDO” – fedezett adósságkötelezvények minősítése

„ABCP” –eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok minősítése

„OTH” – egyéb

11

A díjjegyzék alkalmazási körébe tartozó szektorok

Államadósság és államháztartás minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjjegyzék mely szektor minősítéseire vonatkozik: i. állam; ii. regionális vagy helyi hatóság; iii. szupranacionális szervezetek (kivéve nemzetközi pénzügyi intézmények); iv. állami szervezetek; v. nemzetközi pénzügyi intézmények

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjjegyzék minősítéstípusokra vonatkozó alkalmazási köre” elnevezésű 8. mezőben „S” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjjegyzék az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„SV” – állam minősítése

„SM” – regionális vagy helyi hatóság minősítése

„SO” – szupranacionális szervezetek (kivéve IF-ek) minősítése

„PE” – állami szervezetek minősítése

„IF” – nemzetközi pénzügyi intézmények

12

A díjjegyzék alkalmazási körébe tartozó eszközalosztályok

Strukturált pénzügyi eszközök minősítése esetében a vonatkozó eszközalosztályokat határozza meg

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a 8. mezőben „T” jelölés, az „Eszközosztályban” pedig „ABS” vagy „RMBS” vagy „CDO” vagy „OTH” szerepel

Annak jelzése, hogy a díjjegyzék az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„CCS” – ha az ABS hitelkártya-követeléssel fedezett értékpapír

„ALB” – ha az ABS autóhitellel fedezett értékpapír

„CNS” – ha az ABS fogyasztási hitellel fedezett értékpapír

„SME” – ha az ABS kis- és középvállalati hitellel fedezett értékpapír

„LES” – ha az ABS magánszemélynek vagy vállalkozásnak nyújtott lízinggel fedezett értékpapír

„HEL” – ha az RMBS szabad felhasználású jelzáloghitel

„PRR” – ha az RMBS elsőrendű RMBS

„NPR” – ha az RMBS nem elsőrendű RMBS

„CFH” – ha a CDO cash flow és hibrid CDO/CLO

„SDO” – ha a CDO szintetikus CDO/CLO

„MVO” – ha a CDO piaci értéken értékelt CDO

„SIV” – ha az OTH strukturált befektetési eszköz

„ILS” – ha az OTH biztosításhoz kapcsolt értékpapír

„DPC” – ha az OTH származtatott termékeket kínáló egység

„SCB” – ha az OTH strukturált fedezett kötvény

„OTH” – egyéb

13

Korábbi díjjegyzék

Annak a korábbi díjjegyzéknek az azonosítása, amelyet a jelenlegi díjjegyzék felváltott

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha az aktuális díjjegyzék módosítja a korábbi díjjegyzék alkalmazási körét

Díjjegyzék-azonosító „FS__[belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban

14

A díjjegyzék fájlneve

A díjjegyzék fájlneve. Tömörített formátumban (zip) kell megadni

Kötelező

 


3.   táblázat

Jelentés a hatályos, minősítési kategóriánkénti díjprogramokról és későbbi lényeges frissítéseikről

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Hitelminősítői alkalmazási kör

A díjprogramot alkalmazó hitelminősítők azonosítása

Kötelező

ISO 17442

3

A díjprogram azonosítója

A díjprogram egyedi azonosítója, ami végig változatlan. A díjprogram által lefedett minősítéstípusok vagy programtípus alkalmazási körének változását leszámítva az azonosító minden változás esetében változatlan marad. Az alkalmazási körben bekövetkezett változások esetén új egyedi díjprogram-azonosító szükséges

Kötelező

A díjprogram azonosítója „FP__[belső díjprogram-azonosító]” formátumban

4

Az árképzési politika azonosítója

Annak az árképzési politikának az azonosítása, amelynek megvalósítása a díjprogram célja. Ennek az árképzéspolitika-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 1. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

5

A díjprogram érvényességének kezdőnapja

Az az időpont, amikortól a díjprogram érvényes

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

6

A díjprogram érvényességének zárónapja

A díjprogram érvényességének vége

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN) vagy 9999-01-01

7

Modell megjelölése

Annak jelzése, hogy a díjprogram „a kibocsátó fizet” vagy „a befektető/előfizető fizet” modellhez kapcsolódik-e

Kötelező

„I” – „a kibocsátó fizet” modell, és/vagy

„S” – „a befektető/előfizető fizet” modell

8

A díjprogram alkalmazási körébe tartozó minősítéstípusok

A díjprogramban foglalt minősítés- és kiegészítőszolgáltatás-típusok ismertetése

Kötelező

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„C” – vállalati minősítések (kivéve a fedezett kötvényeket)

„S” – államadósság és államháztartás minősítése

„T” – strukturált pénzügyi eszközök minősítése

„B” – fedezett kötvények minősítése

„O” – egyéb minősítéstípusok

„A” – kiegészítő szolgáltatások

9

A díjprogram alkalmazási körébe tartozó iparági szegmensek

Vállalati minősítésekre vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjprogram mely iparági szegmens minősítéseire vonatkozik: i. pénzügyi; ii. biztosítási; iii. egyéb vállalati

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjprogram alkalmazási körébe tartozó minősítéstípusok” elnevezésű 8. mezőben „C” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„FI” – pénzügyi intézmények, köztük bankok, brókerházak és tőzsdei kereskedőházak

„IN” – biztosítók

„CO” – FI-hez és IN-hez nem tartozó vállalati kibocsátók

10

A díjprogram alkalmazási körébe tartozó eszközosztályok

Strukturált pénzügyi eszközök minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjprogram mely eszközosztály minősítéseire vonatkozik: i. lakóingatlannal fedezett értékpapírok (RMBS); ii. eszközfedezetű értékpapírok (ABS); iii. üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok (CMBS); iv. fedezett adósságkötelezvények (CDO); v. eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok (ABCP); vi. egyéb

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjprogram alkalmazási körébe tartozó minősítéstípusok” 8. mezőben „T” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„RMBS” – lakóingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„ABS” –eszközfedezetű értékpapírok minősítése

„CMBS” – üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok minősítése

„CDO” – fedezett adósságkötelezvények minősítése

„ABCP” – eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok minősítése

„OTH” – egyéb

11

A díjprogram alkalmazási körébe tartozó szektorok

Államadósság és államháztartás minősítésére vonatkozó adatszolgáltatás esetében azt jelzi, hogy a díjprogram mely szektorok minősítéseire vonatkozik: i. állam; ii. regionális vagy helyi hatóság; iii. szupranacionális szervezetek (kivéve nemzetközi pénzügyi intézmények); iv. állami szervezet; v. nemzetközi pénzügyi intézmények

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha „A díjprogram alkalmazási körébe tartozó minősítéstípusok” elnevezésű 8. mezőben „S” jelölés szerepel

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„SV” – állam minősítése

„SM” – regionális vagy helyi hatóság minősítése

„SO” – szupranacionális szervezetek (kivéve IF-ek) minősítése

„PE” – állami szervezet minősítése

„IF” – nemzetközi pénzügyi intézmények

12

A díjprogram alkalmazási körébe tartozó eszközalosztályok

Strukturált pénzügyi eszközök minősítése esetében a vonatkozó eszközalosztályokat határozza meg

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a 8. mezőben „T” jelölés, az „Eszközosztályban” pedig „ABS” vagy „RMBS” vagy „CDO” vagy „OTH” szerepel

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„CCS” – ha az ABS hitelkártya-követeléssel fedezett értékpapír

„ALB” – ha az ABS autóhitellel fedezett értékpapír

„CNS” – ha az ABS fogyasztási hitellel fedezett értékpapír

„SME” – ha az ABS kis- és középvállalati hitellel fedezett értékpapír

„LES” – ha az ABS magánszemélynek vagy vállalkozásnak nyújtott lízinggel fedezett értékpapír

„HEL” – ha az RMBS szabad felhasználású jelzáloghitel

„PRR” – ha az RMBS elsőrendű RMBS

„NPR” – ha az RMBS nem elsőrendű RMBS

„CFH” – ha a CDO cash flow és hibrid CDO/CLO

„SDO” – ha a CDO szintetikus CDO/CLO

„MVO” – ha a CDO piaci értéken értékelt CDO

„SIV” – ha az OTH strukturált befektetési eszköz

„ILS” – ha az OTH biztosításhoz kapcsolt értékpapír

„DPC” – ha az OTH származtatott termékeket kínáló egység

„SCB” – ha az OTH strukturált fedezett kötvény

„OTH” – egyéb

13

Az integrált program típusa

A díjprogramba integrált program típusának leírása, például, hogy kapcsolódnak-e hozzá és/vagy részei-e a következő programok: a használat gyakoriságára épülő programok, hűségprogramok, többcélú kibocsátási programok, hitelminősítési csomag megvásárlása vagy más programtípusok

 

Annak jelzése, hogy a díjprogram az alábbiak közül egyre vagy többre érvényes-e:

„All” – mind

„F” – a használat gyakoriságára épülő program

„L” – hűségprogram

„M” – többcélú kibocsátási program

„B” – előre meghatározott számú hitelminősítésből álló csomag megvásárlása

„OTH” – egyéb díjprogramtípus

14

Korábbi díjprogram

Annak a korábbi díjprogramnak az azonosítása, amelyet a jelenlegi díjprogram felváltott

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha az aktuális díjprogram módosítja a korábbi díjprogram alkalmazási körét

A díjprogram-azonosítója „FP_[belső díjprogram-azonosító]” formátumban

15

Díjjegyzék(ek)

A díjprogram keretében alkalmazandó vagy ahhoz kapcsolódó bármely díjjegyzék egyedi azonosítója. Ennek a díjjegyzék-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 2. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Adott esetben

A díjjegyzék azonosítója „FS_[belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban

16

A díjprogram fájlneve

A díjprogram fájlneve. Tömörített formátumban (zip) kell megadni

Kötelező

 


4.   táblázat

Jelentés a hatályos árképzési eljárásokról és későbbi lényeges frissítéseikről

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Hitelminősítői alkalmazási kör

Az árképzési eljárást alkalmazó hitelminősítők azonosítása

Kötelező

ISO 17442

3

Az eljárás azonosítója

Az árképzési eljárás egyedi azonosítója, ami végig változatlan

Kötelező

 

4

Az árképzési politika azonosítója

Annak az árképzési politikának, illetve politikáknak az azonosítása, amely megvalósítása az árképzési eljárás célja. Ennek az árképzéspolitika-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 2. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

5

A díjjegyzék azonosítója

Annak a díjjegyzéknek az azonosítása, amelynek megvalósítása az árképzési eljárás célja. Ennek a díjjegyzék-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 2. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Adott esetben

A díjjegyzék azonosítója „FS_[belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban

6

A díjprogram azonosítója

Annak a díjprogramnak az azonosítása, amelynek megvalósítása az árképzési eljárás célja. Ennek a díjprogram-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 3. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Kötelező

Adott esetben

A díjprogram azonosítója „FP_[belső díjprogram-azonosító]” formátumban

7

Az árképzési eljárás érvényességének kezdőnapja

Az az időpont, amikortól az árképzési eljárás érvényes

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

8

Az árképzési eljárás érvényességének zárónapja

Az árképzési eljárás érvényességének vége

Kötelező

ISO 8601 Dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN) vagy 9999-01-01

9

Az árképzési eljárás fájlneve

Az árképzési eljárás fájlneve. Tömörített formátumban (zip) kell benyújtani

Kötelező

 


II. MELLÉKLET

1.   táblázat

Az ESMA-nak szolgáltatandó adatok „a kibocsátó fizet” modell értelmében elvégzett egyedi hitelminősítésekről

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Tárgyév

Az adatszolgáltatási tárgyidőszak naptári éve

Kötelező

Formátum: YYYY

3

A minősítés azonosítója

A minősítés egyedi azonosítója. Változatlan marad és megegyezik az (EU) 2015/2 felhatalmazáson alapuló rendelet szerint jelentett azonosítóval

Kötelező

4

A megbízásos hitelminősítés kezdőnapja

A hitelminősítési szolgáltatásról kötött első szerződés időpontja. Ez rendszerint megegyezik azzal az időponttal, amikor a hitelminősítési szolgáltatás árát meghatározzák

Kötelező

ISO 8601 Bővített dátum-időpont formátum: ÉÉÉÉ-HH-NN

5

Az alkalmazott díjjegyzék

Annak a díjjegyzéknek az egyedi azonosítója, amely szerint a díjakat megállapították. Ennek a díjjegyzék-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 2. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal. Ha a díjat nem díjjegyzék alapján határozzák meg, akkor az árképzéspolitika-azonosítót kell alkalmazni. Ennek az árképzéspolitika-azonosítónak meg kell egyeznie az I. melléklet 1. táblázatában megadott azonosítóval/azonosítókkal

Ha sem árképzési politikát, sem díjjegyzéket nem alkalmaznak, akkor az „N” jelölést kell megadni

Kötelező

A díjjegyzék azonosítója „FS [belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban vagy az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

„N” – egyik sem került felhasználásra

6

Az árképzésért felelős személy(ek)

A hitelminősítők által a minősítés díját az alkalmazandó díjjegyzék és/vagy díjprogram alapján megállapító személy(ek)hez rendelt egyedi azonosító, illetve ahhoz a személyhez rendelt azonosító, aki engedélyezi a díjjegyzéktől és/vagy a díjprogramtól való eltéréseket vagy az árkedvezményeket

Kötelező

A felelős személy belső azonosítója

7

Ügyfél-azonosító

A hitelminősítők által adott, az ügyfél azonosítására használt egyedi kód. Ez az ügyfél jellemzően megegyezik az eszköz kibocsátójával vagy a szervezettel, de sohasem lehet SPV (speciális célú társaság). A strukturált pénzügyi eszközök vonatkozásában az egyedi azonosítónak azt a kezdeményezőt vagy más szervezetet (pl. kibocsátásszervező) kell azonosítania, amely gazdasági szempontból közvetlenül vagy közvetve (SPV-n vagy SIV-n keresztül) ténylegesen megállapodik a hitelminősítővel a díjakról. Ennek meg kell egyeznie a II. melléklet 2. táblázatában meghatározott ügyfél-azonosítók valamelyikével

Kötelező

 

8

Az adott minősítés tekintetében alkalmazott díjmentesség vagy díjkedvezmény feltüntetése

Előfordulhat, hogy bizonyos hitelminősítésekért nem fizetendő egyedi közvetlen díj, vagy csökkentett díj fizetendő, mivel az ügyfél esetleg minősítéssorozatot vásárolt, éves (vagy egyéb rögzített időszakra szóló) nominális kibocsátási összegre vonatkozó díjat vagy átalánydíjat fizetett, vagy a minősítés minősítéscsomag része („csoportos díj”). Ebben a mezőben kell feltüntetni, hogy az adott minősítésre vonatkozik-e az ügyféllel kötött ilyen megállapodás

Kötelező

„C” – csoportos díj alkalmazandó

„N” – nem alkalmazandó csoportos díj

9

A felszámított díjak összesen

Az előző naptári tárgyév alatt a minősítésért kiszámlázott összes díjat határozza meg. Ha nem történt díjfizetés az adott hitelminősítésre vonatkozóan, a csoportos díjkedvezményben részesülő minősítések közül egy kivételével minden minősítés összege „0”

Kötelező

Összeg euróban megadva

10

A kezdeti díj összege

Az előző naptári tárgyév alatt kiszámlázott kezdeti/első díj összege

Kötelező

Összeg euróban megadva

11

Kifizetett felügyeleti díj

Az előző naptári tárgyév alatt kiszámlázott éves felügyeleti/monitoringdíj

Kötelező

Összeg euróban megadva

12

A minősítési szolgáltatásért felszámított egyéb díjak

Az előző naptári tárgyév alatt kiszámlázott egyéb díjak vagy térítések összesen

Adott esetben

Összeg euróban megadva

13

Egyéb díjak ismertetése

Azt jelzi, hogy a kiszámlázott díjak tartalmaztak-e térítést vagy díjat az ügyfél minősítési kérésének gyors teljesítéséért

Kötelező

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha az „Egyéb felszámított díjak” mezőt kitöltötték „A minősítési szolgáltatásért felszámított egyéb díjak” mezőre (12. mező) adott válaszként

„Y” – ha gyorsasági felárat alkalmaznak

„N” – ha nem alkalmaznak gyorsasági felárat

14

A díjtárgyalás kapcsolata más minősítésekkel

Azt jelzi, kapcsolódtak-e a minősítési díjról folytatott tárgyalások az ügyfél más, már meglévő minősítéseihez, továbbá hogy az eredményezett-e eltéréseket az alkalmazott, ügyfél által fizetett végleges díjakban. Ide értendők a kibocsátásokat segítő, MTN programokkal és hasonló eszközökkel kapcsolatban nyújtott hitelminősítési szolgáltatások

Kötelező

„Y” – igen

„N” – nem

15

Kapcsolódó minősítés(ek) azonosítása

Az adatszolgáltatás tárgyát képező hitelminősítéshez kapcsolódó minősítés(ek) (pl. strukturált pénzügyi eszközök esetében az értékpapírosítási szerkezet és sorozatai) egyedi azonosítója

Kötelező

Kizárólag akkor kell alkalmazni, ha „Y” volt a válasz a 14. mezőre

Azonosítók jegyzéke

16

Díjprogram

Azt jelzi, hogy az ügyfél részesült-e alacsonyabb egyedi díjakban a gyakorisági vagy egyéb díjprogramok révén

Kötelező

„Y” - igen

„N” - nem

17

A díjprogram azonosítása

Az a díjprogram, amely szerint a minősítést beárazzák. Azonosítja a díjprogramot, amelynek meg kell egyeznie az alkalmazandó díjprogram I. melléklet 3. táblázatában rögzített azonosítójával

Akkor kötelező, ha a 16. mezőben „Y” szerepelt

A díjprogram azonosítója „FP_[belső díjprogram-azonosító]” formátumban


2.   táblázat

Az ESMA-nak szolgáltatandó, a minősítési szolgáltatásokért és kiegészítő szolgáltatásokért kapott, ügyfelenkénti díjakra vonatkozó adatok

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

Hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor.

Kötelező

 

2

Ügyfél-azonosító

A hitelminősítők által adott egyedi azonosító szám, amelyet az ügyfél azonosítására használnak. Az ügyfél lehet kibocsátó, hitelminősített szervezet és/vagy kezdeményező/eredeti hitelező, és/vagy lehet olyan szervezet, amely gazdasági szempontból – közvetlenül vagy közvetve (SPV vagy SIV révén) – a hitelminősítési megállapodások során díjtárgyalásokat folytat a hitelminősítővel. Az egyértelműség érdekében megjegyzendő, hogy az ügyfél nem lehet sem SPV, sem SIV. Az ügyfél a fenti esetek mindegyikében ugyanazzal az azonosítóval szerepel

Kötelező

 

3

Jogi személyek

Az „Ügyfél-azonosító” mezőben szereplő jogi személyek jegyzéke

Kötelező

A jogi személyek megnevezése

4

Az összes kiszámlázott díj

Az ügyfélnek az előző naptári évben, „a kibocsátó fizet” alapú minősítésekért kiszámlázott díjak teljes összege

Kötelező

Összeg euróban megadva

5

Ügyfélminősítések

Azt jelzi, hány minősítése van az ügyfélnek a hitelminősítő intézetnél a megelőző naptári év december 31-én

Kötelező

Minősítések száma

6

A programok díja összesen

A megelőző naptári évben nem egyedi minősítés, hanem – egy vagy több hitelminősítésre vonatkozó – kibocsátási gyakoriságra alapuló, ügyfélkapcsolati vagy más jellegű átalánydíjprogram kapcsán elvégzett hitelminősítésért, valamint a többletkibocsátásokért az ügyfélnek kiszámlázott díjak összesen

Kötelező

Összeg euróban megadva

7

Minősítések azonosítása

A díjprogramok értelmében vagy a díjprogramokba beletartozóan a megelőző naptári évben kibocsátott minősítések

Kötelező

A minősítési azonosítók jegyzéke

8

A kiegészítő szolgáltatásokért kapott díjak

A hitelminősítő csoport által az ügyfélnek a megelőző naptári évben nyújtott kiegészítő szolgáltatásokért kiszámlázott díjak összesen

Kötelező

Összeg euróban megadva

9

Fő kiegészítő szolgáltatások

A megelőző naptári évben a hitelminősítő csoport által az ügyfélnek nyújtott három legnagyobb bevételt jelentő fő szolgáltatás

Kötelező Ha a válasz nem „0”„A kiegészítő szolgáltatásért kapott díjak” elnevezésű 8. mezőre

A kiegészítő szolgáltatások jegyzéke

10

A kiegészítő szolgáltatások rangsora

A kiegészítő szolgáltatások rangsora a „Fő kiegészítő szolgáltatások” elnevezésű 9. mezőben azonosított három fő szolgáltatás vonatkozásában, bevétel tekintetében

Kötelező Ha a válasz nem „0”„A kiegészítő szolgáltatásért kapott díjak” elnevezésű 8. mezőre.

A kiegészítő szolgáltatások rangsora

11

Egyéb szolgáltatások

Annak feltüntetése, hogy az ügyfélnek nyújtott hitelminősítési szolgáltatások díjának meghatározásakor figyelembe vették-e a 83/349/EGK irányelv 1. és 2. cikkének értelmében a hitelminősítő csoporthoz tartozó bármelyik szervezet és a 83/349/EGK irányelv 12. cikkének (1) bekezdése értelmében a hitelminősítővel vagy hitelminősítő csoportjával kapcsolatban álló bármely szervezet által nyújtott szolgáltatásokat

Kötelező

„Y” – igen

„N” – nem


III. MELLÉKLET

1.   táblázat

Az ESMA-nak szolgáltatandó adatok az előfizetéses, illetve „a befektető fizet” alapú minősítésért felszámított díjakról

Ügyfelenként szolgáltatandók adatok a következőkre vonatkozóan:

i.

bevétel tekintetében a 100 legnagyobb előfizetéses ügyfél e hitelminősítési szolgáltatási típus vonatkozásában;

ii.

minden más előfizetéses ügyfél vagy olyan ügyfél, aki befektetőként fizet a hitelminősítésért, és a hitelminősítő intézetcsoport minősíti.

Sorszám

Mezőnév

Leírás

Típus

Szabványos formátum

1

A hitelminősítő azonosítója

A jelentéstevő hitelminősítőt azonosító kódszám. Az azonosítót az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adja meg nyilvántartásba vételkor

Kötelező

 

2

Ügyfél-azonosító

A rendszerben használt belső azonosító, amellyel a fizető ügyfelek, illetve azok az ügyfelek azonosíthatók, akik részére számlát bocsátottak ki, vagy a hitelminősítővel a hitelminősítő szolgáltatások igénybevételéről tárgyalást folytatnak

Kötelező

 

3

Ügyfelenkénti díj

Az ügyfélnek a megelőző naptári évben az előfizetéses hitelminősítési szolgáltatásért kiszámlázott díjak teljes összege

Kötelező

Összeg euróban megadva

4

Az árképzési politika azonosítása

Annak az árképzési politikának a meghatározása, amely szerint a hitelminősítő az ügyfélnek számlázott. Az árképzéspolitika-azonosítónak meg kell egyeznie az alkalmazandó árképzési politika a jelen szabályozástechnikai standardok I. mellékletének 1. táblázatában meghatározott azonosítójával

Kötelező

Adott esetben

Az árképzési politika azonosítója „PP_[belső árképzéspolitika-azonosító]” formátumban

5

A díjjegyzék azonosítása

Annak a három fő díjjegyzéknek a meghatározása, amely szerint a hitelminősítő az ügyfélnek számlázott. A díjjegyzék-azonosítónak meg kell egyeznie az árképzési politika alkalmazandó díjjegyzékrészének a jelen szabályozástechnikai standardok I. mellékletének 3. táblázatában meghatározott azonosítójával

Kötelező

Adott esetben

A díjjegyzék azonosítója „FS_[belső díjjegyzék-azonosító]” formátumban

6

A díjprogram azonosítása

Annak a három fő díjprogramnak a meghatározása, amely szerint a hitelminősítő az ügyfélnek számlázott. A díjprogram-azonosítónak meg kell egyeznie az árképzési politika alkalmazandó díjprogramrészének a jelen szabályozástechnikai standardok I. mellékletének 4. táblázatában meghatározott foglalt azonosítójával

Kötelező

Adott esetben

A díjprogram azonosítója „FP_[belső díjprogram-azonosító]” formátumban

7

Kibocsátó vagy minősített szervezet

Annak jelölése, hogy az ügyfél egyúttal kibocsátó, minősített szervezet vagy a II. melléklet 2. táblázata szerinti egyéb ügyfél-e

Kötelező

„Y” – igen

„N” – nem

8

Kiemelt ügyfél jelölése

Annak jelölése, hogy az ügyfél – bevétel tekintetében – a 100 legnagyobb előfizetéses ügyfél között volt-e a megelőző naptári évben

Kötelező

„Y” – igen

„N” – nem

9

A kiegészítő szolgáltatások díjai

A hitelminősítő csoport által az ügyfélnek a megelőző naptári évben nyújtott kiegészítő szolgáltatásokért kiszámlázott díjak teljes összege

Kötelező

Összeg euróban megadva


Top