EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42014X0325(01)

Az Egyesült Nemzetek Szervezete Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) 56. számú előírása – Egységes rendelkezések a segédmotoros kerékpárok és az annak tekintett járművek fényszóróinak jóváhagyásáról

OJ L 89, 25.3.2014, p. 77–91 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/56/oj

25.3.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 89/77


A nemzetközi közjog értelmében jogi hatállyal kizárólag az ENSZ-EGB eredeti szövegei rendelkeznek. Ennek az előírásnak a státusza és hatálybalépésének időpontja az ENSZ-EGB TRANS/WP.29/343 sz. státuszdokumentumának legutóbbi változatában ellenőrizhető a következő weboldalon:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Az Egyesült Nemzetek Szervezete Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) 56. számú előírása – Egységes rendelkezések a segédmotoros kerékpárok és az annak tekintett járművek fényszóróinak jóváhagyásáról

Tartalmaz minden olyan szöveget, amely az alábbi időpontig érvényes volt:

A 01. módosítássorozat – hatálybalépés dátuma: 2001. szeptember 12.

TARTALOMJEGYZÉK

ELŐÍRÁS

1.

Alkalmazási kör

2.

„Típus” meghatározása

3.

Jóváhagyási kérelem

4.

Jelölések

5.

Jóváhagyás

6.

Általános követelmények

7.

Különleges előírások

8.

Színezett lencsékre és szűrőkre vonatkozó rendelkezések

9.

A gyártás megfelelősége

10.

Szankciók nem megfelelő gyártás esetén

11.

Fényszórótípus jóváhagyásának módosítása és kiterjesztése

12.

A gyártás végleges leállítása

13.

A jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok és a jóváhagyó hatóságok neve és címe

14.

Átmeneti rendelkezések

MELLÉKLETEK

1. melléklet —

Értesítés fényszórótípus jóváhagyásának megadásáról, kiterjesztéséről, elutasításáról, visszavonásáról vagy gyártásának végleges leállításáról, az 56. számú előírás szerint

2. melléklet —

A jóváhagyási jel elrendezése

3. melléklet —

Fénytani mérések

4. melléklet —

A gyártásmegfelelőség ellenőrzésére szolgáló eljárásokra vonatkozó minimális követelmények

5. melléklet —

A hatósági mintavételre vonatkozó minimális követelmények

1.   ALKALMAZÁSI KÖR

Ez az előírás olyan fényszórók jóváhagyására vonatkozik, amelyek izzólámpával működnek, egyetlen tompított fénynyalábot bocsátanak ki, és amelyeket segédmotoros kerékpárokon (1) és annak tekintett járműveken történő alkalmazásra szántak.

2.   „TÍPUS” MEGHATÁROZÁSA

„Eltérő típusú fényszórók”: azok a fényszórók, amelyek az alábbi lényeges jellemzőik tekintetében eltérnek egymástól:

3.   JÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM

A jóváhagyási kérelmet a márkanév vagy védjegy jogosultja vagy megfelelően meghatalmazott képviselője nyújtja be. A kérelemhez a következőket kell csatolni:

3.1.

A típus azonosítását lehetővé tevő, kellő részletességű rajzok három példányban. A rajzokon meg kell jelölni a jóváhagyási jelnek szánt helyet, és a fényszóró elölnézeti és keresztmetszeti ábrázolásának, a lencse bordázatának és prizmás elemeinek sematikus megjelölését is tartalmaznia kell.

3.2.

Egy rövid műszaki leírás, amely tartalmazza az izzólámpa kategóriáját;

3.3.

Színezetlen lencsével ellátott két berendezés (2)

3.4.

Az illetékes hatóság a típusjóváhagyás megadása előtt ellenőrzi, hogy meghozták-e a gyártás megfelelőségének hatékony ellenőrzését biztosító megfelelő intézkedéseket.

4.   JELÖLÉSEK

4.1.

A jóváhagyásra benyújtott fényszórókon egyértelműen, olvashatóan és kitörölhetetlenül szerepelniük kell a következő feliratoknak:

4.1.1.

a kérelmező márkaneve vagy védjegye;

4.1.2.

az izzólámpa kategóriájának azonosítása;

4.2.

Továbbá a lencsén és a fényszóró fő lámpatestén (azaz a fényvisszaverőn) (3) megfelelő méretű helyet kell hagyni a jóváhagyási jel elhelyezéséhez; ezeket a helyeket a fenti 3.1. szakaszban említett rajzokon meg kell jelölni.

5.   JÓVÁHAGYÁS

5.1.

Amennyiben a 3. szakasz értelmében a benyújtott berendezés teljesíti ezen előírás követelményeit, a jóváhagyást meg kell adni.

5.2.

Mindegyik jóváhagyott típushoz jóváhagyási számot kell rendelni. Ennek első két számjegye (a változatlan eredeti előírás esetében jelenleg 00) a jóváhagyás időpontjában hatályos, az előírást lényeges műszaki tartalommal legutóbb módosító módosítássorozat száma. Ugyanazon szerződő fél nem rendelheti ugyanazt a számot több fényszórótípushoz.

5.3.

Egy fényszórótípus ezen előírás szerinti jóváhagyásáról vagy a jóváhagyás kiterjesztéséről vagy elutasításáról értesíteni kell az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket az ezen előírás 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon.

5.4.

Az ezen előírás alapján jóváhagyott típusnak megfelelő minden egyes fényszórón, a fenti 4.2. szakaszban említett helyeken, a 4.1. szakaszban előírt jelölések mellett el kell helyezni

5.4.1.

egy nemzetközi jóváhagyási jelet (4), amely a következőkből áll:

5.4.1.1.

egy kör, benne az „E” betű és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma (5);

5.4.1.2.

egy jóváhagyási szám.

5.5.

Az 5.4. szakasz szerinti jelöléseknek jól olvashatóknak és eltávolíthatatlanoknak kell lenniük.

5.6.

Ezen előírás 2. mellékletében példa található a jóváhagyási jel elrendezésére.

6.   ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

6.1.

Mindegyik berendezésnek meg kell felelnie az ezen előírás 7. szakaszában előírt követelményeknek.

6.2.

A fényszórókat úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy a szokásos használat mellett fellépő rezgések ellenére kielégítően lássák el feladatukat, és megőrizzék ezen előírás szerinti jellemzőiket.

6.3.

Az izzólámpát a fényvisszaverőhöz rögzítő alkatrészeket úgy kell kialakítani, hogy az izzólámpát sötétben is csak a megfelelő helyzetbe lehessen beszerelni.

7.   KÜLÖNLEGES ELŐÍRÁSOK

7.1.

A lencsének az optikai rendszerhez viszonyított helyzetét világosan meg kell jelölni, és a lencsét ebben a helyzetben rögzíteni kell, hogy üzem közben ne fordulhasson el.

7.2.

A fényszóró által létrehozott megvilágítás méréséhez egy, az ezen előírás 3. mellékletében leírt mérőernyőt és egy, a 37. számú előírás szerinti S3 kategóriájú sima és színezetlen burájú szabványos izzólámpát kell használni.

A szabványos izzólámpát a 37. számú előírásban az ezekhez az izzólámpákhoz megadott alkalmazandó referencia-fényáram értékeknek megfelelően kell beállítani.

7.3.

A fénynyalábnak olyan kellően éles világos-sötét határvonallal kell rendelkeznie, hogy ennek segítségével megfelelő módon elvégezhető legyen a beállítás. A világos-sötét határvonalnak alapvetően vízszintesnek és a lehető legegyenesebbnek kell lennie egy legalább ± 900 mm-es vízszintes szakaszon, 10 m-es távolságból mérve.

A 3. melléklet szerint beállított fényszóróknak meg kell felelniük az abban megállapított követelményeknek.

7.4.

A fénynyaláb mintájában nem lehet olyan mértékű oldalirányú eltérés, amely a látási viszonyokat zavarná.

7.5.

A 7.2. szakaszban említett ernyő megvilágítását olyan fotovevővel kell mérni, amelynek hasznos felülete egy 65 mm oldalhosszúságú négyzeten belül van.

8.   SZÍNEZETT LENCSÉKRE ÉS SZŰRŐKRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

8.1.   A jóváhagyás olyan fényszórókra szerezhető meg, amelyek vagy színtelen, vagy szelektív sárga fényt bocsátanak ki színezetlen izzólámpával. CIE trikromatikus koordinátákkal kifejezve a sárga lencsék vagy szűrők megfelelő kolorimetriás jellemzői az alábbiak:

Szelektív sárga szűrő (fényszűrő vagy lencse)

Korlát a vörös irányában

y ≥

0,138 + 0,58 x

Korlát a zöld irányában

y ≤

1,29 x – 0,1

Korlát a fehér irányában

y ≤

– x + 0,966

Korlát a színképérték irányában

y ≤

– x + 0,992

amely kifejezhető az alábbiak szerint is:

domináns hullámhossz

575–585 nm

tisztasági tényező

0,90–0,98

Az átbocsátási tényező ≥ 0,78

Az átbocsátási tényező meghatározását 2 854 K színhőmérsékletű fényforrással kell elvégezni. (A Nemzetközi Világítástechnikai Bizottság (CIE) szerinti A. szabványos színmérő fényforrásnak megfelelően.)

8.2.   A szűrőnek a fényszóró részét kell képeznie, úgy hozzáerősítve, hogy a felhasználó sem véletlenül, se szándékosan ne tudja eltávolítani a szokásos szerszámokkal.

8.3.   Színnel kapcsolatos észrevétel

Tekintve, hogy a 8.1. szakasz értelmében az ezen előírás alapján megadott minden jóváhagyás valamely vagy színtelen vagy szelektív sárga fényt kibocsátó fényszórótípusra vonatkozik, annak a megállapodásnak a 3. cikke, aminek ez az előírás a mellékletét képezi, nem zárhatja ki, hogy a részes felek megtiltsák a színtelen vagy szelektív sárga fénynyalábot kibocsátó fényszórók alkalmazását az általuk nyilvántartásba vett járműveken.

9.   A GYÁRTÁS MEGFELELŐSÉGE

9.1.

Az ezen előírás szerint jóváhagyott fényszórókat úgy kell gyártani, hogy a 7. és 8. szakaszban megállapított előírásokat teljesítve megfeleljenek a jóváhagyott típusnak.

9.2.

A 9.1. szakasz követelményeinek való megfelelés ellenőrzése érdekében a gyártást megfelelően ellenőrizni kell.

9.3.

A jóváhagyás jogosultja feltétlenül:

9.3.1.

biztosítja a termékminőség hatékony ellenőrzésére szolgáló eljárások meglétét;

9.3.2.

rendelkezik az egyes jóváhagyott típusoknak való megfelelés ellenőrzéséhez szükséges mérőfelszereléssel;

9.3.3.

biztosítja a vizsgálati eredmények rögzítését és azt, hogy a kapcsolódó dokumentumokat a jóváhagyó hatósággal együtt meghatározandó ideig megőrizzék;

9.3.4.

elemzi az egyes vizsgálattípusok eredményét, hogy ellenőrizze és biztosítsa a termék jellemzőinek állandóságát, figyelemmel az iparban szokásos szórásra;

9.3.5.

biztosítja, hogy minden egyes terméktípuson legalább az e rendelet 4. mellékletében előírt vizsgálatokat lefolytassák;

9.3.6.

gondoskodik arról, hogy ha egy adott vizsgálattípusnál a mintavétel azt mutatja, hogy a gyártás nem megfelelő, akkor újabb mintavételt és vizsgálatot végezzenek. Ilyen esetben minden szükséges lépést meg kell tenni a gyártás megfelelőségének helyreállítása érdekében.

9.4.

A típusjóváhagyást megadó illetékes hatóság bármikor ellenőrizheti az egyes gyártóüzemekben a gyártás megfelelőségének ellenőrzésére alkalmazott módszereket.

9.4.1.

A vizsgálati naplókat és termelési nyilvántartásokat minden ellenőrzéskor be kell mutatni a helyszíni ellenőrnek.

9.4.2.

Az ellenőr véletlenszerűen mintát vehet, amelyet megvizsgálnak a gyártó laboratóriumában. A minták legkisebb számát a gyártó saját ellenőrzéseinek eredményei alapján lehet meghatározni.

9.4.3.

Ha a minőség nem tűnik kielégítőnek, vagy ha a fenti 9.4.2. szakasz szerint végrehajtott vizsgálat hitelességét szükségesnek látszik ellenőrizni, az ellenőr az 5. mellékletben megadott szempontok szerint kiválasztja azokat a mintákat, amelyeket a jóváhagyási vizsgálatokat végző műszaki szolgálathoz el kell küldeni.

9.4.4.

Az illetékes hatóság az ezen előírásban előírt bármilyen vizsgálatot elvégezhet. Ezeket a vizsgálatokat véletlenszerűen kiválasztott mintákon kell elvégezni, anélkül, hogy fennakadást idéznének elő a gyártó szállítási kötelezettségeinek teljesítésében, valamint az 5. melléklet szempontjainak megfelelően.

9.4.5.

Az illetékes hatóság törekszik arra, hogy legalább kétévente egyszer ellenőrzést végezzen. Ez azonban az illetékes hatóság döntése, és annak függvénye, hogy mennyire bízik a gyártásmegfelelőség hatékony ellenőrzését biztosító intézkedésekben. Abban az esetben, ha negatív eredményeket rögzítenek, az illetékes hatóságnak biztosítania kell, hogy minden szükséges intézkedést megtegyenek a gyártásmegfelelőség minél gyorsabb helyreállítása érdekében.

9.5.

A nyilvánvaló hibákat mutató fényszórókat nem kell figyelembe venni.

10.   SZANKCIÓK NEM MEGFELELŐ GYÁRTÁS ESETÉN

10.1.

Ezen előírás értelmében egy adott fényszórótípusra megadott jóváhagyás visszavonható, ha nem teljesülnek a fentiekben leírt követelmények, illetve ha a jóváhagyási jelet viselő fényszóró nem felel meg a jóváhagyott típusnak.

10.2.

Ha az előírást alkalmazó, 1958. évi megállapodásban részes fél visszavon egy előzőleg általa megadott jóváhagyást, erről haladéktalanul tájékoztatja az ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet az ezen előírás 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon.

11.   FÉNYSZÓRÓTÍPUS MÓDOSÍTÁSA ÉS JÓVÁHAGYÁSÁNAK KITERJESZTÉSE

11.1.

A fényszóró adott típusának minden módosításáról értesíteni kell az adott fényszórótípust jóváhagyó hatóságot. A hatóság ezt követően a következőképpen járhat el:

11.1.1.

úgy ítéli meg, hogy az elvégzett módosításoknak nagy valószínűséggel nincs számottevő kedvezőtlen hatása, és a fényszóró továbbra is megfelel a követelményeknek; vagy

11.1.2.

új vizsgálati jegyzőkönyvet kér a vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálattól.

11.2.

A jóváhagyás megerősítéséről vagy elutasításáról, a módosítások részletes leírásával együtt, a fenti 5.3. szakaszban említett eljárás szerint értesíteni kell a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket.

11.3.

A jóváhagyás kiterjesztését engedélyező illetékes hatóság sorszámot rendel a kiterjesztéshez, és erről az előírás 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon értesíti az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket.

12.   A GYÁRTÁS VÉGLEGES LEÁLLÍTÁSA

Ha a jóváhagyás jogosultja véglegesen leállítja az ezen előírás szerint jóváhagyott fényszóró gyártását, akkor erről értesítenie kell a jóváhagyást megadó hatóságot. A hatóság az értesítés kézhezvételét követően tájékoztatja az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet az ezen előírás 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon.

13.   A JÓVÁHAGYÁSI VIZSGÁLATOK ELVÉGZÉSÉÉRT FELELŐS MŰSZAKI SZOLGÁLATOK ÉS A JÓVÁHAGYÓ HATÓSÁGOK NEVE ÉS CÍME

Az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó felek megadják az Egyesült Nemzetek Szervezete Titkárságának a jóváhagyási vizsgálatokért felelős műszaki szolgálatok nevét és címét, valamint a jóváhagyásokat megadó, illetve a más országok által kiadott jóváhagyásokat, kiterjesztéseket, elutasításokat vagy visszavonásokat igazoló értesítéseket fogadó jóváhagyó hatóságok nevét és címét.

14.   ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK

14.1.

A 113. sz. előírás hivatalos hatálybalépését követő hat hónap elteltével az ezt az előírást alkalmazó szerződő felek beszüntetik az ezen előírás szerinti EGB-jóváhagyások megadását.

14.2.

Az előírást alkalmazó szerződő felek nem utasíthatják el az ezen előírás 01. módosítássorozata szerint megadott jóváhagyások kiterjesztését.

14.3.

A 113. sz. előírás hatálybalépését megelőzően ezen előírás szerint megadott jóváhagyások és kiterjesztések, beleértve az ezen előírás eredeti változata szerint később megadott kiterjesztéseket is, időkorlátozás nélkül hatályban maradnak.

14.4.

Az ezen előírást alkalmazó szerződő felek továbbra is kiadnak jóváhagyást fényszórókra az ezen előírás 01. módosítássorozata vagy eredeti változata alapján, feltéve, hogy a fényszóró már használatban levő járművek fényszórójának lecserélésére szolgál.

14.5.

A 113. sz. előírás hivatalos hatálybalépésétől az ezt az előírást alkalmazó szerződő felek nem tagadhatják meg a 113. sz. előírás szerinti jóváhagyással rendelkező fényszórók új járműtípusba történő belszerelését.

14.6.

Az ezt az előírást alkalmazó szerződő felek továbbra is engedélyezik az ezen előírás szerint jóváhagyott fényszórók járműtípusba vagy járműbe történő beszerelését.

14.7.

Az ezen előírást alkalmazó szerződő felek továbbra is engedélyezik az ezen előírás eredeti változata szerint jóváhagyott fényszórók beszerelését és alkalmazását használatban lévő járművön, feltéve, hogy a fényszóró csereként szolgál.


(1)  A közúti közlekedésről szóló 1968. évi egyezmény I. fejezete 1. cikkének m) pontjában meghatározottak szerint (E/CONF.56/16/Rev.l).

(2)  Ha a fényszórót színezett lencsével tervezik gyártani, kizárólag a szín vizsgálatához további két színezett lencséjű mintadarabot kell benyújtani.

(3)  Amennyiben a lencsét nem lehet leválasztani a fényszóró fő lámpatestéről (azaz a fényvisszaverőről), elegendő a lencsén helyet hagyni.

(4)  Ha különböző fényszórótípusok ugyanolyan lencsével vagy fényvisszaverővel rendelkeznek, akkor a lencséken és a fényvisszaverőkön elhelyezhetők ezeknek a fényszórótípusoknak a különböző jóváhagyási jelei, feltéve, hogy az adott benyújtott típusra megadott jóváhagyási szám egyértelműen azonosítható.

(5)  Az 1958. évi megállapodásban részes szerződő felek megkülönböztető számai a Motoros járművekre vonatkozó egységesített állásfoglalás (R.E.3) (dokumentum: ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1) 3. mellékletében találhatók.


1. MELLÉKLET

ÉRTESÍTÉS

(legnagyobb formátum: A4 (210 × 297 mm))

Image


2. MELLÉKLET

A JÓVÁHAGYÁSI JEL ELRENDEZÉSE

Image

a ≥ 5 mm

A fenti jóváhagyási jellel ellátott fényszórót Hollandiában (E 4) hagyták jóvá a 00243 számon. A jóváhagyási szám első két számjegye azt jelzi, hogy a jóváhagyást az előírás eredeti változatának követelményeivel összhangban adták meg.

Megjegyzés

A jóváhagyási számot a körhöz közel kell elhelyezni, az „E” betű felett vagy alatt, illetve attól balra vagy jobbra. A jóváhagyási szám számjegyeinek az „E” betű ugyanazon oldalán kell állniuk, és ugyanabba az irányba kell nézniük. A jóváhagyási számban kerülni kell a római számok használatát, hogy azok ne legyenek összetéveszthetők más jelekkel.


3. MELLÉKLET

FÉNYTANI MÉRÉSEK

1.

A méréshez a mérőernyőt a fényszóró előtt 10 méterrel, a lámpa izzószálát és a HV pontot összekötő egyenesre merőlegesen kell elhelyezni; a H–H vonalnak vízszintesnek kell lennie. A keresztirányú izzószálú lámpák esetében a mérés során az izzószálnak a lehető legvízszintesebbnek kell lennie.

2.

Oldalirányban a fényszórót úgy kell beállítani, hogy a fénynyaláb a V–V vonalhoz képest a lehető legszimmetrikusabban helyezkedjék el.

3.

Függőleges irányban a fényszórót úgy kell beállítani, hogy a megvilágítás a HV pontban 2 lx legyen. Ilyen körülmények között a világos-sötét határvonalnak a H–H és a H–100 mm vonal között kell elhelyezkednie.

4.

Amikor a megvilágítást a 2. és a 3. szakasz szerint állítják be, akkor a következő értékekkel kell rendelkeznie:

4.1.

a H–H vonalon és felette: legfeljebb 2 lx;

4.2.

egy, a H–H vonal alatt 300 mm-re lévő vonalon és a függőleges V–V vonal mindkét oldalán 900 mm szélességben: legalább 8 lx.

4.3.

egy, a H–H vonal alatt 600 mm-re lévő vonalon és a függőleges V–V vonal mindkét oldalán 900 mm szélességben: legalább 8 lx.

Mérőernyő

Image

(méretek mm-ben 10 m távolságra)


4. MELLÉKLET

A GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG ELLENŐRZÉSÉRE SZOLGÁLÓ ELJÁRÁSOKRA VONATKOZÓ MINIMÁLIS KÖVETELMÉNYEK

1.   ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

1.1.

A megfelelőségi követelmények akkor tekinthetők mechanikai és geometriai szempontból teljesítettnek, ha az eltérések nem haladják meg az előírás rendelkezései szerinti elkerülhetetlen gyártási eltérések mértékét.

1.2.

A fénytani jellemzők tekintetében a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétségtelen, ha a véletlenszerűen kiválasztott, szabványos izzólámpával felszerelt fényszóró fénytani jellemzőinek vizsgálatakor egyik mért érték sem tér el kedvezőtlen irányban 20 százaléknál nagyobb mértékben az ezen előírásban meghatározott értékektől.

1.3.

Ha a fent leírt mérések eredményei nem felelnek meg a követelményeknek, a méréseket egy másik szabványos izzólámpa használatával meg kell ismételni.

1.4.

A nyilvánvaló hibákat mutató fényszórókat nem kell figyelembe venni.

1.5.

A színkoordinátáknak teljesülniük kell a normál A színhőmérsékletre beállított izzóval felszerelt fényszórónál.

A szelektív sárga fényt kibocsátó, színezetlen izzóval felszerelt fényszóró fénytani jellemzőire az előírásban előírt értékek 0,84-szerese vonatkozik.

2.   A GYÁRTÓ ÁLTAL VÉGREHAJTANDÓ MEGFELELŐSÉGI ELLENŐRZÉSRE VONATKOZÓ MINIMÁLIS KÖVETELMÉNYEK

A jóváhagyási jel jogosultjának megfelelő időközönként minden egyes fényszórótípusra vonatkozóan végre kell hajtania legalább a következő vizsgálatokat. A vizsgálatokat ezen előírás rendelkezései szerint kell elvégezni.

Amennyiben a rendelkezésre álló minták nem felelnek meg a vizsgálat típusa szerinti követelményeknek, további mintákat kell kiválasztani és vizsgálni. A gyártó köteles megtenni a megfelelő intézkedéseket a gyártás megfelelőségének biztosítására.

2.1.   A vizsgálatok jellege

Az előírásban szereplő megfelelőségi vizsgálatoknak ki kell terjedniük a fénytani jellemzőkre is.

2.2.   Vizsgálati módszerek

2.2.1.

A vizsgálatokat általában az ebben az előírásban rögzített módszerek szerint kell elvégezni.

2.2.2.

A gyártó által végrehajtott megfelelőségi vizsgálatok során más, egyenértékű módszerek is alkalmazhatók a jóváhagyási vizsgálatokért felelős illetékes hatóság beleegyezésével. A gyártónak bizonyítania kell, hogy az alkalmazott módszerek egyenértékűek az előírásban meghatározott eljárásokkal.

2.2.3.

A 2.2.1 és a 2.2.2 szakasz alkalmazása szükségessé teszi a vizsgálóberendezés rendszeres kalibrálását és az illetékes hatóság által végzett mérésekhez való viszonyítását.

2.2.4.

A referenciamódszereknek minden esetben meg kell felelniük az előírásban meghatározott módszereknek, különösen a hatósági ellenőrzések és mintavételek esetében.

2.3.   A mintavétel módja

A fényszórómintákat véletlenszerűen kell kiválasztani egy egységes gyártási tételből. Egységes gyártási tétel alatt a gyártó gyártási módszerei szerint meghatározott azonos típusú fényszórók együttesét kell érteni.

A vizsgálatnak általában egy-egy gyár sorozatgyártására kell kiterjednie. Mindazonáltal a gyártó ugyanarra a típusra vonatkozó, de különböző gyárakból származó eredményeket is összevonhat egy csoportba, feltéve, hogy e gyárak ugyanazt a minőségbiztosítási és -irányítási rendszert alkalmazzák.

2.4.   Mért és rögzített fénytani jellemzők

A mintaként kiválasztott fényszórón az előírás által meghatározott pontokban fénytani méréseket kell végezni, és a HV, LH, RH, L 600 és R 600 pontokban mért értékeket kell leolvasni.

2.5.   Elfogadhatósági kritériumok

A gyártó felelős a vizsgálati eredmények statisztikai elemzéséért, valamint az illetékes hatósággal egyetértésben, a termékeire vonatkozó elfogadhatósági feltételek megállapításáért az ezen előírás 9.1 szakaszában rögzített, a termékek megfelelőségének ellenőrzésére vonatkozó követelmények teljesítése érdekében.

Az elfogadhatósági feltételeket úgy kell megállapítani, hogy 95 %-os megbízhatósági szint mellett az 5. mellékletben előírt helyszíni ellenőrzésen való megfelelés (első mintavétel) minimális valószínűsége 0,95 legyen.


5. MELLÉKLET

A HATÓSÁGI MINTAVÉTELRE VONATKOZÓ MINIMÁLIS KÖVETELMÉNYEK

1.   ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

1.1.

A megfelelőségi követelmények akkor tekinthetők az előírás rendelkezései szerint mechanikai és geometriai szempontból teljesítettnek, ha az eltérések nem haladják meg az elkerülhetetlen gyártási eltérések mértékét.

1.2.

A fénytani jellemzők tekintetében a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétségtelen, ha a véletlenszerűen kiválasztott, szabványos izzólámpával felszerelt fényszóró fénytani jellemzőinek vizsgálatakor egyik mért érték sem tér el kedvezőtlen irányban 20 százaléknál nagyobb mértékben az előírásban meghatározott értékektől.

1.3.

A színkoordinátáknak teljesülniük kell a normál A. színhőmérsékletre beállított izzóval felszerelt fényszórónál.

A szelektív sárga fényt kibocsátó, színezetlen izzóval felszerelt fényszóró fénytani jellemzőire az értékek 0,84-szerese vonatkozik.

2.   ELSŐ MINTAVÉTEL

Az első mintavétel során négy fényszórót kell véletlenszerűen kiválasztani. Az első két lámpából álló mintát A-val, a második két lámpából álló mintát B-vel kell jelölni.

2.1.   A megfelelőség nem kétséges

2.1.1.   Az e melléklet 1. ábráján vázolt mintavételi eljárást követően a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétségtelen, ha a fényszórók mért értékeinek eltérése – kedvezőtlen irányban – az alábbiak szerint alakul:

2.1.1.1.   A. minta

A1:

egy fényszóró

0 százalék

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

A2:

mindkét fényszóróra több mint

0 százalék

de legfeljebb

20 százalék

A mérés folytatása a B. mintán

2.1.1.2.   B. minta

B1:

mindkét fényszóró

0 százalék

2.2.   A megfelelőség kétséges

2.2.1.   Az e melléklet 1. ábráján vázolt mintavételi eljárást követően a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétséges, a gyártót pedig fel kell szólítani, hogy gyártási folyamatát (a megfelelő beállításokkal) tegye a követelményeknek megfelelővé, ha a fényszórók mért értékeinek eltérései az alábbiak szerint alakulnak:

2.2.1.1.   A. minta

A3:

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

egy fényszóró több mint

20 százalék

de legfeljebb

30 százalék

2.2.1.2.   B. minta

B2:

az A2 esetében

egy fényszóróra több mint

0 százalék

de legfeljebb

20 százalék

egy fényszóróra legfeljebb

20 százalék

B3:

az A2 esetében

egy fényszóróra

0 százalék

egy fényszóró több mint

20 százalék

de legfeljebb

30 százalék

2.3.   Jóváhagyás visszavonása

A megfelelőség kétséges, és a 10. szakaszt kell alkalmazni, ha – ennek a mellékletnek az 1. ábrája szerinti mintavételt követően – a fényszórók mért értékeinek az eltérései az alábbiak szerint alakulnak:

2.3.1.   A. minta

A4:

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

egy fényszóró több mint

30 százalék

A5:

mindkét fényszóró több mint

20 százalék

2.3.2.   B. minta

B4:

az A2 esetében

egy fényszóró több mint

0 százalék

de legfeljebb

20 százalék

egy fényszóró több mint

20 százalék

B5:

az A2 esetében

mindkét fényszóró több mint

20 százalék

B6:

az A2 esetében

egy fényszóró

0 százalék

egy fényszóró több mint

30 százalék

3.   ISMÉTELT MINTAVÉTEL

Az A3, B2 és B3 esetben a gyártási eljárás módosítása után létrejövő készletből az értesítést követő két hónapon belül újabb mintákat kell venni: ki kell választani egy harmadik, két fényszóróból álló C. mintát és egy negyedik, két fényszóróból álló D. mintát.

3.1.   A megfelelőség nem kétséges

3.1.1.   Az e melléklet 1. ábráján vázolt mintavételi eljárást követően a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétségtelen, ha a fényszórók mért értékeinek eltérései az alábbiak szerint alakulnak:

3.1.1.1.   C. minta

C1:

egy fényszóró

0 százalék

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

C2:

mindkét fényszóró több mint

0 százalék

de legfeljebb

20 százalék

A mérés folytatása a D. mintán

3.1.1.2.   D. minta

D1:

a C2 esetében

mindkét fényszóró

0 százalék

3.2.   A megfelelőség kétséges

3.2.1.   Az e melléklet 1. ábráján vázolt mintavételi eljárást követően a sorozatgyártású fényszórók megfelelősége kétséges, a gyártót pedig fel kell szólítani, hogy gyártási folyamatát (a megfelelő beállításokkal) tegye a követelményeknek megfelelővé, ha a fényszórók mért értékeinek eltérései az alábbiak szerint alakulnak:

3.2.1.1.   D. minta

D2:

a C2 esetében

egy fényszóró több mint

0 százalék

de legfeljebb

20 százalék

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

3.3.   Jóváhagyás visszavonása

A megfelelőség kétséges, és a 10. szakaszt kell alkalmazni, ha – ennek a mellékletnek az 1. ábrája szerinti mintavételt követően – a fényszórók mért értékeinek az eltérései az alábbiak szerint alakulnak:

3.3.1.   C. minta

C3:

egy fényszóró legfeljebb

20 százalék

egy fényszóró több mint

20 százalék

C4:

mindkét fényszóró több mint

20 százalék

3.3.2.   D. minta

D3:

a C2 esetében

egy fényszóró 0 vagy több mint

0 százalék

egy fényszóró több mint

20 százalék

Image


Top