EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0756

A Bizottság 756/2010/EU rendelete ( 2010. augusztus 24. ) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a IV. és V. melléklete tekintetében történő módosításáról EGT-vonatkozású szöveg

OJ L 223, 25.8.2010, p. 20–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 03 Volume 068 P. 225 - 233

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/07/2019; hatályon kívül helyezte: 32019R1021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/756/oj

25.8.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 223/20


A BIZOTTSÁG 756/2010/EU RENDELETE

(2010. augusztus 24.)

a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a IV. és V. melléklete tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a környezetben tartósan megmaradó szerves szenynyező anyagokról és a 79/117/EGK irányelv módosításáról szóló, 2004. április 29-i 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 7. cikke (4) bekezdésének a) pontjára és (5) bekezdésére, valamint 14. cikkére,

mivel:

(1)

A 850/2004/EK rendelet végrehajtja az Unió jogában a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezménynek az Európai Közösség nevében történő megkötéséről szóló, 2004. október 14-i 2006/507/EK tanácsi határozat (2) által jóváhagyott, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezményben (a továbbiakban: az Egyezmény), meghatározott kötelezettségvállalásokat, valamint a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez kapcsolódóan a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló jegyzőkönyvnek az Európai Közösség nevében történő megkötéséről szóló, 2004. február 19-i 2004/259/EK tanácsi határozat (3) által jóváhagyott, a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi Egyezmény Jegyzőkönyvében meghatározott kötelezettségvállalásokat.

(2)

Miután az Európai Unió és tagállamai, valamint Norvégia és Mexikó új anyagokra tett javaslatot, az Egyezmény értelmében létrehozott, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokat felülvizsgáló bizottság befejezte a kilenc javasolt anyagra vonatkozó munkáját, és arra a megállapításra jutott, hogy azok megfelelnek az Egyezményben szereplő kritériumoknak. Az Egyezmény részes felei konferenciájának 2009. május 4–8-i negyedik ülésén (a továbbiakban: COP4) megállapodás született arról, hogy mind a kilenc anyagot felveszik az Egyezmény mellékleteibe.

(3)

A 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletét módosítani kell a COP4 ülésén felsorolt új anyagok figyelembevételének érdekében.

(4)

A COP4 úgy határozott, hogy felveszi a klórdekont, hexabróm-bifenilt és a hexaklór-ciklohexánokat, beleértve a lindánt is az Egyezmény A. mellékletébe (kiküszöbölés). Mivel ezeket az anyagokat a Jegyzőkönyv is felsorolja, a 850/2004/EK rendelet IV. és V. melléklete is tartalmazza őket.

(5)

A COP4-en elfogadott döntések értelmében a pentaklór-benzol felvételre kerül az Egyezmény A. mellékletébe (kiküszöbölés). Ezért a pentaklór-benzolnak be kell kerülnie a 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletébe a megfelelő maximális koncentráció-határértékek megadásával, amelyeket a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. mellékletének módosításáról szóló, 2006. július 18-i 1195/2006/EK tanácsi rendeletben (4), valamint a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet V. mellékletének módosításáról szóló, 2007. február 16-i 172/2007/EK tanácsi rendeletben (5) használt, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok (a továbbiakban: POP-ok) határértékeinek megállapítására szolgáló módszertan alkalmazásával határoztak meg. Az ideiglenes maximális koncentráció-határértékeket felül kell vizsgálni a 850/2004/EK rendelet hulladékkal kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról a Bizottság megbízásából végzett tanulmány eredményeinek figyelembevételével.

(6)

A COP4 úgy határozott, hogy a perfluoroktán-szulfonsavat és származékait (a továbbiakban: PFOS) bizonyos alkalmazásokra vonatkozó mentességek mellett az Egyezmény B. mellékletébe (korlátozás) veszi fel. A PFOS használata jelenleg engedélyezett bizonyos alkalmazásokra. A PFOS-t tartalmazó termékek élettartama miatt e termékek még néhány évig továbbra is bekerülnek a hulladékáramba, jóllehet csökkenő mennyiségben. A gyakorlatban nehézségekbe ütközhet a PFOS-t tartalmazó egyes anyagok beazonosítása egy adott hulladékáramban. A termékekben és a hulladékokban a PFOS mennyiségéről és koncentrációjáról jelenleg rendelkezésre álló adatok nem elégségesek. A 850/2004/EK rendeletben előírt, a IV. mellékletben szereplő koncentráció-határértékeket meghaladó hulladékok esetében a POP-tartalom kiküszöbölésére vagy visszafordíthatatlan átalakítására vonatkozó kötelezettség kiterjesztése a PFOS-ra hatást gyakorolhat a meglévő újrahasznosítási rendszerekre, ami nem hagy érintetlenül egy másik környezetvédelmi prioritást sem, a források fenntartható használatának biztosítását. Ezt figyelembe véve a PFOS a koncentráció-határértékek megadása nélkül került be a IV. és V. mellékletbe.

(7)

A COP4 úgy határozott, hogy felveszi a tetrabróm-difenil-étert, a pentabróm-difenil-étert, a hexabróm-difenil-étert és a heptabróm-difenil-étert (a továbbiakban: polibrómozott difenil-éterek) az Egyezmény A. mellékletébe (kiküszöbölés). Az Unióban a pentabróm-difenil-éter és az oktabróm-difenil-éter forgalomba hozatala és használata maximum 0,1 tömegszázalék koncentráció-határértékben korlátozott a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) XVII. mellékletének értelmében. A pentabróm-difenil-éter, a hexabróm-difenil-éter, a heptabróm-difenil-éter és a tetrabróm-difenil-éter jelenleg nem kerül forgalomba az Unióban, mivel a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló, 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletében említett módosításáról szóló, 2009. június 22-i 552/2009/EK bizottsági rendelet (7) és az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló, 2003. január 27-i 2002/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (8) korlátozza használatukat. A polibrómozott difenil-étereket tartalmazó termékek élettartama miatt azonban az ezen anyagokat tartalmazó, élettartamuk végét elért termékek még néhány évig továbbra is bekerülnek a hulladékáramba. A vegyes hulladékmaradványban lévő polibrómozott difenil-étert tartalmazó anyagok beazonosításának gyakorlati nehézségeit és a polibrómozott difenil-éterek mennyiségére és koncentrációjára vonatkozó átfogó tudományos adatok jelenlegi hiányát figyelembe véve a POP-tartalom kiküszöbölésére vagy visszafordíthatatlan átalakítására vonatkozó kötelezettség kiterjesztése ezen anyagokra a IV. mellékletben felsorolt koncentráció-határértékeket meghaladó hulladékok esetében veszélyeztetheti a meglévő újrahasznosítási rendszereket, és ezáltal akadályozhatja a források fenntartható használatát. A COP4 felismerte ezt a problémát, és külön mentességekről rendelkezett a polibrómozott difenil-étereket tartalmazó hulladékok további újrahasznosítására vonatkozóan, mégha az a POP-ok újrahasznosításához is vezethet. Ezért ezeket a kivételeket a 850/2004/EK rendeletnek is tükröznie kell.

(8)

Ahhoz, hogy a belső piac torzulása elkerülhető legyen, egységes maximális koncentráció-határértékekre van szükség az Unióban. Az elérhető adatok alapján és az elővigyázatosság elvének alkalmazása mellett ideiglenes maximális koncentráció-határértékek kerültek rögzítésre a pentaklór-benzol tekintetében a 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletében.

(9)

Az árucikkekben és hulladékokban lévő anyagok mennyiségére és koncentrációjára vonatkozó átfogó tudományos adatok hiányára tekintettel ebben a szakaszban nem állapíthatók meg maximális koncentráció-határértékek a 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletében a PFOS-re és a polibrómozott difenil-éterekre vonatkozóan. A további, a későbbiekben rendelkezésre álló információktól, valamint a Bizottság felülvizsgálatától függően fog javaslat születni a maximális koncentráció-határértékekre a kilenc POP tekintetében, a POP-rendelet célkitűzéseinek figyelembevételével.

(10)

Az Egyezmény 22. cikkének megfelelően az A., B. és C. melléklet módosításai egy évvel azután lépnek hatályba, hogy a letéteményes az arról szóló értesítést közreadta; ez az időpont 2010. augusztus 26-á ra fog esni. Következésképp és a következetesség érdekében e rendeletet ugyanettől az időponttól indokolt alkalmazni.

(11)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 75/442/EGK tanácsi irányelv (9) alapján létrehozott bizottság véleményével. Indokolt tehát e rendelet haladéktalan hatálybalépése,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   A 850/2004/EK rendelet IV. mellékletének helyébe e rendelet I. melléklete lép.

(2)   A 850/2004/EK rendelet V. melléklete e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2010. augusztus 26-ától kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2010. augusztus 24-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 158., 2004.4.30., 7. o.

(2)  HL L 209., 2006.7.31., 1. o.

(3)  HL L 81., 2004.3.19., 35. o.

(4)  HL L 217., 2006.8.8., 1. o.

(5)  HL L 55., 2007.2.23., 1. o.

(6)  HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

(7)  HL L 164., 2009.6.26., 7. o.

(8)  HL L 37., 2003.2.13., 19. o.

(9)  HL L 194., 1975.7.25., 39. o.


I. MELLÉKLET

„IV. MELLÉKLET

A 7. cikkben előírt hulladékgazdálkodási rendelkezések hatálya alá tartozó anyagok jegyzéke

Anyag

CAS-szám

EK-szám

A 7. cikk (4) bekezdése a) pontjában említett koncentráció-határértékek

Tetrabróm-difenil-éter C12H6Br4O

 

 

 

Pentabróm-difenil-éter C12H5Br5O

 

 

 

Hexabróm-difenil-éter C12H4Br6O

 

 

 

Heptabróm-difenil-éter C12H3Br7O

 

 

 

Perfluoroktán szulfonsav és származékai (PFOS) C8F17SO2X

(X = OH, fémsó (O-M+), halogenid, amid és más származékok, beleértve a polimereket is)

 

 

 

Poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok (PCDD/PCDF)

 

 

15 μg/kg (1)

DDT (1,1,1-triklór-2,2-bisz (4-klór-fenil)etán)

50-29-3

200-024-3

50 mg/kg

Klórdán

57-74-9

200-349-0

50 mg/kg

Hexaklór-ciklohexánok, beleértve a lindánt is

58-89-9

210-168-9

50 mg/kg

319-84-6

200-401-2

319-85-7

206-270-8

608-73-1

206-271-3

Dieldrin

60-57-1

200-484-5

50 mg/kg

Endrin

72-20-8

200-775-7

50 mg/kg

Heptaklór

76-44-8

200-962-3

50 mg/kg

Hexaklór-benzol

118-74-1

200-273-9

50 mg/kg

Klórdekon

143-50-0

205-601-3

50 mg/kg

Aldrin

309-00-2

206-215-8

50 mg/kg

Pentaklór-benzol

608-93-5

210-172-5

50 mg/kg

Poliklórozott bifenilek (PCB)

1336-36-3 és egyéb

215-648-1

50 mg/kg (2)

Mirex

2385-85-5

219-196-6

50 mg/kg

Toxafén

8001-35-2

232-283-3

50 mg/kg

Hexabróm-bifenil

36355-01-8

252-994-2

50 mg/kg


(1)  A határérték kiszámítása PCDD-ként és PCDF-ként történt a következő toxicitási egyenérték-tényezők (TEF-ek) szerint:

PCDD

TEF

2,3,7,8-TeCDD

1

1,2,3,7,8 – PeCDD

1

1,2,3,4,7,8 – HxCDD

0,1

1,2,3,6,7,8 – HxCDD

0,1

1,2,3,7,8,9 – HxCDD

0,1

1,2,3,4,6,7,8 – HpCDD

0,01

OCDD

0,0003

PCDF

TEF

2,3,7,8-TeCDF

0,1

1,2,3,7,8 – PeCDF

0,03

2,3,4,7,8 – PeCDF

0,3

1,2,3,4,7,8 – HxCDF

0,1

PCDD

TEF

1,2,3,6,7,8 – HxCDF

0,1

1,2,3,7,8,9 – HxCDF

0,1

2,3,4,6,7,8 – HxCDF

0,1

1,2,3,4,6,7,8 – HpCDF

0,01

1,2,3,4,7,8,9 – HpCDF

0,01

OCDF

0,0003

(2)  Szükség esetén az EN 12776-1 és az EN 12766-2 európai szabványokban meghatározott számítási módszert kell alkalmazni.”


II. MELLÉKLET

A 850/2004/EK rendelet V. melléklete 2. részében a táblázat helyébe a következő táblázat lép:

„A hulladék besorolása a 2000/532/EK határozat szerint

A IV. mellékletben felsorolt anyagok maximális koncentráció-határértékei (1)

Művelet

10

TERMIKUS GYÁRTÁSFOLYAMATOKBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK

Aldrin: 5 000 mg/kg

Klórdán: 5 000 mg/kg

Klórdekon:

5 000 mg/kg

DDT (1,1,1-triklór-2,2-bisz (4-klór-fenil)etán) 5 000 mg/kg

Dieldrin: 5 000 mg/kg

Endrin: 5 000 mg/kg

Heptabróm-difenil-éter (C12H5Br7O);

Heptaklór: 5 000 mg/kg

Hexabróm-bifenil: 5 000 mg/kg

Hexabróm-difenil-éter (C12H4Br6O);

hexaklór-benzol: 5 000 mg/kg

Hexaklór-ciklohexánok, beleértve a lindánt:

5 000 mg/kg

Mirex: 5 000 mg/kg;

Pentabróm-difenil-éter (C12H5Br5O);

Pentaklór-benzol: 5 000 mg/kg;

Perfluoroktán szulfonsav és származékai (PFOS)

(C8F17SO2X)

(X = OH, fémsó (O-M+), halogenid, amid és más származékok, beleértve a polimereket is);

Poliklórozott bifenilek (PCB) (5): 50 mg/kg;

Poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok (PCDD/PCDF) (6): 5 mg/kg;

Tetrabróm-difenil-éter (C12H6Br4O);

Toxafén: 5 000 mg/kg;

Az állandó tárolás csak akkor engedélyezett, ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

(1)

A tárolás az alábbi helyszínek egyikén történik:

biztonságos, mély, földalatti, kemény sziklaképződményekben,

sóbányákban, vagy

veszélyes hulladékok elhelyezésére szolgáló hulladéklerakóban, feltéve, hogy a hulladék a műszakilag megvalósítható mértékben szilárdított vagy részben stabilizált állapotban van a 2000/532/EK határozat 1903. alfejezetében a hulladékok besorolására előírtak szerint.

(2)

Az 1999/31/EK (3) tanácsi irányelv és a 2003/33/EK (4) tanácsi határozat rendelkezéseit tiszteletben tartották.

(3)

Bizonyított tény, hogy a kiválaszott eljárás környezetvédelmi szempontból kedvező.

10 01

Erőművekből és (a 19 kivételével) egyéb égetőművekből származó hulladékok

10 01 14 * (2)

Együttégetésből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hamu, salak és kazánpor

10 01 16 *

Együttégetésből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó pernye

10 02

Vas- és acéliparból származó hulladékok

10 02 07 *

Gázok kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok

10 03

Alumínium termikus kohászatából származó hulladékok

10 03 04 *

Elsődleges termelésből származó salak

10 03 08 *

Másodlagos termelésből származó sósalak

10 03 09 *

Másodlagos termelésből származó salak (feketesalak)

10 03 19 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor

10 03 21 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb részecskék és por (beleértve a golyósmalmok porát is)

10 03 29 *

Sósalak és feketesalak kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok

10 04

Ólom termikus kohászatából származó hulladékok

10 04 01 *

Elsődleges és másodlagos termelésből származó salak

10 04 02 *

Elsődleges és másodlagos termelésből származó kohósalak (fémsalak) és fölözékek

10 04 04 *

Füstgázpor

10 04 05 *

Egyéb részecskék és por

10 04 06 *

Gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok

10 05

Cink termikus kohászatából származó hulladékok

10 05 03 *

Füstgázpor

10 05 05 *

Gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok

10 06

Réz termikus kohászatából származó hulladékok

10 06 03 *

Füstgázpor

10 06 06 *

Gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok

10 08

Egyéb nemvasfémek termikus kohászatából származó hulladékok

10 08 08 *

Elsődleges és másodlagos termelésből származó sósalak

10 08 15 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor

10 09

Vasöntvények készítéséből származó hulladékok

10 09 09 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor

16

A JEGYZÉKBEN KÖZELEBBRŐL NEM MEGHATÁROZOTT HULLADÉKOK

16 11

Bélés- és tűzálló anyagok hulladékai

16 11 01 *

Kohászati folyamatokban használt, veszélyes anyagokat tartalmazó, szénalapú bélés- és tűzálló anyagok

16 11 03 *

Kohászati folyamatokban használt, veszélyes anyagokat tartalmazó, egyéb bélés- és tűzálló anyagok

17

ÉPÍTÉSI ÉS BONTÁSI HULLADÉKOK (BELEÉRTVE A SZENNYEZETT TERÜLETEKRŐL KITERMELT FÖLDET IS)

17 01

Beton, tégla, cserép és kerámia

17 01 06 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó beton-, tégla-, cserép- és kerámiafrakció vagy ezek keveréke

17 05

Föld (beleértve a szennyezett területekről származó kitermelt földet), kövek és kotrási meddő

17 05 03 *

A veszélyes anyagokat tartalmazó föld és kövek szervetlen frakciója

17 09

Egyéb építési és bontási hulladékok

17 09 02 *

PCB-ket tartalmazó építési és bontási hulladékok, a PCB-tartalmú berendezések kivételével

17 09 03 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb építési és bontási hulladékok

19

HULLADÉKKEZELŐ LÉTESÍTMÉNYEKBŐL, A SZENNYVIZEKET KELETKEZÉSÜK TELEPHELYÉN KÍVÜL KEZELŐ SZENNYVÍZTISZTÍTÓKBÓL, ILLETVE AZ IVÓVÍZ- ÉS IPARIVÍZ- SZOLGÁLTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK

19 01

Hulladék égetéséből vagy pirolíziséből származó hulladékok

19 01 07 *

Gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok

19 01 11 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó kazánhamu és salak

19 01 13 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó pernye

19 01 15 *

Veszélyes anyagokat tartalmazó kazánpor

19 04

Üvegesített (vitrifikált) és üvegesítésből származó hulladékok

19 04 02 *

Pernye- és egyéb füstgáz-kezelési hulladékok

19 04 03 *

Nem üvegesített (vitrifikált) szilárd fázis


(1)  E határértékek kizárólag veszélyes hulladékok elhelyezésére szolgáló lerakókra vonatkoznak, és nem alkalmazhatók a veszélyes hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló földalatti tárolókra, ideértve a sóbányákat is.

(2)  A csillaggal (*) jelölt hulladékok a 91/689/EGK irányelv értelmében veszélyes hulladéknak minősülnek, és azokra ezen irányelv rendelkezései vonatkoznak.

(3)  HL L 182., 1999.7.16., 1. o.

(4)  HL L 11., 2003.1.16., 27. o.

(5)  Az EN 12776-1 és az EN 12766-2 európai szabványokban meghatározott számítási módszert kell alkalmazni.

(6)  A határérték kiszámítása PCDD-ként és PCDF-ként történt a következő toxicitási egyenérték-tényezők (TEF) szerint:

PCDD

TEF

2,3,7,8-TeCDD

1

1,2,3,7,8-PeCDD

1

1,2,3,4,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDD

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDD

0,01

OCDD

0,0003

PCDF

TEF

2,3,7,8-TeCDF

0,1

1,2,3,7,8-PeCDF

0,03

2,3,4,7,8-PeCDF

0,3

1,2,3,4,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDF

0,1

PCDD

TEF

2,3,4,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDF

0,01

1,2,3,4,7,8,9-HpCDF

0,01

OCDF

0,0003”


Top