EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012IE0367

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Egyes sérülékeny csoportok munkahelyi jogai – különös tekintettel a szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés kérdéseire (saját kezdeményezésű vélemény)

OJ C 351, 15.11.2012, p. 12–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.11.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 351/12


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Egyes sérülékeny csoportok munkahelyi jogai – különös tekintettel a szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés kérdéseire (saját kezdeményezésű vélemény)

2012/C 351/03

Előadó: Thomas JANSON

2012. január 19-én az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság úgy határozott, hogy eljárási szabályzata 29. cikkének (2) bekezdése alapján saját kezdeményezésű véleményt dolgoz ki a következő tárgyban:

Egyes sérülékeny csoportok munkahelyi jogai – különös tekintettel a szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés kérdéseire

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció 2012. szeptember 3-án elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2012. szeptember 18–19-én tartott 483. plenáris ülésén (a 2012. szeptember 18-i ülésnapon) 130 szavazattal 4 ellenében, 14 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1   A személyek bizonyos csoporthoz való tartozásából eredő mindenfajta hátrányos megkülönböztetés az emberi jogokra épülő demokráciát és az Európai Unió gazdasági fejlődését egyaránt veszélyezteti. Az EGSZB úgy véli, hogy az Uniónak felelőssége, hogy az erre vonatkozó célkitűzések elérésére irányuló munkákat összehangolja (1).

1.2   A megkülönböztetés elleni eredményes küzdelemhez olyan aktív intézkedésekre van szükség, amelyek a különböző partnerek közös szerepvállalására, a kiszolgáltatott csoportok és a munkaerő-piac képviselőinek együttműködésére épülnek.

1.3   Az EGSZB a jelen véleményben megállapítja, hogy a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés terén fokozott erőfeszítésekre van szükség a megkülönböztetésnek való kiszolgáltatottság kockázatának csökkentése érdekében. Ehhez szükség van a munkahelyi megkülönböztetéssel kapcsolatos kutatásokra szánt erőforrások növelésére, valamint ütemtervre, hogy el lehessen érni a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés megszüntetésének célját.

1.4   Nyilvánvaló, hogy a gazdasági és szociális válságnak súlyos következményei vannak a kiszolgáltatott csoportok munkaerő-piaci helyzetére nézve. Az EU-ban a szociális jóléti rendszerek jelenleg tapasztalható megnyirbálása fokozza a munkanélküliséget, és fennáll annak a veszélye, hogy nő az idegengyűlölet, a homofóbia és terjednek az egyéb, megkülönböztető és sértő jellegű kijelentések és cselekedetek. Az EGSZB szerint fontos, hogy az EU a tagállamokkal együtt jobban és nyíltabban mérje fel a helyzetet, és hozzon intézkedéseket a kiszolgáltatott csoportokra a jelenleg végbemenő megszorítások miatt leselkedő veszélyek enyhítésére.

1.5   Az EGSZB megállapítja, hogy az Unión belül nagy különbségek vannak az LMBT-kkel (2) szembeni bánásmód tekintetében, és aggodalommal tekint arra a megkülönböztetésre, amelynek az LMBT-k ki vannak téve. Ez a kiszolgáltatottság veszélyezteti az Unió alapvető értékeit és a mozgás szabadságát.

1.6   Az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot, hogy készítsen ütemtervet az LMBT-kkel szembeni megkülönböztetés leküzdésére, és hangsúlyozza, hogy minden politikai területen érvényesíteni kell az LMBT-k szempontjait is.

1.7   Az EGSZB hangsúlyozza a civil társadalom és a kormányok közötti együttműködés fontosságát a sztereotípiák elleni harc és az LMBT-k jogainak jobb tudatosítása érdekében. A szexuális orientáció és a nemi identitás alapján történő hátrányos megkülönböztetést figyelembe kell venni a szociális partnerek közötti viták és tárgyalások folyamán is. Ebben az összefüggésben az EGSZB szeretné kiemelni a hálózatépítésben rejlő lehetőségeket, amellyel elő lehet mozdítani a munkahelyen az egyenlőséget és a nyitottságot.

1.8   Az EGSZB hangsúlyozza, hogy nemcsak az egyének, hanem a munkaadók és szakszervezetek számára is fontos tudni, hogyan rendelkeznek az uniós jogszabályok a munkahelyi hátrányos megkülönböztetésről. Az uniós polgárok csaknem 45 %-a nem tudja, hogy léteznek jogszabályok a szexuális orientáció alapján történő hátrányos megkülönböztetés ellen, az EGSZB pedig úgy véli, hogy célzott információs kampányok szükségesek e probléma kezeléséhez.

1.9   Az EGSZB tudatában van annak, hogy a transznemű személyek speciális problémákkal szembesülnek, és úgy véli, hogy ezekkel a problémákkal egy külön jelentésben kell foglalkozni.

2.   A megkülönböztetés elleni küzdelem háttere

2.1   Az Európai Unió a szabadságnak, a demokráciának és az emberi jogok tiszteletben tartásának elvére, valamint az alapvető szabadságjogokra és a jogállamiság elvére épül. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 19. cikke hatáskörrel ruházza fel az Uniót, hogy „megfelelő intézkedéseket” tegyen „a nemen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés leküzdésére.” A hátrányos megkülönböztetés minden formája elleni küzdelem és a megelőzés létfontosságú az Európai Unió legitimációját tekintve. Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 21. cikke kimondja, hogy tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.

2.2   A Szerződésben kitűzött célok megvalósítására számos irányelv született, például a 2006/54/EK irányelv a férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósításáról (átdolgozott szöveg), a 2000/78/EK irányelv a foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód általános kereteinek létrehozásáról, illetve a 2000/43/EK irányelv a személyek közötti, faji vagy etnikai származásra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról. A nem és bőrszín alapján történő megkülönböztetés elleni védelem sokkal elterjedtebb, mint a valláson vagy meggyőződésen, koron, fogyatékosságon vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés elleni védelem, ami befolyásolhatja a választást másik uniós tagállamban való munkavállalás, tanulás vagy oda történő utazás esetében.

2.3   Az egyenlő elbánás mindenekelőtt az emberi jogok előmozdításáról, emellett pedig az európai uniós erőforrások lehető legteljesebb kihasználásáról szól. A megkülönböztetés nem más, mint az erőforrások pazarlása, és az érintett csoportokat társadalmilag sebezhetővé teszi. Az Európában jelenleg végbemenő mélyreható gazdasági és szociális válság, melynek során sok tagállam kényszerült jóléti rendszerének megnyirbálására és a bérek csökkentésére, a leginkább kiszolgáltatott csoportok számára csak tovább súlyosbítja a helyzetet. A megkülönböztetésről szóló különféle uniós irányelvek tehát alapvető fontosságúak a megkülönböztetés veszélyének kitett csoportok védelméhez és munkaerő-piaci beilleszkedésük elősegítéséhez. A tagállamok nagy felelősséggel tartoznak a megkülönböztetésellenes irányelvekben megfogalmazott célok kivitelezésének biztosításáért.

2.4   Az EGSZB számos véleményben kifejtette nézeteit a különféle alapokon történő megkülönböztetésről. Örömmel fogadta az Európai Bizottság javaslatát a személyek közötti, faji vagy etnikai származásra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról szóló irányelvre (2000/43/EK) (3). Támogatta továbbá egy olyan, külön a foglalkoztatás területére szorítkozó irányelv előterjesztésének elképzelését, amely megtiltja a valláson, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetést. Az EGSZB azt is fontosnak tartotta, hogy a tagállamokban minden lakos élvezhesse a védelem minimális szintjét, és joga legyen jogorvoslathoz megkülönböztetési kérdésekben. Kérte, hogy fordítsanak erőfeszítéseket a megkülönböztetésmentesség melletti gazdasági érvek feltárására és kidolgozására. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az irányelv nem foglalkozik a megkülönböztetésteli utasításokkal, illetve az említett alapokon történő megkülönböztetésre való felbujtással.

2.5   A keretirányelv mind a közvetlen, mind pedig a közvetett megkülönböztetésre kiterjed. Közvetett megkülönböztetésről akkor beszélünk, ha a gyakorlatban valaki egy látszólag megkülönböztetésre okot nem adó körülmény, illetve látszólag semleges elvárás vagy viselkedésmód miatt hátrányos elbánásban részesülhet (4).

2.6   Az EGSZB a személyek közötti, vallásra vagy meggyőződésre, fogyatékosságra, életkorra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról szóló tanácsi irányelvre tett – mindeddig el nem fogadott – javaslatról is nyilatkozott (5). Az EGSZB örömmel fogadta az irányelvjavaslatot, „amelynek az EKSz. 13. cikkében [az EUMSZ 19. cikke] említettek alapján történő mindenfajta megkülönböztetés ellen következetes védelmi normákat kellene eredményeznie EU-szerte.” Sajnálta azonban, „hogy a javasolt irányelv nem kínál megfelelő megoldást a többszörös megkülönböztetés problémájára”, és felszólította az Európai Bizottságot, „hogy terjesszen elő ajánlást ezzel a kérdéssel kapcsolatban.” Az EGSZB arra kéri a Tanácsot, hogy a kiszolgáltatott személyek jogainak megerősítése érdekében hozzon döntést ebben a kérdésben.

2.7   Különböző, megkülönböztetési kérdésekről szóló véleményeiben (amelyek például az idősekkel, a harmadik országok állampolgáraival és a romákkal is foglalkoztak) az EGSZB többek közt a következőkre tért ki: (6):

Fontos, hogy a megkülönböztetés elleni küzdelemre irányuló törekvést minden fellépési terület részévé tegyék, és mind az uniós, mind pedig a nemzeti költségvetésbe is beépítsék.

Mutatókra van szükség a tények megismeréséhez.

A megkülönböztetés elleni törekvések megvalósításának kapcsolódnia kell az Európa 2020 stratégiához.

Megfelelő és hatékony végrehajtási és nyomonkövetési mechanizmusokat kell bevezetni az előírások betartása feletti felügyeletre és ellenőrzésre mind uniós, mind pedig nemzeti szinten.

Mind minőségi, mind mennyiségi szempontból javítani kell a foglalkoztatást a kiszolgáltatott csoportok gazdasági függetlenségének biztosítása és növelése érdekében.

Törekedni kell a családon és a háztartáson belüli feladatkörök egyenlő elosztására a nemek között, és a társadalombiztosításhoz való jogot az egyéni körülményekhez kell igazítani.

Intézményes struktúrákat kellene kialakítani, például egy fogyatékossági kérdésekkel foglalkozó európai bizottságot.

Fennáll annak a veszélye, hogy a gazdasági és szociális válság hatására Európa-szerte nő az intolerancia, az idegengyűlölet, a rasszizmus és a homofóbia.

Az integráció összetett és hosszú távú, sokoldalú társadalmi folyamat, amelyben sok szereplő érintett, különösen helyi szinten.

2.8   Sem az EGSZB, sem az Európai Bizottság nem foglalkozott külön és részletesen a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetéssel. Ugyancsak nincsen ütemterv az LMBT-kkel szembeni megkülönböztetés kockázatainak mérséklésére. A jelen vélemény a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetésre fog összpontosítani, mivel az EGSZB úgy véli, hogy ezen a területen politikaalkotási erőfeszítésekre van szükség. Ugyanakkor azt is fontos kiemelni, hogy számos más kiszolgáltatott csoport is létezik, amelyekre ugyan a felsorolt megkülönböztetési formák nem terjednek ki, mégis nehézségeik adódnak a munkaerőpiacra való bekerüléssel, illetve az ott maradással. Emiatt mindenfajta politikaalkotásnak biztosítania kell az általános hozzáférést.

3.   Az LMBT-k munkaerő-piaci helyzete

3.1   A jogszabályok végrehajtásával kapcsolatos problémák  (7)

3.1.1

Az Alapjogi Ügynökség 2009-ben két, az LMBT-k helyzetét elemző jelentést (8) tett közzé; az ügynökség néhány megállapítását az alábbiakban ismertetjük. Az egyik legelső megállapítás az, hogy a diszkrimináció okai között egyfajta hierarchia áll fenn: a nemi, faji és etnikai származáson alapuló megkülönböztetés elleni védelem erősebb, mint a diszkrimináció egyéb formáival szembeni védelem. A tagállamokban azonban egyre inkább az a jellemző, hogy ugyanolyan szintű védelmet biztosítanak a diszkrimináció valamennyi formája esetében.

3.1.2

Az FRA szerint a foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmódról szóló irányelv végrehajtása 18 uniós tagállamban meghaladta a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetéssel kapcsolatos minimumkövetelményeket. Az uniós tagállamok többsége ezért olyan szabályozást vezetett be, amely a munka és foglalkoztatás mellett más területeken is védelmet nyújt a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés ellen. Mintegy 20 tagállamban működik a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetéssel kapcsolatos ügyekért felelős hatóság.

3.1.3

Az FRA jelentései foglalkoznak az LMBT-k szabad mozgásával is, amely az EU egységes munkaerőpiacának fontos eleme. Ennek kapcsán meg kell jegyezni, hogy a családjog a tagállamok nemzeti jogalkotói hatáskörébe tartozik, ami azt eredményezi, hogy a különböző tagállamokban különböző szabályok vonatkoznak az azonos nemű párokra. Az egyes országokban ezenkívül különböző hagyományok alapján alakítanak ki véleményeket többek között az azonos neműek közötti házasságról és partnerkapcsolatról, emiatt azonban többek között problémák merülhetnek fel, ha az érintettek a személyek szabad mozgásához fűződő jogaikat szeretnék gyakorolni.

3.1.4

Az FRA megjegyzi, hogy azonos nemű párok jelentős akadályokkal szembesülhetnek a személyek szabad mozgásához fűződő jogaik gyakorlása során, akár házasságban, akár bejegyzett élettársi kapcsolatban, akár tartós kapcsolatban élnek. Az ügynökség rámutat, hogy ez számos esetben közvetlen diszkriminációhoz vezet, és hogy tisztázni kell, milyen kötelességei vannak a tagállamoknak a szabad mozgásról szóló irányelv (9) értelmében.

3.2   Az Európai Bíróság

3.2.1

Az Európai Bíróság két olyan ügyet vizsgált, amely a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetésre vonatkozott: a Römer- és a Maruko-ügyet. A Römer-ügyben a Bíróság úgy ítélte meg, hogy az egyenlő bánásmódról szóló irányelv tiltja, hogy az élettársi kapcsolatban élő ellátásra jogosult alacsonyabb összegű kiegészítő nyugellátást kapjon, mint a házasságban élő ellátásra jogosult, továbbá szexuális irányultságon alapuló közvetlen hátrányos megkülönböztetés áll fenn amiatt, hogy a nemzeti jogban az említett élettárs a nyugellátás tekintetében a házas személyéhez hasonló jogi és ténybeli helyzetben van.

3.2.2

A Maruko-ügyben a Bíróság hasonlóképpen úgy ítélkezett, hogy az irányelv nem teszi lehetővé az olyan szabályozást, amelynek alapján a törvényes élettárs az élettársának halála után nem kapja meg azt a túlélő hozzátartozónak járó ellátásnak megfelelő ellátást, amelyet egy házastárs megkapna. Emellett azonban úgy vélte, hogy a nemzeti bíróság feladata annak vizsgálata, hogy a túlélő élettárs a túlélő hozzátartozónak járó ellátásban részesülő házastárssal összehasonlítható helyzetben van-e. Azt is kiemelte, hogy az Unión belül nagy eltérések vannak, és többnyire nem tekintik a házassággal egyenértékűnek a partneri kapcsolat egyéb, jogilag elismert formáit.

3.3   A munkahelyi megkülönböztetéssel kapcsolatos problémák

3.3.1

A szexuális irányultság nyílt felvállalásával kapcsolatos problémák a munkahelyen: Kutatások azt mutatják, hogy az LMBT-k gyakran „láthatatlanok” a munkaerőpiacon. Ennek elsődleges oka az üldöztetéstől való félelem, ami ahhoz is vezet, hogy sokuk kerüli a munkatársakkal való társas érintkezést, nehogy „lelepleződjön”. Mindenekelőtt azt találták, hogy sokan félnek tudatni főnökeikkel a szexuális irányultságukat. Bizonyos ágazatokban, például a honvédelmi ágazatban vagy az egyházban az átlagosnál sokkal alacsonyabb a nyílt felvállalás aránya.

3.3.2

Konkrét problémák nehezítik meg a munkát: Az LMBT-knek a többi kiszolgáltatott csoporthoz képest sajátos helyzetük van a munkaerőpiacon, mivel a szexuális irányultság nyílt felvállalása kihat a munkahelyi életükre. Az LMBT-k általában stratégiákat dolgoznak ki arra, hogyan kerülhetik el, hogy kiderüljön szexuális irányultságuk, például témát váltanak, illetve otthagyják a munkahelyi beszélgetéseket. Kutatások kimutatták, hogy az ilyen állandó munkahelyi lavírozás az egészségre és a termelékenységre is kihat. A leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek csoportja által az Unióban elszenvedett hátrányosan megkülönböztető bánásmód a szégyenérzetre alapuló, érzelmi kirekesztéshez vezet. Ez pedig mind az egyénre, mind a munkaerő-piaci részvételre nézve következményekkel jár. Az EGSZB úgy véli, hogy a különböző uniós intézményeknek aktív erőfeszítésekkel kell küzdeniük az ezzel járó kirekesztés ellen.

3.3.3

A jogok munkaerő-piaci érvényesítésével kapcsolatos problémák: Ha valaki szexuális irányultsága miatt megkülönböztetés célpontjává válik, fontos, hogy hozzá tudjon férni panasztételi mechanizmusokhoz, például olyan nemzeti hatósághoz fordulhasson, amely az effajta megkülönböztetéssel kapcsolatos panaszügyeket kezeli. Sok tagállamban ilyen hatóság egyszerűen nem is létezik.

3.3.4

Ódzkodás a panasztételtől: Az olyan dokumentált esetek száma, amelyek során szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés állt fenn, feltűnően alacsony. Ennek oka valószínűleg az, hogy az LMBT-k vonakodnak attól, hogy nyilvánosságra kerüljenek, illetve lehet, hogy nincsenek tisztában jogaikkal. A panasztétel továbbá a munkahely elvesztésének kockázatát is magában hordozhatja. Egyes esetekben fontos, hogy a panasztevő védelmet kapjon a társadalomtól, hogy elkerülhetők legyenek a panasztétel negatív következményei.

3.3.5

Az ismeretek hiánya: Egy Eurobarométer-felmérés kimutatta, hogy a megkülönböztetésről szóló jogszabályokat nem ismerik eléggé. Az uniós polgároknak közel a fele (45 %-a) nem tudja, hogy léteznek jogszabályok, amelyek tiltják a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetést az új munkaerő felvételekor. Az ESZSZ egy tanulmánya ugyancsak kimutatta, hogy a szakszervezetekben hiányos az LMBT-kkel kapcsolatos politikákra és fellépésekre vonatkozó tudás. A munkahelyi jogok ismeretének hiánya a más szexuális irányultságú személyekkel kapcsolatos helyzetre és tapasztalatokra vonatkozó információk és adatok általános hiányában is megmutatkozik. A kutatások azt mutatták ki, hogy igen alacsony a felvilágosultság szintje a munkahelyen a szexuális irányultsággal és a nemi identitással kapcsolatban. Ez azzal jár, hogy a más szexuális irányultságú személyeknek igen nehéz nemi identitásukról, illetve a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetésről beszélniük munkaadójukkal, illetve szakszervezetükkel. Ezért, különösen azokon a területeken, ahol kevés figyelmet kapnak ezek a kérdések, figyelemfelhívó intézkedésekre van szükség, hogy az emberek többet tudjanak az uniós polgári jogokról.

3.3.6

Jogi védelemmel és más intézkedésekkel enyhíthető a megkülönböztetés: Egyes országokban a jogi védelemnek és az egyenjogúság nemzeti szinten történő jobb támogatásának bevezetése hozzájárult a lakosság szélesebb körű, általánosabb felvilágosításához, ami a szakszervezetekre és a munkaadókra is kedvező hatással volt. Az FRA tanulmánya alig említi a munkaadók felelősségét, ami a vezetőség felelősségének jelentőségére mutat rá. A sokféleségre való törekvés és a nyitottság kultúrája az LMBT-k szempontjából kedvezően hat a munkahelyekre. A sokféleségre való törekvés lehet, hogy nem szorítja vissza jelentős mértékben a megkülönböztetést, mindenesetre fontos első lépés egy szervezetben.

3.3.7

A megkülönböztetés mértéke: Számos kutatást végeztek azzal céllal, hogy felmérjék az LMBT-kkel szembeni megkülönböztetés mértékét a munkahelyen. Ezek arra az eredményre jutottak, hogy az érintett csoportnak közel a fele nem vállalja fel nyíltan szexuális irányultságát a munkahelyen, azok közül pedig, akik igen, egyharmad és fél közé tehető azoknak az aránya, akik a munkahelyen közvetlenül szembesülnek megkülönböztetéssel, illetve becsmérlő kijelentésekkel és előítéletekkel.

3.3.8

Az EU-ban számos projektre került sor a munkaadók, szakszervezetek és az önkéntes szektor részvételével; az Európai Bizottság pedig pénzügyi támogatást nyújtott a projektekhez, ami kiemelte legitimitásukat. Franciaországban az egyik ágazatban a munkaadók és szakszervezetek megállapodást kötöttek az azonos nemű párok alkotta családok egyenlő jogait illetően. A Vision svéd szakszervezeti szövetség az LMBT-kérdésekről szóló képzést kínál, melynek célja a figyelemfelhívás a munkahelyi diszkriminációra. A tapasztalatok azt mutatják, hogy teljességgel megvalósítható az együttműködés a más szexuális orientációval rendelkezők munkaerő-piaci helyzetének megváltoztatása érdekében. Az EGSZB sajnálattal állapítja meg, hogy ritkaságszámba mennek az ilyen jellegű intézkedések, ezért felkéri az Európai Bizottságot a bevált gyakorlatok népszerűsítésére, valamint a szociális partnereket arra, hogy sokkal aktívabb intézkedések révén lépjenek fel az LMBT-kkel szemben megnyilvánuló munkahelyi diszkrimináció ellen.

Kelt Brüsszelben, 2012. szeptember 18-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


(1)  Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 21. cikke kimondja: „Tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nemi, faji, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai jellemzők, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés”.

(2)  Leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű személyek.

(3)  HL C 77., 2009.3.31., 102. o.

(4)  A Tanács 2000. november 27-i, 2000/78/EK irányelve a foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód általános kereteinek létrehozásáról.

(5)  HL C 182., 2009.8.4., 19. o.

(6)  HL C 318., 2011.10.29., 69–75. o.; HL C 354., 2010.12.28., 1–7. o.; HL C 347., 2010.12.18., 19–27. o.; HL C 376., 2011.12.22., 81–86. o.; HL C 182., 2009.8.4., 19–23. o.; HL C 77., 2009.3.31., 102–108. o.; HL C 10., 2008.1.15., 72–79. o.; HL C 110., 2004.4.30., 26–29. o.; HL C 318., 2006.12.23., 128–136. o.; HL C 77., 2009.3.31., 115–122. o.; HL C 318., 2011.10.29., 50–55. o.; HL C 204., 2008.8.9., 95–102. o.; HL C 256., 2007.10.27., 93–101. o.

(7)  Ez a szakasz az Alapjogi Ügynökség (FRA) és az Európai Szakszervezetek Szövetsége (ESZSZ) által készített jelentésekre épül.

(8)  Homofóbia és szexuális orientáción alapuló megkülönböztetés az EU tagállamaiban: Jogi elemzés, valamint Homofóbia és szexuális orientáció és nemi identitás alapján történő megkülönböztetés az EU tagállamaiban: II. rész – A társadalmi helyzet.

(9)  2004/38/EK irányelv az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról.


Top