EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0833

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról szóló 1185/2003/EK rendelet módosításáról (COM(2011) 798 final – 2011/0364 (COD))

OJ C 181, 21.6.2012, p. 195–198 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 181/195


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról szóló 1185/2003/EK rendelet módosításáról

(COM(2011) 798 final – 2011/0364 (COD))

2012/C 181/34

Előadó: José María ESPUNY MOYANO

2011. november 30-án az Európai Parlament és 2011. december 13-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkének (2) bekezdése alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról szóló 1185/2003/EK rendelet módosításáról

COM(2011) 798 final – 2011/364 COD.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem” szekció 2012. március 14-én elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2012. március 28–29-én tartott 479. plenáris ülésén (a március 28-i ülésnapon) 103 szavazattal 30 ellenében, 22 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések

1.1   Az EGSZB teljes mértékben elutasítja a világ bármely flottája által folytatott cápauszony-leválasztás gyakorlatát.

1.2   Az EGSZB egyetért az Európai Bizottsággal abban, hogy az ideiglenes engedélyek felszámolásával és a cápák ép uszonnyal történő kirakodására törekvő politika alkalmazásával biztosítható lenne, hogy a cápauszony-leválasztás ne legyen gyakorlat az EU-ban. Az EGSZB ugyanakkor aggályának ad hangot ezen intézkedések gazdasági és társadalmi következményei miatt, mivel véleménye szerint olyan alternatív módszereket kellene keresni – még akkor is, ha ezek az alternatívák nem szüntetik meg az Európai Bizottság által megállapított nyomonkövetési és érvényesítési problémákat –, amelyekkel biztosítható, hogy a cápauszony-leválasztás maradéktalan betiltása ne járjon súlyos következményekkel a vállalkozások nyereségességére és a személyzet biztonságára nézve.

1.3   Az EGSZB a következő alternatív intézkedéseket javasolja:

1.3.1

A cápatestek és -uszonyok egyazon kikötőben történő kirakodására vonatkozó kötelezettség.

1.3.2

A különleges engedélyek megszüntetése a friss halra szakosodott flották esetében.

1.3.3

Különleges engedélyek előírása a fagyasztóhajók számára, ha olyan nyomonkövethetőségi mechanizmust alkalmaznak, amely biztosítja a kirakodott cápatestek és -uszonyok közötti korrelációt.

1.3.4

A cápauszony-kereskedelem vonatkozásában minden regionális halászati szervezetben statisztikai dokumentációs program bevezetése.

1.4   Az EGSZB minden regionális halászati szervezetben olyan, cápafogásra vonatkozó gazdálkodási terv elfogadását javasolja, amely intézkedéseket tartalmaz többek között a halászati erőkifejtés visszaszorítására, területi és időbeli tilalmak bevezetésére és a tengeren történő árurakodás tilalmára.

1.5   Az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot, hogy minden lehetséges eszközzel törekedjen egyfelől a cápauszony-leválasztás tilalmának foganatosítására azon harmadik országok flottáinak esetében, ahol sajnálatos módon ez a gyakorlat még létezik, másfelől arra, hogy a szóban forgó fajok esetében a harmadik országok flottái számára kötelezővé tegye, hogy megbízható fogási adatokat juttassanak el a regionális halászati szervezetekhez.

1.6   Az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot: garantálja írásban, hogy a kirakodás helye szerinti harmadik országokban az uszonyok teljes levágása érdekében végrehajtandó átalakítási művelet „egyszerű vágásnak” minősüljön, és mint ilyen, ne változtassa meg a termék uniós származását.

2.   Bevezetés

2.1   A cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról szóló 1185/2003/EK tanácsi rendelet (1) általános tilalmat rendel el a „cápauszony-leválasztás”-ként ismert gyakorlatra, amelynek során a cápauszonyt eltávolítják és a cápa egyéb részeit a tengerbe vetik.

2.2   A rendelet ezenkívül feljogosítja a tagállamokat olyan különleges halászati engedélyek kiadására, amelyek lehetővé teszik, hogy a cápauszony-leválasztás a cápatest tengerbe való visszadobása nélkül történjen. Az uszonyok és a testek közötti megfelelő tömegarány biztosítása érdekében az uszonyoknak a testekhez viszonyított élőtömegére vonatkozó arányszámot határoztak meg.

2.3   Az Európai Bizottság úgy véli, hogy e különleges engedélyek kibocsátásával nem ellenőrizhető a cápauszony-leválasztás, ezért egyrészt az engedélyek eltörlését javasolja, másrészt pedig azt, hogy a cápauszonyok részben átmetszhetők és a testre ráhajlíthatók legyenek.

3.   Általános észrevételek

3.1   Az EGSZB teljes mértékben elutasítja a világ bármely flottája által folytatott cápauszony-leválasztás gyakorlatát.

3.2   Az EGSZB arra a megállapításra jutott, hogy sok szakember, tagállam, nem kormányzati szervezet és a halászati ágazat véleménye szerint nem bizonyítható, hogy az Unióban cápauszony-leválasztást végeznek (2), míg EU-n kívüli országokban ez bizonyítottan előfordul.

3.3   Az EGSZB véleménye szerint annak megértéséhez, hogy miért kell fenntartani a különleges halászati engedélyeket, fontos a nyíltvízi cápák fogására szakosodott, a szóban forgó engedélyeket eddig használó felszíni horogsoros flotta tevékenységeinek megfelelő ismerete.

3.3.1   A cápafogást végző uniós felszíni horogsoros flotta jelenleg mintegy 200 egységből (3) áll. Mindegyik hajó fedélzetén 12–15 fős személyzetnek kell tartózkodnia.

3.3.2   Ezek a hajók elsősorban kardhalfogásra szakosodnak, de nyíltvízi cápafajokat is kifognak: a kékcápa (Prionace glauca) a teljes nyíltvízicápa-fogásoknak kb. 87 %-át, míg a lándzsafogú cápa (Isurus oxyrinchus) kb. 10 %-át teszi ki. Mindkét faj magas arányban fordul elő a nyílt tengeri felszíni rétegekben, földrajzi eloszlásuk pedig széles az Atlanti-, az Indiai- és a Csendes-óceánban. Az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság (ICCAT) legfrissebb megállapításai szerint a Prionace glauca és az Isurus oxyrinchus állományai biológiai szempontból, illetve a halászat kiaknázási aránya szempontjából jó helyzetben vannak. Biomasszájuk meghaladja, illetve megközelíti a legnagyobb fenntartható hozamot.

3.3.3   Az uniós flották fedélzetéről származó uszonyok első értékesítésre és teljes felhasználásra szánt kiszerelése eltér más, nem európai (keleti) országok flottái által megvalósított kiszereléstől, amelyek az uszonyoknak csak egy részét használják fel, vagy teljesen megszabadulnak tőlük.

3.3.4   Meg kell különböztetni a friss halra szakosodott hajók és a fagyasztóhajók tevékenységeit.

3.3.4.1

A friss halra szakosodott hajók, illetve a vegyes rendeltetésű hajók (bizonyos mennyiségű frissen fogott halat fedélzetükön tartó fagyasztóhajók) az Atlanti-óceánon tevékenykednek, és fogásaikat – a cápatestekről le nem vágott uszonyokkal együtt – általában Vigo kikötőjében vagy más uniós kikötőkben rakodják ki. A halászati utak általában alig több mint egy hónapig tartanak.

3.3.4.2

Fagyasztóhajók: az Atlanti-, az Indiai- és a Csendes-óceánon tevékenykednek, halászati útjaik általában legalább három hónapig tartanak. E hajók fedélzetén a cápát a kifogását követően lefejezik, kizsigerelik és valamennyi uszonyát leválasztják. A cápa minden testrészét bő vízzel lemossák, és a fagyasztóalagútba helyezik. A máját tasakba, majd műanyag dobozba helyezik. A fagyasztási eljárás befejeztével a testeket először műanyag fóliába, azután pedig vászontasakokba csomagolják (a termék védelme és a jobb minőség elérése érdekében). Az uszonyokat és a májat dobozokba helyezik. A termékeknek a hajó rakterében történő tárolása előtt minden testrészt címkével látnak el, amelyen feltüntetik a terméktípust, a kiszerelés módját, valamint a fogási területet. A fogásokat általában Vigóban, más uniós kikötőkben vagy nem uniós kikötőkben rakodják ki, melyek:

az Atlanti-óceán északi részén: Zöld-foki-szigetek (Praia), Azori-szigetek (Horta), Kanári-szigetek (Las Palmas);

az Atlanti-óceán déli részén: Uruguay (Montevideo), Namíbia (Walvis-öböl), Dél-afrikai Köztársaság (Fokváros);

Indiai-óceán: Dél-afrikai Köztársaság (Durban), Mauritius (Port Louis), Indonézia (Jakarta);

Csendes-óceán: Peru (Callao, Chimbote, Puerto Pisco), Panama (Vacamonte), Új-Zéland (Napier), Francia Polinézia (Papeete – Tahiti).

3.3.5   A cápatesteket és -uszonyokat általában ugyanazokban a kikötőkben rakodják ki. A cápauszonyok és -testek értékesítési csatornái azonban általában eltérőek. A kirakodott cápatesteket például Vigóba vagy Dél-Amerikába (elsősorban Brazíliába, Peruba és Kolumbiába) irányítják. A Vigóba küldött cápatesteket általában Olaszországban, Görögországban, Romániában, Ukrajnában, Lengyelországban, Oroszországban, Portugáliában, Andalúziában és Dél-Amerikában értékesítik. A cápauszonyokat viszont általában Vigóba, azt követően pedig Japánba, Hongkongba, Kínába, Kaliforniába stb., vagy közvetlenül a kirakodás helye szerinti országokba küldik.

3.3.6   Az árak tekintetében az a helyzet, hogy első értékesítéskor a cápatesteket átlagosan 0,5–2 EUR/kg áron, míg a kékcápa és a lándzsafogú cápa uszonyát 10 és 15 EUR/kg közötti áron értékesítik.

3.3.7   Jelenleg a hajtótulajdonosok cápatest-értékesítésből származó jövedelme a teljes jövedelmüknek mintegy 55 %-át, míg a cápauszony-értékesítés a 45 %-át teszi ki.

3.3.8   Táplálkozási szempontból a szálkamentes cápa 100 grammonként mintegy 130 kalóriát tartalmaz. Húsa félzsíros (100 grammonként 4,5 gramm zsírt tartalmaz) és minőségi fehérjékben igen gazdag (100 gramm húsban 21 gramm fehérje található), az összes alapvető aminosavat tartalmazza. Zsírja többnyire telítetlen, ami azt jelenti, hogy fogyasztása alkalmas megelőző diétákhoz, valamint a szív-és érrendszeri betegségek kezeléséhez, amennyiben megfelelő olajban, például olíva- vagy magolajban sütik. Könnyen emészthető, és – bár kevesebb B-vitamin-csoportba tartozó vitamint tartalmaz, mint más halak – zsírban oldódó A- és E-vitaminban gazdag. Ásványi anyagok közül leginkább foszfort, káliumot, magnéziumot és vasat tartalmaz.

3.3.9   Jelenleg a cápát a FAO-ajánlásoknak megfelelően teljes egészében felhasználják. A felhasznált testen és uszonyon kívül a gyógyszeripar és a kozmetikai ipar A-vitamin kivonásához felhasználja a májat, míg a cápamájolajat és a bőrt bőráru-készítéshez használják.

3.4   Az EGSZB célszerűnek tartja annak ismertetését, hogy az európai flottának miért van szüksége különleges engedélyekre.

3.4.1

Biztonság: az állat fagyasztott állapotában a le nem választott uszonyok éles késekhez hasonlítanak, ami azt jelenti, hogy az állandóan ringatózó hajók fedélzetén történő mozgatásuk és kirakodásuk komoly kockázatot jelenti a személyzet tagjai számára.

3.4.2

Minőség: a cápa törzséhez természetesen tapadó uszonyok tárolása a példányok közötti súrlódások és a vágások miatt az uszonyok és a test tekintetében egyaránt rontja a fogás minőségét. A frissen kifogott és lefagyasztott termék táplálkozási, illetve egészségügyi-higiéniai szempontból egyaránt kiváló minőséget biztosít. Az uszonyoknak a test lefagyasztása előtti levágása azt jelenti, hogy a hűtési lánc egyetlen ponton sem szakad meg.

3.4.3

Térkihasználás: a cápatestek és -uszonyok külön-külön történő tárolása (vagy a cápatestek elhelyezésekor keletkezett hézagok közötti tárolásuk) lehetővé teszi a raktérben rendelkezésre álló tér hatékonyabb kihasználását és ezáltal a hajók jövedelmezőbbé tételét.

3.4.4

A cápauszonyok és -testek eltérő értékesítési csatornái: az intézkedés azt jelentené, hogy a termék harmadik országban történő kirakodásakor az uszonyokat a szárazföldön kellene levágni, ami az alábbi következményekkel járna:

3.4.4.1

A nem uniós kikötőben történő kezelésük a termék származásának megváltozását jelentheti, ha ez a művelet nem minősülhet „egyszerű vágásnak” (4). Így már nem uniós termék lenne, hanem az Unióba exportált termékek kategóriájába kerülne, az ezzel járó valamennyi egészségügyi és vámügyi követelménnyel és feltétellel együtt.

3.4.4.2

Új kockázati tényezők jönnének létre a fogás kirakodása szempontjából is, ami az adott tevékenységhez szükséges idő növekedésén kívül bonyolultabbá is válna.

3.4.4.3

A megnövekedett kirakodási idő ugyanakkor a hűtési lánc folyamatosságának jelentős mértékű megszakítása következtében rontja a termékek minőségét. Egészségi kockázatot jelent, mivel hisztaminok kialakulását okozhatja és összességében megnövelheti a nitrogéntartalmú illékony bázisok számát, ami a termék megromlásával jár.

3.4.4.4

Ezeken túlmenően a fagyasztóhajók jelentősebb kirakodási kikötői általában megfelelő infrastruktúrával nem rendelkező harmadik országokban vannak. Ráadásul a túlnyomó többségük trópusi területeken található, ezáltal felgyorsul a hűtési veszteség, ami tovább súlyosbítja az előző pontban ismertetett következményeket.

3.5   A cápauszony-leválasztást olyan nem európai hajókon végzik, amelyek – mivel hosszú ideig tartó útjaikon nagy távolságokra közlekednek – fagyasztórendszer híján kizárólag az uszonyokat konzerválják szárítási (dehidratációs) eljárással, míg a cápatesteket a tengerbe dobják, máskülönben megromlanának. Az Európai Bizottság javaslata által érintett európai fagyasztóhajók számára a cápauszony-leválasztás gyakorlatának alkalmazása egyben azt is jelentené, hogy a cápatestek eladásából származó értékes jövedelemforrást is a tengerbe dobják, ami gazdasági szempontból értelmetlen.

3.6   Az EGSZB egyetért az Európai Bizottsággal abban, hogy az ideiglenes engedélyek felszámolásával és a cápák ép uszonnyal történő kirakodására törekvő politika alkalmazásával biztosítható lenne, hogy a cápauszony-leválasztás ne legyen gyakorlat az EU-ban. Az EGSZB ugyanakkor aggályának ad hangot ezen intézkedések gazdasági és társadalmi következményei miatt, mivel véleménye szerint olyan alternatív módszereket kellene keresni – még akkor is, ha ezek az alternatívák nem szüntetik meg az Európai Bizottság által megállapított nyomonkövetési és érvényesítési problémákat –, amelyekkel biztosítható, hogy a cápauszony-leválasztás maradéktalan betiltása a vállalkozások nyereségességére és a személyzet biztonságára nézve ne járjon súlyos következményekkel.

3.7   Az EGSZB a következő alternatív intézkedéseket javasolja:

3.7.1

A cápatestek és -uszonyok egyazon kikötőben történő kirakodására vonatkozó kötelezettség.

3.7.2

A különleges engedélyek megszüntetése a friss halra szakosodott flották esetében.

3.7.3

A fagyasztóhajók számára különleges engedélyek előírása, ha olyan nyomonkövethetőségi mechanizmust alkalmaznak, amely biztosítja a kirakodott cápatestek és -uszonyok közötti korrelációt.

3.7.4

A regionális halászati szervezetekben statisztikai dokumentációs program bevezetése a cápauszony-kereskedelem esetében – hasonlóan az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottságban (ICCAT) a kékúszójú tonhal vonatkozásában bevezetett programhoz.

3.8   Ezért az EGSZB minden regionális halászati szervezetben olyan, cápafogásra vonatkozó gazdálkodási terv elfogadását javasolja, amely intézkedéseket tartalmaz többek között a halászati erőkifejtés visszaszorítására, területi és időbeli tilalmak bevezetésére és a tengeren történő árurakodás tilalmára.

3.9   Az EGSZB úgy véli, hogy az Európai Bizottságnak fokozottan törekednie kell egyfelől a cápauszony-leválasztás tilalmának foganatosítására azon flották esetében, ahol sajnálatos módon ez a gyakorlat létezik, másfelől arra, hogy a szóban forgó fajok esetében a harmadik országok flottái számára kötelezővé tegye, hogy megbízható fogási adatokat juttassanak el a regionális halászati szervezetekhez.

4.   Részletes megjegyzések

4.1   Az EGSZB pozitívan értékeli a leginkább veszélyeztetett cápapopulációk védelmére irányuló tagállami kezdeményezéseket, különösen a Spanyolország által az Alopiidae családba tartozó rókacápákra bevezetett fogási tilalmat; (5) ezzel kapcsolatban kéri, hogy a leginkább veszélyeztetett cápafajok tekintetében minden regionális halászati szervezetben fogadjanak el megfelelő védelmi és igazgatási intézkedéseket.

4.2   Az EGSZB véleménye szerint az arányszámokon alapuló jelenlegi modell megfelelő és működőképes. Ugyanakkor az európai kutatóintézetek által ebben a témában készített tanulmányokból kiderül, hogy az 5 %-os arány (mivel túl alacsony) mind az európai halászflották által alkalmazott, az uszony tömegarányának teljes és maximális kihasználásán alapuló gyakorlat tekintetében, mind pedig a kifogható főbb cápafajok (a kékcápa és a lándzsafogú cápa) tekintetében – és ezáltal fajok összességére is nézve is – helytelen. Az EGSZB véleménye szerint a maximális elfogadható arányszámokat valósághű szempontok alapján és az elkészült tanulmányokban szereplő szakmai és tudományos megállapítások szem előtt tartásával új alapokra kellene helyezni. A fogalommal kapcsolatos jelenlegi értelmezésbeli problémák elkerülése érdekében az új arányszámnak kifejezetten a cápák élősúlyára kell vonatkoznia.

Kelt Brüsszelben, 2012. március 28-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


(1)  HL L 167., 2003.7.4., 2. o.

(2)  A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról szóló 1185/2003/EK tanácsi rendelet alkalmazásáról, 2005.12.23. (COM(2005) 700); az Európai Parlament Halászati Bizottságának saját kezdeményezésű jelentése (INI/2054/2006); a nagy távolságra közlekedő flották regionális tanácsadó testületének állásfoglalása a Bizottsággal a cápákra vonatkozó uniós cselekvési tervről folytatott konzultációról, valamint a nagy távolságra közlekedő flották regionális tanácsadó testületének jegyzőkönyve a cápauszony-leválasztásról szóló módosított rendeletről folytatott nyilvános konzultációról tartott közös ülésről, 2011.2.18.

(3)  Kivéve a Földközi-tengeren szolgáló hajókat, amelyekhez nem szükséges különleges halászati engedély.

(4)  A Bizottság 1063/2010/EU rendelete (2010. november 18.) a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 2454/93/EGK rendelet módosításáról. HL L 307., 2010.11.23., 78. cikk (1) bekezdés i. pont.

(5)  Az ARM/2689/2009. számú rendelet (szeptember 28.), amelynek értelmében tilos az Alopiidae családba tartozó rókacápák, illetve a Sphyrnidae családba tartozó pörölycápák kifogása. BOE 240. szám, 2009. október 5., hétfő, 84098. oldal.


Top