EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0076

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Véleménye Tárgy: A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az oktatásban, a foglalkoztatásban és a társadalomban a fiatalok teljes körű részvételének elősegítése COM(2007) 498 final

OJ C 151, 17.6.2008, p. 45–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.6.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 151/45


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Véleménye Tárgy: A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az oktatásban, a foglalkoztatásban és a társadalomban a fiatalok teljes körű részvételének elősegítése

COM(2007) 498 final

(2008/C 151/14)

2007. szeptember 5-én az Európai Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Az oktatásban, a foglalkoztatásban és a társadalomban a fiatalok teljes körű részvételének elősegítése

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció 2007. december 19-én elfogadta véleményét. (Előadó: Pavel TRANTINA.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2008. január 16–17-én tartott, 441. plenáris ülésén (a 2008. január 17-i ülésnapon) 137 szavazattal, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Összefoglalás és ajánlások

1.1

Az EGSZB egyetért annak szükségességével, hogy dolgozzanak ki egy átfogó, igazán európai ifjúsági stratégiát, és kész a maga eszközeivel hozzájárulni ehhez a folyamathoz (úgymint a helyi szintű szervezetekkel való közvetlen kapcsolattartás és az uniós intézmények figyelmének felkeltése a polgárokhoz legközelebb álló szintű problémák és megoldások iránt).

1.2

Az EGSZB úgy véli, hogy egy sikeres és fenntartható, átfogó gyermek- és ifjúsági stratégia kidolgozásának folyamatát az Európai Bizottságon belül létrehozandó (az érintett különböző főigazgatóságok tevékenységét összehangoló) állandó struktúrának vagy intézményközi csoportnak kellene elősegítenie, és ezt a folyamatot egy egyértelmű célokat és határidőket meghatározó ellenőrző mechanizmus létrehozására kellene alapítani.

1.3

Az EGSZB úgy véli, hogy mielőtt mindent megtennénk az idős munkavállalók mobilizálásáért, el kell kezdenünk a foglalkoztatottság arányának növelését az Unióban azáltal, hogy mindent megteszünk a fiatalok tömeges foglalkoztatásáért, mivel ennek sokkal hosszabb távú hatásai lesznek szociológiai (autonómia, társadalom, születési arány, család stb.) illetve gazdasági szempontból, értve ezalatt a növekedést, a szociális finanszírozást, a fogyasztást, a megtakarítást, a befektetést (pl. az építkezést stb.). Sürgeti a tagállamokat és az európai intézményeket, hogy tegyék meg a fiatalkori munkanélküliség csökkentéséhez szükséges lépéseket Európában, főképp az Európai ifjúsági paktum és a tagállamok lisszaboni stratégiához kapcsolódó nemzeti reformprogramjainak gyorsabb és hatékonyabb végrehajtása révén.

1.4

Az EGSZB sürgeti a vidéki területeken és a szegény városi területeken élő fiatalok helyzetének alaposabb átgondolását. Felhívja a tagállamokat, hogy nézzenek szembe a gyermekszegénység megszüntetésének kihívásával, és kiegészítő intézkedéseket sürget a fogyatékkal élő fiatalok társadalomban való egyenjogú részvételének javítása érdekében.

1.5

Az EGSZB ajánlja, hogy az Európai Bizottság a munkáltatói és munkavállalói szervezetekkel, a formális oktatási rendszer képviselőivel és a megfelelő civil szervezetekkel való együttműködés révén folytassa munkáját az önkéntes ifjúsági munka elismerése terén.

1.6

Az EGSZB megismétli a fiatalok önkéntes tevékenységével kapcsolatban megfogalmazott álláspontjának főbb elemeit, mindenekelőtt a következőket:

kéri az Európai Bizottságot, hogy hirdesse meg az Önkéntesek Évét, és tegyen közzé egy fehér könyvet az önkéntes tevékenységről és az aktív polgárságról Európában,

az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak jobban fel kellene hívniuk a figyelmet arra, hogy az ifjúsági munka hozzájárul a fiatalok fejlődéséhez, valamint hogy a fiatalok szakértelmet, értékrendet és viselkedésformát sajátítanak el az ifjúsági szervezetekben és ifjúsági munkában való tevékeny részvétel által.

1.7

Az EGSZB nem tanácsolja a munkaerő-piaci integráció instabil és kilátás nélküli módozatait: nem kellene a továbbiakban a bizonytalanságra és az egyre megbízhatatlanabb munkaidőkre és szerződésekre alapozni, mivel bebizonyosodott már hatásuk az egyre nagyobb számú, különféle társadalmi csoportokból érkező fiatalokra. A bizonytalanság mint az alapoktatás és a munka világa közötti átmeneti megoldási javaslat késlelteti a szakmai előrehaladást, valamint a társadalmi és a családi életben a tartós felelősségvállalást, amint azt a Dublini Alapítványnak, az ILO-nak vagy az Európai Foglalkoztatási Megfigyelőközpontnak a tanulmányai és a megfigyelései is sajnálatos módon alátámasztanak.

1.8

Az EGSZB támogatja a döntéshozók és a fiatalok közötti strukturált párbeszéd kialakítását. Egy ilyen párbeszéd hozzájárulhat az Európai Bizottság közleményében javasolt átfogó európai ifjúsági stratégia kialakításához. Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság arra irányuló javaslatát, hogy készüljön háromévente uniós jelentés a fiatalok helyzetéről, és azt ajánlja, hogy biztosítsák a fiatal civil társadalom, különösen a nemzeti ifjúsági tanácsok részvételét e jelentés kidolgozásában.

1.9

Az EGSZB támogatja az EU és a fiatalok közötti erős partnerség fejlesztését egy olyan nyilatkozat keretén belül, amely az uniós intézmények és – partnerük a fiatalok részéről – az Európai Ifjúsági Fórum között kerül majd aláírásra.

2.   Bevezetés

2.1

Az EGSZB már több mint tíz éve foglalkozik az ifjúság kérdéskörével. A legutóbbi vélemények még mindig aktuálisak, és a bennük foglaltakat – legalábbis részben – ebben a dokumentumban is megismételhetjük (1).

2.2

2007. szeptember 5-én az Európai Bizottság elfogadta a fiatalok oktatásban, foglalkoztatásban és társadalomban való teljes körű részvételének elősegítéséről szóló közleményét, amelyet az Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság, valamint a Foglalkoztatási, Szociális Ügyi és Esélyegyenlőségi Főigazgatóság közösen dolgozott ki. Megszövegezésében egyéb főigazgatóságok is részt vettek. A közlemény olyan témákkal foglalkozik, mint a fiatalok oktatása, foglalkoztatás, egészségügy és állampolgárság, és ágazatközi megközelítést próbál alkalmazni. A közleményt két bizottsági személyzeti dokumentum egészíti ki: az első az önkéntes tevékenységekről, a második a fiatalkori munkanélküliségről szól.

2.3

A közlemény figyelembe veszi a 2007 áprilisában az Európai Politikai Tanácsadók Hivatala (BEPA) által közétett „Befektetés az ifjúságba: képzési stratégia” című jelentés érdekes eredményeinek némelyikét is.

2.4

Általánosan véve az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság által alkalmazott megközelítést, mind a folyamatot, mind pedig a közlemény tartalmát illetően. Örömmel nyugtázza, hogy számos főigazgatóság részt vett kidolgozásában.

2.5

Az EGSZB-nek ugyanakkor kétségei vannak az átfogó ifjúsági stratégia létrehozására irányuló tervek végrehajtása felől. Az Európai Bizottság nem határozza meg e cél eléréséhez vezető folyamat mikéntjét. A Tanács első reakciója alapján eddig még egyik tagállamnak sincsenek ebbe az irányba mutató tervei.

3.   Hatékonyabb és többirányú oktatás valamennyi fiatal számára

3.1

Ez a fejezet majdnem kizárólag a formális oktatással foglalkozik, pedig – kiegészítve az iskolarendszerek munkáját – a nem formális oktatás is segít megteremteni azokat a készségeket és kompetenciákat, amelyek az egész életen át tartó tanulás folyamatának sikeréhez szükségesek. Ezért ezt is figyelembe kell venni.

3.2

Általában véve az EGSZB egyetért az oktatás minőségének javítását célzó javaslatokkal, mivel ezek összhangban állnak a jelenlegi stratégiákkal és dokumentumokkal.

3.3

Az EGSZB szintén egyetért azzal, hogy – a Youthpass kiegészítéseként – kidolgozzák az Europass ifjúsággal kapcsolatos elemeit, mivel a Youthpass kizárólag a Cselekvő ifjúság program keretén belül megvalósított ifjúsági tevékenységekre összpontosít. Az elismerést érdemlő ifjúsági tevékenységek köre azonban ennél sokkal szélesebb.

3.4

Az EGSZB ajánlja, hogy az Európai Bizottság a munkáltatói és munkavállalói szervezetekkel, a formális oktatási rendszer képviselőivel és a megfelelő civil szervezetekkel való együttműködés révén folytassa munkáját az önkéntes ifjúsági munka elismerése terén.

3.5

Az iskolát elhagyó fiatalok számára lehetővé kellene tenni, hogy olyan nem formális képzési programokban vehessenek részt, amelyek felkészítik őket a felnőtt életre és a munkaerőpiacon való sikeres részvételre mint munkavállalók, illetve vállalkozók.

4.   Ifjúság és foglalkoztatás: kihívás Európa előtt

4.1

Az EGSZB hangsúlyozza, hogy a fiatalkori munkanélküliség Európa jövőjét fenyegető jelenség, és sürgeti a tagállamokat, valamint az európai intézményeket, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a helyzet javítása érdekében. Ezeknek a lépéseknek elsősorban az Európai ifjúsági paktum gyorsabb és hatékonyabb végrehajtásán kellene alapulniuk, mivel számos tagállamban komoly lemaradások tapasztalhatók e téren. Jelenleg az Európai ifjúsági paktum inkább szándéknyilatkozat, mintsem igazán működőképes terv.

4.2

Egyik korábbi véleményében (2) az EGSZB azt kérte, hogy kerüljön megfontolásra az alábbi számszerűsített céloknak a tagállamok lisszaboni stratégiára vonatkozó reformprogramjaiba való beépítése:

célok kijelölése minden tagállam számára a munkanélküli fiatalok számának legalább 50 %-kal való csökkentésére a 2006 és 2010 közötti időszakban (a jelenlegi munkanélküliségi ráta 17.4 % az Európai Unióban a 25 év alattiakat illetően); a fiatal munkanélküliek aránya az országok többségében a nemzeti átlag felett van, az EU tagállamaiban pedig legalább az általános munkanélküliség kétszerese,

a meglévő rendszer javítása annak érdekében, hogy hatról négy hónapra rövidüljön az az átlagos időszak, amelyen belül egy fiatal állást vagy gyakornoki helyet talál,

szociális védelmi rendszerek kialakítása, melyek lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy maguk dönthessenek saját jövőjükről,

a korai iskolaelhagyás 50 %-kal történő csökkentése a 2006–2010 közötti időszakban.

4.3

Az EGSZB nemrégiben véleményt fogadott el a rugalmas biztonságról (3), amely jó alapját képezhetné az e témában folytatandó jövőbeli munkának. A vélemény többek között megjegyzi, hogy „a fiatalok pedig számos tagállamban bizonytalan munkaerőpiaccal szembesülnek, amelyet magas munkanélküliség, határozott idejű szerződések, nem megfelelő szociális biztonsági fedezet, illetve képesítési szintjükön aluli munka jellemez.”

4.4

A szociális bizonytalanság, amely mindezidáig a fiatalságnak nevezett életkor velejárója és jellemzője volt, egyre több fiatalt érint, úgy Európában, mint az egész világban. Hogy erről bizonyosságot nyerjünk, elég az ILO utolsó jelentéseit áttanulmányozni, amelyekből kiderül, hogy ezek a fiatalok a foglalkoztatás bizonytalanságával és anyagi nehézségekkel szembesülnek. A korábbi nemzedékeknek tekintettel kell lenniük a jövőre, amelyet a fiatalok örökségéül hagynak.

4.5

Az EGSZB már korábban sürgette a fiatalok vállalkozói kedvének előmozdítását pénzügyi és technikai támogatás nyújtásával, valamint a vállalkozások átvételéhez, áthelyezéséhez és indításához kapcsolódó bürokratikus akadályok minimálisra csökkentésével. Ezért az EGSZB érdeklődését fejezi ki a fiatal vállalkozók mobilitásának ösztönzésére irányuló javasolt kísérleti projekt iránt.

4.6

Az Európai Bizottság gyakornokságra vonatkozó kezdeményezését illetően az EGSZB egyetért azzal, hogy gyakornokságra vonatkozó európai minőségi keretrendszert kellene bevezetni, és hozzáférhetővé tenni a vállalatok számára, hogy azok elkötelezzék magukat elvei iránt, és egyértelmű szerződéseket kössenek a fiatalokkal. Jelenleg még sokszor előfordul, hogy a szakmai gyakorlatot végző fiatalokat olcsó munkaerőként használják, ahelyett hogy lehetővé tennék számukra a jövőbeli munkahelyekre való tanulást és felkészülést.

4.7

Az Európai Bizottság javaslatával összhangban, amely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a fiatalok oktatásról munkára való átállásának támogatásához használják fel a nemzeti politikákat és az EU alapjait, az EGSZB sürgeti a tagállamokat, hogy csökkentsék az uniós alapokból történő finanszírozás megpályázásával kapcsolatos adminisztratív terheket, mivel ezek rontják az önkéntes alapon működő ifjúsági civil szervezetek esélyeit a finanszírozás e típusához való hozzáférésre. A civil szervezetek projektjeinek előfinanszírozása is javítaná projektjeik esélyeit.

5.   A fiatalokban rejlő lehetőségek teljes kihasználása

5.1

Az EGSZB sürgeti a vidéki területeken és a szegény városi területeken élő fiatalok helyzetének alaposabb átgondolását. Számos vidéki és szegény városi területen a fiatalok nem férnek hozzá magas szintű oktatáshoz, képzéshez, mobilitáshoz, egészségügyi szolgáltatásokhoz, szórakozási lehetőségekhez, foglalkoztatási alkalmakhoz, illetve nincs esélyük a civil társadalomba való bekapcsolódásra.

5.2

Az EGSZB felhívja a tagállamokat, hogy nézzenek szembe a gyermekeket és a fiatalokat sújtó szegénység megszüntetésének kihívásával, amely súlyos hatással van rájuk kérdések egész sora tekintetében, úgymint az egészség, az oktatás, és még a tekintetben is, hogy milyenek az „életkilátásaik” arra nézve, hogy valaha kitörjenek a szegénységcsapdából.

5.3

A közlemény nem foglalkozik azzal az alapvető összefüggéssel, amely a gyermekek napközbeni ellátásának kiterjedtsége, színvonala és a későbbi iskolai teljesítmények, eredményes munkavállalás között van. Az EGSZB ajánlja, hogy a lisszaboni stratégiában meghatározott célok szerinti módon kerüljön kiemelésre a gyerekek napközbeni ellátásának jelentősége, mint az iskolára, és az önálló életre való felkészítés, valamint a társadalmi befogadás, és a lemaradások pótlásának egyik kiváló eszköze.

5.4

Kiegészítő intézkedéseket sürget a speciális szükségletű, hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő gyermekek és fiatalok társadalomban való egyenjogú részvételének javítása érdekében a következő területeken: az ifjúsági program intézkedéseiben való egyenjogú részvétel, az ifjúságpolitikával és ifjúsági projektekkel, valamint a tudatosság erősítésére irányuló intézkedésekkel kapcsolatos információkhoz való egyenjogú hozzáférés.

5.5

Az EGSZB általánosan egyetért az Európai Bizottság elemzésével a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kérdéseket illetően. Azonban sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a közlemény nem javasol semmi újat a nemi szerepekkel kapcsolatos sztereotípiák elleni küzdelmet illetően.

5.6

Az EGSZB már korábban is kérte az Európai Bizottságot, hogy hozzon a gyermekek és fiatalok egészségét és különösen az egészséges és kiegyensúlyozott életmódot előtérbe helyező intézkedéseket:

Az EGSZB a fiatalok kollektív bevonását sürgette a táplálkozásra, testmozgásra és egészségügyre vonatkozó „Cselekvési Platformba”.

Az EGSZB-t aggodalommal tölti el, hogy a káros és súlyos alkoholfogyasztás aránya a fiatalok és gyermekek körében az elmúlt tíz évben számos tagállamban növekedett, különösen az esetenkénti nagy mértékű alkoholfogyasztás, az ún. „binge drinking” aránya.

Felhívja a figyelmet arra a kereskedelmi gyakorlatra is, hogy dobozos italokban alkoholt kevernek szénsavas üdítőkhöz, rendszeres alkoholfogyasztásra ösztönözve ezzel a fiatalokat.

Az EGSZB sürgeti a gyermekek és fiatalok elleni erőszak különböző formáival szembeni erőteljesebb fellépést, a jobb tájékoztatást, képzést a megelőzés és kezelés terén is.

5.7

Az EGSZB közelmúltbeli, a „nemzedékek közötti szolidaritás” témáját érintő véleményeinek (4) szellemében a fiatalsággal való szolidaritást a horizontális, átfogó politikákba is be kell vonni, a civil társadalom egyéb korú csoportjaival (kisgyermekek, érett és idős korúak) való együttműködés és szolidaritás jegyében.

5.8

Ezért az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság új egészségügyi stratégiájának elfogadását.

6.   Aktív fiatal polgárok

6.1

Az EGSZB véleményein keresztül támogatta a fiatalok tevékeny részvételét, valamint azáltal, hogy felajánlotta létesítményeit a 2007-es Európai Ifjúsági Hét számára.

6.2

Egyik korábbi véleményében az EGSZB hangsúlyozta a fiatalok tevékeny részvételének és autonómiájának fontosságát általában véve a társadalomban. Ezért az EGSZB azt ajánlotta, hogy:

a keret középpontjába a fiatalok kerüljenek, akiket – megfelelő lehetőségeket biztosítva a számukra – ösztönözni kell arra, hogy minden rendelkezésükre álló eszköz felhasználásával (főként az interneten, illetve azokon a fórumokon, amelyeken részt vesznek) tevékenyen fejtsék ki véleményüket e politikák kialakításával kapcsolatban,

a tagállamok és intézményeik bocsássák rendelkezésre a szükséges erőforrásokat, támogatásokat, illetve mechanizmusokat annak érdekében, hogy a fiatalok számára minden szinten könnyebbé váljon az életüket befolyásoló döntésekben és cselekedetekben való részvétel, csak a valódi befolyás eredményezhet valódi felelősségvállalást,

az Európai Bizottság és a tagállamok politikáikat a fiatalokkal és az ifjúsági szervezetekkel partnerségben dolgozzák ki és hajtsák végre, és ezt követően is minden lépésbe vonják be őket,

a fiatalok és az ifjúsági szervezetek, valamint a szociális partnerek véleményét feltétlenül kérjék ki, az ehhez, a nemzeti lisszaboni reformprogramokhoz kötődő kezdeményezéshez kapcsolódó intézkedések kidolgozása és végrehajtásuk nyomon követése kapcsán.

6.3

Az EGSZB örömmel nyugtázná, ha a közleménynek a fiatalok önkéntes tevékenységeivel foglalkozó része (5.2. pont) erőteljesebben és kevésbé általánosan lenne megfogalmazva. Az EGSZB sajnálattal veszi tudomásul, hogy feltáró véleményében (5) rögzített ajánlásai közül egy sem került bele a közleménybe.

6.4

Ezért megismétli a témában megfogalmazott álláspontjának főbb elemeit:

európai szintű charta elfogadását javasolja, amelyben rögzítik az önkéntes szervezetek szerepét, jogaikkal és kötelezettségeikkel egyetemben,

kéri az Európai Bizottságot, hogy hirdesse meg az Önkéntesek Évét, és tegyen közzé egy fehér könyvet az önkéntes tevékenységről és az aktív polgárságról Európában,

a tagállamokban olyan jogi keretfeltételeket kell kidolgozni, amelyek az adott jogi vagy társadalmi státustól függetlenül rögzítik az önkéntes tevékenységhez való jogot, és amely szabályozza a biztosítási kérdéseket és rendelkezik a költségtérítésről,

az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak jobban fel kellene hívniuk a figyelmet arra, hogy az ifjúsági munka hozzájárul a fiatalok fejlődéséhez, valamint hogy a fiatalok szakértelmet, értékrendet és viselkedésformát sajátítanak el az ifjúsági szervezetekben és ifjúsági munkában való tevékeny részvétel által,

az EU-nak különös hangsúlyt kellene fektetnie az önkéntes tevékenységeken keresztül megszerzett kompetenciák elismerésére.

6.5

Az EGSZB támogatja az EU és a fiatalok közötti erős partnerség fejlesztését egy olyan nyilatkozat keretén belül, amelyet az uniós intézmények és – partnerük a fiatalok részéről – az Európai Ifjúsági Fórum között kerül majd aláírásra. Megelégedéssel veszi tudomásul, hogy az Európai Ifjúsági Fórum „több mint kész arra, hogy a partnerekkel együttműködve elgondolkodjon a megfelelő intézkedésekről és eszközökről annak biztosítása érdekében, hogy a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok véleményét is meghallják, és figyelembe vegyék e folyamat keretében.” (6)

6.6

Az EGSZB továbbá támogatja a döntéshozók és a fiatalok közötti strukturált párbeszéd kialakítását. Egy ilyen párbeszéd hozzájárulhat az Európai Bizottság közleményében javasolt átfogó európai ifjúsági stratégia kialakításához. Ennek érdekében az EGSZB egy olyan párbeszéd találkozót javasol, amelyre meg kellene hívni az összes érintett főigazgatóságot, a Tanács és az Európai Parlament, valamint a fiatal civil társadalom képviselőit abból a célból, hogy közös útitervet dolgozzanak ki a fiatalokkal kapcsolatos kérdések ágazatközi kezelésének lehetséges módozataival kapcsolatban. Az EGSZB úgy véli, hogy egy ilyen közös útiterv konkrét lépést jelentene a 2007. márciusi Rómában tartott ifjúsági csúcstalálkozón a fiatalok és a fiatal civil társadalom által feltett kérdések megválaszolása felé.

6.7

A fiatalokkal folytatott strukturált párbeszéd során jól ki kellene aknázni a jelenleg rendelkezésre álló eszközöket is, például az EU elnökségeinek fiatalokkal kapcsolatos rendezvényeit és az európai ifjúsági heteket. Ezeket a rendezvényeket azonban inkább az európai átfogó ifjúsági stratégiát illetően elért haladásról folytatott vitákra kellene felhasználni, és írásos eredményeiket hozzá kellene kapcsolni ehhez az előrehaladáshoz. Nincs szükség új nyilatkozatok megfogalmazására: nem kell újból és újból „feltalálni a kereket”.

6.8

Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság javaslatát, hogy készüljön háromévente uniós jelentés a fiatalok helyzetéről. Egy ilyen jelentésnek – a siker vagy kudarc pontosan meghatározott mutatóit alkalmazva – az átfogó ifjúsági stratégiával és annak célkitűzéseivel kellene foglalkoznia. E jelentés kidolgozásában biztosítani kellene a fiatal civil társadalom, különösen a nemzeti ifjúsági tanácsok részvételét.

Kelt Brüsszelben, 2008. január 17-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Az EGSZB 2005. október 26-i véleménye a következő tárgyban: Az Európai Bizottság közleménye a Tanácsnak az ifjúságot érintő európai szakpolitikákról. Napirenden az európai fiatalokat foglalkoztató kérdések: Az Európai ifjúsági paktum végrehajtása és az állampolgári szerepvállalás ösztönzése, előadó: Jillian Van Turnhout, HL C 28., 2006.2.3.

Az EGSZB 2006. december 13-i véleménye a következő tárgyban: Az önkéntesség: szerepe az európai társadalomban és kihatásai, előadó: Koller Erika, HL C 325., 2006.12.30.

Az EGSZB 2006. július 6-i véleménye a következő tárgyban: A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A Közösség lisszaboni programjának végrehajtása: A vállalkozói készségek előmozdítása az oktatás és a tanulás révén, előadó: Ingrid Jerneck, HL C 309., 2006.12.16.

Az EGSZB 2007. július 12-i véleménye a következő tárgyban: Foglalkoztatás a kiemelt népességcsoportokban (lisszaboni stratégia), előadó: Wolfgang Greif, HL C 256., 2007.10.27.

Az EGSZB 2006. szeptember 14-i véleménye a következő tárgyban: Európai polgárság: hogyan tehetjük érzékelhetővé és kézzelfoghatóvá?, előadó: Bruno Vever, HL C 318., 2006.12.23.

Az EGSZB 2005. március 10-i véleménye a következő tárgyban: Javaslat az Európai Parlament és a Tanács határozatára a 2007-től 2013-ig terjedő időszakra a „Cselekvő iIjúság” program létrehozásáról, előadó: José Isaías Rodríguez García-Caro, HL C 234., 2005.9.22.

Az EGSZB 2007. május 30-i véleménye a következő tárgyban: A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A tagállamokat az alkohollal kapcsolatos károk csökkentésében támogató uniós stratégia, előadó: Jillian Van Turnhout és Thomas Janson, HL C 175., 2007.7.27.

Az EGSZB véleménye a következő tárgyban: A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A rugalmas biztonság közös elveinek kidolgozása felé: több és jobb munkahely a rugalmasságon és biztonságon keresztül (COM(2007) 359 final); előadó: Thomas Janson és Christian Ardhe – SOC/283, folyamatban.

(2)  Az EGSZB 2005. október 26-i véleménye a következő tárgyban: Az Európai Bizottság közleménye a Tanácsnak az ifjúságot érintő európai szakpolitikákról. Napirenden az európai fiatalokat foglalkoztató kérdések: Az Európai ifjúsági paktum végrehajtása és az állampolgári szerepvállalás ösztönzése, előadó: Jillian Van Turnhout, HL C 28., 2006.2.3.

(3)  Az EGSZB véleménye a következő tárgyban: Rugalmas biztonság (kollektív tárgyalások, a szociális párbeszéd szerepe), COM(2007) 359 final; előadó: Thomas Janson, Christian Ardhe – SOC/283, folyamatban.

(4)  Az EGSZB 2004. december 16-i véleménye a következő tárgyban: Nemzedékek közötti kapcsolatok, előadó Jean-Michel Bloch-Lainé, HL C 157., 2005.6.28.

Az EGSZB véleménye a következő tárgyban: A nemzedékek közötti szolidaritás előmozdítása, előadó: Luca JAHIER (CESE 1711/2007 – SOC/277). Elfogadva a 2007. december 12–13-i plenáris ülésen.

(5)  Az EGSZB 2006. december 13-i véleménye a következő tárgyban: Az önkéntesség: szerepe az európai társadalomban és kihatásai, előadó: Koller Erika, társelőadó: Soscha Eulenburg, HL C 325., 2006.12.30.

(6)  Az Európai Ifjúsági Fórum válasza az Európai Bizottság közleményére – 2007. április 7.


MELLÉKLET

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményéhez

A következő módosító indítványokat, amelyeknél a támogató szavazatok száma az összes leadott szavazat több mint egynegyede volt, a vita során elutasították (az Eljárási Szabályzat 54. cikkének (3) bekezdése alapján):

6.3. pont

A következőképpen módosítandó:

„Az EGSZB örömmel nyugtázná, ha a közleménynek a fiatalok önkéntes tevékenységeivel foglalkozó része (5.2. pont) erőteljesebben és kevésbé általánosan lenne megfogalmazva. Az EGSZB emlékeztet arra, hogy az önkéntesség nem tévesztendő össze a jótékonysággal, és hogy az önkéntes munka díjazható  (1). Az EGSZB s S ajnálattal veszi tudomásul, hogy feltáró véleményében rögzített ajánlásai közül egy sem került bele a közleménybe.”

A szavazás eredménye:

Mellette: 17 Ellene: 30 Tartózkodott: 15


(1)  Az EGSZB 2006. december 13-i véleménye a következő tárgyban: Az önkéntesség: szerepe az európai társadalomban és kihatásai, előadó: Koller Erika, társelőadó: Soscha Eulenburg, HL C 325., 2006.12.30.


Top