EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007TA1219(08)

Jelentés az Európai Újjáépítési Ügynökségnek a 2006-os pénzügyi évre vonatkozó beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

OJ C 309, 19.12.2007, p. 40–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 309/40


JELENTÉS

az Európai Újjáépítési Ügynökségnek a 2006-os pénzügyi évre vonatkozó beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

(2007/C 309/08)

TARTALOM

1–2

BEVEZETÉS

3–6

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

7–8

ÉSZREVÉTELEK

1–4. táblázat

Az Ügynökség válaszai

BEVEZETÉS

1.

Az Európai Újjáépítési Ügynökséget (a továbbiakban: Ügynökség) az legutóbb a 2006. november 28-i 756/2006/EK (1) tanácsi rendelettel módosított 1628/96/EK tanácsi rendelet (2) alapján hozták létre. A 2000 februárjában felállított Ügynökség feladata kezdetben a koszovói EU-segélyprogramok irányítása volt. Megbízatását később kiterjesztették Szerbia és Montenegróra, valamint Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságra. Az Ügynökség Thesszalonikiben működő központja mellett Belgrádban, Podgoricában, Pristinában és Skopjéban is rendelkezik operációs központtal. Az Ügynökség olyan programokat hajt végre, amelyek segítik az intézményrendszer kiépítését és a megfelelő államirányítást, hozzájárulnak a piacgazdaság és az alapvető infrastruktúra létrehozásához, valamint a civil társadalom megerősítéséhez. Az Ügynökség megbízatása a tervek szerint 2008. december 31-én ér véget.

2.

Az 1. táblázat az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Az Ügynökség 2006-os pénzügyi évre vonatkozó beszámolójának főbb adatait tájékoztatás céljából a 2., 3. és 4. táblázat mutatja be.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Ezt a nyilatkozatot az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (3) 185. cikke (2) bekezdésének értelmében az Európai Parlament és a Tanács kapja. A nyilatkozat elkészítésére az Európai Közösséget létrehozó szerződés 248. cikke alapján, az Ügynökség beszámolójának vizsgálatát követően került sor.

4.

Az Ügynökség 2006. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolóját (4) a 2667/2000/EK tanácsi rendelet (5) 8. cikke (2) bekezdésének megfelelően az igazgató állította össze, majd megküldték a Számvevőszéknek, amely köteles véleményt nyilvánítani a beszámoló megbízhatóságáról, valamint az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

5.

A Számvevőszék az IFAC és az INTOSAI nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban, de az európai közösségi környezetet is tekintetbe véve végezte ellenőrzését. Az ellenőrzést olyan módon terveztük meg és hajtottuk végre, hogy kellő bizonyosságot nyerhessünk a beszámoló megbízhatóságáról és az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

6.

A Számvevőszék megfelelő bizonyosságot szerzett az alábbi nyilatkozat megtételéhez:

A beszámoló megbízhatóságaAz Ügynökségnek a 2006. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolója minden lényegi szempontból megbízható.Az alapul szolgáló ügyletek jogszerűsége és szabályszerűségeAz Ügynökség beszámolójának alapjául szolgáló ügyletek összességükben jogszerűek és szabályszerűek.Az alábbi észrevételek nem érintik a Számvevőszék nyilatkozatának érvényét.

ÉSZREVÉTELEK

7.

A költségvetés végrehajtási aránya megfelelő volt. A Számvevőszék azonban felhívja az Ügynökség figyelmét a lekötésre váró előirányzatok szintjére, ezek miatt ugyanis – tekintve, hogy megbízása 2008 végén lejár – az Ügynökségnek szorosabban kell majd felügyelnie a programjait.

8.

A Számvevőszék megjegyzi, hogy az előző évekhez képest jelentősen javult a számviteli és a belsőkontroll-rendszer, különösen ami a külső szervek által kezelt pénzeszközök felügyeletét és a közbeszerzési eljárások végrehajtását illeti. A Számvevőszék ellenőrzése ezeken a területeken nem eredményezett jelentősebb észrevételeket.

Ezt a jelentést a Számvevőszék a 2007. szeptember 27-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Hubert WEBER

elnök


(1)  HL L 332., 2006.11.30., 18. o.

(2)  HL L 204., 1996.8.14., 1. o.

(3)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(4)  A beszámolót 2007. június 13-án állították össze, majd a Számvevőszékhez 2007. július 6-án érkezett be.

(5)  HL L 306., 2000.12.7., 7. o.


 

1. táblázat

Európai Újjáépítési Ügynökség (Thesszaloniki)

Szerződésből eredő közösségi hatáskör

Az Ügynökségnek a Tanács 2000. december 5-i 2667/2000/EK rendeletében meghatározott hatásköre

Irányítás

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott források 2006-ban

(2005-ös adatok)

Termékek és szolgáltatások 2006-ban

A Közösség, hatáskörének keretein belül intézkedéseket hoz a harmadik országokkal történő gazdasági, pénzügyi és technológiai együttműködés érdekében. Ezen intézkedések kiegészítik a tagállamok hasonló intézkedéseit, és összhangban állnak a Közösség fejlesztési politikájával.

(181a. cikk)

Célkitűzések

Uniós segítségnyújtás a következő területeken:

i.

újjáépítés, menekültek és lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek hazatelepítése;

ii.

a megfelelő államirányítás, az intézményesítés és a jogbiztonság támogatása;

iii.

a piacgazdaság kiépülésének támogatása; befektetés az alapvető fizikai infrastrukturális, illetve környezetvédelmi fejlesztésekbe;

iv.

a társadalmi fejlődés és a civil társadalom megszilárdításának elősegítése.

Alkalmazási terület

Az Ügynökség irányítja a Szerbia és Montenegróba (Szerb Köztársaság, Koszovó és Montenegrói Köztársaság) és a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságba irányuló főbb segélyprogramokat. Kedvezményezettek lehetnek államok, ENSZ-irányítás alá tartozó szervek, szövetségi, regionális és helyi szervek, állami és részben állami szervek, társadalmi partnerek, vállalkozástámogató szervezetek, szövetkezetek, kölcsönös önsegélyező társaságok, jótékonysági szervezetek, alapítványok és civil szervezetek.

Feladatok

A Bizottság tájékoztatása az elsődleges szükségletekről.

Újjáépítési, valamint a menekültek és lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek hazatelepítését elősegítő programok megtervezése.

Az uniós segítségnyújtást elősegítő valamennyi lehetséges tevékenység végrehajtása.

Igazgatótanács:

Az Igazgatótanács tagjai a tagállamok egy-egy képviselője, a Bizottság két képviselője és az Európai Befektetési Bank egy megfigyelője.

Igazgató:

Az igazgatótanács nevezi ki a Bizottság javaslata alapján.

Magas szintű igazgatási önállóságot élvező operációs központok Belgrádban, Pristinában, Podgoricában és Szkopjében.

Külső ellenőrzés:

Európai Számvevőszék.

Mentesítésért felelős hatóság:

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

Teljes költségvetés:

268,8 millió EUR (318,9 millió EUR), ennek egy része uniós finanszírozás.

A személyzet tagjainak száma 2006. december 31-én:

a létszámtervben szereplő állások 108 (114),

ebből betöltött: 90 (88).

Egyéb állások:

A helyi személyzet számára: 164 (170) állás, ebből betöltött: 157 (162) fő

Szerződéses alkalmazottak számára: 29 (28) állás, ebből betöltött: 26 (26).

A személyzet teljes létszáma: 273 (276) fő,

amely foglalkozási terület szerint a következőképpen oszlik el:

operatív feladatok: 171 (169) fő,

adminisztratív feladatok: 102 (107) fő.

Operációs központok szerinti megoszlás (főbb fejlesztések):

KOSZOVÓ: a) vállalkozások indítását segítő támogatások, hitelek, képzés és üzleti tanácsadás nyújtása a kisebbségek és a hazatelepülők kisvállalkozásainak; b) a privatizációs folyamat támogatása; c) (északon) a körzeti fűtési rendszer és (délen) a hulladékhasznosító és vízkezelő épületek helyreállítása Mitrovicában; d) a határellenőrzés fejlesztése; e) új rendszer létrehozása az állami beruházások programozásához; f) szakértői tanácsadás és képzés nyújtása a Koszovói Közgyűlés számára; g) támogatás nyújtása az Igazságügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium, valamint a Statisztikai Hivatal számára; h) környezetvédelmi fejlesztések megvalósítása, például regionális hulladéklerakó létesítése Pristinában; i) segítségnyújtás a Koszovói Vidékfejlesztési Terv elkészítéséhez.

SZERBIA: a) a közigazgatási reform törvénytervezeteinek elkészítése; b) berendezések beszerzése a határrendészet számára; c) világszínvonalú DNS laboratórium felépítése; d) bírósági berendezések felújítása és beszerzése; e) kórház-rehabilitációs program végrehajtása; f) új állások létrehozása a feltöltődő hitelalapból nyújtott kölcsönöknek köszönhetően; g) képzési támogatás nyújtása vállalatok részére; h) regionális továbbképző-központok létrehozása felnőtteknek; i) gazdaságfejlesztési programok nyújtása a legszegényebb önkormányzatoknak; j) új, Magyarországgal és Horvátországgal közös határátkelőhelyek átadása; k) települések infrastruktúrájának felújítása; l) a Statisztikai Hivatal reformja; m) a közvetlen külföldi befektetések irányításának támogatása; n) rászoruló csoportok, például a menekültek és a lakóhelyüket belföldre elhagyni kényszerülő személyek támogatása; o) erőmű-felújítási projektek megvalósítása; p) levegőszűrő beszerelése a kostolaci erőműnél.

MONTENEGRÓ: a) nemzetközi repülőtér létesítése Podgoricában, valamint a tivati repülőtér helyreállítása; b) a Belügyminisztérium központi számítógépes adatbázisának létrehozása; c) segítségnyújtás a Humánerőforrás-kezelési Ügynökségnek; d) új útigazgatóság és közlekedési törvények felállítása e) a villamosenergia-hálózat elkülönítése/átszervezése, energiahatékonysági stratégia kialakítása; f) a Környezetvédelmi Ügynökség létrehozása; g) vezetői szaktanácsadás nyújtása vállalatoknak; h) az Igazságszolgáltatási Képzési Központ támogatása; i) börtönreform végrehajtása; j) segítségnyújtás a mezőgazdasági és vidékfejlesztési stratégia megszövegezésében.

MACEDÓNIA VOLT JUGOSZLÁV KÖZTÁRSASÁG: a) segítségnyújtás új közigazgatási intézmények (pl. Állami Statisztikai Hivatal, Civil társadalomért felelős Osztály a Főtitkárságon, Közbeszerzési Hivatal) megszilárdításában, illetve létrehozásában; b) segítségnyújtás az elektronikus hírközlési piac kiépítéséhez; c) a rendőrség reformjának támogatása, pl. a Rendőrakadémia felújítása; d) segítségnyújtás a pénzmosás megelőzéséhez, valamint a szkopjei Elsőfokú Bíróság felújítása; e) új állami növény-egészségügyi laboratórium létrehozása; f) Nemzeti Határ-ellenőrzési Koordinációs Központ kialakítása; g) az önkormányzatok támogatása a decentralizációs feladatok elvégzésében; h) az önkormányzati infrastruktúra korszerűsítése; i) képzés nyújtása kisebbségi származású köztisztviselők részére; k) vezetői képzés nyújtása kkv-knak.

Forrás: Az Ügynökség által közölt adatok.

Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. A táblázat az Ügynökségnek az eredményelszámolás elve alapján összeállított éves beszámolójában közölt adatait összegzi.

2. táblázat

Európai Újjáépítési Ügynökség (Thesszaloniki) – A 2006-os pénzügyi év költségvetésének végrehajtása

(1000 EUR)

Bevételek

Kiadások

A bevételek forrása

A pénzügyi év végleges költségvetésében szereplő bevételek

Beszedett bevételek

A költségek megoszlása

Végleges költségvetési előirányzatok

Az előző pénzügyi évekről áthozott költségvetési előirányzatok

Rendelkezésre álló előirányzatok

(az idei és a korábbi pénzügyi évekről)

vállalt

vállalt kötelezettség

kifizetett

áthozott

törölt

áthozott kötelezettség

vállalt kötelezettség

kifizetett

áthozott

törölt

vállalt

vállalt kötelezettség

kifizetett

áthozott

törölt

Közösségi támogatások

24 795

20 200

I. cím

Személyi juttatások

18 540

17 304

17 117

187

1 236

495

 

385

 

109

19 035

17 304

17 502

187

1 345

Egyéb támogatások és partnerországokból befolyt pénzeszközök

p.m.

877

II. cím

Igazgatási kiadások

6 255

4 705

4 198

507

1 550

500

 

453

 

47

6 755

4 705

4 651

507

1 597

Fennmaradó pénzeszközök

244 000

256 008

III. cím

Működési kiadások

244 000

32 760

4 007

239 992

0

701 681

153 923

249 952

438 814

12 915

945 681

186 683

253 959

678 806

12 915

Összesen

268 795

277 085

Összesen

268 795

54 769

25 322

240 686

2 786

702 676

153 923

250 790

438 814

13 071

971 471

208 692

276 112

679 500

15 857

Megjegyzés: a pénzügyi év végén összesen 746 922 EUR-t tettek ki a kötelezettségvállalásokhoz rendelkezésre álló összegek (ebből 211 240 EUR a 2006-os előirányzatokból, 535 682 EUR pedig a korábbi évekről származott).

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok. A táblázat az Ügynökség saját pénzügyi beszámolójában közölt adatait összegzi. A beszedett bevételek és a kifizetések becslése készpénzalapon történik.


3. táblázat

Európai Újjáépítési Ügynökség (Thesszaloniki) – A 2006-os és 2005-ös pénzügyi évre vonatkozó eredménykimutatás

(1000 EUR)

 

2006

2005

Működési bevételek

Közösségi támogatások

273 192

261 009

Egyéb bevételek

239

1 832

Összesen (a)

273 432

262 841

Működési kiadások

Személyi juttatások

16 164

15 727

Befektetett eszközökhöz kapcsolódó kiadások

581

703

Egyéb igazgatási kiadások

5 510

6 509

Egyéb működési kiadások

247 509

243 442

Összesen (b)

269 764

266 381

Üzleti tevékenységek nyeresége/vesztesége (c = a – b)

3 668

3 540

Pénzügyi műveletek bevételei (e)

Pénzügyi műveletek kiadásai (f)

25

Nem üzleti tevékenységek nyeresége/vesztesége (g = e – f)

–25

A Pénzügyi év gazdasági eredménye (h = c + g)

3 643

–3 540


4. táblázat

Európai Újjáépítési Ügynökség (Thesszaloniki) – 2006. és 2005. december 31-i mérleg

(1000 EUR)

 

2006

2005

Befektetett eszközök

Immateriális javak

70

84

Tárgyi eszközök

743

1 192

Hosszú lejáratú követelések

10 175

40 002

Forgóeszközök

Rövid távú előfinanszírozás

166 885

135 285

Rövid lejáratú követelések

24 562

29 574

Év végi készpénz és készpénzegyenértékes

51 991

57 917

Összes eszköz

254 425

264 055

Rövid lejáratú kötelezettségek

Céltartalékok kockázatokra és kötelezettségekre

1 986

2 100

Egyéb kötelezettségek

85 496

98 655

Összes forrás

87 482

100 755

Eszközök nettó értéke

Halmozott nyereség/veszteség

163 300

166 840

Az év gazdasági eredménye

3 643

–3 540

Eszközök nettó értéke összesen

166 943

163 300

Kötelezettségek és nettó eszközök összesen

254 425

264 055


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

7.

Az Ügynökség gyorsított eljárást alkalmaz a támogatási programok végrehajtására. Az Ügynökségnek támogatás céljára adott legutóbbi juttatás összege 250 millió EUR volt 2006-ban, amelyet 3 éven belül, tehát 2009-ig kell igénybe venni. Ezért az ezen időszak végére fennmaradó összeg, amelyet igénybe kell venni, várhatóan alacsony.

8.

Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék megjegyzéseit.


Top