Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R1386

    A Bizottság (EU) 2015/1386 végrehajtási rendelete (2015. augusztus 12.) a 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a vezetői nyilatkozathoz, az auditstratégiához, az auditvéleményhez és az éves kontrolljelentéshez használt minták tekintetében való végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    HL L 214., 2015.8.13, p. 9–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1386/oj

    13.8.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 214/9


    A BIZOTTSÁG (EU) 2015/1386 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2015. augusztus 12.)

    a 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a vezetői nyilatkozathoz, az auditstratégiához, az auditvéleményhez és az éves kontrolljelentéshez használt minták tekintetében való végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapról szóló, 2014. március 11-i 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 32. cikke (10) bekezdésére, valamint 34. cikke (6) bekezdésére,

    a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alappal foglalkozó bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2015/341 bizottsági végrehajtási rendelet (2) rendelkezéseket állapít meg meghatározott információk Bizottsághoz való benyújtására vonatkozóan. A leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból finanszírozott programok végrehajtásának biztosítása érdekében további rendelkezéseket szükséges meghatározni a 223/2014/EU rendelet alkalmazását illetően. Az átláthatóság és az e rendelkezésekhez való hozzáférés elősegítése céljából e rendelkezéseket egyetlen végrehajtási aktusba kell foglalni.

    (2)

    A 223/2014/EU rendelet 32. cikke (4) bekezdésének e) pontja értelmében az irányító hatóságok felelősségi körébe tartozó vezetői nyilatkozat elkészítésére és bemutatására vonatkozó szabványok összehangolása érdekében szabványos minta formájában egységes feltételeket kell kidolgozni annak tartalmára vonatkozóan.

    (3)

    A 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (4) bekezdése és 34. cikke (5) bekezdésének első albekezdése értelmében az audithatóságok felelősségébe tartozó auditstratégia, auditvélemény és éves kontrolljelentés elkészítésére és bemutatására vonatkozó szabványok összehangolása érdekében olyan mintát kell biztosítani, amely egységes feltételeket tartalmaz a szóban forgó dokumentumok szerkezetét, illetve az azokban használt információk jellegét és minőségét illetően.

    (4)

    Az e rendeletben meghatározott intézkedések haladéktalan alkalmazásának lehetővé tétele érdekében a rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A vezetői nyilatkozat mintája

    A 223/2014/EU rendelet 32. cikke (4) bekezdésének e) pontjában említett vezetői nyilatkozatot minden egyes operatív programra vonatkozóan az e rendelet I. mellékletében meghatározott mintának megfelelően kell benyújtani.

    2. cikk

    Az auditstratégia, az auditvélemény és az éves kontrolljelentés mintája

    (1)   A 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (4) bekezdésében említett auditstratégiát az e rendelet II. mellékletében meghatározott mintának megfelelően dolgozzák ki.

    (2)   A 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdése első albekezdésének a) pontjában említett auditvéleményt az e rendelet III. mellékletében meghatározott mintának megfelelően kell elkészíteni.

    (3)   A 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdése első albekezdésének b) pontjában említett éves kontrolljelentést az e rendelet IV. mellékletében meghatározott mintának megfelelően kell elkészíteni.

    3. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2015. augusztus 12-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 72., 2014.3.12., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2015. február 20-i (EU) 2015/341 végrehajtási rendelete a 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek meghatározott információk Bizottsághoz való benyújtására használt minták tekintetében való végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 60., 2015.3.4., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    A vezetői nyilatkozat mintája

    Alulírott(ak) (vezetéknév, utónév, beosztás vagy funkció), a(z) (operatív program neve, CCI-száma) operatív program irányító hatóságának vezetője

    a(z) (operatív program megnevezése) (év) június 30-án véget ért számviteli évben történt végrehajtása alapján,

    saját megítélésem és a Bizottsághoz benyújtott elszámolások időpontjában rendelkezésemre álló összes információ – beleértve a 223/2014/EU rendelet 32. cikkének (5) bekezdésében foglaltaknak megfelelően elvégzett adminisztratív és helyszíni vizsgálatok, valamint a … (év) június 30-án véget ért számviteli év tekintetében a Bizottsághoz benyújtott kifizetési kérelmekben szereplő kiadásokkal kapcsolatos vizsgálatok és ellenőrzések eredményeit – alapján

    és figyelembe véve a 223/2014/EU rendeletben és különösen annak 32. cikkében előírt kötelezettségeimet,

    kijelentem, hogy:

    az elszámolásokban szereplő információk a 223/2014/EU rendelet 49. cikke (1) bekezdésének megfelelően formailag megfelelők, pontosak és hiánytalanok,

    az elszámolásokban szereplő kiadásokat rendeltetésszerűen használták fel a 223/2014/EU rendeletben foglaltaknak és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének megfelelően,

    az operatív programhoz létrehozott irányítási és kontrollrendszer a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kellő garanciát biztosít a kapcsolódó ügyletek jogszerűségét és szabályszerűségét illetően.

    Megerősítem, hogy a számviteli évvel kapcsolatban a záró audit- vagy kontrolljelentésekben azonosított és a 223/2014/EU rendelet 32. cikke (4) bekezdésének e) pontjában foglaltaknak megfelelően a jelen nyilatkozathoz mellékelt éves összefoglalóban szereplő szabálytalanságokat megfelelően orvosolták az elszámolásokban. Szükség esetén a hiányosságokat az említett jelentésekben ismertetett irányítási és kontrollrendszerben megfelelően nyomon követték, illetve azok nyomon követése folyamatban van az alábbi szükséges kiigazító intézkedések vonatkozásában: … (szükség esetén tüntesse fel a nyilatkozat aláírásának időpontjában folyamatban lévő kiigazító intézkedéseket).

    Megerősítem továbbá, hogy a jogszerűséget és szabályszerűséget illetően folyamatban lévő vizsgálat tárgyát képező kiadások a vizsgálat lezárulásáig az elszámolásokból kizárásra kerültek; azok a 223/2014/EU rendelet 49. cikkének (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően egy későbbi számviteli évben benyújtandó időközi kifizetési kérelemben szerepelhetnek.

    Megerősítem továbbá, hogy az operatív program mutatóira [, (csak az OP I-nél) amelyek adott esetben az 1255/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletnek (1) megfelelően információkra alapozott becsléseken alapuló adatokat is tartalmaznak]/[(csak az OP II-nél) és a 223/2014/EU rendelet 32. cikke (2) bekezdésének a) pontjában előírt előrehaladására] vonatkozó adatok megbízhatóak. Megerősítem, hogy a 223/2014/EU rendelet 32. cikke (4) bekezdésének c) pontjában foglaltaknak megfelelően eredményes és arányos csalásellenes intézkedések kerültek bevezetésre, amelyek figyelembe veszik az azonosított kockázatokat, továbbá nincs tudomásom olyan nyilvánosságra nem hozott ügyről az operatív program végrehajtásával kapcsolatban, amely a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap megítélését veszélyeztethetné.

    Dátum

    Aláírás(ok)


    (1)  A Bizottság 2014. július 17-i 1255/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapról szóló 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az éves és a záró végrehajtási jelentések tartalmának és ezen belül a közös mutatók listájának a megállapítása révén történő kiegészítéséről (HL L 337., 2014.11.25., 46. o.).


    II. MELLÉKLET

    Az auditstratégia mintája

    1.   BEVEZETÉS

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    Az auditstratégia keretébe tartozó operatív program(ok) (név és CCI-szám (1)) és időszak megjelölése.

    Az auditstratégia megfogalmazásáért, nyomon követéséért és módosításáért felelős audithatóság és minden egyéb, a dokumentum kidolgozásában részt vevő szervezet meghatározása.

    Hivatkozás az audithatóság státusára (nemzeti, regionális vagy helyi közjogi szervezet) és a szervezetre, amelynek a részét képezi.

    Hivatkozás az audithatóság, illetve az audithatóság megbízásából ellenőrzéseket végző más szervezetek feladat- és felelősségi körét meghatározó küldetésnyilatkozatra, ellenőrzési chartára vagy (adott esetben) nemzeti jogszabályokra.

    Annak megerősítése az audithatóság részéről, hogy a 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (2) bekezdése értelmében ellenőrzéseket végző szervezetek rendelkeznek a szükséges funkcionális függetlenséggel (illetve adott esetben – a 223/2014/EU rendelet 31. cikkének (5) bekezdésében foglaltaknak megfelelően – szervezeti függetlenséggel).

    2.   KOCKÁZATÉRTÉKELÉS

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    A kockázatértékelésre használt módszer kifejtése.

    Hivatkozás a kockázatértékelés módosításával kapcsolatos belső eljárásokra.

    3.   MÓDSZERTAN

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    3.1.   Áttekintés

    Hivatkozás az audittevékenység legfontosabb lépéseinek – köztük a feltárt hibák osztályozásának és kezelésének – bemutatását tartalmazó ellenőrzési kézikönyvekre vagy eljárásokra.

    Hivatkozás a nemzetközileg elfogadott auditszabványokra, amelyeket a 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (3) bekezdésével összhangban az audithatóságnak audittevékenysége során figyelembe kell vennie.

    Hivatkozás a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdésének megfelelően a Bizottsághoz benyújtandó auditvélemény és kontrolljelentés összeállítására vonatkozó eljárásokra.

    3.2.   Az irányítási és kontrollrendszerek működésének vizsgálatát célzó ellenőrzések (rendszerauditok):

    A rendszerauditokkal összefüggésben ellenőrizendő szervezetek és a vonatkozó kulcsfontosságú követelmények ismertetése. Adott esetben hivatkozás az audithatóság megbízásából az ellenőrzéseket végző szervezetre.

    A tematikus területekre vonatkozó rendszerauditok ismertetése, pl. az alábbi témákkal kapcsolatban:

    a 223/2014/EU rendelet 32. cikkének (5) bekezdése szerinti adminisztratív és helyszíni vizsgálatok minősége, többek között a közbeszerzési szabályok betartását, az egyenlő esélyek érvényesítését, az élelmiszer-pazarlás csökkentését és megelőzését, valamint a fogyasztói termékbiztonságra vonatkozó uniós jogot illetően,

    a 223/2014/EU rendelet 28. cikkének d) pontjában, 32. cikke (2) bekezdésének d) pontjában és 33. cikkének d) pontjában foglaltaknak megfelelően létrehozott informatikai rendszerek működése és biztonsága, valamint azok összeköttetése a 223/2014/EU rendelet 30. cikkének (4) bekezdésében említett informatikai rendszerrel („SFC 2014”),

    a mutatókra – illetve az OP II. esetében az operatív program célkitűzéseinek megvalósításában elért eredményekkel kapcsolatos adatokra – vonatkozóan a 223/2014/EU rendelet 32. cikke (2) bekezdésének a) pontja értelmében az irányító hatóság által jelentett adatok megbízhatósága,

    a visszavont és visszafizettetett összegekre vonatkozó jelentések,

    a 223/2014/EU rendelet 32. cikke (4) bekezdésének c) pontjában foglaltaknak megfelelő, a csalással kapcsolatos kockázatok értékelése által alátámasztott, eredményes és arányos csalásellenes intézkedések alkalmazása.

    3.3.   A műveletek auditja

    A 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (1) bekezdésével és az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) 6. cikkével összhangban alkalmazandó mintavételi módszertan bemutatása (vagy hivatkozás az ezt meghatározó belső dokumentumra), valamint a műveletek ellenőrzésére vonatkozó egyéb specifikus eljárások, nevezetesen a feltárt hibák osztályozására és kezelésére szolgáló eljárások ismertetése, a csalás gyanújának kezelésére szolgáló eljárás bemutatásával együtt.

    3.4.   Az elszámolások auditja

    Az elszámolások auditjára alkalmazott ellenőrzési szemlélet bemutatása.

    3.5.   A vezetői nyilatkozat ellenőrzése

    Hivatkozás az auditvélemény megfogalmazása érdekében a vezetői nyilatkozatban szereplő állítások ellenőrzését célzó tevékenységeket meghatározó belső eljárásokra.

    4.   TERVEZETT AUDITTEVÉKENYSÉG

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    Az ellenőrzési prioritások és egyedi célkitűzések ismertetése és indoklása a folyó számviteli évet és a két azt követő számviteli évet illetően, valamint a kockázatértékelés eredményei és a tervezett audittevékenységek közötti összefüggések ismertetése.

    A folyó számviteli évvel és a rákövetkező két számviteli évvel kapcsolatos, a rendszerauditokra vonatkozó (a rendszerauditok közé értve az egyes tematikus területekre irányuló célzott ellenőrzéseket is) ellenőrzési feladatok tájékoztató jellegű ütemterve az alábbiaknak megfelelően:

    Ellenőrizendő hatóságok/szervezetek vagy egyedi tematikus területek

    CCI-szám

    Az operatív program neve

    Az ellenőrzésért felelős szervezet

    A kockázatértékelés eredménye

    20xx

    Az ellenőrzés célja és köre

    20xx

    Az ellenőrzés célja és köre

    20xx

    Az ellenőrzés célja és köre

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    5.   FORRÁSOK

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    Az audithatóság szervezeti ábrája, illetve adott esetben a 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően ellenőrzéseket végző valamennyi szervezettel fenntartott kapcsolatára vonatkozó információk.

    A folyó számviteli évben és a rákövetkező két számviteli évben felhasználni tervezett erőforrások megnevezése.


    (1)  Tüntesse fel a közös irányítási és kontrollrendszer alá tartozó operatív programokat, amennyiben két operatív programra közös auditstratégiát dolgoznak ki az 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (4) bekezdésével összhangban.

    (2)  A Bizottság 2014. március 13-i 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapról szóló 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 148., 2014.5.20., 54. o.).


    III. MELLÉKLET

    Az auditvélemény mintája

    Az Európai Bizottság … Főigazgatósága részére

    1.   BEVEZETÉS

    Alulírott, a 223/2014/EU rendelet 31. cikkének (4) [és adott esetben (5)] bekezdése értelmében független …[a tagállam által kijelölt audithatóság megnevezése] képviseletében ellenőriztem a … [év] július 1-jétől … [év] június 30-ig tartó számviteli évhez (1) tartozó és … keltű [a Bizottsághoz benyújtott elszámolások kelte] elszámolásokat (a továbbiakban: elszámolások), a számviteli évet illetően a Bizottságtól igényelt (és az elszámolásokban szereplő) kiadások jogszerűségét és szabályszerűségét és az irányítási és kontrollrendszer működését, továbbá ellenőriztem a vezetői nyilatkozatot a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 59. cikkének (5) bekezdésével összhangban

    a(z) …[az operatív program neve és CCI-száma] megnevezésű operatív programmal (a továbbiakban: program) kapcsolatban,

    hogy a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdése a) pontjának megfelelően az auditvéleményt kiadjam.

    2.   AZ IRÁNYÍTÓ HATÓSÁG ÉS AZ IGAZOLÓ HATÓSÁG FELADATAI

    A(z)… [az irányító hatóság megnevezése] mint a program kijelölt irányító hatósága, valamint a(z) …[az igazoló hatóság megnevezése] mint a program kijelölt igazoló hatósága felelős a 223/2014/EU rendelet 32. és 33. cikkében meghatározott feladatokkal kapcsolatos irányítási és kontrollrendszer megfelelő működésének biztosításáért.

    Ezen belül a(z) …[az igazoló hatóság megnevezése] – a program kijelölt igazoló hatósága – felelős az elszámolások (a 223/2014/EU rendelet 49. cikkében foglaltak szerinti) elkészítéséért, valamint azok teljességének, pontosságának és hitelességének igazolásáért a 223/2014/EU rendelet 33. cikke b) és c) pontjában foglaltaknak megfelelően.

    A 223/2014/EU rendelet 33. cikkének c) pontjában foglaltaknak megfelelően az igazoló hatóság feladatai közé tartozik továbbá annak igazolása, hogy az elszámolásokban szereplő kiadások megfelelnek az alkalmazandó jognak, és a programra alkalmazandó kritériumokkal összhangban finanszírozásra kiválasztott, valamint az alkalmazandó jognak megfelelő műveletek tekintetében merültek fel (3).

    3.   AZ AUDITHATÓSÁG FELADATAI

    A 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdésének a) pontjában foglaltaknak megfelelően feladatom, hogy független véleményt adjak arra vonatkozóan, hogy az elszámolások megbízható és valós képet nyújtanak-e, hogy a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jogszerűek (4) és szabályszerűek-e, és hogy a bevezetett irányítási és kontrollrendszer megfelelően működik-e. Feladataim közé tartozik továbbá, hogy az általam adott vélemény részeként nyilatkozzam, hogy az elvégzett audittevékenység megkérdőjelezi-e a vezetői nyilatkozatban szereplő megállapításokat (5).

    A programmal kapcsolatos ellenőrzések az auditstratégiának megfelelően és a nemzetközileg elfogadott auditszabványok figyelembevételével kerültek végrehajtásra. Az említett szabványok megkövetelik, hogy az audithatóság betartsa az etikai előírásokat, továbbá az audittevékenységet oly módon tervezze meg és folytassa le, hogy annak alapján az auditvéleményt megalapozott bizonyossággal kiadhassa.

    Az ellenőrzéshez hozzátartozik olyan eljárások lefolytatása, amelyek megfelelően és kielégítő bizonyossággal alátámasztják az alábbiakban kifejtett véleményt. Az eljárásokat a könyvvizsgáló szakmai megítélése alapján választja ki, beleértve – az akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba kockázatának értékelését. Az általam az adott körülmények között megfelelőnek tartott ellenőrzési eljárásokat alkalmaztam.

    Meggyőződésem szerint az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok véleményem alátámasztásához elegendőek és megfelelőek, [hatókör korlátozása esetén:] a 4., „Korlátozott hatókör” című szakaszban említettek kivételével.

    Az ellenőrzések által a programra vonatkozóan nyert legfontosabb megállapításokat a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelően a mellékelt éves kontrolljelentés tartalmazza.

    4.   KORLÁTOZOTT HATÓKÖR

    vagy:

    Az ellenőrzés hatókörét semmilyen tényező nem korlátozta.

    vagy:

    Az ellenőrzés hatókörét az alábbi tényezők korlátozták:

    a)

    b)

    c)

    [Ismertesse az ellenőrzés hatókörének bármely korlátozását, például az igazoló dokumentumok hiányát, a jogi eljárás alatt álló ügyeket, és az alábbi „Korlátozott záradék” szakaszban becsülje meg az érintett kiadások és uniós hozzájárulás összegét, valamint a hatókör korlátozásának hatását az auditvéleményre. További magyarázatot ebben a tekintetben adott esetben az éves kontrolljelentésben kell adni.]

    5.   ZÁRADÉK

    vagy:

    (Hitelesítő záradék)

    Véleményem szerint és az elvégzett audittevékenység alapján:

    az elszámolások megbízható és valós képet nyújtanak az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikkének (5) bekezdésében foglaltak szerint,

    a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jogszerűek és szabályszerűek,

    az alkalmazott irányítási és kontrollrendszer működése megfelelő.

    Az elvégzett audittevékenység nem kérdőjelezi meg a vezetői nyilatkozatban szereplő kijelentéseket.

    vagy:

    (Korlátozott záradék)

    Véleményem szerint és az elvégzett audittevékenység alapján:

    az elszámolások megbízható és valós képet nyújtanak az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikkének (5) bekezdésében foglaltak szerint,

    a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jogszerűek és szabályszerűek,

    az alkalmazott irányítási és kontrollrendszer működése megfelelő,

    az alábbiak kivételével:

    az elszámolásokkal kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában: …

    és/vagy [a nem kívánt rész törlendő]

    a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jog- és szabályszerűségével kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában: …

    és/vagy [a nem kívánt rész törlendő] az irányítási és kontrollrendszer működésével kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában (6): …

    Ennek megfelelően úgy értékelem, hogy a korlátozás(ok) hatása [korlátozott]/[jelentős]. [a nem kívánt rész törlendő]

    Ez a hatás a bejelentett teljes kiadásokból …-nak/-nek [összeg EUR-ban és %-ban] felel meg. Az érintett uniós hozzájárulás ennek megfelelően … [összeg EUR-ban].

    Az elvégzett audittevékenység nem kérdőjelezi meg/megkérdőjelezi [a nem kívánt rész törlendő] a vezetői nyilatkozatban szereplő kijelentéseket.

    [Ha az elvégzett audittevékenység megkérdőjelezi a vezetői nyilatkozatban szereplő kijelentéseket, az audithatóság ebben a bekezdésben kifejti, milyen megfontolások alapján jutott erre a következtetésre.]

    vagy:

    (Elutasító záradék)

    Véleményem szerint és az elvégzett audittevékenység alapján:

    az elszámolások megbízható és valós képet nyújtanak/ nem nyújtanak megbízható és valós képet [a nem kívánt rész törlendő] az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikkének (5) bekezdésében foglaltak szerint,

    a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jogszerűek és szabályszerűek/ nem jogszerűek és szabályszerűek [a nem kívánt rész törlendő],

    az alkalmazott irányítási és kontrollrendszer működése megfelelő/ nem megfelelő [a nem kívánt rész törlendő].

    Ez az elutasító záradék az alábbiakon alapul:

    az elszámolásokkal kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában: …

    és/vagy [a nem kívánt rész törlendő]

    a Bizottságtól igényelt és az elszámolásokban kimutatott kiadások jog- és szabályszerűségével kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában: …

    és/vagy [a nem kívánt rész törlendő]

    az irányítási és kontrollrendszer működésével kapcsolatos lényeges kérdések vonatkozásában (7): …

    Az elvégzett audittevékenység megkérdőjelezi a vezetői nyilatkozatban szereplő kijelentéseket az alábbiak tekintetében:

    [Az audithatóság a nemzetközileg elfogadott auditszabványoknak megfelelően figyelemfelhívó megjegyzést is közölhet, amely nem befolyásolja a véleményét. Kivételes esetekben (8) a véleménynyilvánítás visszautasítható.]

    Dátum

    Aláírás


    (1)  A számviteli év a július 1-jétől június 30-ig tartó időszakot jelenti, kivéve az első számviteli évet, amelynek a tekintetében a kiadások elszámolhatóságának kezdőnapjától 2015. június 30-ig tartó időszakot jelenti. Az utolsó számviteli év 2023. július 1-jétől2024. június 30-ig tart.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

    (3)  A 223/2014/EU rendelet 5. cikkének (12) bekezdésében meghatározottak szerint.

    (4)  A 223/2014/EU rendelet 5. cikkének (12) bekezdésében meghatározottak szerint.

    (5)  A 966/2012/EU, Euratom rendelet 59. cikkének (5) bekezdése értelmében.

    (6)  Az irányítási és kontrollrendszer érintettsége esetén a záradék tartalmazza azon szervezet vagy szervezetek és rendszereik azon vonását/vonásait, amelyek nem feleltek meg az előírásoknak és/vagy működésük nem volt kellően hatékony, kivéve, amennyiben ezt az információt már egyértelműen nyilvánosságra hozták az éves kontrolljelentésben és e Záradék szakasz hivatkozik a kontrolljelentés azon konkrét szakaszára/szakaszaira, amely/amelyek tartalmazza/tartalmazzák ezt az információt.

    (7)  Lásd az előző lábjegyzetet.

    (8)  Ezeknek a kivételes eseteknek az audithatóság hatáskörén kívül eső, előre nem látható külső tényezőkkel kell összefüggniük.


    IV. MELLÉKLET

    Az éves kontrolljelentés mintája

    1.   BEVEZETÉS

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    1.1.

    A felelős audithatóság és a jelentés elkészítésében részt vevő más szervezetek megnevezése.

    1.2.

    A referencia-időszak (azaz a számviteli év (1)).

    1.3.

    Az ellenőrzési időszak (amely alatt az audittevékenységet elvégezték).

    1.4.

    A jelentés tárgyát képező operatív program(ok) és a program(ok) irányító és igazoló hatóságainak megnevezése. [Ha az éves kontrolljelentés több programot érint, az információkat programok szerinti bontásban kell közölni, minden egyes szakaszban megjelölve a programspecifikus információkat, kivéve a 10.2. szakaszban, amely esetében ezeket az információkat az 5. szakaszban kell feltüntetni.]

    1.5.

    A jelentés és az auditvélemény elkészítése lépéseinek ismertetése.

    2.   AZ IRÁNYÍTÁSI ÉS KONTROLLRENDSZER(EK) JELENTŐS VÁLTOZÁSAI

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    2.1.

    Az irányítási és kontrollrendszerekben bekövetkezett minden jelentős, az irányító és igazoló hatóságok feladataival kapcsolatos változás részletes ismertetése, különös tekintettel egyes funkciók új közreműködő szervezetekre való átruházására, és annak megerősítése, hogy az irányítási és kontrollrendszerek megfelelnek a 223/2014/EU rendelet 28. és 29. cikkében foglaltaknak az audithatóság által az ugyanezen rendelet 34. cikke szerint végzett audittevékenység alapján.

    2.2.

    A kijelölt szervezetek nyomon követésére vonatkozó információk a 223/2014/EU rendelet 35. cikke (5) és (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően.

    2.3.

    A változások hatálybalépésének időpontjai, valamint azok az időpontok, amikor az audithatóságot a változásokról értesítették; továbbá meg kell jelölni, hogy ezek a változások milyen hatással vannak az audittevékenységre.

    3.   AZ AUDITSTRATÉGIA VÁLTOZÁSAI

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    3.1.

    Az auditstratégia bármely változásának részletes ismertetése és a változások indoklása. Jelezni kell különösen a műveletek auditja során alkalmazott mintavételi módszer változásait (lásd az alábbi 5. szakaszt).

    3.2.

    A későbbi fázisban végrehajtott vagy tervezett változtatások (amelyek a referencia-időszakban végzett tevékenységet nem befolyásolják), illetve a referencia-időszak alatti változtatások (amelyek hatással vannak az audittevékenységre és annak eredményeire) megkülönböztetése. Kizárólag az auditstratégia előző változatához képest történt változtatásokat kell feltüntetni.

    4.   RENDSZERAUDITOK

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    4.1.

    A program irányítási és kontrollrendszerének megfelelő működésére vonatkozó (a 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (1) bekezdése szerinti) ellenőrzéseket – a továbbiakban: rendszerauditokat – végző szervezetek (beleértve az audithatóságot is) adatai.

    4.2.

    Az elvégzett ellenőrzések alapjának bemutatása, beleértve az alkalmazandó auditstratégiára történő hivatkozást, különös tekintettel a kockázatértékelés módszertanára, valamint a rendszerauditokhoz szükséges auditterv kidolgozásához vezető eredményekre. Ha a kockázatértékelés módszerét módosították, a változást az auditstratégia változásaira vonatkozó 3. szakaszban kell ismertetni.

    4.3.

    Az alábbi 10.1. szakaszban szereplő táblázattal kapcsolatosan a rendszerauditok fő megállapításainak és következtetéseinek ismertetése, beleértve az egyes tematikus területek célzott ellenőrzéseit e rendelet II. mellékletének 3.2. szakaszával összhangban.

    4.4.

    Jelezni kell, hogy rendszerszintűnek minősült-e bármely feltárt probléma, továbbá ismertetni kell a probléma kezelése érdekében tett intézkedéseket, beleértve a szabálytalan kiadások és az ezzel kapcsolatos pénzügyi korrekciók számszerű összegét, az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikkének (5) bekezdésével összhangban.

    4.5.

    A korábbi számviteli években végzett rendszerauditok során tett javaslatok nyomon követésére vonatkozó információk.

    4.6.

    A rendszerauditok nyomán elért konfidenciaszint (alacsony/átlagos/magas) és ennek indoklása.

    5.   A MŰVELETEK AUDITJA

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    5.1.

    A műveletekre vonatkozó (a 223/2014/EU rendelet 34. cikkének (1) bekezdése és az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikke szerinti) ellenőrzéseket végző szervezetek (az audithatóságot is beleértve) azonosítása.

    5.2.

    Az alkalmazott mintavételi módszertan ismertetése és az arra vonatkozó információk, hogy a módszertan összhangban van-e az auditstratégiával.

    5.3.

    A statisztikai mintavételi paraméterek feltüntetése, valamint a háttérszámítások és az alkalmazott szakmai mérlegelés ismertetése. A mintavételi paraméterek magukban foglalják a következőket: lényegességi küszöb, konfidenciaszint, mintavételi egység, várható hibaarány, mintavételi intervallum, az alapsokaság értéke, az alapsokaság mérete, a minta mérete, (adott esetben) a rétegzésre vonatkozó információk. A minta kiválasztásával kapcsolatos és az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikkének (14) bekezdése szerinti teljes hibaarányra vonatkozó háttérszámításokat a 10.3. szakaszban kell bemutatni az alkalmazott mintavételi eljárásnak megfelelően olyan formában, amelynek alapján az alapvető lépések követhetők.

    5.4.

    Egyeztetés a Bizottság felé a számviteli év tekintetében bejelentett teljes kiadás euróban kifejezett összege és a véletlenszerű minta alapjául szolgáló sokaság között (a 10.2. szakaszban szereplő táblázat „A” oszlopa). Az egyeztető tételeknek a negatív mintavételi egységekre is ki kell terjedniük abban az esetben, ha a számviteli évet illetően pénzügyi korrekciót alkalmaztak.

    5.5.

    Negatív mintavételi egységek esetén annak megerősítése, hogy azokat az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikkének (7) bekezdésében foglaltaknak megfelelően külön sokaságként kezelték. Ezen egységek ellenőrzése főbb eredményeinek elemzése, különösen annak vizsgálatára összpontosítva, hogy a pénzügyi korrekciók alkalmazására vonatkozó (a tagállamok vagy a Bizottság által meghozott) döntéseket visszavonásokként vagy visszafizettetésekként rögzítették-e az elszámolásokban.

    5.6.

    Nem statisztikai mintavételi módszer alkalmazása esetén a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (1) bekezdésének megfelelően választott módszer alkalmazásának indoklása, továbbá az ellenőrzésekbe bevont műveletek/kiadások százalékos arányának és az érvényes auditvélemény megfogalmazását lehetővé tevő, a véletlenszerű (és így reprezentatív) mintavétel és a megfelelő mintaméret biztosítása érdekében tett intézkedéseknek az ismertetése. Nem statisztikai mintavétel esetén kivetített hibaarányt is számítani kell.

    5.7.

    A műveletek auditjából származó fő eredmények elemzése, a következők megjelölésével: az ellenőrzött mintavételi egységek száma, az egyes műveletekben feltárt hibák mennyisége és típusai (2), a feltárt hibák jellege (3), a réteghibaarány és a kapcsolódó főbb hiányosságok vagy szabálytalanságok (4), a hibaarány felső határértéke (adott esetben), az alapvető okok és a javasolt korrekciós intézkedések (beleértve a hibák elkerülését célzó intézkedéseket a jövőbeni kifizetési kérelmeknél), valamint az auditvéleményre gyakorolt hatás. Adott esetben további magyarázatot kell fűzni a 10.2. és a 10.3. szakaszban bemutatott adatokhoz, különösen a teljes hibaarányt illetően.

    5.8.

    A számviteli évvel kapcsolatban az elszámolásoknak a Bizottság részére történő benyújtását megelőzően az igazoló hatóság/irányító hatóság által végrehajtott és a műveletek auditjából következő pénzügyi korrekciókra vonatkozó magyarázatok, beleértve az átalányalapú, illetve extrapolált korrekciókat, a 10.2. szakaszban részletezetteknek megfelelően.

    5.9.

    A teljes hibaarány és a teljes fennmaradó hibaarány összevetése (5) (a 10.2. szakasznak megfelelően) a meghatározott lényegességi küszöbbel annak megállapítása érdekében, hogy van-e lényeges hiba az alapsokaságban, és ez milyen hatással van az auditvéleményre.

    5.10.

    A kiegészítő minta ellenőrzésének eredményeire vonatkozó információk (az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikkének (12) bekezdése szerint), amennyiben ezek rendelkezésre állnak.

    5.11.

    Jelezni kell, hogy rendszerszintűnek minősült-e bármely feltárt probléma, továbbá ismertetni kell a probléma kezelése érdekében tett intézkedéseket, beleértve a szabálytalan kiadások és az ezzel kapcsolatos pénzügyi korrekciók számszerű összegét.

    5.12.

    A műveletek korábbi években végzett auditja eredményeinek nyomon követésére vonatkozó információk, különös tekintettel a rendszerszintű hiányosságokra.

    5.13.

    A műveletek auditjának eredményei alapján az irányítási és kontrollrendszer hatékonyságára vonatkozóan levont következtetések.

    6.   AZ ELSZÁMOLÁSOK ELLENŐRZÉSE

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    6.1.

    Az elszámolások ellenőrzését végző hatóságok/szervezetek megjelölése.

    6.2.

    Az elszámolások 223/2014/EU rendelet 49. cikkében meghatározott elemeinek ellenőrzésére alkalmazott auditszemlélet bemutatása. Ebben hivatkozni kell a (4. szakaszban részletezett) rendszerauditok és az (5. szakaszban részletezett) műveletek auditja keretében végzett, az elszámolásokkal kapcsolatban előírt konfidenciaszint szempontjából releváns audittevékenységre.

    6.3.

    Az ellenőrzés alapján az elszámolások teljessége, pontossága és valódisága tekintetében levont következtetések ismertetése, beleértve a rendszerauditok és/vagy a műveletek auditjának eredményei nyomán elvégzett és az elszámolásokban megjelenő pénzügyi korrekciókat.

    6.4.

    Annak megjelölése, hogy bármely feltárt probléma rendszerszintűnek minősült-e, továbbá a probléma kezelése érdekében tett intézkedések.

    7.   AZ ELLENŐRZŐ SZERVEK KÖZÖTTI KOORDINÁCIÓ ÉS AZ AUDITHATÓSÁG FELÜGYELETI TEVÉKENYSÉGE (adott esetben)

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    7.1.

    Az audithatóság és adott esetben a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (2) bekezdésének megfelelően ellenőrzést végző egyéb szervek közötti egyeztetési eljárás bemutatása.

    7.2.

    Az audithatóság által az ilyen ellenőrző szerv(ek) tekintetében alkalmazott felügyeleti és minőségellenőrzési eljárás bemutatása.

    8.   EGYÉB INFORMÁCIÓK

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    8.1.

    Adott esetben a bejelentett csalásokra, illetve az audithatóság által végzett ellenőrzésekkel összefüggésben feltárt csalás gyanújára (beleértve a más nemzeti vagy uniós szervek által jelentett, és az audithatóság által ellenőrzött műveletekhez kapcsolódó eseteket) és a megtett intézkedésekre vonatkozó információk.

    8.2.

    Adott esetben az elszámolások audithatósághoz történő benyújtását követően és az éves kontrolljelentésnek a 223/2014/EU rendelet 34. cikke (5) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelően a Bizottság részére történő benyújtását megelőzően bekövetkezett események, amelyeket a konfidenciaszintnek és az audithatóság véleményének a megállapításakor figyelembe vettek.

    9.   ÁLTALÁNOS KONFIDENCIASZINT

    Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

    9.1.

    Az irányítási és kontrollrendszer megfelelő működésére vonatkozó általános konfidenciaszint (6) feltüntetése, valamint annak ismertetése, hogy hogyan állapították meg ezt a szintet a rendszerauditok (lásd a 10.2. szakaszt) és a műveletek auditja (lásd a 10.3. szakaszt) során kapott eredmények összesítése alapján. Adott esetben az audithatóságnak figyelembe kell vennie a számviteli év vonatkozásában végzett más nemzeti vagy uniós audittevékenység eredményeit is.

    9.2.

    A hatások mérséklése érdekében végrehajtott tevékenységek, pl. pénzügyi korrekciók értékelése, valamint további esetleges kiigazító intézkedések szükségességének értékelése úgy rendszerszempontból, mint pénzügyi szempontból.

    10.   ÉVES KONTROLLJELENTÉS – MELLÉKLETEK

    10.1.   A rendszerauditok eredményei:

    Ellenőrzött szervezet

     

    Az audit megnevezése

    A végleges auditjelentés kelte

    Operatív program: [OP CCI-száma és megnevezése]

    Átfogó értékelés (1., 2., 3., 4. kategória)

    [az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletének 2. táblázatában foglaltaknak megfelelően]

    Megjegyzések

    Kulcsfontosságú követelmények (adott esetben)

    [az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletének 1. táblázatában foglaltaknak megfelelően]

    1. KK

    2. KK

    3. KK

    4. KK

    5. KK

    6. KK

    7. KK

    8. KK

    9. KK

    10. KK

    11. KK

    12. KK

    13. KK

    IH

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    KSz(ek)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    IgH

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Megjegyzés: A fenti táblázatban a szürke mezők olyan kulcsfontosságú követelményeket jelölnek, amelyek az ellenőrzött szervezetre nem vonatkoznak.

    10.2.   A műveletek auditjának eredményei:

    A program CCI-száma

    A program neve

    A

    B

    C

    D

    E

    F

    G

    H

    A mintavétel alapjául szolgáló alapsokaságra vonatkozó összeg EUR-ban  (7)

    A számviteli évre vonatkozó, a véletlenszerű mintában ellenőrzött kiadás

    A szabálytalan kiadások összege a véletlenszerű mintában

    Teljes hibaarány  (8)

    A teljes hibaarány eredményeképpen végrehajtott korrekciók

    Fennmaradó teljes hibaarány

    Egyéb ellenőrzött kiadás  (9)

    Szabálytalan kiadások összege az egyéb ellenőrzött kiadásokban

    Összeg  (10)

    %  (11)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    10.3.   A véletlenszerű minta kiválasztására és a teljes hibaarányra vonatkozó háttérszámítások


    (1)  A 223/2014/EU rendelet 2. cikkének (14) bekezdésében meghatározottak szerint.

    (2)  Véletlenszerű, rendszerszintű, rendellenes.

    (3)  Például: elszámolhatóság, közbeszerzés.

    (4)  A réteghibaarányt nyilvánosságra kell hozni, amennyiben a rétegzést az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikkének (10) bekezdésével összhangban hasonló jellemzőkkel rendelkező részsokaságokra, például nagy értékű tételeknek juttatott pénzügyi hozzájárulásokból álló műveletekre vonatkozóan alkalmazták.

    (5)  A teljes hiba és az 5.8. szakaszban említett korrekciók különbsége osztva a teljes sokasággal.

    (6)  Az általános konfidenciaszintnek meg kell felelnie az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletének 2. táblázatában meghatározott négy kategória egyikének.

    (7)  Az „A” oszlop a véletlenszerű minta kiválasztásának alapjául szolgáló alapsokaságra vonatkozik, azaz (a 223/2014/EU rendelet 49. cikke (1) bekezdésének a) pontjában szereplő meghatározásnak megfelelően) a Bizottság számára benyújtott kifizetési kérelmekben feltüntetett és az igazoló hatóság elszámolási rendszerében rögzített megfelelő elszámolható közkiadások teljes összegére, levonva ebből az esetleges negatív mintavételi egységeket. Adott esetben az 5.4. szakaszban magyarázó megjegyzéseket kell fűzni az adathoz.

    (8)  A teljes hibaarányt az ellenőrzött mintára vagy a véletlenszerű minta kiválasztásának alapjául szolgáló sokaságra alkalmazott pénzügyi korrekciók előtt kell számítani. Ha a véletlenszerű minta egynél több alapot vagy programot fed le, a „D” oszlopban feltüntetett teljes (számított) hibaarány a teljes sokaságra vonatkozik. Rétegzés esetén a fenti 5.7. szakaszban további információkat kell közölni rétegek szerinti bontásban.

    (9)  Adott esetben a „G” oszlop a kiegészítő mintából származó, ellenőrzött kiadásra vonatkozik.

    (10)  Az ellenőrzött kiadások összege (amennyiben az 532/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikke (9) bekezdésének megfelelően részmintavételre kerül sor, csak az említett felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikkének megfelelően ténylegesen ellenőrzött kiadási tételek összege szerepelhet ebben az oszlopban).

    (11)  Az ellenőrzött kiadásoknak a sokasághoz viszonyított százalékos aránya.


    Top