Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0205

    2010/205/: A Bizottság határozata ( 2010. március 31.) az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel kapcsolatos jelentéshez használandó kérdőívről (az értesítés a C(2010) 1955. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 88., 2010.4.8, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/205/oj

    8.4.2010   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 88/18


    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

    (2010. március 31.)

    az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel kapcsolatos jelentéshez használandó kérdőívről

    (az értesítés a C(2010) 1955. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2010/205/EU)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2006. január 18-i 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 16. cikkére,

    tekintettel a környezetre vonatkozó egyes irányelvek végrehajtásáról szóló jelentések egységesítéséről és ésszerűsítéséről szóló, 1991. december 23-i 91/692/EGK tanácsi irányelvre (2),

    mivel:

    (1)

    A 166/2006/EK rendelet 16. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a rendelet végrehajtásáról az utolsó három jelentési év információira alapozottan a 166/2006/EK rendelet 16. cikkének (2) bekezdésében megállapított eljárással jelentést kell készíteni.

    (2)

    A 166/2006/EK rendelet 16. cikkének (2) bekezdése előírja, hogy a jelentést a rendelet 19. cikkének (1) bekezdésével létrehozott bizottság segítségével a Bizottság által kidolgozott kérdőív alapján kell elkészíteni.

    (3)

    Az első jelentés a 2007-től 2009 végéig terjedő időszakra vonatkozik.

    (4)

    Az e határozatban előirányzott intézkedések összhangban vannak a bizottságnak a rendelet 19. cikke szerint kinyilvánított véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A tagállamok ennek a határozatnak a mellékletében található jelentéstételi kérdőív alapján elkészítik a 166/2006/EK rendelet 16. cikke (1) bekezdésének értelmében a Bizottsághoz benyújtandó jelentést.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2010. március 31-én.

    a Bizottság részéről

    Janez POTOČNIK

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 33., 2006.2.4., 1. o.

    (2)  HL L 377., 1991.12.31., 48. o.


    MELLÉKLET

    KÉRDŐÍV JELENTÉS KÉSZÍTÉSÉHEZ

    az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló 166/2006/EK rendelet 16. cikke szerint a tagállamok által szolgáltatandó kiegészítő információk.

    Általános megjegyzések:

    Ez a kérdőív a tagállamok által az E-PRTR rendeletnek az utolsó három jelentési évben történt végrehajtásával kapcsolatosan megválaszolandó kérdéseket tartalmaz.

    A kérdőívre adott válaszokat a tagállamoknak elektronikus formában kell rendelkezésre bocsátaniuk.

    1.   ÁLTALÁNOS ISMERTETÉS

    Rövid tájékoztatás a jelentés elkészítéséhez használt folyamatról, beleértve a részt vevő hatóságok jellegéről szóló információt is.

    2.   A PRTR RENDSZERT LÉTREHOZÓ JOGI INTÉZKEDÉSEK (5. CIKK, 20. CIKK)

    Az integrált szennyező anyag-kibocsátási és -szállítási nyilvántartást létrehozó törvényi, rendeleti és más intézkedések felsorolása.

    Kiemelten ismertetni kell a tagállam által a 20. cikk rendelkezései szerint elfogadott azon intézkedéseket, melyek célja annak biztosítása, hogy a szankcionálási szabályok hatékonyak, arányosak és visszatartó erejűek legyenek, valamint az ezek alkalmazása során szerzett tapasztalatokat.

    3.   JELENTÉSI KÖTELEZETTSÉG, AZ ÜZEMEK, AZ ILLETÉKES HATÓSÁGOK ÉS A JELENTÉSBE FOGLALANDÓ ADATOK AZONOSÍTÁSA (5. CIKK)

    A PRTR jelentési kötelezettséget meghatározó törvényi, rendeleti és más intézkedések felsorolása.

    Kiemelten ismertetni kell az E-PRTR üzemek beazonosítására és a pontforrásokból származó szennyezőanyag-kibocsátásról szóló információk gyűjtésére kijelölt illetékes hatóságokat. Le kell írni az adott országban érvényes jelentési kötelezettségeket és fel kell tüntetni a PRTR adatok gyűjtésére használt útvonalat, felsorolva a résztvevő intézmények jellegét és azt, hogy a hitelesítés mely részéért felelősek, az alábbi táblázat felhasználásával:

     

    Intézményi útvonal: az intézmény által végzett hitelesítés

     

    Üzem …

     

    Helyi hatóságok …

     

    Regionális hatóság …

     

    Tagállami hatóság …

     

    Környezetvédelmi minisztérium …

    4.   PRTR-JELENTÉSI GYAKORLAT (5. CIKK)

    A legutóbbi jelentési kérdőív óta eltelt mindegyik jelentési ciklusra fel kell tüntetni a következőket:

    a)

    az illetékes hatósághoz beküldendő jelentés határideje;

    b)

    problémák a jelentési határidők betartásával, az üzemek által küldendő jelentésekre és az információknak a nyilvántartásban való nyilvános megjelenésére meghatározott különböző határidők a gyakorlatban teljesültek-e, és határidő elmulasztása esetén annak oka;

    c)

    az elektronikus jelentések és az üzemeltetők papíralapú adatszolgáltatásának aránya, valamint jelentések és az üzemeltetők és az illetékes hatóságok rendelkezésére álló eszközök leírása;

    d)

    a PRTR adatok jelentésével kapcsolatban az üzemeltetőknél és az illetékes hatóságoknál felmerülő komolyabb nehézségek (a hatóságok szempontjából).

    5.   AZ ADATOK MINŐSÉGÉNEK BIZTOSÍTÁSA ÉS ÉRTÉKELÉSE (9. CIKK (1), (2) ÉS (3) BEKEZDÉS)

    Az E-PRTR keretében szolgáltatott adatok minőségének biztosítását szolgáló szabályok, eljárások és intézkedések leírása, és az, hogy ezek mit tártak fel a jelentésben szereplő adatok minőségéről.

    A következőkről feltétlenül kell információkat szolgáltatni:

    a)

    az illetékes hatóság értékelése az üzemeltetők által szolgáltatott adatok teljességéről, egységességéről és hitelességéről;

    b)

    az illetékes hatóság által elfogadott módszerek és eljárások, melyek jobb minőségű adatok szolgáltatását eredményezték.

    6.   NYILVÁNOS HOZZÁFÉRÉS A PRTR ADATOKHOZ (10. CIKK (2) BEKEZDÉS)

    A nyilvántartásban szereplő információkhoz való nyilvános hozzáférés módja(i).

    A következőkről feltétlenül kell információkat szolgáltatni:

    Ha az európai PRTR nyilvántartásban tárolt információkhoz nem lehet könnyen hozzáférni közvetlen elektronikus úton, milyen intézkedéseket tettek annak érdekében, hogy a nyilvántartáshoz hozzá lehessen férni nyilvánosan hozzáférhető helyeken.

    7.   TITOKTARTÁS (7. CIKK (2) BEKEZDÉS, 11. CIKK)

    Az információk bizalmas kezelése esetén fel kell tüntetni az információ típusát, és visszatartásának okát és gyakoriságát. Főleg a következőket kell röviden ismertetni:

    a)

    milyen típusú adatokat minősítettek bizalmasnak;

    b)

    a bizalmas kezelés iránti igény főbb indokai;

    c)

    az I. mellékletben felsorolt tevékenységet folytató, bizalmas adatkezelést kérő üzemek száma és az I. mellékletben felsorolt tevékenységet folytató, jelentést beadó összes üzem száma.

    Várjuk észrevételeiket a 2003/4/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikke alapján kért bizalmas adatkezelések ügyintézése során szerzett gyakorlati tapasztalatokról és felmerült problémákról, különösen a III. mellékletben meghatározott kibocsátási és szállítási adatok tekintetében.


    Top