Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0217(05)

    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele 2023/C 60/23

    C/2023/1083

    HL C 60., 2023.2.17, p. 46–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.2.17.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 60/46


    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele

    (2023/C 60/23)

    Ez a közzététel az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 98. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely a közzététel időpontjától számított két hónapon belül tehető meg.

    A TERMÉKLEÍRÁS MÓDOSÍTÁSÁRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

    „Bianco di Castelfranco Emilia”

    PGI-IT-A0508-AM04

    A kérelem benyújtásának időpontja: 2017.10.19.

    1.   A módosításra vonatkozó szabályok

    Az 1308/2013/EU rendelet 105. cikke – Nem kisebb jelentőségű módosítás

    2.   A módosítás leírása és indokolása

    2.1.   Az OFJ elnevezés módosítása „Bianco di Castelfranco Emilia”-ról „Castelfranco Emilia”-ra

    A „Bianco di Castelfranco Emilia” elnevezést avégett szükséges a „Castelfranco Emilia” elnevezésre változtatni, hogy lehetővé váljon a címkéjükön a Trebbiano és Moscato szőlőfajták megnevezésével ellátott fehérborok promóciója. Ezeket a hagyományosan a területen termelt borokat nem lehetett különleges típusként elismerni, mert az elnevezés a „Bianco” (fehér) típuson alapult. A „Kapcsolatok” pontban leírtak szerint Castelfranco Emilia térsége már a XIX. században híres volt a szőlőtermesztésről. A termőterület akkor Bologna megye részét képezte, amelynek helyi szőlőtermesztési hagyományai a fehér szőlők termesztésén alapultak, míg a szomszédos Modena megyében főként a Lambrusco fajtához tartozó vörös szőlőt termesztették. A „Castelfranco Emilia” elnevezést így legalább néhány évszázad óta a könnyű, illatos fehérborokkal társítják. Bár a terület jelenleg Modena megye részét képezi, még mindig az egykori pápai állam és a Lambrusco fajtán alapuló, főként vörösboraival jellemezhető Modenai Hercegség közötti pontos határt jelöli.

    A módosítás a termékleírás 1–9. cikkét és az egységes dokumentum 1., 4., 5., 6. és 8. pontját érinti.

    2.2.   Kiegészítés új típusokkal

    A szöveg kiegészült a Moscato és Trebbiano fajtákkal címkézett több új típussal. A szöveg továbbá rendelkezik arról, hogy mindkét fajtából lehet bort előállítani, és fel kell tüntetni őket a címkén a végtermékben jellemző túlsúlyuk sorrendjében. Az ezekkel az új, a szőlőfajtát feltüntető típusokkal való kiegészítés azért vált szükségessé, hogy a termékleírást hozzá lehessen igazítani a szőlőtermesztésnek az elmúlt 20 évben az érintett területen végbement gyors fejlődéséhez. A szőlőültetvények megújításával a szőlőtermesztők olyan szőlőfajtákat választottak, amelyeket korábban hagyományosan a területen termesztettek, és amelyek kiváló eredményeket biztosítanak a minőség és a fogyasztói elégedettség tekintetében. A Trebbiano és Moscato fajták, amelyeket az elmúlt évszázadig a meghatározó Montù fajtával együtt használtak, az elmúlt két évtizedben egyre fontosabbakká váltak önmagukban, és különleges típusúvá váltak. A terület jelentős bortermelői is követték ezt a tendenciát azáltal, hogy az e fajtákból származó szőlőért egyre jobb árat fizettek, ezáltal ösztönözve a szőlőtermesztőket azok termelésére.

    Ez a módosítás a termékleírás 2., 4. és 6. cikkét és az egységes dokumentum 4., 5. és 8. pontját érinti.

    2.3.   Szőlőtermő terület – kiegészítés néhány településsel, valamint formális módosítás közigazgatási átszervezés miatt

    Az eddigi termőterület kiegészült Castelnuovo Rangone, Castelvetro di Modena, Formigine és Spilamberto településekkel, amelyek mind a modenai előhegységben találhatók. Az e települések földjén végzett talajvizsgálatok szerint ezek a települések ugyanolyan típusú talajjal rendelkeznek, mint az eredeti terület. E településeknek a termőterülethez való hozzáadása lehetővé teszi az ott termesztett Trebbiano, Moscato és Montù szőlőfajták jobb hasznosítását. Ezek a fehér szőlők kiváló minőségi tulajdonságokkal rendelkeznek, nevezetesen magas, térfogatszázalékban kifejezett természetes alkoholtartalommal és jó elsődleges aromatartalommal. Azt is meg kell jegyezni, hogy Bazzano és Crespellano korábbi települések (mindkettő Bologna megyében található), amelyek az eredeti termőterület részét képezték, immár az új Valsamoggia településhez tartoznak. A körülhatárolt terület leírása ezért módosult, és új szövege a következő: „valamint Bazzano és Crespellano teljes területe Valsamoggia településen”, amely a következő szöveg helyébe lépett: „Bazzano és Crespellano települések”.

    Ez a módosítás a termékleírás 3. cikkét és az egységes dokumentum 6. pontját érinti.

    2.4.   Az új Moscato és a Trebbiano fajták hozamai

    Mivel a fajták kombinációját a Moscato vagy Trebbiano fajtával vagy mindkettővel címkézett új típusok hozzáadásával módosították, a terméshozam a Moscato esetében 26 tonna/hektárban, a Trebbiano esetében pedig 29 tonna/hektárban került meghatározásra. Jó években a terület talaj- és éghajlati jellemzői lehetővé teszik, hogy kiváló minőségű borokat állítsanak elő a feltüntetett maximális hozamokkal.

    Ezen túlmenően a cikk a részben erjedt szőlőmust típusainak felsorolásával javításra került.

    Ez a módosítás a termékleírás 4. cikkét és az egységes dokumentum 5. pontját érinti.

    2.5.   A bortermelő terület meghatározása

    A bortermelő területet kiterjesztették, hogy az Emilia-Romagna régió teljes közigazgatási területét magában foglalja.

    A bortermelésnek az Emilia-Romagna régión belüli szomszédos területeken való engedélyezése összhangban van a vonatkozó uniós jogszabályokban előírt eltéréssel.

    Ez a módosítás figyelembe veszi, hogy a gyöngyözőborokat és a részben erjedt szőlőmustokat hagyományosan a régió egész területén előállítják.

    A módosítás a termékleírás 5. cikkét és az egységes dokumentum 9. pontját (További feltételek – A körülhatárolt földrajzi területen történő előállításra vonatkozó eltérés) érinti.

    2.6.   A Moscato vagy Trebbiano fajtával vagy mindkét fajtával címkézett új típusok tulajdonságai a fogyasztás időpontjában

    A szöveg kiegészült a boroknak és a részben erjedt mustoknak a fogyasztás időpontjában fennálló jellemzőivel.

    Mivel a fajták kombinációját a Moscato vagy Trebbiano fajtával vagy mindkettővel címkézett új típusok hozzáadásával módosították, így megállapításra kerültek azok a minimális kémiai és érzékszervi tulajdonságaik, amelyeknek a forgalombahozatal időpontjában teljesülniük kell. A cikk szövegét továbbá a bor, a gyöngyözőbor és a részben erjedt szőlőmust kategóriák esetében minden egyes típus minimálisan elvárt kémiai és érzékszervi tulajdonságainak meghatározásával is tökéletesítették. A forgalomba hozatal időpontjában a Moscato és Trebbiano fajtákkal vagy más módon címkézett boroknak az említett szőlőfajtákra jellemző tulajdonságokkal kell rendelkezniük.

    Ez a módosítás a termékleírás 6. cikkét és az egységes dokumentum 4. pontját érinti.

    2.7.   Leírás és bemutatás – két fajta feltüntetése a címkén

    A címkén két borszőlőfajta feltüntetésére vonatkozó különleges uniós szabályon túlmenően pontosításra került, hogy a legalacsonyabb százalékarányú szőlőfajtából származó szőlőnek az összes szőlő legalább 15 %-át kell kitennie. Ez összhangban van a vonatkozó nemzeti rendelkezésekkel, és biztosítja, hogy amennyiben egy szőlőből készült termék címkéjén két szőlőfajta szerepel, a kisebb arányt kitevő fajta is hozzájáruljon a termék jellegéhez azáltal, hogy a teljes mennyiség legalább 15 %-át teszi ki.

    A módosítás a termékleírás 7. cikkét és az egységes dokumentum 9. pontját (További alapvető feltételek – további címkézési előírások) érinti.

    2.8.   Csomagolás – gomba alakú dugók használata

    A 7 cm-nél nem magasabb kapszulával ellátott gomba alakú dugók használatára vonatkozó csomagolási szabályokat a „részben erjedt szőlőmust” kategória esetében is megállapították. A szöveg már rendelkezett az ilyen dugók használatáról a „gyöngyözőbor” kategóriában, és a szabályokat ezennel pontosították annak érdekében, hogy kifejezetten beléjük foglalják az ilyen dugók használatának lehetőségét a „részben erjedt szőlőmust” kategória esetében is.

    Meg kell jegyezni, hogy a gomba alakú dugók használata mind a gyöngyözőborok, mind a részben erjedt szőlőmustok esetében az eredeti termékleírásnak az 1995. november 18-i miniszteri rendelettel történt jóváhagyása óta engedélyezett. A módosítás tehát nem új szabály, hanem csupán pontosítás, amely a szöveg pontosabbá tétele érdekében helyénvaló.

    Ez a módosítás a termékleírás 8. cikkét és az egységes dokumentum 9. pontját érinti.

    2.9.   Az OFJ elnevezésére és annak különböző típusaira vonatkozó kiigazítások

    Az OFJ elnevezést és annak különböző típusait bizonyos tekintetben kiigazították, a „Bianco di Casterfranco Emilia” elnevezést „Castelfranco Emilia” elnevezésre változtatták.

    Ez a módosítás a termékleírás 9. cikkét és az egységes dokumentum 8. pontját érinti.

    2.10.   Az ellenőrző szervre való hivatkozás

    Az ellenőrző szervre való hivatkozást frissítettük, és a Valoritalia Srl került feltüntetésre mint a Mezőgazdasági, Élelmiszerügyi, Erdészeti és Idegenforgalmi Szakpolitikai Minisztérium által engedélyezett ellenőrző szerv.

    Ez a módosítás a termékleírás 10. cikkét érinti. Az egységes dokumentum e tekintetben nem módosult.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   A termék elnevezése

    Castelfranco Emilia

    2.   A földrajzi árujelző típusa

    OFJ – oltalom alatt álló földrajzi jelzés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    8.

    Gyöngyözőbor

    11.

    Részben erjedt szőlőmust

    4.   A bor(ok) leírása

    1.   „Castelfranco Emilia” Bianco

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehérbor, amely a Montù fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 60 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 40 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, erős virág- és fűillattal. Az íze jól strukturált és zamatos, bársonyos, harmonikus és finom, enyhe savas jelleg és hosszan tartó utóíz jellemzi. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális alkoholtartalom térfogatszázalékban kifejezve: 10,5 %.

    Minimális cukormentes kivonat (g/l): 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    2.   „Castelfranco Emilia” Bianco Frizzante

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehér gyöngyözőbor, amely a Montù fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 60 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 40 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, finom és elillanó hab, valamint erős virágillat, az alma és a friss gyümölcs jegyeivel. Az íze testes, zamatos és harmonikus, finom és kellemesen savas, hosszan tartó utóízzel. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    3.   „Castelfranco Emilia” Bianco részben erjedt szőlőmust

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan részben erjedt fehér szőlőmust, amely a Montù fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 60 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 40 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, élénk és elillanó habbal. Erős virágillata van, amely a friss gyümölcs jegyeivel keveredik. Az íze testes, zamatos és harmonikus, finom és édes.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékban: minimum 1 % és maximum a térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalom 3/5-e.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    4.   „Castelfranco Emilia” Moscato

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehérbor, amely a Moscato Bianco fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, kellemesen intenzív gyümölcsös aromával és az őszibarack és a banán jegyeivel, valamint a hársfa, a lilaakác és a fehér virágok a szőlőfajtára jellemző virágos jegyeivel. Íze zamatos és finom, friss és kellemes, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 10,5 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    5.   „Castelfranco Emilia” Moscato Frizzante

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehér gyöngyözőbor, amely a Moscato Bianco fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, finom és elillanó habbal és kellemesen intenzív gyümölcsös aromával, az őszibarack és a banán jegyeivel. A hársfa, a lilaakác és a fehér virágok a szőlőfajtára jellemző virágos jegyei jellemzik. Íze zamatos és finom, friss és kellemes, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 10,0 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    6.   „Castelfranco Emilia” Moscato részben erjedt szőlőmust

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehér részben erjedt szőlőmust, amely a Moscato Bianco fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, finom és elillanó habbal és kellemesen intenzív gyümölcsös aromával, az őszibarack és a banán jegyeivel. A hársfa, a lilaakác és a fehér virágok a szőlőfajtára jellemző virágos jegyei jellemzik. Íze zamatos és finom, friss, kellemes és édes, éppen megfelelő savtartalommal.

    Minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 10 %.

    Tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékban: minimum 1 % és maximum a térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalom 3/5-e.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    7.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehérbor, amely a Trebbiano fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb nem aromás fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, mezei virágoknak a szőlőfajtára jellemző friss és könnyed illatával. Íze lágy, zamatos, finom és harmonikus, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 10,5 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    8.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano Frizzante

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan fehér gyöngyözőbor, amely a Trebbiano fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb nem aromás fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, mezei virágoknak a szőlőfajtára jellemző friss és könnyed illatával. Íze lágy, zamatos, finom és harmonikus, éppen megfelelő savtartalommal és finom, elillanó habbal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    9.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano részben erjedt szőlőmust

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Olyan részben erjedt fehér szőlőmust, amely a Trebbiano fajtájú szőlőből készült, amely szőlőnek legalább 85 %-ot kell kitennie, a fennmaradó 15 % pedig származhat az Emilia-Romagna régióban történő termesztésre alkalmas egyéb nem aromás fehér szőlőfajtákból. Változó intenzitású szalmasárga színű bor, mezei virágoknak a szőlőfajtára jellemző friss és könnyed illatával. Íze lágy, zamatos, finom és édes, éppen megfelelő savtartalommal és finom, elillanó habbal.

    Minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 10,0 %.

    Tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékban: minimum 1 % és maximum a térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalom 3/5-e.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    10.   „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű fehérbor, az őszibarack és a banán enyhe gyümölcsös aromáival, valamint a hársfa, a lilaakác és a fehér virágok virágos jegyeivel. Íze zamatos és finom, friss és kellemes, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed. A bor készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert bor egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,5 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    11.   „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano gyöngyözőbor

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű fehér gyöngyözőbor, finom és elillanó habbal és az őszibarack és a banán enyhe gyümölcsös aromáival. A hársfa és a fehér virágok virágos jegyei jellemzik. Íze zamatos és finom, friss és kellemes, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed. A bor készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert bor egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    12.   „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano részben erjedt szőlőmust

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű részben erjedt fehér szőlőmust, finom és elillanó habbal és az őszibarack és a banán enyhe gyümölcsös aromáival. A hársfa és a fehér virágok virágos jegyei jellemzik, valamint édes ízű, éppen megfelelő savtartalommal. Készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert részben erjedt szőlőmust egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie.

    Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékban: minimum 1 % és maximum a térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalom 3/5-e.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    13.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű fehérbor, a mezei virágok, a fehér virágok és a hársfa enyhe és friss illatával, az őszibarack és a banán gyümölcsös aromás jegyeivel. Íze lágy, zamatos és finom, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed. A bor készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert bor egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie. Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,5 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    14.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato gyöngyözőbor

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű fehér gyöngyözőbor, finom és elillanó habbal, és a mezei virágok, a fehér virágok és a hársfa enyhe és friss illatával, az őszibarack és a banán gyümölcsös aromás jegyeivel. Íze lágy, zamatos és finom, éppen megfelelő savtartalommal. Cukortartalma a száraztól az édesig terjed. A bor készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert bor egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie. Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    15.   „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato részben erjedt szőlőmust

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    Változó intenzitású szalmasárga színű részben erjedt fehér szőlőmust, finom és elillanó habbal, és a mezei virágok, a fehér virágok és a hársfa enyhe és friss illatával, az őszibarack és a banán gyümölcsös aromás jegyeivel. Íze édes, éppen megfelelő savtartalommal. A bor készíthető a szőlőknek a borkészítési szakaszban történő keverésével, vagy kizárólag a jelzett szőlőfajtákból nyert bor egy későbbi szakaszban történő házasításával. A forgalomba hozatal időpontjában a bornak az eredeti szőlőfajtákra jellemző, fent meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkeznie. Minimális alkoholtartalom (térfogatszázalék): 10,0 %.

    Tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékban: minimum 1 % és maximum a térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalom 3/5-e.

    Minimális cukormentes kivonat: 13 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    5.   Borkészítési eljárások

    a)   Alapvető borászati eljárások

    A gyöngyözőborok és a részben erjedt szőlőmust előállítása

    Különleges borászati eljárás

    Az előállítás során alkalmazott újraerjesztési módszerek:

    A gyöngyözőbor kategóriába tartozó borokat utóerjesztéssel állítják elő, általában autoklávokban (Charmat-módszer). A palackban történő hagyományos újraerjesztést azonban továbbra is alkalmazzák.

    Az erjesztésből származó szén-dioxidot tartalmazó részben erjedt szőlőmustokat túlnyomásos tartályokban történő erjesztéssel állítják elő. A forgalomba hozatal időpontjában az erjesztésből származó szén-dioxidot tartalmazó mustokat autoklávokban állítják elő annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű szén-dioxidot őrizzenek meg benne ahhoz, hogy a végtermékben a kívánt mértékű pezsgést elérjék.

    b)   Maximális hozamok

    1.

    „Castelfranco Emilia” Bianco

    232 hektoliter/hektár

    2.

    „Castelfranco Emilia” Bianco Frizzante

    232 hektoliter/hektár

    3.

    „Castelfranco Emilia” Bianco részben erjedt szőlőmust

    232 hektoliter/hektár

    4.

    „Castelfranco Emilia” Moscato

    208 hektoliter/hektár

    5.

    „Castelfranco Emilia” Moscato Frizzante

    208 hektoliter/hektár

    6.

    „Castelfranco Emilia” Moscato részben erjedt szőlőmust

    208 hektoliter/hektár

    7.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano

    232 hektoliter/hektár

    8.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano Frizzante

    232 hektoliter/hektár

    9.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano részben erjedt szőlőmust

    232 hektoliter/hektár

    10.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato

    228 hektoliter/hektár

    11.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato Frizzante

    228 hektoliter/hektár

    12.

    „Castelfranco Emilia” Trebbiano-Moscato részben erjedt szőlőmust

    228 hektoliter/hektár

    13.

    „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano

    219 hektoliter/hektár

    14.

    „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano gyöngyözőbor

    219 hektoliter/hektár

    15.

    „Castelfranco Emilia” Moscato-Trebbiano részben erjedt szőlőmust

    219 hektoliter/hektár

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    A „Castelfranco Emilia” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátható borok és részben erjedt szőlőmustok a következő területeket magában foglaló termőterületen termesztett szőlőből készülnek:

    Bologna megye következő településeinek teljes közigazgatási területe: Anzola dell’Emilia, Argelato, Bologna, Calderara di Reno, Crevalcore, Sala Bolognese, San Giovanni Persiceto, S. Agata Bolognese és Zola Predosa, valamint Bazzano és Crespellano teljes területe Valsamoggia településen,

    Modena megye következő településeinek teljes közigazgatási területe: Castelfranco Emilia, Spilamberto, Castelnuovo Rangone, Castelvetro di Modena, Formigine, Nonantola, Ravarino, San Cesario sul Panaro és Savignano sul Panaro.

    7.   Fontosabb borszőlőfajták

    Montù B. – Montuni

    Moscato Bianco B. – Moscato

    Trebbiano Modenese B. – Trebbiano

    Trebbiano Romagnolo B. – Trebbiano

    Trebbiano Toscano B. – Trebbiano

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    8.1.   „Castelfranco Emilia” – valamennyi kategória: bor, gyöngyözőbor és részben erjedt szőlőmust

    A kapcsolat szempontjából releváns talaj-, éghajlati és művelési tényezők

    A „Castelfranco Emilia” borok előállítási területe az emiliai síkság Bologna és Modena megyén keresztül ívelő középső részén át húzódik. Mivel a síkság az Appenninek lábánál helyezkedik el, jellemzően kontinentális hőmérséklettel és csapadékszinttel rendelkezik, a nyarak forrók, a telek pedig hidegek. Az emiliai síkság középső részének területe hordalékos eredetű, és nagyon enyhe lejtők találhatók rajta. Talajainak kémiai összetételét jó ellátottság jellemzi az összes nitrogénből (N), és a kálium (K) túlsúlyban van a foszforral (P) szemben. A Panaro folyó jobb partján található talaj fizikai-mechanikai összetétele közepes állagú, és az agyagos felé hajlik. A felszíni és mély rétegszintek gyakran kavicsokat tartalmaznak a múlt évezred során lerakodott folyami üledékek miatt. A Panaro és a Samoggia folyó és az Appenninekről lefolyó egyéb kisebb vízfolyások, valamint az altalajra jellemző jó vízszintek megfelelő vízellátást biztosítanak.

    Mivel a modenai és bolognai síkság talaj- és éghajlati viszonyai kedveznek a szőlő természetes növekedésének, a termesztési módszer az állandó kordonok és a lelógó ágak alkotta lugasrendszeren alapul, aminek az a célja, hogy lehetővé tegye a növények erőtejes növekedésének megfékezését, a rügyek egyenletes eloszlásának kialakulását, a sugárzó energia befogását, valamint azt, hogy elegendő levegő és fény jusson el a fürtökhöz.

    A talaj, az éghajlat és a termesztési feltételek egységesek Bologna és Modena megye síkságain és előhegységeiben, ahol a földterület termékenysége és a kálium (K) rendelkezésre állása, amelyről ismert, hogy összefügg a gyümölcsben végbemenő cukorfelhalmozódási folyamattal, valamint a szőlőtermesztők által alkalmazott lugasrendszer biztosítja a szőlő optimális érését.

    A kapcsolat szempontjából releváns emberi és történelmi tényezők

    A „Castelfranco Emilia” területe történelmileg két rivális város, a pápai államhoz tartozó Bologna és a Habsburg-Lotaringiai királyi házhoz fűződő kapcsolatokkal rendelkező Modena és Reggio Emilia Hercegség fővárosa, Modena közötti határt jelentette. Nyugatról érkezve a Panaro folyón át, a Modena közelében található Sant’Ambrogio hídon, ahol a hercegség és a pápai állam közötti határ volt található, a Lambrusco szőlőültetvények fokozatosan elfogynak és a Montù, Trebbiano és Albana fajtájú fehér szőlőültetvényekkel folytatódnak. 1929-ben Castelfranco Emilia, addig bolognai város Modena megye részévé vált.

    A terület ősrégi fehérbor-előállítási hagyományát korai ampelográfiai kiadványok erősítik meg. Már 1823-ban említésre került a „Montù” fajta, annak „Montonego” szinonimája, és az abból készült bor, ideértve a más fehér szőlőfajták felhasználásával készült kevert borokat is.

    A szóban forgó emberi tényezők a helyi mezőgazdasági termelők és szőlőtermesztők tevékenységei, akiknek agronómiai és borászati szakértelmüknek köszönhetően sikerült a „Castelfranco Emilia” boroknak nevet szerezniük.

    A termesztéstechnika az állandó egyes vagy dupla kordont alkalmazó espalier művelési rendszereken alapul a növények fejlődésének szabályozása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy a szőlőfürtök napfénynek való kitettsége megfelelő legyen ahhoz, hogy a szőlők optimális érettséget érjenek el.

    Érett állapotban a szőlő megfelelő cukortartalma magas savtartalommal és a termesztett fajtákra jellemző jó aromaanyag-tartalommal párosul.

    Mindez tükröződik a termelés technikai szempontjaiban, a szőlőfajták kombinációjában, a művelési módszerekben – amelyek biztosítják a helyi talaj- és éghajlati jellemzőknek megfelelő kiegyensúlyozott termelést – és a borkészítési gyakorlatokban, ideértve a palackban vagy autoklávokban történő természetes újraerjesztést is.

    8.2.   „Castelfranco Emilia” – bor kategória

    Információk a földrajzi eredetnek tulajdonítható különleges termékminőségről és a földrajzi területhez kapcsolódó ok-okozati összefüggésről.

    A bor kategóriába tartozó „Castelfranco Emilia” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott termékek változó intenzitású szalmasárga színűek, és a fő szőlőfajtákra jellemző egyedi virágos aromákkal bírnak.

    Frissességük és illatos aromáik kiegyensúlyozott ízt eredményeznek. A borok jól strukturáltak és zamatosak, mérsékelt alkoholtartalommal rendelkeznek, és jellegzetes, de nem túl domináns savas jegyekkel. Cukortartalmuk a száraztól az édesig terjed.

    Fogyasztásra kész borok, érlelésre nem alkalmasak, és jól illenek tésztaételekhez, vagy fehér húsokhoz és halakhoz. A borok a termelésük évét követő évben nyújtják a legjobb élvezeti értéket, ekkor jobban értékelhetők sajátos érzékszervi tulajdonságaik.

    A borok minőségi jellemzőit befolyásolják a termőterület talaj- és éghajlati viszonyai, ahol mérsékelt, hűvös és szeles éghajlat, jó vízelvezetésű talajok és jó vízellátottság jellemző, valamint a szőlő érési időszakában jelentős hőmérséklet-ingadozások tapasztalhatók. Ez biztosítja a szőlő optimális érését, valamint a jó cukor- és savtartalom kialakulását, amely a felhasznált szőlőfajtákhoz kapcsolódó egyéb érzékszervi és minőségi tulajdonságokkal párosul, amelyek végül a belőlük készült borokban is kifejeződnek.

    Az ok-okozati összefüggés alapja tehát a termék sajátos minősége, amely a földrajzi eredetének tulajdonítható.

    8.3.   „Castelfranco Emilia” – gyöngyözőbor kategória

    Információk a földrajzi eredetnek tulajdonítható különleges termékminőségről és a földrajzi területhez kapcsolódó ok-okozati összefüggésről.

    Emilia-Romagna régióban, beleértve a „Castelfranco Emilia” OFJ borok előállítási területét is, a gyöngyözőborok előállítása régóta fennálló hagyomány. Mivel a fogyasztók nagyra értékelik a „Castelfranco Emilia” gyöngyözőborokat, előállításuk kereskedelmi szempontból életképes.

    Érett állapotban a szőlő jó cukortartalma magas savtartalommal és a termesztett fajtákra jellemző jó aromaanyag-tartalommal párosul, ezért igen alkalmas a „gyöngyözőbor” kategóriába tartozó borok előállításához szükséges második erjesztésre.

    A „Castelfranco Emilia” gyöngyözőborok előállítása autoklávokban (Charmat-eljárás) vagy palackokban történő újraerjesztésen alapul, lehetővé téve az erjesztés során keletkező szén-dioxidnak betudható túlnyomással rendelkező gyöngyözőborok előállítását.

    A gyöngyözőborok színe szalmasárga, jó savtartalommal és mérsékelt alkoholtartalommal rendelkeznek. Az autoklávokban történő újraerjesztéssel vagy a palackban történő erjesztéssel nyert hab finom, hosszan tartó, ugyanakkor illékony, továbbá kiemeli az egyes típusok fő szőlőfajtáinak virágos és gyümölcsös aromás jegyeit. A gyöngyözőborok fogyasztásra kész borok, és a legjobb élvezeti értéket a termelés évét követő évben nyújtják.

    A gyöngyözőborok minőségi jellemzőit befolyásolják a termőterület talaj- és éghajlati viszonyai, ahol mérsékelt, hűvös és szeles éghajlat, jó vízelvezetésű talajok és jó vízellátottság jellemző, valamint a szőlő érési időszakában jelentős hőmérséklet-ingadozások tapasztalhatók. Ez biztosítja a szőlő optimális érését, valamint a jó cukor- és savtartalom kialakulását, amely a felhasznált szőlőfajtákhoz kapcsolódó egyéb érzékszervi és minőségi tulajdonságokkal párosul, amelyek végül a belőlük készült borokban is kifejeződnek.

    Az ok-okozati összefüggés alapja tehát a termék sajátos minősége, amely a földrajzi eredetének tulajdonítható.

    8.4.   „Castelfranco Emilia” – részben erjedt szőlőmust kategória

    Információk a földrajzi eredetnek tulajdonítható különleges termékminőségről és a földrajzi területhez kapcsolódó ok-okozati összefüggésről.

    A „Castelfranco Emilia” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok előállítási területén kifejlesztésre került egy édes és habzó termék előállítása a részben erjedt szőlőmust kategóriában.

    A termőterület talajviszonyait a termékeny, alluviális eredetű talajok jellemzik, amelyek közepesen kötöttek vagy agyagos, olykor laza és kavicsos talajok, amelyek termékeny szőlőültetvényeket eredményeznek.

    Az idők során folyamatosan tökéletesített termesztéstechnikák espalier művelési rendszereken alapulnak, amelyek úgy lettek kialakítva, hogy a növények fejlődését szabályozzák és biztosítsák, hogy a szőlőfürtök napfénynek való kitettsége megfelelő legyen ahhoz, hogy a szőlők optimális érettséget érjenek el.

    Érett állapotban a szőlő jó cukortartalma magas savtartalommal és a termesztett fajtákra jellemző jó aromaanyag-tartalommal párosul, amelyek hangsúlyosabbak a finom és elillanó habbal rendelkező részben erjedt szőlőmustokban.

    A részben erjedt szőlőmusttípusokat szőlőmust vagy részben erjedt szőlőmust autoklávokban történő újraerjesztésével állítják elő, ezért az erjesztés során keletkező szén-dioxidnak köszönhetően jelentős túlnyomás uralkodik bennük.

    A mustok szalmasárga színűek, jó savtartalommal, csökkentett tényleges alkoholtartalommal és jelentős maradékcukor-tartalommal rendelkeznek, ahogyan az a részben erjedt mustokra jellemző. Az egyes típusok szőlőfajtáira jellemző egyedi virágos és gyümölcsös aromákkal rendelkeznek. A hab finom és elillanó. A termékek ebben az esetben is fogyasztásra készek, és a legjobb élvezeti értéket a termelés évét követő évben nyújtják.

    A minőségi jellemzőket befolyásolják a termőterület talaj- és éghajlati viszonyai, ahol mérsékelt, hűvös és szeles éghajlat, jó vízelvezetésű talajok és jó vízellátottság jellemző, valamint a szőlő érési időszakában jelentős hőmérséklet-ingadozások tapasztalhatók. Ez biztosítja a szőlő optimális érését, valamint a jó cukor- és savtartalom kialakulását, amely a felhasznált szőlőfajtákhoz kapcsolódó egyéb érzékszervi és minőségi tulajdonságokkal párosul, amelyek végül a belőlük készült termékekben is kifejeződnek.

    Az ok-okozati összefüggés alapja tehát a termék sajátos minősége, amely a földrajzi eredetének tulajdonítható.

    9.   További alapvető feltételek

    A címkén két fajta feltüntetésével címkézett típusok (Trebbiano–Moscato és viszont)

    Jogi keret:

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A címkén két borszőlőfajta feltüntetésére vonatkozó különleges uniós szabályon (az (EU) 2019/33 rendelet 50. cikke (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontja) túlmenően pontosításra került, hogy a legalacsonyabb százalékarányú szőlőfajtából származó szőlőnek az összes szőlő legalább 15 %-át kell kitennie. A nemzeti szabályozás ezt a 238/2016. sz. törvény 45. cikkében írja elő.

    „Castelfranco Emilia” – bor, gyöngyözőbor és részben erjedt szőlőmust kategória

    Jogi keret:

    Az uniós jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A gyöngyözőbor és a részben erjedt szőlőmust kategóriába tartozó termékek esetében a „gomba alakú” dugók azzal a feltétellel használhatók, hogy a dugót borító kapszula magassága nem haladhatja meg a 7 cm-t.

    Az ilyen típusú dugó az uniós jogszabályban (az (EU) 2019/33 rendelet 57. cikkének (2) bekezdése) előírt eltérés értelmében használható.

    Bortermelési terület

    Jogi keret:

    Az uniós jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A körülhatárolt földrajzi területen történő előállításra vonatkozó eltérés

    A feltétel leírása:

    A vonatkozó uniós jogszabály (jelenleg az (EU) 2019/33 rendelet 5. cikke) lehetővé teszi, hogy a borkészítési folyamat – beleértve a gyöngyözőborok és részben erjedt szőlőmustok előállítására irányuló második erjesztést is – ne csak a szőlő körülhatárolt termőterületén történhessen, hanem Emilia-Romagna régió szomszédos területein is.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/15995


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.


    Top