Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62016CA0473

    C-473/16. sz. ügy: A Bíróság (harmadik tanács) 2018. január 25-i ítélete (a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság [Magyarország] előzetes döntéshozatal iránti kérelme) – F kontra Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (Előzetes döntéshozatal — Az Európai Unió Alapjogi Chartája — 7. cikk — A magán- és a családi élet tiszteletben tartása — 2011/95/EU irányelv — A menekült jogállás vagy a kiegészítő védelmi jogállás nyújtásának feltételeire vonatkozó szabályok — A szexuális irányultság miatti üldöztetéstől való félelem — 4. cikk — A tények és körülmények értékelése — Szakértői vélemény kérése — Pszichológiai tesztek)

    HL C 104., 2018.3.19, p. 8–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.3.2018   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 104/8


    A Bíróság (harmadik tanács) 2018. január 25-i ítélete (a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság [Magyarország] előzetes döntéshozatal iránti kérelme) – F kontra Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

    (C-473/16. sz. ügy) (1)

    ((Előzetes döntéshozatal - Az Európai Unió Alapjogi Chartája - 7. cikk - A magán- és a családi élet tiszteletben tartása - 2011/95/EU irányelv - A menekült jogállás vagy a kiegészítő védelmi jogállás nyújtásának feltételeire vonatkozó szabályok - A szexuális irányultság miatti üldöztetéstől való félelem - 4. cikk - A tények és körülmények értékelése - Szakértői vélemény kérése - Pszichológiai tesztek))

    (2018/C 104/08)

    Az eljárás nyelve: magyar

    A kérdést előterjesztő bíróság

    Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

    Az alapeljárás felei

    Felperes: F

    Alperes: Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

    Rendelkező rész

    1)

    A harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek nemzetközi védelemre jogosultként való elismerésére, az egységes menekült- vagy kiegészítő védelmet biztosító jogállásra, valamint a nyújtott védelem tartalmára vonatkozó szabályokról szóló, 2011. december 13-i 2011/95/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikkét úgy kell értelmezni, hogy azzal nem ellentétes, hogy a nemzetközi védelem iránti kérelmek megvizsgálásáért felelős hatóság, vagy adott esetben az e hatóság határozatával szemben indított kereset tárgyában eljáró bíróságok szakértői véleményt kérjenek a kérelmező állítólagos szexuális irányultságával kapcsolatos tények és körülmények értékelése keretében, amennyiben e szakértői vélemény részletes szabályai megfelelnek az Európai Unió Alapjogi Chartájában biztosított alapvető jogoknak, az említett hatóság és e bíróságok nem kizárólag e szakvélemény következtetéseire alapítják határozatukat, továbbá e hatóságot és bíróságokat nem kötik e következtetések a kérelmező szexuális irányultságára vonatkozó nyilatkozatainak értékelése során.

    2)

    Az Alapjogi Charta 7. cikke fényében úgy kell értelmezni a 2011/95 irányelv 4. cikkét, hogy azzal ellentétes, hogy az alapügyben szereplőhöz hasonló, olyan pszichológiai szakértői véleményt készítsenek és használjanak fel a nemzetközi védelmet kérelmező személy állítólagos szexuális irányultsága valódiságának értékeléséhez, amely arra irányul, hogy projekciós személyiségtesztek alapján feltérképezze e kérelmező szexuális irányultságát.


    (1)  HL C 419., 2016.11.14.


    Top