Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1216(05)

    Jelentés az Innovatív Gyógyszerek Kutatására Irányuló Kezdeményezést Megvalósító Közös Vállalkozás 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

    HL C 452., 2014.12.16, p. 35–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 452/35


    JELENTÉS

    az Innovatív Gyógyszerek Kutatására Irányuló Kezdeményezést Megvalósító Közös Vállalkozás 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

    (2014/C 452/05)

    TARTALOMJEGYZÉK

     

    Bekezdés

    Page

    Bevezetés

    1–5

    36

    A megbízhatósági nyilatkozatot alátámasztó információk

    6

    36

    Megbízhatósági nyilatkozat

    7–15

    36

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    12

    37

    A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozott vélemény alapja

    13

    37

    Korlátozott vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    14

    38

    Megjegyzések a költségvetési és pénzgazdálkodásról

    16–18

    38

    A költségvetés végrehajtása

    16–17

    38

    Pályázati felhívások

    18

    38

    További megjegyzések

    19–27

    38

    Jogi keret

    19

    38

    A belső ellenőrző részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata

    20–21

    38

    A kutatási eredmények monitoringja és jelentése

    22

    39

    Összeférhetetlenség

    23

    39

    A Bizottság második közbenső értékelése

    24–25

    39

    A korábbi észrevételek hasznosulása

    26–27

    39

    BEVEZETÉS

    1.

    A brüsszeli székhelyű Innovatív Gyógyszerek Kutatására Irányuló Kezdeményezést Megvalósító Közös Vállalkozás (IMI Közös Vállalkozás) 2007 decemberében jött létre (1) tízéves időszakra.

    2.

    Az IMI Közös Vállalkozás a gyógyszerfejlesztési folyamat hatékonyságának és eredményességének jelentős mértékű javítására törekszik, azzal a hosszú távú céllal, hogy a gyógyszeripari ágazat által gyártott innovatív gyógyszerek hatékonyabbá és biztonságosabbá váljanak (2).

    3.

    A Közös Vállalkozás alapító tagjai az Európai Unió, amelyet a Bizottság képvisel, valamint az Európai Gyógyszergyártók Szövetsége (EFPIA). Bármely olyan jogi személy kérheti felvételét az IMI Közös Vállalkozás tagjai közé, amely a tagállamokban vagy a hetedik keretprogramhoz (3) társult országokban közvetlenül vagy közvetve a kutatás-fejlesztéshez támogatást biztosít.

    4.

    Az IMI Közös Vállalkozás működési költségeihez, illetve kutatási tevékenységeihez az Európai Unió – a hetedik keretprogram költségvetéséből – legfeljebb egymilliárd euróval járul hozzá. Az Európai Unió és az EFPIA mint alapító tagok egyenlő mértékben járulnak hozzá a működési költségekhez, egyenként a teljes uniós finanszírozás 4 %-át meg nem haladó összeggel. Minden más tag a kutatási tevékenységekhez nyújtott hozzájárulásával arányos mértékben járul hozzá a működési költségek fedezéséhez. Az EFPIA-tagsággal rendelkező kutatócégek a kutatási tevékenységek finanszírozásában természetbeni hozzájárulások (4) révén vesznek részt, ezek értéke nem lehet kevesebb az uniós pénzügyi hozzájárulás összegénél (5).

    5.

    A Közös Vállalkozás 2009. november 16-án kezdte meg önálló működését.

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    6.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, a Közös Vállalkozás szintjén végrehajtott tranzakciók tesztelését, valamint a felügyeleti és kontrollrendszerekben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    7.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    Az IMI Közös Vállalkozás éves beszámolója, amely a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (6) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (7) áll;

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    8.

    A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (8) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége a Közös Vállalkozás éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

    a)

    A Közös Vállalkozás éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (9) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és az adott körülmények között ésszerű számviteli becslések elkészítése. Az igazgató hagyja jóvá a Közös Vállalkozás éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Közös Vállalkozás pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    9.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (10) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézmények (INTOSAI) nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy a Közös Vállalkozás éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    11.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    12.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Közös Vállalkozás éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok előírásainak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozott vélemény alapja

    13.

    A Közös Vállalkozásnak az irányító testület 2010. december 14-i határozatával elfogadott utólagos ellenőrzési stratégiája (11) az egyik fő kontrollmechanizmus a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének értékelésére. A 2014. júniusi helyzet szerint a második reprezentatív minta 40 utólagos ellenőrzéséből 14-et fejeztek be, 3 millió EUR értékben (az ellenőrzött sokaság 11,8 %-a). Ezek az ellenőrzések 2,3 %-os hibaarányt állapítottak meg (12).

    Korlátozott vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    14.

    A Számvevőszék véleménye szerint – a 13. bekezdésben tárgyaltak hatásainak kivételével – a Közös Vállalkozásnak a 2013. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámolója alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    15.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

    A költségvetés végrehajtása

    16.

    Az eredeti 2013-as költségvetés 226 millió EUR összegű kötelezettségvállalási előirányzatot és 135 millió EUR összegű kifizetési előirányzatot tartalmazott. Az irányító testület által az év végén elfogadott pótköltségvetés 255,7 millió EUR-ra növelte a kötelezettségvállalási előirányzatokat és 130,6 millió EUR-ra csökkentette a kifizetési előirányzatokat. A költségvetés felhasználásának aránya összességében 99,5 % volt a kötelezettségvállalási előirányzatok és 97,5 % a kifizetési előirányzatok esetében.

    17.

    Az operatív tevékenységekre vonatkozóan a felhasználási arány 100 % volt a kötelezettségvállalási előirányzatok és 99 % a kifizetési előirányzatok esetében (13). A kötelezettségvállalási előirányzatok teljes összegét azonban az első szinten kötötték le, ami azt jelenti, hogy bár elindították a pályázati eljárásokat, de a vonatkozó támogatási megállapodásokat még nem írták alá.

    Pályázati felhívások

    18.

    2013 volt az utolsó év a hetedik keretprogramhoz kapcsolódó pályázati felhívások elindítására. A kutatási költségvetés egészét lefedték (970 millió EUR) kötelezettségvállalásokkal és az EFPIA-országoktól származó, ezeknek megfelelő természetbeni hozzájárulásokkal (982 millió EUR).

    TOVÁBBI MEGJEGYZÉSEK

    Jogi keret

    19.

    Az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló új rendeletet 2012. október 25-én fogadták el, és az 2013. január 1-jével lépett hatályba (14). A 966/2012/EU, Euratom rendelet 209. cikkében említett, a köz- és magánszféra közötti partnerségre létrehozott szervek számára kidolgozott pénzügyiszabályzat-minta (15) azonban 2014. február 8-ig nem lépett életbe. A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatát 2014. július 7-én módosították e változásoknak megfelelően.

    A belső ellenőrző részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata

    20.

    Az irányító testület által 2011. november 3-án elfogadott 2012–2014-es stratégiai ellenőrzési tervnek megfelelően a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata bizonyosságot nyújtó szolgáltatás keretében vizsgálta a projektmenedzsmentet és a működési teljesítményről történő beszámolást (16).

    21.

    A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata ezenkívül elvégezte az IMI Közös Vállalkozás saját informatikai rendszereinek (17) és az IMI Közös Vállalkozás által az FCH, Tiszta Égbolt, Eniac és ARTEMIS közös vállalkozásokkal közösen használt informatikai infrastruktúra (18) informatikai kockázatértékelését.

    A kutatási eredmények monitoringja és jelentése

    22.

    A hetedik keretprogramról (FP7) szóló határozat (19) egy a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozó felügyeleti és beszámolási rendszert hoz létre. A Közös Vállalkozás eljárásokat dolgozott ki a projektek különböző szakaszaiban születő kutatási eredmények védelmének és terjesztésének felügyeletére. Meghatározták a hetedik keretprogramról szóló általános monitoringjelentésre vonatkozó követelményeket, továbbá az IMI Közös Vállalkozás projektjeivel kapcsolatos adatokat 2013 szeptemberében átadták a Bizottságnak, hogy azokat a CORDA rendszerbe lehessen integrálni (20). A felügyelet azonban további fejlesztést igényel, hogy teljes mértékben megfeleljen a határozat rendelkezéseinek (21).

    Összeférhetetlenség

    23.

    Az IMI Közös Vállalkozás speciális intézkedéseket hozott az összeférhetetlenség megakadályozására az irányító testület tagjai, a szakértők és a munkatársak esetében. Ezek az irányító testület és a tudományos bizottság eljárási szabályzatában, valamint az értékelésben részt vevő független szakértők esetében a magatartási kódexszel és az összeférhetetlenséggel kapcsolatos dokumentációban találhatók meg. Ezenkívül a Közös Vállalkozás 2013 áprilisában aktualizált átfogó politikát fogadott el az összeférhetetlenség megakadályozására a vezetőség és a munkatársak esetében.

    A Bizottság második közbenső értékelése

    24.

    A Bizottság 2013 márciusa és júliusa között végezte el az IMI Közös Vállalkozás második közbenső értékelését, amely a szervezet relevanciájára, eredményességére, hatékonyságára és a kutatások minőségére terjedt ki.

    25.

    A 2013. július 31-én kiadott jelentés pozitív véleményt tartalmazott az IMI Közös Vállalkozás által kitűzött célok elérésével kapcsolatban. Ezenkívül kiemelt olyan területeket is, ahol további fejlesztéseket lehetne eszközölni, különösen a kommunikációs stratégiával, a Közös Vállalkozás hatásait és társadalmi-gazdasági előnyeit számszerűen bemutató további fő teljesítménymutatók kidolgozásával, a szervezeti felépítés optimalizálásával és egy rugalmasabb finanszírozási mechanizmus kialakításával kapcsolatban.

    A korábbi észrevételek hasznosulása

    26.

    A reprezentatív minta első ellenőrzését követő korrekciókat végrehajtották, és azok eredménye már szerepel a 2013-as beszámolóban. A számviteli rendszer validálása azonban még nem terjed ki az utólagos ellenőrzés eredményeit követő korrekciók végrehajtására.

    27.

    A természetbeni hozzájárulások értékelésére szolgáló módszereket (22) az irányító testület 2011. november 11-én hagyta jóvá. Ezen hozzájárulások validálása előzetes tanúsítással, majd utólagos ellenőrzéssel történik. 2013-ban elfogadták a természetbeni hozzájárulások fennmaradó nyolc tanúsított módszerét, ezáltal a tanúsított módszerekkel rendelkező EFPIA-vállalatok teljes száma 22-re nőtt. A természetbeni hozzájárulások utólagos ellenőrzései közül az első hármat végezték el az év során (23), az év végén egy további utólagos ellenőrzést indítottak, valamint további két ellenőrzés a megindítás folyamatában volt.

    A jelentést 2014. október 21-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  A Tanács 2007. december 20-i 73/2008/EK rendelete az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló kezdeményezést megvalósító közös vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 38. o.).

    (2)  A Közös Vállalkozás hatáskörét, tevékenységeit és a rendelkezésére álló erőforrásokat a melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007–2013) szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 412., 2006.12.30., 1. o.) elfogadott hetedik keretprogram egyetlen programba fogja össze valamennyi kutatással kapcsolatos uniós kezdeményezést és alapvető szerepet játszik a növekedés, a versenyképesség és a foglalkoztatás terén kitűzött célok elérésében. A keretprogram az Európai Kutatási Térségnek is egyik alappillére.

    (4)  A Közös Vállalkozást létrehozó 73/2008/EK rendelet melléklete 11. cikkének (4) bekezdése szerint a természetbeni hozzájárulások „nem pénzbeli hozzájárulások az EFPIA-ban tagsággal rendelkező, kutatást végző gyógyszeripari vállalatoktól, erőforrások formájában (például személyzet, berendezés, fogyóeszközök stb.)”. A kutatóvállalatok hozzájárulásának meg kell egyeznie az uniós hozzájárulással vagy meg kell haladnia annak összegét.

    (5)  A 73/2008/EK rendelet melléklete 11. cikkének (5) bekezdése szerint „a részt vevő, kutatást végző, az EFPIA tevékenységeiben tagsággal rendelkező gyógyszeripari vállalatok az IMI Közös Vállalkozástól nem kaphatnak pénzügyi támogatást semmilyen tevékenységhez”.

    (6)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további kiegészítő mellékleteket tartalmazó összegzés.

    (7)  Ezek a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalásából és további magyarázatokból állnak.

    (8)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

    (9)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (10)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

    (11)  A Közös Vállalkozást létrehozó 73/2008/EK rendelet 12. cikkének (4) bekezdése szerint „az IMI Közös Vállalkozás helyszíni ellenőrzéseket és pénzügyi ellenőrzéseket végez az IMI közös vállalkozás által finanszírozott kutatási tevékenységek résztvevőinél.” Az utólagos ellenőrzések feltárhatnak a kedvezményezettek által igényelt, támogatásra nem jogosult kiadásokat, amelyek ezután visszafizettetési eljárást vonnak maguk után.

    (12)  Az első reprezentatív minta 56 befejezett elenőrzéséből adódó megállapított hibaarány 5,8 % volt (lásd: a Számvevőszék 2012-es különálló éves jelentése, 13. bekezdés, HL C 369., 2013.12.17., 25. o.).

    (13)  Az igazgatási kiadások tekintetében a 2013-ra rendelkezésre álló előirányzatok 8,4 millió EUR-t tettek ki, és az IMI Közös Vállalkozás a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében 85 %-os (7 millió EUR), a kifizetési előirányzatok esetében pedig 70 %-os (6 millió EUR) felhasználási arányt ért el.

    (14)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

    (15)  A Bizottság 2013. szeptember 30 110/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete 209. cikkében említett, a köz- és magánszféra közötti partnerségre létrehozott szervek számára kidolgozott pénzügyiszabályzat-mintáról (HL L 38., 2014.2.7., 2. o.).

    (16)  A 2014. január 30-i végleges jelentés az IMI által a projektek nyomon követésére és a működési teljesítményről történő beszámolásra szolgáló rendszerek eredményességének és hatékonyságának további javítására szolgáló folyamatos erőfeszítéseire vonatkozóan a következő ajánlásokat tette: a) vizsgálják felül a célkitűzések és fő teljesítménymutatók kialakítását, valamint az azokkal kapcsolatos beszámolást; b) erősítsék meg a projektek nyomon követését és javítsanak az informatikai rendszereken a beszámolás tökéletesítése érdekében. Az IMI Közös Vállalkozás által a fejlesztések 2014 során történő végrehajtására vonatkozóan javasolt cselekvési tervet a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata 2014. február 24-én elfogadta és megfelelőnek találta.

    (17)  A 2013. november 22-i végleges jelentés kitért arra, hogy a szerződéskezelési kockázatok csökkentése érdekében formalizálni kellene a projektmenedzsmenttel és a szerződések változás-ellenőrzési eljárásaival kapcsolatos utasításokat. Ezt az ajánlást az IMI Közös Vállalkozás 2014 januárjában hajtotta végre.

    (18)  A 2013. november 22-i keltezésű végleges jelentés szerint formalizálni kell az informatikai biztonsági politikát, valamint az informatikai szolgáltatókkal kötött jövőbeni szerződéseknek részletes eljárásokat/kontrollokat kell tartalmazniuk.

    (19)  Az 1982/2006/EK határozat előírja, hogy a Bizottság folyamatosan és módszeresen felügyelje a hetedik keretprogram és egyedi programjai végrehajtását, és e felügyeleti tevékenység eredményeiről rendszeresen tegyen jelentést, illetve terjessze azokat.

    (20)  Közös kutatási adattárház (Common Research Data Warehouse).

    (21)  Lásd: a Bizottságnak a közös technológiai kezdeményezésekre alapított közös vállalkozások tevékenységéről szóló 2012-es éves helyzetjelentésében (SWD (2013) 539 final) található, a kutatási projektek által elért eredményeknek a Bizottság közzétételi és terjesztési rendszerébe történő integrálására vonatkozó észrevétel.

    (22)  Természetbeni hozzájárulásnak minősülnek a Közös Vállalkozás kutatási tevékenységeiben részt vevő jogi személyeknél felmerülő azon elszámolható költségek, amelyeket nem térít meg a Közös Vállalkozás (lásd: 4. lábjegyzet).

    (23)  Egy esetben az ellenőrök rendszerszintű hibát tártak fel, ami egy EFPIA-vállalat által bejelenthető engedélyezett összeg jelentős növekedéséhez (1 millió EUR) vezetett. Ennek következtében aktualizálták a természetbeni hozzájárulásokkal kapcsolatos tanúsítványokra vonatkozó módszert, amelyet ismételten benyújtottak jóváhagyásra az IMI Közös Vállalkozáshoz. A másik két vállalat esetében az ellenőrök nem rendszerszintű, az összes bevallott hozzájárulást kis mértékben befolyásoló izolált hibákat tártak fel. Mindhárom vállalat elfogadta az összes megállapítást.


    MELLÉKLET

    Innovatív Gyógyszerkészítmények Közös Vállalkozás (Brüsszel)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (kivonat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 171. és 172. cikkéből)

    A hetedik keretprogramról szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat arról rendelkezik, hogy az Unió a köz- és magánszféra közötti hosszú távú partnerségek kialakításához hozzájárulást nyújthat közös technológiai kezdeményezések formájában, amely – a Szerződés 171. cikke értelmében – közös vállalkozások révén valósítható meg.

    A Tanács 2007. december 20-i 73/2008/EK rendelete az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló kezdeményezést megvalósító közös vállalkozás létrehozásáról (HL L 30., 2008.2.4., 38. o.).

    A Közös Vállalkozás hatásköre

    (a Tanács 73/2008/EK rendelete)

    Célok

    Az Innovatív Gyógyszerek Kutatására Irányuló Kezdeményezést Megvalósító Közös Vállalkozás (IMI Közös Vállalkozás) hozzájárul a hetedik keretprogram és különösen a hetedik keretprogram végrehajtását célzó „Együttműködés” egyedi program „Egészségügy” témakörének megvalósításához. Célja, hogy jelentősen növelje a gyógyszerek kifejlesztési folyamatának hatékonyságát és eredményességét azzal a hosszú távú céllal, hogy a gyógyszergyártási ágazat hatékonyabb és biztonságosabb innovatív gyógyszereket gyártson. Különösen:

    támogatja a „versenyt megelőző gyógyszeripari kutatást és fejlesztést” a tagállamokban és a hetedik keretprogramhoz társult országokban, a gyógyszerek kifejlesztésének folyamatában létező kutatási szűk keresztmetszetek leküzdése érdekében összehangolt megközelítést alkalmazva,

    támogatja az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló közös technológiai kezdeményezés kutatási ütemtervében megadott kutatási prioritások megvalósítását, nevezetesen támogatások odaítélésével, versenypályázati felhívásokat követően,

    biztosítja a hetedik kutatási keretprogram egyéb tevékenységeivel való kiegészítő jelleget,

    a köz- és a magánszféra közötti partnerségként jön létre, amely a kutatási befektetés növelését célozza a tagállamok és a hetedik keretprogramhoz társult országok biogyógyszerészeti ágazatában, az erőforrások egyesítésével és a köz- és a magánszektor közötti együttműködés elősegítésével,

    a hetedik keretprogram célkitűzéseinek megfelelően tevékenységeiben elősegíti a kis- és középvállalkozások részvételét.

    Irányítás

    Az IMI Közös Vállalkozás szervei az irányító testület, az ügyvezető igazgató és a tudományos bizottság. Az irányító testület az IMI Közös Vállalkozás két alapító tagját, azaz az Európai Bizottságot és az Európai Gyógyszergyártók Szövetségét egyenlően képviselő tíz tanácsi tagot számlál. Az ügyvezető igazgató az irányító testület határozataival összhangban az IMI Közös Vállalkozás napi szintű vezetéséért felel, munkáját egy végrehajtó iroda segíti. A tudományos bizottság az irányító testület egyik tanácsadó szerve. A Közös Vállalkozást két külső tanácsadó szerv is támogatja: az IMI tagállami képviselői csoport és az érdekeltek fóruma.

    A Közös Vállalkozás rendelkezésére bocsátott erőforrások 2013-ban

    Költségvetés  (1)

    25 5 7 15  919 EUR kötelezettségvállalásokra

    13 0 5 58  622 EUR kifizetésekre

    Létszám 2013. december 31-én:

    A létszámtervben szereplő állások száma 36 (29 ideiglenes alkalmazott és 7 szerződéses alkalmazott), mindegyik betöltött. Ezen erőforrások 80 %-ának közvetlen feladata az operatív tevékenységek támogatása.

    Tevékenységek és szolgáltatások 2013-ban

    Lásd: az IMI Közös Vállalkozás 2013-as éves tevékenységi jelentése (www.imi.europa.eu).


    (1)  Az összegek a 2012-ről átvitt előirányzatokat is tartalmazzák.

    Forrás: Az IMI Közös Vállalkozástól származó adatok.


    A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

    13.

    Az IMI üdvözli a Számvevőszéknek a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozó pozitív következtetését, amely alól az egyetlen kivételt az IMI által 2013-ban az időközi kifizetések utólagos ellenőrzése során észlelt lényeges hibák képezték.

    Az IMI által az említett ellenőrzések során észlelt valamennyi hibát időközben jelentették az ellenőrzés alá vont kedvezményezetteknek, és meghozták a szükséges nyomonkövetési intézkedéseket. Ezen felül a szisztematikusnak tekintett ellenőrzések következtetéseit kiterjesztetik az ugyanazon ellenőrzött kedvezményezettek által benyújtott nem ellenőrzött igényekre annak érdekében, hogy proaktívan kijavítsák a hasonló lehetséges hibákat az egyéb elszámolt költségekben, amelyeket az eredeti ellenőrzés nem fedett le.

    Ezzel párhuzamosan az IMI továbbra is konkrét megelőző intézkedéseket hoz, hogy csökkentese a jövőbeni hibák kockázatát a kedvezményezettek költségtérítési igényeiben. Ezen intézkedések közé tartozik a hibák ismétlődő okaira és a megelőzésre összpontosító pénzügyi műhelytalálkozók gyakori szervezése a résztvevők számára, valamint az IMI pénzügyi iránymutatásainak a résztvevők számára történő rendszeres frissítése, amely részletesen elmagyarázza az IMI támogatási megállapodás mintájának rendelkezéseit.

    Továbbá az IMI folytatja az utólagos ellenőrzésekkel kapcsolatos intenzív éves programjának végrehajtását. Ezek az ellenőrzések nagyon hatékonynak és az időközi kifizetések általános jogszerűségének és szabályszerűségének többévenként történő ellenőrzéséhez és nyomon követéséhez és az ellenőrzött igényekben talált hibák észleléséhez és kijavításához megbízható alapnak bizonyultak. Az IMI továbbra is szorosan együttműködik az Európai Bizottsággal és a hetedik keretprogramban résztvevő ügynökségekkel, valamint az ellenőrzés hatályának optimalizálása és a nem megfelelőség kockázata hatékony csökkentésének érdekében információkat nyújt a közös kedvezményezettekről.

    (A 2012-es 5,8 %-os hibaszázalékhoz képest) jelentős a hibaszázalék 2,3 %-ra történő bejegyzett csökkenése, amely az IMI által 2013-ban befejezett ellenőrzések eredménye. Ez egy nagyon biztató korai jel, amely arra utal, hogy a konkrét intézkedések hatására a hibaarány idővel hatékonyan csökken. A becsült hibaarány többéves távlatban azonban tovább fog változni, mivel több ellenőrzés fog indulni és befejeződni. Az IMI továbbra is figyelemmel kíséri a hibaarány alakulását és intézkedéseinek hatását, valamint a legújabb indikációk és újonnan felmerülő kockázatok kifejezésre juttatásának érdekében aktualizálja utólagos ellenőrzési stratégiáját. Mivel sok projekt, különösen az 5. pályázati felhívás projektjei, még csak most kezdenek kiadásokat generálni, az IMI intézkedéseinek teljes hatásai csak hosszabb távon érezhetők majd, amikor további projektek keretében nyújtanak be költségtérítési igényeket, és amikor az utólagos ellenőrzések a kedvezményezettek nagyobb körét fedik le.

    Az IMI továbbra is elkötelezett amellett, hogy pénzeszközei kezelését a projektben résztvevőkbe vetett bizalomra alapozza, miközben megfelelő ellenőrzést és elszámolási kötelezettséget biztosít. Ez a kiegyensúlyozott megközelítés hozzájárul majd az IMI projektek sikeres végrehajtásához, mivel már több közülük ígéretes eredményeket kezd hozni a betegek és általában a társadalom érdekében.

    21.

    Az IMI más, a közös IT infrastruktúrát használó közös vállalkozásokkal együtt cselekvési tervet dolgozott ki, amelynek végrehajtása folyamatban van.

    26.

    A Számvevőszék ajánlását, miszerint az utólagos ellenőrzés eredményeit implementálni kellene a beszámolási rendszer számvitelért felelős tisztviselő általi validálásában, egy nyomon követési gyakorlat keretében figyelembe veszik.


    Top