EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ásványok felelős kereskedelme

A konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ásványok felelős kereskedelme

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/821 rendelet a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ón, tantál, volfrám, ezek ércei és arany uniós importőrei körében a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncra vonatkozó kötelezettségek megállapításáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Az Európai Unió (EU) rendeletének céljai a következők:

  • biztosítani, hogy az ón, volfrám, tantál, és az arany (3TG) uniós importőrei teljesítsék a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által a felelősségteljes beszerzésre vonatkozóan megállapított nemzetközi normákat;
  • gondoskodni arról, hogy az uniós kohók és finomítók* felelősségteljesen szerezzék be a 3TG-t;
  • segíteni megszakítani a konfliktusok és az ásványok illegális kitermelése közötti kapcsolatot;
  • segíteni véget vetni a helyi közösségek, köztük a bányászok kizsákmányolásának és a velük való visszaéléseknek, valamint támogatni a helyi fejlődést.

FŐBB PONTOK

  • Politikai szempontból instabil körzetekben az olyan ásványok, mint a 3TG, felhasználhatók fegyveres csoportok finanszírozására, kényszermunkához és egyéb emberi jogok sérelmeihez vezetnek, valamint támogatják a korrupciót és a pénzmosást.
  • Ezeket az úgynevezett konfliktusövezetből származó ásványokat aztán hétköznapi termékekben, például mobiltelefonokban és autókban, illetve ékszerekben használják fel.

Kellő gondosság elve

  • A kellő gondosság kifejezés kellő körültekintéssel történő eljárást jelent, illetve azt, hogy a döntéshozatal előtt egy adott kérdést megvizsgálnak. Ez egy olyan folyamatos, proaktív és reaktív folyamat, amelynek révén a vállalatok rendszereket és folyamatokat vezetnek be az ellátási láncukban rejlő kockázatok azonosítása, kezelése és bejelentése érdekében.
  • A rendelet hatálya alá tartozó ásványok esetében ez azt jelenti, hogy a vállalatok kötelesek ellenőrizni, hogy amit megvásárolnak, azt felelősségteljesen szerezték-e be, és nem járul-e hozzá konfliktusokhoz vagy egyéb kapcsolódó illegális tevékenységekhez.
  • A kellő gondosság elvét követő vállalatok először ellenőrzik, hogy mennyire kockázatos nyersanyagokat egy törékeny vagy konfliktussal érintett területről beszerezni. Felmérik, mennyire valószínű, hogy ezek a nyersanyagok konfliktust finanszírozhatnak, kényszermunkát vagy a rendeletben meghatározott egyéb kockázatokat eredményezhetnek. Ellátási láncaik ellenőrzésével biztosíthatják e kockázatok felelősségteljes kezelését.
  • A rendelet épít a 2011. évi, a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ásványok felelősségteljes ellátási láncai tekintetében követendő kellő gondosságról szóló OECD-útmutatásra, amely megállapítja a kellő gondosság ellátási láncának nemzetközi normáját, valamint a 2014. évi közös közleményre „a konfliktusok által érintett és magas kockázatot jelentő térségekből származó ásványok felelősségteljes beszerzésére: Az integrált uniós megközelítés kialakítása felé”.

A rendelet értelmében az EU ásványimportőrei kötelesek:

  • azonosítani és felmérni az ásványok ellátási láncában rejlő kockázatokat;
  • stratégiát végrehajtani e kockázatok kezelése érdekében;
  • független harmadik fél által folytatott ellenőrzést végeztetni a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében;
  • éves jelentést készíteni a felelősségteljes beszerzésre vonatkozó politikákról és gyakorlatokról.

Az EU tagállamainak illetékes hatóságai kötelesek ellenőrzéseket végezni annak biztosítása érdekében, hogy az EU ásvány- és fémimportőrei betartsák átvilágítási kötelezettségeiket.

A kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek

  • A kellő gondosságra vonatkozó rendszereket működtető kormányok, ipari szövetségek és az érdekelt szervezetek csoportosulásai kérelmezhetik az Európai Bizottságtól rendszereik elismerését, a rendeletnek megfelelően. Egy felhatalmazáson alapuló jogi aktus, az (EU) 2019/429 felhatalmazáson alapuló rendelete meghatározza a módszertant és azokat a kritériumokat, amelyek a Bizottság számára lehetővé teszi annak felmérését, hogy a 3TG-re vonatkozó ellátási lánc átvilágítási rendszerei megfelelnek-e az (EU) 2017/821 rendelet követelményeinek, és hogy az ilyen rendszereket elismerik-e.
  • A Bizottság létre fogja hozni a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánccal kapcsolatos elismert rendszerek nyilvántartását, amely az interneten nyilvánosan hozzáférhető, továbbá létrehozza a globális felelősségteljes kohók és finomítók jegyzékét.

Útmutatások

Egyeztetve az Európai Külügyi Szolgálattal és az OECD-vel, a Bizottság nem kötelező erejű iránymutatásokat készített a gazdasági szereplők számára, akik elmagyarázzák, hogyan lehet a legjobban alkalmazni konfliktus által érintett és magas kockázatú területek azonosítására vonatkozó kritériumokat. A Bizottság (EU) 2018/1149 ajánlása a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségeknek, valamint az ellátási lánccal összefüggő egyéb kockázatoknak az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/821 rendeletének alkalmazásában történő azonosítására vonatkozó nem kötelező iránymutatásról.

Felülvizsgálat

A Bizottság 2023. január 1-jéig, majd azt követően háromévenként felülvizsgálja az új rendszer működését és hatékonyságát, valamint annak hatását, és új intézkedésekre tesz javaslatot a felelősségteljes globális ásványellátási lánc fenntartásának biztosítása érdekében.

Az (EU) 2017/821 rendelet módosítása

Az (EU) 2020/1588 felhatalmazáson alapuló rendelete módosítja az (EU) 2017/821 rendeletének I. mellékletét a tantál- vagy nióbiumércek és koncentrátumok, aranyércek és koncentrátumok, ón-oxidok és -hidroxidok, valamint tantalátok és tantál-karbidok mennyiségi küszöbértékeinek vonatkozásában.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2021. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Kohók és finomítók. Természetes vagy jogi személyek, akik vagy amelyek kohászati kitermelést hajtanak végre, ami különféle feldolgozási szakaszokat foglal magában annak érdekében, hogy ásványból fémet állítsanak elő.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/821 rendelete (2017. május 17.) a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ón, tantál, volfrám, ezek ércei és arany uniós importőrei körében a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncra vonatkozó kötelezettségek megállapításáról (HL L 130., 2017.5.19., 1–20. o.)

Az (EU) 2017/821 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2019/429 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. január 11.) az (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ónnal, a tantállal, a volfrámmal és az arannyal kapcsolatban a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek értékelése és elismerése során alkalmazandó módszertan és kritériumok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 75., 2019.3.19., 59–65. o.)

A Bizottság (EU) 2018/1149 ajánlása (2018. augusztus 10.) a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségeknek, valamint az ellátási lánccal összefüggő egyéb kockázatoknak az (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazásában történő azonosítására vonatkozó nem kötelező iránymutatásról (HL L 208., 2018.8.17., 94–106. o.)

Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A konfliktusok által érintett és magas kockázatot jelentő térségekből származó ásványok felelősségteljes beszerzése – Az integrált uniós megközelítés kialakítása felé (JOIN(2014) 8 final, 2014.3.5.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum értékelésének I. része (Hatásvizsgálat) Kísérő dokumentum az Európai Parlament és a Tanács rendeletére vonatkozó javaslatról az ellátási lánc kellő gondosságon alapuló uniós rendszerének létrehozásáról a konfliktusok által sújtott és magas kockázatú körzetekből származó ón, tantál és volfrám, azok ércei, valamint az arany felelősségteljes importőreinek öntanúsításához. (SWD(2014) 53 final 2014.3.5.)

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Nyersanyag-politikai kezdeményezés: az Európai gazdasági növekedés és foglalkoztatás kritikus szükségleteinek kielégítése (COM(2008) 699 végleges, 2008.11.4.)

utolsó frissítés 19.10.2021

Top