Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerek

Ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerek

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1999/2/EK irányelv az élelmiszerek és élelmiszer-összetevők besugárzásáról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Meghatározza az ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerek gyártásának, forgalmazásának, behozatalának és kötelező címkézésének feltételeit. Az ionizáló sugárzás egy olyan folyamat, amelyet az élelmiszerekben található patogén organizmusok csökkentésére és a termék eltarthatóságának növelésére használnak.

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

Az irányelv nem alkalmazandó a következőkre:

  • olyan élelmiszerek, amelyek mérő- vagy ellenőrző berendezések ionizáló sugárzásának vannak kitéve, meghatározott határértékeken belül;
  • olyan élelmiszerek besugárzása, amelyek az orvosi felügyelet alatt álló, sterilizált élelemre szoruló betegek számára készültek.

Az 1999/3/EK irányelv melléklete, egy végrehajtási rendelet meghatározza azon élelmiszerek kezdeti listáját, amelyek besugározhatók, pl. szárított aromás fűszernövények, fűszerek és növényi ízesítők.

Engedélyek és elismert létesítmények

Az élelmiszerek besugárzása kizárólag az uniós országok hatóságai által elismert létesítményekben végezhető. A létesítmények elismerését követően az uniós országok benyújtják a Bizottságnak e létesítmények listáját. A Bizottság az elismert létesítmények listáját közzéteszi.

A 2002/840/EK határozat lehetővé teszi az élelmiszerek besugárzását nem uniós országban, majd azok behozatalát az EU-ba, amennyiben azok megfelelnek az uniós szabályozásnak, és a besugárzásuk a Határozat mellékletében felsorolt valamely elismert létesítményben történik.

Nyilvántartásba vétel

A besugárzási létesítmények minden felhasznált ionizáló sugárzási forrásról kötelesek nyilvántartást vezetni amely minden kezelt élelmiszertétel esetén tartalmazza az előírt információkat (például a besugárzott élelmiszer természete és mennyisége, a besugárzási folyamatra vonatkozó ellenőrző adatok stb.).

Ezeket a nyilvántartásokat 5 évig kell megőrizni. A nyilvántartás vezetésének részletes szabályait a Bizottság fogadja el, amelyben segítséget nyújt a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottság (PAFF).

A besugárzott élelmiszerek piaci forgalomba hozatalára való alkalmazás

Besugárzott élelmiszerek kizárólag akkor hozhatók forgalomba az uniós piacon, ha megfelelnek az irányelv előírásainak, amely meghatározza a következőket:

  • az élelmiszer-besugárzás engedélyezésének feltételei (technológiai szempontú szükségesség, előny a fogyasztó számára stb.) és a megengedett célok (a betegségek kockázatának csökkentése, káros organizmusok elpusztítása az élelmiszerekben);
  • az élelmiszernek megfelelő élelmiszer-egészségügyi állapotúnak kell lennie, és a besugárzás nem használható higiéniai intézkedések helyett;
  • a besugárzás nem használható kémiai kezeléssel együtt, kivéve, ha az eltérő céllal történik;
  • az ionizáló sugárzási források (gamma-sugarak, röntgensugarak és bizonyos tulajdonságokkal rendelkező elektronok);
  • a dózisok (az elnyelt teljes átlagos dózis és annak mérésére szolgáló eljárások). Az irányelv meghatározza továbbá, hogy az élelmiszerek maximális besugárzási dózisa több részletben is adható.

Címkézés és csomagolás

A „besugárzott” vagy az „ionizáló sugárzással kezelt” megjelölésnek szerepelnie kell:

  • a címkén vagy csomagoláson;
  • a besugárzott élelmiszereket vagy a besugárzott összetevőket tartalmazó élelmiszereket kísérő dokumentumokban.

A végső fogyasztónak szánt termékeknek teljesíteniük kell a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011/EU irányelvben meghatározott előírásokat.

A nem végső fogyasztónak szánt termékeken fel kell tüntetni, hogy azok besugárzással kezeltek, továbbá jelezni kell a besugárzást végző létesítmény nevét és címét.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1999. március 20-tól hatályos. Az uniós országoknak 2000. szeptember 20-ig (a besugárzott élelmiszerek forgalmazásának és használatának engedélyezésére vonatkozó szabályok) és 2001. március 20-ig (az irányelv előírásainak nem megfelelő besugárzott élelmiszerek forgalmazásának és használatának megtiltására vonatkozó szabályok) kellett az irányelvet nemzeti jogukba átültetniük.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1999/2/EK irányelve (1999. február 22.) az ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerekre és élelmiszer-összetevőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 66., 1999.3.13., 16–23. o.)

Az eredeti dokumentum tartalmazza az 1999/2/EK irányelv további módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1999/3/EK irányelve (1999. február 22.) az ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerek és élelmiszer-összetevők közösségi listájának megállapításáról (HL L 66., 1999.3.13., 24–25. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18–63. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 28.02.2018

Top