Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere az agrár-élelmiszeripari szabályoknak való megfelelés biztosításához

Hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere az agrár-élelmiszeripari szabályoknak való megfelelés biztosításához

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/1715 végrehajtási rendelet a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és a rendszer elemeinek működésére vonatkozó szabályokról (a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet)

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere a Bizottság által kezelt négy meglévő információs rendszert integrálja, nevezetesen a következőket:
    • az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszer (RASFF), melyet az általános élelmiszerjog hozott létre;
    • az állatbetegségek információs rendszere (ADIS)*, melyet az állategészségügyi rendelet hoz létre;
    • az európai növényegészségügyi értesítési rendszer (EUROPHYT)*, melyet a növényegészségügyi rendelet hoz létre; és
    • a TRACES* rendszer (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendeletben kerül említésre).
  • A hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet céljai a következők:
    • a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és annak négy komponensének a működésére vonatkozó valamennyi szabályt ugyanabban a jogszabályban meghatározni; valamint
    • szabályokat meghatározni az adatoknak, információknak és dokumentumoknak a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének komponensei között, bizonyos esetekben pedig más rendszerekkel – például uniós országok nemzeti rendszereivel, nem uniós országok és nemzetközi szervezetek információs rendszereivel – történő cseréjére.

FŐBB PONTOK

A rendelet a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és a rendszer elemeinek működésére vonatkozó szabályokat határozza meg a hatósági ellenőrzések elvégzéséhez szükséges információk, adatok és dokumentumok számítógépes kezeléséhez és cseréjéhez.

A hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének elemei

  • az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszer (RASFF);
  • az állatbetegségek bejelentésére szolgáló számítógépes információs rendszer (ADIS);
  • a kitörések – például a zárlati károsítók létezésének – bejelentésére szolgáló elektronikus rendszer (EUROPHYT);
  • az adatok, információk és dokumentumok cseréjére szolgáló számítógépes rendszer (TRACES).

Hatály

A rendelet hatálya alá tartoznak az élelmiszer- és takarmányjognak, az állategészségügyi és állatjóléti szabályoknak, a növényegészségügyi szabályoknak és az állati melléktermékekre vonatkozó szabályoknak való megfelelés vizsgálatát célzó hatósági ellenőrzések. A rendelet kifejezetten a következőkre vonatkozik:

  • értesítési eljárások és további információk a 178/2002/EK rendelet által létrehozott RASFF-ra vonatkozóan;
  • a betegségeknek az (EU) 2016/429 rendelet szerint történő bejelentésére szolgáló uniós számítógépes rendszerrel kapcsolatos eljárások;
  • az értesítéseknek az (EU) 2016/2031 rendelet szerint történő benyújtására vonatkozó szabályok;
  • a következőkre vonatkozó adatoknak és dokumentumoknak a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerében az (EU) 2017/625 rendelet szerint történő számítógépes kezelésének szabályai:
    • a közös egészségügyi beléptetési okmányok (KEBO-k)* és az azok használatára vonatkozó utasítások;
    • a vámhatóságok és az egyéb hatóságok közötti együttműködés;
    • elektronikus bizonyítványok és elektronikus aláírások hatósági bizonyítványokhoz;
    • szabványos információcsere-formátumok a segítségnyújtás iránti megkeresések és az ismétlődő értesítések tekintetében;
    • műszaki eszközök és eljárások a kijelölt összekötő szervek közötti kommunikációhoz;
    • a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének megfelelő működése.

A hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének egyes komponensei saját hálózattal rendelkeznek, amelyeknek a Bizottság a részét képezi, továbbá az egyes hálózati tagok felelősségi körébe tartoznak az általuk a vonatkozó komponensben előállított adatok, információk és dokumentumok.

Adatbázisok összekapcsolása

A komponensek következő módon történő összekapcsolásának célja az adatok kiegészítése, valamint releváns és aktuális információk nyújtása az egyes hálózati tagok számára a feladataik teljesítéséhez:

  • iRASFF* és TRACES, lehetővé téve a határátkelő helyen történt visszafordításról szóló értesítésekkel és a közös egészségügyi beléptetési okmányokkal kapcsolatos adatcserét;
  • EUROPHYT és TRACES, lehetővé téve az EUROPHYT kitörési és észlelési értesítésekkel kapcsolatos adatcserét;
  • iRASFF, EUROPHYT és TRACES, lehetővé téve a vállalkozóknak a szabályoknak való korábbi megfelelésével kapcsolatos adatcserét.

Nemzetközi szabványos fájlformátumok

A hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere és az egyéb elektronikus rendszerek – köztük a tagállami nemzeti rendszerek – közötti adatcserék nemzetközi szabványokon alapulnak, valamint XML, CMS vagy PDF formátumot használnak.

iRASFF

Az uniós országok összekötő szervet jelölnek ki, amelynek felelősségi körébe tartozik az élelmiszercsalásról szóló értesítésekkel kapcsolatos információk cseréje, valamint egy egyablakos kapcsolattartó pontot jelölnek ki a RASFF- és az adminisztratív segítségnyújtási és együttműködési (ISE-rendszer) (ez koordinálja az élelmiszer-csalási hálózatot (FF)) számára.

A RASFF-, az ISE és az FF-hálózat kapcsolattartó pontjai az iRASFF keretében értesítéseket, megkereséseket és válaszokat cserélnek.

Az egyablakos kapcsolattartó pontok az iRASFF-ben indokolatlan késedelem nélkül riasztásokat küldenek a Bizottság kapcsolattartó pontjának az attól számított 48 órán belül, hogy kockázatról értesítik őket, illetve tájékoztatást és híreket kapnak. Az egyablakos kapcsolattartó pontok határátkelő helyen történt visszafordításról és meg nem felelésről szóló, valamint kiegészítő értesítéseket is küldhetnek a hálózati partnereiknek.

Az élelmiszercsalás elleni kapcsolattartó pontok az élelmiszercsalásról szóló értesítéseket egy e célt szolgáló informatikai eszközzel osztják meg, amíg azokat az iRASFF-be nem integrálják.

ADIS

Az ADIS-hálózat egyes tagjai egy vagy több kapcsolattartó pontot jelölhetnek ki a járványokról szóló értesítések és jelentések elküldésére. Az ADIS-hálózat kapcsolattartó pontjai az ADIS-rendszeren belül naprakészen tartják a bejelentési és jelentéstételi régiók jegyzékét, amelyet saját uniós országuk hozott létre.

EUROPHYT-hálózat

Az EUROPHYT-hálózat egyes tagjai jelölik ki a következőket:

  • egy, a kitörési értesítéseknek a kitörési hálózat számára való elküldéséért felelős kapcsolattartó pont; és
  • a következő felelősségi körrel rendelkező kapcsolattartó pont:
    • az Unióba beléptetett növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányaira vonatkozó észlelési értesítések elküldésének a felügyelete
    • az Unióban forgalmazott ezen szállítmányokra vonatkozó észlelési értesítéseknek az észleléstől számított két munkanapon belül a TRACES rendszerben történő elküldése.

TRACES

  • a TRACES-hálózat minden tagja legalább egy kapcsolattartó pontot jelöl ki a TRACES rendszerben elérhető egyes funkciók tekintetében.
  • Minden vállalkozó hozzáféréssel rendelkezik a TRACES rendszerben általa kezelt, előállított és továbbított adatokhoz, információkhoz és dokumentumokhoz. Minden illetékes hatóság hozzáféréssel rendelkezik a TRACES rendszerben a felelősségi körében – akár a saját személyzete, akár a TRACES rendszerben általa kezelt vállalkozók által – kezelt, előállított és továbbított adatokhoz, információkhoz és dokumentumokhoz.
  • Az uniós országok vámhatóságai hozzáféréssel rendelkeznek a nem uniós országokból az Unióba belépő állatokkal és árukkal kapcsolatos adatokhoz, információkhoz és dokumentumokhoz és valamennyi hatósági ellenőrzési határozathoz, vagy a TRACES rendszeren vagy az uniós országok nemzeti rendszerein vagy a TRACES rendszerrel összekapcsolt uniós egyablakos vámügyi ügyintézési környezeten keresztül.
  • A rendelet felsorolja az Unióba beléptetett állatok és áruk szállítmányaira vonatkozó elektronikus hatósági bizonyítványok kiállítására vonatkozó követelményeket.
  • A TRACES-hálózat minden egyes kapcsolattartó pontja kezeli és naprakészen tartja a kijelölt ellenőrző egységek, ellenőrző pontok, valamint az engedélyezett és nyilvántartásba vett élelmiszeripari vagy állati melléktermékeket kezelő létesítmények jegyzékét.

Közös egészségügyi beléptetési okmányok (KEBO-k)

A rendeletben a közös egészségügyi beléptetési okmány mintája és az annak használatára vonatkozó utasítások is szerepelnek, továbbá megállapítja az elektronikus közös egészségügyi beléptetési okmány használatára vonatkozó követelményeket.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2019. december 14. óta hatályos, kivéve a 3. fejezetnek az ADIS-hálózatról szóló 2. szakaszát, amely 2021. április 21-én lép hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere: az agrár-élelmiszerlánccal kapcsolatos adatok, információk és dokumentumok kezelésére és automatikus cseréjére szolgáló rendszer.
ADIS: állatbetegségek bejelentésére szolgáló számítógépes információs rendszer, amelyet az (EU) 2016/429 rendelet 22. cikke hozott létre.
EUROPHYT: az EUROPHYT kitörési értesítéseknek az (EU) 2016/2031 rendelet 103. cikkével összhangban történő benyújtására szolgáló uniós értesítési rendszer.
TRACES: a hatósági ellenőrzések és egyéb hivatali tevékenységekkel kapcsolatos adatok, információk és dokumentumok cseréjére szolgáló számítógépes rendszer.
Közös egészségügyi beléptetési okmány (KEBO): a közös egészségügyi beléptetési okmányt – beleértve annak elektronikus változatát is – vállalkozások használják arra, hogy bejelentsék állatok és áruk az (EU) 2017/625 rendelet (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) hatálya alá tartozó szállítmányainak az Unióba történő beléptetését, emellett uniós országok hatóságai alkalmazzák arra, hogy nyilvántartsák az ezekkel a szállítmányokkal kapcsolatos hatósági ellenőrzések eredményeit.
iRASFF: olyan online kérelem, amelyben az uniós országok értesítéseket továbbíthatnak a kockázatot jelentő termékekről, illetve bejelenthetik az állatokkal vagy árukkal kapcsolatos meg nem feleléseket.

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelete (2019. szeptember 30.) a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és a rendszer elemeinek működésére vonatkozó szabályok megállapításáról (a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet) (HL L 261., 2019.10.14., 37–96. o.)

Az (EU) 2019/1715 bizottsági végrehajtási rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (HL L 95., 2017.4.7., 1–142. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (2016. október 26.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 317., 2016.11.23., 4–104. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („állategészségügyi rendelet”) (HL L 84., 2016.3.31., 1–208. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 183/2005/EK rendelete (2005. január 12.) a takarmányhigiénia követelményeinek meghatározásáról (HL L 35., 2005.2.8., 1–22. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 21.04.2020

Top